Vlet de Alk de wereld rond Wij... 8 voor u Gelezen Kees Borstlap beschreef boeiend: KLEUTERS DOEN HET DUUR Frisse wind waait door Franse vallei Fijnzinnige ontkleding van rechter Pauwels Simenon in Maigret op zijn best Boeken over dieren natuur en mens NIEUWE LEIDSE COURANT BOEKEN- KRWT J de morgen van 18 maart 1948 seinde Lloyd's naar e krantenredacties ter >reld: „Het Nederlandse iljacht Alk is op 13 maart s voormiddags ten 4 uur noorden van de vuurto- r Asrafti in de Golf van ez op een rif gelopen. De nanning van drie koppen in veiligheid. Schip totaal rloren". was die nacht zeer donker het woei hard. Om kwart jr vier sloeg de zee toe. .het is een alarmerend rate- r van staal op steen gevolgd jr verschrikkelijke stoten, dat schipper van de sofa op de het spoor van Anne de Vries, van wie bij Kok in jjpen herdrukken zijn ver lenen in de serie Bijbelboek voor de kleuters (ongeveer 30 f2,25), heeft Henk de Vries '/zelfde serie geschreven De nhartige Samaritaan en Da- Aantrekkelijke boekjes ir heel kleine kinderen om er te lezen, wel een beetje aan dure kant. De herdrukken Anne de Vries zijn De verlo- zoon. Het kindje in de krib- De wijzen uit het oosten, De 'e herder. Alle boekjes geïllustreerd. ,j Belgische arts, M. Coene, reef Marleentje en de kabou- uitgave kajuitsvloer slingert. De meester springt ook direct uit zijn kooi en beiden worstelen ze zich naar dek. Ze weten het op de seconde af... dit is mis... dit is het eind. Ze staan in een chaos, de zeilen slaan wild heen en weer. Het schip valt steeds meer over bak boord en stoot nu en dan nog hevig op de rotsen. De zware branding rondom wijst op wat er gebeurd is: ze zijn op Asraf- ti-rif gelopen". Illusie De stranding maakte een eind aan een illusie, de illusie van een man, die er jaren en jaren van had gedroomd eens een zeiltocht rond de wereld te maken in een klein, eigen scheepje. Ruim 21 maanden nadat hij zee had geko zen en toen de thuishaven reeds naderbij kwam, ging de droom ver loren. Alle gevaren en moeilijkhe den die op een dergelijke tocht zijn te verwachten waren zij goed te boven gekomen. De thuisvaart was al voor het overgrote deel af gelegd. Toen ineens de schipbreuk. Ze brachten het leven eraf, maar hun schip, de Alk werd wrakgesla- gen. Aldert van Nieuwkoop, oud-ge zagvoerder van de grote vaart, is 53 jaar als hij aan zijn lang ge koesterd ideaal uitvoering gaat ge ven. Hij vindt twee vrienden, die bereid zijn met hem het eenzaam avontuur te beginnen: een in dustrieel en een scheepsbouwer. Op 1 juli 1946. om vijf uur in de morgen, worden de meertrossen losgegooid. De Alk, een scheepje van 12,40 m lengte, 3,60 m breedte en 2 m diepgang, kiest het ruim'e sop. Drie oceanen zal zij bevaren.... Tegenslagen De Rotterdamse journalist schrijver Kees Borstlap heeft de reis te boek gesteld in „Met de Alk de wereld rond" (uitgave C. de Boer Jr., Hilversum, blz. 197, aar niet origineel, maar toch verhaal. Marleentje mag mee het kabouterfeest en moet in worden. Zij is de koningin i het bal. Marleentje beleeft in k Yabouterwereld spannende tvonluren. Tot de betere „kleuterlectuur" behwt de door Tjits Veenstra jgetóeven bundel met voor- lMfiirhalen en versjes. Er was i (cl Leuke tekeningen van Tiny fn Asselt. (Uitgave Callenbach, Merk, 128 blz., ƒ8.90). l'oor de wat oudere kleuters is stend De vogelboom door as van Anrooy, een L/emnis- t-ultgave. Summiere, maar dui- lijke tekst vergezellen de ge urde tekeningen van Jaap Tol dit platenboek. (32 blz ƒ7,90). goed als onbegrijpelijk voor uters zijn de wazige tekenin- die Charles Keeping bij de ivoudige tekst van zijn prenten- ik David's witte paard heeft ge- akt. Het boekje schiet hierdoor i zijn doel voorbij. Lemniscaat, terdam, verbond ook