Leidse vuilverbranding een landelijk unicum Weekagenda Schitterend loflied op de eenvoud van de liefde Voldoening Bij Beuth TUSSEN DE BLADZIJDEN jeg Maandag (14 november) 3'e' Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur. afd. 'dei ,eiden Ned. Ver. Huisvrouwen. De huis- ge irouw in Egypte Gehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering Jahn. Schouwburg. 8 uur: toneelgroep En- emble met ..Het Bofors-kanon". LEIDERDORP dorpshuis, ruilavond O filatelisten vereniging De Rijnstreek, ju- tioren van 7 tot 8 uur, senioren van 8 lot 11 uur Dinsdag Gehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering Jahn. Schouwburg. 8 uur: toneelgroep En- SCHUDEL'* c;,r,W CITROEN NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. J NIEUVE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 19M Vrijdag (11 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- •urn Rehoboth. 8 uur: tienei"soc. 't Ven- er. quiz-avond, pittige vragen en prij- Gehoorzaal. 7.30 uur: uitvoering gym- «stiekvereniging Jahn. Antonius-cubhuis. Mare 8 uur: uitvoe ring Crescendo. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond t h poor verzamelaars. Jaa Koningskerk (Noord), 8 uur: Herv. ira uannenvereniging De Heere is onze r c Banier, ds. Hovius te Katwijk aan Zee zjjjover Schriftgezag. Old Dutch, Tweede Binnenvestgracht 7.30 tot 9.30 uur: receptie Swift t.g.v. jjg. clubkampioenschap van Nederland. Zaterdag (12 november) Rapenburg 10: jeugd-ontmnetingscen- gla trum Rehobotn, sac. 't Roefje, modeshow, tra] ïeei variatie en combinatie, L H.J.-gebouw, Levendaal 101, S uur: h herv. jongerensoc., Valkenjach;. e Breestraat 19: Boemerang-sociëtei* gr uchtelijke Boemerang-dropping. Schouwburg, 8 uur: Literis Sacrum Vji ret ..Azouk'', blijspel in tien bedrij- nn" Zondag (13 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetjngscen- snfjtrum Rehoboth, 8 uur: socièteitsavonë ee roor beide sociëteiten. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: zit ting sociaal raadsman. Breestraat 19. 8 uur: ledenverg. Tuin- uvbouw en Plantkunde, toepassing groei- «ffen in de fruitteelt Antonius-clubuis. Mare, 8 uur: Friese Jer*vereniging, cabaretavond Camera. Hogewoerd. 7 en 9.15 uur: stdjin O.-film Schouwburg, 8 uur: Litteris Saei „Azouk". Rapenburg 6. 8 uur: district Leiden bt'Geref. Schoolverband, ds. H. S. J. Kalf Bennebroek over de vijand od toffels. DEN HAAG Diligentia. 8 uur: Arena "met „De zilveren fiets". DEN HAAG Schouwburg. 8.15 )uitse pianiste Annerose Schmidt Donderdaz Bovenzaal Bevrijdingskerk. 8 uur; afd. Zuid-West Christenvrouwenbond, mej. J. j, C de Vries over de zorg voor de niet- j! jehuwde moeder en haar kind. Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-coneert Residentie-Orkest, met Lothar Faber. hobo. Oude Singel 236, 8 uur: afd. Leiden Chr. Bond Overheidspersoneel, de heer ten Heuvelhof over „Wat verwachten wij?" De Lakenhal, 8 uur: Ver. van belang- «tellenden in De Lakenhal, prof. Th. Lunsingh Scheurleer over ..Leidse zamelaars". DEN HAAG Diligentia. 8 uur: cital door Margaret Baird. piano Vrijdag (18 november) Museum Steenstraat 1. 8 uur: Ver. Tienden rijksmuseum volkenkunde, dr C Ouwehand over „Godsdienst op Gehoorzaal. 8 uur: uitvoering Sempre Avanti. Een herfstblad vol muziek. Aula school Asserstraat. 8 uur: centrum Christenvrouwenbond, de heer •V Kieft over creativiteit en persoon lijkheidsvorming. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 ruilbeurs voor verzamelaars. Volkshuis, 7 tot 10 uur nam. vlooien markt voor aanschaffing elektrisch kof fieapparaat. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- frum Rehoboth. tienersoc. 't Venster, 'olksdansen. OEGSTGEEST Irene. 8 uur: K. en O., Godfried Bomans. DEN HAAG Diligentia, 8.15 Geneefse pianiste Fernande Kaeser. Zaterdag (19 november) Den Burcht. 