Kunst tussen de duinen Archeologische bedenkelijke vormen aan rage neemt Tweede expositie in de Duinark Jeugdherberg is weer een week lang ingericht als museum Even fluiten en de valk suist naar beneden Ruilhandel en verkoop van vondsten Rijksdienst met de wet in de hand—gaat tegen gravers streng optreden KIEUWE leidse courant VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Na het succes m een in 1964 gehouden expositie eft een groep van zes kunstenaars nieuw een tentoonstelling inge- it in jeugdherberg de Duinark. in week lang, van 19 tot en met 27 ivember, zijn daar plastieken, Kilderijen, tekeningen en mozaïe- te zien in twee voor dit doel ignifieke zalen. De herberg ligt gal afgelegen, maar dit bezwaar lijnt het bezoek twee jaar geleden nadelig beïnvloed te hebben, al is het seizoen voorjaar toen gunstiger. )nder het geëxposeerde werk nemen plastieken van de beeldhouwer Lo denaar uit Noordwijkerhout een be- grijke plaats in, zowel door de op- ■vlakte die ze beslaan als door hun eau. Jolenaar, een leerling van prof- nckebach, werkte aanvankelijk al ii in steen als figurist en portrettist: ►r is hij zich ook gaan toeleggen abstract werk in steen en hout. Uit i vroege perioden dateren enkele ;erfiguren, die béhalve van vakman- iap ook getuigen van het veremogen dynamiek van de neger (in) op soms ffende wijze tot uitdrukking te bren- il Een bijzonder gaaf specimen is II het vertederende beeldje van een fcetje dat een meisje iets in het oor istert n zijn abstracte werk probeert Mole- ir eigenlijk hetzelfde als bij zijn ierfiguren: het bereiken van een ere spanning, wat hem in hout iets r lijkt te lukken dan in steen, hout zijn ook de twee „gevonden iwerpen", die hij als curiosa aan collectie heeft toegevoegd. Een «zinsvorming roept veel vragen op IWAMMERDAM In een leden- gadering van de Geref. Kerk, sprak f. dr. Drogendijk, hoogleraar aan nedische faculteit van de Vrije Uni- siteit, over verantwoorde gezins- iing. Prof. Drogendijk is een van Vipporteurs, die in opdracht van synode een rapport hierover hebben Bteld. Hjj begon meet het uiteenzetten van betekenis van de mens, hun samen- hun samenleving, met alles wat j behoort. De Bijbel spreekt op Öe plaatsen over het samengaan van mensen. Spreker belichtte daar- le vele facetten in de tegenwoor- tijd, die moeilijkheden oplevehen or vele verloofden en jonggehuw- n: huisvesting, economische omstan- jheden enz in 1870 was er sprake van ge- jrteregeling; toen begon de moder- mens zich te manifesteren. De chris- mens had toen geen problemen, ins is dit geheel anders, lit de discussie bleek al spoedig dat meningen over deze materie sterk oenliepen. Velen vroegen of het moeilijk wordt voor de opvoe- van grotere kinderen en welk ndpunt moet worden ingenomen. Severing aandelen Arnold Gilissen MSTERDAM Aandeel- of certi- ithouders Arnold Gilissens Bank len uiterlijk 30 november hun stuk- aanmelden voor het bod van 330 ent gedaan door Lloyds Bank Eu- Uifcerlijk 2 december wordt be- op.fc of voldoende stukken zijn aange- ,a[ i en uiterlijk 12 december of pds het bod gestand doet Lloyds vestigingen in Frankrijk. België Zwitserland en heeft bijkantoren ge- 1 in de gebouwen van Gilissen te irdam en Rotterdam. Gilissen zal voortaan beperken tot het com- ionairsbedrijf en rekeninghouders Wn hun rekeningen naar Lloyds brengen. Gilissen beveelt het bod daar de stijging van lonen en de rentabiliteit van