„Geen hiërarchie leger predikanten vleesconserven MENDE STUURT AAN OP COALITIE MET SOCIALISTEN Willy Brandt bewandelt wonderlijke wegen Roberts gearresteerd na grootse klopjacht wDampo Laatste uren van de bende geslagen Uit de Haagse hof geplukt Pan Am-toestel verongelukt VOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 De verering voor Mao-Tse-toeng en zijn werk handhaaft zich in China op luidruchtige wijze. Overal wordt druk het lied „Grote Mao" gezongen. Op de foto: dokters en verpleegsters oefenen met vioolbegeleiding op de melodie en de tekst van deze ode aan de rode leider. VIES, VERWAARLOOSD EN UITGEPUT LONDEN Na drie maanden intensief speuren, niet alleen in heel Groot-Brittannië en Ierland, maar ook daarbuiten, heeft de Engelse politie gisteren de derde verdachte in de moordzaak van drie agenten gearresteerd. Harry Roberts, die als gevaarlijk bekend stond, werd vies en verwaarloosd, maar bovenal uitgeput aangetrof fen op de rand van een bos bij Bishops Stortford, een plaatsje ten noorden van Londen. Zonder verzet gaf hij zich over aan twee sergeants van de verkeerspolitie van Hertfordshire. Herinnering 'TERECHT zijn Navo-parlements- leden te Parijs herinnerd aan het bestaan van de Russische drei- gin, al bestaat deze niet meer in directe militaire vorm. De conclusie in het rapport van de Amerikaanse senator Javits is on derstreept door Brosio, de (Italiaan se) secretaris-generaal van de Navo. Rusland is er nog steeds op uit, West-Europa te isoleren. En een van Amerika geïsoleerd Europa kan slechts bestaan zolang de Russen zulks dulden. Aldus het rapport. Voor een deel is het gericht tegen het Franse streven Europa los te maken van Amerika met de bewe ring dat van Moskou geen gevaar te duchten valt. Niet mag worden vergeten, dat ont spanning gevolg was van standvas tigheid in het westelijke kamp. Deze ontspanning is echter geen onver anderlijk gegeven. Verslapt de waakzaamheid, ver dwijnt het saamhorigheidsgevoel, dan kan in Europa opnieuw een kritieke situatie ontstaan. Met name in een geïsoleerd Europa. Opvolging TN Spanje is Franco bezig zijn op volging voor te bereiden. Hetgeen nog niet betekent, dat hij werkelijk de leiding uit handen zal geven of dat er meer vrijheid komt. De ingrijpende grondwetsherziening zal vooral betrekking hebben op de! wijze, waarop Spanje wordt gere-| geerd, als Franco zich geroepen voelt de leiding over te dragen. Wanneer dat zal zijn, hangt af van I Franco's toestand. Een datum om te onthouden is echter 5 januari 1968, j de dag waarop prins Juan Carlos 30! jaar wordt en tot koning kan wor den uitgeroepen. Franco heeft dus nog ruim een jaar om hervormingen door te voeren, die herstel der monarchie definitief maken, maar het staatshoofd geen werkelijke macht toebedelen. Deze macht kan uitgeoefend worden door de premier, die de plaats zou j innemen welke Franco nu bekleedt. Niet juist TNE Berlijnse afgevaardigden naar de Bondsdag hebben slechts een adviserende stem en mogen al leen bij procedurekwesties een stem uitbrengen. Dat is bepaald door de bezettende mogendheden in 1949, en het blijft gelden zolang het bczet- tingsstatuut van West-Berlijn van kracht is. In het verleden heeft burgemeester Brandt over de maatregelen en de aanwezigheid van de bezettings machten geen klagen gehad. In tij den van spanning was hij de eerste die zich op het internationale ka rakter van zijn stad beriep. Nu komt het hem niet zo goed uil. De stemmen uit Berlijn zouden hem als kanselier een werkbare meerderheid opleveren, gesteld dat de liberalen meedoen. Hij heeft