Nieuwe Leidse Coiaramnt VERGEET DE PvdA NIET Gevaarlijk busje onder trein JAMIN CDl-premier eist aftreden van Erhard Commentaren Crita) Es LMr??! Niet vragen aan de achterdeur Helemaal niet lief voor me Provo loopt de rechtszaal uit CNV: fel protest tegen terreur van verstopte „spionnen VN-gebouw op „aanslag''-lijst Vangst van 30 kilo hasjiesj Dinsdag 1 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .Stanlvatttch la gheblavan «nfln hart Ie teghanapoat I* Haj^T Courant Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Hoofdkantoor Leiden Telefoon 31441 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Radicale theo logie in ban van vorige eeuiv pagina Kern- merk „O, die lange te nen in 't Gooi!" pagina Radio TV cjj fr~> f bff$Lk „Gaat u mee op avoudoefening, Vietcong bestookt Saigon pagina 7 Biesheuvel en Roolvink hehhen vanmiddag op hun verzoek samen de kabinetsforma teur bezocht. Zij moeten Schmelzer voor zijn verder werk vooral dit advies hehhen gege ven: LAWINE DOODT KAMPEERDERS MELUN f=i In het bos van Fontai- nebleau zijn tijdens het weekeinde twee kampeerders door omlaag stor tende rotsblokken verpletterd. Hun namen zijn nog onbekend omdat men de lijken nog niet heeft kunnen bergen- Vermoed wordt dat het Fransen zijn. De kampeerders werden in hun alaap verrast. Ze hadden hun tent aan de voet van een helling opgesla gen, waarvan tonnen wegende rotsen plotseling loslisten. De zware regen val van de afgelopen dagen schijnt de oorzaak van de lawine te zijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Twee antirevolutionaire topmannen, minister Biesheuvel en fractieleider Roolvink, hebben vanmiddag een ge sprek gehad met kabinetsformateur Schmelzer. Het initiatief daartoe ging van henzelf uit. De aankondiging van het gesprek kwam gisteravond als een grote verrassing en gaf aanleiding tot velerlei speculaties. In de actualiteitenrubriek „Attentie" van de NCRV-televisie werd al ge concludeerd, dat de ARP over haar ernstige bezwaren tegen de plannen van de formateur was heengestapt en bjj monde van de heren Biesheuvel en Roolvink medewerking aan de totstandkoming van het nieuwe kabinet zou toezeggen. voor de binnenlandse zaken en de voor malige president-directeur van d< AKU mr. J. Meynen voor defensie. Beide heren zijn lid van de ARP, maar spelen daarin geen belangrijke rol. Mr. Meynen was reeds minister van oorlog in het kabinet-Schermerhorn (1945-'46). Hij genoot toen niet de steun van de ARP. Geen achterdeur Formeel kan de ARP de heren Boot en Meynen (zo die zich al beschikbaar zouden willen stellen, wat nog de vraag is) natuurlijk niet verbieden in het nieuwe kabinet te stappen, maar zt kan wel druk uitoefenen op de forma teur om af te zien van verdere pogin gen om de AR alsnog via een achter deurtje binnen te smokkelen. Deze conclusie bleek bij nadere informatie onjuist. Waarschijn lijker is het, dat de heren Biesheu vel en Roolvink de formateur nog eens nadrukkelijk aan het verstand hebben gebracht dat de ARP niet bereid is mee te doen zolang niet eerst met de PvdA is gepraat. Er was blijkbaar reden dit nog eens duidelijk te stellen, want naar verluidt zou de formateur inmiddels (nieuwe) pogingen hebben aangewend om ande re antirevolutionairen dan de demissio naire bewindslieden van deze partij voor zijn extra-parlementaire overbrug gingskabinet te winnen. Zo zou hij de Hilversumse burge meester J. J. G. Boot hebben gepolst (VAN RÖNTGENDIENST) Voor vervolg zie pag. 6 (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH Op een on bewaakte spoorwegovergang tus sen Rilland-Bath en Bergen op Zoom kwam gisteravond om tien over half zeven een busje van de Röntgentechnische Dienst in botsing met een goederentrein. Het busje werd enkele tientallen meters meegesleurd en kantelde toen van de dijk. De 31-jarige A. Sielias, bestuurder van de auto, kwam om het leven. Een bordje op het opengereten busje met de