Begroting Voorschoten door grenswijziging beïnvloed Stalmest en klompen gaan naar het tuindersmuseum Geraamd tekort van drie ton Reinigingsrechten en rioolbelasting omhoog? SGP Katwijk streeft naar versteviging onderlinge contacten ÜBUTAGAS NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 VOORSCHOTEN De concept-begroting van de gemeente voor 1967 wijst een tekort aan van f 260.699,34. Het geraamde begrotingstekort on dergaat nog enige wijzigingen als gevolg van een aantal aanpassingen, die na het gereed komen van de begroting zijn ontvangen. Een ongunstige invloed gaat uit van de aan de hand van de bij de brief van de minister van financiën d.d. 5 oktober 1966 verstrekte gegevens voorlopig berekende verlaging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het be grotingsjaar met f 39.910,68 in verband met de grenswijziging per 1 juli 1966. Het begrotingstekort wordt hierdoor verhoogd tot f 300.610,02. Op de post „onvoorziene uitgaven" is rekening gehouden met een bedrag van f 3,per inwoner. ten achter de rug is en de grenzen van het eigen territoir voor de toe komst vastliggen, zal er naar ge streefd moeten worden tot een har monische ontwikkeling te komen. Door planologische maatregelen zul len de bestemmingen vastgelegd moe ten worden om tot een logische af bouw van de gemeente te geraken. Een groot deel van de beschikbare grond is inmiddels reeds opgenomen bestemmingsplannen. Voor enkele onderdelen dient hieraan nog nader gestalte te worden gegeven. De raad stelde dit jaar de komplannen vast, Een herziening van het bestemmings plan Noord-Hofland is in voorberei ding. Aangezien de gemeente deel uit maakt van een belangrijk woonge bied van de randstad Holland zal bij deze studie zeer bewust over de eigen grenzen heen worden gezien, met an dere woorden verschillende zaken zul len moeten worden aangepast door in ter- en/of bovengemeentelüke samen werking. aldus B en W. Het geraamde tekort verontrust het College van Burgemeester en Wethou ders. Een vergelijking van de cijfers van de primitieve begroting voor het dienstjaar 1966 met die van deze groting, levert een nadelig verschil op van 77.579,63. Hiervoor zijn diverse oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats de aan zienlijke stijging van de kapitaalslas- ten ten opzichte van het vorige jaar. Op de tweede plaats de stijging de loonkosten en op de derde plaats de toeneming van de kosten van de ciale zorg. Ook al konden de uitkeringen uit het gemeentefonds aanmerkelijk hoger worden geraamd, deze blijken toch on voldoende te zijn om de sterke stijging der uitgaven op te vangen. B. en W. achten het, nu het College eerst kort in zijn nieuwe samenstelling in functie is, bijzonder moeilijk een therapie te geven om de begrotingspositie te ver beteren. Het eigen belastinggebied var de gemeenten is vrij beperkt en ver schillende belastingen en retributies zijn de afgelopen jaren reeds aanzien lijk opgetrokken. Niettemin hebben B. en W. de in druk, dat bepaalde retributies nog eens onder de loep dienen te worden ge nomen. B. en W. hebben voornamelijk op het oog die rechten, welke verband houden met de rechtstreekse dienstver lening aan de inwoners, zoals de reini gingsrechten. Eveneens kan een ver hoging van de rioolbelasting overwo gen kunnen worden, alhoewel B. en W. zich afvragen of hiermede niet gewacht moet worden totdat de aansluiting op de Leidse rioolwaterzuiveringsinstalla tie haar beslag gekregen zal hebben. Verzorgingspeil Het benutten van bovenstaande mo gelijkheden zal er slechts toe kunnen bijdragen, dat het begrotingstekort vermindert, doch een sluitende be groting kan hiermede niet