TMM Weekagenda Commentaar Rustige parade op feest 100-jarig Pro Patria eenSTERK STAALTJE Smarties melkchocolade dragees 'nHele boel voor maar één kwartje Jaloezie kan vreselijk kwaad aanrichten Trouwlustige inbreker vier weken zonder wittebrood Deel van Oude Singel enkele maanden dicht KLAVERBLAD KOFFIE NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 3 NOVEMBER YM Donderdag Stadhuis. 8 uur: Jongerenparlement over het bevolkingsvraagstuk. Den Haag Schouwburg. 8.15 uur. Haagsche Comedie met „Een zondag in New York" Den Haag Diligentia, 8.15 Kederenrecital mezzo-sopraan Elisabeth Gooymans. Vrijdag (4 november) Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 ruilclub voor verzamelaars. Breestraat 85 8 uur: afd. Leiden C.H.U H. A. Schuring over actuele politiek. Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. 't Venster tienerbal. m.m.v. Why. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „De Meteoor' Den Haag Diligentia, 8.30 uu. Nieuwe Komedie met „Mama, kijk zon der handen". Den Haag Dierentuin, 8 uur: Res dentie-Operakoor. Zaterdag (5 november) Hockeykantine sportpark Roomburg, uur: jazz-sociëteit Folk Beat 14. Matt Matthews en zijn trio. Den Burcht. 8 uur :toneelavond Ons Grunnegerlaand. Breestraat 19. 8 uur: Boemerang-soos- avond, met disco-jockey's. L.HJ.-gebouw Levendaal 103, 8 uur. Herv. Jongerensoc:, feest in operetteland Mare 43, 8 uur: feestavond Tokheim. Schouwburg, 2.30 uur: L.A.J., Scapino- ballet voor de jeugd. Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, sprokke- bal, gratis toegang voor iedereen. Den Haag - Diligentia, 1 uur: Arena met „De zilveren fiets". Den Haag Schouwburg, 8.15 uur. Haagsche Comedie met „School voor yrouwen". Den Haag Diligentia, 8.30 uur: Nieu we Komedie met „Mama. kijk zonder handen". Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest met vioolsolist. Zondag 6 november) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, 's middags disco-socië teit, populair klassiek programma voor iedereen. Dagelijks ln Den Haag Theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat 23, 8.30 uur: cabaret Paul van Vliet, be halve maandag. Scheveningen Circustheater, 8 uur Toon Hermans met „Tien Toon" (be halve maandagavond). Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Strangers in the night (18 jaar); woensdag: De naakte Odyssee (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Ardennenoffen sief 1944 (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur); De boeka niers (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De onov< wionelüke drie (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik... e vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.16 uur): Rififi Parijs (18 jaar). Welke apotheek? Tentoonstellingen Rijnlandflat (Churcbill-laan, ingang Baehstraat): schilderijen Fer Hakkaart en Wil Tweehuysen keramiek Babs van Elsdingen, beeldjes Hans van Dinteren. wandplastieken Ben Wolfs (in okt. en nov., zaterdagmiddag 2 tot 5 en woens dagavond 7 tot 9 uur) Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: werk van Georg Hadeier (van 29 okt.— 18 nov., 1118 uur, vrijdag ook van 19.3021.30 uur, zondag en maandag gesloten). WASSENAAR Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling van beeldend naaldwerk van Hanne Meij er-de Heer en droogboeketten van Marijn Eschauzier (van 7 tot en met 24 november, maandag t.e.m. zaterdag van 10 tot 5 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur zon dags gesoten) Buit bij V. en D. 26 mille LEIDEN De buit van de diefstal bij V. en D., die het begin van deze week werd gepleegd, heeft een waarde van 26 mille. De dieven namen 193 dames- en herenhorloges mee in gou den, verchroomde, aluminium en doublé uitvoering. De horloges waren van het merk Velona, Croma, Anker en Rado Verder namen zij gouden en zilveren voorwerpen mee, zoals ket tingen, hangers, colliers en oorbellen. LEIDEN Drs. A. E. H. Tonkens, leraar in de Franse taal en letterkunde aan het Stedelijk Gymnasium, is