LIMBURG IS NIET GEÏMPONEERD H I BRUNSSUMliever fabriek dan NAVO 9 Afcent zal maandelijks vijf miljoen brengen, maar: Generaal: in kasteel wonen Horeca hoopt op nieuwe klandizie VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 EERLEN Het wordt langzamerhand kort dag. In het voorjaar van 1967 moet het NAVO-hoofd- kwartier van de al veelbesproken Duitse generaal Johann Adolf Graf von Kielmansegg in zijn geheel Fontai- nebleau hebben verlaten en zijn overgeplaatst naar Lim burg. Generaal Lyman L. Lemnitzer, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa en Amerikaan, heeft dat zo bepaald. Als definitieve datum heeft hij 15 april genoemd. Met de grote verhuizing moet zeker een maand eerder worden begonnen. Dat betekent dat de gebouwencomplexen die in ge bruik worden genomen, in het ZUID-LIMBURG is weinig geïmponeerd door de ves- i I uA lI tiging van het Afcent- I hoofdkwartier in de mijn twee de Tapijnkazerne in Hendrik te Brunssum. On- Maastricht en de nog zo goed als ze verslaggevers HEIN nieuwe gebouwen van de mijn WAALWIJK en WIM DE Hendrik in Brunssum. REGT spraken met ge- j Tijdig ontruiming is noodzakelijk door I meentelijke autoriteiten, I de min of meer ingrijpende verande- hpwnnprc I ringen die èn aan de Tapijnkazerne miaaenSTanaerS, DewonerS èn aan de gebouwen van de mijn en Horeca-mensen over Hendrik moeten worden aange- I _„,kl i I bracht. Een militair commandant de problemen en de VOOr- stelt nu eenmaal andere eisen aan de I en nadelen, die zijn Ver- I inrichting van zijn huisvesting dan bijvoorbeeld een mijndirectie. t bonden aan de komst Van Er wordt „.broken en vertimmerd. En 25°° ™n NAVO-perSO- de aannemer aan wie het werk neel. wordt gegund, heeft er een aardig karweitje aan. Officieel zijn de ver- bouwingskosten niet bekend, maar of ficieus heet het, dat het een miljoe- nenopdr^eht wordt. Fluisterend noemt een ingewijde uit Brunssum een bedrag van 25 miljoen, alleen voor de gewenste verbouwing van het Hendrik-complex. Warm noch koud Voorlopig gaat dit allemaal nog aan de Limburger voorbij. Hij drinkt rustig zijn biertje en wordt van de komst van een van de Navo-commando's warm noch koud. Toegegeven, hij merkt er weinig van. Zo af en toe rijden er wat „vreemde" militaire au to's over hun wegen, maar dat ook alles. Maar achter de schermen wordt toch wel hard gewerkt. Op het departe ment van defensie zit een lucht macht-kolonel, die als verbin dingsman fungeert tussen het com mando van generaal Von Kiel mansegg en de Nederlandse autoritei ten. Regelmatig heeft hij telefonisch kontakt met Fontainebleau. Daar weet men praktisch op elk de dag hoe de zaken er in Nederland voorstaan. En de Duitse generaal zendt af en toe een van zijn stafoffi cieren naar Limburg om poolshoog te te nemen. van Turkije, uitgezonderd het Vere nigd Koninkrijk en Portugal. Aan ge neraal Lemnitzer, de geallieerde op perbevelhebber, zijn vijf bevelsorga nen rechtstreeks ondergeschikt: het Noordeuropese commando te Kol- saas. Noorwegen, het Centraal Eu ropees commando te Fontainebleau, het Zuideuropese commando te Na pels, het Middellandse Zee-comman do te Malta en het commando Lucht verdedigingszone Verenigd Konink rijk te Stanmore. Konsekwentie ^*De verhuizing van generaal Von Kiel- mansegg's hoofdkwartier van Fontai nebleau naar Limburg is het direkte gevolg van het uittreden van Frank- rijk uit de NAVO. Dit is bekend. De hoofdkwartieren en de staven imj moesten Frankrijk verlaten. De aan- bieding van de Nederlandse regering om ook Nederland bij de vestiging hoofdkwartieren in te schakelen werd door