Echec van Den Haag Knutselkabinetje niet in belang van het land HUNTER krant van FORMAAT Wijziging regering in Indonesië CNV niet gelukkig met plannen van ARP Formateur PvdA praten De Jong? Natuurzuivere Spoedig handelsakkoord Indonesië en Nederland 7 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 r k MSTERDAM Den ƒ1 Haag is zaterdag iets afgrijselijks geweest. Ida Oosterbaan, m'n vriendin, se cretaresse van ons Vrouwen- Comité ligt er nog van in het ziekenhuis. Toen we met onze bussen hij het Malieveld aan kwamen was er niemand. Geen fotografen. Geen pers. Geen politie met paarden. Geen pu bliek, zoals altijd in Amster dam. Alleen twee agenten op de fiets. Ik zei nog: Zijn we hier in een dorp, dat jullie geen paarden hebben? Maar die Ida In de zonnige voorkamer, Michelangelostraat 91, Amster dam-Zuid, vullen twee klaar- blauwe ogen in een ouder ge zicht zich met tranen. En met verstikte stem herhaalt mejuf frouw M. van Saane (65): ik vind het zó afgrijselijk. Vooral voor Ida. Ze licht toe: Ons actiecomité voor vervroegd staatspensioen (AOW voor 60-jarige ongehuwde vrouwen, red.) zou zaterdag weer demonstre ren, nu in Den Haag. Je zoekt steeds wat anders voor je publiciteit, niet waar? We hadden 19 spandoeken en ongeveer 200 deelneemsters: uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, maar evengoed uit Zwolle, Eindho ven en Vlissingen. Komen we bij het Malieveld. Niks te zien. Alleen de zon. Ja, het mooie weer was nog een geluk. De hemel was met ons. Ida had alle ambassa des brieven geschreven wat we van plan waren: bloemen aanbieden aan die landen, die wèl vervroegd vrou- wenpensioen kennen en dat zijn ze bijna allemaal. Van een paar kregen we bericht „liever niet". Binnen landse aangelegenheden en zo. Maar de meesten zwegen, dus: geen be richt, goed bericht. Vanuit de ambassade hebben ze een ziekenauto gebeld: haar arm was ge broken en uit de kom, dacht ik. De dokter wilde haar niet uit het Rode Kruis ziekenhuis laten gaan. De Rus sen hebben prima eerste hulp gege ven. Ze had ook haar neus nog be zeerd. En ik ben ook nog over een drempel in de gang gevallen... - ONRECHT Het was allemaal zo triest. Dat uur lopen. Die teleurstelling van géén pers. Géén fotografen. En toen dat. Geploeterd heeft juffrouw Ooster baan in ons comité. Ze is de motor, heeft de ideeën. Ik? Ben zoiets als de presidente. Nou ja. Is allemaal niet zo belangrijk, hoor. Belangrijk is al leen maar het onrecht dat de onge huwde werkende vrouw wordt aange- Mag ik m'n eigen geval nemen? Ik wilde als jong meisje alleen maar graag trouwen. En in afwachting daarvan moest ik wat omhanden heb ben. Eerst hielp ik thuis mijn va der was winkelier later legde ik me toe op kostuum naaien. Maar wat ik zo graag wilde, is nooit doorgegaan. Ach ja, ik wist al- Me j. M. van Saane: Heus, ons streven IS niet origineel Goede positie Volgens de heer Sikkes is Indonesië het enige land, waar het Nederlandse bedrijfsleven een bijzonder goede posi tie kan opbouwen. Hij herinnert daar bij aan de banden van vroeger. Temeer acht hij het handelsakkoord van betekenis omdat het de kans zal bieden op een officieel contact tussen het bedrijfsleven van beide landen. Sedert 1963 bestaat dit contact reeds informeel. In dat jaar hebben een aan tal vertegenwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven een bezoek ge bracht aan Indonesië en hun bevindin gen in een rapport neergelegd. Hoewel sedert dat jaar de econo mische toestand in Indonesië heel wat slechter is geworden blijft het Neder landse bedrijfsleven erbij, dat er grote mogelijkheden zijn blijven