Nieuwe Leidse Courant NIET ONGERUST MAKEN Commentaren JAMIN Kabinet: fracties moeten beslissen Het wordt voor mij moeilijker BOOT Werkloosheid: nog ver beneden „rode streep" PvdA: Felle kritiek op christelijke partijen Vrijdag 11 november 1966 47ste jaargang „Stantvaitich it ghablevan f ff Ff Hoofdredacteur: Dr. E. Dien CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD mijn hert in tagherupoet!" Hoofdkantoor Leiden Steensfraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vijf „margrieten" (nabestaan den van in de Tweede Wereld oorlog omgekomen zeevarenden der koopvaardij) boden gister avond op paleis Soestdijk aan 'liun prinses en haar verloofde als eersten een huwelijksgeschenk aan: 'n effen- beige-bruin, hand geknoopt Smyrnakleed, waaraan door 150 margrietenuit alle provincies sinds de verloving meer of minder knopen zijn toe gevoegd, een vroeg achttiende- eeuws Italiaans melkkastje en twee nog oudere Italiaanse ver gulde houten kandelabers. Bovendien kreeg mr. Van Vol- Na ontslagen bij duizenden Deskundigen geven oordeel: Bezinning werkgevers nodig Looneisen nu sterk matigen Computer lenhoven een groot aantal foto's die de wordingsgeschiedenis van het tapijt vrijwel van week tot week laten zien. Vijf personen brachten het ge schenk naar Soestdijk: drie oor logsweduwen en het echtpaar Leeninga uit Hendrik-Ido-Am- bacht. De heer Leeninga (70) oud-eerste scheepswerktuigkun- dige, overhandigde het petekind van de koopvaardij een boeket bloemen. Het aanstaande bruidspaar stak de lof over de prestaties van de „margrieten" niet onder stoelen of banken. Hier bekijken zij de Italiaanse melkkast en de kan delabers. Een machine met vele moge lijkheden: naden afwerken knoops - gaten maken 2naaldswerk blindzomen stoppen en talloze andere mogelijkheden. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21, Leimuiden tel. (01721)- 412 Meer bewolking DE BILT Koude nacht met weinig wind. plaatselijk mist en in het binnen land lichte vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking en hier en daar wat lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tu,ssen zuid en zuidwest. Dezelfde middagtemperaturen als van daag of iets lagere. 7.37, r 16.54; BEEL WIJZIGT PLAN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier Cals heeft informateur Beel gister avond de nadere financieel-econo- mische gegevens verschaft die het demissionaire kabinet in zijn brief van woensdag in het voor uitzicht had gesteld en die de raad voor economische aangelegenhe den uit de ministerraad gister morgen heeft opgesteld. Aan de hand van deze gegevens, die de achtergronden van de dreigende recessie belichten, heeft dr. Beel zijn plan voor belastingverzwa ring in 1967 waarschijnlijk nog enigszins gewijzigd. De definitieve versie heeft hij van daag voorgelegd aan de fractieleiders van de KVP en ARP. Vanmorgen ontving hij de heer Roolvink (a.r.) en vanmiddag de heer Schmelzer (kath. v.). Morgenmiddag om uurna afloop van het PvdA-congres in Rotterdam, zal hij de socialis tische fractieleider Nederliorst ont vangen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling an de informateur om het kabinet zelf te laten beslissen over al of niet aanblij- Deze opzet is getorpedeerd door met de PvdA-ministers die weigerden op de politieke vragen van de informa teur te antwoorden. Zij hebben het bal letje teruggespeeld naar de drie Kamer- i dat i i hun standpunt be- Commentaar Johnson WASHINGTON Voor het eerst na dc Amerikaanse verkiezingen van dinsdag heeft president Johnson commentaar ge leverd op de uitslagen. „De winst van de republikeinen zal het mij moeilijker ma ken nieuwe wetsvoorstellen aangenomen te krijgen door het congres." De president bekende dat de republikeinen vijf tot tien zetels meer hebben gewonnen dan zijn deskundigen hadden voorspeld. Over de negerkandidaten in de verkiezingen Johnson: het is moeilijk na te gaan hoeverre de blanke wrok over rass- rellen en betogingen van invloed is weest. Hij achtte het wel waarschijnlijk dat dit een grote rol heeft gespeeld. Het Sowjet regeringsblad Izvcstia heeft de republikeinse winst toegeschreven aan ontevredenheid over het beleid van John son. Het blad maakte niet de conclusie dat dit een veroordeling betekende over de oorlog in Vietnam. Overigens liepen de analyses van de Russische pers paral- in die van de Amerikaanse kranten. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 Zouden de socialistische bewindslieden al direct negatief hebben gereageerd op dr. Beel's compromisplan, dan zou di! meteen de deur hebben geopend naar het K.V.P.-A.R.-kabinet wat ex-formateur Schmelzer zo graag had willen formeren. Dat kabinet zal er naar alle waarschijn lijkheid toch wel komen, maar pas na dat ook de K.V.P.-fractie zich duidelijk over het plan heeft uitgesproken. Door de houding van de P.v.d.A.-mi nisters ziet dr. Beel zich nu genoodzaakt de drie fractieleiders in te schakelen. De ze zullen op hun beurt ongetwijfeld hun fracties raadplegen. Het is mogelijk dat de fracties van K.V.P. en A.R.P. nog voor zondag bijeen komen om het plan van dr. Beel te be spreken. De P.v.d.A.-fractie zal op zijn vroegst maandag vergaderen. (Van onze redacteuren) T TTRECHT Economen en bedrijfsleiders zijn van oordeel dat de ontslagen die de laatste weken bij duizenden vallen Vascomij, Deinka) geen reden tot ongerustheid zijn. We hebben boven onze stand geleefd en daarvoor moeten we nu boeten. Voor de werkgevers betekent dit. dat zij zich moeten bezinnen op de gang van zaken in bet eigen be drijf. De werknemers moeten hun looneisen matigen. „We zitten wat de werkloosheid betreft nog ver beneden de „rode streep" maar de ontwikkelingen gaan zo snel, dat het zaak is de uiterste waakzaamheid te betrachten". Wfj vroegen een groot aantal deskundigen naar hun me ning over de gevolgen van de massa-ontslagen. Op pagina 5 staat hun algemene conclusie: De ontslagen houden voor iedereen een ernstige waar schuwing in. De vijf bonden die betrokken zijn bij het overleg over de afvloeiings regeling hebben vanmorgen bij de Demka-staalfabrieken in Utrecht bij de fabriekspoorten een gezamenlijk pamflet aan het personeel uitgereikt. Zij verklaren hierin dat de directies van Hoogovens en Demka de volledige verantwoordelijkheid dragen voor de ontslagen. „De vakorganisaties hebben op de beslissing geen invloed uitgeoefend, maar zoveel te meer zullen zij dat doen waar het gaat om de sociale gevolgen ervan." De benden verzekeren het Demka-personeel, dat zij daartoe geen redelijk middel onbeproefd zullen laten. BOVEN 40 JAAR Getracht zal worden om een deel van het administratief personeel dat bij Demka is ontslagen onder te bren gen bij de gemeentelijke diensten van Utrecht. Vooral voor mensen boven de veertig jaar zal men proberen een regeling te treffen. Door de ontslagen zal de werkgelegenheid in de stad Utrecht zeker niet worden aangetast, aldus het gemeentebestuur van dc Domstad. In de metaalsector worden nog meer dan duizend mensen ge vraagd. Tieners besehadigen hersens met snuiven ontvlekkingsmiddel ZUTPHEN Enkele middelbare scholieren zijn in het ziekenhuis opge nomen, nadat zij het veelgebruikte ont vlekkingsmiddel tri hadden opgesno- Eén jongen kon op het nippertje van de dood worden gered; andere jongelui hebben ernstig hersenletsel opgelopen. Een jongen en een meisje werden en kele dagen geleden bewusteloos op straat gevonden. Tri (chloorethyleen) bevat een hoe veelheid ether. Door het opsnuiven er van hopen de scholieren een „kick" te krijgen. De politie, sinds enkele maanden op de hoogte van het tri-snuiven, kan niet optreden, omdat het ontvlakkingsmiid- del vrije te koop is. chocoladeletters niet duur wel heerlijk In de komende tijd zullen nog en kele tientallen mensen ontslag krijgen bij de Metaalwarenfabriek De Boer in Hardenberg, de N.V. v/h R. M. Beuth in Leiden (dekenfabriek), een doch teronderneming van de Westduitse firma F. Wicke in Klazinaveen en een