Geen organisatie, maar weer een congres wel ONTMOETINGEN MET DE GEHANDICAPTE OP WEG Wandelgangers in de Kongresshalle: ASRRO' ■microfinéd' Optreden tegen kwalijke verkoopmethoden Uw probleem is het onze.... JOOP DE JAGER GEEFT HET U INEENS VOOR 3,50 Bijzonder nummer van Diakonia Zien we de mens? DONDERDAG 3 NOVEMBER WW Een woord voor vandaag Andreas vond eerst zijn broeder Simon en zeide tot hem: Wij hebben gevonden de Messiaswat betekent: Christus. Hij leidde hem tot Jezus." (Johannes 1 :42). Andreas is een van de discipelen, die in het Nieuwe Testament niet op de voorgrond treden. Als we een enkele maal zijn naam lezen, dan is het meestal in de schaduw van zijn broer Simon Petrus, dé machtige rotsman. Andreas is de man in de schaduw. Driemaal lezen we iets van hem alleen, alle drie de keren verteld door Johannes. Bij de spijziging van de vijfduizend is het Andreas, die het jongetje met de broden en de vissen bij de Here Jezus brengt. Als er aan het einde van Jezus' leven een paar Grieken in Je ruzalem Jezus zouden willen zien, is het Andreas, die samen met Philippus hun verzoek aan de Here overbrengt. En het is ook Andreas, die Petrus tot Jezus leidde. Wat we dus van Andreas weten, is slechts, dat hij anderen tot Jezus leidde. ,Jlij leidde hem tot Jezus". Dat zouden we het motto boven het leven van Andreas kunnen noemen. Petrus, de Rotsman. Maar in het Koninkrijk Gods kwam hij als tweede, na Andreas. Geen Petrus, zonder Andreas! Het komt er bij God niet op aan, of wij de eerste viool spelen. A Is van ons maar gezegd kan worden: Hij of zij leidde anderen tot Jezus. Wij zeggen in Jezus te geloven. Maar hebben wij al eens tegen iemand uitgeroepen: „Wij hebben gevonden de Mr IS"? Wij lezen vandaag 1 Johannes 4 1-12 Mclntire bleef buiten staan (Van onze kerkredactie) BERLIJN Maandagmiddag en -avond stond tussen de twee glazen deuren van de Kongresshalle dr. Carl Mclntire de president van de Inter nationale Raad van Christelijke Ker ken. Hij wilde het wereldevangelisa tiecongres niet bijwonen als waarne mer noch als bezoeker en hij mocht de Kongresshalle niet betreden als journalist. Hij bleef als een levend protest voor de ingang staan om iedereen te vertellen dat het congres slecht i Dr. Mclnti als de Wereldraad 'erzocht pas begin okto- nalist voor zijn blac" Christian Beaconte te worden toegel; journali had hij al ?s gela: organiserend stop gezet omdat het lournalisten kregen worden toegezond» zijn blad de té. dr. Carl F. H "rlen- nidden sep- journalisten :ongres niel kon bergen. Ongeveei hore dat zij iaa* dat toch maandag ar Berliin en v persfaciliteiten. Hij kreeg •orden toege- et geclassifi- •katholieken en (Van onze kerkredactie) BERLIJN Het wereldevangelisatiecongres begon maandag aan zijn tweede week. Volgens de chronometer in de hal waren er sinds het begon 502.487 seconden verlopen. In die tijd werden er 1.255.250 babies geboren twee gedelegeerden werden vader en 125.525 mensen traden toe tot de kerk. Dat zegt althans de grote klok in de Kongreshalle van Berlijn. gustine G. Jebaraj erkende dat een poli- onalisme gevaarlijk kan wor den als het anti-internationaal wordt, predikers moeten zich niet door nationalisme laten leiden. Hij hield een pleidooi voor internationale samenwerking en het evangelisatie- Een ander obstakel Volgens dr. Kuhn Mooneyham, de organisator, hij wilde niel wel als Joden, tantse kerken behorer i hij. Er zijn hier 312 i dan T" als bezoeker te worde toen zijn bezoeker spas weigerde hij die toch uiteindelijk, de Duitse portiers ie geen toegangsbe' Ko7, uitgeschreven indelijk. Aan- portiers niemand toe- 'erder dan de eerste gla- helpt u nu nog sneller van uw pijn af! