LONDEN LONDEN Van Walsums „diefstal" bleef pijnlijke ervaring i „Schmelzer i knap en charmant Mandaat Oe Tliant verlengd Erhard maakt nog weinig kans aan te blijven TILANUS VERTELDE MIJ ZIJN LEVEN DOOR DRS. G. PUCHINGER (SLOT) REi i1 Brokstukken van raket zweven om de aarde NPD wordt gezuiverd Grote bosbrand: elf doden ii Doodvonnis in Rhodesië VORSTER: Z.W.-AFRIKA BLIJFT ONS f IN DE GREEP/y VAN DE GRIEP? t ueruit!J! PSYCHOPATEN OP VERZAMELLIJST? JL WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) EEDS tijdens de tweede wereldoorlog wordt dr. H. W. Tilanus geconfronteerd met de geest van ernieuwing die door het land waart. De gijze laars in St. Michielsgestel zijn behoorlijk geïnformeerd en hebben voor elk onderwerp wel een specialist die col leges geeft. Zo kon het gebeuren, dat de verklaring van de Koningin van 7 december bet kamp binnengesmok keld werd en dat Logemann direct onderkende, dat daar grote moeilijkheden uit zouden voortvloeien met Indonesië. Erepromotie tot doctor in de rech ten aan de Vrije Universiteit in oktober 1958. weekend reizen vanaf f99,- per nachtboot Hoek van Holland-Harwich Russische kunstmaan: mysterie Russische Kunstmaan, die op 17 sep tember in alle suite gelanceerd moet zijn en die tijdens ue lancering ot kort daarna vergaan is. Deze con clusie treKt het Algemeen Dagoiad o.a. uit de Kunstmaancatalogus van een wetenschappelijk centrum van het Amerikaanse ruimtevaartbureau (NASA). Tweeënveertig brokstukken zouden na de lancering tussen 20 sep tember en 10 oktober in de damp kring zijn verbrand. Dat de stukken alle kanten uit moe ten zyn gevlogen, zou men opmaken uit het grote verschil tussen de om- loopbanen vai. de negen stukken die nu nog om de aarde draaien. In de voorgaande catalogus, waarin alle lanceringen tot en met 28 sep tember zijn opgenomen, was nog niets over de geheimzinnige Russische lancering van 17 september vermeld. Dit is ongebruikelijk omdat in de ca talogus de chronologische volgorde strikt wordt gehandhaafd. heeft gezwegen, alleen aangeduid met het nummer 1966-88. Volgens het Noorse blad Aftenpos- ten is een groot stuk van de kunst maan boven het zuiaen .van Noorwe gen in de dampkring vergaan. Een Noors centrum, waar men de banen van kunstmanen bestudeert, zou uit de Verenigde Staten de waarschuwing hebben ontvangen dat het brokstuk wellicht op .Noors gebied terecht zou komen. Onbekend De Kunstmaancatalogus van 30 september maakt ook melding van drie voorwerpen van onbekende na- tionaliteit die tussen 28 december van het vorig jaar en 25 januari van dit jaar in banen om de aarde werden gebracht. Volgens het Alg. Dagblad hebben alle landen die aan ruimtevaart doen, zich verplicht elke lancering van een kunstmaan of ruimtesonde bij de Verenigde Naties te melden. Voorzitter Beieren treedt toch af HANNOVER Franz Lorian Win ter, voorzitter voor Beieren van de ui terst rechtse Nationaal-democratische partij Duitsland (NPD), is uit het partij bestuur getreden. Winter is bezorgd over het feit dat in de NPD een groei naar voren komt, iie niets vereeten en niets geleerd heeft. „Ik wil niet verantwoordelijk zijn wanneer ons land opnieuw door godde loze fanatici wordt beheerst en in he ongeluk wordt gestort", zo zei Winter In de NPD, die geleid wordt doo Fritz Thielen en Adolf von Thaddeu zitten meer dan duizend voormalige na zi's. Thielen heeft nog geprobeerd Win ter over te halen aan te blijven me de toezegging dat de partij van extre misten zou worden gezuiverd maa gisteravond nam net partijbestuur he ontslag van Winter toch aan. PACOIMA Bij de blussing van een grote bosbrand over een gebied van 400 - hectare in Californië zijn zeker elf jon- trots op naar prachtige WOS. En toen gelui om het leven gekomen. De brand er dan ook een Sunil team aanbelde Mn mc' Slru"" ™'i' «Tf