aan dit k de pittige prijs van ƒ7.90. telt 32 blz. Tiomas wil het weten, door ius Sparla (uitgave Kris Kras. sterdam, '53 blz., ƒ3,75) is een ledige sexuele voorlichting voor deren in de vorm van een echt verhaal. Kinderen moeten zelf lezen, ze zullen echter wel beetje vreemd aankijken te- de door de schrijfster bedach- imen". DE KLER en BOEKEN een begrip sinds 18 7 6 Boekhandel B. DE KLER Nieuwe Rijn 45 - Leiden Telefoon 20885-25142 ƒ11.90), en het is een boeiend boek geworden, waarin wordt verteld over de wederwaardigheden van drie m&nnen, die helemaal op el kander zijn aangewezen, over de hoogtepunten van hun reis, de ro mantiek en het avontuur, maar ook over de dieptepunten, die slechts met uiterste krachtinspan ning konden worden overwonnen. Het boek vertelt daarnaast over die onzichtbare passagier die aan boord is gekomen en die zich ten doel heeft gesteld de onderlinge goede verhoudingen te verstoren. Drie mannen, 21 maanden op die onmetelijke zeeën eens raken ze uitgepraat. En wat dan? Maar toch in het naschrift geeft de schipper van de Alk allen die hem in de vele havens met een wat verlangend hart hebben zien uitzeilen de raad: „Ga voor het te laat is.... maar weet wat je doet". Klassieken Herdrukt Historie met een lach T?EN VAN de vernieti- "1-J gendste oordelen over de televisie, is afkomstig van de „grote, oude man" van de Amerikaanse ar chitectuur, Frank Lloyd Wright. „Kauwgum voor de ogen" noemde hij het medium verachtelijk. Dit is een van de uitspraken, die in het kostelijke boek je „Historie met een kleine „ha", door Gottfried Heindl, uitgave De Ar beiderspers, Amsterdam (285 blz., f3.90), vermeld staan. Wij laten er nog twee volgen, die moeten bewijzen dat het de moei te waard is deze twintigste eeuw in anekdote en bon mots te kopen: Verleden Albert Einstein lijkt gelijk te heb ben gekregen toen hij kort voor zijn dood in een te rugblik op zijn leven, zei: „Welk een triest tijdperk, waarin het gemakkelijker is een atoom te splitsen dan een vooroordeel te vernietigen". Toe komst Gelijk had ook de vader van de waterstof bom, Teller, toen hij over de toekomst zei: „Het ver schil tussen een optifnist en een pessimist bestaat tegenwoordig daarin, dat de optimist gelooft dat de toekomst onzeker is". WIL DEN HOLLANDER: EERLIJK Het jacht de Alk. Drie oceanen, maar geen reis om de wereld. DE schrijfster W. den Hol lander-Bronder heeft aan haar cyclus over het Hollandse boerengezin, dat in Frankrijk een nieuw be drijf opbouwt, weer een nieuw deel toegevoegd on der de titel Mijn vallei in Frankrijk. Een deel dat we graag een van de beste uit de serie zouden willen noe men. Wie er aan begint wordt een dief van zijn tijd en leest door tot de laatste bladzijde. En toch, de Inhoud van haar ver haal is niet spectaculair. Het is het gewone leven, een kroniek van haar ervaringen als Hollandse boe rin in het buitenland. Maar wat daarin zo bijzonder boeit, is de door en door gezonde kijk op het le\ten. Het verhaal van een vrouw, die gerijpt is door ervaringen, die vrij is van de infecties die de mo derne literatuur zo sterk aankle ven, zoals de bekende vrijmoedig heden die neigen naar schaamte loosheid. de overaccentuering van de sexualiteit. Er waait een frisse wind door haar werk, die je verrukt doet ademhalen en zij vertelt haar ver haal zonder mooidoenerij, zoekt niet naar een literaire vormgeving, doch schrijft zinnen die door hun verrassende eerlijkheid in je ge dachten blijven hangen. genieten kan. Genieten van haar schrijverstalent, dat alleen de bij zonder begenadigde bezit. Ze han teert het met grote levenswijsheid. Kortom een verrukkelijk boek. (Uitgave Kosmos, Amsterdam, 242 blz., 11,90). leuk om cadeau te geven ente krijgen 4,90 per