Kiesinger streeft naar één Europa Koude bedreigt rampgebieden Portugese elite eist aftreden regime-Salazar Voor elke camera de juiste flitser Engeland vastbesloten tot EEG toe te treden r 24,75 Uit de Haagse hof geplukt CDU kiest juiste man 15 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1966 In de Zwitserse stad Zurich is gisteren een tram, die met grote snelheid van een helling ajreed, uit de rails gelopen en gekanteld. De remmen van het voertuig werkten niet meer. Eén persoon werd gedood en honderd gewond, van wie twintig ernstig. Geweld tegen Smith mag NEW YORK De beheerschapscom- missie van de Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren met overwel digende meerderheid (94 tegen 2 stem men) een resolutie goedgekeurd, waar in een beroep wordt gedaan op Enge land alle noodzakelijke stappen te ne men ook het gebruik van geweld om het blanke minderheidsregime in Rhodesië ten val te brengen. De resolutie werd ingediend door 54 Afrikaanse en Aziatische landen. Kort nadat de resolutie werd aange nomen werd in Londen bekendgemaakt dat het Britse Lagerhuis zich unaniem had uitgesproken voor verlenging met één jaar van de tegen Rhodesië getrof fen economische maatregelen. LONDEN Engeland gaat op hoog niveau met de EEG-landen onderhandelen over toetreding tot de Euromarkt. Premier Wil son maakte dit gisteren bekend in het parlement. ,,De regering wil de komende besprekingen aangaan met de duidelijke bedoe ling en vastbeslotenheid om tof de Euromarkt toe te treden", al dus de Britse premier. Onze be doelingen zijn ernstig gemeend, voegde hij er aan toe. waarde dat bij een dergelijke stap de essentiële belangen van Engeland en het Gemenebest worden gewaarborgd. Hij zei ook dat zijn land pas tot de EEG kan toetreden wanneer de Britse economie weer gezond is en de beta lingsbalans is hersteld. De premier deelde voorts mee dat hij de regeringsleiders van de landen Nederlandse militairen helpen ROME Bij een temperatuur Van enkele graden onder nul werkten duizenden militairen en burgers gisteren hardnekkig aan het herstel van de door overstromingen en aardver schuivingen getroffen gebieden in Noord-Italië. De koude van gisteren is een voorproefje van de naderende winter. In de rampgebieden zijn nog duizenden mensen dak loos. Tot nu toe zijn 108 mensen omge komen, terwijl er nog 11 wor den vermist. In het dal van de rivier de Piave zijn nog steeds tal van dorpen van de buitenwereld afgesneden. Langs de rivier de Po zijn wachtposten uit- Vallei- Sera pion (2) Hoewel Serapion alias Stikkers voor gaf een predikant te zijn van „gerefor meerde gemeenten onder het kruis" moet men niet denken, dat hij een volgeling was van Hendrik de Cock, onder wie de kruisgemeenten tot stand zijn gekomen, want dan vergist men zich deerlijk. De Gooise gemeen te, waar deze man is voorgegaan, heeft daar geen enkel verband mee. Het is werk van eigen maaksel, dat in de vrucht nu wel openbaar komt. Het waarschuwende woord van de Here Jezus mocht ons tot lering zijn: Want er zullen velen opstaan en prediken in Mijn Naam en zullen velen verleiden. Wij hebben hier dus een gemeente, die zich bedient met een etiket van andere kwaliteit. Dordrecht L. Rietveld Verzekering De heer Buys is mis. als hij „een zeer kleine kerkgroepering" huichela rij verwijt, omdat een evangelist te vens hoofdinspecteur der verzekerin gen is. Wie zegt, dat hij zelf verzekerd is of anderen verzekering aanraadt? Wie zegt, dat hij zijn werk vrijwillig doet en niet van werkkring zou willen veranderen? Bovenal moet bedacht, dat ieder, die zich niet Boven ve kert, op aarde verzekeren moet, wil hij zich niet tegen zijn naaste bezondi gen, terwijl de meeste mensen niet zo'n houvast in het geloof hebben, dat zij zich