bestaan. Al dus de heer Sikkes gistermiddag tij dens een forum van het Rotterdamse Studenten Gezelschap in het Rotter damse Doelengebouw gehouden. De heer Sikkes verklaarde verder, dat het streven erop gericht is om in Indonesië een gemengde onderne- Ton van der Hammen - OP WEG Wij in alle eenzaamheid op weg met onze spandoeken. Voorop het be lachelijke politie-escorte. Van het be gin af voelde ik: het wou niet. En het wou ook niet. Overal nam ie mand zwijgend of met een knikje onze bloemenhulde in ontvangst. En dan ging de deur weer dicht WIJ weer verder met onze spandoe ken. Die waren sprekend genoeg. „Een weduwe met een miljoen krijgt AOW-pensioen". Of: „Vijfhonderd miljoen voor het buitenland, driehon derd miljoen voor Navo-vestiging, drieduizend miljoen voor bewape ning en... geen 95 miljoen voor ons". Of: „Rusland al op 55 jaar". Een uur sjouwden we zo door. Toen kwam de Russische Ambassade. Ida, of voor u: juffrouw Oosterbaan. gaat met iemand die dat laatste bord droeg naar de voordeur. Russisch ver zoek: of we maar allemaal wilden binnenkomen! Ida keert zich enthousiast naar ons: ,Zeg, we moeten binnen ko men! En meteen struikelt ze. Valt languit over de stoep of over haar veter (ik weet het niet precies) met haar gezicht in het grind. Het kwam aan, dat zag ik van verre al. Ze doet haar hand voor haar gezicht: het bloed kwam tussen haar vingers door. - JULLIE WEL Ze huilde (ik doe het van de weer omstuit ook weer)Ooooh, mijn arm, mijn arm! Tevoren had ze in het Engels nog tegen het ambassadeperso neel gezegd: „Jullie zijn de enigen die ons vriendelijk ontvangen". Toen pas drong het helemaal tot me door dat Ida zich de laatste tijd ook innerlijk erg bezorgd moet heb ben gevoeld. Weet u, ze komt uit een ongelovig, ver-socialistisch milieu. Een echte SDAP-se die er van huisuit in is ongevoed en er ook voor heeft gezwoegd. Het ging ineens door me heen: dat niet mee willen werken van het NW en al die vakbonden aan ons streven heeft iou veel erger bezeerd dan ik ooit heb vermoed. Ida. Och. voor mij is dit alles meer iets waar ik gewoon naar kijken kan. Maar voor Enfin, van dat allemaal binnen ko men li natuurlijk niets gekomen. tijd wel dat m'n bij-de-hand-zijn een belemmering kon vormen en dat een bedeesd vrouwtje aantrekkelijker is voor menige man Ik geloof, dat de grootste groep ongehuwde vrouwen dat ideaal van eens te zullen trouwen ook heeft (ge had) en dat er maar een betrekkelijk klein aantal het ideaal heeft om te studeren, of een hoge positie in de maatschappij te krijgen. Dat is maar gelukkig ook, want waar moeten we heen als er geen verpleegsters, pedicures, huishoudsters, werksters, naaisters, verkoopsters, kinderjuffrouwen, ser veersters, kiosk-, garderobe-, serveer juffrouwen en ga zo nog maar even door meer zijn? Er zullen a/tijd meisjes zijn die geen behoefte heb ben zoveel te leren. Hoeveel vallen er al niet bij de huishoudschool af? - MOGEN WE? Al jarenlang schuift men onze be langen op de lange baan. Ook nu weer door dat afwijzende vak bondsadvies om de werkende vrouw bij 60 jaar AOW uit te keren. Wij zeggen! Als een kinderloze weduwe van 40 jaar al zonder betaling recht heeft op uitkeringen AWW, mogen wij dat alsjeblieft op ons 60-ste na een leven van hard ploeteren, onze AOW. waar we wèl voor betaald heb- Kennelijk redeneren de „heren die het weten kunnen" ongeveer als volgt. Een vrouw gaat door haar hu welijk zo snel achteruit, dat zij op 40-jarige leeftijd weduwe geworden, niet meer voor normaal werk geschikt is. Wat verkeren wij, ongehuwde vrou wen dan in een bevoorrechte positie! Wij immers