deel IN GEPLASTIFICEERDE BAND WIJ BRIDGEN door P Boender en J K Kroee een brldge-encyclopedJe die o.m. wedstrijd vormen, bledsystemen, con venties en speltechnieken behandelt. WIJ DOEN HET ZELF door Heinz Koch praktische wen ken voor huls, tuin en keuken. WIJ HELPEN door Fr Schregel-Onsteln een praktisch handboekje voor eerste hulpverlening aan kinderen. WIJ KOKEN door Hanns U Christen een aller genoeglijkst kookboek waaruit leren valt hoe schrandere vrouw ■nRANCOIS Pauwels was al een F oude man toen hij de roman, Het recht ontkleed, het sluitstuk van zijn oeuvre, schreef. Toch valt het op, dat het verhaal bijzonder vlot en losjes Is gecomponeerd. Een vloeiende vertelling die ner gens hapert. Daarbij weet Pauwels buitengewoon goed de sfeer te tref fen van zijn eigen wereld, het ge roddel, de kleine vijandschappen en jaloezltjes en bovenal het zelf bewuste van de mensen der wet, het gevoel een aparte maatschap pij te vertegenwoordigen. De schrijver volgt de carrière van mr. Guido Severus, de onge naakbare en onaantastbare vi ce-president van het gerechtshof, op de voet. Een schijnbaar onbete kende rechtszaak is de aanleiding tot een gebeurtenis, waarin de wer kelijke moraal achter het eerbited- waardig voorkomen van Severus te voorschijn komt. Een vrouw „uit het leven", in wie hij te laat het meisje herkent dat hij eens we gens het losbandig gedrag van haar moeder onder toezicht heeft laten stellen, neemt listig wraak. Op fijnzinnige wijze onthult Pau wels het onrecht, dat zo gemakke lijk achter het recht schuil gaat. Nergens wordt hij grof, zoals zo gemakkelijk gebeurt wanneer het over deze onderwerpen gaat. Het recht ontkleed is geen aan klacht tegen bepaalde verhoudin gen. De schrijver is daarvoor te mild in zijn oordeel. Bovendien is hij er in geslaagd een luchtige toon te bewaren, die nodig is om mr. Severus niet „naakt", als een legensgrote hypocriet, door het le ven te doen gaan. Pauwels en Se verus blijven waardig. (Uitgave Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. 189 blz., ƒ9,90). SFEER Citeren kost ruimte, maar toch enkele regels, die zo duidelijk het natuurtalent van de schrijfster eta leren: Over haar huis en bedrijf zegt ze: „Het leven kan er zwaar en hard zijn. maar ik houd ervan als de reaeloos verliefde vrouw, wier man haar soms bedriegt. Die hem vanwege het bedrog zou wil len haten, maar hem vanwege haar liefde niet kan missen". El ders een voorbeeld van prachtige sfeertekening: „Langzaam liet ik mij in m'n stoel zakken, legde mijn hoofd op de gevouwen armen en begon te huilen. Niet radeloos, niet verdrietig, zomaar eentonig, zoals op zachte zomeravonden de regen kan vallen. Omdat juist van avond die koe kalfde, ik dit leven niet kon missen. Om het kalfje dat zo volmaakt was, een goudglan zend strootje. Een naamloos ver driet, zoals diezelfde avond het naamloos geluk me overspoelde, omdat het alles omvatte." Dit is poëzie, waarvan je intens __'r de totale schoonheidstherapie de nieuwste ontdekkingen op het gebied van de schoonheidsverzorging. WIJ ONTVANGEN GASTEN door Ursula Penndorf een abc van goede gastvrijheid nuttige wenken, recepten en Ideeën voor allen die gasten ontvangen WIJ PUZZELEN door J E van der Laan een prak tisch woordenboek voor elke puzze- WIJ RIJDEN AUTO door C. Dlrkse technische en toe ristische wenken voor de automobi- T NTERESSANT i J- één reden zijn één reden zijn de herdrukken van klassieke werken uit onze va derlandse literatuur. Wat rond de eeuwwisseling een „schandelijk" boek was. Kamertjeszonde, door Herman Heijermans, is bij de 21ste druk een boeiende schilde ring van het leven der uitgestote nen van die tijd. Heijermans is eerlijk, rauw, soms fel. Maar zijn publikaties ontaarden nooit