„Vredelievend China kan op onze steun rekenen" West-Brabant is weer noodgebied President Johnson dag in Maleisië Kernwapens bedreiging voor zichzelf ••t Dubbelspion Blake met hulp van Ier gevlucht? Schmelzer Max Croiset groots in Vrouwenschoot Rechtse extremisten in New York gearresteerd Geringe bedragen naar spaarbank Chaos in Zwijndrecht Nieuwe partij van oud- leden ARP en CHU Burgemeester trekt aan bel MAANDAG 31 OKTOBER 1966 Episcopaalse bisschop Kennedy gedood door komplot NEW YORK De Episcopaalse bisschop James Pike en de uitgever van het Amerikaanse tijdschrift Ram- i parts. Edward Keating, hebben ver- j klaard dat zij een comité zullen vor men dat aan president Johnson moet vragen „achtergehouden" bewijsma teriaal met betrekking tot de moord op president Kennedy vrij te geven. Bisschop Pike heeft de pers ver teld te menen dat Kennedy het slacht offer is geweest van een samenzwe ring en niet van een op zichzelf staande moordenaar. Keating sprak de beschuldiging uit dat ongeveer 90 procent van de ge gevens van de CIA en ongeveer 50 procent van die van de FBI niet in het openbaar ter tafel zyn gekomen. Zoals bekend, vond de commissie- Warren, die doomrd op president Kennedy onderzocht, geen bewijzen dat er een komplot achter school. In de Verenigde Staten zijn inmiddels enkele boeken verschenen, waarin het tegendeel wordt verklaard. Prioriteit aan wereldproblemen KOOTWIJK De gemeenschappe lijke conferentie van Kerk en Vrede en de Wereldferalistenbeweging Ne derland, die zaterdag j.L in Kootwijk gehouden werd, heeft een resolutie aangenomen, waarin op de politieke partijen in Nederland een beroep wordt gedaan niet aan de verzoeking toe te geven zich allereerst te concen treren op problemen van binnenlandse politieke aard. In hun verkiezingsprogramma's en hun beleid dient prioriteit te worden verleend aan brandende politieke we reldproblemen en aan het met alle kracht bevorderen van de ontwikke ling naar een wereldrechtsorde. Geen vergroting radio-activiteit NEW YORK Een vandaag gepubli ceerd rapport van de Verenigde Naties reeft de verzekering dat de huidige ra- dio-aktiviteit in de wereld, of zU nu door de natuur, of door kunstmatige kernex plosies is teweeggebracht, ongeveer op hetzelfde peil blijft als twee jaar gele den. De kernexplosies van China in 1964, 1965 en 1966 hebben de radio-aktiviteit in de wereld niet belangrijk doen toene men. Dit is wel het geval geweest met de vorige kernontploffingen, waarmee kennelijk de Amerikaanse. Russische en Britse explosies worden bedoeld van vóór de totstandkoming van het gedeeltelijke kernstopverdrag in 1963. De Franse kernproeven zijn buiten be schouwing gelaten, omdat het rapport vóór de explosies in het gebied van de Stille Oceaan werd voltooid. Soeharto looft tribunaal DJAKARTA Legerleider generaal Soeharto heeft de negen leden van de militaire rechtbank fraai geschreven brieven gezonden waarin hij zijn waar dering uit voor de wijze, waarop het proces tegen ex-minister Soebandrio is gevoerd. De negen militaire rechters hebben blijk gegeven van verantwoorde- lijksgevoel en gevoel voor waarheid en gerechtigheid", aldus Soeharto. Eindhoven 040 DEN HAAG Eindhoven zal met ingang van 1 november in het inter lokale telefoonverkeer te bereiken zijn onder netnummer 040. Het huidige nummer (04900) komt daarmee te ver vallen. KOEALA LOEMPOER De Amerikaanse president Johnson meent, dat de inspanning van de Chinezen om kernwapens te ver krijgen, een bedreiging voor China zelf vormt. Door de Chi nese kernproeven is een verdrag tegen de verspreiding van kern wapens moeilijker geworden. Johnson verzekerde gisteren te Koeala Loempoer (hoofdstad van Ma leisië) de landen die geen kernwapens willen hebben, van krachtige Ameri kaanse steun