Chr. politiek heeft ook in deze tijd nog zin Grote zangersavond trok; veel belangstelling Dr. Bruins Slot bij S.S.B. LEIDEN EEN BEZORGER Definitieve opheffing van het sproeiverbod Voorzitter Van Hoek hekelt te veel overheidsbemoeiing In chr. ulo Leiderdorp neemt men proef om geluid te weren D.E.Y. had prijzenavond Idee voor ijsbestrijder met f14.000 beloond Aandelenkoers verbeterd SCH£PEN=^= NIEUWE LEIDSE COURANT 4 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1«| De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt met spoed voor een wijk in Oegstgeest (omg. Kempe- naerstraat) LEIDEN Bü haar streven zichzelf te bewyzen als waarachtig en effectief zal de christelijke politieke partjj moeten zien wat de geest en de bedoe ling van de Bijbel is. Zjj is geroepen mee te werken aan het inschuiven van de nieuwe wereld in de oude. Dan is bijv. niet meer de norm dat er tot aan het eind van de dagen oorlogen en geruchten van oorlogen zullen zijn, maar dat de zwaarden worden omgesmeed tot ploegijzers. Zo sprak gistermiddag dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot in het groot audi torium van de universiteit over het wezen van de christelijke politiek in deze tijd. Hij deed dat in een bijeenkomst van de reformatorische studen ten in Leiden ter gelegenheid van het dertiende lustrum van hun ver eniging (S.S.R.) Het gemeentebestuur en tal van universitaire organen en studentenverenigingen lieten zich hierbij vertegenwoordigen. De referent wilde het niet zozeer hebben over de inhoud van een aantal politieke onderwerpen als wel over de manier waarop de christelijke politiek de vraagstukken mag benaderen. Het gaat erom, hoe de chr. politieke partü zich opstelt. Dr. Bruins Slot liet duidelijk uitko men, dat volmaaktheid de chr. politiek ten enenmale vreemd is. Maar reeds als er een klein beginsel is van ge hoorzaamheid, is men op de goede weg. Het geheim van de christelijke politiek is de ontplooiing van de mo gelijkheden die in de schepping zijn gegeven, in gerechtigheid en barmhar tigheid. De centrale vraag is, of het Evangelie van Christus in de politiek zoals die bij ons reilt en zeilt, respons vindt. Iets van deze evangelische be wogenheid is de aandrift geweest voor het ontstaan van de chr. politiek in ons land. Geen bewogenheid Wie de geschiedenis van de chr. politiek beziet, kan niet aan haar feilen voorbijgaan. Dr. Bruins Slot stipte er enkele aan. In de tijd van de economische en sociale crisis heeft zij onvoldoende oog gehad voor de massa. Wel steun maar geen werk. De bewogenheid met de schare werd verdrongen door een verzake lijkte steunpolitiek. Men kende geen bewogenheid en dus ook geen agres siviteit. De evangelische bewogen heid ging bij verscheidenen onder in een dogmatische filosofie. Als men mensen in him sop laat gaar koken, verkeert de waarheid in leugen. Onhoudbare situatie De overheid is Gods dienaresse; zij heeft haar ambt van God. Dat is de overheidsfilosofie der christelijke par tijen. Maar daarmee is men niet klam-. Zij is statisch van aard: rust en orde Hakenkruisen en extra snor voor Willem Drees LEIDEN Een portret van oud-mi- nister-president en minister van Staat dr. Willem Drees in het NW-gebouw 't Centrum aan de Hooigracht is in de afgelopen nacht „opgesierd" met een (extra) snor. Men richtte verder in het gebouw een ravage aan door haken kruisen op de wanden te kladderen en inktpotten om te gooien. Er wordt niets vermist. Toegang Lakenhal nu gratis LEIDEN Ged. Staten hebben het besluit van de gemeenteraad tot koste loze toegang tot De Lakenhal goedge keurd. De gratis toegang is 1 november ingegaan. Alleen voor tijdelijke ten toonstellingen zal nog entree worden geheven. De Lakenhal is het eerste belang rijke museum in ons land, dat vrij toe gankelijk is. NV Grofstraal opgericht LEIDEN Blijkens die Staatscou rant heeft de Kon. Ned. Grofsmederij in samenwerking met de heren M. de Jong, C. F. Lourens en E. Chaudron de N.V. Grofstraal opgericht. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt een half miljoen gulden, waarin de Grofsmederij voor 70 aandelen van de bij de oprich ting volgestorte 100 aandelen deel neemt. Grofstraal houdt zich bezig met oppervlaktebehandeling van metalen. moeten gehandhaafd. Daarnaast ech ter is een „historische notie" nodig; de chr. politiek moet bewust meewerken aan het inschuiven van de nieuwe we reld in de oude. Tegenover de Indone sische revolutie bijv. is een overspan nen overheidsfilosofie gehanteerd, waarin de historische notie ontbrak. En zo kan het kernwapenvraagstuk niet worden afgedaan met een be roep op de tekst dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt. De politieke partijen, behalve de PSP, zijn als partij dit vraagstuk nog steeds uit de weg gegaan. Dr. Bruins Slot zag dit als een onhoudbare situatie, vooral voor de christelijke partijen die immers pretenderen zich op de Bijbel te baseren. Niet een willekeurige Bijbeltekst kan hier als norm gelden maar de Bijbel in zijn totaliteit, in geest en bedoeling. Ook de houding tegenover het com munisme dreigt te verstarren. Het communisme is geen statische aange legenheid. Natuurlijk moeten wij onze eigen visie op de mensen en zijn taak in de wereld niet loslaten maar wij Als men mensen in hun sop laat gaar koken, wordt de waarheid leugen hebben in wezen niets te bieden als in onze wereld de bewogenheid met de schare niet uitstraalt. Groot proces De ware christelijke politiek kan niet zonder overheidsfilosofie maar zal zich er terdege van bewust moe ten zijn dat zij geroepen is te func tioneren in een groot historisch pro ces waarin zij als zin heeft meege kregen: de verwerkelijking van ge rechtigheid en barmhartigheid. Dan is de overheid niet in de eerste plaats militair en politie-agent maar veel meer koopman (die tracht het beste te verkrijgen) en diaken (in dienstbetoon). Uit haar daden zal dat moeten blijken. Dr. Bruins Slot meende, dat men die weg niet kan gaan zonder evangelisch elan en zonder evangelische visie. Geen verzakelijkt christendom van geluk kige bezitters en ook geen gedeconfes- sionaliseerde partij maar een christe lijke inspiratie om mens en wereld te dienen. LEIDERDORP De Vereniging voor chr. uitgebreid lager Onderwijs hield een ledenvergadering in de aula van de school. In zijn openingswoord zei voorzitter M. Splinter dat er i.v.m. de geluidshinder in de lokalen door het verkeer van de rijksweg in één lokaal een proef wordt genomen met een dub bele beglazing. De ventilatie zal nu door een ventilator geschieden. Men zal moeten afwachten of deze proef, ook in de zomer, voldoet. In het jaarverslag van de secretaris, de heer A. v. d. Nadort, stond dat de school nu 226 leerlingen heeft en dat de naar elders vertrokken onderwijzers tot volle tevredenheid waren vervan gen. Penningmeester L. Bulens gaf een uitgebreid verslag van de finan ciële toestand van de vereniging, die in alle opzichten gezond is. Het hoofd der school, de heer D. Groeneveld vertelde LEIDEN Dezer dagen heeft de L.D.M. een door haar aangelegde, één en een kwart miljoen gulden kostende, 1 m wijde transportleiding van het pompstation te Katwijk tot aan het Haagse Schouw in gebruik genomen. Daarmee is het vermogen van het bedrijf om water van het wingebied te Katwijk naar Leiden te transporteren drastisch vergroot. L.D.M. heeft voldoende water en capaciteit meer dan verdubbeld