Synode nam afscheid van S.C. graaf van Randwijck LONDEN., f.99.- Boeken voor feestdagen Concentratie voorwaarde voor nieuwe expansie 4 LONDEN f.144.- m Een ivoord voor vandaag Journalisten voor het eerst ooggetuigen Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Justitie gecentraliseerd in nieuw paleis Ifc Uw probleem is het onze SUCROSA is fantastisch SUCROSE Ds. Kievit over kerk in grote stad: Wijkgemeente geen echte gemeenschap 1 Groene kaart overbodii in Benelux-landen WOENSDAG 16 NOVEMBER 1; „En toen hij Jezus uit de verte zag, liep hij toe" (Marcus 5:6). Jezus was reeds het meer van Tiberias overgestoken, om de bezetene te verlossen. Tegenover Hem zijn de duivelse machten machteloos. Zij zien Hem al aankomen en erkennen in Hem terstond hun meerdere, de Zoon van de allerhoogste God. Door de hese keel van de bezeten man schreeuwen zij Hem toe ,lk bezweer U bij God, dat Gij mij niet pijnigt." Maar één woord van Hem is voldoende, om de bezetene te bevrijden van deze demonen. Zo komt God wonen in het hart van deze man. En Hij doet geen half werk. Als deze man bevrijd is, geeft de Here hem geen licht baantje, maar het zwaarste wat er is: hij moet het evangelie gaan verkondigen en al wat Jezus hem ge daan heeft. Zo maar, zonder enkele opleiding. Christus vraagt ons niet, dergelijke wonderen na te bootsen. Hij vraagt ons wel te geloven, dat Hij de macht van de satan gebroken heeft, de kop van de slang heeft vermorzeld. Dat hebben wij te bedenken, als wij nog zoveel duivelse dingen zien gebeuren in de wereld. Het zijn de laatste stuiptrekkingen. Men vergelijkt het wel met het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog. Het was een vreselijk jaar. Denk alleen maar aan de hongerwinter. Maar D-Day (6 juni 1944, de inval in Norman- die), de beslissende nederlaag van de vijand was reeds geschied. Zo leeft de kerk sinds Pasen en Hemelvaart tussen Decision- Day en Victory-Day, de jongste dag, waarop Christus Zijn definitieve triomf viert. Aan welke kant staan wij? Wij lezen vandaag Jesaja 401-17. Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De journalisten die gisteravond voor het eerst de hervormde synode bijwoonden, troffen een kerke lijke vergadering die een beetje uit zijn „gewone doen*' was. Het werd een avond waarop de afgevaardigden zwegen en waarop de gasten en de praeses, dr. G. de Ru, het woord moes ten voeren. De synode nam afscheid van de algemene secretaris van de hervormde zending, mr. S. C. graaf van Randwijck en begroette de Hongaarse en Indonesische delegaties. De journalisten* konden zich thuis voelen. Dr. De Ru sprak hen hartelijk toe en de synode, die met algemene stemmen de pers toeliet, onderstreepte het welkom met een applaus. Dr. De Ru sprak als tolk van de sy node en van de gehele Nederlandse Hervormde Kerk de scheidende secre taris van de zending, graaf van Rand wijck toe. Hij haalde zijn levensge schiedenis op en tekende hem als een man die als primus interpares van het secretarissen college een beslissende invloed gehad heeft op het na-oorlogse zendingsbeleid. „Door uw helder inzicht in de inter nationale politiek en door uw langdu- Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk ln de nuid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatic of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apotb. en drog. JOURNALISTEN EN ADVOCATEN MOGEN MET WENSEN KOMEN Brieven die niet *tjn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Een echtpaar op leeftijd, zonder kinderen heeft aan enige ne ven beloofd dat zij hun land na beider overlijden voor een zeer lage prijs kunnen kopen. Er is een akte van. Nu wil de gemeente er wat van onteigenen en wij