worden ver kregen. B. en W. hebben ook de grootst mogelijke aandacht besteed aan een beperking van de gemeentelijke uit gaven. Daarbij moet rekening gehou den worden met een groot uitgaven- pakket, waaraan praktisch niet kan worden getornd en het is een bekend feit, dat wanneer eenmaal een bepaald verzorgingspeil is bereikt, het niet al leen vaak onmogelijk, doch onverant. woord is. om dit aan te tasten. Ambtswoning Het is duidelijk, dat in Voorschoten nog vele kostbare voorzieningen zullen moeten worden getroffen, zonder een aanzienlijke versterking van de in komsten en dat de begrotingspositie voor dit alles bijzonder weinig perspec tief biedt. Niettemin zullen bepaalde werken doorgang moeten kunnen vin den, zoals de aansluiting op de riool waterzuiveringsinstallatie van de ge meente Leiden, de vuilverwerking, de reconstructie van de dorpskern en de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Met kracht zal dan ook worden gepleit voor een versterking van de inkomsten uit het eemeente- Voorzover bekend is, zal de Wet uit kering Wegen voor Voorschoten geen voordeel opleveren. Uitgestelde werken Na de afkondiging van de centrale financiering voor de Nederlandse ge meenten op 4 december 1965 heeft Voorschoten slechts een bedrag van 781.000,aan vaste financierings middelen ontvangen, terwijl een be drag van 6.500.000,nodig is. Het gevolg van deze teleurstellende toe wijzing is dat vele noodzakelijke voor zieningen, waartoe de gemeenteraad in de loop van 1966 besloten heeft, niet tot uitvoering kunnen worden ge bracht. B. en W. noemen hiervan: 1. aanleg stamriool ten behoeve van de aansluiting op de Leidse rioolwater zuiveringsinstallatie. 2. aankoop en bouwrijp maken van diverse gronden. 3. reconstructie van de Veurse- weg c.a. 4. bouw van een tweeklassige per manente school voor de Prot. Christ, kleuterschool „De Springplank". 5. bouw van een tweeklassige per manente school voor de openbare kleu terschool „De Speeldoos". 6. reconstructie van de verkeers- traverse Veurseweg/Leidseweg. 7. aanschaffing van een hoogwer ker ten behoeve van het elektriciteits bedrijf. 8. uitbreiding van het kabelnet in het bestemmingsplan „Noord-Hofland". 9. aanschaffing van gasmeters voor het bestemmingsplan „Noord-Hofland". 10. Kosten van aansluiting van elek triciteit en water voor een tweetal afeelegen percelen. 11. bouw van een gymnastieklokaal in het bestemmingsplan „Adegeest". 12. aankoop van de panden Hyacint straat 34, 36 en 38. Ofschoon B en W de dringende noodzaak tot beperking van de over heidsinvesteringen wel inzien, zijn zij van mening, dat deze investerings stop leidt tot een onverantwoorde si tuatie. De meest dringende werken kunnen niet worden uitgevoerd en naarmate de situatie langer gaat du ren, moet worden gevreesd, dat een moeilijk in te halen achterstand zal ontstaan Harmonisch De eerstkomende jaren zal de ver dere ontwikkelng van de gemeente Voorschoten veel aandacht vragen. Nu de grenswijziging met de gemeente Leiden en enige omliggende gemeen- Woningbouw Door een belangrijke stijging van de rente op de kapitaalsmarkt is een s natie in de bouw van premie- en vrije sector woningen te constateren. Tot en met september 1966 zijn er dit jaar i: totaal 157 woningen gereed gekomen in Voorschoten, gesplitst als volgt: vrije sector 53 stuks, premiesector 77 stuks en woningwet sector 27 stuks. Er is een dringende noodzaak de huisvesting van het gemeentelijk ap paraat op korte termijn te verbeteren. Het ligt in het voornemen de studie van dit probleem tezamen met een definitieve regeling in overleg met IJMUIDEN Uit de Ierse Zee het verhaal wordt buitengewoon eentonig