veertien leden-staten dankbaar aanvaard. Als vestigings- i plaatsen werden tenslotte Maastricht j| en Brunssum gekozen. lijljjpe Limburger zegt gewoon: ,We krij- ilpj en de NAVO in onze provincie" j| y Doch zo in zijn algemeenheid gesteld JIU is dat niet helemaal "juist. Wat zich in Limburg gaat nestelen is een on derdeel, zij het een onderdeel dat de moeite van het ontvangen waard is. ^iet geallieerde opperbevel in Europa I heeft onder zich een gebied dat zich uitstrekt van de Noordkaap tot de I Middellandse Zee en van de Atlan tische Oceaan tot de oostelijke grens Herindeling Wat zich nu in Limburg gaat vestigen is het hoofdkwartier van Allied For ces Central Europe, samengetrokken tot Afcent. Generaal Von Kiel mansegg, de opperbevelhebber van Afcent, staat dus regelrecht onder de Amerikaan Lemnitzer. Van hem krijgt hij zijn opdrachten en aan hem is hij verantwoording verschul digd. Tot voor kort had Afcent nog onder zich de hoofdkwartieren van de Geallieerde Landstrijdkrachten Centraal Europa (Landcent) en Geal lieerde Luchtstrijdkrachten Centraal Europa (Aircent), maar het uittreden van Frankrijk uit de NAVO heeft een herindeling ten gevolge gehad. Nu zijn die hoofdkwartieren in Af cent ingevoegd. Daardoor is er in fei te een „nieuw" hoofdkwartier ont staan. Met de verhuizing van Fontainebleau naar Limburg wordt dat „nieuwe" gezicht gerealiseerd. Er zijn geen Franse gezichten meer bij. De posten, die de Fransen eens bezetten, zijn door militair personeel van ande re leden-staten ingenomen. Er is nog een verandering gekomen. De personeelssterkte is verminderd. Het is teruggebracht van 3.500 man tot 2.500 man. Bij dit aantal is echter het burgerpersoneel niet begrepen. Het burgerpersoneel dat Afcent voor de uitvoering van zijn taak nodig heeft in totaal een 500 man wordt gerecruteerd uit Limburgs be volking. Het zijn bijvoorbeeld secre taressen en boden. Wie voor de post van secretaresse in aanmerking wil komen, moet uiteraard de moderne talen vlot spreken en schrijven. Gezinnen Het aantal van 500 man burgerpersoneel brengt de totale sterkte van Afcent op 3.000 man minstens. De mogelijk heid bestaat dat het met nog een 400 man wordt vergroot, maar dat is af hankelijk van de op dit moment nog niet beantwoorde vraag of de Ameri kanen in Limburg een verzor gingseenheid gaan oprichten. De 2.500 man militair personeel omvat een 1.500 gezinnen. Geschat wordt dat Afcent In zijn geheel maande lijks een f 5 miljoen aan salaris gaat beuren, een bedrag dat er zijn mag. De middenstand zal over enkele maanden weten hoe groot het percen tage is dat hun daarvan toevalt. Zal Gezicht op de mijn Hendrik, die onderdak gaat bieden aan het Afcent-hoofdkwartier het grootste gedeelte aan zijn neus voorbijgaan? Het is een vraag waar op slechts de tijd het antwoord kan geven. De Maastrichtse Tapijnkazerne zal medio januari geheel zijn ont ruimd. De Nederlandse troepen, I HEERLEN Het NAVO- personeel in Limburg zal, vol gens de schattingen, elke maand een paar miljoen gul den uitgeven. De niet meer zoals vroeger florerende Ho- recawereld hoopt, dat een flink gedeelte daarvan in haar kassa terechtkomt. Over de mogelijke nieuwe klan dizie zijn de meningen verdeeld. Hoteldirecteur K. Rickerts (51) houdt zich op de vlakte: „Mis schien pikken we 'n graantje mee. Er zal wat meer leven in de brou werij komen. Zonder de mijnen ziet het er voor de restaurants en cafés slecht uit." Best doen Het is niet uitgesloten, dat het NAVO-personeel zijn amusement zal zoeken in Aken, Luik, Brussel of zelfs in Antwerpen: tal van Limburgers