be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Pro Patria defileert voor de Prins. Foto N. v. d. Horst LEIDEN De studentenweerbaar heid Pro Patria heeft vanmorgen ge paradeerd ter gelegenheid van haar eeuwfeest. Er was vrij veel publiek op de been, dat zich concentreerde in de omgeving van het stadhuis, waar prins Bernhard de parade afnam, i tegenwoordigheid van burgerlijke, universitaire en militaire autoriteiten. De stoet bestond uit eenheden van de studentenweerbaarheden in Ne derland en enige legeronderdelen, alle in ceremonieel tenue. Het geheel maakte een nogal ge varieerde indruk. Een paar studenten- groepen liepen er niet bepaald mili tant bij. Maar het geheel was het aanzien toch wel waard. Tijdens het voorbijtrekken langs het stadhuis speelde de Kon. Militaire KapeL Politiemacht De route van de Lammenschans- weg naar de Doelenkazerne was gemarkeerd door een opvallend grote politiemacht, niet alleen agenten in uniform maar ook politiemensen, onder wie rechercheurs in burger. Men heeft kennelijk rekening gehou- den met mogelijke ordeverstoringen. Prima badstof WERKD0EKJES Vrolijke kleuren, onmisbaar en goedkoop, m Nu 3 voor liWU Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA Pand Haarl.straat 55 weer in gebruik LEIDEN Het in het begin van dit jaar afgebrande pand van de fa. Van Geelen, Haarlemmerstraat 55, wordt zaterdag 5 november weer in gebruik genomen. De f. Arnoldus, keukeninstallatiebedrijf, die reeds ge ruime tijd aan de Minnebroersgracht gevestigd is, opent hier een filiaal. De verbouwing heeft enkele maanden in beslag genomen. De fa. Arnoldus heeft de verkoopruimte uitgebreid met de eerste verdieping. (ADVERTENTIE) U ian janssen Er heeft zich vrijwel niets bijzon ders voorgedaan. Tegenover het stad huis, bij een tijdschriftenhal, kwam een rookbom tot ontploffing. Die liet boven de luifel van de winkel nogal wat vlammen na, maar deze werden door personeel snel gedoofd. In de omgeving van de sociëteit verscheurde een vijftal schoten de onwezenlijke stilte van de Breestraat maar dat bleken saluutschoten te zijn afkomstig van leden van het studen tencorps. Enkele spandoeken en bor den met leuzen werden vóór de parade in beslag genomen. Op één stond „Ga maar naar Vietnam". Op andere lazen wij: „Dank zij Pro Patria slapen wij veilig" en „Geen geweren maar studeren". Witte pluimen De gasten, onder wie de Prins, wer den eerst in het stadhuis ontvangen. Voor het afnemen van de parade was bij het bordes van het stadhuis een platform geplaatst. De Prins droeg het uniform van inspecteur- generaal van de landmacht. Na de parade kreeg het gehele ge zelschap in de Burgerzaal een door het gemeentebestuur aangeboden ver versing. Omstreeks elf uur is dt Prins vertrokken. Het gemeentebestuur heeft het jubilerende korps nieuwe pluimen voor zijn kolbakken aangeboden. Foto's N. v. d. Horst. Jongetje gestikt LEIDEN De anderhalf jarige Da vid Witte, aan de Witte Singel is gis termorgen om ongeveer zeven uur door verstikking om het leven geko men. Het ventje heeft zich vermoede lijk in zijn slaap omgedraaid en is ver ward geraakt in zijn tuigje, waardoor hij is gestikt. Breda-collectie in academie LEIDEN Met ingang van 11 no vember worden in het academiege bouw aan het Rapenburg onder auspi ciën van het Leids Academisch Kunst centrum de aanwinsten1966 van de Breda-collectie geëxposeerd. De ten toonstelling wordt op 11 november om half vijf 's middags door prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer geopend. De Breda-collectie een initiatief van de bierbrouwerij De Drie hoef ijzers te Breda wil studerende jon geren in de gelegenheid stellen werken van levende kunstenaars in hun eigen omgeving op te rvemen. Zij kunnen steeds voor een periode van vier maan den een werk naar keuze uit de col lectie ontvangen. De Breda-collectie omvat thans 106 werken van o.a. Karei Appel, Herman Berserik, Constant, Corneille, Theo Daamen, Jef Diederen. Frans de Haas, Jacques van der Heyden, Metten Koornstra, Frank