in sensatie. Een klassiek werk van een groot schrijver. (Uitgave Que- rido, Amsterdam, 392 blz., 12,90). Bij Veen in Amsterdam verscheen een herdruk van het in 1874 geschreven Majoor Frans, door A. L. G. Bosboom-Toussaint. Het blijkt dat haar gedachten over vrouwenemancipatie gematigd wa ren. De oorspronkelijke tekst is „gemoderniseerd" door Johanna Riphaagen (303 blz., 3,50). WIJ SCHAKEN WIJ VERZORGEN ONZE KAMERPLANTEN door Edgar Gugenhan een .bloem"-lezing voor de liefhebbers. Uitgeverij in den Toren Beam Schot voor de boeg, door W. R. D. McLaughlin. Uitgave C. de Boer jr., Hilversum. De bekende maritieme Wim- .jel-reeks heeft een aanvulling gekregen voor de boeg, een geschiedenis die zich afspeelt tijdens de laatste oor log. Plaats van handeling is de barre omgeving rond d'e Zuidpool, waar de Duitse hulpkruiser Viki echt. t uitstekende boek van Hor- 1 is reeds in 1962 verschenen. Nederlandse uitgave een aanvulling. Het a vertaald door Johan de Mole- f. We zien Mao Tse-toeng als lirebei van de familie, die al de weg van het commu- i koos cn van guerrilla-aan- er tot „Heerser over de blau- Jmieren werd". Hoewel de ge- Wenissen v? n de laatste tijd ft in het boek worden behan- J, is het met grote deskundig- lp geschreven boek een waarde- Pl bijdrage tot een beter begrip P wat zal gebeuren in de tijd Ivoor ons ligt (432 blz., 8,50). zeeschildpad ploegt zich diep spoor doohet zand. yiER boeken over dieven en de natuur. Daarvan is ongetwijfeld Dieren van verre eilanden, door F. A. Roedelberger (uitgave Zo mer en Keuning, Wagenia- gen, 216 blz., 280 zwart-wit foto's en 24 kleurenplaten, 24,50, vanaf 1 januari f27£0) het meest monumen tale werk. Van dezelfde schrijver verschenen reeds Met spiedend oog door de va- tuur, Dierenwereld van Euro pa en Dieren in de wildernis. Nu dan de minder bekende diersoorten van eilanden in de Stille en Indische C-:eaav. Het boek kwam tot stand door internationale samenwerking. Gestreefd is, en men is ook in dat streven geslaagd, om voor elk dier zo volledig mogelijke informatie te geven: afkomst, gewoonten enz. Ve le fotografen, zoölogen, jagers, pilo ten en jachtopzieners hebben aan dit boeiende en wetenswaardige boek meegewerkt, dat is aanbevo len door het Wereld Natuur Fonds. (Nederlandse bewerking Han Rensenbrink). De natuurvorser en -kenner Rin- ke Tolman heeft al vele decennia achtereen al wat leeft in bos. hei de, sloot en plas geobserveerd. eD hij kan er maar niet genoeg van krijgen. De reden daarvan zette hij uiteen in de titel van zijn J'ongste boek: Je raakt nooit uitge- :eken uitgave Kosmos, Amster dam, 176 blz., ƒ7,50), een aantal schetsen over ontmoetingen met dingen, m'ensen, planten en dieren. Tolman is een knap opmerker cn weet dat boeiend te vertolken. Hij behoort tot die natuurkenners het zijn er slechts weinigen die veel Nederlanders de ogen heeft geopend voor het schoons, dat de mens vlak bij zich heeft. Wie heeft leren genieten van de na tuur. weet dat zijn leven rijker is geworden. Vermeldenswaard zijn de illustraties van Ed. Vijsma. Vogels Ko Zweers vertaalde zijn werk: Leven met de vogels (uitgave Het Wereldvenster, Baarn. 133 blz.. 10,90) met als ondertitel Een gids voor het voederen en beschermen van vogels rondom ons huis en in de tuin. Tekeningen en foto's il lustreren dit praktische boek. Wie van vogels houdt en hen ook in de komende winter wil beschermen vindt hier alles van zijn gading. Op een ander aspect van de die renwereld wijst Sally Carrighar in haar Erflaters der wildernis (uitga ve Ad. M. C. Stok, Den Haag, 271 blz., ƒ14,50). Eeuwenlang is het dier vervolgd en geëxploiteerd, daarna geordend en in systeem ge bracht. maar zelden heeft men het dier echt gezien. Voor wat betreft