tekst: „Bij ongeval onmiddel lijk waarschuwen. Kans op radio activiteit", was aanleiding tot het nemen van uitgebreide voorzorgsmaat regelen. De apparatuur uit het busje lag her en der in het weiland ver spreid. Twee technici van de RTD uit Utrecht stelden een onderzoek in en konden het terrein weer vrijgeven. Ook de Röntgentechnische Dienst in Rotterdam deelde mee, dat het busje geen radio-aktief materiaal bevatte. Voor alle zekerheid heeft men echter nog enige tijd de omgeving met geigertellers afge speurd. De röntgenapparatuur, die het busje vervoerde, werd gebruikt bii de aanleg van aardgasleidingen van Brabant naar Zeeland en België. Gelaste leidingen werden doorgelicht op eventuele zwakke plekken in de lassen. De politie acht het niet onmogelijk, dat er naast de heer Sielias nog een in zittende was. Op dit punt is nog geen zekerheid al verzekerde men van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen, dat er slechts één inzittende geweest zou De trein, die uit Bergen op Zoom kwam, reed na een half uur vertraging door naar Goes. Gedurende drie kwartier kon het treinverkeer uitsluitend van het andere spoor gebruik maken. Wisselend DE BILT Door aanhoudende drukdalingen is een langgerekt lage drukgebied ontstaan dat zich uitstrekt van de Noordzee via het oostelijk deel van het Kanaal naar Zuid-West- Frankrijk. Het bijbehorende front na derde vanmorgen de Nederlandse kust, de frontale bewolking reikte tot over de westelijke provincies met plaatselijk enige regen. In de oostelijke helft van het land kwam de afgelopen nacht 2 tot 5 graden vorst voor. Intus sen is de verplaatsingssnelheid van het front sterk afgenomen. Het zal ver moedelijk boven het westen van het land stagneren. Hierbij blijven de re genkansen voor het oosten van het land klein, maar in de kuststrook kunnen tijdelijk nog enkele buien val len. Bij een zwakke tot matige ooste lijke wind zullen de komende nacht de temperaturen voornamelijk in het oosten van het land weer tot even onder het vriespunt dalen. In de tem peraturen overdag komt weinig ver andering. 2 nov., zon op: 7.36, onder: 17.11; maan op: «oder 12.20. taaipopjes van niet duur we! heerlijk DEN HAAG Aan de deur van d< kabinetsformateur in de Alexander- straat in Den Haag belde gisteren een dame. Maar zij stond niet op de agenda van de heer Schmelzer. Dus had hij geen tijd voor haar. „Maar ik wil hem graag spreken", zei ze. „Ik heb een belangrijke bood schap voor hem. Kan ik niet wachten?' Het bleek onmogelijk te zijn. dame probeerde vervolgens met wat geld de huismeester gunstiger te stemmen. ,Jk kom speciaal uit Bilt- hoven", drong ze aan. Het mocht niet baten. Ze wist van volhouden. Nog drie keer belde ze aan. Voor niets. Ten slotte vertrok ze zuchtend. „Ze zijn hier helemaal niet lief voor me", mop perde ze nog. Park in herfsttooi: oase van rust midden in het stadsgewoel. De zon speelt met de bladeren van de bomen. Of er geen einde komt aan het mooie najaarsweer. Maar de paardehoeven trappen al op de bladeren die de aarde voor haar winterslaap toedekken. AMSTERDAM Provo Rob Stolk (20) is gisteren met een verongelijkt gezicht en onder gelach op de publieke tribune de Amsterdamse rechtszaal uit gelopen. Stolk droop af toen een hoofd agent een voor hem bezwarende verkla ring aflegde. De provo was in beroep gegaan tegen twee vonnissen van de kantonrechter inzake scheldpartijen. Deze foto is pas in Engeland vrij gegeven. Een Russische verken ningsbommenwerper (BISON) wordt op 100 mijl uit de Engelse kust „geëscorteerd" door twee Lightning straaljagers van de En gelse RAF. Russische vliegtuigen en vissersschepen worden regel matig iri de buurt van de klist gesignaleerd. 