Nieuwe Leidse Courant Laatste Gemini - vlucht vol moeilijkheden YASCOMIJ VRAAGT OM UITSTEL BETALING Commentaren JAMIN wm(r Ambtenaar gaf valse briefjes van 100 uit PvdA: OPPOSITIE TOT VOLGENDE VERKIEZINGEN Overname bood geen kansen Uitkering aan werknemers Virusinfee tie in kazerne te Ermelo z Zaterdag 12 november 1966 47»te jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stêntv«»tich is gheblaven mijn hart in teghanspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 ENIGE TIJD GEEN CONTACT Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NAVIGATIESYSTEEM DEFECT KAAP KENNEDY De Gemini-12, de laatste fase van het Amerikaanse programma voor bemande ruimtevluchten met twee man, heeft sinds de lancering met vele moeilijkheden te kampen ge had. Eerst werd direct na de lancering gisteravond het radiocontact verbroken. Enkele uren later was er een storing in het automatische radarnavigatiesysteem. De lancering zelf geschiedde feil loos. De ruimtevaarders James Lo- veil en Edwin Aldrin klommen om kwart voor acht naar hun Gemini. Voordien haalden ze twee kaartjes van hun kleding; op het ene stond ,.the" en op het andere „end", om dat dit de laatste vlucht van de Gemini-serie is. Ze hadden ook lang mogen slapen, hetgeen bij de vorige vijftien Amerikaanse ruimtevluchten slechts eenmaal was gebeurd. Direct na de lancering ging er iets mis. Op Kaap Kennedy had men geen radiocontact meer met de ruimtevaar ders. Op tal van plaatsen werd vanaf de grond geprobeerd verbinding te krijgen. Ruimtevaarder Conrad riep ze niet minder dan twaalf keer op. Steeds kreeg hij geen teken van leven. Helder Tot. grote opluchting van de des kundigen meldde het volgstation in Tananarive (Malagasy) enkele secon- marsepein- figuren van niet duur wel heerlijk it Wordt dr. Kuikert een tweede Geelkerken pag. Kernmerk 1 De Nederlanders Hub J. Knoester uit Scheveningen en Gerrit H. Maneschyn, afkom stig uit Deventer, beiden werk zaam in Vietnam vertellen in ons Zondagsblad over hun belevenissen. •fe Waar breken omroepen zich liet hoofd over? pag. Radio/TV Onze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen sprak op het Wereldevangelisa tiecongres in Berlijn over de taak van de kerk ten opzichte van de moderne communicatie media. In het Zondagsblad publi ceren wij zijn rede. Kamermuziek: dr. Reel en de pers - pag. 7 "p- „De buurman zei. dat ik hem mocht houden, tot u zijn grosmaaimachine terugbrengt." den later dat de stemmen van Aldrin en Lovell helder doorkwamen. Het is (nog) niet bekend wat de oorzaak van dit zwegen is geweest Het was bij een Gemini-reis niet eerder voor gekomen. Enkele uren voordat Aldrin en Lo vell de ruimte ingingen, werd vanaf Kaap Kennedy een Agena-doelraket gelanceerd, waarmee de Gemini om twee uur vannacht een rendez-vous tot stand bracht. Tijdens de achter volging van de Agena openbaarde zich de storing in het automatische radar- navigatiesysteem, want de ruimte vaarders moesten hun cabine groten deels op eigen waarneming naar de doelraket sturen. Hoewel de koppeling volgens plan verliep, besloot het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart toch het experiment waarbij de Gemini door de doelraket naar een hoogte van 740 kilometer zou worden gevoerd, af te gelasten. Het was namelijk boven dien gebleken, dat de turbine van de hoofdmotor van de raket niet naar wens functioneerde. Wel zou met behulp van de tweede raketmotor, die niet zoveel stuwkracht ontwikkelt, geprobeerd worden in de loop van de dag de baan om de aarde zover te corrigeren, dat Aldrin de zonsverduistering die in Zuid-Amerika zichtbaar zal zijn, kan fotograferen (tussen vier minuten over drie en kwart over drie). De zonsverduistering zal op de grond door duizend geleerden uit de hele wereld in zes Zuidamerikaanse landen worden waargenomen: Peru, Chili, Bolivia, Argentinië, Paraguay en Brazilië. Er is ook een groep Neder landse deskundigen aanwezig. Behalve het fotograferen van de zon- verduistering moet Aldrin nog meer experimenten uitvoeren. Zo zal hij staande in de cabine van zijn ruimte vaartuig foto's nemen. De Gemini-12 zal dinsdagavond naar de aarde terug keren (en niet zondagavond, zoals we gisteren abusievelijk meldden). GRONINGEN Dé Groninger poli tie