Lodeizen, Lucebert, Sam Middleton, Marian Plug, Hannes Postma, Gerard Verdijk, Aat Verhoog, Co Westerik en Bouke IJlstra. Sint Nicolaas in Oegstgeest OEGSTGEEST Eind deze maand op zaterdag 26 nov., wordt St. Nico laas in de gemeente ontvangen. Ongeregeldheden hebben zich tijdens de parade van Pro Patria niet voorgedaan, alle voorspel lingen ten spijt. Alleen tegen over het stadhuis ontplofte een rookbom. Op de luifel van een tijdschriftenhal moesten vlam men worden geblust. Foto N. v. d. Horst O ja even naar PRONONCE voor een meisjes-PYAMA of NACHTHEMD Boekenweekfeest Leidse jeugd LEIDEN Dankzij een initiatief van de Openbare Bibliotheek „Reu- vens" en de r.k. Openbare bibliotheek werd de kinderboekenweek gistermid dag voor 60 a 70 Leidse kinderen een feest. In het filiaal aan de Kagerstraat, dat bedde bibliotheken sinds 2 jaar, gezamenlijk beheren, werden verhaal tjes voorgelezen. Het jonge volkje luisterde aandachtig naar de weder waardigheden van een boze reus en een vuurspuwende draak. Daarna was er voor de wat grotere kinderen, die van de eerste t..m. de zesde klas, gelegenheid naar hartelust te puzzelen. Het was de kunst na een aantal voorwerpen te hebben bekeken, de titels van enige „echte", klassieke sprookjes, waarbij die voorwerpen hoorden, te raden. Promotie te Leitien LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer J. van Borssum Waal- kes, wetenschappelijk medewerker bij de Hortus Botanicus van de Rijksuni versiteit te Groningen, op een proef schrift getiteld „Malesian Malvaceae revised", bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen. Promotor was prof. dr. C. G. G. J. van Steenis Het proef schrift dat ook verschijnt in het door het Rijksherbarium te Leiden uitgege ven botanische tijdschrift Blumea, handelt over de in Indonesië en omlig gende landen voorkomende Malvaceae (Kaasjeskruidachtigen). ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 november Kand. ex. god geleerdheid: de heer W Vijfwinkel (Rotter dam); kand. ex. culturele antropologie: mej. J T Schrijvers (Amersfoort). Twee Leidenaars naar universiteit van Amsterdam AMSTERDAM Aan de universi teit van Amsterdam is met ingang van 1 november j.l. dr. H. J. Drossaart Lulofs uit Leiden benoemd tot gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de klassieke oudheid. Prof. Drossaart Lulofs werd in 1906 in Amersfoort geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit in Leiden theologie en oude talen en promo veerde in 1943 aan de rijksuniver siteit in Utrecht. Van 1938 tot 1961 was hij als leraar in Grieks, Latijn, oude geschiedenis, Hebreeuws, werkzaam op middelbare scholen in Den Haag. Amersfoort en Emmen. Sindsdien was hij als wetenschappelijk hoofdambtenaar voor aristotelische studiën verbonden aan de rijks-uni versiteit in Leiden. Eveneens met ingang van 1 novem ber is dr. Th. van der Hammen uit Leiden benoemd tot gewoon lector in de palynologie. De heer Van der Hammen werd in 1924 in Schiedam geboren. Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit in Leiden, waar hij in 1949 het doctoraal examen geologie met paleontologie en plantkunde aflegde. Van 1948 tot 1951 was hij wetenschappelijk assistent bij het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Hij promoveerde in 1951 in Leiden op een proefschrift over „Late-glacial flora and periglacial phenomena in The Netherlands". Van 1951 tot 1959 was hij hoofd van de afdeling palyno logie van de Servicio Geologico Nacio- nal te Bogota, waar hij tevens „profes sor de catedra" was aan de nationale universiteit van Columbia. Met ingang van 1 oktober 1959 werd hij benoemd tot wetenschappelijk medewerker aan het Geologisch en mineralogisch instituut van de rijks universiteit in Leiden, waar hij tevens een onderwijsopdracht in de palyno logie vervulde. Bezinningsdag met de telefoonspion LEIDEN De Baptisten Gemeen te houdt zaterdag een Bezinningsdag. Men geeft in de zaal van deze ge meente aan de Oude Rijn een verto ning van de film „De telefoonspion", het dramatische, ware