hulp jeugd in Israël MARTINEZ Hervormde Kerk gaat werken met computer JAAP wordt ZIJLSTRA predikant Dichter, boekhouder en theolot z Boerhaave's promotie herdacht in Harderwijk HuJp aan jonge kerken breidt sterk uit Uw probleem^ het is onze. VRIJDAG II NOVEMBER 196 Een woord voor vandaag Psalm 104 is een scheppingspsalm. De grootheid van God wordt bezongen als de psalmist onder de indruk komt van de schoonheid van de schepping. Zijn wij dat in onze tijd niet een beetje kwijt? De wetenschap van de vorige eeuw heeft de schepping tot een „gesloten ivereld" verklaard, met absolute wetten van tijd, ruimte en materie. Zo werd God tot een metaphysische werkelijkheid. Hij werd verdrongen uit deze wereld tot een totaal andere wereld, een onzichtbare wereld. En in deze eeuw weet men niet meer, wat men met die on zichtbare viereld aan moet en daarom weet men niet goed meer, waar men „God moet plaatsen''. Geen wonder dat Hij voor velen onwerkelijk is geworden, dat sommigen zelfs zeg gen dat God dood is. De psalmist kende deze scheiding tussen zichtbare en onzicht bare wereld niet. De schoonheid van de natuur illustreert de grootheid van God. zoals een prachtige koningsmantel luister bijzet aan de heerschappij van de vorst. Wie heeft er gelijk, de psalmist of de moderne mens0 We zijn zo geneigd onszelf ten onrechte te verheffen boven de mannen uit het verleden, „die zoveel minder wisten". Het wordt tijd dat wij gaan erkennen dat ive misschien met al onze kennis het zicht zijn verloren op werkelijkheden. God behoeft niet weggestopt te worden in een onzichtbare wereld. God wil Zich openbaren. Hij heeft Zich aan Israël geopen baard. Hij heeft Zich ten laatste in Christus geopenbaard. Hij is zichtbaar geworden. En Christus heeft duidelijk laten zien dat de natuur aan Hem onderworpen is. Daarom doen we er goed aan God te bidden: „Heer, leer mij de 104de psalm weer zingen. Leer mij de schoonheid van de schepping weer zien als luister van uw heerlijkheid." We lezen vandaag: Amos 5 1427. V oor registratie en administratie Contact Wereldraad- i Pinksterbeweging GEKtVE Vertegenwoordigers van Pinkstergemeenten uit acht Europese landen hebben een tweedaagse consul tatie gehad met representanten van dc Wereldraad van Kerken. Gesproken werd vooral over de ver nieuwing van de kerk, een belangrijk onderwerp van de volgende assemblee van de Wereldraad (Uppsala 1968). Vra-: gen kwamen aan de orde als: Is de Wereldraad voor de vernieuwing van (Van onze kerkredactie) Het apparaat bergt alle gegevens van de kerk een hindernis of een hulp? en:I het bevolkingsregister netjes in zijn Welke positieve stimulansen verwacht DEN HAAG De Nederlandse Hervormde Kerk heeft een com- geheugen op, maar het kan ook ge- de Wereldraad van de Pinksterbewe- puter aangeschaft. Het apparaat zal gebruikt worden door de bruikt worden voor de loonadmi- ging? „Stichting Mechanische Registratie en Administratie". Het komt e'n^ volgend jaar in gebruik. De computer is gekocht, deelt het Hervormd Persbureau mede, omdat berekeningen hebben uitge wezen dat een dergelijke automatisering op de duur goedkoper en efficiënter is. De Hervormde Kerk is de eerste kerk in Europa die dit technisch hulpmiddel gaat toepassen. Walter J. Hollenweger, een secretaris van de Wereldraad. Van de kant van de Wereldraad namen verder onder meer dr. Martin Niemöller en dr. Lu- kas Vischer aan het beraad deel. Leonhard Steiner. secretaris van de Zwitserse Pinksterzending, fungeerde als voorzitter. Verkeersvliegers, na 1969 in trek UTRECHT De Rijksluchtvaart school zal in de komende jaren 40 jon gelui opleiden voor verkeersvlieger. Men verwacht dat na 1969 de vraag naar verkeersvliegers groot zal den. Dit zei gisteren mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, voorzitter