vrij kleine ijven aantast en het twijfelachtig of het dividend op 7 procent ge- óbaafd kan blijven. De winst over eerste halfjaar van Gilissen was gratificaties, pensioenfonds, belas- en reservering f56 300 (vorig jaar 0' baten uit rente beliepen f 143 000 •800), uif provisie f 159.400(136 200) Seffecten, syndicaten, deelnemingen, «ge. coupons. enz. f135 700 '00) kosten f382000 (340100) Het aatste kapitaal is f 1 miljoen. Het is afhankelijk van de aandeelhou- jergadering van Gilissen op 7 de- ter, die de statutaire bepalingen r winstverdeling, goedkeuring van fdracht van bankbedrijf, verhuur van toorruimte aan Lloyds en voor ver- j> van aandelen in Bax' Bank N.V Den Haag voor f500.000 zal behan- Jhiyvis Jz (Koninklijke Fabrieken): oeelhouders zullen 2 december een 'wbwijziging behandelen, waarbij boekjaar voortaan loopt van 1 mei 1 mei Hoog en laag water te Katwijk aan Zee fATWlJK AAN ZEE Zaterdar water 7.45 en 20.13 uur: laag water en 15.45 uur. Katwijk aan zee Ds. w. Kooi "Pt dinsdag a.s. met De Hoop laan. ervan, een grillig gevormde boom stronk, bewijst weer eens dat de kunst de natuur toch niet overtreft; laten we zeggen dat Lo Mollenaar er soms wel verrassend dicht bij komt. 23-jarige Bert Witte, ook een oud-leer ling van de Rotterdamse academie, heeft technisch goede maar weinig originele tekeningen en cartoons op gehangen. Ook hij heeft zich met hoe zen beziggehouden en daarmee niet onaardige resultaten bereikt. De tentoonstelling is dagelijks te be zichtigen van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, zaterdags en zondags 9 tot 22 uur. Als het weer niet al te droevig is, toch maar even gaan kijken, lijkt ons. Het geheim van de Duinark: plastiek van Lo Molenaar Glas op glas Ook de vrouw van de beeldhouwer, Joke Molenaar, is op de zesmansten- toonstelling vertegenwoordigd. Zij houdt zich bezig met het maken van collages, mozaïeken en sierruiten. Van die laatste laat zij er zeven, gepresen teerd als „glas op glas", zien. Zij werkt met stukjes gekleurd glas die zij op een kleurloze glasplaat be vestigt. Dat kan een aardig effect ge ven, al waren wij van deze ruiten niet erg onder de indruk. De twee compo sities leken ons beter dan de andere, waarvan „Zonsondergang" gewoon lelijk was. Onder de exposanten bevindt zich ook de „vader" van de jeugdherberg, de 39-jarige Wim Schuurman. Hij toont shcilderijen die opvallen door hun strakke lijn en heldere, contrasterende kleuren. Soms neigen ze naar het sur realisme, een door even wedngen be oefend als geliefd genre. Zijn drieluik „Schepping, liefde, leed" is de moeite waard er even bij stil te staan. Hoezen Lex van Daalen, Bert Witte en Rien Wensma vullen gezamenlijk de tweede zaal van de Duinark. Hoewel ze onge lijksoortig werk laten zien, verdient Van Daalen de meeste aandacht. Hij doorliep de Rotterdamse acade mie voor beeldende kunsten en is werkzaam als decorateur en dessina- teur. Hij toont in tafels ingelegde mo zaïeken en gordijnen. Op zoek naar nieuwe toepassingen is hij ook hoezen voor grammofoonplaten gaan ontwer pen. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk dat platenkopers zijn werk nog eens onder ogen klijgen- Rien Wensma uit Alkmaar, van huis uit etaleur, toont reliëfs en collages en de jongste van het gezelschap, de LISSE De gisteravond gehouden Nutsbijeenkomst in De Witte Zwaan had een bijzonder karakter vanwege het feit, dat de heer Dijkstra, valke nier te Bennebroek, één van de zeer weinige valkeniers die ons land nog kent, een lezing hield over de valken- Het beroep van valkenier, reeds da terend van 2000 jaar vóór Christus, is een uitstervend beroep. Alles wat men nodig heeft voor deze dieren, zoals het tuig, moet men tegenwoordig zelf maken, omdat er niets meer van in de handel te koop is. De heer Dijkstra vertelde eerst de valkenjacht. Daarbij moet men beslist niet denken aan een jacht op valken, maar een jacht mèt valken. Er wordt alleen op vogels gejaagd. De heer Dijkstra had een kostbare valk meegebracht, die hy uit de Soe dan heeft betrokken en mak heeft ge maakt in ongeveer 2 maanden tijds. Grote aanvoer van gladiolen LISSE De handel in gladiolen is thans in volle gang. Deze week wor den bij de H.B.G. niet minder dan 12.000 manden gladiolen aangevoerd. De gladiolenhandel is levendig en vooral in de kleinere maten vertonen de prijzen een stijgende tendens. De kwaliteit is uitstekend. Voorts is met name in de tulpen de vraag nog steeds groot. Bepaalde soor ten zijn al niet meer te krijgen. Ook de .handel in bijgoed heeft een vlot verloop. Ruilen op vrijdag LISSE De afdeling Bollenstreek van Philatelica hield gisteravond een bijeenkomst in De Witte Zwaan. De heer C. A. Gehrels deelde mee, dat de ruilavond is vastgesteld op elke laat ste vrijdag van de maand in de kan tine van de Hobaho om 8 uur. De ruil- dag op zaterdag gaat dus niet door. Er was een begroting ingediend met :n eindbedrag van f 5700. Het rond- zendverkeer neemt daarbij een grote plaats in met f 3500, hetgeen een be hoorlijke bron van inkomsten betekent voor de kas. De afdeling telt thans 100 leden en 4 juniorleden. LISSE Het ligt weer in de bedoe ling in de R.K. St. Agathakerk op dins dag 20 december een interkerkelijke kerstzangbijeenkomst te houden, waar aan Lissese muziek- en zangverenigin gen zullen medewerken. LISSE Voor het VAMOR-vak- diploma autorijschool is geslaagd onze plaatsgenoot A. Hogenes. LISSE De evangelist A. Luyben uit Soest komt a.s. vrijdag om 8 uur in De Witte Zwaan spreken voor de evangelisatiekring. LISSE De afdeling van de Neder landse Christelijke Ouderenbond hield gistermiddag een drukbezochte bijeen komst in Rustoord. Met grote aan dacht werd geluisterd naar de causerie van ds. Wijnsma, evangelisatiepredi kant in het Botlekgebied. Ds. Wynsma vertelde onder meer over de recreatie in de Botlekgebieden. Een en ander werd verduidelijkt met dia's. Voorts vertelde de heer Dijkstra over de valk als huisdier. Hij is duur in de kost. Het is namelijk uitgesloten, dat een valk alleen van de jacht kan leven. Dat zou teveel tijd kosten. Op merkelijk is, dat een valk, een echt roofdier, zo gehoorzaamt aan zijn meester. Wanneer de heer Dijkstra op de jacht het voor de valk bekende fluitsignaal geeft, komt het dier middellijk naar beneden. Het houden van valken is ook duur, omdat men ze altijd uit verre landen moet laten komen. Ze planten zich hier niet voort. Na de pauze vertoonde de heer Dijk stra een serie dia's. F aillietverklaiin gen nogal toegenomen AMSTERDAM Het aantal failliet verklaringen bedroeg in oktobei 149 (vorig jaar 116) volgens opgave van Van der Graaf Co waarvan 41 (33) in Zuid-Holland en 7 (6) in Den Haag, in de eerste 10 maanden. 