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nög sneller herstel Minister vraagt Ser advies Beroepin gsiverk GEREF. KERKEN (vrtjgem.) Beroepen te Pemis: J. de Feijter te Berkum (Fr.). CHRIST. GF.REF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn: M. Baan j DEN HAAG Minister Den Uyl van economische zaken wil maatregelen treffen tegen col- portages van dure huishoudelijke apparatuur. Hij heeft de sociaal- economische raad advies ge vraagd om te komen tot een be tere bescherming van de consu ment tegen agressieve verkoop methoden. De consumentenorganisaties ontvan gen herhaaldelijk klachten over ver koop aan de deur van wasmachines, koelkasten en mixer's. De verkoop wordt nog eens extra aanlokkelijk ge maakt door demonstraties in biosco- Benoeming aan de VU (Van c e onderwijsredactie) Brieven die niet tü" voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is Vraag: Ik bewoon een huis als geheel gesplitste woning met bene den- en bovenverdieping. Mijn buur man (eigenaar) en ik (huurder) heb ben tot heden één ongedeelde voor tuin. welke door de eigenaar bijge houden wordt. Kan ik als huurder van de woning ook zelf recht laten gelden ten aanzien van de voortuin? Ik wil namelijk in het midden een ligusterscheiding laten aanbrengen en het gedeelte voor ons huls zelf beplanten en verzorgen naar eigen smaak en idee. Mogen leveranciers gebruik blijven maken van een pad door mijn tuin langs mijn ramen om naar de voordeur van mijn buur man te komen, terwijl mijn buur man zelf aan zijn kant een brede ingang naar de voordeur heeft? Antwoord: Men kan niet eenzijdig de bestaande situatie in een huur- verhouding wijzigen. U zal dus een en ander met de buurman-eige naar moeten bespreken. U kan de leveranciers opdragen voortaan te lopen over de ingang van uw buur- of te laten vervallen. Vraag: Ingesloten twee bladeren. Het ene heeft behalve dat 't geel geworden is een bruine vlek bij de punt. Is dit een ziekte? Kan u mij de naam van de plant noemen? Antwoord: Het is een anthurium schezeianum, ofwel flamingoplant. een vrij sterke kamerplant. Zij vraagt een lichte, warme plaats, maar moet in de zomer tegen felle zon worden beschermd, 's Zomers moet men vrij veel water geven en om de 14 dagen sterk verdunde kamerplantenmest. Men mag haar nooit lang nat laten staan. De bla deren moeten wekelijks aan de onder- en bovenkant afgesponst worden en bij helder weer dage liiks besproeid. In de winter minder gieten en niet mesten. Het geel worden van de bladeren kan ver oorzaakt ziin door te droge kamer lucht, zodat men meer moei sproeien, maar eveneens van een te donkere plaats of van vee) gieten. Breng op de grond een laagje vochtig veenmos aan. Houd dit vochtig, waardoor er steeds een vochtige atmosfeer rondom d' plant ontstaat. Het kan ook zijr dat de plant verpot moet worden Dit kan u het beste door een bloemist laten doen. daar de an thurium een speciale soort aarde vraagt. AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit is met Ingang van 1 november benoemd tot gewoon hoogleraar in het Internationaal privaatrecht en de pri vaatrechtelijke rechtsvergelijking me vrouw dr. D. Kokkini-Latridou te Voor burg, sinds 1965 gewoon lector in de zelfde faculteit. Tot gewoon lector in de sociale aard rijkskunde, in het bijzonder stadsgeografie der westerse landen, is benoemd met ingang van 1 januari '967 dr. G. A. Hoekveld te Baarn. sinds 1965 wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de Stichting interuniversitair insti tuut voor sociaal-wetenschappelijk derzoek te Amsterdam. Dr. Hoekveld promoveerde in 1964 op proefschrift Baarn. schets van de wikkeling van een villadorp. Hij is le raar geweest in Arnhem, Amsterdam en Amstelveen. pen en gehuurde zaaltjes. Deze be ïnvloeding gaat vaak zover dat de consument goederen koopt hij later spijt heeft. De minister vraagt de SER de gelijkheid te bezien of er tegen deze praktijken kan worden opgetreden, dit het geval, onder wiens verant woordelijkheid valt dan het toezicht op deze colportages. De