8 uur; toneelvereniging DD.C met ..Als 'n kwartel". Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met ..Azouk". De kostbare vuilverbrandingsinstal latie, die dinsdag officieel in gebruik wordt genomen, heeft een eind ge maakt aan een lange lijdensweg. Na dat Leiden vele jaren in Nieuwkoop het huisvuil had gestort, vervolgens in Noordwijk en tenslotte aan de Roomburgerweg, kan nu het vuil van Leiden (en een aantal omliggende gemeenten) op een bijzonder zinde lijke manier worden verbrand. Vraag directeur H. Hoorn niet, wat daaraan is voorafgegaanToen hij in 1957 van Dordrecht, waar hij ook een vuilverbranding had gesticht, naar Leiden kwam, lag daar het rapport van zijn voorganger, de heer De Jong, dat hij verder uitwerkte. In 1956 had de raad een principebesluit genomen tot stichting van een vuil verbranding. G.S. adviseerden daar op toch nog eens te bezien of com- postering geen betere oplossing was. Er werd een nieuw rapport gemaakt, waarin compostering op verschillen- dg gronden (zoals de onverteerbaar heid van plastics) werd afgewezen. Leiden bleef dus vasthouden aan het vuilverbrandingsplan. In het voor jaar van 1964 ging de eerste paal de grond in voor dit belangrijke project. Een korte samenvatting van een lang verhaal. Een verhaal waarin directeur Hoorn hoofdrolspeler was. Natuur lijk is een dergelijk project onmoge lijk zonder teamwork. Velen hebben hun best gedaan om van de Leidse vuilverbranding iets goeds en dat is te waarderen ook iets moois te maken. Stimulerende en coördineren de figuur was echter steeds de heer Hoorn, voor wie deze installatie min of meer een levenswerk is geworden, een voldoeninggevende afsluiting van zijn loopbaan. Na opening door staatssecretaris stort mevrouw Den Haan eerste wagen vuil.... LEIDEiN' Onze stad kan er zich op beroemen de momenteel modernste Aiiilverbi-andingsinsta 11 atie van ons land te bezitten en ongetwijfeld qua uiterlijk ook do mooiste. Reinigingsdirecteur H. Hoorn, trots en tevre den, beeft ons deze week rondgeleid door deze hyperzindelijke vuilnis tempel, die staatssecretaris A. J. H. Bartels dinsdagmiddag officieel gaat openen, waarna mevrouw wethouder Den Haan-Groen ten aanschouwen van de genodigden een typisch stukje mannenwerk zal laten zien door eigenhandig de officieeleerste vuilnisauto leeg te storten in de 25 me ter hoge vuilibunker. Uit de tachtig meter hoge schoor steen komen „gecentrifugeerde" rookgassen, waarin nog slechts stofdeeltjes van hooguit een der tig duizendste millimeter. Wij heb ben dat met zelf nagemeten maar de heer Hoorn vertelde ons dat met zoveel gezag in zijn stem. dat wij het onvoorwaardelijk geloven. Al maanden in gebruik Omdat de installatie een capaciteit heeft voor 250.000 „inwoners" een wat macabere ambtelijke taal verstoken ook andere gemeenten hier hun vuil tot sintels. In afwach ting van een definitieve regeling zijn dal: Leiderdorp. Oegstgeest. Voor- houden met de mogelijkheid de vrijkomende warmte later te be nutten voor verwarming van bij voorbeeld de misschien in de verre toekomst te bouwen schouw burg en van de niewwe veemarkt en sporthal, die op nog geen 250 meter afstand zal verrijzen. Wie hoogtevrees heeft, kome niet te dicht bij de „waarschu wende" ketting: een diepte van 25 meter is daarachter te vin den. Vanuit zijn kleine glazen kooi transporteert de kraan drijver hier met vaste hand het gestorte vuil naar de vultrech- Er gaat haast geen dag voorbij of wij horen van inkrimping en sluiting van bedrijven of geruchten daarover. Soms is het een gevolg van noodza kelijk gebleken reorganisatie of ver hoogde efficiency, niet zelden een gevolg van sterk teruggelopen be drijfsresultaten. Ofschoon het Leidse industriële kli maat tot dusver niet ongunstig is, is