baar de nas De brand ontstond doordat een hoofd- j «oen, zei ze: „U mag het spanningskabel brak en in het kreupel- proberen dames, maar ik denk niet hout terecht kwam. De vlammen werden dat Sunil het van mü wint". De Sunil opgejaagd door een hete woestijnwind. Ook de politieke toekomst van Neder land is onzeker. Tilanus ziet een scherpe scheiding die door de grote rivieren getrokken wordt. Ten zuiden daarvan, het reeds bevrijde gedeelte, heerst een verlangen naar vernle- wing en eenheid in overeenstemming met de idealen van de Koningin. De Nederlandse Volksbeweging heeft daar veel invloed en de Koningin is onder de indruk van Schermcrhorn. ADVIES Bij zijn advies aan de Koningin zegt Tilanus: „U denkt dat het overal is als hier in het zuiden, maar vergis u niet, benoorden de Moerdijk leven de oude partijen werkelijk nog." Hij stelt de Koningin voor mr. dr. J. Donner met de formatie-opdracht tej doen, omdat deze opzet te beperkt belasten, ,,'t Heeft helaas niet zo mo- j jn dezen tijd heeft men in veel bree- gen zijn, maar ik vraag mij nog wel' eens af, als Donner eens aan het bewind was geweest, hoe alles dan niettegenstaande zijn bekwaamheid als schrijver, namen de oorspronke lijke lezers van het blad het niet dat Van Walsum constant de doorbraak propageerde. Op 12 april 1947 moest Van Walsum aan zijn lezers medede len dat de uitgave van De Nieuwe Nederlander gestaakt moest worden.' Aan het slot van zijn vertelling, die door zijn dood ontijdig werd afgebro ken, maakt Tilanus enkele opmerkin gen over politici die nu de toon aan geven. Toxopcus: „Spreekt met groot gemak ook weieens over zaken waar hij niet al te veel van weet, maar daar staat tegenover dat hij fris en gezel lig in dc omgang is." Roolvink: „Ik vond hem als staatssecre taris zeer bekwaam. Wij kenden hem bij zijn benoeming niet, maar tijdens zijn eerste debatten in de Kamer kwamen Kamerleden op mij toe, die vroegen: „Wie is hij eigenlijk? Hij is prima!" Roolvink kan de taal spre ken die Suurhoff verstaat, en als het moest, sloeg hij er in de debatten van achter de ministerstafel op los." Tenslotte drs. Schmelzer: „Hij is knap en charmant, en tevens een fijn mens. Wel zou men hem in de Ka mer soms stoerder wensen, vooral als leider van zijn zo vaak verdeelde fractie. Hij doet me veel aan No- lens denken, met zijn stalen kop!" Dr. Tilanus en mr. Beernink tijdens een warme receptie de figuur Tilanus ten volle voor gaat leven. Het is ook moeilijk een scherp omlijnd beeld te tekenen van een niet uitgesproken geprononceer de figuur. Naast alle waardering voor dit zeer interessante werk moet toch ook gezegd, dat Puchinger zich te veel richt tot de toch altijd nog selecte kring van be langstellenden en belangheb benden; overigens is aan dit gevaar met politieke gedenk schriften, waaraan wij in Nederland toch veel behoefte hebben, moeilijk te ontko men. Deze laatste constatering omdat het niet de eerste publi- katie van Puchinger is en, naar wij hopen, ook niet de laatste. „Tilanus vertelde mU zijn leven", drs. G. Puchinger. Uitgave J. H. Kok, Kampen (294 blz., 13,75) BIOGFRAFIE? zou zijn gegaan", is de overpeinzing van Tilanus. In januari 1944 schrijft Tilanus vanuil St. Michielsgestel aan mr. W. R. E. baron van der Feltz: „De A.R. blij ven volkomen zichzelf; de berichten die ik van hier en daar krijg, bevesti gen dit. Onder onze mensen zijn drie stromingen: 1. Enkelen (o.a. Lohman wanneer zijn le Kamerzetel daar door geen gevaar zou lopen) zouden zo maar in het A.R. schuitje willen stappen. 