waren de berichten slecht. Aan haring viel vrijwel niet te komen. Een enkele „uitschieter" kon een paar kantjes ber gen. Als er niet spoedig een verbetering intreedt, kan het seizoen voor wat dit water betreft, als mislukt worden be schouwd, de grote inspanningen van de Nederlandse vissers ten spijt. Overigens kan nu al worden vastgesteld dat ondanks de vrij goede resultaten in het begin van dit seizoen de totale Nederlandse haring buit zal tegenvallen. De laatste weken konden de treiters, een enkele uitzondering daargelaten, op de Noordzee vrijwel niets vangen. Alleen de spamvissers haalden de laatste weken onder de Nederlandse kust soms redelijke hoeveelheden boven water, doch deze sporadische uitschieters konden het totale beeld niet goedmaken. Het vertrouwen in gunstige resultaten onder de Engelse wal is gering. Daarvoor waren de vangsten in de voorgaande seizoenen te gering. Aan een plotselinge opleving wordt niet geloofd. Het is buiten kijf dat men de verkenningen van andere gronden, waarmee enkele jaren geleden een begin werd gemaakt, zal moeten voortzetten. Skagerak In het Skagerak hebben vissers uit de Scandinavische landen en ook uit West- Duitsland moedgevende resultaten be- haald. Vooral de spanvisserij biedt in deze contreien zeker perspectief. Ver scheidene Nederlandse schepen bedreven daar in het raam van de experimentele visserij al de jacht op haring,, maar de resultaten waren (nog) niet best. Dat was vooral te wijten aan de onbekendheid met de omstandigheden. De Nederlandse vissers hebben echter in het verleden duidelijk bewezen voor moeilijkheden niet uit de weg te gaan, zodat zij ook in dit water aan hun trekken kunnen komen. Wisselvallig In de afgelopen nacht ondervonden de spanvissers weer eens de wisselvalligheid heid van de haringvisserij. In de voor gaande nacht hadden zij de haring tussen Scheveningen en de Zandvoortse Gaten bij wijze van spreken voor het opschep pen, nu kon de hele uitgebreide vloot niet verder komen dan tot een totaal van om en nabij de 300 kisten. De haring verplaatst zich kennelijk snel, zelfs te snel voor de moderne opsporingsappara- De grote treilers in de Noord deden het heel wat beter. De schelvis liet zich nog altijd gemakkelijk verschalken. Sommige schepen trokken in een etmaal meer dan 300 kisten boven water. Andere vissoor ten kreeg men echter vrijwel niet in het vizier. Als troostprijs kwamen er een beetje kabeljauw, gul, wijting en soms koolvis aan dek. De loggers en kotters die de haring onder de Nederlandse kust laten voor wat hij is en meer oog hebben voor de plat vis, bereikten redelijke resultaten. Zij haalden per trek gemiddelde dertig kilo tong en een mand of viif schol aan boord Wat er was Aan de IJmuider markt bestond de aanvoer van 20 vaartuigen uit slechts 2110 kisten vis, waarvan 1235 kisten schelvis. 10 kisten wijting, 55 kisten gul en kabeljauw, 30 kisten kleine gul, 80 kisten koolvis, 25 kisten treilharing, 300 kisten spanharing, 336 kleine kisten ha ring, 25 kisten makreel, 367 kleine kisten makreel, 60 kisten schar (van een Engelse kotter). 110 kisten schol, 60 kisten diver- en 7000 kilo tong. Door het geringe aanbod vertoonden vooral de prijzen van de rondvis een stijgende lijn. Zelfs de schelvis, die de laatste weken toch in zeer ruime mate van de partij is, profiteerde hiervan. De kleinmiddel haalde bijvoorbeeld een top van 70,—. De kleinere tongsoorten moesten door de grote produktie enkele veren laten. De slips kwamen op de laat ste afslag dicht bij de twee-guldengrens. Vandaag aan de markt Voor de IJmuider markt van vandaag meldden zich onder meer de KW 74 Tedman Hette met 2300 