Kinderen van Aberfan bang voor de school Oostenrijk laks met berechting van ex-nazi's EEN KM WEG PER UUR Kleuters en leerlingen geschokt Moord in Millingen een groot raadsel Uit de Haagse hof geplukt Geen wonderen van vrede Britse onderscheiding voor Duitse spion Robot legt 6 meter brede asfaltbaan AKTUEEL Engeland weer voor deur van Europa NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 IR. WIESENTHAL: WENEN Tot de staf van de „Aktie Reinhard", die in de nazi- tijd ongeveer 2 miljoen Joden liet vermoorden o.m. in de kampen Belzec, Sobibor en Treblinka heeft een 25-tal met name bekende Oostenrijkers behoord, van wie er thans nog verscheidenen in vrij heid leven. Dit heeft ir. Simon Wiesenthal verklaard op een gis teren gehouden persconferentie in Wenen. Volgens de „vervolger van Joden- vervolgers" zijn de Oostenrijkers schuldig aan de dood van tenminste 3 miljoen Joden, of wel de helft van het totale aantal, dat door de rassen waan van het nazidom om het leven kwam. Wiesenthal uitte zware kritiek op de Oostenrijkse justitie, omdat zij niet vol doende maatregelen zou hebben geno men om de nazi-misdadigers, die nog leven, te vervolgen. Volgens hem is er zelfs nog geen begin gemaakt met het aanpakken van de grote massamoord zaken. De stukken van de „Aktie Reinhard" bijvoorbeeld liggen nog steeds onbe werkt bij de Weense rechtbank. Tegen 1100 Oostenrijkers zijn in de loop der jaren aanklachten wegens misdaden te gen de mensheid ingediend, doch slechts 3 van hen werden in hechtenis genomen. In de Bondsrepubliek daarentegen zijn zo'n 900 processen tegen enkele duizenden mensen aanhangig gemaakt. In West-Duitsland is een dozijn openba re aanklagers ingeschakeld, in Oosten rijk slechts één. Bij de afdeling van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken, die met het onderzoek naar de uitroei- ingsaktics tegen de Joden is belast, is het aantal ambtenaren van 10 tot 6 verminderd. Wiesenthal suggereerde dat het noodzakelijk is tot een ge meenschappelijk Oostenrijks-Duits on derzoek te komen. (Van onze correspondent) ABERFAN Temidden van de verslagenheid en ontroostbaar heid van vele gezinnen in Aber fan is een tweede reddingsopera tie aan de gang. Deze is niet ge richt op de kinderen, die bij de grote ramp om het leven kwamen, maar op de kinderen die het over leefden. Zij hebben een zware schok ge had en moeten weer worden aan gepast aan het normale leven. Dit werk wprdt gedaan door onder wijzers, maatschappelijk werkers, een psycholoog en een psychiater. „Deze tweede reddingsactie is in alle opzichten even belangrijk als de eerste. Het is een zeer deli cate en moeilijke taak", zei John Beale, inspekteur van het onder wijs in Merthyr, het district waar in Aberfan ligt Alle ouders van kinderen, die aan de ramp ontsnapten, hebben een brief ge kregen, waarin de heer Beale uiteenzet wat de bedoeling is van het mobiele opvoedingscentrum, dat in het park van Aberfan is neergestreken. Het wordt bezocht door meer dan honderd kinderen. Zij praatten er met onderwij zers en kregen schoolboeken, schrijfpa pier en potloden mee naar huis. In de school van Merthyr Vale zullen tijdelijk drie leslokalen worden inge richt voor de negentig kleuters en leer lingen van de lagere school, die in le ven zijn gebleven. Bovendien zullen ne gen leslokalen worden vrijgemaakt in de middelbare school van Toredyrhiw voor de 192 oudere scholieren, die in Aberfan naar school gingen. (De massa sintels stortte zich op de kleuter- en lagere school; de middelbare school daarnaast moest worden ontruimd.) Vele ouders in Aberfan voelen echter weinig voor hun kinderen naar een school in een andere plaats te sturen. Beale: „Het zou onnatuur lijk zijn als het anders was en zullen niemand verplichten. De ders moeten beslissen. Wij zijn ervan bewust, dat wij niet overhaast te werk moeten gaan, willen wij het vertrouwen van de kinderen terug winnen." Voor de oudere scholieren, aldus