'Astronaut Aldrin breekt wandelrecord in ruimte COALITIE-KABINET CDU EN SPD LIJKT UITGESLOTEN Meer duidelijkheid in de Franse politiek Mijnwerkersbond vergroot invloed Politieman in Porsche verongelukt Uit de Haagse hof geplukt 5 MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 Ruimtevaarder naar buiten ondan ks moeilijkheden Economisch werken in ruimte houdt astronauten gezond I KAAP KENNEDY Ondanks aanhoudende moeilijkheden metl' j de Gemini 12 heeft de Amerikaanse astronaut Edwin gistermiddag jtoch zjjn uitstapje in de ruimte gemaakt. Volgens programma stap-! I te hij kort na het middaguur ergens boven Australië uit de capsule I en keerde er ruim twee uur later in terug. In die tijd (Aldrin was j een minuut langer in de ruimte dan de astronaut Cernan in juni van j dit jaar en vestigde daarmee een nieuw record) heeft hij verschil-J lende karweitjes opgeknapt. was 102 per minuut tegen normaal I 75. Toen hij het erg druk had in de werk- boeg van de Agena liep zijn hartslag op tot 120 wat nog laag is vergeleken met de 180 slagen, die het hart van ar.dere wandelende astronauten maakten Bij het werken op de Agena stond Aldrin stevig verankerd in een soort overschoe- die als klemmen fungeerden. Met behulp van de brandweer lukte het wonderwel deze uit 600.000 tijdschriften bestaande to ren van 30 m. overeind te krijgen. Dit gebeurde zaterdag op de Noor- dermarkt in Amsterdam. De toren wordt gebruikt voor opnamen voor een televisiefilmpje. Venster poetsen In tegenstelling tot de andere astro nauten, die bij hun activiteiten in de ruimte veel last hadden van vermoeid heid, bleef Aldrin er tamelijk fris bij. Aan het einde van zijn uitstapje, dat het meest geslaagde tot nu toe wordt genoemd, had hij nog moed genoeg om het venster van de Gemini 12 op te poetsen om het uitzicht van zijn colle ga Lovell, de commandant van de cap sule te verbeteren. Volgens de ruimtevaart-deskundigen heeft het uitstapje van Aldrin bewezen, dat een mens. wanneer hij zijn krachten economisch gebruikt, heel goed in een toestand van gewichtloosheid in de ruim te kan werken. Aldrin voerde zeventien handelingen uit. Hij draaide moeren en bouten los en weer vast, legde elektri sche leidingen aan, controleerde verbin dingen, verbrak kabels met een nijptang en werkte met plakbanden van een spe ciale plastieken stof. Ook bevestigde hij een dertig meter lang koord aan de Agena-raket. Nadat Aldrin bijna een uur buiten was geweest waren zijn hartslag en ademhaling uitzonderlijk laag. De hart- Hausner kritiseert situatie in Duitsland AMSTERDAM Gideon Hausner, die procureur-generaal geweest is in het proces-Eichmann, heeft gisteren in Amsterdam kritiek geleverd op de poli tieke situatie in Duitsland. Een Nazi verleden vormt geen hindernis om kan didaat te zijn voor bondskanselier, al dus Hausner, die sprak op een bijeen komst in het Rai congrescentrum waar hij een lezing hield over het „Eich- mann-proces, achteraf gezien". Hij vroeg zich ook af wat er zou zijn gebeurd wanneer, de r.k. kerk en ande re kerken in Duitsland zich zouden hebben gekeerd tegen de moord op de Joden. Men kan alleen achteraf specule ren, wat er gebeurd zou zijn, aldus Hausner. KERKRADE Met de stich ting van een Katholieke Federatie van werknemersorganisaties in Limburg wil de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond in sa menwerking met de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten zijn invloed vergroten bij de her structurering van Zuid-Limburg. Tevens wil de mijnwerkersbond een indamming van zijn invloed door het vertrek van duizenden leden naar vervangende industrie op deze manier voorkomen. Instandhouding van de organisatie wordt nu juist een harde noodzaak ge noemd, totdat er enig zicht is op stabi lisatie van de langere termijn hervorm de sociale economische structuur als ge volg van de industrialisatie. In de nieuwe opzet kunnen mijnwer kers b(j overschakeling naar nieuwe in dustrie in de bond georganiseerd blijven, terwijl de organisatie tevens wordt open gesteld voor iedere werknemer in de vervangende Industrie die zulks wenst. De nieuwe opzet, die nog