verhaal van de Amerikaanse gangster Jim Vaus. Acteurs zijn onder anderen Bill Wil liams en Georgia Lee, terwijl ook Billy Graham en zijn team medewer king verleenden aan deze film. De voorstelling begint om 8 uur. Toe gang voor 14 jaar en ouder. Sneeuwwitje voor L.A.K. en K. en O. LEIDEN Met het L.A.K. geeft K. en O. ook dit seizoen een serie mo dern toneel. Wij zouden er over kunnen discussiëren ivat onder modern toneel kan worden verstaan, maar in ieder geval werd er gisteravond niet een soort totaal-toneelmee bedoeld. Het stuk van Anton Koolhaas Niet doen, Sneeuwwitje", dat als eerste stuk van de serie werd opgevoerd door de toneelgroep ,J5tudio" is alleen eigentijds. De auteur geeft niet eens een zeer moderne benadering van het probleem, dat hij aan de orde stelt. Geïnspireerd door het sprookje van „Sneeuwwitje" met baar boze stief moeder geeft de schrijver een beeld van het vreselijke kwaad dat door ja loezie aangericht kan worden. Daar komt moord en doodslag van. Er is slechts één middel cm uiteindelijk hieraan te ontkomen, n.1. de liefde van de prins, die Sneeuwwitje weer tot leven brengt en waartegen de zin nelijkheid van de stiefmoeder niet bestand is. Het is dus zo men wil een roman tisch gegeven en zien wij het goed, dan heeft Koolhaas zich met hand en tand tegen een romantische uitwer king van dit gegeven verzet. Hij is daar eigenlijk niiet in geslaagd. Hij camoufleert het op allerlei manieren, b.v. door de figuur van de Koning, die een scherts-figuur wordt, en al leen als vader geloofwaardig is; hij haalt twee homosexuele vrienden van stal die jaloers zijn; hij probeert de tektst zo anti-romantisch mogelijk te maken, wat wel eens minder geluk kige woordspelingen oplevert, maar het lukt niet de romantiek weg te werken. Trouwens, iemand die geboeid is door sprookjesstof en zulke goede dierverhalen schrijfi moet „ergens" een romantisch plekje hebben. Dat is geen schande. Een soort verteller rijgt de verschil lende scènes aan elkaar. De opzet van het stuk is goed en de uitwerking zeer behoorlijk. Het is een beetje brok kelig en springerig. AMATEUR VOOR POLITIERECHTER DEN HAAG Meer mensen hebben met het probleem gezeten: je wilt trouwen, maar je hebt geen geld. Een 22-jarige monteur uit Leiden, die er ook mee zat, zag plotseling een oplos sing toen hij op het station in Voor burg stond. Hij ondernam een poging tot inbraak, die jammer genoeg voor STOMME PIANO 't Lijkt vreemd voor adviseurs Fn klank, maar soms adviseren wij pla no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter LEIDEN Met ingang van maan dag 7 november zal de Oude Singel tussen Nieuwe Beestenmarkt en Nieuwe Mare tijdelijk worden afge sloten voor alle ryverkeer in beide richtingen. Dit houdt verband met de aanleg van een rioleringssysteem in de'Oude Singel. Tot nu toe lozen woningenen bedrijven nog rechtstreeks in het wa an de Oude Singel-Vest. Het werk zal met normaal werkbaar weer ong. twee maanden in beslag nemen. De omleidingsroute voor het weg verkeer zal met borden worden aan gegeven. De autobussen van Maarse en Kroon zullen omrijden via Maresineel en Nieuwe Mare. Eveneens van tijdelijke aard zyn de opheffing van het éénrichtingverkeer op de Korte Mare en het instellen van éénrichtingverkeer op de Alkemade- brug in de Oude Singel (alleen rich ting Oude Herengracht). hem nogal slecht afliep: in plaats van de ambtenaar van de burgelijke stand vond hij gisteren de Haagse politie rechter tegenover zich. Dubbel smadelijk was het voor de verdachte monteur dat de rechter zijn inbraakpoging nog „een beetje ama teuristisch" vond ook. De trouwlustige amateur was er weliswaar in geslaagd door te dringen tot het stationskantoor waarin zich de brandkast bevond, maar doordat hy niet het juiste gereedschap bij zich had, was het hem niet gelukt die brandkast te openen. Zijn schroe- vedraaier vas afgebroken, toen hij het slot probeerde te forceren. Overigens ging hij niet helemaal on- verrichterzake weg, maar dat werd hem juist noodlottig: uit