Bea le, zal een programma van sport, films, shows en excursies worden opgesteld, totdat zij weer naar school gaan (op 10 november). Maar de leerlingen van de kleuter- en de lagere school hebben een panische angst voor alles wat school heet. Zij zullen met speciale zorg behandeld moeten worden. Een team helpers staat klaar om elk kind afzonderlijk op te vangen. NAUWE BAND „Het is voor ons een tijd van ontdek kingen. Wij weten niet wat ons te wachten staat. Maar wij weten wél, er tussen ons en de ouders een nauwe band moet ontstaan, anders kun nen wij er niet in slagen de angst van de kinderen weg te nemen." Deze week legde de heer Beale de stuatie uit aan de ouders, die waren bijeengekomen om te praten over de vraag door wie zij zich wettelijk zullen laten vertegenwoordigen bij het komen de gerechterlijk onderzoek naar de oor zaak van de ramp. Een andere bijeenkomst werd gehou den om te praten over de verdeling de 39.000 stukken speelgoed, die vanuit het gehele land naar Aberfan zijn gestuurd. De mijn in Merthyr Vale, waarvan het afval een eeuw lang werd gestort op de rampzalige sintelberg in Aber- is dinsdag weer in gebruik geno men. Het afval wordt nu gestort op het terrein van een oude, niet meer ge bruikte mijn, vijf kilometer buiten het MILLINGEN Zij hield ontzet tend veel van hen, zo luidt het oordeel van de inwoners van lingen over de 35-jarige mevrouw O. O.-K., die gistermorgen haar vijf kinderen in hun slaap met bijlslagen doodde. Maar waarom heeft zij dan haar vreselijke daad gepleegd? Was het omdat zij zich binnenkort bij haar man in Zuid-Afrika zou voe gen en zij, na een negeropstand waarvan zij getuige was, de schrik voor dat land te pakken had? Misschien zal de waarheid eens aan het licht komen, maar tot nu toe tast men nog volkomen in het duister. Zelfs de naaste familieleden van mevrouw O. kunnen slechts naar de reden gis sen. Waren er soms ook huwelijks moeilijkheden? Tien jaar heeft mevrouw O. in Zuid- Afrika gewoond. Haar man had een schoenfabriekje opgericht. Toen er een opstand uitbrak vluchtte zij naar Australië. Later kwam daar ook haar man. In Australië ging het mis. Het ge- (Advertentie) DE ZON IN EEN FLES De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe bessen. En let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fles. zin kon het niet rooien. O., die het handwerk van schoenmaker weer uit oefende, had wel veel klanten, maar die waren wat lui in betalen. En zo bleven de inkomsten zeer minimaal. Na vier jaar keerde mevrouw O. naar Nederland terug. Haar man volg de enige tijd later, maar hij kon het hier niet meer wennen. Voor de twee de maal vertrok hij naar Zuid-Afrika om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Afspraak was, dat het ge zin zou volgen, zodra de vader was geslaagd met zijn plannen. Intussen was het gezin in Nederland aangewezen op steun van sociale zaken. Financiële hulp van de vader bleef uit. Het schijnt, dat hij haar kort geleden heeft geschreven en verzocht naar hem toe te komen. Is toen de angst gekomen? Wilde zij niet uit vrees voor wat haar in Zuid- Afrika kon wachten, of was de wij dering tussen haar en haar ma groot geworden? Nader blijkt nog dat de man in de veronderstelling verkeerde dat zijn gezin zich binnenkort bij hem zou vestigen in Oudtshoorn, zijn woon plaats in Zuid-Afrika. Hij had volgens een verklaring van zijn vrienden daar een huis gehuurd en ingericht voor zijn gezin. Mao valt Z.