van de vereni ging ter bevordering van het zeevaart- onderwijs, waarbij ook de docenten in de radiotechniek en van de rijkslucht vaartschool zijn aangesloten, op de jaarvergadering in Utrecht. De Zweedse baptistenunie wil lid wor- den van de Wereldraad van Kerken, mits dit niet de eenheid van de unie in gevaar brengt. De unie telt dertigduizend baptisten. De computer zal worden geplaatst in Delft, waar de stichting een gebouw gehuurd heeft om de gehele lande lijke kerkelijke registratie onder te brengen. Delft wordt dus het lande lijk „bevolkingsregister" van de Her vormde Kerk. Op de duur zullen de 3.600.000 leden daar centraal gere gistreerd worden. De Hervormde Kerk heeft uit vijf mo gelijkheden tenslotte haar keus laten vallen op een IBM 360-20. Er is over wogen of het apparaat niet beter ge huurd kon worden, maar gebleken is dat de aanschaf uiteindelijk 150.000 gulden per jaar voordeliger is. BESPARING De computer zal de kerk een aanzien lijke besparing aan arbeidskosten le veren. Op het ogenblik werken in de acht regionale centra van de stich ting mechanische registratie en admi nistratie reeds 180 mensen. Zij doen het werk voor ongeveer 60 pro cent van de plaatselijke gemeenten. De stichting had berekend dat dit aantal uitgebreid zou moeten worden tot 275 als alle gemeenten mee gaan doen. Die uitbreiding is nu niet meer nodig. Dit werk is zeer arbeidsintensief. Er staan nu reeds 2 miljoen hervormden geregistreerd en gebleken is dat per jaar ongeveer 33 procent van de gege vens gewijzigd moet worden wegens huwelijk, geboorte, verhuizing, of overlijden. De opleiding van het personeel kan nu worden gecentraliseerd, maar ook het gehele werk. Daardoor komen de investeringen die in de komende ja ren noodzakelijk zouden zijn enkele miljoenen guldens lager te liggen. OPDRACHTEN De computer kan verschillende op drachten tegelijkertijd vervullen. nistratie, de administratie van pensi oenfondsen. de boekhoudingen van plaatselijke gemeenten en de kerke lijke statistiek. Een belangrijk voordeel, noemt het Hervormd Persbureau ook het feit dat de computer dienstbaar gemaakt kan worden aan de administratie van de bijdragen van de plaatselijke gemeenten en voor algemene kerke lijke doeleinden, zoals kerkelijke ac ties en bijzondere landelijke collec tes. Het apparaat wordt gefinancierd door de Generale Financiële Raad. Weer baptisten gearresteerd L MOSKOU Dezer dagen zijn o> nieuw vier baptisten in Rusland ge« resteerd. Volgens de Prawda hebb» zij geprobeerd kinderen „religieus t beïnvloeden" en beweerd, dat n christen de sowjetregering niet kan g kennen. Bovendien hebben de bay tisten illegale geschriften verspreid. Aangenomen mag worden, dat 1» hier wederom uit de unie getreden ba) tisten betreft. Advents-conferentie DRIEBERGEN Van 16 tot 18 i cember organiseert de „Commissie v< de retraiten van de raad voor herde lijke zorg van ie Hervormde Ken een advents-conferentie op Kerk t Wereld te Driebergen. De leiding berust bij ds. A. F. L. v Dijk te Purmerend en ds. A. Th. S genga te Den Haag. De onder-werf zijn „Afbraak van muren" en „Oecui nisch geduld". DEPOTS VERKOPEN IN HEEL NEDERLAND (Van onze kerkredactie D OTTERDAM In het winkeltje van me' vrouw M. van Coevorden te Rotterdam wor den Israëlische kunstvoorwerpen verkocht ten bate van de Woman s International Zionist Organisation (de internationale joodse vrouwen bond). De WIZO gebruikt hel geld voor hulp nan immigranten in Israël, zo heeft men dezer dagen in een degl van onze edities kunnen lezen. Andere WIZO depots zijn er onder I Andere activiteiten van de WIZO zijn andere in Amsterdam, Utrecht, Den bijvoorbeeld bazaars. In Amsterdam Haag, Hengelo, Deventer, Eindhoven en Den Haag (eind van deze maand) en Enschede. De kleine, maar