in geval van „kernchan- tage". Johnson gaf de Chinese regering de raad, haar hulpbronnen liever te ge bruiken voor economische ontwikke ling. „Een vredelievend China kan vriendschap en samenwerking ver wachten, maar een roekeloos China waakzaamheid en kracht". De premier van Maleisië, Abdoel Rachman, deed een felle aanval op de onwetendheid van hen die kritiek leve ren op de Amerikaanse Vietnampoli- tiek. Hij zei nimmer te hebben nagela ten datgene was de V.S. in Zuid-Viet- nam doen, stevig te steunen. Betogingen Het verblijf van Johnson in Maleisië heeft vele betogingen uitgelokt. Een jonge Chinees kwam gisteravond om het leven toen de politie het vuur opende op een groep jongelui die tegen Amerika demonstreerde. De meeste betogers waren lid van de pro-commu nistische arbeiderspartij Zij trokken met anti-Amerikaanse leuzen door Koeala Loempoer, en gooi den de ruiten in van het gebouw van een Amerikaans cultureel centrum. De politie moest een groep demonstranten die zich ophield voor het parlements gebouw waar Johnson met premier Rachman sprak, uiteenjagen. De Amerikaanse president, die een dag in Maleisië is geweest, is vanmor- De Zweedse filmster Ulla Bergryd, die de rol van Eva speelt in de nieuwe film „de Bijbel", de zaterdag op Schiphol voor privébezoek aan ons land. IN IERLAND GEZIEN DUBLIN Twee recher cheurs van Scotland Yard, die vorige week naar Ierland waren vertrokken om een vermoedelijk spoor van de ontvluchte dubbel spion George Blake na te gaan, hebben hun terugkeer naar Lon den enkele dagen uitgesteld, om dat de man in Limerick zou zijn gesignaleerd. Hij zou daar woensdag en vrijdag zijn geweest, terwijl zaterdagavond een politieman uit het voorstadje Da- heen meldde dat hij zo goed als zeker een schim van de Nederlandse Brit had gezien. Het hele Ierse opsporingsappa raat is thans ingeschakeld om zeker heid tc krijgen over de waarnemingen, die zijn gedaan. George Blake, die een gevangenis straf van 42 jaar uitzat wegens het doorgeven van Britse geheimen aan de Russen, heeft, zoals is nagegaan, nauw contact gehad met een Ier. die in Lime rick woonde. De laatste zat in de Wormwood Scrubs gevangenis, waaruit de dub belspion op 22 oktober j.L wist te ontvluchten, een vrijheidsstraf uit. van zeven jaar wegens een moord, die hij had begaan. Men huldigt thans de theorie dat de ontvluchting met behulp van de betrok ken Ier is voorbereid, niet lang nadat de laatste uit de gevangenis ontslagen was. De man zou vroeger commu nistische sympathieën hebben gehad. De wagen, waarmee de dubbelspion het eerste deel van zijn vluchtweg af legde, zou zijn gehuurd. Radio-ontvanger Gebleken is nog dat Blake In de ge vangenis de beschikking had over een uitstekende radio-ontvanger, waarmee bij codeberichten over vluchtplannen eventueel zou kunnen hebben opgevan gen. Het toestel was hem verstrekt om Vroegere vrienden van Blake zeggen ervan overtuigd te zijn dat hij zich nog in Engeland bevindt. Zijn ontsnapping naar hun mening alleen ten doel hebben gehad in contact te treden met iemand, die hem zou kunnen helpen een herziening van het zware vonnis te krijgen. Zaterdag heeft de Belgische minister van verkeerswezen, Bertrand, de eerste steen gelegd van de nieuwe fabriek van de Koninklijke Nederlandse Papierfa briek te Lanaken in België. In Italië fusie van politieke partijen ROME Een congres van Italiaanse sociaal-drcnocraten en zogenaamde Nen- nl-soclalisten heeft gisteren te Rome met algemene instemming de fnsie tassen hun partijen goedgekeurd. De herenigde partij, die negentien jaar geleden uiteenviel, zal voortaan de na Verenigde Socialistische Partij dragen onder voorzitterschap staan van de 75- jarige linkse-veteraan en vice-premier Pietro Nenni. De nieuwe partij zal in grootte de