werkelijk in de hemel verzeke ren tegen alle risico's. Wie werkelijk onverzekerd is om des gewetens wil, raadt niemand aan zich niet te verze keren, tenzij in het geloof, waar het overal aan ontbreekt Deze verzeke ringsinspecteur is door ons weloverwo gen tot evangelist uitgeroepen, omdat het evangelie ook aan verzekerden ge predikt moet worden. Hoogeveen ds. G. Taverne gezet uit vrees voor nieuwe c stromingen. Florence kampt met gebrek mensen en materieel om de ongeveer zeshonderdduizend ton modder rottend vuil op te ruimen. De burge meester van die stad heeft gevraagd om meer mensen en machines. Met het huidige materieel zou het twintig dagen duren voor de stad enigszins schoon is. De schattingen over de schade kunstwerken in Florence stijgen nog steeds. Ugo Porcacci, die het toezicht heeft op de musea in deze stad, heeft verklaard dat 1300 meesterwerken beschadigd zijn. Bijna 700 steden en Sorpen liepen schade op. Er zijn 100.000 koeien verdronken. Ontzilting van het Po-project zal zes jaar duren, De leerindustrie van Pisa ligt stil. Vrijwel alle cafe's, duizenden winkels, hotels e.d. in Venetië zijn zwaar be schadigd. Rode Kruisorganisaties uitde gehele wereld hebben goederen ter waarde van 830.000 gulden gestuurd. Zaterdag zullen Nederlandse militai ren met twaalf waterzuiveringsin stallaties naar Florence vertrekken ore de bevolking daar te helpen. Voor deze hulpactie is een genie-detachement gewezen, dat is samengesteld uit parate genie-bataljons en het korps mobiele colonnes. Onder de 130 man zijn ook een aantal vrijwilligers van het 107 geniebataljon dat op herhaling is en enkele leden van de Koninklijke Mare chaussee. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft die zijn aangesloten bij de Europese Vrijhandelszone (EVA), zal uitnodi gen voor een conferentie over de pro blemen die verbonden zijn aan even tuele aansluiting van de EVA-landen bij de Europese gemeenschap. Deze conferentie zou binnen enkele weken in Londen worden gehouden. Na deze besprekingen zouden de mi nister van buitenlandse zaken, Brown, en hijzelf met elk van de EEG-regerin- gen besprekingen voeren over de vraag of er gunstige voorwaarden bestaan. GEEN OBSTAKEL Wilson antwoordde op vragen, dat het Verdrag van Rome op zich geen obstakel vormt, op voorwaarde dat daarin de noodzakelijke aanpassingen worden aangebracht die normaal den vereist voor toetreding van nieuw lid. De raad van de EVA in Genève gerde commentaar te geven op de me dedelingen van premier Wilson. Een woordvoerder zei dat „het initiatief een logische ontwikkeling is van proces van overleg tussen de EVA en de EEG". Hij verklaarde, dat de rege ring van de associatie Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Por tugal, Zwitserland en het geassocieerd lid Finland van te voren waren inge licht door de Britse regering. In Den Haag wordt het Brits voorne men toegejuicht. Een woordvoerder van buitenlandse zaken zei dat TVilsons mededelingen overeenstemden iiiet de yerwachting die minister Luns heeft HAVEN LAG STIL IN ANTWERPEN BRUSSEL Antwerpen is gisteren het zwaarst getroffen door een ..taking van gemeente- en provincl: unbtena- ren, onder wie ook politiemannen er brandweer. De haven in de Schel- destad en het verkeer door de tunnel onder de Schelde waren enige tijd gestremd. Elf miljoen melaatsen GENEVE Er zijn minstens 11 mil jpen melaatsen op de wereld. Nog geen twee miljoen van hen krijgen een me dische behandeling. Dit heeft de we reldgezondheidsorganisatie donderdag bekendgemaakt. In Azië komen de meeste gevallen voor 61/® miljoen in Afrika 4 miljoen en in Europa 52.000. het speciale rampengironummer 777 opengesteld ten behoeve van de slacht offers van de watersnoodramp in Ita lië. Dinsdag is reeds