aantrek- wil het wel maar in Rotterdam doen kelijke uitstalling in de „verkoopka-1 deze het niet. Er worden bijvoor- mer" van mevrouw Van Coevorden. beeld modeshows gehouden en de op- Noordslngel 212, Rotterdam, straalt brengst is voor de WIZO. Steeds is oosterse warmte uit. In je verbeelding i het voor de dames moeilijk weer iets zie je Joodse mannen en vrouwen denieuws te verzinnen, voorwerpen vervaardigen, waarvan de opbrengst later aan henzelf weer ten goede komt. ZILVERDRAAD Dik borduursel van zilverdraad is sierlijk op poederdozen, boekenleggers en sieradendoosjes gelegd. De bekende Israëlische borduurranden prijken aan sjaals. Een kleurig Jemenitisch popje zit tussen dc verzameling, een minia tuur joodse jongen, die wordt „aangeno men" staat in een hoek te lezen. Kettin gen en sleutelringen bevatten bewerkte en onbewerkte groene stenen uit de Negeb-woestijn. De verschillende kleu ren zand van de woestijn zijn kunstig in flesjes ..opgemaakt" met bijvoor beeld een afbeelding van een kameel. De achtarmige chanoeka-kandelaars staan ',n moderne vorm naast de oorspronkelijke, die nog herinneren aan de acht speren van soldaten waarin bij de herovering van de tem pel op 'Je Griekse heerschappij olie werd aangestoken. Dit is een van de verschillende symbolische versies op het ontstaan van de chanoeka-kande- laar. Het chanoekafeest is een huiselijk win ters feest, waarbij geschenken wor den gegeven. Iedere avond wordt één licht ontstoken met behulp van de „dienaar", een negende lichtje in hei midden van de kandelaar. Als de lichten branden mag niet worden gewerkt, maar wordt er gezongen, spelletjes gedaan of verteld. I straks zal worden gehouden, komen 'dan ook veel Amerikaanse dames. De deelnemers moeten namelijk alles zelf betalen., ONDERWIJS Het doel van de WIZO is dus hen die liet nodig hebben te ondersteunen, waarbij de jeugd een pré heeft. De laatste jaren is vooral het onderwijs in Israël bijzonder goed. De meeste kinde ren leren tot zij in dienst moeten. De WIZO steunt het onderwijs. Verder worden er tehuizën voor immigranten en kindertehuizen in stand gehouden. De Nederlandse afdeling, waarvan me vrouw G. E. van Embden te Amster dam voorzitster is, zorgt voor een eigen kinderhuis: een dagverblijf met onge veer tachtig kinderen. Drs. Schulte Nordholt aan VU gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM —Aan dc Vrije Uni- versiteit is vandaag drs. H. G. Schulte Vordholt gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op het proef schrift Het politieke systeem van An- toni van Timor. Promotor was prof. dr. L. Onvlee. Het onderzoek is ontstaan uit de praktijk van de schrijver, die op Timor van 1939 tot 1947 bestuursambtenaar was. Het Timorese politieke systeem is te vergelijken met de Griekse polis, het is religieus gefundeerd. De heer Schul te Nordholt werd in 1960 wetenschappe lijk ambtenaar aan de VU, waarna hij een leeropdracht kreeg in de culturele antropologie van Afrika. Aan het proefschrift zijn 39 stellin gen toegevoegd, waarvan de laatste luidt: „De eis dat aan een disser tatie stellingen moeten worden toege voegd dient te vervallen". (Van een medewerker) WASSENAAR Woensdag is de 33-jarige dichter Jaap Zylstra geslaagd voor het préparatoir examen dat h(j aflegde voor de classis Leiden van de Gerefor meerde Kerken. De heer Z(jlstra werkt op de administratie van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar en studeerde in zijn vrije tijd voor predikant op artikel 6 (in de oude kerkorde art. 8, waarin sprake was van singuliere gaven). Bovendien was hij nog jeugdouder- ling en sprak op tal van evangelisatie avonden. Bekendheid verkreeg de heer Zijlstra vooral door zyn gedich ten. Vorig jaar verscheen de bundel „Voor de gelukkige vinder" en nog dit jaar zal zijn