der de politieke groepering van Italië zijn. Zij komt na de christen-democraten en communisten. (Vervolg van pag. 1) Zeker is in ieder geval, dat dr. De Quay niet meer beschikbaar is voor deze post. De oud-premier zou alleen bereid zjjn geweest de leiding van het overbruggingskabinet op zich te ne men vice-premier te worden als prof. Zijlstra of SER-voorzitter (en oud-minister van economische zaken) drs. J. W. de Pous daarin zitting had den genomen. Drs. De Pous, die zoals bekend, lid is van de Christelijk-Historische Unie, schijnt wel te zijn gepolst voor finan ciën of (en) economische zaken, maar heeft op grond van politieke en per soonlijke overwegingen voor de eer bedankt. Om die reden zou ook dr. De Quay het definitief hebben laten afweten. De formateur streeft nu kennelijk naar een zuiver KVP-minderheids- kabinet, eventueel aan te vullen met partijloze experts. Het stoelt op een gespleten KVP. Het is immers duidelijk, dat als zulke zwaargewichten als de minis ters Bogaers en Veldkamp geen deel van de ploeg zouden gaan uitmaken, gen doorgereisd naar Seoel, de hoofd stad van Zuid-Korea. Na een verblijf van drie dagen in dit land, zal hij naar de Verenigde Staten terugkeren. In Bangkok (Thailand) heeft John son zaterdag nog verklaard dat hy bereid is de militaire hulp aan Thai land met een derde te vermeerderen. Het leger van Thailand is zodoende beter in staat op te treden tegen opstandelingen, voornamelijk by de noordoostelyke grens (Vietnam). Aardverschuiving: doden in Indonesië DJAKARTA Vierentwintig mensen jn om het leven gekomen en vijftien gewond door een grondverschuiving te1 Tjiandoer, in de buurt van Bandoeng. De aardverschuiving, die ook grote ver- j woestingen aangericht heeft aan velden en wegen, werd veroorzaakt door stort- Brand in huisje: twee doden CULEMBORG Vanmorgen vroeg zijn in Culemborg by een brand in een klein woonhuis mevrouw C. Veer-de Wissel (56) en haar 17-jarige zoon Jan om het leven gekomen. De echtgenoot sloeg alarm; brandweer noch politie slaagde erin de slachtoffers uit het huis te halen. Een andere zoon was al naar zyn werk in Utrecht vertrokken. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Afrikanen vielen blanken aan KITWE Afrikanen hebben gisteren blanken aangevallen en hun auto's ge stenigd omdat zij meenden dat deze schuldig waren aan een zware ontplof- die zich zaterdagavond in een (Van onze kunstredactie) i DEN HAAG Molière moet in zyn dagen een „provo avant la lettre" zyn geweest. Zijn tijdgenoten althans be schouwden hem als een litteraire schenenschopper met een ontstellend gebrek aan respect voor gevestigde opvattingen over de hoge bestemming van de mens. Het grimmig welbeha gen waarmee men hem eeuwenoude waarden zag ontluisteren, wekte de woede op van de clericale zeden meesters en puriteinse huwelijks moralisten die de geestelijke sfeer van het midden-zeventiende-eeuw se Parijs regeerden. Bij de première van Molières eerste comedie, „School voor vrouwen", kwam het al tot een uitbarsting. De kritiek noemde het stuk immoreel en de schrij ver een plagiator, omdat hij voor de in trige gebruik had gemaakt van klassie ke bronnen. Na een reeks van anonieme beschuldigingen groeide de kwestie uitt tot een publiek schandaal, dat in de Parijse salons een Jaar lang het gesprek van de dag zou blijven. Molière, die niet bang was en bovendien de bescherming genoot van Lodewijk XIV, deed er in 1663 nog een provocerend schepje boven op door in een bijtende eenakter de kri tiek op zijn comedie te ridiculiseren. Drie eeuwen later kunnen we die pro testen tegen ..School voor vrouwen" niet meer navoelen, want de maatschappe lijke codes waarmee Molière een loopje nam, zijn al lang en breed opgeborgen in het rariteitenkabinet van de geschiede