ITALIË IN GREEP VAN NOODWEER Commentaren JAMIN Nieuwe HC in Amsterdam VS GAAN DOOR MET BOMBARDEREN Zelfs als Paus vraagt om kerslp BOOS OVER UNFAIRE RECLAME Beel speurt naar een compromis auze Vanmorgen gesprek met mr. Cals J.GROENEVELDJr Minder koud Prinses Alice schrapt opmerkingen in boek Zaterdag 5 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD H'teu** Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Niks toneel" pag. Radio TV In de wijde Krimpener- woard staat de prachtige landjonkerij van „Meneer Willem" (van Vliet). Bin nen herleeft de sfeer van eeuwen geleden. Rasechte antieke meubels, tegels en prenten maken van de statige behuizing een ju weeltje. Het verhaal staat op de pagina Cultureel Venster van ons Zondags blad. •fe Kerkzonder maclit pag. 2 GUATEMALA De regering van Guatemala heeft voor het gehele land voor dertig dagen de staat van beleg afgekondigd om een eind te kunnen maken aan de vele terreurdaden van uiterst links en rechts. I Tenminste 32 mensen omgekomen Groot aantal dorpen geïsoleerd Florence is zwaarst getroffen ROME Door overstromingen, aardverschuivingen en stormen zijn in Italië tenminste 31 mensen om het leven gekomen. Er zijn honderden daklozen. De histori sche stad Florence is het zwaarst getroffen. In sommige plaatsen zijn alle verbindingen verbroken, nadat rivieren en beken buiten hun oevers waren getreden. Het reddings werk is vanmorgen op gang gekomen. Bij zonsopgang begon het water langzaam te zakken. De regering heeft 50.000 man naar de getroffen gebieden in Noord- en Midden-Italië ge stuurd, die de plaatselijke vrij willigers helpen bij het ver strekken van levensmiddelen en onderdak aan ruim 100.000 per sonen, die van huis en hof zijn verdreven door de bijna 48 uur durende regenval. Bij overstro mingen in de Drau-vallei in Oostenrijk is een twaalfjarig meisje verdronken. Het is mogelijk dat het aantal doden verder zal stijgen, omdat de red dingsploegen tal van geïsoleerde, door de overstromingen geteisterde dorpen nog niet hebben kunnen be reiken. Vloedgolf Het 450.000 inwoners tellende Florence zit al twee dagen zonder drinkwater en electrische stroom. Nadat de Arno buiten haar oevers was getreden, stroomde het water met woeste kracht door de straten. Op sommige plaatsen bereikte de vloedgolf een hoogte van twee meter, terwijl auto's en terrasstoelen en -tafeltjes in de wilde stroom werden meegesleurd. Een militaire arts trok er gisteren met een amfibievoertuig op )m te helpen bij de geboorte van een aantal kinderen. Van Rome en Bologna uit zijn am fibievoertuigen gezonden. Van hef- schroefvliegtuigen kon aanvankelijk geen gebruik worden gemaakt, omdat de windkracht 110 kilometer per uur Zee Ook andere plaatsen in de provincie Toscane hebben erg van het noodweer te lyden gehad. Hoewel er geen regen meer valt en de wind wat is gaan liggen, breiden de overstromingen zich naar alle k&nten uit. Bij Fiuminio en Anzio in de omge ving van Rome is de zee tot 100 kilo meter het land binnengedrongen. In Napels is de buitendijk over een lengte van 20 meter weggeslagen. De haven is voor alle scheepvaart geslo ten. Ook de spoorwegverbinding Milaan- Florence-Rome-Reggio is verbroken, terwijl de Autostrada del Sol, die van Milaan tot onder Napels loopt, op sommige punten vier meter onder water staat. Zie verder pag. radio en t.v. Vrijblijvend advies en ontwerp STAR NEON Alle soorten lichtreclame. HOGEWOERD 173 - TEL. 34964 UTRECHT Agressieve, te scherpe reclameteksten. Zo oordelen de ver enigingen RAI en KNAC over de op zet van de NS-recIame-campagne, die de voordelen van de trein boven de auto naar voren moet brengen. Beide organisaties menen zelfs dat de NS er op deze wijze aan meewerkt de auto in diskrediet te 'brengen. Hoe wel zij niet onmiddellijk willen aan sturen op een protest, lijkt het beide organisaties wel juist om op deze un faire methode de aandacht te vesti gen. Het gaat onder meer om deze pas sages: „Neem liever de andere weg, waarop