2. Enkele anderen, onder lei ding van Van W. uit Rotterdam (mr. G. E.' van Walsum, red.), zouden wat was niet terug willen zien, en wat na moeizamen arbeid van 40 jaren is opgebouwd, radicaal als afgedaan wil len beschouwen. Ze zijn fel anti A.R. 3. De grote massa blijft trouw aan wat was". In dit verband is van belang het mon deling en schriftelijk contact tussen Tilanus en Van Walsum. Op 7 janua ri 1943 schrijft de latere burge meester van Rotterdam Tilanus brief, die hij later kwalificeert „als mijlpaal in de ontwikkeling van mijn politiek denken uit dien tjd".: VEROUDERD Van Walsum wijst bestendiging vroegere partijverhoudingen sterkste af, omdat deze partijen zijn ontstaan als reactie op verouderde staatkundige verhoudingen. Nieuwe conflicten zullen nieuwe partijen noodzakelijk maken is de kreet. „Het is mij bekend, dat hierover in andere partijen anders wordt ge dacht, zoodat de meeste van deze stel lig weder zullen wederkomen. Dit mag voor ons, wanneer wij dat on juist vinden, echter geen reden zijn der kring dan de vroegere A.R. C.H. oog gekregen voor den geestelij ken inslag van het staatkundige en maatschappelijke leven en indien er j Het is moeilijk een totaal indruk te één groep is. die daaruit de conse- j geven van het boek van drs. Puchin- quenties behoort te trekken, zijn wij I ger. Het is geen biografie in de strik- het. Ik heb tegen een dergelijke fusie te zin van het woord, maar geeft bovendien dit bezwaar, dat zij een j veel feiten uit de politiek, zonder dat belemmering zou kunnen zijn voor: een groei van de nieuwe verhoudin gen, welke op het terrein van de i Kerk bezig zijn te ontstaan en diej wij behooren te bevorderen. Hierme- i de gaat gepaard een nieuwe opvat-1 ting van de taak van de Kerk met' betrekking tot de samenleving, waar tegen juist in A.R.-kringen ernstige bezwaren leven. Ik wil hiermede in het geheel niet gezegd hebben, dat er beslist geen christelijke partij moet komen. Dat zullen de omstandigheden onder ons hebben te leeren. Maar als deze ons' daartoe dringen, zal de christelijke' partij, die dan zou ontstaan, le venskrachtiger zijn dan een partij, die slechts een voortzetting is van vroegere partijen. ANDERS NEW YORK De Algemene Ver gadering heeft gis teren na een ge heime stemming het mandaat van secretaris-gene raal Thant ver lengd tot aan het einde van de hui dige zitting (20 december). Het mandaat zou mor gen af lopen. Thant was niet in de zanl toen de resolutie werd in gediend. Later zei de secretaris-generaal dat zijn uitein delijk besluit of hij een tweede ambts termijn zal aanvaarden, onder meer zal worden beïnvloed door vooruit zichten op vrede in Azië. Hij zei dat het vraagstuk van zijn opvolging moet zijn geregeld voor het einde van d« huidige zitting van de Algemene Ver gadering. SALISBURY In de Rhodesische hoofdstad is gisteren de neger Elisha Tarlsaji ter dood veroordeeld wegen» het gooien van een handgranaat in de woning van een blank gezin. BAARN Nadat enkele weken gele den bij honden in Soest-Zuid de ziekte van Weil was geconstateerd, is zij nu ook waargenomen bij honden in Baarn. Aan vankelijk dacht men de ziekte de kop te hebben ingedrukt, maar men moet wel aannemen, dat zij zich heeft uitgebreid tot de naaste omgeving van Soest-Zuid. 4 dagen f 144,- P" dagboot Hoek van Holland-Harwich OPINIE-ONDERZOEK WIJST NAAR GERSTENMAIER BONN Bondskanselier Lud- Beslissend is. dat in het politieke le-iwig Erhard heeft het vandaag ven van de toekomst algemeen zwaar te verduren gehad. Men christelijke normen tot erkenning ko- geeft hcm in het algemeen weinig men en de saeculansatie van het le- ven roveel mogelijk wordt tegenge- kans n0« lang aan te blijven als gaan. Met vooropstelling van dit [regeringshoofd en partijleider, hoofddoel kunnen wij ons openstel-' len voor elke mogelijkheid van partij vorming, welke dit doel de beste kansen belooft. Als het maar geen partijgroepering is uitsluitend op de tegenstelling conservatief en voor uitstrevend gebaseerd." ÉÉN IN GELOOF hetzelfde te doen. Ik geloof integen deel, dat wij