nis. Navoelen is ook niet nodig. Los van alle tijdgebonden elementen is het stuk een meesterlijke comedie gebleven, een geniale parodie op algemccn-menseliike gevoelens als jalouzle, egoïsme en dom heid. Vooral egoïsme. UTRECHT De jonge Amerikaanse De hoofdpersoon Arnolphe, die het dirigent David Zinman zal in november meisje Agnes van haar vroegste jeugd het Utrechts Symfonie Orkest leiden, om-1 heeft opgevoed en dom gehouden om haar dat de vaste dirigent Paul Hupperts die straks des te gemakkelijker tot zyn gade maand andere verplichtingen heeft. David Zinman dirigeert USO-concerten in Amsterdam, Amersfoort, Rotterdam en Utrecht. In Amsterdam is hij naast Szy- mon Goldberg vaste dirigent van het Ne derlands Kamerorkest. I niets groots. Hij mist de dimensie Veldslag tegen communisten verijdeld NEW YORK De Newyorkse politie heeft gisteren vijftien rechtse extremisten gearresteerd en een enorme hoeveelheid wapens ,a„ n 10 mei ueneuu waarmee aanslagen zouden wor- De afgelopen tijd^hebben zich'in Zambia1 den gepleegd op eigendommen van verscheidene ontploffingen voorgedaan Je communisten of van andere ooraak totdusver niet Waardevermindering is funest WIJ kunnen niet zeggen dat er in ons land niet gespaard rel? 1 H dat 436 en bij de rijkspostspaarbank 414. Dat komt dus neer op 8,40 en 8 per week. Om misverstand te voorkomen, het aantal uitbetalingen was aanzienlijk kleiner dan het aantal inleggingen (bij de algemene spaarbanken tweemaal wordt. Er zijn zelfs meer spaar boekjes (officieel spreekt men van spaarrekeningen) dan inwo ners. Eind 1965 waren er by de - -- gezamenlijke spaarbanken (rijks- u ™ïr°!.le postspaarbanken algemene spaar- ren in de KVP nog he\iger in bcroe- x mamc ueuiag iucu nog ring zal brengen. banken en boerenleenbanken) 13,6 ingelegde bedrag bleef en het saldo miljoen spaarrekeningen. Op elke de besparingen kon stijgen. 100 mensen dus 110 rekeningen.1 Dat het aanui inleggers nog zo groot Dit is te lezen in het jaarverslag ,s- bewijst toch wel dat het spaarvermo-1 ARP-voorzitter dr. Berghuis heeft 1965 van dc njkspostspaar- va? d" "kos'te^van feven^ïmderhouif'iln zaterdagavond voor de televisie uit- bank. ondanks de daling van de waarde van de drukkelijk ontkend, dat de heer Rooi- Maar is het bedrag dat de *ulden no* n,et verdwenen is. vink binnenkort zal aftreden als voor- spaarders by elkaar gespaard Wij maken een onderscheid tussen - spaarvermogen en spaarlust. Als de lo- andere inkomsten stijgen De gearresteerden behoorden tot de extreme Minutemen-orga- nisatie en waren voornemens gis teren het gebouw in New York van het communistische blad Workers en enkele kampen linkse organisaties in New York, Connecticut en New Yersey op te blazen. Tot het in beslag genomen oor logstuig behoorden bazooka's, een mor tier, mitrailleurs, geweren met granaat werpers, karabijnen, pistolen en ruim een miljoen patronen. De aanslagen zouden worden uitge voerd door drie groepen, elk bestaande uit zeven leden, aldus de officier van justitie Hentel. Hij zei dat de politie reeds in januari op de hoogte was van de activiteit van de Minutemen-bewe- ging. Gisteren werd echter ingegrepen omdat de politie ontdekte dat de bewe ging dezelfde dag nog zou toeslaan. Zes van de gearresteerden werden in een restaurant aangehouden. Zii waren In jachtkostuum en in hun auto wer den twee granaten, drie bommen en verscheidene geweren aangetroffen. De organisatie Minutemen is wel de militaire afdeling van de rechtse extre mistische John Birch Society genoemd. De officier van justitie onthulde dat bij het onderzoek staats- en stadspoli tie betrokken was, maar geen leden van het FBI. De politie was doorge drongen in de organisatie en mer beschikte over foto's van ie leden. Twee opleidingskampen