SER moet bij deze zaken zowel aandacht besteden aan suggesties v; de consumentenorganisaties als ai andere mogelijkheden om deze ve kooptechnieken op doeltreffende wij: te bestrijden. Van de zijde van de co sumentenorganisaties is al eerder ge- agd iets te doen aan deze verkoop- PROEFSCHRIFT IN ESPERANTO (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de Amsterdamse universiteit is gisteren de heer Asvinl- eboren in India, gepr i het Esperanto geschi Luid tikkend kondigt de klok aan, dat de tijd vergaat, en dat de kerk steeds verder achterop raakt, omdat de bevolkingstoename tien maal groter is dan de groei van de kerk. Er is waarschijnlijk geen congresganger die ~tt even voor deze klok gestaan heeft onder de indruk is gekomen. Tiental len sprekers hebben al in hun refera- n op die klok gewezen. Die klok is het symbool geworden op dit congres van de taak van de kerk. Een heterogeen gezelschap is hier bij- uit 102 landen en van alle continen- maar er is toch al een zekere een heid gegroeid. Hoe verschillend over vele dingen ook gedacht wordt, men is eens dat in onze tijd het evangelie zoveel mogelijk mensen gepredikt t worden. VOORWAARDE ls we de eerste helft van c gres overzien dan zijn er drie gedach ten die sterk naar voren springen. Van Afrikaanse en Aziatische zijde et nadruk gezegd dat de eenheid de kerk een noodzakelijke voor waarde is om het evangelie uit te dra gen. Van Europese zijde is de kerken ge zegd, dat zij slechts relatieve waarde moeten hechten aan kerkordes, ceremo niën en liturgieën. Die moeten de kerk staat stellen om de wereld in te gaan. Van Amerikaanse zijde is opge roepen om alle technische middelen de massacommunicatiemedia aan grijpen om het evangelie aan zoveel mogelijk mensen te prediken. en voor hun kerken dat op het t de twee offsetmachines 24 i stuk draaien om alles te I TOEKOMST pngres beantwoordt kennelijk behoefte. In de wandelgangen wordt op het ogenblik al druk bespro ken hoe dit congres voortgezet moet worden. Algemeen is men van oordeel geen nieuwe wereldorganisatie gesticht moet worden. Er zijn al ge noeg kerkelijke organisaties, wordt ge zegd. Maar de gedachte leeft wel tijd tot tijd, bijvoorbeeld om vijf jaar, een dergelijk congres te orga niseren. Maandag bepaalde het congres zich hoofdzakelijk bij de obstakels in wereld die overwonnen moeten v den. De Amerikaan dr. Harold Kuhn zag vooral het gevaar van groeiend nationalisme. Hij had hele maal geen bezwaren tegen liefde het eigen land, maar zag nationalisme verwrongen liefde. Het grote gevaar kumar, geboren^ in India, ge] anto gesc sertatie. Het proefschrift, het eerste op wiskunde die niet c dr. A. Heyting. is gebouwd en die NEW YORK De veiligheidsraad en de Algemene Vergadering der Vere nigde Naties hebben gisteren drie nieu we leden van het internationale rechtshof gekozen. Over twee andere i het niet i De drie gekozenen zijn Manfred Lachs van Polen. Foead Ammoen Libanon en Charles d. Onyeama Nigeria. VRAAGTEKEiNS Maar dit congres heeft tegelijkertijd een drietal vraagtekens gezet achter oplossingen die vaak gehoord worden. Denk niet dat kerkelijke fusies alleen de kerk in staat stellen om haar taak te vervullen. Dat is maar een half ant woord. Denk ook niet dat alleen nieuwe liturgie dat zal doen. Evenmin mag de kerk het verwachten var moderne taal. Natuurlijk moet de kerk de taal van deze tijd spreken, maar belangrijker dan de woorden die ge bruikt worden is de inhoud van wordt doorgegeven. Organisator van dit congres is de 40-jarige Amerikaan, dr. Stan Mooney ham. We spraken hem even in de hal vroegen hem of hij tevreden „Weet u", zei hij, „tijdens de eerste dagen van dit congres kwamen w de ontdekking dat de opzet te westers We hebben toen onmiddellijk aantal veranderingen aangebracht in het programma. Ik geloof dat andere daardoor meer in betrokken