bekrachtigd dient te worden door een bondsraad vergadering, werd zaterdag in de Roda- hal te Kerkrade door bondsvoorzitter Frans Dohmen bekendgemaakt voor een gehoor van 1.000 kaderleden en mijn- beambten Heilig experiment De heer Dohmen noemde de nieuwe organisatie een heilig experiment, nood zakelijk om welzijn en welvaart der leden veilig te stellen Hij beklemtoonde een zelfstandig opereren van de bond zonder inmenging van anderen. Dohmen achtte het een ongewenste toestand, dat allerhande instanties zich momenteel bemoeien met her- en ver plaatsing van de mijnwerkers met alle mogelijke soorten begeleiding, terwijl de betreffende vakorganisatie, die de men sen kent, langzaam maar zeker naar de achtergrond wordt gedrongen ten kêste van diezelfde mensen. Sprekend over de vergaande conse quenties van de nieuwe opzet stelde de heer Dohmen. dat de nieuwe struc tuur in botsing is met die van het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat bedrijfstakgewijs is opgezet terwijl volgens de visie van het NKMB een regionale begeleiding de beste waar borg biedt de belangen van de mensen optimaal te behartigen. Teleurstelling resultaat op. Het N.K.V. stelde een maatschap bij de N.K.S.B. vast tot op het moment waarop de overbruggings regeling voor het betreffende lid ten einde zou zijn. Hij gaf uiting aan zijn teleurstelling over het N.K.V. omdat geen begrip kon worden opgebracht voor de regionale oriëntatie waartoe de mijnwerkersbond door de bijzondere situatie van de her structurering gedwongen wordt. De N.K.M.B. kan met zijn aanpak niet wachten tot de N.K.V.-structuur zal zijn aangepast. Ons kader bezit in de regio nale oriëntatie een nieuwe impuls om na vele maanden van doelloos toezien opnieuw aan de slag te gaan, aldus de heer Dohmen, die het jaar 1975 noemde als tijdstip waarop de afbouw der mijnen zal zijn geschied en opbouw van ni industrie zal zijn verwezenlijkt. Moeilijkheden den met een brandstofcel. Volgens No vell bleef de stroomleverlng beneden peil, waarna hjj opdracht kreeg de ene cel uit te schakelen. Ook deden zich moeilijkheden voor met twee van de vier stuurraketten, waarmee de Gemi ni 12 wordt bijgestuurd. Niettemin werd besloten om Aldrin naar buiten te laten gaan. Behalve dit uitstapje had Aldrin za terdag ook al enige uren buiten de capsule doorgebracht. Gedurende twee uur en twintig minuten maakte hij toen talrijke foto's, met zijn bovenlichaam buiten de capsule hangend. Hij ging anderhalve keer de aarde rond op een hoogte van ongeveer 280 kilometer. Boven Texas vroeg hij aan het con trolestation, terwijl hij bezig was met het nemen van foto's ,,of iedereen daar beneden een beetje kon lachen" Ook hebben de astronauten zaterdag opnamen gemaakt van de zonsverduis tering, die totaal drie uur duurde. Tij dens de verduistering vlogen tientallen geleerden uit de hele wereld me; meer dan 25 vliegtuigen boven Zuid-Amerika. Ze waren gewapend met camera's en andere waarnemingsinstrumenten. Ruitentikkers maakten voor 40.000 buit EINDHOVEN Ruitentikkers hebben vanmorgen vroeg in het centrum Eindhoven voor 40.000 gulden aan den ringen uit de etalage van eer welierszaak gestolen. Met een zware steen werd een grote etalageruit ingeslagen. De automatische alarminstallatie werkte goed, want kor te tijd later konden enkele mannen wor den gearresteerd. Een deel van de ge stolen sieraden is in beslag genomen. De totale schade wordt op een ton geschat. De Eindhovense politie onderzoekt de mogelijkheid of deze roof verband houdt met de overvallen van de laatste weken op andere juwelierszaken in de omgeving van Eindhoven. Johnson woensdag geopereerd FREDERICKSBURG President I Johnson heeft gisteren gezegd dat hij I woensdagmorgen vroeg in het Marine j hospitaal te Bethesda (bij Washington) zal worden geopereerd. Zoals bekend moet de Amerikaanse president twee, operatie ondergaan. De Sowjetunie heeft zaterdag de 131ste „Kosmos" aardsatelliet gelan ceerd. De kosmos-131 draait in 89,9 mi nuten om de aarde, op een maximale hoogte van 360 en een minimum-hoog- i te van 205 kilometer. De wetenschappe lijke instrumenten aan boord van