je echt vrij bent: de spoor weg". En: „Waarom drukt uw voet het gas tocfh op de plank? Natuurlijk, soms moet je wel, om verloren tyd in te halen. Doe 'het liever wat rustiger. Neem liever de trein". MIELE WASAUTOMATEN Prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft gisteren, demissionair zijnde, onthuld op zoek naar een andere baan te zyn- Legt hij hier dan wellicht een proeve van bekwaamheid in het hengelen af? Neen, hij is nog volledig in zijn „oude" functie: als minister van O. en W. geeft hij per walkie- talkie het startsein voor het werk aan de eerste hoogbouw-studentenflat in Delft. Het stalen hoofddeksel, dat Zijne Excellentie siert en dat hem een nog jeugdiger aanzien geeft dan waarop hij al kan bogen, moet het ministeriële hoofd behoeden voor eventueel rondvliegend puin. Gelukkig vloog er niets. WASHINGTON Voor zijn vertrek naar z'n boerderij in Texas, waar hij een rustkuur zal volgen alvorens aan z'n ongmakken te worden geopereerd, heeft presi dent Johnson van de Verenigde Staten op een persconferentie nogmaals duidelijk gemaakt dat Amerika de bombardementen op Noord-Vietnam niet zal staken, tenzij dit beantwoord zou worden door een soortgelijke maatregel van de tegenstander. Hij gaf te kennen, dat hij dit standpunt niet zal wijzigen, zelfs niet als paus Paulus om een pauze zou vragen als deel van een Kerst bestand. „Ik kan mij niet indenken, dat iemand meent dat één partij de bombardementen zou moeten staken, terwijl de andere partij doorgaat", zo voegde hij hieraan toe. Volgens de Amerikaanse president wil de Sovjet-Unie vrede in Vietnam. Hoewel hij niet kon spreken voor de Russische leiders had hij alle reden aan te nemen dat zij op een beëindi ging van de strijd uit zijn. Wat de komende verkiezingen voor het Congres en een aantal goeverneurs betreft, meende Johnson dat zij geen grote verschuivingen in de senaat zul len hebben. Hij zag geen redenen waar om de stembus van invloed zou kunnen zijn op de strijd in Zuid-Oost-Azië, aangezien „Vietnam geen kandidaat bij de verkiezingen is." Naar aanleiding van berichten, waar in de juistheid van het rapport-Warren over de dood van president Kennedy wordt aangevochten, zei Johnson over geen kennis te beschikken, die twijfel zou kunnen zaaien. Hij beloofde echter dat de regering elke maatregel zou ne men, die zij juist acht, als er nieuwe bewijzen zouden worden aangevoerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister van staat en vice- president van de Raad van State dr. L. J. M. Beel, gistermiddag door koningin Juliana belast met een informatieopdracht, heeft vanmorgen een uitvoe rige oriënterende bespreking gehad met de demis sionaire minister-president, mr. Cals. Aangenomen wordt, dat dr. Beel nu eerst de mo gelijkheid van reconstructie van het gevallen ka binet wil onderzoeken en daarover het standpunt van mr. Cals heeft willen horen. Uitgangspunt blijft, dat in ieder geval vervroegde verkiezingen moeten komen, reconstructie of niet. In politieke kringen beschouwt men een terug keer van het kabinet-Cals als de aangewezen weg Het studentendispuut Amphik- tione van de Vrije Universiteit hield gisteravond een protest mars tegen de aanwezigheid van een kruitfabriek in Muiden. De burgemeester van Muiden werd daarbij een petitionnement aan geboden, waarin met klem wordt aangedrongen op verplaatsing van het bedrijf buiten de dicht bevolkte gemeente. De organi satie klopte niet helemaal, want de studenten hadden geen span doeken ontvangen met leuzen als: Leve Muiden, weg met de kruit fabriek Met een lied en een spreekkoor werd nu aan het protest kracht bijgezet. De jeugd liet zich daarbij niet onbetuigd. Beursmakelaar In assurantiën Sinds 1931 Pensioenadviseur VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED om de drie weken oude crisis zo snel mogelijk op te lossen. Na de „nacht van Schmelzer" wei gerden Cals c.s. een besluit tot Ka merontbinding en vervroegde verkie zingen voor hun rekening te