verrassende ontdekkingen in de dierenwereld staan wij nog maar aan het begin, en juist nu gaat zoveel verloren. De schrijfster is goed gedocu menteerd en haar boek dwingt eer bied en bewondering af. al trekt zij de grens tussen dier en mens wat vaag en is er een enkele maal jacht maakt op de Engelse en Noorse walvisvloten. Traan was in die dagen zeer veel waard. De No ren leggen het loodje, maar de Engelse vloot treedt de Viking moedig tegemoet. Dan ontwikkelt zich een boeiend verhaal, span nend en deskundig verantwoord beschreven. Een boek dat het be lang van de scheepvaart en de moed van de zeelieden in de oor log weer eens in een fel zoeklicht plaatst. (181 blz., ƒ6,50). Simenon de Byzantijn, door René Guerdan. Uitgave Erven J. J. Tijl, Zwolle. Het altijd nog zeer tot de ver beelding sprekende Byzantijnse rijk, dat ontstond door deling van het grote Romeinse rijk en tot aan de vijftiende eeuw heeft bestaan, stond in het midden van de tiende eeuw op het hoogtepunt van macht en bloei. Het is in die tijd, dat René Guerdan zijn boeiende historische roman laat spelen. Via Simeon, lijfarts en vriend van Kei zer Constantijn, geeft hij de lezer een duidelijk beeld van de gang van zaken. Al verhalend over zijn eigen belevenissen tovert Simeon de lezer het kleurrijke Byzantijnse leven van alle dag voor ogen. Alsof hij tot zijn tijdgenoten sprak bespreekt hij bovendien de politie ke verhoudingen, de dreigende ge varen. dc invloed van het geloof en de bloei van kunsten en we tenschappen. De grote aantrekke lijkheid van dit boek is dat gecom pliceerde historische stof de lezer als licht verteerbare kost wordt toegespeeld f323 blz., 10.50). Corsicaans avontuur, door An thony van Kampen. Uitgave C. dc Boer jr., Hilversum. Een meeslepende roman van Van Kampen over Mary Kingma. een meisje uit Amsterdam, dat met vakantie naar Corsica ging om zich bij haar verloofde —een student in de geologie te voe gen. Op het bungalowpark in Cal- vi raakte ze in contact met een Britse familie, met wie ze het won dermooie eiland afreisde. In het „binnenland" ontmoette ze toeval lig. na een ongelukje tijdens het lopen, een herder, met wie ze later ook is getrouwd. Wat Mary beleeft, vertelt Van Kampen op de hem bekende boei ende wijze. Een gevoelvolle beschrijving van een diep-tragisch mensenleven. Een roman van het goede soort, f604 blz.. ƒ12.50). Ingemetseld, door Miklós Bato- ri. Uitgave Nijgh en Van Dit mar, Den Haag. Na de mislukte Hongaarse opstand tien jaar geleden probeert een lid van de politieke staatspolitie te vluchten. Hij wordt echter herkend aan zijn uniform jas. Met zijn wapen houdt hij de mensen op een afstand, totdat hij kans ziet. een huis binnen te gaan. De zolder waarop hij zich verschanst, wordt dichtgemetseld door zijn achtervolgers, die hem willen dwingen, het pand via het dak te verlaten. Miklós Batori voert zijn verhaal, eindigend met de ontsnapping van de man, langzaam naar een climax van spanning (210 blz., 7,50). Portretten in silhouetten door Johan Schwencke. Uitgave Euro pese Bibliotheek, Zaltbommel. De bejaarde schrijver Johan Schwencke heeft zich verdiept in de historie van het knippen van portretten en silhouetten. Het resultaat is een voor ons land uniek boekwerk, waarin wordt ver teld over het ontstaan van liet sil houet, over de ontwikkeling ervan en over bekende silhouetteurs in Frankrijk, Duitsland en Engeland. Schwencke heeft aparte hoofdstuk ken gewijd aan de knipkunst, het maken van silhouetten en het schimmenspel. Het is de grote verdienste van dit boek, dat een deel van onze cultuurgeschiedenis op een zo over zichtelijke wijze is gerangschikt. (111 blz., geïllustreerd, 22,90). Simplicius 45, door Heinz Küpper. Uitgave ABC-boeken, Amsterdam. Een