kisten, waarvan 1400 kisten schelvis en de IJM 5 Maria Elisabeth met 1210 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 50 kisten wijting, 60 kisten gul en kabel jauw, 500 kisten in Ierland gekochte ha ring, -150 kisten schol en 3500 kilo tong. Chr. Geref. Kerk Alphen beroept ALPHEN De Christelijke Geref. Kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. M. Baan te Zeist. de ingestelde raadscommissie krachtig voort te zetten. Als gevolg van het toegenomen wa terverbruik en een grotere afname in verband met een vermeerdering van het aantal aansluitingen dienen maat regelen genomen te worden om de wa tervoorziening voor de toekomst te waarborgen. AI enige tijd zijn bespre kingen gaande over een koppeling van de waterleidingnetten van de gemeen ten Den Haag, Leiden. Wassenaar en Voorschoten. Systeemscholen W moeten weer constateren, dat de scholenbouw en ook de bouw van gymnastieklokalen achterblijft bij de behoefte. Dit jaar zijn de moei lijkheden weer meer toegenomen, doordat ook nu de barrière van de financiering moet worden overwonnen. De totale toewijzing, die dit jaar voor scholenbouw is ontvangen, bedraagt vier lokalen. Deze zeer beperkte toe wijzing heeft B en W aanleiding ge geven opnieuw alle mogelijkheden te doen nagaan om tot scholenbouw te komen, zij denken aan systeembouw. Een belangrijk facet bij de systeem bouw zal zijn dat de schoolbesturen bereid zullen moeten zijn om geza menlijk te komen tot deze bouw. De inwerkingtreding van de Alg. Bijstandswet leidde ertoe dat in toe nemende mate een beroep gedaan wordt op de gemeentelijke overheid. Vooral in de sector by de verzorging c.q. verpleging van personen in tehui zen. Het aantal gevallen per 1 jan 1965 van 77 nam toe tot 99 per 1 okt. 1966. Nieuwe a.r. voorzitter VOORSCHOTEN Tijdens de le denvergadering van de anti-revolutio naire kiesvereniging Voorschoten werd tot nieuwe voorzitter gekozen m Hollander. De voorzittersvacature was ontstaan na de benoeming van de heer L. A. Uijterlinde tot raads lid. In de bestuursvacature ontstaan door het periodiek aftreden van drs. L. Lamers werd tot bestuurslid gekozen ir. G. Tjalma. Het bestuur bestaat thans uit: mr. J. Hollander, voorzit ter; K. Paschier, secretaris; G. Schel- lingerhou-t, penningmeester; mevr. Van Oostrom-van Konijnenburg, de heer D. Rodenburg; ir. G. Tjalma en de heer J. M. van der Vlekkert leden. Oliebollen eten in Voorschoten VOORSCHOTEN Zaterdag zullen de padvinders en padvindsters van Voorschoten weer hun jaarlijkse olie bollendag houden. De gezamenlijke activiteit van de padvindersgroeperin gen dient in de eerste plaats ter ver steviging van de kaspositie van dt diverse afdelingen. In twee dagen en twee nachten wil de jeugd genoeg bollen bakken om heel Voorschoten te voorzien. Helaas zal dit jaar een gedeelte van de opbrengst besteed moeten worden aan de betaling na de vernielingen, waaraan de troep- huizen de laatste maanden hebben blootgestaan. Op de vrijdagmarkt zal de padvindersorganisatie met een kraampje vertegenwoordigd zijn. Za terdag krijgt het gehele dorp een beurt. KATWIJK De belangstelling voor de politiek bij de Staatkundig Gere formeerden is groeiende. Voorzitter J. H. van Neerbos constateerde dat met blijdschap op de in de oranjezaal van het jeugdhuis gehouden jaarlijkse le denvergadering van de plaatselijke afdeling van de SGP. Hy leidde de toegenomen interesse af uit de deze avond gevoerde discus sies. De suggestie meer ledenvergade ringen te houden, zal door het be stuur ter harte worden genomen. Het is niet alleen leerzaam, zo zei de voor zitter, maar tevens nuttig ter verste- vigng van het contact tussen bestuur, leden