9? (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT Een firma in Amsterdam maakt open lijk reclame voor een appa raatje waarmee leiders van bedrijven de gesprekken van hun personeel kunnen af luisteren. Het CNV heeft er fel tegen geprotesteerd. Zelf noemt de firma dit ap paraatje „de kleinste in de we reld bekende spion". In een advertentie wordt eraan toege voegd: „Zou u alles willen weten en horen in uw bedrijf, kantoor, fabriek, enz.? Voorkom duizen den guldens bedrijfsschade". Het Christelijk Nationaal Vak verbond noemt dit in De Gids „immorele praktijken". Het is onvoorstelbaar, aldus het CNV, dat er lieden zijn die het bestaan, dergelijke onwaardige apparaten in de handel te brengen en daar nog openlijk voor durven uit te komen. Wettelijk is er blijkbaar niets tegen te doen. Wel schijnen wettelijke maatregelen in voor bereiding te zijn. Volgens het CNV wordt het hoog tijd snel in te grijpen. Het CNV neemt aan dat ver reweg de meeste Nederlandse ondernemers te fatsoenlijk zijn voor deze spionnage. Hoewel de man die ze in Nederland in de handel brengt, enkele weken ge leden verzekerde reeds voor ƒ45.000 te hebben verkocht en voor hondderdduizend gulden aan bestellingen te hebben lopen Uit de advertentie zou blijken dat dit apparaat, „mini-kosmos" geheten, zo groot is als een sui kerklontje. Het kan dus overal onzichtbaar worden verstopt. Het vangt alle gesprekken op, die in de buurt van de „spion" worden gevoerd. De gesprekken kunnen op een afstand van 1000 tot 1500 meter met behulp van een radio-ontvanger worden af geluisterd. Voor het grootste deel komt de apparatuur uit Amerika, het land waar deze „luizen" al ja renlang een terreur uitoefenen. Vulpen- en knoopsgatmicrofoons worden er gebruikt om in een gesprek stiekem alles op een bandje op te nemen. Er zijn ook al elektronische stethoscopen, waarmee men dwars door dikke muren heen gesprekken kan af luisteren die niet voor ander mans oren zijn bestemd. Het CNV vindt dat het perso neel zelf tegen zulke achterbakse middelen in opstand moet komen. Het zou nuttig kunnen zijn, wanneer de organisaties van werkgevers zich voor alle ze kerheid thans reeds duidelijk uitspraken tegen het gebruik van zulke onwaardige dingen, die de verhoudingen in het be drijf grondig kunnen vernielen. „Voor zover er nog iets kan worden vernield in een bedrijf, waar de leiding rijp is voor spionagemethoden. die lijnrecht in strijd zijn met de waardigheid en de vrijheid van de mens". Openlijke aanval op bondskanselier EBERMANNSTADT Premier Al- fons Goppel van Beieren heeft gisteren in een verkiezingstoespraak aange drongen op aftreden van bondskanse lier Erhard. Goppel is een vooraanstaand lid van de CSU, de autonome Beierse vleugel van de Christen-democratische Unie (CDU). De uitlating van de Beierse premier wordt gezien als een poging om de door ex-minister Strauss geleide CSU van Erhard te distantiëren. Het is de eerste maal sinds de breuk in de coa litie tussen CDU/CSU en liberalen, dat een vooraanstaand christen-demo craat openlijk het heengaan van Er hard eist. Na arrestatie extremisten NEW YORK Het VN-gebouw zou boven aan de lijst hebben gestaan van objecten die de Minutemen-organisatie in Amerika wilde verwoesten. De groep, waarvan zondag twintig leden werden gepakt toen zij op het punt stonden eigendommen van linkse organisaties op te blazen, was zeer ge ïnteresseerd in dat gebouw en de direc te omgeving daarvan, zo is op het bu reau van de officier van justitie in de Newyorkse wijk Queens gezegd. De samenzwering werd aan de poli tie doorgegeven door een 19-jarige stu dent, die gestolen chemicaliën gebruik te om explosieven voor granaten te ma ken. De politie was toen in de groep geïnfiltreerd, had de leden gevolgd en was, door het aftappen van telefoonlij nen en door verborgen tv-camera's, achter nog meer bijzonderheden geko- Zo kon men op de dag dat de aansla gen zouden worden uitgevoerd, onmid dellijk ingrijpen. Heeft deze parkeermeter op de voorgrond vóór het spreekgestoelte waarop bondskanselier Erhard gisteren in Lauterbach een rede hield, een betekenis? In Duitsland wordt namelijk