worden. Ik ben onder de indruk geko men van de bijdrage van de Aziaten en Afrikanen hun visie en gevoel verantwoordelijkheid maken indruk op velen uit Amerika en Europa." Slechts op één punt heeft zijn orga nisatie tot nu toe gefaald. Er zijn niet genoeg papieren gedrukt. Er was doende materiaal voor alle gedelegeer den. waarnemers en journalisten, zoveel congresgangers vragen om Naar aanleiding van onze advertentie van vrijdag j.l. hebben wij zeer veel reacties binnen gekregen. Hoewel de prijs hetzelfde is gebleven, hebben wij in verband met de snel invallen- de kou het aantal tips verhoogd tot twaalf, zodat u van de aanbieding extra kunt profiteren. DUS KORTHALS VERTELDE HET U VOOR DE RADIO EN T.V. Door mijn 35-jarige ervaring op bet gebied van auto mobielen en verkeer, is het mogelijk geworden u TWAALF waardevolle tips toe te zenden waarvan iedere automobilist en rijbewijsbezitter zijn leven lang voordeel zal hebben. Tip No. 1 garandeert u, dat bij welke weersomstan digheden dan ook, uto wagen altijd start, zelfs bij 25 graden vorst! Zo krijgt u er TWAALF! Heel uw leven zult u daar plezier van hebben. Uw rijkwaliteiten worden verhoogd. Uw veiligheid op de weg betrouwbaarder. Uw psychische conditie tijdens het rijden verbeterd. Het leven va het autorijde i uw auto wordt bierdoor verlengd en i wordt goedkoper. Deze tips kosten u franco thuis 3.50 op giro 192909 van de Amsterdam-Rotterdam Bank te Voorburg. JOOP DE JAGER w half.wijnlaan voorburg materialisme, t een woord dat veel meer aanduidt dan alleen een veel wijdere betekenis, verlangen naar bezit. Een vorm van materialisme is ook het verlangen naar de pensioenge rechtigde leeftijd om al het creatief werk op te geven VIETNAM Natuurlijk kwam ook het totalitaris- e ter sprake. Tijdens forumgesprekken waarschuwde de chi- Andrew Ben Loo zijn gehoor zich niet tegen het communisme te ke- politieke redenen. Waar we ons tegen moeten verzetten is het commu nisme dat zich aandient als een religie, zei hij. Heel even kwam in zijn toespraak ook de oorlog in Vietnam ter sprake. „Het is lachwekkend dat bepaalde terug te trekken", zei hij. „Dan zijn 5 of blind voor de feiten, of ze zi;' misleid. Ala ze pacifist zijn, zullen naar Churchill moeten luisteren die Dr. Stan Mooneyham Over het algemeen komt de wereldpo litiek op dit congres nauwelijks ter sprake. Evangelisatie wordt heel sterk gezien als verkondiging. Enkele Ameri kanen, maar meer Aziaten en Afrika- zeiden zelfs tegen me, dat te wei nig gesproken wordt over sociale ac ties. Toch is dit geen opzet. Dr. Mooney ham hoopt dat dit onderwerp in de tweede helft van dit congres sterker naar voren zal komen. Het congres be gon met bezinning op het evangelie, en wat de verkondiging in de weg staat. Deze week houdt het congres zich meer bezig met de wijze waarop het evange lie het beste kan worden uitgedragen. Drie indianen ontmoetten elkaar op het wereldevangelisatiecongres in Berlijn. Komi en Kimo, de twee auca's poseerden samen met de Amerikaanse evangelist H. Thomas Claus, een Mohawk, voor de camera. Claus verontschuldigde zich tegenover de gedelegeerden uit India, dat iedereen hem Indianen, zei hij, ik ben de echte Amerikaan, alle blanken zijn immigranten. Indiaan noemde. U bent (Van onze kerkredactie) TTTRECHT Steeds vaker wordt de gehandicapte mens in ons gezichtsveld geplaatst. In sterkere mate dan ooit wijden radio televisie en kranten hun uitzendingen en kolommen aan de minder-valide medemens, hetzij in lichamelijk hetzij in geestelijk opzicht. Een televisie-uitzending als indertijd die van Het Dorp bracht heel Nederland in actie. Hier is echter steeds sprake van een massale ontmoeting met de minder-valide naaste. Hoe is daar entegen de ontmoeting van mens tot mens met hem? Wordt van hem zijn mens-zijn of alleen zijn handicap gezien? en dank zjj de technische