Leiderdorpse schaakvereniging LEIDERDORP Voor de onderlinge competitie v. d. Leiderdorpse schaak vereniging zijn de volgende wedstrij den gespeeld: W. GoedhartJ. H. v. d. Velden afgebr.; R. MarbusJ. Verduijn 0—1; J. M. Hak—M. Flohr 0—1; H. HoogenkampPh. Goedhart 10; C. v. TolJ. H. Riemens afgebr.; R. v. d. ZwanM. Splinter afgebr.; J. den HoedA. Hoppenbrouwer 01. De Leidse studenten-schaakvereni ging liet het tweede tiental voor de tweede maal dit seizoen zitten zonder bericht te sturen, wat grote veront waardiging wekte by bestuur en leden. LEIDERDORP Op 18 en 19 november wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor het Ned. Ast ma-fonds. Voor dit fonds werken alle instellingen van astmabestrijding sa men. De bestrijding kan alleen goed worden aangepakt als het gehele volk daaraan meewerkt. De nieuwe leiding is dwars door de landerijen ten zuiden van de bebouwde kom van Valkenburg gelegd. De ver ing van de transportcapaciteit heeft mogelijk gemaakt het van 10 juni daterende verbod om tuinen met lei dingwater te besproeien definitief oo te heffen. De L.D.M. heeft veel waardering voor het begrip, waarmee de afnemers het sproeiverbod hebben nageleefd. Na het van kracht worden van het verbod Hoe sterk het waterverbruik stijgt, blijkt uit de volgende cijfers. Van 1950 tot en met 1965 nam het water verbruik in het voorzieningsgebied toe van 4 tot 8 miljoen m3 per jaar, dus met gemiddeld 267.000 m3 per Inbraak in kantine LEIDEN In een kantine in he. sportpark Kikkerpolder is in de nacht van woensdag 9 november op donder dag 10 november ingebroken. Via het WC-raampje verschafte(n) de dader(s) blik Muziekfeest in Leiden LEIDEN De Algemene Ned. Unie van Muziekverenigingen houdt op 12, 13, 19 en 20 november in de Gehoor zaal een muziekfeest. Er nemen 42 korpsen aan deel, waaronder 32 in de hoogsite drie afdelingen. De plaatselijke organisatie is verzorgd door De Burcht, de NZH-Harmonie. Nieuw-Leven en K. en G. Kamer van Koophandel bijeen LEIDEN De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland hield gistermiddag een ledenvergadering, gevolgd door een werkbezoek aan Rijnsburg. In zijn openingsrede schonk voorzitter ir. J. J. G. van Hoek aan dacht aan de huidige economische en politieke situatie. De sterk toegenomen omvang van de overheidsuitgaven, de verslechtering van de handels- en betalingsbalans en teruggelopen afzet van kapitaalsgoede ren blijven een storende invloed uit oefenen op een noodzakelijk evenwicht. De klemmende vraag rijst of bij de steeds verdergaande leiding van de staat op het economische terrein nog vrijheid voor de ondernemer en de on derneming overschiet. Ondernemer en werknemer zijn beiden mensen en geen factoren. Voor de ondernemer en de onderneming zie ik onder het ver fijnde netwerk van regelingen en voorschriften van de overheid, gericht op een niet-economisch doel. geen Dlaats, aldus de heer Van Hoek. Twee ton tekort De heer Van Hoek vond zijn aanlei ding voor deze uitspraken in de on langs verschenen nota inzake groei en structuur van onze economie, samenge steld onder verantwoordelijkheid van de minister en staatssecretaris van eco nomische zaken. De heer Van Hoek sprong in zijn slotwoord nog even over op een ge heel ander onderwerp: de opening van de verlegging van rijksweg 4 bij het Haagsche Schouw, die hij een aanzien lijke verbetering noemde. De begroting voor 1967 vermeldde een nadelig saldo van f 191.100, wat men denkt op te heffen door over vol gend jaar 70 opcenten te vragen 10 meer dan dit jaar jaar. De stijging over de eerste tien maanden van 1966 bedraagt maar liefst rond 700.000 m3. De verwach ting is dan ook dat het totale ver bruik dit j^ar de 9 miljoen m3 