en raadsleden. Gemeentepolitiek Wethouder J. van Dijk besprak en kele facetten van de gemeentepolitek en behandelde achtereenvolgens de volkhuisvesting, grondpolitek en de Nutsbedrijven. Hij schetste de cha otische toestand waarin zich de ge meente na de oorlog bevond en stond stil bij de vele moeilijkheden waar voor het gemeentebestuur zich ge steld zag. Thans, nu de wederopbouw achter ons ligt, aldus de wethouder, zyn er op het gebied van de volkshuisvesting nog problemen te over. Het aantal woningzoekenden is nog verontrustend groot en met dezelfde voortvarendheid zal het huisvestings probleem moeten worden bestreden. In nauw verband hiermee staat het voe ren van een goed doordachte grond politek. Ook de vele werkzaamheden by de Nutsbedrijven moeten niet onderschat worden. Vernieuwing van het gasbui- zennet i.v.m. het pure aardgas zal de gemeente veel geld gaan kosten. Na het uitspreken van de met grote aandacht gevolgde causerie vormden de raadsleden een forum en werden de door de leden gestelde vragen uitvoe rig beantwoord. Zal, wanneer in de toekomst de saneringsplannen realitet worden het karakter van onze plaats niet verloren gaan? Hoewel het karak ter zal blijven, zal er toch een wezen- Moderne school leidt moderne tuinders op (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG De talrijke belang stellenden in de aula van de nieuwe tuinbouwschool hebben gistermiddag enig geduld moeten oefenen voordat CBTB-voorzltter drs. R. Zijlstra de school officieel opende. De heer Zijl stra kwam namelijk flink te laat door dat een Landbouwschapsvergadering langer had geduurd dan hij verwacht te en hU vervolgens in de verkeers drukte was opgehouden. Niettemin viel zijn enthousiaste feestrede in de smaak. Hij sprak van de blijde glans die een opnieuw begin nen zonder de bezwaren van het oude omgeeft en van het geloof en de idea len die de drijvende krachten zijn van ons handelen, waarbij ook de doelma tigheid als een eveneens christelijke norm niet behoeft te worden uitae- Fris Drs. Zylstra zei van harte in te stemmen met de plannen voor een handelsonder wij sinrichting. Hij prees de plaatselijke commissie en directeur Doeter omdat zy steeds openstaan voor nieuwe en frisse ideeën. By deze mo derne aanpak is het in de school ge- investeerde kapitaal goed besteed. Ir. E. C. T. Bollen pleitte, sprekend namens de directie van het land bouwonderwijs, voor een nieuwe image van de tuinder. Het beeld van de stalmest, de klompen en het ploe teren behoort in het museum. In dit opzicht achtte hij vooral ook de per soonlijkheidontwikkeling van de leerlingen van belang. Burgemeester B. H. Koomans gaf de school uit naam van het gemeentebe stuur in huur en gebruik aan de CBTB Holland-Brabant, die als bestuur fun geert Over de noden van de tuinders spre kend, onthulde hij dat hy na de ope ning van de Flora-uitbreiding onlangs minister Biesheuvel onder een glaasje sherry naer het gemeentehuis had ge lokt, waar hy hem de Rijnsburgse pro blemen had voorgelegd. „Ik hoop nu dat door zijn toedoen veranderingen in het streekplan zullen worden aan gebracht" De heer H. Kranenburg, voorzitter van de kring Leiden en omstreken van de CBTB Holland-Brabant, zei het een goed teken te vinden, dat de oude school te klein is geworden Pluim De heer T. Kralt, voorzitter va: commissie van beheer en toezicht, stak vooral directeur Doeter en diens per soneel een pluim op de hoed. weten allen dat een school staat of valt met directeur en leraren. Hij prees het in de heer Doeter, die ruim zeshonderd geslaagden heeft afgele verd, dat deze in zijn onderwijs steeds DRS. ZIJLSTRA pjeest de nadruk heeft