kri tiek op de geallieerden, die echter voet bij stuk houden. Het zou ook te gek zijn te zwichten i voor dergelijke eisen, die alleen; maar aantonen, dat Brandt bereid is zijn oude beschermers los te la-I ten voor wat nationaal aanzien. I Onmiddellijk na zijn arrestatie is Ro berts overgebracht naar het politiebu reau van Sheperds Bush in Lon den-west. Onder dit bureau vielen ook de drie Londense rechercheurs, die op 12 augustus in een stille straat en on der de ogen van twee spelende kinde ren werden doodgeschoten. Sedert die datum heeft Roberts zich schuil gehouden in de bossen. Hij moet daarbij veel plezier hebben gehad van zijn oerwoudopleiding in het Britse le ger. Volgens de politie was het bivak een stukje vakwerk. Roberts had zijn tent opgeslagen binnen een omheining en het geheel perfect gecamoufleerd. Toen de tent gevonden werd op aanwijzing van een zigeuner vond de politie blikken voedsel, een petro leumkachel met volop brandstof, vier pannen, verscheidene costuums en een pak kranten van recente datum. Op een holster van een pistool wer den vingerafdrukken van Roberts ge vonden. Gistermorgen begonnen tweehonderd politiemannen uit Londen, Hertfordshi re en Essex aan een grote klopjacht, die drie kwartier later met succes werd bekroond. Na zijn arrestatie is het proces tegen de twee handlangers van Roberts geschorst. Het proces te gen Duddy en Witney was maandag begonnen. Na de drievoudige moord heeft de politie duizenden tips binnengekregen over Roberts. Op zesduizend heeft ze gereageerd. Jj |^B,J VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND Hitler had hekel aan psychiaters FRANKFORT Adolf Hitler hield niet van psychiaters, want hij vreesde dat zij zouden doorzien dat hij aan hysterie had geleden. De Duitse zenuwarts Friedrich Panse heeft dit gisteren verklaard tijdens een proces tegen drie artsen, die in Frankfort terecht staan omdat zij beschuldigd worden van het doden van een onbekend aantal geestelijk gestoorden tijdens het Nazi bewind in Duitsland. Hitler deed het altijd voorkomen alsof een tijdelijke blindheid, waar aan hij tijdens de Eerste Wereldoor log had geleden, was veroorzaakt door een aanval met mosterdgas. Zenuwartsen van een militair hospitaal hadden echter ontdekt dat Hitier als gevolg van hysterie blind was gewor den. SYNODE: LAAT KERKEN ZELF BENOEMEN WERKGEMEENSCHAPPEN PvdA: WAARBORGEN (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN/AMSTER DAM De hervormde synode en de drie werkgemeenschap pen in de Partij van de Arbeid hebben gisteren op dezelfde dag uitspraken gedaan over de geestelijke verzorging van de militairen, die grotendeels pa rallel lopen. Beiden pleiten on der meer voor afschaffing van het dragen van rangonderschei dingstekens door de krijgs machtpredikanten en voor de benoeming van krijgsmachtpre dikanten door de kerken zelf. De hervormde synode wil ook af schaffing van de gelijkstelling in de officiersrang. De werkgemeenschap pen van de Partij van de Arbeid gaan niet zover, maar willen wei, dat de betekenis van de officiers rang beperkt blijft tot een louter administratieve (salariëring en ove rige arbeidsvoorwaarden). Met 32 tegen 10 stemmen aanvaardde de hervormde synode gisteravond een meerderheidsrapport van de (hervormde) commissie ter bestude ring van de organisatie van de protestantse geestelijke verzorging bij de krijgsmacht. In dit rapport spreekt de commissie als haar mening uit, dat de krijgsmacht predikant alleen herkenbaar moet zijn aan een kruis of band op zijn uniform. Voorts wordt in dit rapport gepleit voor de