willen de op brengst van het onteigende innen. Wij zeggen: Dit staat geheel buiten de overeenkomst en is er niet in voorzien. De neven zeggen: Het geld innen is eigenlijk diefstal. Wij wil len de kosten van taxatie en onteige ning betalen, als u ons de opbrengst overhandigt. Daarvoor voelen wij niet, vanzelf. Wij kunnen het geld best zelf gebruiken in deze dure tijd. Nu dreigen zij met een advo caat Antwoord: De vele bijzonderhe den die de wet geeft inzake koop en verkoop waren eigenlijk in 1851 al verouderd, wat dit geval betreft toen de onteigeningswet kwam. Een tweede moeilijkheid is dat er sinds enige tientallen jaren geen dui delijke jurisprudentie is ten aanzien van een dergelijk geval. Ons inziens geven de bijzondere voorschriften van het Burgerlijk Wetboek op dit punt geen klaarheid en moet men zich dus beroepen op artikel 1379, dat aan de bedoeling der overeen komst grote waarde toekent De be doeling zal ongetwijfeld zijn ge weest de neven geen sommetje geld te verschaffen, maar een stukje land, waarop zij werken kunnen en dat niet al te duur is. Wordt op de een of andere wijze de bedoeling dier overeenkomst verijdeld, dan is het jammer voor de neven maar het is hun ongeluk. Het kan echter zijn dat de ons onbekende uitvoerige woorden van de overeenkomst of de wettelijke bepalingen de rechter tot een ande re beslissing brengen. Processen zijn immers altijd riskant. In dat geval zouden de neven recht hebben op vergoeding van een door hen gemist geldelijk voordeel. Zij zouden dit geldelijk voordeel echter pas genie ten na uw beider overlijden en heb ben dus nu zeker geen recht op betaling. Alleen hebben zij een vor dering op termijn op u en kunnen wel eisen dat zij redelijke zekerheid van betaling ontvangen. Maar tij dens uw leven heeft u recht op het genot van dit geld. (Dit alles voor het geval de neven gelijk krijgen.). Nu is er nog een derde mogelijk heid, namelijk dat de akte geen overeenkomst is maar een testamen taire bepaling. Deze kan u altijd herroepen. Raadpleeg in elk geval eerst de notaris, voordat er een pro ces komt. Wil men procederen denk dan nog eens aan de mogelijkheid van artikel 43 van de wet op de rechterlijke organisatie om de zaak vrijwillig aan de Kantonrechter yoor te leggen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Voordat wordt begonnen met de bouw van het paleis van justitie op de hoek van de Eerste van den Boschstraat en de Juliana van Stolberglaan, heb ben journalisten en advocaten van de Rijksgebouwendienst gelegen heid gekregen hun wensen aan gaande de inrichting van de ruim ten die voor hen van belang zijn voor het uitoefenen van beroep Pe?niS.te Zaamslag: c- den Engelse te Bedankt voor Nieuwveen: Ph. J. Leen- mans te Oud-Vossemeer: voor Creil en Espol (N.O.P.): G. J. F. Versteegh te Oudwoude-Westergeest. gelegen van de toegangen van het pu bliek. In de tweede helft van 1967 zal met de bouw worden begonnen. Na drie a vier jaren zal het voltooid zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 's Hertogenbosch (vac. K. A. Oskam toez.): W. v. Waasbergen te Vaals-Gulpen; te Nieuw Lekkerland: J. T. Doornenbal te Oene (Gld.); te Rinsu- mageest: kand. M. de Jong te Schevenin- kenbaar te maken. In dit nieuwe justitiepaleis zullen met uitzondering van de Hoge Raad alle burgerlijke, militaire en admini stratieve rechtscolleges en de daarbij behorende administraties worden on dergebracht. De architect van het grote complex, ir. F. Sevenhuysen, heeft drie hoofd lichamen ontworpen: één voor het kantongerecht, één voor de rechtbank en één voor het gerechtshof. Hier bo venuit zal een gebouw van elf bouw lagen torenen, waarin de administra tieve en overige