dicht zal naderen. Het hoogste etmaal verbruik in 1966 was 32.115 m3 tegen 26.828 m3 in 1965. Maar er is voldoende water en de transportcapaciteit is door het gereed komen van de nieuwe leiding meer dan verdubbeld. Inbraak in houthandel LEIDEN In de nacht van woens dag 9 november op donderdag 10 no vember is ingebroken in een houthan del aan de Haven. De dader(s) ver schafte (n) zich toegang door het open schuiven van een raam. Ontvreemd werden een typemachine, zes houtbei tels, een stalen kluwhamer, een water pas en enkele schroevendraaiers. Melkwagen verliest melk en yoghurt Glasscherven brengen ongeluk LEIDEN Op de Hoge Rijndijk zij gisteravond omstreeks half elf vier kratten met flessen melk en yoghurt van een melkwagen gevallen. Een ach ter de melkauto rijdende personenauto kon één krat niet ontwijken en liep (lichte) beschadigingen aan de voor kant op. De Leidse brandweer moest ei aan te pas komen om de rijweg schoon te spuiten over een lengte van circa dertig meter. De chauffeur van de melkwagen heeft van het voorval niets gemerkt en is doorgereden. Cursus K. en O. in Rijnlauds lyceum OEGSTGEEST De derde cui avond van K. en O. over het thema ..Het onbehagen en de jongeren" wordt gehouden in het Rijnlands lyceum. In leider is vanavond, zoals bekend, drs. J0.C- C RuPP- °P de slotbijeenkomst (2d november) spreekt drs. A. P. N. Nauta (Leeftijd 15 Jaar of ouder) Inlichtingen en/of aanmeldingen bureau Steenstraat 37 Leiden. Tel. 31441. Voorschoten dankte zuster Dammers VOORSCHOTEN „U bent in Voorschoten een begrip geworden. U hebt oneindig veel meer gedaan, Han u verplicht was te doen. Thans gaat u uw schort aan de wilgen hangen, □adat u veertien jaar lang als wijk verpleegster van het Groene Kruis, maar ook als het bindend element tus sen de verschillende verpleegsters die zich allen vinden in de Stichting Ge zondheidszorg Voorschoten, aan de uit bouw en de opbouw van de gezond heidszorg gewerkt hebt". Woorden gesproken door wethouder Iestra, die samen met burgemeester De Kool afscheid kwam nemen namens het gemeentebestuur van Voorschoten van zuster J. W. Dammers, die na vele jaren de wijkverpleging verlaat om te gaan trouwen. Dr. M. van der Stoel, voorzitter van de Stichting Gezondheidszorg en van het Groene Kruis, prees de scheidende zuster en sprak: „U hebt gewerkt voor de zieke mens. Een mens, die ziek is, verkeert in nood. U hebt de mensen opgebeurd en heel Voorschoten wil u dank brengen. Daarom mag ik u een enveloppe met inhoud overhandigen als dank van vele Voorschotenaren" De grote wachtkamer van het Ge, zondheidscentrum was herschapen in een bloemvolle receptiezaal en ontel baar waren de bezoekers. Bejaarden maar ook kinderen. De bloemen en geschenkjes, waaronder kinderteke ningen en fotootjes, stapelden zich op. Godfried Bomans in Oegstgeest OEGSTGEEST Volgende week vrijdag om 8 uur hoopt Godfried Bo- roans in gebouw Irene een causerie te houden op uitnodiging van de afdeling Oegstgeest van K. en O. De K. en O.-cursus „boetseren potten bakken" onder leiding van de heer J. Kalsbeek begint op woensdag 16 november om 8 uur in het atelier Abtspoelweg achter IA. Burgerlijke stand van Oegstgeest OEGSTGEEST Geboren; Edgar Laurentius Petrus, z v J J J Hoger- vorst en BHM MooijCornelis Pieter, z v J de Mooij en P J Batenburg; Jan- neke Margaretha. d v J M F Lands meer en J E Jöhsis. Ondertrouwd: C Ravensbergen en A van der Vijver. Getrouwd: C J van Dyk en T L J Verschragen; E L P Hünteler en J M J Hagendoorn; M T Giesen en M Koster. Overleden: C M Okkerse; J H Ratse- a; J Perfors. iets over het afgelopen jaar. Er zyn nog veel onzekerheden in verband met het in werking treden van de Mam moet-wet. Er zal