een bureau lade nam hy drie trajectkaar ten mee; toen hij er later een van gebruikte, werd hij gesnapt en werd meteen dui delijk wie de brandkastkraker was ge- Omdat de monteur al eerder de po litie van dichtbij had gezien, betoonde de officier weinig clementie. Hij vond het maar brutaal dat de monteur zijn daad had begaan ondanks de twee weken proeftijd die hem sinds een vorige veroordeling nog boven het hoofd hingen. Eis en vonnis waren ge lijkluidend: vier weken gevangenis straf, óp water en brood dus. maar geen wittebrood. Vrouw in het spel „Jongens, ik ben hardstikke fout" had een 42-jarige bloemist uit Amster dam ruiterlijk toegegeven, toen hij door de politie van Wassenaar werd aangehouden, omdat hij slingerend met zijn auto over de Katwijkseweg reed. De Haagse politierechter merkte nuchter op dat de man niet achter het stuur had moeten gaan zitten, als hij van zijn eigen onbekwaamheid zo over tuigd was. Maar ja, er was natuurlijk weer een vrouw in net spel: nadat de bloemist in Katwijk en Noordwijk het een en ander had ingenomen „in totaal zo'n acht borrels, edelachtbare" had zijn vriendin hem vanuit Wassenaar opge beld met het verzoek haar te komen halen. Eén vrouw telt zwaarder dan acht borrels en dus was de bloemist gegaan. De officier noemde hem giste ren de prijs van de rit: drie weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Na het pleidooi van de verdediger, ie er o.m. op wees dat de verdachte niet uit zijn eigen zaak weg kan, luidde het vonnis twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging. Dat sommige dingen ons niet vol deden lag misschien meer aan de opvoering dan aan het stuk. Voorop zij gesteld, dat Studio onder regie van Kees van Iersel er een goede voorstelling van heeft gemaakt, maar toch hadden we b.v. de Koningin, gespeeld door Marlies van Alcmaer, wel wat dramatisch-bewogener wib len zien- Zij bleef nu een hysterica. Bram van der Vlugt en Carol van Herwijnen, de twee jonge mannen speelden hun rollen dramatisch sterk. Over de rol van de Koning, gespeeld door Wim de Haas, schreven we hier boven. Een vondst was wel dat de meisjesfiguur, Hebe Visser, geen tekst had. tot na de opwekking door de liefde van de prins. Daardoor werd ze we! irreëel, maar toch symbool. Plas tisch heeft ze deze figuur, goed uit gebeeld. Frans Vorstman, als „de figuur", deed dat heel goed zonder opdringend te worden. Er was een vernuftig be dacht draaidecor waardoor men uit het paleis, zo het bos indraaide. Ook de verlichting werd met veel succes gebruikt om de sfeer te bepalen. Tot slot een dankbaar applaus en bloemen voor de dames. A. C. Bouwman. hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Katwijkse gewond OEGSTGEEST Een 16-jarige Katwykse raakte dinsdagmiddag om streeks half 6 gewond aan haar knie, toen zij met haar bromfiets op de Rijnzichtweg tegen een auto botste. De chauffeur, die de Sumatrastraat wilde inslaan, verleende haar geen voorrang. Parkeerplaats Als er over één terrein in de binnen stad al vele malen door leden van de gemeenteraad is geklaagd, dan wel over het terrein begrensd door de Geregracht, het Levendaal, de Kraaierstraat en de Binnenvest gracht. Er waren daar krotwonin gen afgebroken maar daar was dan ook alles mee gezegd. Het was er langzamerhand zo'n troep geworden dat moeilijk meer van sanering kon worden gesproken. Nu heeft de gemeente daar eindelijk een grote parkeerplaats laten aan leggen, bestemd voor tachtig auto's. Ook de toegangen zijn verbeterd. Maandag wordt het parkeerterrein in gebruik genomen. Voor de aan leg is gebruik gemaakt van oud materiaal, afkomstig van de Lange- gracht. Hiermee is aangetoond, dat met één eenvoudige oplossing verscheidene belangen kunnen worden gediend. In dit geval: van de bewoners (een parkeerplaats is altijd te verkiezen boven een vuilstortplaats), van het verkeer (parkeren is in Leiden een nachtmerrie) en van de gemeente het gebruik van oud materiaal is kostenbesparend

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3