eerste roman ,.Een leeuw op de weg" uitkomen. De nieu we kandidaat is direct beroepbaar gesteld. late roeping Jaap sprak dikwijls op jeugd- en evangelisatiesamenkomsten en hij deed dit zo goed, dat verschillende predi kanten hem hebben aangeraden the studeerde meestal in de avondure Da naast zijn dagtaak als boekhouder cb» het lyceum, een baan die hem in ziiovi levensonderhoud voorzag. Want va dichten kun je niet leven. Opvallend is in de poëzie van deri11 dichter, dat hij niet zoals de meest moderne dichters onduidelijke ta^ spreekt, maar dat alles helder als gla^ is. Een fijnproever kan in Zijlstra ye werk genieten van de rake beeló - spraak, zoals „Bruggen nemen een aar b loop en springen over rivieren" e „De geiten nemen de helling te gri H zen". De bundel ,,Voor de gelukkige vii 11 der" verscheen verleden jaar oktobe K Het zijn gedichten over Israël, waai heen hij een reis heeft gemaakt. D j grote oplaag van de bundel werd sn< uitverkocht en spoedig volgde edv0 tweede. Wat de titel „Voor de geluk kige vinder" betreft: de dichter leg zijn poëzie te vondeling op het papier De een gaat eraan voorbij, de ande ,e staat erbij stil. Voor hem is het ge 'r, schreven. wenclübs wordèh in stand gëhouden. Er zijn informatiebureaus. Culturele le zingen worden gehouden. Kortom, tal' van activiteiten worden ontplooid. Maar dat mag ook wel, want er nog altijd veel geld nodig. Hoewel de situatie anders is dan achttien jaar ge- Ook stelt de WIZO in Israël mensen leden en er veel tot stand is gebracht, te werk, mannen krijgen een opleiding j komen er torh nog altijd veel berooide en vrouwen doen huisnijverheid. Vrou-i mensen binnen. FEEST VAN MEDISCH VU-STUDENTEN KLANTEN De depots zijn er het hele jaar. maar tegen Sinterklaas worden zij het drukst bezocht. Meestal door vaste klanten, die tevoren opbellen. Israël ls „in", dus voor Israëlische voorwer pen is veel belangstelling. De klanten zijn meestal geen joden, want die zijn zelf veelal al eens naar Israël gewiest. Een uitstalling in het Rotterdamse WlZO-winkeltje. Israëlische kunstvoorwerpen te kust en te keur. Achter aan staat de achtarmige kandelaar in de oorspronkelijke vorm. Daarnaast een jongen voor hij wordt aan genomen"links een Jemenitisch vrouwtje. Veel voorwerpen zijn met dik zilverdraad bewerkt. Het kleedje wordt op sabbath gebruikt. De WIZO is in 1920 opgericht. Neder land kent een eigen afdeling met 2300 leden. Een van de grootste groepen bui ten Israël i? die in Amerika, omdat daar veel joden zijn heengegaan. Zij leveren ook de grootste financiële bij dragen. Op het wereldcongres, dat fees*--' SENORITAS Grando 19 ct Perlas 17 ct J. Bos in vaste dienst ICCO UTRECHT Op 1 november is de heer J. Bos te Utrecht in vaste dienst getreden van de interker kelijke coördinatie commissie ont wikkelingshulp (ICCO). Daarmee hebben de Nederlandse kerken hun dienstverlening aan kerken en kerkelijke instellingen in de ontwikkelingslanden opnieuw uit gebreid. De ICCO werd op 1 januari 1965 opgericht door de Nederlandse Zen dingsraad en de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen (het coördinatieorgaan voor het werelddia- konaat. Bovendien traden een aantal maatschappelijke organisaties, georga- ïiseerd in het convent der christelijk-so- ciale organisaties, toe. zodat een brede vertegenwoordiging van het maatschap pelijk leven bereikt werd. Het doel van de ICCO is tc fungeren als bemiddelingsinstantie tussen ker ken in de jonge staten, die om finan ciële steun vragen voor ontwikkelings projecten, en de kerken hier tc lande, dlc hiervoor weer subsidie kunnen krij gen van de Nederlandse regering. Voor zitter is prof. dr. J. Verkuyl en penning meester dr. J. van Klinken. In nog geen twee jaar namen de werkzaamheden van de ICCO zo toe, dat de