Terugkeer van kabinet Cals is mogelijk Kou: dure groente, vroege koopgolf JAMIN Vrouw doodt haar vijf kinderen Commentaren MELKOORLOG ONTKETEND Aanhoudend koud Basis oplossing Na a.r.-initiatief Maar wat doet de formateur? Wapen voor koninklijke kinderen Nederlands voorstel voor atoominspectie Woensdag 2 november 1966 47ste Jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «StantvaiMch ia ghablavan mijn hart la teghanspoat I" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Terroristen van de Vietcong gooiden gisteren mortiergranaten naar een menigte in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, die de val van het bewind van Ngo Dienh Diem herdacht. Er vielen elf doden. Hevig geschrokken mensen zoeken een goed heenkomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De onverwacht ingevallen koude, die volgens sommige deskundigen zelfs een maand te vroeg is, heeft (door nachtvorst) forse schade aan het gewas toegebracht. Voorlopig ziet het er volgens onze weerkun dige medewerker niet naar uit dat verandering in dit weertype is te wachten. Vooral groenten van de koude grond, zoals toma ten en sla alsmede bloemkool lie pen schade op. Maar ook gewas sen uit gestookte kassen hebben te lijden gehad. Met name daar waar men afging op de niet zo verontrustende weersvoorspellin gen. Een aantal veilingen heeft al ge reageerd op de eerste vorstperiode. Vooral de sla, de prei en de bloem kool hebben hier en daar prijsstij gingen te zien gegeven, die snel in de winkels zullen doorwerken. En dit terwijl korte tijd geleden voor deze zelfde groenten nog afbraakprij- een wegens het grote aanbod golden. De onverwachte kon is voordelig voor de winkeliers, met name in de grote steden. Omdat het herfstvakan tie op vele scholen is, gingen duizen den moeders „naar de stad" om grote winterinkopen te doen. De beurzen AMSTERDAM Na de benzine oorlog lijkt er ook nog een melkoorlog te ontbranden. Galeries Modern es met zaken onder meer in Rotterdam, Hoog vliet en Rijswijk verkoopt sinds kort in zijn winkels melk in plastic zakken negen cent goedkoper dan flessemelk •n vier cent goedkoper dan losse melk. Het grootwinkelbedrijf neemt de melk tegen normale inkoopprijzen af van een melkfabriek in Nijkerk. Het is de bedoeling dat ook melkprodukten tegen geringere prijzen worden ver kocht. De eerste reactie van de georgani seerde melkhandel is nogal laconiek „We verwachten niet, dat veel huis vrouwen op hun fietsje zullen stappen om op deze wijze ver van huis drie, vier, vijf liter melk te gaan halen," al dus een commentator. Men gelooft voorts dat het met deze prijzen geen blijvende zaak zal zijn. DE BILT Vrij veel bewolking en mogelijk op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Vannacht op de mee"*r plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord. 20.10, onder 13.22. :r: 17.09; waren goed gevuld bij de maandwis- seling. De politie in de grote steden heeft deze extra drukte duidelijk kunnen constateren. Er zijn ook veel buiten landers naar onze winkelcentra geko men; vooral Duitsers, die vrij hadden met de r.k. gedenkdagen. Venlo vierde gisteren Allerheiligen. Dat wil zeggen, sommige zakenlieden hielden hun winkels open voor het Duitse bezoek. Geen enkele Venlonaar ging gisteren winkelen, doch de Duit sers kwamen in groten getale. Met hun auto's legden ze praktisch op alle parkeerterreinen van het cen trum beslag. De nieuwe maatregel van het gemeentebestuur, namelijk dat er geen pamfletten aan de Duitse kooplustigen mogen worden uitge reikt, had een goede uitwerking. Dat wil zeggen, de straten bleven nu in zoverre schoon, dat er geen folders op het wegdek verspreid lagen. Wel allerlei