doen dat al sinds jaar en dag. Rickerts: „De restaura- zal dat anders worden. Want het wordt kort dag. Generaal Lem nitzer heeft gezegd: 15 april. Dan moet de verhuizing een feit zijn geworden. die er nu zijn ondergebracht yoert gaan verhuizen. Het lagere, on gehuwde Afcentpersoneel in I totaal 400 man aan bewakings-j troepen, telefonisten, radio-1 operators enz. krijgt in de' kazerne zijn legering. De hoofd-1 kwartieren nemen bezit van Brunssum. Ach, tot op heden merken de Limburgers er nog niet veel van. Maar binnenkort BRUNSSUM Het mijnwerkersstadje Brunssum (26.000 in woners) heeft uit puur eigenbelang jarenlang geprobeerd, de image op te bouwen van „een gemeente, waar het goed wonen en werken" is. Dat is, alle acties ten spijt, nooit gelukt. De NAVO- vestiging in de mijn Hendrik heeft de gemeente plotseling in het Europese nieuws gebracht, nota bene zonder enige publiciteits campagne! Winkeliers naar Parijs om koopgewoonten te bestuderen Ze zijn er in Brunssum niet onderstebo ven van, vertelde een hoge gemeente- hoofd ambtenaar. De bevolking, die van ne- gentien nationaliteiten afstamt, heeft door de mijnindustrie geleerd, met buitenlanders tc werken cn te leven. De komst van het NAVO-personeel begin volgend jaar is dus eigen lijk voor haar niets bijzonders. Limburgers maken zich doorgaans niet zo druk om dingen, die het vaste levenspatroon niet direct raken. Over de vestiging van het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrachten in Cen traal Europa (Afcent) halen ze hoog uit onverschillig de schouders op. Ze zijn er niet tegen, hoewel ze veel liever hadden gezien, dat er een fa briek in de mijn werd ingericht. Nu de afbouw uit de mijnen veel snel ler gaat dan werd verwacht, is elke nieuwe werkgelegenheid van harte welkom. de afdeling woning bouw, de heer F. Sajovec (43), is niet pessimistisch. Zijn verwachting is, be gin 1967 een kleine driehonderd wo ningen voor NAVO-personeel klaar te hebben. Ofschoon hij tot nu toe Om goed voor de dag te komen zijn de met geen enkele NAVO-functionaris Brunssumse middenstanders plotse- len niet meer zo groot zijn, wordt het aantal winkelende oosterburen op za terdagen wat minder. De NAVO-ge- zinnen kunnen dus een compensatie betekenen voor de geringere afzet aan Duitse klanten. contact heeft gehad, heeft hij op ei gen initiatief enkele woningbouw plannen gewijzigd. „Huizen met één garage krijgen er twee, omdat de gezinnen van hoge stafofficieren HEERLEN PROBLEEM I pe commandant B»an de NAVO- strijdkrachten n Centraal Eu- j opa. generaal Iraf von Kiel- II Dansegg, fan plan, :asteel Gen- iroeck te Beek gaan wonen. Er zijn in Limburg 'erscheidene leegstaande kastelen, 'ie als woning van de bevelhebber leschikt kunnen worden gemaakt. 'raf von Kielmansegg heeft het og laten vallen op het bezit van e industrieel J. F. A. M. Meuwis- ;n uit Heythuysen, omdat het licht bij het vliegveld Beek is ge- :gen. Kasteel Genbroeck is in 1656 "ZTZZlZ'l lebouwd. Het ligt in een prachtige •mgeving met bossen en vijvers.) De heer Meuwissen wil het kas- eel niet verkopen. „Over verhuur; valt wel te praten", heeft hij laten j ^eten. I Gemeentelijke en provinciale autoritei ten van Limburg zijn door de komst van het Afcent-hoofdkwartier min of meer overrompeld. Grootste pro bleem. dat in enkele maanden moet worden opgelost, is de huisvesting van de officieren en hun gezinnen, die in Fontainebleau (bij Parijs) in een luxueuze omgeving hebben ge woond. Er is een provinciale coördi- natiecommisise in het leven geroe pen. die het huizenbezit in de grote wooncentra van