nu reeds een orga nisatie moeten worden opgebouwd in wijder verband om de mogelijkheden en moeilijkheden te bespreken. Er is al van gedachten gewisseld met bestu ren van ULO- en middelbare scholen in de omtrek. Daaruit is een rapport samengesteld dat in de besturen zal worden besproken. Ingrijpende beslissingen zullen in de toekomst moeten worden genomen. Een weerspiegeling van de maat schappelijke verhoudingen vinden wij bij de leerlingen, aldus de heer Groe neveld. De welvaart geeft een gemak kelijker levenshouding en dat brengt weieens spanningen met zich. Het zou niet eerlijk zijn dat in de eerste plaats aan de jeugd toe te schrijven. Er ligt bij de ouders een grote verantwoorde lijkheid. Met algemene stemmen werden de heren H. Hollander en T. van Ingen Schenau in het bestuur herkozen. Coöperatie twintig tabaksgrossiers ZEIST Een twintigtal vooraanstaan de tabaksgrossiers hebben de Tabaksex pres, coöperatieve vereniging van tabaks grossiers GA opgericht om een zo goed goedkoop mogelijk verkoopapparaat r het hele land op te bouwen. Hun jaaromzet is f 250 miljoen of ruim 25«/o het totaal, in 19.500 verkoopplaat- Al tientallen jaren zeggen zij is een ongezonde toestand gegroeid door dat de tabakverwerkende industrie door kartelachtige organisaties een margepo li tiek voerde die in strijd is met moder ne economische inzichten. Zij willen dit in overleg met de industrie verbeteren Directeur is de heer B. Muyssen. LEIDEN De Leidse tuinders- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden hield in het gebouw voor Chr.-Sociale Belangen haar maande lijkse bijeenkomst, die een bijzonder tintje droeg omdat de prijzen van de zomerwedstrijden werden uitgereikt. Voorzitter J. H. Smit maakte de uit slagen bekend. De heren H. Crama en C. Dreef behaalden in de tuinwedstrijd beiden een eerste prijs. De andere uitslagen zijn: Tuinwedstrijd: afdeling voortuinen: 1 W. J. Habraken, 2 D. v. Bommel, 3 B. J. Limburg. Afdeling achtertuinen: 1 H- Crama en C. Dreef, 2 D. v. Bommel, Th. G. Buis rs., G. den Daas, M. Meijers, L. Slechtenhorst, A. Streefland en W. J. Habraken, 3 P. Meijers, 4 J. B. Koren- hof en M. v. d. Meer. Afdeling volkstuinen: 1 A. Roozen- daal, 2 J. H. Goossens, A. Hofman, P. C. de Haas, 3 mevr. C. van Nierop, P. Rombout en P. Staffeleu, 4 H. F. Ne- derberger, L. Slegtenhorst, D. Koud- ïjzer-Renes, H. H. Dongelmans en A. Zaalberg, 5 Th. Verbiest. Dahliakweekwedstryd: 1 Th. G. Buis sr., 2 M. den Hartog, 3 H. F. Neder- berger. Groep dahlia's in drie vazen: 1 A. Hofman. Fruitteeltwedstrijd: (appels) 1 H. F. Nederberger; (peren) A. Hofman. Zelfgekweekte chrysanten: 1 M. den Hartog, 2 J. H. Smit, 3 H. F. Neder berger, 4 C. Nievaart, 5 Staffeleu. Voor het puntenstelsel kwam de vaas met chrysanten van de heer M. den Hartog in aanmerking. Na de pauze sprak de heer H. M. Koch over zijn reis naar Egypte. DEN HAAG De staatssecreta ris van defensie, mr. H. Schaper heeft gisteren in de Trèveszaal de tot nu toe hoogste premie f 14.000,van „ryks-ideeën-organi- satie uitgereikt aan enkele perso neelsleden van de Koninklijke Luchtmacht en wel voor het ontwerp van een ijsbestrijder voor start- en landingsbanen. De prijs werd in ontvangst genomen door de echtgenote van de inmiddels over leden sergeant-majoor C. F. Langbroek, rouw Langbroek-Balvoort en door sergeanten le klas, de heren G. A. Coppens, A. Koopmans, J. A. Beekwil- er en W. J. Stoop. Mr. A. D. Kuiper, voorzitter van de centrale ideeën-commissie, zei dat het ideeënwerk een symptoom is van het streven naar doelmatigheid en een goed personeelsbeleid. In de loop van de ja- zijn 8000 ideeën binnengekomen en werd een half miljoen gulden aan be loningen uitgekeerd. Sinds 