aanstelling van een vaste secre taris noodzakelijk werd. De adjunct-se cretaris van de stichting oecumenische hulp, de heer J. Bos (34), die vanaf het begin de ICCO als secretaris gediend heeft, is nu vanaf 1 november voor deze arbeid vrijgesteld. Fungeert de TCCO als bureau voor financiële kerkelijke ontwikke lingshulp, in hetzelfde gebouw (Corne lls Houtmanstraat 17. Utrecht) zetelt ook een bureau voor „personele" kerke lijke ontwikkelingshulp. Het is „Dienst (Van een onzer verslaggevers) Harderwijk De medische faculteitsvereniging van de Vrije Universiteit heeft gister middag ter gelegenheid van haar derde lustrum de promotie van de illustere geneeskundige Her man Boerhaave doen herleven. Een groot aantal hoogleraren en ruim driehonderd studenten met hun dames waren naar de eeuwenoude Hanzestad gekomen voor deze informele plechtig heid.' Hoogtepunt was de bijeenkomst in de oude hervormde kerk, waar prof. dr. G. A. Lindeboom in een met veel humoristische opmerkingen gelardeer de inleiding interessante bijzonderhe den vertelde over de persoon en het veelomvattende werk van dr. Boer haave. Uitvoerig sprak hij ook over de Gelderse Hogeschool, die voortgeko- uit de Latijnse School van 1648 tot 1811 in Harderwijk was gevestigd. Tevoren had burgemeester G. J Nu- man de hoogleraren en studenten van af het bordes van het stadhuis welkom geheten en was het grote gezelschap via de Academiestraat, waar het pand van de voormalige hogeschool nog steeds staat, naar het kerkgebouw ge wandeld. De herdenking begon met een toespraak van de rector-magnificus van de Gelderse Academie, die na een paar honderd jaar in een „koelsys teem te zijn geconserveerd" in leven de lijve op de kansel verscheen en onthulde, dat Amsterdam indertijd is gesticht door Harderwijkse vissers. Prof. Lindeboom schetste hierna de levensloop van de medicus Boerhaave, die in zijn tijd de beroemdste ge neeskundige van de wereld was. Gebo ren als zoon van een predikant studeer de hij aanvankelijk theologie en wijsbe geerte aan de universiteit van Leiden Na zijn promotie tot doctor in de filoso fie ging hjj in dezelfde stad medicijnen studeren. Hij was in de ogen van zijn professoren een op zijn minst merk waardige student, omdat hij principieel hun colleges niet volgde... VERSTE REIS Over Grenzen", dat al vier jaar gele den door de Nederlandse Zendingsraad en de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen werd opge richt. Dit bureau heeft inmiddels reeds voor meer dan 150 mannen en vrouwen die hun kennis en kunde in dienst wil len stellen buiten Nederland (speciaal overzee) bemiddeld. De leiding van dit bureau is sinds de npr'nhting in han den van mevrouw J. C. Rot. ven: met dc trekschuit van Leiden naar Amsterdam en vandaar per zeilschip naar Harderwijk, waar hij tot doctor in de geneeskunde promoveerde. Een paar dagen later maakte hij dezelf de tocht naar de Sleutelstad terug. Hij had de Gelderse Hogeschool gekozen, omdat het promoveren in de Hanzestad veel goedkoper was dan in Leiden! De academie in Harderwijk, waar in 1735 ook de bekende Zweedse botani cus Linnaeus promoveerde, is nooit van grote betekenis geweest. De Gel derse Hogeschool werd herhaaldelijk gehandicapt door het feit, dat andere universiteiten de hoogleraren ..weg kochten". Desondanks was de Acade mie wel lange tijd voor de Harder wijkse samenleving van belang. Aan de promotie van Boerhaave herinnert nog steeds een gedenkplaat in het zg. Linnaeus-torentie tegenover het oude Academie-gebouw, waarin thans de dienst van gemeentewerken is onderge bracht. In het gemeentehuis bood de lustrum commissie later op de middag een re ceptie aan. Leden van de Stichting Amsterdams Universitair Toneel voer den in de schouwburg het stuk „Ver jaardagsfeest" van Harold Pinter