instelling van een nieuw zelfstandig samenwerkingsorgaan tussen de kerken, het interkerkelijk orgaan voor de geestelijke verzor ging van militairen (IKOM). Dit moet organisatorische leiding geven aan de protestantse geestelijke ver zorging bij de krijgsmacht en in de plaats komen van het huidige con tact in overheidszaken militair (CIOM). Een interkerkelijke commissie beraadt zich momenteel over de zaken van de geestelijke verzorging bij de krijgsmacht. De hervormden in deze commissie zullen daar de opvattin gen van de synode inbrengen. De synode kan haar standpunt pas definitief bepalen, als het rapport van de interkerkelijke commissie ter tafel komt. De hele zaak krijgsmachtpredikanten komt dus nog eens ter synode. Tijdens dediscussie pleitte ds. H. J. Diekerhofvoor een speciaal uniform voor de geestelijke verzorgers. Hij onderstreepte, dat er onder de leger- predikanten wel degelijk hiërarchi sche verhoudingen bestaan. Verwerpelijk De praeses van de synode, dr. G. de Ru achtte het bestaan van deze hiërarchie verwerpelijk. „Wel zal een predikant aan het hoofd moeten staan, maar dat moet de enige uitzondering zijn. Andere hiërarchische verhoudin gen onder de krijgsmachtpredikanteo lijken mij volledig in strijd met de grondgedachten van de reformato rische kerk, waar geen rangen be staan. De praeses van de generale synode is niet hoger in rang, dan een gewoon dorpspredikant." Ds. C. M. Graafstal, ondertekenaar van het minderheidsrapport (dat werd verworpen) en zelf legerpredikant, zei, dat de geestelijke verzorgers op hun revers al kruisjes dragen. „Wij hebben geen officiersrang, maar een gelijkstelling in de rang van offi cier. De rangen van de krijgsmacht predikanten zijn gebonden aan leef tijd en ervaring en niet aan een hiërarchie. Wij pleiten voor rang onderscheidingstekens om bepaalde faciliteiten, die wij bij ons werk nodig hebben bij voorbeeld vrij in- en uitgaan van kazernes mogelijk te maken." Ds. Graafstal wilde ook, dat de over heid de benoeming van krijgsmacht predikanten door de kerken beves tigen zou, omdat daardoor de ver antwoordelijkheid van de overheid tot uiting komt. Plicht In de nota, die de drie werkge meenschappen in de Partij van de Arbeid aan het partijbestuur hebben gestuurd, wordt onder meer gezegd, dat het de plicht van de overheid is in het belang van het geestelijk wel zijn van de dienstplichtigen en be roepsmilitairen, zowel in vredestijd als in oorlogsomstandigheden, speciale voorzieningen te treffen voor hun geestelijke verzorging door kerken en genootschappen op geestelijke grond slag. Deze voorzieningen dienen ook de financiële kosten te impliceren. De overheid dient de vrijheid van spreken van de geestelijke verzor gers te eerbiedigen en te waarbor gen. Daarbij moet elk aspect van menselijk samenleven betrokken kunnen worden. De kerken en de genootschappen op geestelijke j grondslag moeten volgens de PvdA- i werkgemeenschappen de vrijheid I hebben die functionarissen aan te wyzen en tot geestelijke verzorgers te benoemen, die zij voor deze ar-1 beid geschikt achten. Ontstaat er een conflict over het op treden van een geestelijke verzor ger in de krijgsmacht, dan is dit een conflict tussen de overheid en het betrokken genootschap en niet tus sen de overheid en deze geestelijke verzorger, aldus de nota. Dit laatste geldt a fortiori, wanneer de over heid geen positieve steun meer kan geven aan een bepaalde geestelijke verzorging c.q. geestelijke verzorger, die naar haar oordeel in belang rijke mate schade doet aan de krijgsmacht. In de nota wordt tenslotte