-Slavië en Rusland aan WENEN Mao Tse Toeng heeft Rusland, Zuid-Slavië en hun bondgeno ten ervan beschuldigd te ijveren voor herstel van het kapitalisme kruipen voor de imperialisten. In een boodschap aan het congres van de Albanese partij hekelt de Chi nese leider wat hij noemt de „revisio nistische en Titoïstische klieken de re negaten en stakingsbrekers". In de boodschao wordt Albanië eeu „berg van marxisme-leninisme noemd, omringd door de modder van revisionisme en imperialisme" Geen plutonium bij Chinese kernproef WASHINGTON De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren meegedeeld dat China bij zijn vierde kernproef op 27 oktober j.l. var verrijkt uranium gebruik heeft ge maakt. Dit materiaal brengt wel een hevige explosie teweeg, maar is vri, moeilijk te gebruiken bij geleide projec tielen. Uit de voorlopige analyse blijkt dat geen sporen konden worden ont dekt van plutonium of thermonucleaire materialen. Wijzigingen in Navo PARIJS De Britse generaal sir Robert Bray is benoemd tot olaatsver- vangend opperbevelhebber van de NA VO-strijdkrachten In Europa. Bray die nu mperbevelehebber van de NAVO in Noord-Europa is, volgt 1 maart a.s. de Britse luchtmaarschalk r Thomas Pike op. Luitenant-generaal sir Kenneth Dar ling wordt opperbevelhebber ir Noord-Europa. Als vliegende vogel, die overal wat heb daar vangt, doe ik nogal gevarieerd bood schappen. Gelukkig heb ik wel een klein vriendencorps van vaste leve ranciers. die stuk voor stuk de stra lende uitzondering zijn op de tegen woordig zo dikwijls gehoorde regel: „Je krijgt geen service meer". Maar om weer terug te rijden. Waarmee nutteloze aankoop ge- of open zijn, da's een kwestie van daan en met enige tactvolle woorden boffen, alle kappers en borrelwinkels boodschappentas geparkeerd, blijven de hele dag gesloten. Maar reizend en trekkend zde je nog wel eens wat. of de thuiskomst is te laat om nog in de buurtwinkels te recht te kunnen. Met die onderweg aankopen kun je wel gekke dingen beleven. Zo was het jaren een wens van me geweest eens „de" Albert Kuyp te doen. Maar altijd moest ik met de tram langs die heerlijke Amsterdamse straat met kraampjes, bloemenstalletjes en visluchtjes zon der ook maar een kans te hebben er even uit te wippen. Tot op een dag twee afspraken in de hoofdstad een uurtje speling gaven. Op een ren naar de Albert Kuyp. Ik had geen bood schap te doen, maar, zo hield ik me zelf voor, ook zonder kopen zou het dwalen in het gewoel amusant zijn. Natuurlijk kwam ik er toch vandaan met een bloeiend plantje, een super- goedkope aanbieding stroopwafels. Nu behoor ik tot het lastige soort iensen, dat opeens kan zeggen: „Wat dag is het vandaag?" Dat komt het marktvoordeel wel weer ver dwenen Ook heb ik eens totaal verbijsterd ook wel, in Bussum gestaan, denkend daar op dien je toch te hebben, omdat een holletje even alle boodschappen krantenle' de maaltijd te kunnen doen Boodschairoen hebt. Gisteren was het weer zover. Om half één ontdekte ik dat het woens dag was. Rende naar de winkel met laten die nu allemaal potdicht zijn! kraanleertjes, omdat er een waterval Het was griezelig, want er liep ook dreigt. Stormde hijgend de winkel geen mens, aan wie ik iets vragen kon, binnen, waar bleek dat er van sluiten Zo alsof alle bewoners weggekropen geen sprake was. Zelfs onderwees de waren voor naderend onheil. Later meneer me uitvoerig in het aanbren- hoorde ik. dat in Bussum gewoon alle gen var kraanleertjes. Wat helaas de winkels op dinsdagmiddag dicht zijn. problemen niet oplost, omdat ik de Allemaal tegelijk. Hoe de 3 hoofdkraan niet kan vinden. Er ziin de groenteboer zich dan laat kappen wel ingewikkeldheden met kranen in de kapster haar schoenen koopt e echte Indische mango's en worst, die de schoenenwinkelier zijn televisie- zwaar naar knoflook riekte. Het bood- schappennet, altijd in een hoekje van mijn tas opgeborgen, puilde aardig uit. Pas toen ik op de stoep voor het statige huis stond, waarin een plech tige meneer mi' achter een schrijf bureau zou wachten, drong de gekke situatie tot me door. Ik ben toen op een ren naar een winkel gaan zoeken onze flatkelder, maar tot dusver heb ik niet de euvele moed gehad er één uit te kiezen om dicht te draaien. In- ons. gewo- tussen nnd het onderricht zo lane ge- ne consumenten, wel iets in. duurd. dat het knipuur der ande-e Hier in Den Haag is het anders. De winkeldeuren was gekomen. En er warenhuizen