dit verschijnsel onze stad niet voor bijgegaan. Gisteren moesten wij de aanstaande sluiting van Beuth mel den. Het duidt op een voortgaande af brokkeling van de industrie waaraan Leiden eens zijn faam te danken had, de textielnijverheid. Men hoeft daar over niet te treuren als tijdig andere mogelijkheden worden geschapen en de overheid diligent is in het aantrek ken van nieuwe industriën. De in- dustrieële mogelijkheden zijn zo toege nomen, dat het eenvoudig wanbeleid zou zijn, te blijven staren op wat de eeuwen ''oor onze roem is geweest. Trouwens, de veelheid van opleidin gen dwingt al tot verscheidenheid. Leiden is een gevarieerde industrie stad geworden met een duidelijke accentverlegging naar ds metaalnij verheid. En dat in brede zin. Het ge meentebestuur heeft niet geschroomd hier industrieën te introduceren die deze omwenteling, geheel overeen komstig de behoeften van het ogen blik, versnelden. Maar bij een bericht als van Beuth blijkt er toch opnieuw grond te zijn voor een zekere bezorgdheid. Voor nieuwe industrieën is ruimte nodig. En niet weinig. De mogelijkheden in de stad zelf zijn uitgeput. Op de plaats van Beuth gaat over enige jaren de universiteit bouwen. Wij zijn voor onze industrieële expansie aangewe zen op de terreinen van het industrie- schap met Zoeterwoude. Het gebied tussen de spoorlijn naar Utrecht en de Hoge Rijndijk is daarvoor aange- Via een gesloten tv-circuit zullen alle genodigden de nieuwe weg van het vuil van Leiden en een aantal omliggende gemeenten dan kunnen volgen. En directeur Hoorn is zo zeker van zijn (stof vrije) zaak, dat de genodigden er allemaal in hun goeie goed bij mogen blijven slaan kijken. „Stoker" J. van Sonsbcek zal er in zijn regelkamer ook niet vuil van wor den. Via zijn ingewikkelde bedie ningspanelen zal hij het hele pro ces van vuil tot slakken regelen in een glazen kamertje, waarin zijn oranje jasje en de vele geel, rood Afd. Leiden Natuurhist. Ver.: strand- excursie, vertrek met bus 41 naar Kat wijk om 10.20 uur. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 uur: herv. jeugdsociëteit, topavond. Volkshuis. 10 en 6 uur; vlooienmarkt voor aanschaffing elektrisch koffieappa- Jongerensoc. 't Roefje: zie L.H.J.-ge bouw Levendaal 101 DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Meteoor". DEN HAAG Diligentia. 8.30 uur: Nieuwe Komedie met „Mama, kijk zon der handen" DEN HAAG Julianakerk 8 uur: Chr. Kamper Mannenkoor. SHCEVENINGEN Kurzaal, 8 uur: jazz-concert DEN HAAG Mauritshuis. 8.15 urn- Amerikaanse Guarneri-kwartet. Zondag (20 november) Rapenburg 10: jeugdontmoetfcngscen- trum Rehoboth. sociëteitsavond voor bei de sociëteiten. Films Camera: (2.30. 7 en 9.15 uur) The girl with the green eyes 18 jaar' Woensdag: De film 8% van Fellini. Lido: (2.30 en 8 uur) Ardennen offen sief 1944 '14 jaar). Luxor: (2.30. 7 en 9.15 uur) Het huis der begeerte <18 jaar). Rex: (2.30. 7.15 en 9.15 uur» Operatic Lissabon (14 jaar). Studio: (2.30 7 en 9.15 uur) Tk een vrouw (18 jaar) Trianon: (2.30, 7 en 9.15 uur) Katten (18 jaar). Doktcrsdienst Voor de doktersdienst 5 maal 2 bellen. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen- Doeza apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313 en Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Od zaterdag 12 november is in Leiden, voor spoedeisende gevallen, des morgens van 8 tot 12 uur bovendien ge opend: Centraal-apotheek. Breestraat 74. tel. 20552. De zaterdag-, zondag-, avond, en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven-apotheek. De dienst van apotheek Voorschoten wordt op zondag 13 november van des morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waar genomen door de Doeza-apotheek. De Oegstgeestse apotheek is geopend Tentoonstellingen De Ruif. JaDvossensteeg 59: tentoonstel ling van poppen van Carla Klein. an 7 nov tot en met 7 decvan 10 tot 8.30 uur. behalve /.at. en zondag. Academiegebouw, Rapenburg, tentoon stelling van de Bred a-collectie Rijnlandflat (ChurchiU-laan, ingang Bachstraat): schilderijen Fer Hakkaart en Wil Tweehuysen keramiek Babs van Elsdingen, beeldjes Haat van Dinteren wandplastieken Ben Wolfs (in okt. en nov., zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uuri Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: werk van Geoig Hadeier (van 29 okt.