nog gesteld, dat in vredestijd aan de geestelijke verzorgers moet worden overgelaten, onder wel ke omstandigheden zij een mi litair uniform wensen te dragen. Jordanië verzoekt spoedzitting raad NEW YORK Jordanië heeft giste- ren verzocht om een spoedbijeenkomst van de VN in verband met de vergel dingsactie die Israël zondag uitgevoerd heeft tegen enkele Jordaanse dorpen. Vandaag kwam de raad nog bijeen om de Jordaanse klacht te behandelen. Uw 'keukenwinkeltje' óók het weekend open Zaterdagavond of zondag plotseling trek in iets pittigs? Trakteer dan li zelf en uw gezin. Zorg dat uw 'keukenwinkeltje' altijd welgevuld is met smakelijke vleesconserven. Worstjes, leverpastei, lunchworst en nog véél meer tovert u op tafel. Wat zullen uw huis genoten uw goede zorgen waarderen I Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes BONN De Westduitse libe ralen sturen onder leiding vaD Erich Mende aan op een coalitie met de sociaal-democraten. De richtlijnen, die zij als basis voor de komende onderhandelingen met de andere partijen over een nieuwe regeringscoalitie 1 hebben opgesteld vertonen opvalleijd gro te gelijkenis met de denkbeelden van de sociaal-democraten, voor al op het gebied van de buiten- Alle gangsters nu in Frankrijk (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Franse Süreté Nationale verwacht binnen korte tjjd de internationale bende te kunnen oprollen, die de laatste jaren in West-Europa bankover vallen en roofmoorden heeft ge pleegd. Dit is meegedeeld door twee Siïreté- topfiguren, Daffis en Goguillot, die aan de politie-conferentie in Amers foort hebben deelgenomen. Alle ver- Het was een heel besluit geweest Ze zaten zielsgelukkig in hun flatje in de vertrouwde omgeving van München, waar ze beiden gestu deerd hadden, hun lieve herinnerin gen lagen en hun kind geboren was. Toen was er opeens de kans op promotie gekomen: uitzending naar het buitenland. Nu ja, niet ver naar Nederland. Den Haag. Maar toch... Ze lieten verstand voor de senti mentaliteit gaan en accepteerden de nieuwe baan. Dat ze in Den geen huis kregen, maar in Rijswijk moesten wonen, wat zonder auto toch een dagelijkse busmisère zou opleveren, slikten ze ook. De voorbe reidingen voor de verhuizing waren niet gering. Het bleek dat ze heel de inboedel nauwkeurig beschrijven moesten, opdat de douane bescheid zou weten. Systematisch gingen ze rond: de zitkamer met tafel, stoelen, boeken kast en bergmeubel; de slaapkamer met de veren bedden en de toiletta fel. Dan de kinderkamer van de goed eenjarige zoon. Ledikantje en speelgoedkist, de commode. En tenslotte de vervoermiddelen van de zoon: de kinderwagen, waar hij uit gegroeid was en het sportwagentje, waar voor moeder het boodschap- penmandje aanhing. Tevreden keken ze de lijst na. Correcter kon het niet. De jonge in Den Haag wilde vervoegen. De collega gaf hem een lift en een half uur later zag hij zijn verhuiswagen staan... voor het douanekantoor. De ontvangst was correct doch streng. Of meneer maar even wilde verklaren hoe hij dacht een auto echtgenoot zou Rijswijkwaarts gaan zonder vereiste vergunning in Ne- AI één woord om de verhuiswagen af te wachten, derland te importeren? moeder en kind gingen twee dagen logeren bij grootoeder. Meneer dacht daar helemaal niet ,oover. Aan een auto was hij nog niet De man arriveerde des avonds *oe. Wel aan snel naar buis gaan met zijn slaapzak in de nieuwe flat want de electriciën zou om drie uur die gelukkig blokverwarming heeft. de lampen komen ophangen. Maar Haag Een wandlampje in de koffer meege- de douane hield