maandagmorgen dicht moesten nog melk en groenten en De slagers in ieder geval na écn uur, eieren Moeilijk? Helemaal niet maar dan kun je in de supermarkten De groenten kocht ik bij de slager, wel je biefstuk halen. De boek- en de melk bij de bakker en de eieren'' schrijfbehoeftenwinkels mogen dicht Die leende ik van de buurvrouw. Johnson terug uit Azië) ANCHORAGE President Johnson, teruggekeerd op Amerikaanse bodem na zijn reis door Azië en Australië, vatte zijn bevindingen gisteren als volgt samen: „Dit was de meest bevre digende, opwindende en bemoedigende reis van mijn leven. Ik geloof dat het wellicht ook de belangrijkste en meest historische was." De president herinnerde eraan dat hij bij zijn vertrek uit Washington had verklaard geen wonderen te verwach ten van de conferentie over Vietnam ii_ Manilla. Ook zei hij dat de enige reac tie van de communisten tot dusver een uiting van hernieuwde vijandschap was. „Tot hier verandering in komt, tot de communisten inzien dat ze deze oorlog niet kunnen winnen, zullen er geen wonderen van vrede in Vietnam gebeu- ~n." Hij zei in Manilla ter zake van Viet nam een hechte eenheid te hebben waargenomen. De Russische regeringskrant Izwestia bracht gisteren naar voren dal Johnsons bespreking met zes bondgeno ten in Manilla geen olijftak was, maar een nieuwe opvoering van de Vietna mese oorlog. Zware verkeerstol in Frankrijk PARIJS Het lange weekeinde in Frankrijk, dat door Allerheiligen tot en met dinsdag duurde, heeft een zwa re verkeerstol geëist. 121 personen kwa men om het leven, terwijl er 1.068 wer den gewond, van wie de helft ernstig. Voorbarig LONDEN De voormalige Britse geheime agent Edward Cookridge heeft in Engeland een boek uitgebracht on,der de titel „Inside SOE". Het behandelt de gang van zaken bij de Londense centrale, die de ondergrondse be weging in bezet Europa leidde en opdrachten gaf. De SOE „Special Operations Executive") is overigens verant woordelijk voor het „England Spiel", dat aan tientallen Neder landse geheime agenten het leven kostte. In het nieuwste boek van Cookridge wordt uitvoerig ingegaan op de figuur van de uit Elzas afkomstige, Duitse ge heime agent Louis Guillaume Christ- mann, die zich zo meesterlijk als leider van de Belgische verzetsbeweging voor deed dat de Britten hem in 1942 met het Militaire Kruis onderscheidden. Christmann („Arnaud" voor de En gelsen) werkte sinds 1937 zowel voor de Franse geheime dienst als voor de Duitse contra-spionage. Na 1940 lever de hij verschillende Franse verzetsstrij ders aan de Duitsers uit. In 1941 werd hij door Berlijn naar Nederland gestuurd, waar hij moest helpen de verzetsgroepen hier te lan de, maar ook in België te breken. Hij organiseerde wat in Britse ogen zijn eigen ontsnapping aan de Gestapo was, zomede de vlucht van vier zetsstrijders", die in werkelijkheid leden van de Duitse geheime politie De hoge Britse onderscheiding, die Christman kreeg, werd in 1944 inge trokken, toen de SOE eindelijk achter zijn ware identiteit was gekomen. In 1946 werd Christmann in Cannes gearresteerd. Hij bracht een aantal ja ren in Franse gevangenissen door, werd begenadigd en tenslotte aan Duitsland overgeleverd. Daar ver dween hij in 1960, waarschijnlijk naar Noord-Afrika. president Johnson. Er zijn dan ook allerlei wijzen van benadering. Het gaat echter tè ver te beweren, dat de conferentie van Manilla Is mislukt, omdat Hanoi er niet gun stig op heeft gereageerd. Met dez© afwijzende houding was tevorea rekening gehouden. Johnson ging naar Manilla om het streven naar Aziatische eenheid kracht bij te zetten. Het initiatief tot de conferentie was genomen door president Marcos van de Phi- lippijnen. Manilla was een begin, een klein begin als men wil. Meer niet, maar ook niet minder. President Marcos tracht thans tot een grote Aziati sche conferentie te komen. Die bijeenkomst zal wellicht in Birma worden gehouden. De pre mier van dit land wil