waren ont dekt. het tragische, zelfs van het tragikomi sche. Hy is alleen maar een monument kleinzielige zelfzucht, ccn levend bewijs van de waarheid dat wie de na tuur wil dwingen, onherroepelijk vervalt tot een staat van vergaande belachelijk heid. Onder de uitnemende regie van Max Croiset heeft De Haagse Comedie zater dag het stuk gespeeld zoals het gespeeld behoort te worden; met die paradoxale mengeling van klassieke strakheid en natuurlijke soepelheid, die Molière ver eist Croiset zelf was groots als Arnolphe. De onverbcterlii' manier waarop hij het door achterdocht gekwelde mannetje het voetlicht bracht stempelt hem opnieuw tot een van onze grootste ka rakterspelers. onnozel en argeloos, Blankers als Agnès. Beter vonden Wim van RooiJ als de enthousiaste mede minnaar Morace. die tenslotte dank zjJ wonderlijke onthulling aan het lang- eind trekt. Joris Dlels als Arnolphe's vriend Chrysalde deed mooi cynisch en Jan Veelo en Nannl Vermeer waren grapplg-debiele lijfeigenen. De (berijmde) vertaling van Bert Voeten was voortref felijk. (Vervolg van pag. 1) De politie heeft de oorzaak van dit ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Er zijn enkele getuigen, maar niemand wist te verklaren waardoor de Volks wagen over de witte streep is gekomen. Een getuige, die vlak achter het Volks wagenbusje had gereden, meende het geluid van een klapband te hebben gehoord. HU zou tegelUkertyd streep vuur over de weg hebben zien gaan. Frontaal In de nacht van zaterdag op zondag zijn op een stille weg b() D e u r n e twee auto'z frontaal met elkaar in hotsing Ïekomen. De 27-jarige grondwerker J. A. 'oonen verloor hlerbU het leven. De be stuurder van de andere wagen, de M- jarlge grondwerker M. P. F. Frlesen. la waar gewond In een ziekenhuis opge- omen. De heer Frlesen zou slingerend ver de linker weghelft hebben gereden. In De Lier Is zaterdagmiddag do ierjarige Frans van den Bos aangereden door een busje en om het leven gekomen. Het kind stak plotseling de weg over. Bij een val met zyn bromfiets is de •jarige J. P. F. Boergonje uit Woens- drecht op slag gedood. De jongen raakto met het pedaal een paaltje, waardoor hij met zijn hoofd tegen een boom sloeg. In Etspeet is zaterdagavond do 42- jarige D. van Asselt met zijn fiets door ccn auto geschept, die alleen parkeer- liehten aanhad. De fietser was op slag dood. De auto reed door. maar de politie Zaterdagmiddag is het tweejarig dochtertje van de heer J. Gerlings uit Heeze onder een achterwiel van de door haar vader bestuurde tractor gekomen. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde bij het lossen van groenvoer op het erf van de boerderij. Tussen F.tten en Leur is zaterdagmid dag de 18-jarige A. Lambrechts uit Os sen hoofd door een trein gegrepen en op slag gedood De Jongen passeerde op zljt» bromfiets een niet beveiligde overweg. Bij een botsing tussen een tram en personenauto in Amsterdam, is van nacht een van de vier inzittenden van de auto om het leven gekomen. De an- Roolvink .rfr.^°""ReV<,,,1"0nalrf hebben, ook zo indrukwekkend Eind 1965 was er by alle traditio- Dr. Berghuis deelde mee, dat het nc]e spaarbanken wy laten de Centraal Comité van zyn party za terdag in Utrecht zijn standpunt met betrekking tot het AR-lysttrekkers- schap voor de komende verkiezingen heeft bepaald. Op wie de keuze is gevallen kon hy niet zeggen. De uit eindelijke beslissing ligt in handen van de kiesverenigingen. Aangenomen wordt, dat het Centraal Comité handelsbanken dus buiten be schouwing en ook de spaarbanken die met handelsbanken verbon den zyn een spaartegoed van 17.470 miljoen. Dat zyn bespaar de bedragen met inbegrip van de rente die er elk jaar bykomt. Het foort is zaterdag een nieuwe politieke partij opgericht, die