gelegd op het feit, dat we in het leven met menselijke en goddelijke factoren hebben te maken. Als mensen moeten wij werken alsof alles voor honderd procent van ons afhankelijk was. Nadat de heer Kralt alle bij de bouw van de school betrokken in stanties dank had gebracht, over handigde hij de leraren Jagersma, Versteeg en Mulder die de school gaan verlaten, een boekenbon. De heer Kralt bleek tenslotte vooral goed te spreken over het architec tenbureau Kraan en Van Nieuw koop te Oegstgeest en het aanne mersbedrijf Slootweg en Zoon te Valkenburg, die veel eer van hun werk hebben, zoals blijkt uit het feit, dat de nieuwe school door het rijk nu reeds voor nieuw te bou wen scholen als voorbeeld wordt gesteld. Schooldirecteur G. Doeter legde sterk de nadruk op de belangrijkheid van de praktykvakken. Hij roemde voorts de taakopvatting van de leraren, die zich volledig voor de school inzet ten. Architecten en aannemer bood hij foto's van de bouw aan. Cadeau Een leerling en een oud-leerling bo den het kunstwerk bij de ingang aan, waarover wij gisteren reeds schreven. De leerlingen hadden f 900 bijeenge bracht, de oud-leerlingen f 1420 en dit laatste bedrag zal nog verder aan groeien, zo werd gezegd. Na afloop van de bijeenkomst was er gelegenheid de school te bezichti gen. Er waren twee aardige tentoon stellingen ingericht: één van bloemen en één van groenten. De middag stond onder leiding van de heer F. A. v. d. Berg, voor zitter van de CBTB Holland-Bra bant, die behalve het gemeentebe stuur en architecten en aannemer vooral ook de heer T. Kralt lof toe zwaaide voor zijn bemoeiingen bij de voorbereiding en verwezenlijking van de bouwplannen. Meer stemmen In zijn openingswoord had voorzit ter Van Neerbos opgemerkt, dat de SGP bij de gemeenteraadsverkiezin gen niet onvoordelig uit de bus is ge komen. Niet alleen mochten de 4 raadzetels worden behouden en was het aantal behaalde stemmen behoor lijk vooruitgegaan, maar bovendien verkreeg zij voor het eerst een wet houderszetel. De aftredende bestuursleden Th. Heemskerk, L. C. v. d. Marei en J. de Vreugd werden herkozen. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog laag water 2.19 Gevraagd voor direct of later winkeljuffrouw, liefst met enige ervaring. BANKETBAKKERIJ J. v. d. VELDEN Voorstraat 21, Katwijk aan Zee. Telefoon 2854. SASSENHEIM In de radiokrant van de NCRV van maandagmorgen 26 september jl. werd een oproep gedaan om bijbels en christelijke lectuur t.n,v. de Belgische Evang. Zending, bestemd voor de evangelisatie in Vlaanderen. Hiervoor zijn nu ook in Sassenheim depots ingericht, t.w. bij mej. A. Vos, Hoofdstraat 270, tel. 7462, en bij de heer J. M. Philppo, ladiolenstr. 27, tel. 8467. Op deze adressen worden gaarne bijbels, zowel in Statenverta ling als in nieuwe vertaling, in ont vangst genomen. Ook kinderbijbels en christelijke lectuur zyn welkom. Bridgeclub De Sleutels LEIDEN Uitslagen van de huishoude lijke parencompetitie van bridgeclub „De Sleutels", standen per 2 november: Groep A: 1 Biesot-van Weizen 676; 2 Kuyt-Eldering 650; 3 v d Burg-v Ingen: 633; Janson-Rip 620; 5 echtp Tijssen 608; 6 Vrijenhoek-v Helvert 606: 7 dames Stig- ter-v d Ende 595; 8 echtp de Vrind 589; 9 dames Sier-van Zijl 587; 10 de Vries- Lodder 568; 11 mevr Vrijenhoek-Rompes 561; 12 v d Steen-Kappers 507; M S 600. Groep B: 1 de Vries-Biesot sr 653; 2 Bloemhoff-Duiser 651; 3 v Raavenswaay- Engels 649; echtp Jansen 621; 5 Roden burg-Wesseling 619; 6 Klinkenberg-Smit- tenaar 610; 7 Kammeraat-v Kempen 594; 8 dames Bernhard—Bon 572; 9 mevr Vroom-Foppen 570, 10 Robers-Lepelaar 565: 11 mevr Degoree 560, 12 Selier-v d Vlist 540; M S 