dochteronderneming van Philips in Zweden. Bij Gelderman en Zonen te Olden- zaal zal in de afdelingen spinnerij en weverij een werktijdverkorting van kracht worden. Het gaat om een pe riode van negen weken, waarin de werktijd met veertig procent zal wor den verkort. Er is een vergunning aangevraagd voor zeshonderd man, onder wie 150 buitenlanders. ^TIJDENS het Wereldevangelisatle- congres te Berlijn heeft de Amerikaan Ted Engstrom de ker ken opgeroepen de technische hulp middelen van deze tijd meer uit te buiten. Hij dacht daarbij in de eer ste plaats aan computers. Terwijl hij dit pleidooi voerde, sloot de Nederlandse Hervormde Kerk haar onderhandelingen af. Zij is nu de eerste kerk in Europa die haar registratie en administratie met een computer gaat bijhouden. Engstrom voorzag te Berlijn al be zwaren. Met nadruk stelde hfj, dat het apparaat niet de plaats van de Heilige Geest inneemt. Maar, zei hij, Gods Geest is een Geest van orde en door de technische hulp middelen kunnen we meer orde op sommige zaken stellen. Daarom verheugen we ons over de aanschaf, omdat we tevens weten dat de Hervormde Kerk het „heii" niet van dit apparaat verwacht. Het blijft een technisch hulpmiddel, dat de Kerk in staat stelt meer aan dacht te geven aan datgene waar toe zij van Godswege geroepen is. De nieuwe computer is dus ook een uitdaging. Hij kan de gegevens ver strekken. Maar de predikanten en andere ambtsdragers, ja, alle mee levende gemeenteleden zullen met die gegevens pastoraal en getui gend moeten werken. Dat kan de computer niet. Adempauze In combinatie met de presentatie van bekende schilders en hun werk is in Parijs nu al de ready-to- ivear-kleding uit de collectie lente- zomer 1967 vertoond. Links de schilder Yves Brayer en rechts Touchagues met twee mannequins. Klappert jesfabriek sluit: 50 ontslagen KLAZIENAVEEN De Amorcesfa- briek, dochteronderneming van eei Duitse firma, zal 31 december worden gesloten. Aan vijftig mensen, wat- der de directeur, is ontslag aangezegd. Het bedrijf fabriceert klappertjes en klapperpistolen. Oorzaak van de sluiting is toenemen de concurrentie op de wereldmarkt. Het merendeel van het personeel bestaat uit meisjes. Dit is de Sotjimas, een vernuftig apparaat om start- en landings banen sneeuw- en ijsvrij te ma ken. Op een onderstel is een vliegtuigstraalmotor gemonteerd. V\jf onderofficieren van de Ko ninklijke Luchtmacht kregen voor deze vinding f 14.000 van de rijksideeën-organisatie. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Dr. J. G. H. Tans, voorzitter van de PvdA, heeft vanmorgen in zijn openings rede op het buitengewoon congres van de socialisten een felle aan val gedaan op de confessionele partijen. Een christelijk geïnspi reerde partij lost volgens hem de partijpolitieke impasse 'niet op maar verschuift slechts de moei lijkheden. In hun, verlangen naar een even wichtige behartiging van de be langen van alle bevolkingsgroepen hebben de confessionele partijen, aldus dr. Tans, voortdurend een middenkoers tussen socialisme en liberalisme willen voeren, doch zij werden steeds weer uit de koers geslagen meestal naar rechts con servatief. De centrummythe drukt volgens de PvdA-voorzitter als een loden last op ons partijstelsel. In onze dagen zijn partijen nodig die een antwoord geven op de vragen die ons vandaag bezig houden. Dit kan alleen door te kiezen tussen links of rechts; progressief of conserva tief. Maar kiezen is er bij de chris telijke partijen nog altijd niet bij, zo beweerde dr. Tans. De socialistische voorman betreurde het dat de kiezers niet hebben gezien dat het ka bint Cals op het punt stond een aantal maatregelen te treffen die de structuur van de samenleving fun damenteel zouden wijzigen. De PvdA is er niet in geslaagd haar eigen opvat tingen in de verkiezingen naar voren te brengen. In plaats van de werke lijke problemen hebben emotionele politieke randverschijnselen de stem busstrijd beheerst. De PvdA-leider meende dat zij die van oordeel