een zending de kens en babyvoeding ter waarde van honderdduizend gulden per vliegtuig trein naar Milaan gestuurd. Later zijn nog 100 sets bioedplasma. geschon- LISSABON Honderdachttien vooraanstaande Portugezen hebben gisteren in een schrijven aan president Tomaz het ont slag van premier Salazar, de ontbinding van de Nationale Vergadering en vrije verkiezin gen binnen een jaar geëist. De ondertekenaars veroordelen de „persoonlijke dictatuur" en de „willekeur en onwettigheid van de uitvoerende macht". Zij eisen ook toekenning van het zelfbeschikkingsrecht aan de overzeese gebiedsdelen. Dit is voor het eerst dat in Por tugal openlijk kritiek wordt ge leverd op het regiem-Salazar. De ondertekenaars stellen, dat het re giem voorbestaat doordat het is ge baseerd op het gebruik van geweld en onderdrukking van de vrije me ningsuiting. Zij menen dat de corporatieve staat heeft gefaald. Honderddertigduizend werknemers heb ben het land verlaten en het Portu gese levenspeil is het laagste van Eu- De regering heeft vrijwel alle natio nale problemen onopgelost gelaten en moet terugkeren naar een interna tionale politiek van vriendschap, al dus de vooraanstaande Portugezen in hun petitie aan de president. De groep wil voorts, dat er in het hele land debatten worden gehouden politieke en bestuurskwesties, dat er een amnestie voor politieke vergrij pen wordt afgekondigd en dat de grondwettelijke waarborgen voor de burgerlijke vrijheid geen dode letter blijven. Dit betekent dat er weer vrijheid van meningsuiting, vereniging en vergade ring moet komen. Voorts moet de censuur worden af- j gesahaft en de macht om iemand tot preventieve hechtenis te veroordelen, nu in handen van de politie, worden overgedragen aan de rechterlijke MUSSOLINI In de brief wordt verder gezegd, dat Salazar, daarbij zonder meer geïnspi reerd door Mussolini, een totalitaire staat heeft opgebouwd met politieke politie en op politieke gronden be noemde legerleiders. In een sfeer van onderwerping gespeend van voorlichting, aldus de brief, zijn de Portugezen terugge bracht tot een levensstaat waarin zij niets weten, niets denken, niets vra gen en bijna niets meer verlangen; zo werden zij langzamerhand in steeds sterkere mate gedwongen hun waardigheid en menselijkheid prijs te geven. De politiek van de Portugese regering om de overzeese gebiedsdelen met het moederland zelf tot een geheel te smeden, wordt gebrandmerkt als op portunisme, zonder enige culturele of politieke fundering. Die politiek zou dan zeker ook op een mislukking uit lopen. De juiste weg was het verle nen van het zelfbeschikkingsrecht. De brief was ondertekend door talrijke journalisten, rk-geestelijken, eer voormalige minister, en vele ar tiesten. AGFA-GEVAERX v Flitsfoto's: altijd raak-'t hele jaar door! Zon of regen, zomer of winter, binnen of bui ten... een geflitste foto is altijd goed. Laat uw camera dus niet nutte loos in de kast liggen. Geniet er méér van met een Agfa flitser. Want een Agfa flitser belicht het best! Tully Ken Tally M, inschuifbare reflector Agfa flitsers naast de zon de beste lichtbron Jack Lynch premier van Ierse republiek DUBLIN Jack Lynch is gisteren door het parlement gekozen als pre mier van de Ierse republiek. Hij kreeg 71 van de 135 stemmen en volgt de 67-jarige Sean Lemass op, die na eei regeringsperiode van tien jaar, om ge zondheidsredenen aftreedt. Beide beho ren tot de Fianna Fail, de grootste par tij in Ierland. Strijd om loterij in New York NEW YORK Een hevige strijd ore de invoering van een staatsloterij, ore de stijgende kosten van het onderwijs te bestrijden, wordt de komende maan den verwacht in de staat New York, Het parlement heeft het plan voor een staatsloterij al goedgekeurd, maar de bevolking moet