rechtssprekende col leges een eigen ruimte krijgen. Opmerkelijk bij het ontwerp is, dat het hele gebouw op kolommen komt te staan. Onder het gebouw, dus tussen het mastbos kolommen, komt een die pe kuil, waar 240 auto's geparkeerd kunnen worden. Over deze stalen mas sa heen komen loopbruggen naar de hoofdingang, die als het ware onder aan de hoogbouw hangt. Dit stelsel van loopbruggen zal vanaf de openbare weg bereikbaar zijn voor het publiek. De gedetineerden krijgen een aparte ingang. De gevangenisauto kan het gebouw binnenrijden, waarna de gedetineerden in tijdelijke cellen worden ondergebracht. De weg, die een gedetineerde door het gebouw heen naar de plaats van de rechtspraak moet gaan, is gescheiden GEREF. KERKEN Beroepen te Daarle (O.): kand. W. D. Omtp te Ens (N.OP.), die dit beroep nam; te Mechelen (België): W. v. Rhee- nen te Colijnsplaat. Bedankt voor Hollandscheveld: P. S. Veldhuizen te 't Harde: voor Muiden- Muiderberg: J. Goldschmeding te Dussen (N.B.). GEREF.KERKEN (vrflgem.) Beroepen te Treebeek-Brunssum: Brandes te Meppel. CnRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-West: A. Hilbers te Zwolle en P. N. Ribbers te Enschede- West. Bedankt voor Utrecht-Noord: G. Bouw te Eemdijk. Bedankt voor Utrecht-Noord: G. Bouw te Eemdijk. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Amsterdam-West: P. v. Staveren te Oude'Bildtzijl (Fr.). rige zendingservaring kon u steeds met gezag spreken. Uw volstrekte be reidheid om te dienen heeft u in staat gesteld om te regeren. We hopen," be sloot dr. De Ru, „dat u ook in uw eme ritaat zult kunnen blijven bouwen aan een zaak, waaraan u uw leven hebt ge wijd." VERANDERINGEN In zijn afscheidswoord had mr. Van Randwijck zowel een gopde raad voor de synode als een wens voor de toekomst. Hy dankte de synode voor de grote verantwoordelijkheid en voor de vrijheid die de synode de Raad voor de Zending heeft ge geven. In deze organisatorische op zet zag hij mogelijkheden voor an dere takken van kerkelijk werk, bij voorbeeld voor het apostolaat. Met „knikkende knieën" raadde hij de synode aan om ook voor het aposto laat een organisatorische opbouw te vinden, zoals die er nu voor de zen ding is. De zending beleeft een tijd van grote veranderingen. In de afgelopen vijf entwintig jaar is de kerk in Indone sië driemaal zo groot geworden. Maar de grote veranderingen op het zendingsveld maakten ook grote veranderingen noodzakelijk op het thuisfront. Er is wel nimmer besluit genomen, waar in feite ken al alle zendingen, die werkers in Indonesië hebben, samen. Toch volgen zy organisatorisch nog de structuur van de vorige eeuw. WENSEN Mr. Van Randwijck wilde meer dan alleen maar samenwerking. De Ge reformeerde Zendingsbond, zei hij, stelt groot vertrouwen in het werk van Oegstgeest. Dat blijkt wel uit het feit dat deze zendingsbond al vijftig jaar lang zijn toekomstige zendelingen voor hun opleiding naar de zendingshogeschool zendt. Van Randwijck meende echter dat nu de tijd gekomen was om ook tot een samenbundeling op administratief gebied te komen. Met grote waardering sprak hij het zendingswerk van de Gerefor meerde Kerken. Na de oorlog is er eigenlijk nooit een belangrijk prin cipieel verschil van mening geweest tussen „Oegstgeest" en „Baarn" Maar om elkaar nader te komen zit de „extreme decentralisatie" van het gereformeerde zendingswerk hem in de weg. Als we werkelijk verder willen komen, zei hij, moeten we onze tijd niet meer verspillen met in wezen onnodige ver gaderingen. Er moet op organisatorisch gebied nu een stap vooruit gedaan worden. Ook de Zeister zending die haar werk kan doen dank zij veel giften uit hervormde en gereformeerde kring kwam