— 18 nov.. 11—18 uui vrijdag ook var. 19 30—21.30 uui. zondag en maandag gesloten) WASSENAAR Kunstzaal Heufl Hoflaan 7: tentoonstelling van oeeldend naaldwerk van Hanne Meüer-de Heer en droogboeketten van Marijn Eschauzier (van 7 tot en met 24 november, maandas t.e.m. zaterdag van 10 tot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten) De vraag wanneer de concrete plan nen voor industrievestiging hier nu eens van de grond komen, begint al grijs te worden. Men wil haar nau welijks meer stellen, in de doffe ver wachting dat cr voor de zoveelste maal een mistig antwoord op komt. En toch is het nodig, dat er bij de komende begrotingsbehandeling in de Leidse gemeenteraad opnieuw over wordt gesproken* De ongetwijfeld moeizame voorberei dingen zullen weliswaar niet zijn ge staakt, maar zullen die niet, als het zó doorgaat, op een te laat tijdstip resultaat gaan afwerpen. Het gevaar bestaat ook dat belangstellenden voor dit gebied hun interesse en ge duld gaan verliezen en hun kansen elders beproeven. Een actief industriebeleid blijft voor lopig een eerste vereiste. Het is te hopen dat de kleine partner in het industrieschap (Zoeterwt de) de bestuurskracht zal weten op te brengen om samen met Leiden de be lemmeringen nu snel op te ruimen. CAMERA Wanneer in films sprake is van liefde is dat meest al maar reut gezanik. 'Tony Richardson, één der beste En gelse regisseurs, heeft in een ro man van Edna O'Brien echter een liefdesgeschiedenis gevonden, die hout snijdt. Het is een Iers boek en dat is er wellicht de oor zaak van, dat men de afloop van dit trieste verhaal toch nog net niet tragisch kan noemen. De leren immers beschikken over zoveel vitaliteit, dat ze zelfs in hun meest trieste ogenblikken niet tot tragiek vervallen. Een Iers boerenmeisje, goed rooms-katholiek, onschuldig en een voudig, maakt na haar klooster schooltijd in Dublin kennis met een oudere man. een schrijver uit een opgeprikt artistiek milieu Het meisje gaat echt van hem houden en zij begrijpt niet, dat de toenadering van zijn kant niet zui ver is. dat hii hard is en wreed en haar in hun omgang ten hoogste als ervaringsobject beschouwt. De eenvoud en naïveteit van het meisje zijn buitengewoon fijnzinnig en ontroerend in beeld gebracht. Geen enkele romantische versiering leidt de aandacht af in dit loflied op de eenvoud der liefde, dat „Girl with green eyes" is genoemd. Ontroerend) Katten TRIANON Zweedse films lij ken steeds meen- in trek te komen d'e laatste tijd. Dat zal wel minder met Ingmar Bergman te maken te hebben dan met de openhartige manier waarop de Zweden met seks omspringen- In dit werkstuk doet regisseur Henning Carlsen dat ook, maar gelukkig heeft hij nog wel wat meer te bieden- Hjj geeft in zijn film een goed ge troffen beeld van een vrouwensa menleving, waarin het door gerod del en verdachtmakingen tot een Rita Tushinaham. het hart- veroverende meisje uit de bekoorlijke film ..Girl with green eges". hevige botsing komt. De plaats van handeling is een wasserij, waar jonge meisjes, pas en langer ge trouwde vrouwen in een niet a-Meen letterlijk verstikkende sfeer een ka rige boterham verdienen. Ergens in een kantoortje zit een juffrouw, die zoals zij duidelijk voe len, „anders" is dan zij. op een an der. hoger