zich er nu nog over uitspreken. De raad van kerken van New York heeft zich tegen verklaard wegens prin cipiële bezwaren tegen elk soort kans spel. Een dozijn culturele en algemene organisaties, waaronder de invloedrijke onderwijsorganisatie van New York heeft de raad van kerken zijn steun toegezegd. Er is een „comité var 100.000 burgers tegen de loterijwet" op gericht. De kerken hebben goede hoop de strijd ditmaal te winnen. Negen jaar geleden hebben zij tevergeefs gepro beerd de legalisering van bingo te ver hinderen. DOOR De kraan stroomde dag en nacht. In mijn portemonnaie het reddend leer tje, maar in mijn handen noch in mijn hoofd de kunde om het te monte ren. In de kelder van ons flatgebouw tje is een machtig samenspel van bui zen, manometers en kranen, waarvan ik vergeefs de logica trachtte te ont dekken. De desgevraagde buren haal den lachend de schouders op. „Draai Thuisgekomen ging ik direct alle kranen na, maar er was niets loos Opeens echter schoot het mij te bin nen. Mijn extra tweepitter zou ik ni meteen kunnen laten aansluiten. Ik haalde het toestel te voorschijn, plant te het op de aanrecht en verzon met een hoe broodnodig ik het toch had Wat ziin vier pitten voor een hartstochtelijk kookster? uw ruimte dan?" vroeg hij als dwong hij me een bekentenis af. „Met zo'n aanrecht..." vervolgde hij alle illusies vernietigend. „O. dat gaat best", deed ik nog op gewekt. „Die twee extra pitten zullen me enorm veel zenuwen sparen bij het koken, en dat is ook wat". „Het is een kleinigheid" peinsde hij. „Doet u het dan maar meteen", ani er ook geen idee van". Op een avond heb ik het gepro beerd. Hopend, dat de waterhuishou dingen onder en boven mij niet in werking zouden zijn. Maar de kraan draaide en draaide en was onstuit Wachttijd meerde ik. „Dan maak ik intussen koffie oo het andere stel." „Goed idee", prees hij. Verheugd vulde ik de waterketel, greep de koffie. Rustig pakte hij tan gen en ander geheimzinnig spul in baar. In paniek toen teruggewenteld en nu maar hopen, dat er toch niet iets in de war is geschopt. Wederom naar de loodgieter ge gaan. Na veel uitleg over de nood toestand en de order verhoogd met het aansluiten van een gasoven kwam de baas zover, dat hij binnen afzienba re tijd hulp beloofde. Hij zei daar echter een merkwaardig ding bij: „Ik weet nooit hoelang de man bezig is. want wie een loodgieter in huis heeft, komt altijd met extra klusjes aan en dan is ie voor een karweitje van een kwartier, de hele ochtend kwijt." Prompt acht uur in de morgen stond de loodgieter voor de deur. Om vijf over acht stopte de kraan. Voor iet oventje draaide hij zijn hand niet „Nog meer?" vroeg hij opgewekt Met een jubel in het hart wees ik op de tweepitter. Vlak bij een kraan, het ton hem nauwelijks een kwartier kosten. Maar hij keek me misprijzend aan .Wat moet dat?" Ik legde hem uit. hoezeer ik naar die twee extra pitten verlangde. „En neerde hij terwijl ik de koppen inschonk en hij de riemen vastgespte: „Die aansluiting maak ik niet. Wat moet een mens met zes pitten? En waar wilt u de afwas laten? We gaan nu lekker koffie drinken en als er over een half jaartje weer een kraan lekt, dan roept u me. En als u dan nog dat idee hebt. Nou. ik beloof u. ian sluit ik het aan." Een half jaar bedenktijd. En nu maar hopen, dat er verschrik kelijk gauw weer een kraan bij me lekt. Misschien schenkt hij me dan een paar maanden. BANDEN MET FRANSEN VERSTEVIGEN BONN De tot kandidaat voor het. bondskanselierschap door de CDU/CSU gekozen Kurt Georg Kiesinger heeft gisteren ver klaard dat hij zal streven naar éénwording van Europa en naar nauwere betrekkingen met Oost- Europa. Hij zei in een vraag gesprek dat hij ook zal werken voor Britse toetreding tot de EEG. De banden