1950 De staatssecretaris, die de minister van defensie de heer P. J. S. de Jong vertegenwoordigde, zei dat er sinds 1950 gezocht wordt naar een oplossing AMSTERDAM De koerswaarde van de ter beurze genoteerde aandelen in oktober in miljoenen guldens met 764 tot 28.923, aldus blijkt uit de cijfers van het Centraal bureau voor de Sta tistiek. Het hoogtepunt was 36.258 eind januari, het dieptepunt 26.509, eind augustus. Het verlies aan koerswaarde in de eerste 10 maanden was Handel en industrie was eind oktober (september) 5736 (5742), seheep- luchtvaart 1186 (1460) door daling van KLM wegens emissie, banken 1572 (1604), cultures 106 (104), mijnbouw en petroleum zonder Kon. Olie 635 '574) internationalen 7736 (7719). De gemid delde koers kwam op 374 (363) pet., de beurswaarde-index 303,2 (295 5). Vorig jaar waren deze beide gegevens 459 er 368,8. Het ANP-CBS algemeen beurs- indexcijfer was eind september 277.5 tegen een top van 360,7 op 26 januari' en een dieptepunt van 252.3 op 5 sep tember. In de eerste dagen van novem ber was er een inzakking tót 271 neeuw en ijs, vijanden van de Kt ninklijke Luchtmacht. Na de strem winter van '62-'63 hebben vijf onderc ficieren oplossing gezocht en gevonde Zij plaatsten twee straalmotoren voertuigenonderstel met stuurhui Deze motoren zorgen met him hitte va het smelten van sneeuw en ijs. Nadat voertuig op de vliegbasis Volkel zjj kwaliteiten bewezen had, werd opdracl gegeven alle bases ervan te voorzien. Het probleem van ijs- en sneeuwvu ming op de startbanen, dat al jaren lat de aandacht had van de luchtvaartorgi nisaties in de hele wereld, is nu door Nederlandse vinding afdoende opgelet Mini-beurs VOORSCHOTEN De Nederland Vereniging van Huisvrouwen besta, twee jaar. Gestart werd met 26 ledei thans telt de vereniging er 180. Op 15 november houdt men ir Werf naast de geref. kerk een „Mini. beurs" van 2 tot 4 en van 7.30 tot uur. Voorschotense winkeliers stalle dan hun mooiste en nieuwste geschen ken uit tot een prijs van f 30 per stut Alle huisvrouwen van Voorschot® (leden en niet-leden) krijgen de g» legeniheid kennis te maken met 1 presentjes voor de komende feestdi gen. Er kan niet gekocht worden, bedoeling van deze beurs is de huis vrouwen voor te lichten, zodat zij tjj dens de drukke dagen snel een keu: kunnen maken. Burgerlijke stam van Voorschoten VOORSCHOTEN Geboren: Johat nes H, z v: L P van Paassen en A Koot; Eric, z v: C van der Meer M J Rodenburg; Yvonne Chr. d v: A Duivenvoorde en J C Wortms Muriel, d v: J M H Blom en G E Balm; Henry J, z v: W J Berkhui: en G van Winkel. Ondertrouwd: Koenrades F J der Valk, te Leiden en Anna C Luij: burg; Antonius C M Belt. te Leidsel dam en Maria C Borsboom; Johan IJ Ebell en Anna F G M Bomenaar. Leiden. Gehuwd: Willem Kuijt en Henrië M de Jong. Overleden: Edouard H M Povel. jaar. VOORSCHOTEN De maandelijks gemeenteraadsvergadering wordt ge-j houden op 25 november. Eerst op I januari, 19 januari en eventueel januari 1967 zullen de gemeentebegi tingen worden behandeld. HAZERSWOHDE Vanwege de afdeling Leiden van de Koninklijke bond van chr. zangen oratorium verenigingen, tverd gisteren in de Hervormde kerk een zangavond ge houden. Daarmee is een goede tra-• ditie, die te lang was onderbroken opgeleefd. Ook de Hazerswoudse zangliefheb bers stelden dit, gezien de grote be langstelling, blijkbaar zeer op prijs. Het was dus gelukkig niet zo, dat alleen de koren naar andere koren luisterden. De organisatie was wel in orde. Men had er echter goed aan gedaan door een begintijd van half acht aan te kondigen. Dan zou de avond zeker nog voor achten zijn gestart, in plaats van tien voor half negen. De verrichtingen werden ingeleid door