ter sprake. Nu de Surinaamse Broedergemeenten zelfstandig zijn, heb ben zij de wens geuit meer contact te krijgen met de Hervormde Kerk Gereformeerde Kerken. Er is een voor stel in de maak, dat over enige tijd I de synode zal worden voorgelegd. Maar, voegde mr. Van Randwijck eraan toe, we hebben „Zeist" wel een aantal kritische I vragen te stellen over de aanpak van het I werk, de financiën en het beeld dat Zeist in Nederland aan de zending geeft. UITNODIGING De Hongaarse delegatie nodigde de hervormde synode uit om afgevaardigden te zenden naar het vierde eeuwfeest van de Reformatie in Hongarije dat op 19 mei volgend jaar zal worden gevierd. De schriftelijke uitnodiging werd nu monde ling herhaald door bisschop dr. Tibor Bartha. Hij zei dat het jubileum niet alleen in het teken zal staan van dank bare herinnering, maar ook van nuttige bezinning. Thema is de vraag: „Waartoe verplicht ons de ergernis van de Refor matie?" Behalve bisschop Bartha. die Hongaars sprak, richtte ook bisschop Lajos Bakos het woord tot de synode. Hij bleek zijn Nederlands niet verleerd te zijn, sprak het vrijwel accentloos, maar met een woordenschat die herinnerde aan de kerkelijke taal van geruime tijd geleden. Ook de Indonesische delegatie bewees het Nederlands nog goed te beheersen. In zijn groet tot de Hongaarse delegatie memoreerde de praeses de vele banden die er waren met de Hongaarse Her vormde Kerk. Hij sprak de wen,s uit dat er weer meer theologische studenten in de toekomst naar Nederland zullen komen. Bisschop Bartha vertelde ons dat sedert 1956 negen studenten in Nederland hebben gestudeerd. Ook in de toekomst zullen er meer komen, maar meer dan vroeger stuurt de Hongaarse kerk nu haar studenten ook naar andere landen opdat zo oecumenische contacten onder houden kunnen worden met verschil lende taalgebieden. SER heeft meer tijd nodig voor rapport economische situatie (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. drs. J. W. de I Pous. heeft besloten de behandeling van het interimadvies over de arbeid van de gehuwde vrouw uit te stellen tot de decembervergadering van de raad, ten einde de raad vrijdag a.s. meer tijd te geven voor de vaststelling van het half jaarlijks economisch rapport Mocht de SER daarmee vrijdag niet gereed kunnen komen dan wordt mogelijk op vrijdag 25 november een extra vergadering gehou- (ook voor hem!) week end- per nachtboot Hoek van Holland-Harwich ren haar oom vindt. Er wordt in het boek een duidelijk beeld gegeven het leven in India, 3,25). In Nu het najaar is en de lange winteravonden komen, heoben de uitgeverijen weer voor een groot aantal nieuwe jeugdboe- over Maaike en Paul, die zeven big- ken gezorgd. Wie er op uil is getjes een lint om hun staart bin- geplastificeerde pocketvorm gaf Cal- met Sinterklaas of Kerstmis een den- De volgende dag ontsnappen de lenbach twee jongensboeken uit: hork tr trpven heeft ruime keus beesten en veroorzaken op alle mo- Brandtoren De Vlimmers,' door Jos. Doek te geven, neeit ruime Keus. gelijkc manieren last Dailkzij de A. Brusse en „De spookwolf", door De prijzen vallen op enkele rode linten komen ze terecht. Een Fritz Meisnitzer. Het eerste is een uitzonderingen na wel mee, grappig boek, waar jongens en spannend verhaal over de brand- zodat het voor jongeren ook be- taalbare cadeautjes zijn. Bij de uitgeverijen Callenbach en Mei- m. van den Berg-Akkerman bezorgt betrokken. (Voor jongens van 10-14 nema verschenen catalogi, die op verzoek gratis toegestuurd worden. de zesde klas Bep Heida een invali- jaar). In „De spookwolf" wisselen de-wagen door een bazar te orga- imposante natuurbeschrijvingen CALLENBACH Lenie Stafleu-Kruikemeier