voorzie ningen komen veel meer gehandi capten dan vroeger „op weg". Daar ontmoeten wjj hen. heb ik per slot van rekening niet ervaren dat niet een handicap zich aan mij vertoond heeft, maar een menselijke persoon, die eigen lijk precies is zoals ikzelf ben, een mens met ambities en idealen, met (on)tevredenheid en een wil, met zin voor humor of zeer nuchter, in één woord een mens. die staat in de strijd om het bestaan en zowel goe de als kwade kansen heeft? Heb ik zo niet ervaren, dat een mens zich aan mij heeft vertoond, ver uitgaan de boven zijn handicap?", vraagt mr. F. Boessenkool, staffunctionaris bij de Stichting Raad voor Gerefor meerde Sociale Arbeid te Utrecht, zich af na een ontmoeting. Hy vervolgt in zijn artikel, waarvan we zouden wensen, dat iedereen het onder ogen kreeg: „Er staan essentiële mensenbelangen op het spel. èn van onszelf èn van de ge handicapte. Diep menselijke belan gen, die hun vormgeving ontvangen uit de nuchtere kleine gebeurtenis sen en belevenissen ven elke dag Diakonie, het maandblad van het hervormde diaconaat. Het oktober- dat eerst in november ver scheen. is een bijzondere (tevens dik ke) uitgave, getiteld „De gehandicap te op weg". Een speciale reden voor nummer is de start van de bouw het hervormde diaconale recreatie centrum voor gehandicapten in Doorn. Bijzonderheden schreven wij maandag 24 oktober in onze krant. Uitgebre: der zijn ze in de nieuwe Diakonia t vinden. Interessante artikelen belichten ieder een aspect van het leven va gehandicapten, hun verzorging ei opdracht van de gemeenschap kerk. In verhouding tot andere lan den is het aantal gehandicapten Nederland betrekkelijk gering. Van bevolking is evenwel twee-en- half procent dusdanig echandi capt. dat bijzondere voorzieningen nodig zijn. Bii ouderen groeit dit per centage tot elf procent. Dank zij de vooruitgang van de dische wetenschappen blijven veel meer mensen in leven dan vroeger Fr zit zijn e| 7nl ruggedrongen, die idee wint m..ar moeizaam veld." ,Zien we de mens? Voor een diaco nale benadering van de gehandicai>. te mens is dit een substantiële vraag. Diaconaal betekent dienend. De die nende benadering van de gehandi capte mens houdt in, hem in zijn gewone mens-zijn „aan te spreken", niet in de zin van een praatje met hem te maken, maar in de zin van geen bijzondere of aparte houding Dit diaconale moeten we leren. Aan het strand, op het kampeerterrein, in de kerk, in de feestzaal, op straat, moe ten we dienend aan de gehandicapte mens gunnen niet-getroffen, d.w.z. een gewoon mens te zijn." Van de vele andere waardevolle ar tikelen noemen we verder nog die van dr. A. Verkuyl, geneesheer-direc teur van de Hoogstraat in Leersum, drs. C. D. Moulyn, directeur van de Nederlandse Centrale Vereniging ter Bevordering van de Revalidatie, dr. J. C. van Dongen, staffunctionaris (ge handicaptenzorg) bij de Generale Dia- konale Raad te Utrecht en de heer H, Wisman, secretaris van de diaconie der Hervormde Gemeente te Den Haag. RESULTATEN Dr. Verkuyl schreef een praktisch artikel over het revalidatiecentrum: hoe komt men daar, hoe is de gang van zaken en wat kunnen de resultaten zijn? Drs. Moulijn belicht het wonen en reizen van de gehandicapte: twee bij elkaar horende begrippen. Dr. Van Dongen schreef over het diaconaat op het veld van de recreatie en de heer Wisman ziet zijn taak als diaken in de ontmoeting met de gehandicapte mens. Diakonia is in de eerste plaats be doeld voor diakenen en voor werkers revalidatie en gehandicaptenzorg, ar ook voor pastores, ouderlingen allerlei gemeentewerkers. Wij zou- eraan toe willen voegen: het is r iederpen! zijn te verkrijgen bij prale Diakonale Raad, knipt, waarin het hulpbehoevend-1 Maliesingel 26 te Utrecht. Prijs is zijn tot minimale afmetingen is te-/ 1.50, gironummer: 8685.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2