dan door onze afwijken de houding getuigenis van ons beter inzicht moeten afleggen. Ik weet, dat aan de Anti-Revolutio nairen de vorming van één Protes- tantsch-Christelijke partij voor oo- gen staat, die moet ontstaan door eer fusie van A.R. en C.H. Ik zal ian een dergelijke fusie niet kunnen mede- Tilanus wil Van Walsum niet overtui gen van diens ongelijk, omdat hij reeds lang tevoren op de hoogte was van de richting, waarin Van Walsums gedachten gingen Echter „persoonlijk kan ik niet vrij ademen wanneer ik niet. op dit terrein, mij vrijuit zou kunnen stellen op de ba sis van mijn Schriftbeschouwing en mij niet gedragen weten niet door menschen. die dit tolereren maar door menschen. die ook daarvan al leen willen uitgaan." Door kranten en politici wordt hij aangewezen als de verantwoordelijke persoon voor de stijgende prijzen koeling in de be- trekkingen met Frankrijk en de Verenigde Staten. De voornaamste klacht echter is dat hij geen harde beslissingen durft t? i Om tien uur van morgen zat Erhard een vergadering van het kabinet voor, en in de middag was hij aanwezig op een bijeenkomst van de leden van de Bondsdagfractie ven de CDU. In beide lichamen is nog slechts weinig overge bleven van zijn prestige. Nat het uittre den uit de regering van de vier vrije democraten zeggen prominente CDU- functionarissen thans zelfs openlijk dat het tijd is dat hij heengaat. NIEUWE MAN Erhard vertoont in het openbaar weinig tekenen van bereidheid heen te gaan. Hij schijnt te vertrouwen op de omstandig heid dat hij alleen kan worden afgezet, als zijn tegenstanders het eens worden over een opvolger, die een meerderheid in de Bondsdag krijgt Zijn vijanden zul len hier voorlopig geen kans toe zien. Een populair televisieprogramma over openbare zaken heeft een opinie-onder zoek gehouden. Hieruit bleek dat 35 pro cent van de kiezers de voorkeur zou geven aan Eugen Gerstenmaier, de 60- jarige voorzitter van de Bondsdag. Hij is voorstander van een grote coalitie met de sociaal-democraten. De laatsten zijn in de oppositie geweest sinds de West- duitse regering in 1949 werd gevormd. 14 procent van de kiezers hield het op Rainer Barzel, fractievoorzitter van de CDU in de Bondsdag, en 11 procent was voor Kurt-Georg Kiesinger, premier van de deelstaat Baden-Württemberg. Schro der kreeg 10 procent. Alle genoemden zijn lid van de CDU. Veel aandacht wordt besteed aan de zondag te houden verkiezingen voor het staatsparlement van Hessen, twee weken later te volgen door soortgelijke verkie zingen in Beieren. Dat had mevrouw Cretier niet verwacht.... Mevrouw Cretier in Lobith was altijd dames gingen aan de slag. Alles deden ze op dezelfde wijze als mevrouw Cretier. Ze gebruikten alleen een ander wasmiddel: Sunil. Het resul taat? Alles was witter, duidelijk wit ter... En u mag raden welk wasmiddel mevrouw Cretier nu gebruikt... SunilI Tilanus en Van Walsum staan ook in een andere kwestie tegenover elkaar. Tilanus noemt de affaire met de christelijk historische De N'ederlan der een van de pijnlijkste ervaringen uit zijn politieke loopbaan. Van Walsum wilde een spreekbuis voor zijn Nederlandse Volksbeweging. Hii zocht in dc richting van Handelsblad -n Telegraaf: dit mislukte. Met ach ter zich Gravemeyer, Kraemer cn tanning wendde hij zich tot Dc Nc- lerlander en wist te bewerkstelligen, lat hij tot hoofdredacteur werd be- loemd. De christelijk historische De Vederlander werd De Nieuwe Neder- ander (52e jaargang!), die niet "hristelijk historisch meer was, maar loor Van Walsum tot een spreekbuis an de Volksbeweging werd ge naakt. Op zondagmorgen 13 mei vreeg Tilanus zelf Commissaris /an de N.V. Dagblad De Nederlander schriftelijk bericht, dat de krant de volgende dag onder de 'aam zou verschijnen. SYNODE 'üanus is zich altijd aan deze zaak blijven