als gastheer optreden. Oe Thant, secretaris-ge neraal van de VN (zelf een Bir- mees) is op de hoogte gebracht Te spreken van mislukking van de Manilla-conferentie is dus voorba rig. Het gaat hier om een gevoeli ge zaak, die niet van de ene op d© andere dag kan worden afgewik keld. Men dient de poging in geen geval uitsluitend tegen de achtergrond van al of niet vredesonderhande lingen over Vietnam te bezien. Verband ken heeft met de verkiezingen die over enkele dagen in Amerika wor den gehouden. In dit verband moet men goed be seffen, dat dit jaar geen presi dentsverkiezingen worden gehou den en Johnson persoonlijk dus geen profijt kan trekken van eni gerlei door hem gekweekte good will. Bij de verkiezingen van gouver neurs, senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden worden bovendien nationale problemen overschaduwd door de persoonlijk heid van de kandidaten èn door plaatselijke kwesties. Daar komt bij, dat Vietnam zeker niet de belangrijkste inzet van de verkiezingsstrijd is. Binnenlandse politieke problemen vragen de meeste aandacht. Dat bleek al bij de voorverkiezingen. Overigens is Johnson al drie Jaar president en kan zijn optreden van de afgelopen weken het oordeel over zijn algemene beleid nauwe lijks beïnvloeden. Zó opzienbarend was zijn Aziatische reis nu ook weer niet Het korte bezoek van Johnson aan een zwaar bewaakte Amerikaanse basis in Zuid-Vietnam zal voor de tegenstanders van zijn Vietnambe- leid bepaald geen aanleiding zijn, hun verzet op te geven. (Van onze verkeersredacteur) BRUMMEN 's Werelds groot ste wegenbouwmachine is nu ook in Nederland geïntroduceerd. Na succesvolle experimenten Duitsland (waar hij vandaan komt) en in België heeft Brum- men de Nederlandse primeur ge kregen van de Titan: een asfalt- robot, die 300 ton asfalt per uur verwerkt en al rijdend een keurig vlak zes meter breed asfalt- tapijt achter zich laat. Wegenbouwer F. J. Bruil zette het 144.000 gulden kostende ge vaarte in op de nieuwe IJssel- weg en straks gaat het naar de nieuwe weg van Haarlem naar het Schiphol-klaverblad. Gisteren is het voor het eerst in actie geko men. Volgens bouwer Bruil zal met de Ti tan sneller dan tot dusver wegenbouw kunnen worden bedreven. Theoretisch kan hij niet minder dan vier kilometer per uur afleggen. In de meeste geval len zal deze snelheid echter lager zijn. Maar in Brummen legt hij toch nog altijd ruim één kilometer in een uur af, wat betekent, dat er dan ook een strook van zes meter breedte ligt. Ook voor de aanleg van rijkswegen heeft deze breedte voordelen. Werden tot nu toe de drie stroken (twee rijstro ken en een vluchtberm van elk 3.75 m) in drie banen neergelegd, de Titan heeft er maar tweemaal voor te rijden. Het principe van de installatie is niet nieuw; wél nieuw echter is de capaci teit. De breedte van het asfalttapijt is twee meter groter dan die van de grootste bestaande machine. Voorts is de tapijt aanzienlijk dikker: de maxi mum dikte bedraagt niet minder dan 30 cm. Een ander voordeel is de grote re dichtheid van het door de Titan gelegde asfalt, waardoor een vlakker wegdek ontstaat. De Titan-machine aan het werk. Het enige probleem is het gevaarte steeds van asfalt te voorzien: 300 ton per uur betekent immers 30 vracht auto's van 10 ton heen en weer laten rijden. In Brummen wordt die capaci teit nog niet gehaald. Daar wordt elk uur 200 ton aangevoerd. Maar als het moet, kan die hoeveelheid snel omhoog worden gebracht Mogelijkheden Bouwer Bruil ziet grote toekomstmo gelijkheden voor de Titan, die speciaal voor Nederlands drassige grond met rupsbanden van een bulldozer is uitge rust. Waar Nederland in het jaar 2000 een slordige 20 miljoen inwoners zal tellen, zal het Nederlandse wegennet aanzienlijk moeten worden uitgebreid. „Misschien," zei hij gisteren, de verkeersdichtheid dan wel zo groot ge worden. dat wij evenals in Amerika op sommige plaatsen 12-baans wegen zou den kunnen