aan. Waarom had relde hij al in het halfduister. Wie weet kwamen de verhuizers al gauw. Om negen uur holde hij even een winkel en kocht een kruk- slaapzak. Hij grapte wat in zich zelf bij zijn ontbijt op de kruk voor de aanrecht, dat ze notabene hun alleen nog vraagtekens. Daar stond toch geen auto op? „O, nee? En die sportwagen dan?" Met handen en voeten vertaalde kruk voor he raam. Om twaalf uur bet beddegoed en achter de boeken kast het opgevouwen wandelwa tje opgedolven werd, overtuigde. Hij was te laat voor de electri- Opgewonden stormde hij de trap- ciën, de verhuizers te kwaad om hij zich onmiddellijk bij de douane woord kent „wandelwagentje". dachte gangsters zouden thans in Frankrijk verblijven. De bende zou ook schuldig zijn een lange serie bankovervallen in België. In ieder geval hebben zij te maken met de bankroof in het Bel gische Schaerbeek, waar op 9 augustus de Credietbank wer beroofd door de 24-jarige Italiaan Turatello, De Ita liaan, die bindingen heeft met de Maf fia, werkte daarbij samen met een Fransman en een Corsicaan. BELGIË Ook de overval op een Brusselse bank zou op hun naam staan. Deze week zal de Franse onder- wereldfiguur Zanotto, die gevangen zit wegens zijn aandeel in de overval in Amersfoort, naar het Belgische Knokke worden gebracht om de plaats aan te wijzen waar het lijk van de Brusselse agent Albert de Leenderè is begraven. Deze werd neergeschoten toen hij post had gevat bij een gestolen auto op het moment dat de gangsters uit het Brus selse bankgebouw kwamen rennen. Zanotto zou ook tot deze bende hebben behoord. BERLIJN Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn de drie beman ningsleden van het in de nacht van maandag of dinsdag in Oos-Duitsland neergestorte Amerikaanse postvliegtuig van het type Boeing 727 om het leven gekomen. Gevangene door cipier gedood KEULEN In Keulen is gisteren het proces begonnen tegen de hoofdbe waker van de Keulse gevangenis, de 44-jarige Halfen, en de medische hulp, Naudet, wegens mishandeling van 15 gevangenen. Zij hadden de gevangenen, die geeste lijk gestoord waren, geslagen om hen te kalmeren. De zaak kwam aan het licht toen in juli 1964 een gevangene dood in zijn cel werd gevonden, met ingeslagen schedel en gebroken ribben. De chef-arts van de gevangenis, Wachsmuth, is begin deze maand landse politiek. De leiders van beide partijen hebben vandaag met elkaar gepraat. Tussen de beraadslagingen van de Duitse politieke partijen door speelt de kritiek op Kiesinger, de kandidaat van de CDU/CSU voor het kanselierschap. De communisten hebben gedreigd met sensationele onthullingen over zijn ver- kritiek op Kiesinger zo sterk is, dat de christen-democraten overwegen hem te laten vallen. Voor hem zou Paul Lücke, de minister van binnenlandse zaken in de plaats gesteld worden. Lücke zelf heeft dit echter loze geruchten ge noemd en bij voorbaat al geweigerd om zich kandidaat te stellen. Hoewel het beraad thans op volle gang is gekomen wordt toch niet ver wacht, dat voor zondag belangrijke beslissingen over een nieuwe rege ringscoalitie zullen worden genomen. Het wachten is op de verkiezingen voor het plaatselijk parlement in Beieren, die zondag zullen worden ge houden. Het ziet er naar uit, dat de uitspraak van de Beierse kiezers de doorslag zal moeten geven. Verplichte bijdrage Bij de (aanstaande?) verplichte bijdrage bouwkosten woningwetwo ningen door huurders gaat het om zeventig miljoen. De financieel min der draagkrachtige gezinnen vor men mijns inziens de vlag die de lading van die miljoenen dekt. De ternauwernood