ergeren. Met instemming ci teert hij de Nieuwe Haagse Courant, die sprak van „geestelijke diefstal" Onbegrijpelijk vindt Tilanus boven dien, dat Van Walsums doorbraak oropaganda gevoerd wordt met syno daal geld via de Urgentie Commissie van de Ned. Hervormde synode. De irotesten van Tilanus blijven zonder iitwerking. De grootste aandeelhou ders, zoals Van Boetzelaer van Dub beldam, steunen Van Walsum. Tila nus trekt zich rerug. „Wij verloren De Nederlander mèar De Nieuwe Nederlander verloor, ondanks het feit dat Van Walsum veel mensen achter zich had. haar lezers. Want EAST LONDON (ZUID-AFRIKA) Premier Vorster van Zuid Afrika heeft en congres van de Nationale Partij van Kaapprovincie gezegd dat zijn gering het bestuur zal blijven vo« over Zuid West Afrika ondanks de reso lutie van de Verenigde Naties. Vorster verklaarde dat de resolu tie, waarbij Zuid West Afrika van het mandaat wordt onthven, „eenvou dig geen basis heeft in het internatio nale recht". Zij was niet alleen on wettig, maar, voorzover zij de Vere nigde Naties betreft, ongrondwettig. In Pietermaritzburg heeft de leider van de Verenigde Partij, Sir de Villiers Graaff, gezegd te hopen dat de rege ring niet zal besluiten uit de Verenigde Naties te treden zonder het parlement te raadplegen. VERKEER EISTE LEVEN VAN 1600 DUITSE KINDEREN WIESBADEN In We'st-Duitsland zijn vorig jaar meer dan 1600 kinde ren beneden de 15 jaar bij verkeers ongelukken om het leven gekomen. Bijna 20.000 kinderen werden ernstig en 33.662 kinderen licht gewond. Een derde van alle ongelukken gebeurde toen de kinderen naar school gingen of naar huis terugkeerden. Benzine goedkoop BRUSSEL Met ingang van van daag zijn de Belgische benzineprijzen verlaagd. Afhankelijk van de plaats waar de pompen zich bevinden, gaat het om reducties lot 4,2 cent. Het besluit tot verlaging van de prijzen zou zijn genomen om de toenemende con currentie van de zogenaamde witte pompen tegen te gaan. véÏTTE KRUIS poeders helpen Na de moord op Verwoerd KAAPSTAD Rechter Jacques jfendas (48) bekend premier Verwoerd van Wijk, die de leidine heeft van vermoord te hebben Hij werd ontoere- j j koningsvatbaar verklaard en in een het onderzoek naar de moord op Lesticht opgestoten, premier Verwoerd, heeft gisteren' voorgesteld een vertrouwelijke In-J?**'* de r^ke- biank5 ,b,oer 'David Pratt eveneens geprobeerd Ver- lgst op te stellen van alle perso-| woerd te vermoorden. Anderhalf jaar nen, die een psychiatrische be- nadien pleegde hij zelfmoord in het handeling krijgen en die als po-( krankzinnigengesticht, waarin hij als tentieel gevaarlijk moeten wor-1 g^steHjk gestoorde was^gepUatst. den beschouwd. Tijdens een persconferentie verklaar de hij dat er twee voorbeelden waren van het feit, dat dezelfde premier werd aangevallen door geestelijk gestoorden. Daarom zou het naar zijn mening raad zaam zijn een centraal register van psy chopaten aan te leggen. Rechter Van Wijk zei nog dat hij al meer dan honderd getuigen had ge hoord over de moord op de premier. De pleegmoeder van Tsafendas behoor de hierbij, doch niet diens moeder, om dat zij „een seniele kleurlinge" zou zyn, die in Lourenco Marques (Mo zambique) woont. Drie kinderen verbrand Dit register zou beschikbaar moeten zijn voor de veiligheidspolitie. ANTWERPEN Drie Belgische Instanties, die zich bezighouden met i meisjes tussen 2 en 6 laar ziin gisteren de psychiatrie hebben zich inmiddels bij een brand in de ouderlijke woning verzet tegen het voorstel, omdat zij het I te Antwerpen omgekomen Hun broer als een schending zien van de geheim- tje, een kind van 3 jaar. kon worden houdingsplicht der medici. gered, doch is met ernstige brandwon- Op 20 oktober j.l. heeft Dimitrio Tsa- den in het ziekenhuis opgenomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9