Nationale Christelijke Unie. Het secretariaat zal voorlopig worden, waargenomen door de heren G. Goosens uit Hellevoetsluis en ir. G. G. Meeder uit Utrecht. Rechtsgezinde leden en oud-leden van de ARP en de CHU, zo delen zij in een communiqué mede. zijn ern stig bezorgd over de toenemende politieke verwarring in ons land. Zij zijn van oordeel dat deze verwarring voornamelijk het gevolg Is van het onduidelijke en dubbelzinnige be leid van de ARP en in mindere mate ook van de CHU. nister Biesheuvel als nummer één op komt erop neer, dat er gemiddeld de voordracht heeft geplaatst. |per spaaH„ekcning ee„B 5paarte. goed van 1.285 was. Dat lijkt een heel bedrag. Als wij de spaarbanken afzonderlijk bekijken, blijkt dit gemiddelde nog hoog te liggen. En dat komt door het naar verhouding hoge tegoed bij de boerenleenbanken. I Wij laten nu verder de boerenleenban- 1 ken buiten bespreking, omdat de bespa ringen en de tegoeden op het platteland vaak nauw verband houden met de gang van zaken in de boerenbedrijven. Bij een vergelijking van het gemiddel de tegoed per boekje bij de algemene spaarbanken en de rijkspostspaarbank komen de volgende verschillen uit de AMERSFOORT In Amers- goeder trouw hun stem op de ARP en de CHU uitbrengen, in feite meewer ken aan een politieke ontwikkeling in socialistische totalitaire richting, wat zy beslist niet willen. Voor de Christen Democraten Unie zal de heer J. J. M. Smits uit Waalwyk als landelyk lysttrekker bij de komen de Tweede Kamerverkiezingen optre den. Een en ander werd zaterdagmid dag te Utrecht tydens een algemene vergadering besloten. In alle kieskrin gen zal de CDU uitkomen. Ter vergadering werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heren J. J. M. Smits (Waalwyk), voor zitter, mr. dr. A. Zeegers (Amster dam), vice-voorzitter, mr. W. A. van Es (Waalwyk), secretaris, L. H. Povel (Haarlem), tweede secretaris, J. Jan sen Jr. (Hilversum), penningmeester. P. Buwalda (Amsterdam), tweede pen ningmeester, H. J. D. Walraven (Am sterdam), A. P. Cobet (Bussum) en drs. E. van der Beek (Bennekom). Er zitten bij de rijkspostspaarbank middeld genomen kleinere bezitters bij de algemene spaarbanken. Dat komt ook tot uiting in het gemiddelde bedrag van de inleg. Bij de algemene spaarban ken was dat in 1965 ruwweg 268 en bij de rijkspostspaarbank 167. Dit komt dus bij de rijkspostspaarbank neer op gemiddeld per weck 3,20 en bij de al gemene spaarbanken op 5,15. Beter dan vele woorden geven deze geringe bedra gen van de gemiddelde wekelijkse inleg een beeld van het spanrvermog-en e spaarlust van onze bevolking. natuurlijk sterker stijgen dan de kosten van levensonderhoud, wordt het spaarver mogen groter. Toch wil dat niet zeggen dat ook de spaarlust toeneemt. De prak tijk toont wel aan, dat ook de spaarlust nog niet verdwenen is. De regering wil die door bepaalde ac ties prikkelen. De voorbeelden die ge noemd worden, zijn inderdaad wel doel matig hoewel nu ook weer met gloed nieuw. Maar dat is niet erg. De doelma tigste vorm echter wordt met genoemd. En dat is het handhaven van de waarde de gulden. Want in wezen is er niets ster voor de spaarder dan die voort durende afbrokkeling van de waarde van de gulden. Kennelijk neemt de overheid dit als een gegeven aan, waaraan toch niets te doen is en waarover dan maar beter gezwegen kan worden. Toch is dit voor het willen sparen van groot be lang. Er wordt ook nog gesproken over de spaar, winstdelingsregelingen. Dat zijn regelingen waarbij de onderneming, als een werknemer via het bedrijf sp mcespaart Sedert enkele jaren zijn de premies van de werkgever tot een be paald bedrag zelfs vrij van fiscale er. sociale lasflen Het aantal bedrijven dat meehelpt met sparen, is nog niet bijster "root maar er zit toch wel een stijging in. Op 30 juni 1959 waren er 320 bedrijven met een premiespaarregclmg, op 30 juni 1963 waren er 930 en op 30 juni 1966 als 1465. Daarnaast waren er op 1 januari 1960 98 bedrijven met een winstdelingsregeling, op 30 juni 1963 277 bedrijven en op 30 Juni 1966 557. Er zit dus wel schot in. Voor de werknemer is het ongetwijfeld aantrekkelijk maar nog niet alle ondernemers hfebbon die stap kunnen en willen doen. alg. spaarb. 