in een vertaling van G. K. van het Reve op. Na de maaltijd in de Infante- rieschool stapte het gezelschap aan boord van het salonschip Haarlem voor de feestelijke terugreis naar de hoofdstad. Beroenin sswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Renkum: J. Voordouw te Giessen (N.B.); te Valburg en Homoet: drs. I. Boot te Wijngaarden. Bedankt voor Eist (U.l (toez.): H. J. de Bie te Alblasserdatr.. Bcroepbaarstelling: kand. L. Lugtig- heid. Albert Cuypstraat 251 III. Amster dam. GEREF. KERKEN Beroepen te Vhssmgen (vac. A. Ver schoor): J. Baayens te Leimuiden. Aangenomen naar Wageningen (als studentenpred.): E. D J. de Jongh. vloot- pred. te Rotterdam. Beroepbaar-stelling: de classis Lelden heeft geëx. naar art. 6 k.o. (singuliere gaven) en toegelaten tot de dienst des Woords: J. R. Zijlstra, Pieter Twentlaan 6. Wassenaar. Emeritaat: ds. P. J. O. de Bruljne te Zandvoort gaat om gezondheidsredenen 1 januari 1967 met emeritaat Hij werd 9 maart 1903 geboren. EVANG. LUTH. KERK Bcroepbaarstelling: kand. G. J. Mostert, Parnassusweg 35, Amsterdam, is geslaagd voor zjjn proponentsexamen en is beroep baar. CHRIST. GEREF. KERKEN GERFF. GEMEENTEN Brieven die niet zijn voorziei van naam en adres kannen niel in behandeling worden genomes' Geheimhouding Is verzekerd. Vr»l gen die niet onderling met elkaail in verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een guides aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Als ik met vakantie naai Duitsland ga en mijn fototoestel wil meenemen, kan dat zonder risicorti Antwoord: Ja, en u hoeft gee: invoerrechten te betalen. Voor uw terugkomst is het wel raadzaam eez?. bewijs van aankoop te hebben, om dat u anders kans loopt toch invoer-p rechten in Nederland te moeten be talen, vooral wanneer het toeste.a nogal duur en erg nieuw is. Nos beter is het bij het bureau Invoer-m rechten en accijnzen een lootje U halen, dat aan het toestel wordt be-G vestigd, na inzage van het beta- f lingsbewijs. Vraag: Bij familie van ons kom' iemand, die behoort tot de secte e iets dergelijks „Spaar dc regen" Wat is dat? Antwoord: De gemeente „Spade Regen" ontleent de naam aan tekst uit het Oude Testament waa in gesproken wordt van .Vroege spade" (late) regen", waarmee d< uitstorting van de Heilige Ge«? wordt bedoeld Zij is een gemeentu (en kan niet oeschouwd worden al' een secte) die geheel volgens de Bij 1 bel wil leven Nadere inlichtinger bij de voorganger, adres: Gem. Spa de Regen, Elburgerweg 53, Wenum.1 U kan daar de nodige lectuur krij gen. Vraag: Wij hebben in onze huiska-1 mer een rotanplantenbak, met de planten in afzonderlijke potten. Mijn vrouw wil de planten overzet-1 ten in een binnenbak, die precies in 1 de rotanbak past. Van welk materi aal moet zo'n bak zijn. Antwoord: Van poreus materiaal, bijvoorbeeld asbest, eterniet of steen. Vraag: In mijn bruin gepolitoerde piano en stoel zijn door water witte 1 vlekken ontstaan. Ik heb er al van alles mee geprobeerd. Weet u te ver tellen, hoe ik die er uit kan halen? Antwoord: U kan een paar huismiddeltjes proberen: 1) Stevig wrijven met een verwarmde kurk: 2) met wat lisol, een paar druppel» op een doekje; 3) een deel naaima chine-olie, een deel brandspiritus met een doekje Inwrijven en met weinig was nabehandelen. Het gaal niet in één keer. Lukt het dan nog niet, dan moet u er een meubelma ker bij halen, want dan is een ingrij- oende behandeling nodig. Vraag: Wat zijn de vertrektijden van de veerpont tussen Ditzum en Peskum v.v. bij Emden in Duitsland? Antwoord: De pont van Ditzum naar Peskum v.v. keert steeds van de overkant terug nadat de passa giers daar aan wal zijn gezel Al leen do veerpont tussen Fmder en Borkum heeft speciale vertrektij den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2