met Frankrijk moet Worden verstevigd. Kiesinger wil in West-Duitsland een coalitie-regering vormen „met een werkelijk soliede basis". „Ik sta voor beide partijen open, voor de vrije democraten en de socia listen." De maatregelen die al zijn ge nomen voor herstel van de econo mie wil'hij handhaven; de finan ciële en economische politiek die hij wil gaan voeren zal gericht zijn tegen inflatie. Kiesinger kreeg al bij de eerste ronde de meeste stemmen, namelijk 97. Minister Schroder kreeg toen 76 en Barzel 56. Voor de onverwacht uit de fractie naar voren geschoven voor zitter van de EEG-commissie, Hallstein, stemden tien CDU-CSU- afgevaardigden. Toen voor de tweede maal werd gestemd kreeg Kiesinger 118. Schroder 80, Barzel 42 en Hallstein 3 stemmen. Bij de derde stemming kreeg hij er 137Schroder 81 en Barzel slechts 26. Aan de ver en Barzel slechts 26. Aan de ver kiezingen namen 244 CDU-parle- mentsleden deel. Voor een absolute' meerderheid waren 126 stemmen no- dig. Toen bondskanselier Erhard de ver gaderzaal van de CDU-fractïe verliet zei hij tot de journalisten: „Ik ben de mocraat. Ik erken iedere verkiezing". Oud-bondskanselier Adenauer „Het ging vlugger dan ik dacht. Met Kiesinger ben ik tevreden." De plaatsvervangend CDU/CSU fractievoorzitter Strauss zei, dat alle niet gekozen kandidaten hun volledi ge medewerking hebben toegezegd. Tevoren hadden zij zich bereid ver klaard in onderhandeling te treden met de twee mogelijke coalitiepart ners om zo spoedig mogelijk een op een parlementaire meerderheid steu nende regering te vormen. Strauss zei verder dat Kiesinger terstond contact zou opnemen met de commissie van de partij die moet probe ren een parlementaire meerderheid tot stand te brengen en zo spoedig moge lijk ook met de sociaal-democraten en vrije democraten. Kiesinger zelf verklaarde tegenover de pers dat hij natuurlijk niet kon zeggen hoeveel tijd het doen van peilin gen met het oog op het samenstellen van een regering zou vorderen maar dat hij er zoveel mogelijk haast achter zou zetten. Van de commissie maken professor Erhard deel uit, Bruno Heck, Dufhues, Strauss en Dollinger. AKTUEEL Kandidaat (Van een onzer redacteuren) TOEN dr. Konrad Adenauer in 1959 op zijn besluit terug kwam, af te treden als kanselier van West-Duitsland wat Kurt Georg Kiesinger geen kanshebbende kandidaat. Toch waren velen er van overtuigd, dat hij in die dagen al in de Bondskanselarij de juiste man op de juiste plaats zou zijn geweest. We hebben dat destijds ervaren tijdens een bezoek aan de Bondsrepubliek. In Stuttgart hadden we gelegenheid, persoonlijk kennis te maken met Kiesinger, die toen premier was van de deelstaat Baden-Württémberg. Hij was in die dagen ook nog een van de deskundigen in buitenlandse aangelegenheden. Pas in december 1958 was hij premier geworden, na lang tussen Bonn en Stuttgart geaarzeld te hebben. Velen verwachtten dan ook, dat het premierschap slechts een korte onderbreking zou zijn van zijn rol in de 'grote' politiek. De ontwikkelingen in Bonn waren voor Kiesinger echter aanleiding, zich geheel te wijden aan de belangen van zijn eigen Dit laatste deed hij zo goed, dat zijn partij Succes in 1964 de socialisten een grote nederlaag toe bracht. Men verklaarde dit opmerkelijke suc ces met de ponstatering, dat er eenvoudig niemand was, die het togen Kiesinger kon oppemen. Intussen was hij voorzitter geworden van de Bondsraad (waarin de re geringen van de deelstaten vertegenwoordigd zijn) en trad hij op als plaatsvervangend president van de Bondsrepubliek. Op die wijze beleefde hij een come-back in de politieke arena van Bonn. En zo kon in de afge lopen weken ook de aandacht vallen op deze uitzonderlijk begaafde poli ticus, diplomaat en staatsman. Kiesinger, die