niveau leeft. Een inci dent, waarbij een van de meisjes be trokken is, brengt aan het licht dat zij ook seksueel „anders" is en. pri mitief als ze zijn, nemen ze dat niet. Ze beginnen een wilde staking on der het motto „zü er uit of wij er uit". De geladen sfeer, die schreeuw', om een uitbarsting, is voortreffelijk weergegeven, zoals de regisseur er ook in is geslaagd de verhouding van de enkeling tot de massa die het toch niet begrijpt gestalte te geven zonder tot een zwant-wiit-tekening te vervallen. Katten is een film die een stukje werkelijkheid zichtbaar maakt, min der geraffineerd dan Bergman mis schien. maar toch lang niet onver dienstelijk. (Overtuigend.) Operatie Lissabon REX George Farrel is een spion, die er op uit wordt gestuurd om andere spionnen te slim af te zijn bij de jacht op een geheime for mule. Gelukkig krijgt hij assisten tie van de spionne Terry Brown, die door haar opgewonden vor men de aandacht der stoute spion nen van de formule afleidt. (Hard tegen hard) Huis der begeerte LUXOR Pretentieloze film, waarin een man met een goede in borst in een keihard spionagecom- plot verzeild raakt. Alles draait om een belangrijke microfilm, die is verborgen in een sieraad. Omdat het met mannen alleen kennelijk niet spannend genoeg was, is ook aan een lieftallig meisje gedacht. Spionnen loeren overal). Prolongaties LIDO„Ardennenoffensief 1944". Indringend filmbetoog over de waanzin van de oorlog, STUDIO ..Ik een vrouw". Flink gepeperde film over een mai zieke verpleegster, waarvan me een flauwe nasmaak overhoudt. en groen opflikkerende lichtjes wat kleur brengen. De heer Hoorn noemt zijn „stoker" liever „operator" maar omdat zo'n woord moeilijk kan wor den ingepast in de gemeentelijke sa larisschaal en het zo Engels aandoet, neemt hij maar genoegen met bedie- ningsman,\ Slechts drie man Dé stichting van het complex heeft in totaal ruim f7 miljoen gekost (waar bij wij wel moeten opmerken, dat hierin ook de grondkosten zijn be grepen en dat er rekening is gehou den met een toekomstige verhuizing van kantoorgebouwen en werkplaat sen van de Noorderstraat naar de vuilverbrandingsinstallatie aan de Haarlemmerweg). Maar hoeveel geld er in dit stukje vernuft ook is ge ïnvesteerd. slechts drie mensen zul len het hele bedrijf kunnen .run- Radio-actief In een glazen kooitje boven de 25 me ter hoge stortbunker transporteert een eenzame kraandrijver-zonder hoogtevrees het diep beneden hem (door een constante onderdruk stof vrij) gestorte vuil naar de vultrech- ters van waaruit het over schud roos ters door de oven gaat. Bij een tem- oeratuur van 1000 graden Celsius veranderen de twee ovens (die nog met een derde kunnen worden uit gebreid) het gestorte vuil in slakken, welkome deklaag voor paden en sportterreinen. Het vuil is dan tot 10 procent van zijn gewicht en tot 20 procent van zijn volume terugge bracht. In het systeem zijn radio actieve isotopen opgenomen, die op vernuftige wijze kunnen „ingrijpen" als ergens iets mis dreigt te gaan. hout. Voorschoten en Zoeterwoude. De installatie functioneert al een maand of vier. Sindsdien is een eind gekomen aan een oud Leids probleem: waar laten wij ons vuil. Volgens de Gemeentewet is elke gemeente namelijk verplicht het huisvuil in te zamelen en af te voe ren. De vuilstortplaats aan de Room burgerweg is inmiddels afgedekt. Hooguit za] er nog wat puin worden gestort. Geen reclame Rest ons te vermelden: dat Wernink het complex heeft gebouwd naar j een ontwerp van het architecten- j bureau Schutte en Béllaard; dat vele reclame-ogen vanuit de trein al hunkerend naar de uitdagende muur van de installatie hebben gekeken maar dat directeur Hoorn cr hooguit iets kunstzinnigs op wil hebben; dat rekening is ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3