1426 (1334). Surséance werd in oktober 1) (5) maal voorlopig en 12 (2) maal definitief verleend, in de eerste tien maanden 111 (99) en 52 (46) maal Het aantal verzoeken om verlenging was in oktober 0 (1), in de eerste 10 maanden 13 (9). het aantal verlengingen 4 (2). en 11 (6). Jaarfeest in Rijnsburg RIJNSBURG In de Petrakerk werd gisteravond het jaarfeest gevierd van de gereformeerde mannen- en vrouwenverenigingen. De jaarversla gen werden uitgebracht in de vorm van een samenspraak in een kapperswinkel. Vervolgens zongen de gebroeders Spaargaren geestelijke liederen. Mevrouw Glasbergen-de Winter hield een inleiding over: De vaste hoop van Gods kinderen, waarbij werd gedoeld op de wederkomst van Jezus. De heer Kromhout sprak als afge vaardigde van de kerkeraad zijn blijd schap uit over de bloei van het vereni gingsleven. Verdere programmapunten waren een luimige voordracht van de heer H. Westra, een ernstige declamatie van mevrouw Van der Linden „Zuiverheid en zonde" en de opvoering van een declamatorium, geschreven door de heer M. de Jong, getiteld: „Het ant woord op het Woord". Ds. A. G. Baayen sprak het slot woord. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer G. v. d. Vijver. Het welkomstwoord was gesproken door de voorzitter van de mannenver- eniging Calvyn, de heer B. Hogewo- ning. Een collecte voor de actie School slag bracht f 344 op. Tafelvoetbal HILLEGOM De stand van het tafelvoetbal is: M. Tromp 6 4 1 1 9 21—13 M. Litjens 4 4 8 335 D. Buts 4 3_i6 188 W. Lemmers 5 3 2 6 56 K. Rusman 5 2 1 2 5 1510 J. P. Verhoeven 5 2 3 4 916 P'. Kokkelkoren 5 1 4 2 718 L.Stigter 6 1 5 2 2—30 H. Stigter 8 2 0 03 HILLEGOM Op woensdag 23 november bestaat er weer gelegenheid om grof huisvuil mee te geven. De bewoners van de nieuwe straten Joseph Israëllaan en Joh. Vermeerlaan wordt meegedeeld dat het huisvuil iedere dinsdag- en vrijdagochtend wordt opgehaald na 7.45 uur. HILLEGOM Deze week was het tweede tiental van De Uil naar De Vennep 2. Het kwam met een over winning naar huis (46). De uitslag was: De Vennep 2-De Uil 2: H. Fol- kers-L. C. Zonneveld 10; C. A. Of- fringa-Th. Jonkheer 10; P. v. d. Stam-J. v! Lierop Vibi; J. Willemsen- W. L. Bnard 01; S. van Gorcum—C. Ploeg 0—1; W. Honcoop-Th. Brandsma bibi; J. Eveleens-J. Ph. v. d. Berg 0—1; W. Café-J. C. Beukei 01;J. Verwoert-B. Winkelaar 10; H. Tates-M. de Leeuw 01 (46). HILLEGOM Wethouder W. F. 'an Dam is verhinderd zaterdag 19 tovember spreekuur te houden. Agenda gemeenteraad Ilillegom HILLEGOM De gemeenteraad vergadert donderdag 24 november om 8 uur. De agenda vermeldt o.m. een verzoek van de stichting Algemeen Kleuteronderwijs om medewerking tot het aanschaffen van buitenspelmate riaal en een blokhut. B. en W. stellép het spelmateriaal beschikbaar tte stellen, maar de blokhut (opberg- aats) door de gemeente te laten uit- In de vacatures bij de regionale com- issie van advies Algemene Bijstands wet Hillegom, Lisse en Sassenheim moet worden voorzien. Evenzo is de benoeming nodig van een viertal le den voor het algemeen bestuur Gas- Waterleidingbedrijf voor de bollen streek. Er is een voorstel tot aankoop van de woning Amerikastraat 3 voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Beekkade 9. Verder wordt de gemeentebegroting aangebo den. Burgerlijke stand van Voorschoten GEBOREN: Johann A, z v A Piest; Erwin, z v J G de Smit; Annemiek. H P Profijt; Elisabeth P, d v J R van Reek; Adriana, dvLA J van der Zwet. ONDERTROUWD: T Spaan te Voor burg en A v Berkel; T de Kruijf te Seedorf Did en A Bout; J H Klein en L B Hibma te Beverwijk. GEHUWD: N F Vis te Leiden en M Aukema; R R Schuier en E Westohal te 's-Gravenhage. (Van onze houwredacteur) DEN HAAG De laatste tijd is een rage ontstaan in het verzamelen van archeologische voorwerpen. Vooral veel jongelui houden zich hiermee bezig. Er is een drukke ruilhandel tussen deze jongelui, die elkaar na ver loop van tijd allemaal hebben leren kennen. Ook ouderen, zelfs vooraan staande burgers, houden zich met het verzamelen van scherven en andere archeologische voorwerpen bezig. Soms worden jongelui door hen aan gemoedigd om hun vondsten te laten zien met de mededeling: „dan zullen we het wel op een akkoordje gooien". Een aantal antiquairs heeft hiervan óok lucht gekregen. Er worden zelfs yoor enkele tientjes gave archeolo gische voorwerpen aangeboden, die by nader onderzoek "Van gips blijken te zijn nagemaakt. Een dergelijke archeologische ver zameling hoort in een museum De grote belangstelling voor de ar cheologie is de laatste jaren ontstaan door een lawine van publicaties, over vondsten. Doordat onze vaderlandse bodem ten behoeve van o.m. de wo ningbouw en de aanleg van aardgas leidingen voor een groot deel wordt omgewoeld, komt er heel wat histo risch aan het licht. Wat men tot voor tien jaar nooit had vermoed: het blijkt, dat men tot nog toe een van de oudste bewoniragouilturen van ons land in het westen moet zoeken. De overblijf selen van eeuwen her blijken goed ge conserveerd te zijn in de dikke veen lagen. Vooral in het Westland en om geving worden aan oude kreekbeddin gen, die zioh als ruggen in het terrein laten zien, oude nederzettingen ont dekt. Op meer zanderige plaatsen wor den overblijfselen gevonden van Ro meinse- en inlandse culturen. Door al deze vondsten wordt het in de 'gelopen eeuwen ontstane beeld van de bewoningsgeschiedenis van het westen ons land totaal gewijzigd. Archeo logen van naam weten vaak geen raad met de vondsten, die iedere dag wor den gemeld. Iedere vondst wordt op een aantal centrale punten genoteerd, om later, bij een grote hoeveelheid, te wor den geinterpreteerd. Hieraan gaat ech ter een tijd van diepgaande studie voor af. Regelmatig worden deze nieuwe zienswijze gepubliceerd. met het ge volg, dat opnieuw een aantal bewoners hun eigen JEUGD Vooral slaat het aan bij de jeugd van 12 tot 20 jaar. Op hun vrije dagen trekken de jongelui er op uit om waar nemingen te doen aan de hand van boekjes, waarin aanwijzingen en nieu we werkmethoden door archeologen zijn gepubliceerd. Er wordt zoveel mo gelijk getracht de verheugende belangstelling van de jongelui in goe de banen te leiden. Op dit gebied heeft de Archeologische Werkgemeenschap Nederland de sporen wel verdiend. STRAFBAAR Toch wordt er vooral de laatste maan den teveel vernield. Langzamerhand krijgen de jeugdige onderzoekers een betere kijk op de zaak. De een gaat zich specialiseren op het gebied van het Ro meins aardewerk en de ander voelt zich meer aangetrokken tot het middeleeuw se. Wie een vondst doet, is meestal hui verig dit te melden aan de burgemees ter van de plaats, waarin de „schat' wordt opgeraapt of uit de grond gespit. Vergeten wordt dat volgens de wet reedi een strafbaar feit is gepleegd. Alle vooi de archeologie belangrijke plaatsen wor den op het ogenblik op een lijst gezet er worden bovendien binnen afzienbare tijd in het kader van de reeds bestaand' Monumentenwet tot beschermd gebied verklaard. „Olielampje. Eerste eeuwstond