het ruimtevoertuig werken normaal. DEN HAAG Zaterdagavond is dc 31-jarige wachtmeester H. H. Assen van de rijkspolitie uit Dongen met een politie auto op de rijksweg UtrechtDen Haag verongelukt. De bijrijder, de 27-jarige J. J. Otten uit SpUkenisse, is ernstig ge wond opgenomen in een ziekenhuis in Woerden. Het ongeluk gebeurde toen wachtmees ter Assen met zijn witte Porsche van de vluchtstrook wilde wegrijden. Tijdens het vaartmaken reed hij op een onver lichte vrachtauto in. In Oud-Gastel is gisteravond de 21- jarige bankwerker J. Willemse door een auto overreden, terwijl hij al bewusteloos op straat lag. De jongen reed met zijn meisje achterop op zijn bromfiets. Door nog onbekende reden kwam de jongen De trein Amsterdam—Weesp heeft zaterdag op een onbeveiligde overweg de auto van de 22-jarige automonteur A. de J. uit Diemen aangereden zonder dit op te merken. De monteur werd ernstig aan het hoofd gewond. Pas uren later werd hif gevonden. De J. kwam waarschijnlijk door de dichte mist in botsing met de goederentrein. O HEERENVEEN Op rijksweg 43 bij Heerenveen is gisteren een sportwagen in botsing gekomen met vier loslopende renpaarden. De auto vloog door de bot sing van een drie meter hoog talud. Een der paarden en een veulen waren op slag dood. Een derde dier moest op advies var de dierenarts worden afgemaakt. Een vati de omgekomen paarden vertegenwoor digde een waarde van 15.000 gulden. De bestuurder van de sportwagen liep geen letsel op. DEN HAAG In de woning van vriend in Den Haag is gisteren de 71- jarige Harkink dood aangetroffen. In de kamer stroomde gas uit een niet bran dende kachel. De 67-jarige bewoner werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht Zelfs de kat en hond werden dood aan getroffen. Een wachtmeester van de rijkspolitie verongelukte zater dag toen hij met zijn Porsche tegen een zonder licht gepar keerd staande aanhanger reed. Het ongeluk gebeurde ter hoog te van Harmeien op de rijksweg UtrechtDen Haag. BONN De Westduitse socia listen hebben gisteren zo'n hoge prijs gevraagd voor deelneming aan een nieuwe regering, dat de kans op een coalitie met de chris ten-democraten vrijwel uitgeslo ten wordt geacht. De socialistische partij heeft een regeringsprogram gepubliceerd, w in onder meer elke aanspraak op kernwapenbezit, in welke vorm dan ook, wordt afgewezen en gepleit wordt voor het leggen van officiële contacten tussen West- Oost-Duitsland. De socialisten willen ook dat er po gingen worden gedaan om tot diploma tieke betrekkingen te komen met alle Oosteuropese landen. Willy Brandt, voorzitter van de SPD en burgemeester van West-Berlijn, heeft inmiddels in een vraaggesprek met een krant verklaard, dat de socia listen en vrije democraten „een indruk wekkende regering" zouden kunnen vormen. Kurt-Georg Kiesinger, de kandidaat van de CDU voor het bondskanse lierschap, zei gisteren op een bijeen komst, dat hij, zo hem opgedragen mocht worden een regering te vormen, Frans-Josef Strauss, ex-minister voorzitter van CSU, de Beierse vleugel van de CDU, in zijn kabinet zal opne Kiesinger sprak zich voorts uit voor ;n nauwe samenwerking tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk. Maar ook de banden met de VS moesten blijven bestaan, omdat Amerika onont beerlijk was voor de veiligheid van Europa. De hereniging van Duitsland moest vrede en vrijheid tot stand komen en daarvoor was het nodig stap voor stap tot betere betrekkingen te komen met de Sowjetunie. PSP komt met twee lijstaanvoerders DEN HAAG Ten behoeve van het referendum onder de leden hebben par tijbestuur en partijraad van de PSP groslijsten opgesteld voor de kandi daatstelling voor de Tweede Kamerver kiezingen. Unaniem besloot men de le den te adviseren H. J. Lankhorst en A. G. van der Spek, resp. voorzitters van de Tweede en Eerste-Kamerfractie van de PSP als de lijstaanvoerders aan te wijzen. De uitslag van het referen dum zal omstreeks 8 december bekend zijn. Splinterpartijen heffen zich op UTRECHT Een aantal kleine, nieuw opgerichte splinterpartijen heb ben besloten op te gaan in de partij Landsbelangen. Deze partij, die in geschreven is bij de Kiesraad, streeft I naar samenwerking en herstel van de volksinvloed. Een woordvoerder van de nit*...w partij Landsbelangen, mr. J. J. M. van Breukelen uit Woerden, heeft gezegd, dat nog elf kleine partijen benaderd zullen worden. Zij zouden, volgens het pas gekozen bestuur, gezien hun doelstellingen op kunnen gaan in Landsbelangen. Nazi-arts Bohne in W.