worden geacht tot ons 65-ste jaar een volledige baan aan te kunnen om dan 's avonds op onze (doorgaans te dure) kamer nog aller lei nodige huishoudelijke karweitjes te doen? Giechelend: Je zou er haast voor in concubinaat gaan leven om dit douceurtje van de regering toch maar niet te missen... Maar vindt u dat nou rechtvaardig? - KAN NIET MEER U moet de brieven eens lezen die we hier in onze mappen hebben. Ik kreeg er pas een van een oudere nachtverpleegster, kennelijk wer kend in een deftig bejaardentehuis. Ze deelt elke nacht zo'n veertig tot vijftig po's uit, heeft elke vroege mor gen pijnlijke handen en voeten van het sjouwen. Ik doe mijn werk met liefde, schrijft ze, maar ik kan 's morgens haast niet meer thuiskomen. Dat is toch wel erg, hè? Zeker, als je weet dat het echt geen klaagbrief is. En dat is nog maar één geval. Echt, ik pleit en werk niet eens voor mezelf. Een paar we ken geleden heb ik voor het eerst m'n AOW gekregen, 't Is allemaal al lang weer op aan administratiekosten voor ons comité. Maar dat onrecht, weet u. Daar wil je tegenin! Heb ik u verveeld met m'n relaas? U hoefde eigenlijk niet eens veel vragen te stellen. Weet u, ik doe nogal wat aan astrologie en die zegt dat m'n ascendant en Mercurius vlak bij elkaar liggen. Dan praat je nogal makkelijk. Waarom Biesheuvel en Roolvink met suggesties kwamen: DEN HAAG De formateur heeft gisteren nog de hele dag .„jl TTÏÉ»t nodig gehad om het bemiddelings- W J.±vAC> IlJLd, JLllC'L voorstel van de AR te overwegen. Hij stond in voortdurend telefo nisch en schriftelijk contact met de heren Biesheuvel en Roolvink. Ook voerde hij druk overleg met de KVP-leiding. Tenslotte kwam hij tot de slotsom, dat het AR- voorstel zakelijk en politiek niet aanvaardbaar was. Kennelijk voelde de formateur er niets voor nog eens met de PvdA te gaan praten op basis van een voor stel, dat de KVP niet zinde en dat (Van onze soc.-e> redactie) UTRECHT De christelijke vakbeweging maakt zich onge rust over de positie van de laagst betaalden in 1967. Zou er een po litiek compromis tot standkomen, zoals thans door de AR-bevvinds- lieden aan drs. Schmelzer is ge suggereerd, dan gaat dit volgens de CNV-voorzitter, de heer J. van Eibergen, ten koste van de maat schappelijk zwakkeren. Tijdens een toespraak in de jubileum- vergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze bond, nam de CNV-voorzitter gisteren afstand van de jongste politieke ont wikkelingen. De heer Van Eibergen liet doorsche meren, dat wanneer een nieuw kabinet lastenverzwaringen gaat doorvoeren, dit gevolgen zal hebben voor het stand punt van de vakbeweging. Met uitstel van de belastingverlaging tot 1 april 1967 had hij niet zoveel moeite, maar de vervroegde invoering van de ver hoogde omzetbelasting op 1 oktober 1967 lag hem zwaarder op de maag. Naar het oordeel van de heer Van Eibergen profiteren de lagere en laagste inkomensgroepen vrijwel niet van de belastingverlaging, maar zij krijgen wel de lasten te dragen van de O.B.-verhoging. Zouden deze politieke plannen werke lijkheid worden dan zal de vakb«- we ging waarschijnlijk extra loonsverbete- ringen of hogere sociale uitkeringen j vragen voor de laagste inkomensgroe-j pen. Gedacht zou kunnen worden verhoging van het minimuminkomen of de kinderhijslaguitkeringen. De heer Van Eibergen was van nng, dat de politici rekening dienen te houden met de gevolgen, die hun poli tiek compromissen hebben voor de posi tie van de vakbeweging. Hij verklaar de dat de vakbeweging bereid is zich te matigen in 1967, maar zij is niet bereid maatregelen te verkopen aan haar leden, die