nemen. Na het mislukken van de formatie- Schmelzer liggen de zaken wellicht anders. Het demissionaire kabinet zal ech ter alleen tot aan de verkiezingsda tum willen aanblijven, als aan be paalde voorwaarden met betrekking tot het financieel-economisch beleid wordt voldaan. Er zal, om weigering van de ont slagaanvrage mogelijk te maken, eerst een compromis moeten worden uitgedokterd tussen de KVP-fractie enerzijds en het demissionaire kabi net en de PvdA anderzijds. Een compromis dat de KVP niet helemaal onderuit haalt, maar even min sterk afwijkt van de oorspronke lijke kabinetsplannen. Aan dr. Beel de taak uit te zoeken of zo'n compromis erin zit. Mogelijkheden Lukt het hem niet de partijen tot elkaar te brengen, dan zal hij moe ten nagaan welke mogelijkheden ei zijn voor de vorming van een nieuw (overbruggings) kabinet. De formatie- Schmelzer heeft wel aangetoond, dat een KVP-AR-ploeg alleen haalbaar is als eerst wordt aangetoond, dat met de PvdA niet te praten valt. Het standpunt van de ARP sluit in dit opzicht elk misverstand uit. Valt wel met de PvdA maar niet met de KVP te praten, dan is in theorie de DE BILT Door opklaringen kwam er vanmorgen ook in het wes ten nog wat lichte vorst voor. Gedu rende het weekeinde gaat deze koude luoht verdwijnen. Bjj de zuidkust van Engeland ligt namelijk een aktieve depressie. Deze verplaatst zich nog langzaam in de richting van België. Een gevolg hiervan zal zijn dat de wind uit zuidelijke richting in kracht gaat toenemen. Zo zal ons zondag ge leidelijk wat zachtere lucht bereiken, vergezeld van regen. De depressie bo ven Italië heeft daar in grote gebieden zeer veel regen gebracht, plaatselijk 100 tot 130 mm in twee dagen. Een nieuwe hoeveelheid koude lucht stroomde via IJsland in de richting van de Britse ei'J onder 13.cS. I 0.13, onder: 15.28. MISVERSTAND IN HET SPEL DEN HAAG Prinses Alice, gravin van Athlone, zal in vol gende drukken van haar boek „For my Grandchildren" de op merkingen wijzigen, die er over de vader van koningin Juliana, prins Hendrik, heeft gemaakt. Dit blijkt uit een brief, die de prin ses heeft laten schrijven aan de Haagse journalist W. J. M. Irish' Stephenson, die onder de naam Vic tor Voorhout als kroniekschrijver aan een dagblad in de Residentie meewerkt. Naar aanleiding van een ontmoeting met prins Hendrik, toen deze ver loofd was met prinses Wilhelmina, schreef prinses Alice in naar boek dat zij hem een erg saaie en dikke jongeman vond. Met afschuw had ze kennis genomen van de keuze, aange zien er naar haar mening zoveel ver kieslijker mannao beschikbaar wa ren. De heer Irish' Stephenson schreef de prinses een brief, waarin hij stelde dat haar opinie over prins Hendrik op een misverstand moest berusten. Hij illustreerde een en ander met enkele voorbeelden. Prinses Alice betreurt het thans, dat het Nederlandse volk pijnlijk getrof fen is door haar opmerkingen. In vol gende uitgaven zal ze de betreffende alinea's schrappen. vorming van een PvdA-AR minder heidskabinet mogelijk. Andere mogelijkheden, meer o minder waarschijnlijke: een zaken kabinet van buitenstaanders (zonder leden van het vorige kabinet, wat ge let op de noodzaak van bestuurscon- tinuïteit een levensgroot bezwaar is) of een KVP-WD-CHU-combinatie (waar de KVP niets voor voelt). De aanwijzing van een informateur kwam gisteren sneller dan venvacht werd. De keuze van dr. Beel blonk niet nit door originaliteit, maar lag wel voor de hand. Hij heeft een grote reputatie als crisisbezweerder. Hij informeerde herhaalde malen met succes, het laatst in 1963. Hij is een zeer snelle werker. Dr. Beel pleegt uiterst spaarzaam te zijn in het verstrekken van publie ke mededelingen over zijn informatie werk. Tweede poging IJ ET IS GOED dat ons partijstelsel, naast de actieve en altijd in het strijdgewoel staande politici, nog en kele figuren achter de hand heeft, minder belast met de actuele pro blematiek en wat onbevangener in staat, de kluwens te ontwarren waar toe de