oorlogsboek, maar een ont roerend. Een Duits jongetje, dat bij het uitbreken van de oorlog acht jaar is, maakt bewust alle verschrikkingen mee. Hij lijdt on der het halfzachte karakter van zijn opvoeding, die in naam rooms-katholiek is en vreest de strakke tucht van de nationaal-so- ciaüstische beïnvloeding. Aan het eind van de oorlog kan de veer tienjarige schieten, haten en de verplichte liederen van de Hitlerju- gend zingen. Bijzonder helder en rustig vertelt Küpper hoe hij van de obsessie verlost raakt, als hij Weet je nog, k'oshi?, door Jo han Fabricius. Uitgave Leopold, Den Haag. De schrijver heeft enkele malen Japan bezocht en was daardoor in d'e gelegenheid, de veranderingen te constateren die zich in het land van de rijzende zon vaak stormach tig voltrekken een volk op de breuklijn van oosterse en westerse beschaving. Wat hij daarover in deze roman ten beste geeft, is uit- termate boeiend. Het verhaal zelf, van de liefde tussen de Europese journalist en de Japanse secretares se. is vaak fijnzinnig en teer van toon. maar doet overigens zoveel concessies aan de moderne zucht naar de onverhulde beschrijving van intimiteiten, dat de „ik-vorm" van het verhaal irritant is. (235 blz., 11.90). Even ogen dicht, door Marty Olthuis. Uitgave Arbeiderspers, Amsterdam. Marty Olthuis debuteert als schrijfster met een bundel, die een cocktail van doelmatige, kalme gruwel wordt genoemd. Sadisme, mystiek en humor zijn de ingre diënten voor deze middelmatige li teraire eersteling (121 blz.. 6,50). Kolderverzen van „meester" TQE KOLDERVERZEN van Gerrit van de Linde Janszoon, be kend geworden onder de naam de Schoolmeester, slaan in deze tijd van satire en sociale hekeling mis schien nog beter aan dan in die van hun ontstaan. Deze verzameling bevat de over bekende gedichten over de leeuw (is eigenlijk iemand, die bang is voor niemand), de hond (ver maard om zijn gezellige aard) en de koe (iemand met twee oren, en aan weerskanten een horen). De droge humor van Gerrit van de Linde moet men bij beetjes Wandeling naar den vreemde, door Hermann Broch. Uitgave J. M. Mculcnhoff, Amsterdam. De verhalen in deze bundel van een tijdgenoot van Kaf ka munten uit door technische vaardigheid. Dat maakt ze alleen al zo leesbaar. De grootste faam verwierf de au teur zich met Der Schlafwandler. Voor wie een beeld wil hebben van de Duitse mens van tussen 1888 en 1918 is dit werk uiterst verhelderend. Een van de meest treffende verhalen vinden wij Een lichte teleurstelling, dat Heinrich Böll tot voorbeeld gestrekt zou kunnen hebben. (190 blz., 8.—). Het weeshuis, door Hubert Fichte. Uitgave J. M. Meulen- hoff, Amsterdam. Het debuut van een dertig-jarige Duitser die verslag doet van de laatste oorlogsjaren. Een jongen van joodsen bloede wordt door zijn moeder in een nonnenklooster opgeborgen om hem te vrijwaren voor vervolging. Het kind, katho liek noch wees. blijft een bui tenstaander in deze wereld en zoekt met zichzelf in het reine te komen. Voor de belevenissen van jong ventje lijkt het ons alle- 'ekend. frag- SCHOOL Johan Fabricius genieten, maar dan blijken er ook juweeltjes te schuilen onder de korte verzen, zoals deze over de ruiter; „Een Ruiter is een mensch te paard omtrent drie voeten hooger dan een mensch op aard en die zich somtijds vasthoudt aan de manen en somtijds aan den staart." Felle spot en ook veel kritiek op de vaak ontstellend slechte sociale omstandigheden vindt men in de laatste afdeling van de collectie, de puntdichten en grafschriften. (Gedichten van den School meester, met oorsronkelij ke lustraties vr~ gave W. vai Jlz.. f 4.90) Reiziger ln Turkije, door R. Blijstra. Uitgave De Arbei derspers, Amsterdam. Blijstra heeft als Europeaan i „pelgrimstocht" naar het vroegere Byzantijnse rijk gemaakt en zijn bewondering voor het Grieks-By zantijns en Turks-Ottomaans verle den kent geen grenzen. Onnavolg baar weet hij heden en verleden op elkaar te projakteren. De aldus verkregen beelden zijn bijzonder suggestief. Een voortreffelijk reisboek. (229 blz., 8,90). De landing van de geallieerden in Normandië en de rol. die een jonge officier daarbij speelt, zijn voor de auteur David Holbrook bouwstenen geweest voor een oor logsroman, waarvan er dertien in een dozijn gaan. ding zijn draai te vinden burgermaatschappij (306 14.50). De ontvoering, door Dolores Hitchens. Uitgave De Arbei derspers. Amsterdam Het is een thriller, maar een met een diepere ondergrond. In zover re heeft de Amerikaanse schrijfster inderdaad veel van een geschiedenis speelt zich af rondom een school, en zowel onderwijzeres sen als kinderen en hun ouders komen voor het voetlicht. Een dwarsdoorsnede van karakters en omstandigheden. Het ooeiende is dat de lezer lang in het ongewisse blijft over de vraag wie nu wel de hoofdfiguur is. m.a.w. wie het slachtoffer zal zijn van de ontvoe ring, die al van de eerste bladzij den af in de lucht hangt. Een knap- De intrige! (237 blz., f 6.50). Wegen der vriendschap, door Ignace Lepp. Uitgave van Lan- noo - Tieit, Den Haag. Er zijn weinig onderwerpen waarover zoveel dichters, schrij vers en filosofen hebben nage dacht als over de vriendschap Men kent haar in velerlei vorm. In dit boekje wordt iets gezegd over het ontstaan en het wezen van de vriendschap en een aantal vormen daarvan. De bedoeling van de schrijver is. dat de menselijke ccmeenschap in de toekomst meer op vriendschap dan op tegenstellin gen en belangen wordt opge bouwd. Hij idealiseert het begrip Simenon beter Maigret E Franse schrijver Simenon heeft een overweldigende pro- duktie en voorziet een aanzienlijk deel van de Bruna-uitgaven van zijn naam. Elf nieuwelingen kwa men nu op de markt: zes Maigret- verhalen en vijf „andere". Wat die „andere" verhalen be treft. De bananentoerist. De trein uit Venctic en De neger wijk als Zwarte Beertje (per deel ƒ2), ze hadden ongeschreven kunnen blij ven. Het zijn ietwat zwoele verha len, die in niets herinneren aan da sfeer, die de rusteloos speurende Maigret en zijn toegewijde Louise opwekken. Deze omvangrijke Maigret-omni- bus (Maigret en de ter dood ver oordeelde, Maigret cn het lijk aan de kerkdeur en Maigret en het huis van de drie weduwen) en drie Zwarte Beertjes (Het geduld van Maigret, Maigret en de familie Peetcrs en Maigret en het Gulden Vlies) zijn stuk voor stuk meester werkjes op detective-gebied, verha ten waarin de commissaris blijk blijft geven de superspeurder te zijn. Intriges en ontknopingen doen Simenon op zijn best kennen. In dit genre is hij onovertrefbaar en goed voor vele uren spannende ontspanning. De omnibus (401 blz., ƒ9) is aangevuld met twee korte verhalen: Annette en de blonde dame en De ondergang van de spiegelkast. niet maar duidt wel de krachten aan die eraan ontleend kunnen worden. Het zijn soms onvermoede krachten (158 blz.. f 6.50). De jeugd vliegt uit, door Jan de Vries. Uitgave La Rivlère en Voorhoeve, Zwolle. De drie boeken van Jan de Vries over De jeugd vliegt uit zijn nu ook in één band verschenen. De belevenissen van de familie De Wit mogen als bekend worden ver ondersteld: Nel, Gerrit, Annie, Wil lem, Maartje, Pim en niet te verge ten tante Bets zijn ook in deze trilogie „echte" mensen. We kun nen hier dan ook volstaan met een hartelijke aanbeveling van dit keu rig uitgevoerde boekwerk. Evenals het hoorspel: boeiend en boven dien plezierig om (in één ader- uit) te lezen (459 blz., 8,TO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11