over en zonder de vak beweging worden genomen er> die soci aal niet functioneren. Wü 'len al leen aan onze leden verkopen, wat te verkopen is, zo verklaarde de CNV-voorzitter. KI Nb SIZE Het landsbelang, zo meent me' AR-kringis niet gediend met de tot standkoming van een knutselkabinetje dat voor een belangrijk deel bestaat vit personen zonder de minste rege- ringservaring, die straks voor ingrij pende beleidsbeslissingen (lonen e.d.) worden geplaatst. Dat het bemiddelingsvoorstel be doeld zou zijn om de socialisten buiten spel te zetten en aldus de demissio naire a.r. bewindslieden de morele en politieke vrijheid te geven naar het interimkabinet te verhuizen, achten AR-zegslieden een bewering, die door de inhoud van het voorstel niet wordt gestaafd. Het bevatte immers evenveel aantrekkelijke en onaantrekkelijke 00. °?.r °e socialisten hoogstwaar- punten voor de PvdA als voor de KVP. (Van onze parlementaire redakteur) ★AMERICAN** CIGARETTES schynlijk zou zijn afgewezen. Zou de PvdA tot overleg bereid zijn geweest, dan had dit misschien kunnen leiden tot reconstructie van het kabinet-Cals, En die weg wilde de formateur, naar gisteren glas helder werd, zeer beslist niet op. Waarom hij dit de heren Biesheu vel en Roolvink niet reeds dinsdag heeft duidelijk gemaakt, is een vraag die de heer Schmelzer het beste zelf kan beantwoorden. Hoe dan ook, gisteravond laat liet hij zijn woordvoerder de volgende ver- klaring afleggen: „De gedachtenwis- seling tussen de kabinetsformateur en Ide heren Biesheuvel en Roolvink is I hedenavond afgerond. De kabinetsfor- mateur heeft daarin geen aanknopings- punten kunnen vinden om thans nog verder personen uit AR-kringen bij zijn formatiepogingen te betrekken" Uitgeschakeld Daaruit bleek duidelijk, dat de for mateur niet had willen voldoen aan de voorwaarden waarvan de AR haar eventuele deelname aan het nieuwe kabinet afhankelijk had gesteld: eerst praten met de socialisten. Daarmee was de AR uitgeschakeld. „Het spijt my dat de formateur in onze gedachtengang niet voldoende aanknopingspunten heeft kunnen vin den". luidde het commentaar van AR- fractieleider Roolvink, die overigens niet op vragen wilde ingaan, gelegener tijd", wanneer de zaak wat meer bezonken is en hij ook overleg met mr. Biesheuvel heeft kunnen ple gen, hoopte hij nadere mededelingen te kunnen doen. In AR-kring verzekerde men gister avond nadrukkelijk, dat het bemid delingsvoorstel - Biesheuvel - Roolvink niet was ingegeven door de vrees, dat de AR buiten het formatiespel (en daarmee buiten het interimkabinet) zou komen te staan. Het motief was alleen de formatexir te wijzen op alter natieve, uit een oogpunt van nationaal belang betere mogelijkheden voor de vorming van een kabinet. Meisjes onder auto AMSTERDAM Twee meisjes zijn gisteren met hun brommer onder een vrachtwagen geraakt De bestuurster van de brommer, G.E. (15) werd ernstig gewond, haar vriendinnetje M. K. (15) die achterop de brommer zat werd ge dood. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er moet rekening mee worden gehouden, dat de huidige regering in Indonesië voor het eind van het jaar verdwijnt. Dit heeft de oud-minister-president, professor dr. ir. W. Schermerhorn, gistermiddag ge zegd tijdens een symposion van Rotter damse studenten. De heer Schermerhorn, destijds nauw betrokken bij het souverein wor den van Indonesië, sprak van duide lijke aanwijzingen op een reorganisa- ONSTABIEL Volgens de heer Schermerhorn, die bewéerdezijn inlichtingen uit Indonesië zelf te hebben gekregen, is de situatie van de regering allerminst stabiel. Hij zei, dat