600. Groep C: 1 Dek-Goedhart 589; 2 Kooy- man-Hemmers 555; 3 Middelham-Beu- gelsdijk 532; 4 echtp Holleman 513; 5 echtp v Kempen 509; 6 v d Bergh-Wesse- ling 507; 7 mevr Harloff-Harloff 464 8 echtp Lauwaars 452; 9 mevr Winkler Prins-Goddijn 449; 10 Vreeburg-Biegstraa- ten 426; 11 Riel-v Egmond 391; 12 Reus- de Heer 373. van de weg ZOETERMEER Vanochtend om streeks acht uur is op ae Zegwaartse- weg by Benthuizen een betonmixer nummer 13 van de Haagse finma BMT na uitwijken voor een tegenlig ger van de weg geraakt. De grote wa gen tuimelde van de hooggelegen weg af en werd vrij zwaar beschadigd. De chauffeur kwam wonder boven won der met de schrik vrij. Een grobe moei lijkheid was echter, dat de betonmixer gevuld was, maar na het ongeval met meer draaide. De beton dreigde hard te worden, wat nadelige gevolgen voor allerlei onderdelen aan de binnenzijde van de draaiende trommel kan heb ben. Ter plaatse werd de betonmixer dar, ook voor een groot gedeelte gede monteerd. De weg van Benthuizen naar Zoetenmeer waar het ongeval gebeurde is vrij smal, en wordt de laatste tijd vaak gebruikt door vracht auto's die op weg zijr. naar de uitbrei ding-Zuid van Benthuizen. Debielen moeten en kunnen worden opgevangen SASSENHEIM Op de maandelijk se vergadering van de Hervormde Dameskring die dinsdagavond in „Ont moeting" werd gehouden, hield mej. T. Hamer, sociaal-pedagoge bij de afd. Geestelijke hygiëne van de Gezond heidsdienst in Amsterdam een cause rie over „Zorgenkinderen". Zij begon te zeggen dat de beschaving van een volk is af te meten aan de hulp die het biedt aan misdeelden. In Neder land, dat hierin slechts wordt over troffen door Zweden, zijn niet minder dan dertien typen bijzondere scholen. Over het verschil tussen zwakzinnig heid en krankzinnigheid merkte zy op dat krankzinnigheid vaak te genezen is, maar zwakzinnigheid niet Dit laat ste is aangeboren. Van de oorzaken weet men nog heel weinig af. Bekend is dat infectieziekten en stofwisselings afwijkingen bij de moeder voor de ge boorte van het kind een rol kunnen spelen. De zorg voor zwakzinnigen is ge splitst in voorzorg, schoolzorg en na zorg. Bij de voorzorg is belangrijk dat de ouders bij de opvoeding worden ter zijde gestaan In plaats van naar ge wone kleuterscholen gaan deze kinde ren naar speciale dagverblijven. Hier aan zijn maatschappelijke werksters en speciale medici verbonden. Voor de ergste gevallen is dit niet mogelijk: zij moeten naar inrichtingen, zijn meestal bedlegerig en leiden een plan. tenbestaan. Het enige wat voor hen gedaan kan worden is goede verzor ging. Voor de imbecielen zijn er speciale scholen en later kunnen zij naar so ciale werkplaatsen, waar zij eenvoudig en nuttig werk kunnen verrichten. De debielen zien er uiterlijk meestal normaal uit. Zij gaan ook naar speciale scholen, als ze het normale onderwijs niet kunnen volgen. Hiertoe worden ze getest. Het onderricht op deze BLO- scholen is praktisch gericht: eenvoudig reken- en taalwerk, ook lezen. Ze zien echter het verband niet, zijn gauw af geleid en kunnen niet improviserer De moeilijkheden beginnen echter ais zij dc beschutte school verlaten. Zij moeten worden begeleid; de sociaal-pedagogen fungeren vaak als stootkussen. Met goede behandeling in een goede omgeving is vaak veel voor hen te bereiken. dat kan, met de SHELL BUTAGAS rolkachel. Behaag lijke, veilige bijverwarming op koude winterdagen, op kille zomerdagen. Overal snelle warmte, zuinige warmte.. In één fles SHELL BUTAGAS zit warmte voor wéken; Vraag eens een demonstratie. D. PARLEVLIET Princestraat 6 - KATWIJK Tel. 01718-4810

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5