voor deze staats- en gezinsbaatbelasting iW'aanmerking komende huurders kunnen ten plat- telande alleen verhuizen van wo ningwetwoning naar woningwetwo ning in vrijwel gelijke huur. En de 260 geldt zowel voor de kleine als de iets grotere woningwetwoning. Waarom zal men dan verhuizen? TER AAR C. van Dijkhuizen Schande Het is inderdaad verschrikkelijk dat al die mensen in Heerlen ontsla gen zijn. Maar dat meteen al klagen dat ze maar 90 gulden steun krij gen.... Terwijl ze zeggen 170 o£ soms 200 per week verdiend te hebben. Dat vind ik schande. Ze hadden elke week iets weg moeten leggen. Ik ben ook bouwvakker; vrouw en vier kinderen. Van mijn loon leg ik altijd iets weg „voor kwade dagen". DORDRECHT A. Broere. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) "W7"EST-DUITSLAND heeft nu een kanse- lier, een kanseliers-kandidaat en een adspirant-kanseliers-kandidaat te weten Lud- wig Erhard, Kurt Georg Kiesinger (beiden van de CDU) en Willy Brandt (voorman van de socialisten). De bedoeling is, dat Kie singer Erhard opvolgt. Maar Brandt pro beert dit streven te doorkruisen door naar de gunsten van de liberale FDP te dingen. Na de verkiezingen, die zondag in de deel staat Beieren worden gehouden, zullen we spoe dig weten, wie de volgende kanselier zal zijn en welke partijen van zijn kabinet deel uitmaken. De kans, dat Brandt zal slagen is gering. Zijn SPD heeft slechts 202 van de 496 zetels in de Bondsdag. De FDP heeft er 49, maar het staat vast dat verschillende FDP-ers niets voelen voor samengaan met de SPD. Enkelen hebben zelfs aangekondigd, de partij te zullen verlaten als dat zou gebeuren. Om nu toch aan een behoorlijke meerderheid te komen heeft Brandt een foefje willen uithalen. In de Bondsdag hebben nl. 22 Berlijnse afgevaardigden zitting, die niet mogen meestemmen. Dat is altijd zo geweest, sinds de Bondsrepubliek in 1949 werd gesticht. West-Berlijn valt nl. nog steeds onder het bezettings statuut van de Grote Vier en maakt dus geen deel uit van de Bondsrepu bliek. De 22 Berlijnse afgevaardigden nemen wel deel aan het werk van de Bondsdag, maar hun rol is een adviserende. Brandt, die nota bene 'Oberbürgermeister Juist garantie van West-Berlijn is, neemt het de geallieerden nü kwalijk, dat de 22 afgevaardigden niet mo gen meestemmen. Hij zou dan over 217 van de 518 stemmen beschikken en dus niet aangewezen zijn op alle 49 zetels van de liberalen om een 'werkmeerderheid' te verkrijgen. Maar Brandt ziet hier bewust over het hoofd, dat de uitzonderingspositie, welke West-Berlyn nog steeds inneemt (los van de Bondsrepubliek) de enige garantie voor de vrijheid van dit stadsdeel was. Anders zouden in Berlijn West- en Oostduitsers tegenover elkaar hebben gestaan. West-Berlyn zou al vele jaren van de Bondsrepu bliek zijn afgesneden. Slaag de opzet van Brandt niet, dan lijkt de weg vrij voor Kiesinger. Ook diens taak zal Kritiek niet eenvoudig zyn. Zijn verleden zal hem waarschijnlijk geen parten spelen; hy is nooit een wérkelijk omstreden figuur geweest. Zij die buiten de Bondsrepubliek kritiek hebben op Kiesin ger geven zich met de moeite na te gaan. wat en wie deze man was en is - - ,V «even dat soms met een ontwapenende eerlykheid toe. Gelijk hebben geschorst, hangende een onderzoek I zy slechts wanneer zy zeggen, voorkeur te geven aan een helemaal naar beweringen dat hij mishandelingi 'brandschone' kandidaat. Maar daarover bestaat geen verschil van menint niet zou zijn tegengegaan. De keuze van de C.D.U. dienen we te respecteren. mening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5