schreef voor meisjes van 7-9 jaar GESCHÏEDEINIS een leuk boekje „Peter de Parkiet". Rinske, een kleuter, beleeft allerlei avonturen: zo raakt ze verdwaald meisjes (9-12 jaar) dan voor jon- tingen met de weerwolf worden bij- gens. K. Norel beschrijft in „Pier in het onderjaar" op een duidelijke ma- zeden en gewoonten zonder boeiend beschreven, Voor meisjes verschenen in poc ketvorm ..Huize roezemoes", door C. Th. Jongejan de Groot en „Met een eend en een tent", door Jeanette van Luipen-Bronwasser. Twee boe wanneer ze haar weggevlogen par- mensen die vier eeuwen geleden ker? 0ver hetzelfde onderwerp: een kiet gaat zoeken. Door de grote let- a i.j-'tel vriendinnen die op vakantie vriendinnen die op vakantie Marjarcth. het smeekschrift aan en meisjesboeken. waar echter nft, veel van uit gaat. (13 tot 16 jaar). Alle Flevo-pockets van Callenbach geschiedenis, bosten f 1.75. de Zeeuw J.Gzn. brengt „De ELSEVIER kiet gaat roeken. Door de grote let- leefden.' Vierhonderd jaar geleden ter ook een fijn boek - - - lezen, 1,30). Voor kinderen van dezelfde leef- was tijd is „Het verdwaalde schaap", o door Willem G. van de Hulst jr. Als 11-14 jaar met belangstelling Kees een onwillig schaap achter- verhalen volgt, verdwaalt hij en wordt 1,90). thuisgebracht door een man met een - - - in de Winfair-serie zijn weer drie Hem gestuurd. Heel geschikt om op lijken, eikaars plaats innemen. De nieuwe delen van de schrijver Rav io~w boerenzoon Krijn gaat naar zee en 'j- de zeemanszoon Pleun wordt boer. Dit alles in de zeventiende eeuw. 1,90). Een aardig jongensboek, „De gou- heeft een vriendinnetje Terka Halla- den schakel", door J. H. MacLehose. bij aandacht te schenkrii aan"hèt da. die met haar moeder uit Honga- is een ontroerend verhaal over een leven van pioniers en aan het rit. t. ri,- meisje In India, dat de grote wens landschap met zijn exotische fauna. koestert zelf uit de bijbel te lezen. 'Rtstekende jongensboeken, 1,50). zondagsscholen uit voor te lezen. 1.30). Voor Iets oudere meisjes (10-12 jaar) „De Ponyfarm", door C. Th. Jongejan de Groot Joke Lievers Franklin verschenen: Winfair en de prairie-gangsters, Winfair en de kid nappers en Winfair en de paardedie- ven. Franklin is erin geslaagd span nende boeken te schrijven en daar- SECRETARIS van zendingssecretaris dr. G. P. die op zijn beurt mr. Van Randwijck op volgt. Drs. Bootsma is 36 jaar oud. Hij heeft in Groningen chemie gestudeerd en gedoceerd in Indonesië en Addis Abeba. Op het moment is hij verbonden aan een voortgezette leraarsopleiding in Nigeria. Hij zal zijn nieuwe functie op 1 mei van het volgend jaar aanvaarden. In de Raad voor de Zending werden be noemd ds. L. van Nieuwpoort te Slie- drecht en de heer J, O. Schaafsma te Amsterdam. Ds. L. Roetman, assessor van het moderamen, vertelde ons gisteravond nog dat het feit dat slechts vier synodeleden stemden tegen „de vrouw in het ambt", (zoals we in onze kop boven het synode verslag van gisteren schreven) niet uit gelegd mag worden alsof het verzet op de synode minder wordt. Op deze zitting van de synode ging het niet om het wel of niet aanvaarden van vrouwelijke predikanten, maar om de kerbordelyke bepalingen, die nu nodig zijn om haar plaats in het ambt te rege len. Ds. Roetman zei, dat velen die inder tijd tegen stemden, zich, nu het ging om de kerkordelijke bepalingen, van stem ming onthielden. De voorgestelde bepa lingen gaan nu naar de classisvergaderin- gen voor verdere bespreking. Pas op volgende synodezitting kunnen ze ln plaals van sulkor. Goedgekeurd door de KV zonder saccharine, voor de slanke Gereformeerde vrouwelijke hulpouderling'1 HAARLEM In de gereformet kerk van Haarlem-Zuid heeft de ker