zijn dat de regerings wisseling in 1965 pas na verkiezingen had mogen plaatshebben, zich deerlijk vergissen. Iedereen weet dat verkiezingen by ons niets oplossen. Nog nooit hebben in Nederiand socialisten meegeregeerd krachtens verkiezingsuitslagen, hoe succesvol die ook waren, aldus dr. Tans. We hebben democratisch ge zien een slecht kiesstelsel vervolgde de spreker. Maar dat is nu eenmaal een feit en met inachtneming daarvan dient zolang het niet is verbeterd geopereerd te worden. Het bestek WEEK UITSTEL IN VASCO-ZAAK MAASTRICHT De zitting van d rechtbank te Maastricht waarin de aan vrage van het faillissement van de Vasco *Mij te Heerlen zal worden be handeld is een week uitgesteld. Dit werd gisteren beslist tijdens een zitting •an de raadkamer van deze rechtbank. Tijdens de zitting kreeg de voorzitter van de beheersstichting van de Vasco Mij. prof. dr. E. Luyten uit Heerlen, de gelegenheid het standpunt van de stich ting uiteen te zetten. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat Vasco voor volgende week donderdag surseance van betaling zal aanvragen. Dr. Tans wees er op dat in het Socialistisch Bestek de richtlijnen voor het socialisme in de komende jaren zijn vervat. Hij betoogde dat ondanks de sterk gestegen welvaart de positie van de laagst betaalden niet wezenlijk anders is dan voorheen. Zij bevinden zich sociaal-economisch gezien nog steeds in een onderlaag van de maat schappij. DEURNE Op de Grinsveense- weg is gistermiddag de 5-jarige Anna Catharina van der Zanden dodelijk ver ongelukt. Het kind reed op een fietsje op de linkerweghelft en werd aangere den door een auto. HAMADAN SHIRAZ Wij ontvingen zeer fraaie PERZISCHE TAPIJTEN Zichtzending op aanvraag. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS deskundigen onderling wel eens van mening. Uit korte gesprekken met hoogleraren en figuren uit het or ganisatieleven, vandaag in deze krant, blijkt dat de opinie loopt van optimistisch tot uitgesproken pessi mistisch. Over kernpunten kan men het ech ter wel eens zijn. We zitten in een adempauze en we moeten voorzich tig zijn, wil de balans niet naar de negatieve zijde doorslaan. Met an dere woorden: ieder zal zijn eisen moeten matigen. Steeds weer genoemd punt is het loonbeleid. Begrijpelijk, dat ieder zijn deel van de koek wil. Met uit zondering van enkele adempauzes is na 1945 de lijn een opgaande ge weest en énkele groepen hebben dc indruk, dat zij bij de verdeling wat achteraan gestaan hebben. Maar het lijkt thans een weinig passend moment om te pogen al of niet vermeende achterstand in te lopen. Voortijdig j^"U en dan doen zich bij de publici teitsmedia gevallen voor van zogenaamde voortijdige publikatie. Het tijdstip van publikatie wordt vroeger gekozen dan de betrokkenen hebben verzocht. In niet alle gevallen is er sprake van voortijdig in de zin van te vroeg. Soms wordt nieuws onnodig lang op gehouden. Te veel zaken ook worden nog te lang met gelieimzinningheid omge ven, zodat bij de publiciteitsmedia de neiging groeiende is om wat men aan nieuws ontdekt, ongeacht een opgelegd „embargo", te publiceren. Wij achten dit een onjuiste ontwik keling. Ook wij zijn wel eens ge neigd een verbod tot publikatie naast ons neer te leggen, maar niet wan neer een algemeen belang in geding Daarom ook veroordelen wij de voortijdige publikatie deze week van het massaal ontslag bij de Kon. Demka Staalfabrieken N.V. te Utrecht. De betrokken werknemers moesten nu het nieuws van hun eigen bedrijf in de krant lezen, in plaats van dit van hun directie mondeling meege deeld te krijgen. Hier worden de in terne verhoudingen binnen een be drijf geschaad. Anderzijds stellen wij, dat nieuws nooit te lang opgehouden dient te worden, daar dit voortijdige publi katie uitlokt. Portugese elite eist aftreden regime- Salazar - pagina 15 •fe Hervormde kerk koopt computer pag. Kernmerk •fe Taxispeklakel in Amsterdam - pag. Radio/TV (RITA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1