heeft in samenwerking met de rijkspolitie in Kloosterburen de 26-jari- ge gemeente-ambtenaar van Klooster buren J. K. aangehouden, die wordt verdacht van het uitgeven van valse bankbiljetten. De man had twee bankbiljetten van honderd gulden vervaardigd. Hij deed dit op de secretarie wanneer deze was gesloten en maakte daarbij gebruik in de gemeentelijke copieermachine. De beide biljetten gaf hij uit in Gro ningen. Het eerste gaf geen enkele moeilijkheid, maar toen hij het tweede biljet probeerde uit te geven, liep hij tegen de lamp. Dat gebeurde in een beat-bar aan de Oosterweg, waar men argwaan kreeg en de politie inlichtte. K. is nu ingesloten. De politie neemt aan, dat hij niet meer dan twee biljet ten heeft vervaardigd. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Het verlangen om minstenë tot de ver kiezingen van 1967 in de oppositie te gaan en de wens om tot een betere inkomensverdeling te komen, heeft gisteren het karakter van het buitengewoon congres van de P.v.d.A. be heerst. Bij een groot aantal sprekers trad een sterke antipathie tegen de KVP naar voren. De leider van de socia listische senaatsfractie ir. H. Vos be toogde, dat de PvdA zijns inzien leen met de KVP samen kan gaan als de motie-Schmelzer volledig wordt getrokken. Het congres beantwoordde dit met een langdurig applaus. Groene-redacteur Han Lammers drong er bij het bestuur op aan duide lijk te verklaren of de PvdA van plan is in het kabinet-Cals terug te keren. A. van der Hek, voorzitter van de fe deratie van PvdA-jongeren meende uit de rede van fractieleider Nederhorst begrepen te hebben, dat de PvdA dit niet wenst te doen. Ook andere spre kers drongen aan op een verklaring. De afdeling Amsterdam diende een motie in, waarin wordt gevraagd iede re keer als de PvdA overweegt aan een kabinet deel te nemen een bijzonder congres te beleggen. 's Avonds zou de partijraad zich over haar standpunt ten aanzien van in formateur Beel beraden. Politieke waarnemers verwachtten dat vandaag na-dere mededelingen zouden vol; INKOMENS Verscheidene woordvoerders waren van oordeel dat de PvdA grotere aan dacht moet schenken aan een verbete ring van de inkomensverdeling. Vol gens hen zal de PvdA alleen hierdoor er in slagen haar vroegere kiezers, die zich van haar afgekeerd hebben, terug te winnen. Onder meer de afdelingen Amsterdam en Haarlem brachten bij dit onderwerp moties ter tafel. Verklei ning van de inkomensverschillen en op trekking van de minimumlonen vorm den de hoofdpunten van deze voorstel- Over twee onderwerpen liepen de me ningen sterk uiteen: vaststelling van een minimum-verkiezingsprogram er verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd tot 18 jaar. De krachtsverhouding tussen voor en tegenstanders van deze twee onderwerpen was nog niet duide lijk. De afdeling Haarlem vroeg de partij HEERLEN De beheerstichting van de Vascomij gaat bij de recht bank in Maastricht surseance van betaling vragen. De besprekingen met twee bouwbedrijven over eventuele overname zijn gestopt. ,Al wordt het nu wat kouder, dan moet je je toch nog achter je oren wassen," schijnt moeder hert haar jong te willen ver- „Wij dachten aanvankelijk de zaak rond te krijgen met een overname van het bedrijf, maar deze hoop is nu van de baan", aldus de heer Francken, lid van de stichting. aanvraag zal uiterlijk donderdag bij de rechtbank worden in gediend. Op die dag zouden namelijk twaalf faillissementsaanvragen worden behandeld. Deze aanvragen stonden af gelopen donderdag al op de rol. maar de rechtbank besliste, dat deze een week zouden worden aangehouden om de beheerstichting gelegenheid te ge ven althans enigermate een inzicht in de chaos te krijgen. Als de rechtbank uitstel van betaling geeft, betekent dit, dat de faillisse mentsaanvragen niet worden behandeld. Het betekent ook. dat een aantal van N.V. A. SLUYTER Zn. Ludolf de Jonghstraat 25 - Telef. 