politiek onvermijdelijk en tel kens weer lijkt te moeten leiden. Zo een is dr. Beel. Er is getracht de kabinetcrisis met één slag op te lossen. We hebben daar dadelijk een «waar hoofd in gehad; zó gemakkelijk zou het ook dit keer niet gaan. Waarmee niet is gezegd dat we de aanwijzing van de heer Schmelzer tot formateur een onjuiste hebben geacht Door die fase moesten we heen, en mocht hij ongedacht slagen, dan had het van de snelle oplossing althans de winst Hij is niet geslaagd, en nu moet het dan wat kalmer aan. De heer Beel immers gaat niet formeren, maar in formeren. De informatie gaat aan de formatie vooraf. De ervaring heeft overigens geleerd dat ook informa tie zo degelijk kan zijn dat formatie zelf weinig meer is dan een formali teit. In het betoog van onze parlements redactie vindt de lezer enkele moge lijkheden opgesomd. Aan dr. Beel zal het niet liggen. Hij is een bekwaam en bovendien snel werker. Vreemd ST DOET vri de artsen hun tegenpartij aan de onderhandelingstafel, de ziekenfond sen, willen voorschrijven hoe de on- derhandelingstaktiek moet zijn. De artsen hebben een voorstel in gediend. Verscheidene argumenten zijn het overwegen waard. Echter hebben de ziekenfondsen tegenvoor stellen gelanceerd. Over het geheel van voorstellen moet nu gesproken worden. Dat is de basis voor een compromis. Eveneens bevreemdend is de hou ding van de artsen als hun eisen in het openbaar aan de orde worden gesteld. Dan is het plotseling een interne zaak, een kwestie voor het bestuur van de LHV en de leden vergadering. Slechts enkele commu niqués vormen dan de bijdrage tot de openbaarheid. Het doet veronder stellen, dat de artsen een openbar* discussie willen voorkomen. Ver geten wordt dan dan hun eisen het algemeen belang betreffen. Misleid TTOE GEMAKKELIJK ontstaat mis leiding wanneer een zo indrin gend medium als de televisie zich bezighoudt met een zaak, die nog in onderzoek is, zoals deze week die van de gewonde soldaat Klappe. In opwinding geraakt door een pu- blikatie in een ochtendblad meende de soldaat het overdreven verhaal nog eens voor de televisie te moeten herhalen. Begrijpelijk dat de militaire autori teiten deze affaire eerst wilden on derzoeken. Gebleken is nu, dat de feiten, al dan niet bewust, zijn verdraaid. Geen zonder reden schoppende en slaande superieuren, geen troepje nozems dat Klappe eens even te pakken zou nemen. Wél een groepje medeleerlingen, dat, geïrriteerd, in strijd met de in de kazerne bestaande regels het slacht offer een koude douche bezorgde. De aanstichters zijn daarvoor be straft. De zaak is afgedaan. Voor een juiste voorlichting is het gewenst, dat de legerleiding in voor komende gevallen, zo er aanleiding bestaat de zaken recht te zetten, dat ook met de in aanmerking komende middelen doet. Oók, misschien wel in de éérste plaats, het middel tele- choc, figuren niet duur wel heerlijk WINSUM De boerderij van d* familie J. Prins in Winsum is gisteren DEN HAAG De nieuwe hoofdcommissaris van politie te Amsterdam wordt de heer P. A. Jong, thans waarnemend hoofdcommissaris van de hoofdstad Zijn benoeming gaat per 16 november a.s. in, is op gemeenschappelijke voor dracht van de ministers van binnenlandse zaken en justitie geschied, terwijl de burgemeester van Amsterdam er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. De heer Jong, die 52 jaar is, volgt in zijn nieuwe functie de heer H. J. van der Molen op, die, na een conflict met burgemeester Van Hall en de toenmalige minister van binnenlandse zaken, met ingang van 16 juli j.L eervol ontslae werd verleend. De politiecarrière van de nieuwe H.C. heeft zich van a tot z in de hoofdstad voltrokken. Op 1 augustus 1940 trad hij als surnumerair in dienst, op 1 mei 1941 werd hij inspecteur, op 1 september 1953 hoofdinspecteur en op 1 augustus 1960 commissaris. Hij was werkzaam bij verschillende afdelingsbureaus, zomede bij de algemene en de recherchedienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1