onzekerheid overheerst Maar ook zei hij, dat er geen sprake van is, dat Soekarno aan de kant zal worden geschoven. Het symposion, dat uitging van 't Rot terdams Studenten Gezelschap ging over de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Behalve de heer Scher merhorn, spraken mr. dr. N. G. Geel kerken, lid van de AR-fractie in de Tweede Kamer, drs. Th. E. Westerterp, Tweede Kamerlid voor de KVP-fractie- en de heer J. W. T. E. Sikkes namens het Nederlandse bedrijfsleven. (Vervolg van pag. 1) Onzeker is nog het aanblijven van minister Veldkamp op sociale zaken en volksgezondheid. Hij zou eerst van daag een beslissing nemen. Voor wat de bezetting van de posten Financiën en Economische Zaken be treft heeft de formateur zich deze week al verzekerd van de medewer king van de KVP-hoogleraar Bosman en Steenkamp, die respectievelijk de socialisten Vondeling en Den Uyl zou den moeten gaan vervangen. De overige regeringsposten zijn nog open. Voor Landbouw en Visserij is de. christelijk-historische oud-minister ir. C. Staf gepolst, maar deze heeft be dankt Voor Verkeer en Waterstaat zou de formateur de partijloze oud directeur-generaal van de Rijkswater staat ir. A. G. Maris willen aantrekken. Tien ministers Drs. Schmelzer streeft naar een kabinet van minimaal tien ministers. Er moeten weliswaar dertien depar tementen worden beheerd, maar ge zien de korte bewindsperiode van het overbruggingskabinet (tot aan de ver vroegde verkiezingen) is niet voor elke post een minister nodig. Zonder on overkomelijke bezwaren zou b.v. Bin nenlandse Zaken met Justitie kunnen worden gecombineerd, al zal natuurlijk de kwaliteit van de man die deze taak krijgt toebedeeld onomstreden moeten zyn. Naar men verwacht zal het nieuwe kabinet met een program komen, dat (afgezien dan van het besluit tot Kamerontbinding en vervroegde ver kiezingen) slechts op een enkel punt zal verschillen van het program en de begroting-'67 van het kabinet-Cals. Het belangrijkste verschilpunt zal waarschijnlijk zijn een voorstel om de verhoging van de omzetbelasting enkele maanden te vervroegen. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een handels akkoord tussen Indonesië en Ne derland ligt binnen het bereik. Het Nederlandse be<irijfsleven rekent erop, dat dit voor halver wege volgend jaar gesloten kan worden. Het enige knelpunt is de hui dige kabinetscrisis en het uitblij ven van de goedkeuring van de begroting voor volgend jaar als consequentie daarvan. De rege ring zal namelijk de weg moeten banen voor dit nieuwe handels akkoord. Nu onlangs in Tokio een voorlopige regeling getroffen is over de schulden van Indonesië is er voor het Neder landse bedrijfsleven weinig of niets meer, dat dit akkoord in de weg kan staan. Dit is de stellige overtuiging van de heer J. W. T. E. Sikkes, directeur van het centraal orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buiten land, een Instelling, die in nauw con tact met de overheid opkomt voor de economische belangen van het Neder landse bedrijfsleven. mingsvorm mogelijk te maken, waarbij buitenlands kapitaal, gestoken in bin nenlandse bedrijven, verzekerd zal zijn van rendement. Tot nu toe is dit niet mogelijk. Verwacht wordt, dat binnenkort op nieuw een delegatie van Nederlandse ondernemers naar Indonesië zal gaan voor nadere besprekingen. Zeker nu uit de begrotingen van het ministerie van financiën en van buitenlandse za ken is gebleken, dat Nederland voor tenminste honderd miljoen gulden in Indonesië wil investeren. Prof. Schermerhorn kreeg in formatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7