rommel, zoals dozen en pak papier, die door de Duitsers werden weggegooid. HOGE DRVK Zoals gezegd, de oostenwinden blijven vooralsnog koude lucht aan voeren. De luchtdrukverdeling over geheel Midden- en Oost-Europa is ty pisch winters met een hogedrukge- bied bij Skandinavië en IJsland en een depressie bij Italië en Frankrijk. In het eerstgenoemde gebied viel al sneeuw. Door het binnendrijven van meer wolkenvelden blijft ook overdag de temperatuur in ons land laag, name lijk vier tot vijf graden boven nul. Wat de nachtvorst betreft: in Lim burg werd maximaal vijf graden on der nul gemeten. De ARP meent, dat de crisis snel moet worden opgelost. Daarom heeft het duo BiesheuvelRoolvink de formateur een financieel plan voorgelegd. Op deze pagina en pagina 5 noemt onze parle mentaire redakteur punten uit dit overi gens geheime plan en geeft hij een schets van de moeilijke politieke situatie. (Van onze parleinentsredactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Sehmelzer zal vandaag moeten beslissen of hij kan ingaan op voorstellen van a.r.- zijde, die een poging betekenen tot restauratie van het kabi net-Cals. Het anti-revolutionaire duo Biesheuvel-Roolvink heeft hem gis termiddag een aantal suggesties voorgelegd, die een basis zouden vormen voor een compromis over het financiële beleid tussen KVP, PvdA en ARP. Als de formatuer daar iets in ziet, zal hij alsnog met de socialisten moeten gaan praten, iets wat hij tot misnoegen van de AR twee weken lang heeft nagelaten. En dan hangt het helemaal van de houding van PvdA én KVP af of het kabinet-Cals z'n ontslagaanvrage toch nog zal kunnen intrekken. Het bemiddelingsvoorstel van de AR werd gisteravond zorgvuldig geheim ge houden, maar men vermoedt dat het de volgende elementen bevat: I Handhaving van het door het kabi- net-Cals voorgestelde rijksuitgaven- niveau over 1967. Vergroting van de dekking, door uitstel van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting (1 jan. a.s.) met drie maanden (dus tot 1 april a.s.). 3 Verhoging van de omzetbelasting met 10 opcenten per 1 oktober a.s. Geen huurverhoging. Als dit complex zowel voor de PvdA als de KVP aanvaardbaar blijkt, is er geen enkele reden waarom de le vensduur van het kabinet-Cals niet zou kunnen worden verlengd. Of in dit geval toch nog tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen moet worden besloten, is een punt dat nader beke ken zou moeten worden. Mocht formateur Sehmelzer het AR-advies opvolgen, dat zit hij nog met de moeilijkheid, dat zijn opdracht hem geen ruimte laat (althans niet vol gens zijn eigen interpretatie) voor een onderzoek naar de mogelijkheid restauratie van het kabinet-Cals. Veertien dagen geleden verklaarde hij op een persconferentie met nadruk: „De formulering van mijn opdracht sluit een poging tot lijmen uit". Ook gisteren was hij die mening nog toege daan, naar uit een officiële mededeling van zijn kant bleek. Wil dus de formateur alsnog na gaan of er iets te restaureren valt, dan zal hij de Koningin om een ande re, (nog) ruimere opdracht moeten vragen. Acht hij dit niet mogelijk maar staat hij wel een poging tot restauratie voor, dan zal die taak doöï-' èen 'andere (in)formateur moe ten worden uitgevoerd. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank zal op vrijdag, 4 november uitspraak doen in de aanvrage tot surséance van betaling voor het ban kiershuis Gebr. Teixeira de Mattos, zijn voormalige beherende vennoot en zijn dochterinstellingen. caramels niet duur wel heerlijk DEN HAAG In het Staatsblad van heden staat dat er een wapen vastgesteld voor de nakomelingen van prinses Beatrix en prins Claus. Het wapen is „gevierendeeld", met de vlakken links boven en rechtsonder in azuur, met staande balkjes van goud en een klimmende leeuw van goud, die in zijn klauwen een zwaard en een bundel van zeven pij len houdt De vlakken rechts boven en links on der zijn in goud met een jachthoorn van azuur. Het hartschild is van sino pel (groen) met een zilveren kasteel op een gouden berg met drie toppen. Het schild wordt bij mannelijke afstam melingen gedekt door twee helmen en bij vrouwelijke afstammelingen met de koninklijke kroon. Schildhou ders zijn twee leeuwen van goud. Het geheel is geplaatst op een mantel van pürper, gevoerd met hermelijn en gedekt met de koninklijke kroon. Thans zijn de wapens vastgesteld voor nakomelingen van prinses Beatrix en prins Claus. Het boven ste wapen is voor een prinsje en het onderste voor éen prinsesje. De pers verdrong zich gisteren rondom de heren Biesheuvel en Roolvink beiden a.r.) toen zij het kantoor van de kabinets formateur verlieten. Zij dachten veel maar zeiden weinig Links fractieleider Roolvink en rechts vice-premier Biesheuvel. staan. Hiermee scheen hij zich tot India te richten, dat maandag jl. ver zocht een clausule in het verdrag op te nemen om de verdere aanmaak van atoomwapens te verbieden. NEW YORK Nederland heeft gisteren in de Verenigde Naties voorgesteld een wereldsysteem voor atoominspectie in te voeren als waarborg tegen een verdere verspreiding van kernwapens. Staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. M. van der Stoel ver klaarde in dit verband dat het in ternationale atoomenergie agent schap (IAEA) het meest geschikt lijkt voor dit doel. Dc heer Van der Stoel sprak i beleidscommissie van de algemene vergadering. Hij stelde o.a. dat het gebrek aan vooruitgang ten aanzien van algemene ontwapeningsmaatre gelen, overeenstemming over een ver drag tegen de verdere verspreiding van kernwapens niet in de weg mag MILLINGEN In de afgelopen nacht heeft mevrouw O. O. uit Mil- lingen (bij Nijmegen) haar vijf kin deren vermoord. De kinderen va rieerden in leeftijd van twee tot acht De echtgenoot van de vrouw ver blijft op het ogenblik in Zuid-Afrika. Bij het ter perse gaan van deze editie was omtrent de motieven voor deze vreselijke daad niets bekend. Studenten tot rector: LIQUIDEER PRO PATRIA" LEIDEN „Maak van het eeuwfeest van de studentenweerbaarheid Pro Patria gebruik, om de vereniging duidelijk te maken dat zij in een tijd van nucleaire wa pens zinloos is." Dit staat in een brief die dertig Leidse studenten aan de rector magnificus van de Leidse universiteit hebben geschreven Zij spreken hun ver ontwaardiging uit over het feit dat de rector zijn medewerking verleent aan het 100-jarig bestaan van de Pro Patria. De briefschrijvers zijn van mening dat Pro Patria een uiting van extreem nationalis- ,e en zinloos militair vertoon is. UTRECHT Van de pas geopende Europese ruimtebasis Kiruna in Zweden zal binnenkort een in Nederland gebouw de ruimtesonde gelanceerd worden die de geheimen van het noorderlicht zal onderzoeken. De instrumenten zijn ontwikkeld in het laboratorium voor ruimte-onderzoek van de Utrechtse rijksuniversiteit. Na beproeving zijn ze enkele weken gele- J naar Zweden gestuurd. Gemeente erfde van steuntrekker LAREN Een onlangs over leden inwoner van Laren, die jaren lang financiële steun heeft ont vangen van de gemeentelijke sociale dienst, heeft uit dankbaarheid hier voor een aantal gebruiksvoorwerpen en sieraden aan de gemeente Laren nagelaten. Totale waarde van de na latenschap ruim 14.000 gulden. B. en W. hebben de raad voorgesteld de opbrengst te gebruiken voor de bouw van een nieuw zwembad. Sneeuw in Schotland LONDEN In het noorden van En geland en in Schotland is