er bij in de winkel van een anti quair. Bij nader onderzoek bleek het lampje van gips. Volgens de Monumentenwet te het een ieder verboden een spade in de grond te steken met het vooropgezette doel naar archeologische voorwerpen te zoe ken. KLEINOOD Aan de hand van de gevonden voor werpen, zoals scherven, munten enz. kan een vak-archeoloog een belangrijke ge geven In handen worden gespeeld, waar door het hem soms mogelijk wordt een laatste schakel aan tc vullen in de puzzel rond de bewoningsgeschiedenis van een geheel gebied, De vcizamelaars beseffen dit niet. Zij nemen hun voor werpen mee naar huls en koesteren het gevondene als een kostbaar kleinood Bovendien: gaat men graven op een voor de archeologie belangrijk terrein, dan worden grondsporen vernield, waar door het de vak-archeoloog onmogelijk wordt om bijvoorbeeld een woon plaats van de 4000 jaren geleden op deze plaats geleefd hebbende mens van de Vlaardingencultuur tc reconstrueren. Overstromingen in het begin van onze jaartelling hebben op dit gebied al te veel verwoest, waardoor een reconstruc tie toch al bijzonder moeilijk ia. „VERGETEN" Het komt zelfs voor, dat overheids dienaren zich ook niet houden aan de wet. Soms „vergeet" men een archeo logische vondst door te geven aan de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, uit vrees dat een bouwwerk wordt stil gelegd. Wat de jongelui betreft: zij vergeten, dat hun vondsten onvervreemdbaar eigendom is van het rijk. Nu zal een ar cheoloog, die daartoe bevoegd is, beslist de meeste vondsten van de jongelui niet „afpakken" Het gaat alleen om zeer belangrijk materiaal, zoals munten en scherven, die door de mogelijkheid yaa datering een geheel ander licht op de geschiedenis van een bepaalde plaats kunnen werpen. Gaan de jongelui hun vondsten onderling ruilen, dan is het voor de archeoloog ondoenlijk meer om alles te achterhalen. STRENG De Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek heeft speciaal wat onze streek betreft geen enkele consi deratie meer. Niet wat de jongelui be treft en ook niet wat de diverse over heidspersonen betreft. Men is van plan streng op te treden tegen overtreders van de Monumentenwet, mede omdat er de laatste tyd alt Voorburg, Rijswijk en Wateringen heel wat is verdwenen ook wel verkocht wat een onmisbare schakel had kunnen zijn in de archeolo gisch legpuzzel. Burgerlijke stand van Noordiv ijkerhout NOORDWIJKERHOUT GEBOREN: Johannes H, z v H J Floris; Hetty, d v T van der Togt; Albertus P W, z v W C Steenvoorden; Jacqueline A P. v T c Mens. ONDERTROUWD: T A Vermin en E T M Ruigrok; P C T M Visser en A C Montanus; H W van Leeuwen en HAM Heuzen; N J Reus en H C M •an Haaster; H P Versteege en P M A van der Klaauw. i<m H NOORDWIJKERHOUT Zaterdag arriveert St. Nicolaas om 2 uur bij Piet Gijzenbrug. Via de 's-Gravendam- seweg, Kerkstraat, St Victorlaan en de Maandagse Wetering gaat hij naai de parkeerplaats bij de Victorkerk. Op het raadhuis wordt hy door bur gemeester Van der Weijden ontvan gen. Daarna een rondgang door het dorp. NOORDWIJKERHOUT De vogel- tentoonstelling van „De Kolibri" wordt heden om 8 uur geopend. De tentoon stellingscommissie kreeg gastvrijheid van de melkfabriek „De Landbouw" in 1 et pand Hoogstraat 40. Deze ten toonstelling is vanavond na de opening en verder zaterdag van 9 tot 22 en zondag van 9 tot 21.30 uur geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 19