gefluisterd dat de uren van Erhard als bonds kanselier geteld zijn. Verwarring ^OORLOPIG neemt naarmate de kabinetscrisis langer duurt en zij gaat nu wel echt lang duren de verwarring toe. Tekenend was in dit verband de haastige conclusie die de verzorger van de NCRV-actualiteitenrubriek gisteravond verbond aan het aange kondigde bezoek van de heren Bies heuvel en Roolvink aan de nog altijd dokterende formateur. Hij legde het kennelijk voor barig uit als een ommezwaai van de ARP. (De man was toch al niet gelukkig, toen h|j namelijk de woordvoerder van een pas opgerich te partij succes toewenste wat toch niet op zijn weg lag.) Onze lezerskring kunnen wij slechts zeggen: wij weten het ook niet meer; de politici achten het ook niet nodig, ons te informeren. Daarmee overigens het risico oproepend van onjuiste berichtgeving, waarover men dan echter weer verstoord is. Een gelukkige omstandigheid ach ten wij dat de heren Biesheuvel en Roolvink gezamenlijk naar de for mateur zijn gegaan. Dit wijst op een eensgezindheid die naar het al thans weer heet niet altijd heeft bestaan. Dr. Schmal T)E THANS heengegane dr. J. J. R. Schmal is in de CHU een mar kante figuur geweest, veelzijdig en prat gaande op een vrijheid waartoe juist de CHU hem de ruimte bood. Een man van grote historische ken nis waarvan zijn proefschrift over de staatsbeschouwingen binnen het Ré veil getuigenis aflegde; een man van grote internationale belang stelling die in de naoorlogse ontwikkelingen een werkzaam aan deel had; een man van be kwaamheid tot bestoren, wat hij be wees als gedeputeerde van Znid- Holland; een man met scherp in zicht in de economie, waarvan met name de middenstand heeft gepro fiteerd; een man ook met een goede pen, zoals bleek uit artikelen, ook in onze krant verschenen. Het politieke leven zou verschralen indien het aan figuren als dr. Schmal is geweest geen mogelijkheid zou bieden tot inbreng van hun persoon lijkheid. De CHU met name behoort men dank te weten voor de hem geschon ken kansen; jegens hemzelf past ons eerbiedige nagedachtenis voor het geen hij ook voor de publieke zaak heeft betekend. Afluisteren TJET woord privacy begi-it ons vertrouwd te worden. Helr.s, want de oorzaak is geen beste. Want wanneer in deze tijd v< privacy, over de eigen partlcullcre sfeer dus, wordt gesproken .iau vooral daarom omdat deze In onze tijd zozeer wordt bedreigd. Bedreigd wordt ze bijvoorbeeld oóf: met vernuftige apparaatjes f;o ie mand in de gelegenheid stellen alles af te luisteren wat tot op betrek- kelijk grote afstand vertrouwelijk wordt besproken. Het CNV heeft zich nu gekeerd te gen afluisterapparaten in de on dernemingen. Terecht, men?n rij» want dat ligt in wezen op hetzelfde vlak. Men kan zich een beter ondetac mersbeleid denken dan een lat het hebben moet van deze vorm fan spionage in eigen onderneming. Bij dit alles is niets minder in hef geding dan de eerbied voor mt en menselijke waardigheid. GENK Pas gisteren is bekend ge worden dat de Belgische opsporingsbri gade in de nacht van vrijdag op zater dag een vangst van 30 kilo hasjiesj heeft gedaan. Na een dolle achtervol ging, die in Brussel begon, naar Leu ven leidde en vervolgens naar Belgisch Limburg, werd in Genk de auto klemgereden, waarin het verdovende middel zich bevond. De buit van de Belgische politie moet als de grootste worden gezien, die de laatste jaren in één keer in West-Euro pa in beslag kon worden genomen. Luchtbrug naar Zambia gesloten LONDEN De luchtbrug naar Zambia is gisteren opgeheven. De brug kwam door de Britse luchtmacht tot stand om Zambia van olie te voorzien, nadat in december van het vorig jaar de Rhode- sische blokkade was afgekondigd. Op de rijksweg Hengelo - Delden is gisteren de 81-jarige H. Room uit Hengelo om het leven gekomen, door- Idat hij met zijn fiets onder de aanhan ger van een vrachtwagen geraakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1