raad besloten „vrouwelijke hulpoud lingen" aan te stellen. Er is er al 1 benoemd, die samen met een (mam lijke) jeugdouderling zal gaan werl onder de zusters in het diacones» huis. UTRECHT Velen gaan in het evangelisatiewerk van vondst tot vondst steeds voort. Hoewel de kerkmens tegenwoordig bij voor keur „mondig" wil heten, laat hij zich toch dikwijls op sleeptouw nemen door kreten als „het gaat om de wereld" en „we moeten bij de mensen zijn". Aldus ds. L. Kievit uit Leiden in zijn referaat over „de gemeente in de stad" voor de algemene vergadering van Nederlandse hervormde bond voor wendige zending op gereformeerde grondslag. Bij zijn visie op het wezen en de taak van de gemeente wilde ds. Kievit niet uitgaan van allerlei sociologische, maar van theologische ftctoren. De ge meente is een gemeenschap, door Christus gesticht en aan Hem ver knocht. Ze is een wonder en nooit te verklaren uit menselijke verrichtingen. Er staat in de Bijbel, dat ze volhar dend was in het luisteren, bidden en spreken. Dergelijke bijbelse kenmer ken zijn blijvend van aard. Zien we thans naar de gemeente in de stad en vragen we, wie daartoe be horen, dan wordt ons een volle kaarten bak voorgezet. Maar het grootste deel gaat niet naar de kerk. Men is nog wel op zijn manier godsdienstig, maar weinig sprake van het echte geloof, dat immers uit het gehoor is. Volgens ds. Kievit worden teveel con cessies gedaan aan de smaak van de mensen. Kerkdiensten worden verscho ven, secularisatie en ontkerkelijking worden toegejuicht. Men wil zich tot onherkenbaar wordens toe verliezen in de wereld. Maar laten we wel beden ken, aldus ds. Kievit: Concentratie is voorwaarde voor expansie. Men maakt van de gemeente een soort proefkonijn voor allerlei experimenten, een patiënt aan wie gedokterd wordt. Maar het ontbreekt aan een prediking, die naar de Schriften is. i onzer medewerkers) Charles Malik vice-president van VBG Een van.de zwakke punten van de wijkgemeenten is volgens ds. Kievit, dat het niet werkelijke gemeenschap pen zijn, maar een aantal zielen op papier. Daarbij komt nog het probleem van de verschillende modaliteiten en mentaliteiten. De apostolaire taak wordt aan de wijkgemeente onttrok ken, doordat ook namens de gehele ge meente evangelisatiewerk geschiedt. Ds. Kievit pleitte voor opbouw vanuit een of meer wijkgemeenten in combi! tie. Hij zag mogelijkheden in de v ming van huisgemeenten als overgi tot de normale kerkdiensten. Wanneer de gemeente waarlijk meente is, zal ze zijn als het klom deeg, dat een vrouw deed door d maten meel. Het z?l alles doortn ken. Het referaat van ds. Kievit, waan een geanimeerde bespreking volgde, in druk verschijnen. Als t bestuurslid werd de heer C. Oosl te Lopik gekozen. Uit het jaarvi bleek, dat het werk goede voor. heeft, maar dat de loonronden groot probleem gaan vormen in financiële budget. Met algemene men werden vernieuwde statuten reglement aangenomen, waarbij ob meer de naam van de bond iets ka werd. cil dagen dagelijks van elk N.S.-station Hoek van Holland - Harwich per dagboot Kamercommissies blijven werken (Van 0 parlementsredactie) LONDEN De bekende Libano- nese staatsman Charles Malik heeft een uitnodiging aanvaard om een van de vice-presidenten te worden van de organisatie der Verenigde Bijbel- I genootschappen. Malik, die oosters-1 I orthodox is. was minister van bui-| tenlandse zaken van Libanon en j i afgevaardigde van dit land bij de j Verenigde Naties. In 1958-'59 wasl 1 hij president van de assemblee van de VN. Nog niet eerder bekleedde j personele belasting een Oosters christen zo'n hoge fünc- 1 tie in de wereldorganisatie der bij belgenootschappen. DEN HAAG De „groene