24 25 65 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Zacht DE BILT Tot nu toe wisselenden de perioden van koude en zachte lucht el kaar snel af. Vanmorgen daalde de tempe ratuur even onder het vriespunt. Inmiddels is er weer zachtere lucht onderweg die nog voor de avond tot het westen van ons land kan doordringen. De middagtemperatuur zal morgen weer boven de 10 graden kunnen stijgen. Door een iets toenemende zuidwestelijke wind nemen de mistkansen weer af. De hoge barometerstand wijst erop dat wij voorlopig dichtbij een hogedrukge- bied blijven liggen, waardoor de depres- op10.32, onder 17.45. i op: 7.56, onder: 16.52; de schuldeisers zélf in een faillissement ten onder zullen gaan. Hoe groot de totale schuld van Vasco mij is, heeft men nog steeds niet kun nen vaststellen. „Wij hopen door een surseanceverlening daarin een beter in zicht te krijgen", aldus de heer Franc- TELEGRAMMEN De katholieke federatie van beamb ten in de industrie heeft gisteren twee telegrammen gestuurd: een aan Vasco- mij-directeur Joosten en een aan mi nister Veldkamp. De heer Joosten wordt gevraagd achterstallig salaris, kantietoeslag en premiestortingen sociale verzekeringen direct uit zijn persoonlijk vermogen („dat mede door uw werknemers werd opgebouwd") uit te betalen. Aan de minister werd ge vraagd maatregelen te treffen om de sociale zekerheid der beambten (ook de beambten van Vascobau in Aken) veilig te stellen. Op verschillende plaatsen in Lim burg zijn gistermiddag uitkeringen ge daan aan ontslagen arbeiders. De uitbe taling geschiedde door Vasco-beambten vakbondsvertegenwoordigers, ontvingen het volledige loon over de laatste dagen (2, 3 en 4 november). Het geld hiervoor was door de gemeente beschikbaar gesteld (de raad had hier voor maandag 35000 gulden uitgetrok ken). De ontslagen arbeiders van Vasco- bau-Aken kregen 75 procent van hun netto-loon uitbetaald. Deze gelden kwa- uit de rijksschatkist. In totaal is gisteren 60.000 gulden uitgekeerd. Kruit ontploft vijf doden HANNOVER Vijf personen kwa len om en drie werden ernstig ge wond toen gisteren een kruit-droogin- stallatie van een chemische fabriek in Liebenau (Neder-Saksen) ontplofte. De oorzaak is nog niet bekend. In de afgelopen twee jaren hebben zich op het terrein van de fabriek meer ontploffingen voorgedaan, waarbij do den vielen, onder meer een in decem ber jl. Toen waren er drie slachtoffers. in een motie over te gaan tot erken ning van Oost-Duitsland. Enkele jonge ren uit de kring van „Tien over rood" sloten zich hier bij aan. Voorts werd het PvdA-bestuur ver zocht te streven naar vernieuwing van de Kamerfracties. De afdeling Geldrop meende, dat in 1967 van de eerste kandidaten voor de Tweede Kamer minstens zes nieuwelingen moesten VIETNAM Voorts zou het congres vandaag moe ten beslissen over twee moties betref fende het onderwijs, verhoging van de ontwikkelingshulp de cultuurpolitiek, het contingent woningwetwoningen en Vietnam. De Vietnam-motie werd inge diend door de uiterst links staande Jan Blok. Hij betoogde, dat de Ameri kaanse troepen uit Vietnam moesten terugtrekken. Hij gaf de voorkeur aan een communistisch Zuid-Vietnam bo ven het voortzetten van een broederoor log. Zijn rede werd met een afkeurend boe-geroep beantwoord. Vandaag zouden alle ingediende mo ties worden behandeld. Kosygin naar Engeland LONDEN Premier Kosygin van de Sowjetunie zal waarschijnlijk In janua ri een officieel bezoek brengen aan En geland, zo hebben welingelichte zegslie den in de Britse hoofdstad meegedeeld. Premier Wilson zal het bezoek bin nen twee weken aankondigen, zodra het programma tot in bijzonderheden is geregeld. Het bezoek aan Engeland valt onge veer een maand nadat de Russische premier een bezoek heeft gebracht aan president de Gaulle van Frankrijk. Lucius Amerson uit Alabana, tot voor enkele dagen postbeambte, is de eerste negersheriff in de VS geworden. Hij heeft nu de be stellerstas verwisseld voor de handboeien DEN HAAG Ongeveer negentig sol daten in de Jan van Schaffelaerkazer- nc te Ermelo zijn de vorige maand ziek geworden. Ongeveer 40 soldaten die op verlof waren bleven ziek thuis en cicra 50 soldaten werden in de ziekenzaal opgenomen met maag krampverschijnselen, die deden den ken aan voedselvergiftiging. Bij een door de militair geneeskundige dienst ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat er geen sprake was van voedselvergiftiging, maar dat de ziekteverschijnselen waarschijnlijk zijn veroorzaakt door een virusinfec tie. Naar de aard van het virus zal een laboratoriumonderzoek worden School-slag TAAT de