Zuid-Limburg in ventariseert. Het ligt voor de hand, dat Brunssum het meeste NAVO-personeel aan on derdak moet helpen. De huisvesting van de manschappen levert geen moeilijkheden op; voor hen wordt o.m. een kazerne in Maastricht vrijge maakt. Veel meer moeite kost het, de stafofficieren een ruime en vooral ge rieflijke woning te bezorgen. HUM aantal woning bouwprojecten, die op uitvoering wachten, flats en eengezinshuizen in de woningwetsector, particuliere wo ningen en bungalows. Achter de bouw is nu haast gezet, omdat de gemeente volgend jaar maart/april woonruimte beschikbaar moet heb ben. ling reislustig geworden. Enkele win keliers hebben vrouw en kinderen een paar dagen in de steek gelaten om in Parijs de „koopgewoonten van het NAVO-personeel te bestude ren....". In plaatselijke dagbladen is een beetje de gek gestoken met die snoepreisjes. Dat heeft de winkeliers huiverig voor publiciteit gemaakt. GROTE VRAAG Initiatiefnemer A. Souren (43), voorzit ter van de middenstandsvereniging en eigenaar van een kledingzaak, houdt ook de boot af. „Wie zich in Parijs wil gaan oriënteren moet dat zelf weten. De vereniging heeft er niets mee te maken en betaalt er ook geen cent aan. Voor ons winkeliers is het natuurlijk belangrijk, te weten met welke artikelen wij het assorti ment moeten uitbreiden." De grote vraag blijft of de buitenlan ders hun inkopen in hun nieuwe woonplaats zullen doen. Voorzitter Souren is daar nog niet zo zeker van. Hij zegt voorzichtig: „Niemand moet nu denken, dat de rijkdom ons in de schoot wordt geworpen. Het is nog niet bekend, of de NAVO hier ook met belastingvrije winkels komt. Mij lijkt dat nogal twijfelachtig, want er zijn in de omgeving voldoende goed kope supermarts, en drank en sigaret ten krijgt het personeel toch al be lastingvrij". dig tegemoet. Er is een poging ge daan, te suggereren, dat er wél wordt geprotesteerd. In Heerlen is een demonstratieve mars gehouden, die illustratief moest zijn voor de protesten. Het effect was mager, want in de tocht liep slechts een handjevol Limburgse provo's mee. De andere deelnemers waren uit de grote steden, en zelfs uit Groningen, opgetrommelde pacifisten. Brunssum is van de ene dag op de andere „nieuws" geworden. Het ge meentehuis wordt sinds enkele we ken overstroomd door binnen- en bui tenlandse journalisten. Er is zelfs een cameraploeg van de Amerikaanse te levisie geweest. De ambtenaren hou den vol. dat ze wel belangrijker din gen hebben om aan te denken, maar ze vinden het toch wel mooi. als Brunssum in één adem met Parijs wordt genoemd! actie tegen straaljagers (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een burgercomité, dat deze week is opgericht, gaat een actie voeren tegen de overlast die men hier ondervindt van straaljagers. Het comité wil een andere bestemming van het vliegveld of, als dit niet mogelijk is, een andere plaats ervoor. De actie wordt opgezet nu bekend is geworden dat de nieuwe Freedom 5 straaljagers operationeel Eindhoven als basis krij gen. Ook de directies van de Eindhovense ziekenhuizen gaan protesteren tegen het uit 1929 daterende vliegveld dat nu aan de rand van de stad ligt. De plan nen voor de bouw van een ziekenhuis, waarmee een bedrag van tachtig mil joen gulden is gemoeid, kunnen niet worden gerealiseerd omdat overlast wordt ondervonden van de straaljagers. Ernst Cremer gearresteerd NEW YORK De Duitse diamantair Ernst Cremer is woensdag in New York gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht in de oorlog edelstenen aar de Verenigde Staten te hebben ver kocht die door