gebruiken. Vast staat in ieder geval wel, dat de viaduct-syste men in de toekomst de wegenbouw in etages steeds meer aandacht zul len vragen. En daarbij zullen monster machines als de Titan goede diensten kunnen bewijzen." Voor de eerste toeschouwers, onder wie vertegenwoordigers van Rijkswa terstaat, was de Titan-show een indruk wekkende. Niet alleen door de snelheid waarmee het asfalttapijt werd gelegd, ook door de praktische constructie var het gevaarte, waardoor het continu in actie kan blijven. Al rijdend duwt het de vrachtwagen voort, die al naar gelang de behoefte ziin asfaltlading in de trechter van de machine lost. Toch kan de hele installatie door één an worden bediend. Bovendien zijn de wegwerkers achter de machine, die normaliter het wegdek afwerken, niet meer nodig, wat een aanzienlijke perso- neelsbesparing oplevert. Worden Chinese leiders af«ezet? PEKING Verscheidene Chinese par tijleiders zullen waarschijnlijk binnen kort worden afgezet. Het communisti sche Chinese partijblad de Rode Vlag heeft dit vandaag meegedeeld. Het be- wuste artikel van deze strekking is door j de andere bladen in Peking overgenomen, i De hoofdredacteur van de Rode Vlag, Tsjcn Pota, staat aan het hoofd van de "culturele revolutie" in China. I PRAAG Een rechtbank in Praag heeft gisteren de voormalige SS-officier Kurt Wilfer tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het organiseren van de SS-veiligheidsdienst in Tsjechoslowa- kije tijdens de oorlog. (Van een onzer redacteuren) JJET moet voor een Nederlandse minister van buitenlandse zaken prettig zijn te vernemen, dat Engeland op het punt staat opnieuw een stap te doen die kan leiden tot toetreding tot de Europese Economische Ge meenschap (EEG). Vooral voor Nederland is het niet-meedoen van Engeland steeds een bron van grote zorg geweest. Toen het verdrag van Rome werd getekend was Engeland niet bereid, zich als een Europese mogendheid te beschouwen. Het meende zich nog te kunnen laten gelden als wereldmogend- heid, temeer daar het een leidende rol speelde inJ? Britse Gemenebest. Niettemin leek er m 1957 reden om aan te nemen, dat Engeland en Vai1 ,de EE9. elkaar nog zouden vuiuen in een xe vormen °,ne; ,dlt door Nederland gepropageerde streven landen dp FVA111^3 ®LC °?1?at Engeland met een aantal ander® EEG oprichtte (Eur°Pese vrijhandelsassociatie) als tegenhanger van de Premier Wilson Bedachtzaamheid vinden in een te vormen Boot gemist De onverwacht snelle ontwikkeling van de EEG en het aan de macht komen van gene- iolir ,n]r raal De Gaulle waren echter twee grote te- leurstelhngen voor de Britten. Zij gingen langzaam maar zeker beseffen, MniKi i?'gf m'st e.n ]ussen wal en schip waren gekomen. Het van 1Q«9 Engeland minder te bieden dan Europa. En in het na- L tlw' Tai diLri;gering Macmilla" (Conservatief) zo ver, dat zij i g ?e E verzocht- Minister Heath bereikte in Brussel in hef veto ïan^De GauS!"8 bclan8rijke I"""™- kwam De Franse president had niet verwacht, dat Engeland het EEG-ver- 1U1- en .haar ..zou sl^fn- Het Amerikaans-Britse akkoord in- aPolans-omierzeeers gebruikte de generaal als aanleiding om En. £fla"d f reg "uar Eur°Pa te versperren. Daarmee gaf hy duidelijk te zijnbezwaren tegen Engeland zich richtten tegen het defen siebeleid en de buitenlandse politiek van dit land. Het is thans de vraag. -Britse verhoudingen sindsdien wezenlijks iets is veran- Risico derd. Wil Engeland niet het risico lopen, voor de tweede keer afgewezen te worden, dan dient het zich er van tevoren van te vergewissen of iet kan voldoen aan de eisen die Frankrijk in bedoeld opzicht zal stelien. Premier Wilson die nu ook doordrongen zou zijn van de noodzakelijkheid SS w» feM i '"V3" S" 'ü?11 bijudc EEG' dienl hier°p bedacht t, zijn. Wellicht zal van deze bedachtzaamheid iets te zien zjjn in de nieuw, beginselverklaring, die dezer dagen wordt verwacht, nieuw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11