-Duitsland FRANKFORT Dr. Gerhard Bohne, wiens uitlevering was verzocht in ver band met de beschuldiging, dat hij on der het Nazi-bewind duizenden geeste lijk of lichamelijk gehandicapten zou hebben gedood, is zaterdag onder poli tiebewaking uit Buenos Aires in Frank fort aangekomen. Hij werd naar een gevangenishospi taal overgebracht. De aard van zijn ziekte is niet bekendgemaakt. De Nazi-arts vluchtte in 1963 toen hij hangende zijn proces om gezond heidsredenen in voorlopige vrijheid was gesteld. Dit viaduct in de provinciale weg Schagen-Wieringen ging ge heel verloren toen zich daar zaterdag een zware vrachtwa gen, beladen met een tien ton zware rupstractor met hydrau lische kraan, klem reed. Het kostte heel wat moeite om het gevaarte te verwijderen. door De provo's hebben aangekondigd zich op 10 januari niet onbetuigd te zullen laten bij het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. Wat hun plannen zijn maken ze niet bekend, omdat ze wel weten dat er dan weinig van terecht zal komen. Waarom willen ze herrie maken? Bij de ongeregeldheden van de tien de maart heette het, dat de afkomst van de bruidegom hun tegenstond. Een argument dat ze stijf en strak ontdekken in het jeugdprobleem. Spraken wij een twintigtal jaren ge leden van de „asfaltjeugd", waarme de bedoeld werd de kinderen uit sloppen en stegen, uit a-sociale ge zinnen; een tiental jaren geleden werden het de nozems, zich kenmer kend door glimmende brommers en al naar de mode een „rattekop" of te lang haar. Jongelui uit normale burgerlijke gezinnen met keurige ouders in nët- En alle ellende die dit mee kan brengen. Tot nu toe is het gebleven bij dat wat de provo's beoogden: herrie en de reactie van de politie, die niet altijd gelukkig is geweest. Het lijkt me geen gezagsondermijning om dat .e erkennen. Dat in politie- en justi tiële kring daar anders over gedacht wordt, wat blijkt uit de rechtszaken en antwoorden in de gemeenteraden ondermijnt meer, zo dacht ik. Hoe ernstig ook, die gevolgen zijn stof gegeven hebben aan menig arti- artikel in binnen- en buitenland. Hersens gebruiken den de provo's zich nog eens beden ken onrust en onlust op te wekken, blijkt nu. De provo's zijn namelijk bijzonder ingenomen met de keuze van prinses Margriet. De heer Van Vollenhoven is „een gewone jongen", die normaal „soldaat" is geworden. Maar toch moet er herrie gemaakt worden. Men kan zich nu toch in gemoedc afvragen of het nog langer nodig is de provo's diepzinnig te beschouwen als de jonge generatie, die het oude wil vervangen door een nieuw be stel. Of het hun nog gaat om een strijd tegen onredelijke gezagsuitoe fening, luchtvervuiling, onvoldoende sexuele voorlichting en andere man kementen van onze maatschappij. Er is een merkwaardige lijn te te huizen wonend. En nu zijn we aan de provo's toe, die voor een groot gedeelte te recht of ten onrech te pretenderen tot de intellectuelen te behoren. In wezen hebben alle drie de cate gorieën, ondanks hun verschillend milieu en werkmethoden een ding gemeen: herrie maken. Alleen de provo's hebben zich een ercuus voor het herriemaken aange meten. Door hun aankondiging om trent hun activiteiten op de tiende januari blijkt echter, hoe doorzich tig het was. Blijft dus de lol om de lol, de herrie om de herrie. den beseften. Hoe zullen ze zich voe len wanneer er ongelukken zijn ge beurd? Dat ze andere mensen plezier en zelfs geluk ontnemen zal hun niet deren, daarvoor vinden ze zichzelf te belangrijk. Maar ik zou niet graag iemand in de schoenen schuiven, dat hij (of zij) uit louter pret een ander echt .kapot" zou willen maken. Van mij mogen ze op witte fietsen rijden, hun haar laten groeien, zich wassen of niet wassen, maar je zoudt ze toch wel willen vragen hun