869 943 1020 1087 1167 RPS ƒ546 ƒ593 ETTEN-LEUR Burgemees ter A. J. A. Oderkerk heeft zater dagochtend tijdens de opening van een nieuwe industrie in zijn gemeente de noodklok geluid over West-Brabant. Aanleiding hier toe was de sterk toegenomen ar beidsreserve in het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau Etten, die reeds tot 3,5 procent is gestegen. Als niet tijdig maat regelen worden getroffen en de industrialisatiemogelijkheden in West-Brabant planologisch wor den gestimuleerd, zal het percen tage waarschijnlijk tegen het eind van dit jaar zijn verdubbeld. Landelijk bedraagt het cijfer van de arbeidsreserve 1,04 procent. De sterke industrialisatie in de als kern aangewe zen gemeente Etten-Leur heeft niet kunnen voorkomen, dat de arbeidssitua tie In een groot gedeelte van West-Bra bant een zorgenkind is. „We zijn helaas weer noodgebied" aldus burgemeester Oderkerk Hij deel de mee, dat 6.000 mannen in eigen streek bij de industrie werk hebben kunnen vinden. Bijna 4.000 Westbra banders pendelen echter nog steeds. De heer Oderkerk oefende ook scher pe kritiek uit op de manier van wer ving in West-Brabant. „Door het uitblijven van de uitvoe ring van de wet op de uitleenbedrijven Er worden in wezen de cijfers hier boven illustreren dat duidelijk maar geringe bedragen per week gespaard. D.nk ilj hrl «rot, „nul ipurdrr. rrt zal dit kwaad m toenemende mate ?1' voortwoekeren" zo stelde hij. Gestlmu- 837 j bespartnrrn betekent In do „„to plaat., i Jjjjjjjj ƒ691 dat de enkele guldens per week naar L» 5? noodzake- 742 boven moeten. Spaaracties kunnen hier 'U* achten, wil men voorkomen, dat wel wat aan doen. maar het succes zal West-Brabant weer ten prooi zal val- Het ls wel opvallen^datde gjemiddel-groter worden ab de kosten van ie- j len aan een verschrikkelijke werk loosheid. de bedragen, die in 1965 per boekje wer-1 vensonderhoud niet verder stijgen. Het aantal geregistreerde werklozen neemt in Etten -Leur en omgeving sterk toe, hetgeen aan steun thans al miljoenen per Jaar gaat kosten. De kop pelbazen blijken hiervan te profiteren: ze strijken exorbitant hoge bedragen op. Professor als spion gebruikt MOSKOU Het Sowjet regerings blad Izwestla heeft zaterdag Amerika beschuldigd van het in de val laten lopen van een Russische diplomaat in Washington en van het gebruiken van een bekende professor van de univer siteit van Harvard voor spionagewerk. De krant schreef dat John Huminik een geleerde uit Maryland, als dubbei agent door het leven gaat, waardoor Va lentin A. Rev in, de derde secretaris van de Russische ambassade in Washington, werd uitgewezen. De laatste kocht van Huminik zogenaamde geheime documen ten over het Amerikaanse ruimtevaart- programnuL geleerden tc gebruiken voor spionagc- aktiyitciten. Met name wordt Marshal D. Shulman genoemd, de 50-jarige directeur van het Russische onderzoekcentrum van de universiteit van Harvard. HU zou de post van Sowjetstudenten censureren en chantage en bedreigingen gebruiken om f™ h>'"> voor Amerika te werken. Shulman bevindt zich op dit moment niet In de Verenigde Staten, maar in Rusland, waar hij als toerist verblijft. r Z..VU MO-B: J. H. t.. Vonk. Amsterdam, sand klam lek# tn»i b H ual k*nd- «x- bi Duiua ",y Ven,„ld. Neetdm. m«olo«n. 1,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7