een kort openingswoord van de voorzitter en het gezamenlijk zingen van psalm 146 vers 1 en 3, op een destijds nogal gangbare, uit de roman tiek stammende, niet zo mooie wijs, en op de nieuwe berijming. De laatste twee regels van beide coupletten zijn bar-lelijk. Voor ons dan nog maar liever de oude tekst. De avond verliep voldoende vlot, zonder verstoppingen. Een paar ko ren namen, in verhouding, te veel tijd in beslag. Dit moest van te vo ren worden geregeld Deze zangavond vertoonde zeker geen dieptepunten, maar evenmin enthousiast stemmende hoogten. De prestaties waren gemiddeld degelijk, de meeste echter niet bijzonder klank- schoon. En de programma's leken veel op die van vroeger; we misten node een streven naar vernieuwing. Sassenheims Chr. Mannenkoor (on der Job de Vries) zong keurig en toe gewijd. Maar „gezang 282" liet de melodie te zwak uitkomen en aan Palestrina's prachtige „Popule ontbrak het zo nodige levendmakende reliëf. Veel beter klonken de delen uit Schuberts (wat verbleekte) Deutsche Messe. Het NPB-koor (Alphen) maakte onder dirigent J. Arnoldus een goe de klank, en onderhield een stevige eenheid. Van Praetorius „Heilig ist der Herr" had men, wat uitbeelding en plastiek betreft, toch wel meer kunnen maken. Een Motet (over ps. 6) van Grell, stemde mij niet geestdriftig, een uitvoering van een Benedictus van Bruckner was te prijzen. De meisjes van Zang en Vriendschap (Hazerswoude) zongen onder dirigent D. M. Klip helder en mooi, maar het Angelus (Van Rennes) klonk tegen het eind wat onzuiver. De heer S. Cok leidde de chr. zang vereniging „Con Amore" (Alphen) met vaste hand. Hij zag er zelfs kans toe, het moeilijke slotkoraal van de Johannes-Passion tot het eind toe op toon te houden. De klank van dit grote, deugdelijk zingende koor zou men nog milder en rijker getimbreerd wensen. Een Paas- Introïtus van B. Smilde maakte een goede indruk. De heer Sander Visser leidde de koren Excelsior (Nieuw Vennep) en Advendo (Burgerveen) met be kwaamheid. Van het eerste hoor den we enkele delen uit Mozarts Krönungsmesse, reeds zeer ver dienstelijk gezongen, maar nog niet geheel en al afgewerkt. Mozarts mu ziek is buitengewoon moeilijk; al leen de betrekkelijke volmaaktheid is hier goed genoeg. stijl Burgerveen zong goed „Komm holder Lenz" (Haydn), betfl nog „Licht" van Wiertz, een te lang ei te weinig harmonisch gebouwd werk De heer Klip leidde het Hazerswoud se koor „Zang en Vriendschap" in grenzen" van W. F. Kools. Het evei- eens wat verschoten stuk kreeg zeke een verdienstelijke uitvoering. Het laatste werk, een koor uit Ver- ön di's „I Lombardi" kon ik, helaas, niet meer horen. De avond werd besloten door s zang („De dag door uwe gunst ont vangen") en een dankwoord van ds. zi G. Jonker. Joh. van Wolfswinkel, pi REILEN EN ZEILEN Argos 9 OZOKp StVince Ampenan9 NO Gu; BARA 9 Teignr ialtex "Amsterdam DILIGENT1A I GAASTERLAND9 V HOLLANDSDIEP 9 OZO Kp Kylix 9v Abadann Singa LELYKERK 9 vDumai n Ummsaid MARATHON I0g verw Marac I oord recht 9 v Bircbutcc) e Perz Golf EDER WAAL 9 Elbe eder Ebro f - - - Bahrain i r PHILINE 9 ZZW I S Francisco n N usakan"9 ZZö Triest Nederweser 9 O Bahrain ORANJEBORG 9 Delfzijl s 9WKp Ten Kp Flnl :hfedHk°9<WZW Shj ad Vlaardlngen 9 V etas 9V ZO* Kretn"C C AMSTERDAM 10 ONO ChfronlO ZZO Charleston DIADEMA 10 NW Seychelles DinteMUk 10 O Cuba Doelwljk 10 W Kp St Vlnccr :"Sw IANYMEDES 10 p D ioo?landr i0qw c^sbt Goeree lo'oParamarf HOLLA NDSDREEF 1 ^Guardefid V kp Verdlscbe PARTHENON 1 Polyphemus ^CHOUTEN 10 W Lissabon Sleepboten ZwarteZee. Rotterdam Port chclde, Bougie Rotterdam 9 Cadiz tceaan. 10 te Malta Loire, dampier Hongkong 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4