hersens, waar ze zo trots op zijn, nu eens goed te gebruiken. Noodraad vraagt om ombudsman UTRECHT De Noodraad in de Boerenpartij vindt dat Nederland rijp is voor een ombudsman. In een verkie zingsprogram, dat de Noodraad heeft opgesteld, nu hij zich los heeft maakt van de partij van Koekoek, is de benoeming van de ombudsman opge- Het is een van de achttien punten in het verkiezingsprogram, dat in zijn ge heel voordelig gericht is op het Neder landse kiezerspubliek. Arjosvoorzitter wil christelijke partij GRONINGEN De landelijk voorzit ter van de Arjos, de heer J. van der Ploeg, heeft zaterdag op een Arjosbij- eenkomst in Groningen gezegd dat hij voorstander is van partij formatie op christelijke grondslag en van samen werking van de christelijke partijen. ,Ik verlang een christelijke partij met een duidelijk gezicht en geen partij die enkel een vergaarbak van christenen is", aldus de heer Van der Ploeg. Ook de jongerenorganisaties van de KVP, CHU en ARP in de provincie Groningen staan achter de idee van samenwerking. Zij hebben dit on derstreept met de voor ons land unieke uitgave van een gezamenlijk provinci aal jongerenblad „De stroomversnel ling" waarvan deze week het eerste i nummer is verschenen. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) TN Frankrijk naderen de verkiezingen voor de •t Nationale vergadering. Alle partijen zijn druk in de weer om hun positie zo sterk mo gelijk te maken. Dat geldt voor de gaullisten, maar nog meer voor hun tegenstanders. Met name stelt de Linkse federatie van Mitterrand alles in het werk om een anti-gaullistische meerderheid op de been te brengen. De gaullisten slaagden er in de afgelopen acht jaren in, het politieke patroon in Frankrijk belang- jean Lecanuet ryk te vereenvoudigen. Zij noodzaakten de oppositie partijen, eenzelfde gedragslijn te volgen. Mitterrand streeft nu openlijk naar samenwerking met de communisten. Hij beseft, dat de andere linkse groeperingen alleen geen meerderheid kur.nen veroveren. Echter moet hij behoedzaam manoeuvreren om bepaalde elementen onder socialisten en radi calen niet van zich te vervreemden. De Conventie van republikeinse instellingen (waarop Mitterrand Steunt) heeft haar taktiek reeds vastgelegd. Deze Conventie is een van de drie groeperingen, die deel uitmaken van Mitterrands federatie. De twee andere zijn de socialisten en de radicaal-socialisten. Het moeilijkste punt is de houding jegens de communisten Socialisten De socialisten laten de deur op een kier voor een overeenkomst, waarbij wordt oepaaM dat een kandidaat van de Linkse federatie zich bij de tweede verkiezingsronde kan terugtrekken ten gunste van een „repu- blikeinse telenitamler van De Gaulle. Zij eaan akkoord met besprekingen met de communisten over kwesties betreffende het verkiezingsprogramma. De Conventie, waarin jongere krachten domineren ging veöl verder door te verklaren, dat bij de tweede ronde met de communisten samengewerkt zal worden. Deze uitspraak kan er toe leiden, dat de radicaal-socialisten, die liever met het Cenirum van de vroegere MHP-er Lecanuet in zee zoudeï gaan hun medewerking aan Mitterrands federatie zullen onthouden. Lecanuet Soeïrfï zeilu .ll C opge«ev,;n' zün Democratisch Centrum oleïnlmen veroveren om de macht van de gaullisten te kunnen "U verwach' wel da< de gaullisten na de IK'lIlVlot'rtmi; verkiezingen geei. meerderheid in het parle- "tent zullen hebben. Zij zouden dan afhankelijk worden van medewerking var he* Centrum van Lecanuet Lecanuet meent dat hij als gevolg daarvan in staat zal zijn De Gaulles regime van binnen uit de beïnvloeden. „We stellen resoluut de voorwaarden van een politieke koerswijziging voor. zonder over te hellen naar links of ons achter het gaulhsme te scharen. We treden op binnen het raam van de bestaande instellingen aldus Lecanuet. Hij wil De Gaulle in een meer Atlantische richting stuwen. Of hii daarin zal slagen hangt uiteraard in de eerste plaats er van af of Lecanuet vol doende kiezen achter zich krijgt, die vier jaar geleden op gaullistische kan didaten stemden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5