op 6 april 1904 in Ebingen (Wuertemberg) werd gebo ren, staat bekend als voorstander van nauwere betrekkingen tussen zijn land en Frankrijk, echter zonder' tot de 'gaullisten' gerekend te kunnen worden. Zijn staat heeft een lange grens met Frankrijk. Vrienden zeggen dat Kiesinger als kind vaak over de Rijn keek in de richting van de Voge zen en zich afvroeg, waarom er een grens moest zijn tussen beide landen. Hij studeerde in Tübingen en Berlijn wijsbegeerte, geschiedenis en rechten en was actief in de Katholieke studentenbeweging. Als jong advocaat sloot hij zich in 1933 aan Ontgoocheld bij de NSDAP. Hij raakte echter ontgoocheld toen Hitier niet lang daarna zijn intiemste vol gelingen liet vermoorden. Hij ging echter niet uit de partij en overwoog naar de Ver. Staten te emigreren. In 1940 werd hij als 'dienstplichtige' in gedeeld op het ministerie van buitenlandse zaken, waar hij tot het eind van de oorlog bleef werken. Dat hij contactman was met Goebbels (minis ter van propaganda) ontkent Kiesinger ten stelligste. Hij bekleedde slechts een lage rang. Kiesinger zegt over een document te beschikken waaruit blijkt, dat twee collega's hem tijdens de oorlog als anti-nazi hebben bestempeld en als krachtig tegenstander van de campagne tegen de Joden. Deze mannen leven nog en wonen in Duitsland. Volgens Kiesinger zouden zij oorzaak van zjjn dood zijn geworden, als de oorlog iets later zou zijn geëindigd JN Keisinger kan West-Duits land een kanselier krijgen die voor deze moeilijke functie geschikt Ook is hij de man, wiens grote per soonlijkheid kan bijdragen tot her stel van de eenheid in de gehavende gelederen van CDU-CSU. Kiesinger is echter nog geen kanse lier. Hij moet nu eerst proberen bij liberalen of socialisten steun te vin den voor een coalitiekabinet. Misschien zal hij nooit kanselier worden. Namelijk, als socialist Willy Brandt erin slaagt, met de liberalen zulk een kabinet te vormen. Zolang geen zekerheid bestaat, dat dit laatste geen reëlQ mogelijkheid is, hangen de positie van Kiesinger en die van CDU/CSU in de lucht. Niet uitgesloten is voorts, dat zijn houding tijdens het Hitlerbewind Kiesinger parten zal spelen, ook al weet ieder dat hij geen actieve nazi is geweest. Duitsers beoordelen overigens dat iemand lid van de NSDAP is geweest vaak anders dan het buitenland ge neigd is te doen. Afschuiven ^"ÓÓR het eind van dc maand moet Rhodesië beslissen over de Brit se voorwaarden inzake het verlenen van onafhankelijkheid. Niets wijst er echter op, dat de blanken in Salis bury capituleren. Over enkele dagen is het een jaar geleden, dat premier Smith eenzijdig de onafhankelijkheid van Rhodesië proclameerde. Al die tijd wisten de blanken staande te blijven, ondanks economische sancties. Zoals bekend verwacht men niet, dat Smith op die eerste verjaardag de republiek zal uitroepen om óók nog de formele band met de Britse kroon te kunnen verbreken. Smith heeft een andere methode ge kozen „Als Engeland ons aan de Ver. Naties uitlevert", zegt hij nu, „staat dat gelijk met het verwijderen van Rhodesië uit het Gemenebest". En zijn conclusie is, dal de status van zijn land dan geen andere meer is dan die van een republiek. Met andere woorden: hij schuift de ver antwoordelijkheid in Wilsons schoe nen. Dat is jammer. Want Wilson heeft alles gedaan wat hij kon opdat de blanken zonder gezichtsverlies een eind zouden kunnen maken aan hun openlijke rebellie. MONT DE MARSAN Van het Franse oefencentrum te Biiscarosse in de Landes is donderdag met succes een ballistische raket gelanceerd vanuit een ondergrondse bunker. Het was de ierde oroef met een raket met twee 'trappen, waarvan alleen de eerste trap werd gebruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15