gisteren veel sneeuw gevallen. Het verkeer onder vond hinder, vooral in het noordoosten Schotland. Steentje QNZE kabinetsformaties zijn maar niet een aangelegenheid van de formateur alleen; iedereen doet er aan mee. En hoe moeilijker de situa tie, hoe algemener en hoe dieper er wordt nagedacht. Ook de pers oppert mogelijkheden, en geen gesprek wordt gevoerd, of het komt vroeg of laat bij de kabi netscrisis. Over de antirevolutionaire tussen komst bij de formateur is, terwijl wij dit schrijven, in feite nog niets be kend. Maar de veronderstelling lijkt gewettigd, dat het ook hier gaat om het aandragen van een steentje. Dat laatste zon ook ons bevredigen der voorkomen dan wanneer de for mateur alleen te horen had ge kregen dat hij met omzien naar anti revolutionaire bewindslieden beter kan ophouden. ARP en PvdA hebben samen tegen de motie-Schmelzer gestemd, wat niet betekende dat de standpunten elkaar geheel dekten. Juist echter in de bestaande verscheidenheid van opvattingen liggen voor de ARP kan sen tot bemiddeling. Wij zonden het waarderen Indien inderdaad in dit opzicht een bij drage was geleverd. Eéns moet men er toch uitkomen. Onderzoek J^JAT NAAR de al dan niet mishan deling van rekruut Klappe een onpartijdig onderzoek wordt inge steld, achten wij juist. Ook ons militaire apparaat maakt deel uit van een rechtsstaat en daarom behoort ook daar alles naar recht te geschieden. Er zijn verschillende mogelijkheden. De klachten zijn onjuist of ten dele juist of ze zijn maar al te zeer op waarheid gegrond. In al deze ge vallen is opheldering vereist. Zijn de klachten onjuist, dan is het van belang dat het militaire appa raat geen schade ondervindt van ongegronde aantijgingen. Blijken ze juist, dan is zowel voor de betrokken rekruut als voor heel het militaire apparaat ingrijpen noodzakelijk. Bepaalde lezing van hetgeen is voor gevallen wekt reeds de indruk van een mentaliteit die helaas méér wordt gevonden en die zich keert tegen hem die het wat verder wil brengen. Felicitatie landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel zijn twintigjarig be staan herdacht. Het is, in het geheel van de christe lijke vakbeweging, nog „maar" een jonge organisatie, maar de oorzaak van deze jonkheid is een verhengen- de. Immers, de NCBO is ontstaan uit een fusie van vier bonden van overheids personeel, t.w. de christelijke bond van belastingambtenaren (die er, als eerste, in 1904 al was), de algemene christelijke ambtenarenbond, de christelijke bond van personeel in publieke dienst en de christelijke bond van PTT-personeel. Onder de druk van de oorlogsjaren hebben deze vier elkaar gevonden en sindsdien is de ene bond uitgegroeid tot een organisatie van rnim 48.900 leden, de grootste partner in het CNV. De tegenstanders van de fnsie van twintig jaar geleden, die niet alleen praktische maar ook principiële be denkingen aanvoerden, hebben on gelijk gekregen. De NCBO is een levend bewijs van wat een zo groot mogelijke samen werking en eenheid tassen chris tenen vermag. Daarom is een hartelijke felicitatie op haar plaats. ■fe Wij moeten evangelie geloohvaardig maken pagina Kernmerk Een pijnlijke gebeurtenis in de politieke loopbaan van dr. Tilanus: bet verdwijnen van „De Nederlander" als christelijk-historisch orgaan. In het tweede en laatste artikel over het boek van Puchinger, „Tilanus vertelde mij zijn leven", wordt dit incident, en het herstel van de C.H.U. na de oorlog, belicht. Zie pagina 9. •fe Filmheld baant zich tveg naar Witte Huis pagina 7 •fe Terugkijken op het proces Neurenberg t» 1- -.Laat my hel maar doen. Ik rou niet pagina Radio ,i, hüdeuk C7 opliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1