actie School-slag reeds vóór haar officiële begin een succes beloofd te worden, is chris telijk Nederland aan zichzelf ver- We hebben zelf een schoolstrijd achter de rug en vergeleken met het buitenland onvoorstelbare voor rechten verworven. In de ontwikkelings- en emigratie- landen moeten daarentegen ouders zich enorme offers getroosten om hun kinderen christelijk onderwijs te laten geven. In ons welvarende Westen worden wij steeds duidelijker geconfron- reeds voor zorgen, dat ons geen ver hebben: een ruime keuze aan op leidingen, een overvloed aan re- Desondanks of juist door de overvloed ontspoort een deel van onze jeugd. Dat kan in deze tijd van snelle nieuwsverspreiding niet verborgen blijven voor de minder bedeelden. Laten wij er alleen om die reden reeds voor zorgen, dat ons ge enver- wijt kan treffen dat wij van onze overvloed niet iets konden afstaan. En laten wij bovendien bedenken, dat goed christelijk onderwijs, evenals een goede medische ver zorging, de evangelieverkondiging kracht bijzet. Begin aankondiging Van premier Wil son, dat Engeland definitief aansluiting bij de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap) zoekt, is van groot belang. Het is nog maar een begin en de premier heeft slagen om de arm ge houden. Wilson moet echter voor zichtig te werk gaan, wil hij geen tweede veto van de Gaulle uitlok ken. Eerst zal de Britse premier overleg plegen met de regeringsleiders van de E.V.A, (Europese Vrijhandels-As- sociatie), die als tegenhanger van de E.E.G. was bedoeld. Vervolgens gaat hij op hoog niveau met de E.E.G.-landen praten. Het geen betekent, dat hij naar recht streekse onderhandelingen met de Franse president streeft. De toelating van Engeland hangt vrijwel uitsluitend af van de hou ding, die de Gaulle zal aannemen. Dit kan inhouden, dat de weg naar de E.E.G. voor de Britten een lange en moeizame wordt. Er hebben zich in Europa en in de verhoudingen binnen het westelijke bondgenootschap belangrijke ver anderingen voorgedaan. Wellicht is toelating van Engeland slechts mogelijk in het kader van een algehele herziening van de sa menwerking in Atlantisch verband. Kritiek TAE brief van talrijke Portugezen aan president Tomaz is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. De openlijke kritiek op het beleid van premier Salazar is zonder meer ver nietigend. Directe gevolgen zal de brief niet hebben, omdat de president zélf een produkt is van Salazars regime, dat dit jaar zijn 40-jarig bestaan viert Het verzet tegen het persoonlijke be wind van Salazar is al van oudere datum dan vandaag. Het was thans echter voor het eerst, dat zo open lijk kritiek werd geleverd. Een van de ondertekenaars, de 46- jarige rooms-katholieke jurist Fran cisco Sousa, werd reeds door Sala zars veiligheidspolitie gearresteerd. De vraag is, wat met de anderen zal gebeuren, die mede hebben onder tekend. Onder hen zijn geestelijken, kunstenaars en journalisten. Portugal is lid van de NAVO. In 1949 werd het geaccepteerd in de verwachting, dat invloed ten goede kon worden geoefend op de gang van zaken in dat land. Tot dusver is dit een vrome wens gebleven. Gevreesd moet worden, dat Salazar het ook nü niet aandurft, de Portugezen te geven waar zij recht op hebben: hun vrijheid. Minister De Jong (defensie) en staatsse cretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) delen dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Van Ommeren-Averink (CPN) en de heer De Jager (CPN). De operatie van Johnson SAN ANTONIO Een woordvoer der van het Witte Huis heeft gisteren verklaard dat waarschijnlijk niet voor zondag het tijdstip bekend zal kunnen worden gemaakt waarop president Johnson zijn dubbele operatie zal on dergaan. Hij zei dat de pijn aan de rech terschouder waarover de president had geklaagd, niets ernstigs betekende. De president had al enige dagen last van pijn. DEN HAAG In 342 gemeenten wordt schoolmelk gesubsidieerd. In to taal wordt op 5400 scholen melk ge dronken. In tien jaar tijds is de school- melkvoorziening bijna verdubbeld. Bo vendien leveren talrijke fabrieken niet gesubsidieerde schoolmelk. Deze leve ringen zijn in de afgelopen tien jaar met vijftig procent gestegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1