kaart' >or automobilisten wordt na 1 januari overbodig in de Benelux-landen. De Tweede Kamer is gisteren akkoord ge gaan met een wetsontwerp, waarin de afsehaffing van de controle op de „groe- kaart" was vervat. Ook aanvaardde de Kamer het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet aansprakelijkheids verzekering motorrijtuigen. Tijdens de zitting van de Tweede Kamer, de tweede na de val van het kabinet-Cals werden een groot aan tal wijzigingen in begrotingen van voorgaande jaren en vijftien natura lisatie-onderwerpen als hamerstuk ken afgehandeld. Ook werd toestem ming gegeven voor het verlenen van garanties aan de KLM tot een maxi mum van honderd miljoen gulden over de jaren tot 1971. Cursussen voor onderwijs aan volwassenen (Van i onderwijsrcdactie) DEN HAAG Op Initiatief van de Raad van Europa en met medewerking van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal deze en de volgende maand in Leiden en Enschede onder auspiciën van de Bond van Ne derlandse volksuniversiteiten een cursus worden georganiseerd voor docenten aan instituten voor onderwijs aan volwasse nen Daarbij zullen de leraren met de moderne methoden van talenonderwijs vertrouwd worden gemaakt. Er zal een organisatie in het leven worden geroepen waarin vertegenwoordigers zullen zitten van het bedrijfsleven, het onderwijs, de overheid en de sector volksontwikkeling. oorstcl tot wijziging van de e belasting was voor de heren Kieft (a.r.). Scholten (c.h.) en Joekes 'lib.) aanleiding om er op te wijzen, dat het karakter van deze belasting volko men verouderd was. Staatssecretaris Hoefnagels liet zich als demissionair bewindsman lieve» niet uit over de wenselijkheid om deze belasting te handhaven. Tevens werd een voordracht opge maakt ter vervulling van een vacature in de Hoge Raad Bovenaan staat mr. dr. A. van der Linde van het ge rechtshof in Amsterdam. Als tweede staat professor mr. V J. A van Dijk uit Utrecht en als derde mejuffrouw mr A A f. Minkenhnf uit Dpp Haag. Na een korte discussie besloot de Tweede Kamer verder, dat de vaste en bijzondere Kamercommissies zelf De Poolse regering heeft de laatste twee jaar aan dertig Poolse rooms-ka- tholieke missionarissen topstpmmine verleend om in de missie te gaan wer 'een Zi.i zijn vooral in Tndonesië en op Nieuw-Guinea werkzaam. moeten bepalen of zij tijdens de kal netscrisis hun werk willen voortzetti e: De liberale fractieleider mr. Toi peus vroeg zich tijdens dit orde-deb af of het niet beter was het commi h< sie-werk te staken zolang het kabb demissionair is. Hij had met name ons op het wetsontwerp tot beschi ming van het telefoongeheim en voorstel van minister Bogaers om belasting te heffen op het gebruik v woningwetwoningen door hogere ink menstrekkers. Hij kreeg alleen "an de communist Bakker. Bel an «•stelling o ulo kleiner (Van onze onderwijsredaktlel DEN HAAG Rekening houdti met de brugklassen hij seholengemet schappen kan geconstateerd word< dat de relatieve belangstelling voor ulo iets terugloopt. Het aantal leerlingen bleef nageno gelijk, het aartal toegelaten zonder brugklassen nam vier procent af. de brugklassen één procent In september waren er 1273 schob (v.j. 128(1) met 280 750 leerlingen f' 279.300). -'an wie 26.2 procent pen opa bare school. 30.9 orncent een prot. ch en 40.7 procent een rk school bezoek Moust? vragen ie Karnaj- ron hnnr T/r»nrrd DEN HAAG De minister van laar' „"^2 in het "«"4 m. J. fe, dc Tweede Kamer woo£ schriftelijke vragen te beü woorden gehad molD» 9i5 -Van de 650 'needipnde r? r?" ePn antwoord geven °\Brrenaf*e"*ardigde P. Voogd U»e kor>1,ODer °nder do vragensteel 44 stelde

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2