de Duitsers uit Neder landse en Belgische kluizen zijn wegge haald. Volgens het parket had Cremer van de nazi's opdracht gekregen alle edelstenen, die niet door hun eigenaars waren meegenomen naar Engeland, te gelde te maken. Ondanks het verbod' van president Roosevelt is hij erin geslaagd de stenen in de VS te verko pen. In 1942 was hij betrokken bij een proces over onwettig invoeren van ju- véelen. Het arrestatiebevel tegen Cre mer dateert van 1964. Tijdens een tien daags bezoek aan New York is hij gear resteerd. Voor Nederland heeft de ar restatie weinig nut omdat de wet be paalt dat diefstal na twaalf jaar als verjaard wordt beschouwd. doorgaans twee auto's hebben. Vele woningen worden ook wat comforta beler gemaakt dan de bedoeling was. De vraag is nu nog slechts of die buitenlanders de huizen accepte ren...." De gemeente wil nog meer plannen versneld uitvoeren. Op stapel staan de bouw van twee grote hotels en de aankoop van een recreatiepark, dat in het bezit is van de Staatsmijnen. Voor de bouwprojecten zijn uiter aard extra vergunningen nodig, maar Brunssum verwacht, dat het departement daarmee niet karig zal zijn, gezien de bijzondere omstandig- Overigens: de middenstand neemt het heden. zekere voor het onzekere. Het winkel- De winkeliers zijn eigenlijk de enigen, personeel volgt In de avonduren die de nieuwe inwoners van Bruns- spoedcursussen Engels en Frans, sum welkom toeroepen. De mid- Mant in de Brunssumse sakrn wil denstand heeft de afgelopen jaren for- «iemand volgend jaar met de mond tuinlijke zaken gedaan met de yo\ tanden staan... Duitsers, die even over de grens wip ten om in Limburg hun wekelijkse Pén ding is in elk geval zeker: Lim- inkopen te doen. Nu de prijsverschil-1 burg ziet de NAVO beslist niet vijan- SPOEDCURSUS teurs moeten dus meer dan ooit proberen, hun gasten in de provin cie te houden." De heer René Vercauteren (57), exploitant van het onlangs geopende Indische restau rant Sinar Baroe in Heerlens cen trum, verwacht 1 j i u|i vn, Rtné Verrauteren wel, dat hij vol- Toorsprons.. gend jaar goede zaken gaat doen. „Als de restau rants zich goed presenteren, zal het best lukken, de NAVO-mensen als vaste gasten te winnen." Op zijn collega's heeft de heer Vercauteren, die bijna dertig jaar in Indonesië heeft gewerkt, een grote voorsprong. Hij is vier jaar kok geweest in een hotel voor Amerikaanse militairen in Ger- misch Partenkirchen. In die pe riode heeft hij geleerd, welke de specifieke wensen van de Ameri kanen zijn voor Chinese of In dische maaltijden. De in Zeeland geboren restau rateur verwierf zich zo'n grote faam, dat de bekende generaal Lucius Clay regelmatig in het hotel kwam eten. Eén keer stre ken in Garmisch vier helikopters neer: generaal Clay en drie col lega's waren even van München komen vliegen om by de Hollandse kok Chinees te eten. Toen echter in het hotel bekend was geworden, dat de kok hele maal geen Chinees was, kwamen er prompt klachten binnen! Generaal Clay loste dat pro bleem op zijn Amerikaans op. Zelf vond hij, dat er geen verschil is tussen een Hollander en een Chi nees, maar hij gaf zijn adjudant toch deze opdracht: „Zoek in Mün chen een Chinees en laat die vent hier de hele dag voor de deur staan te grijnzen. Meer hoeft'ie niet te doen, wij betalen 'm wel Index Hoewel er op het ogenblik nog weinig is te merken van de komst van het Afcent-hoofdkwar tier, wordt er achter de scher men hard gewerkt. Eén van de activiteiten is het onderzoek naar de in Maastricht bestaande res taurants, café's en bars. De hier mee belaste officieren moeten na gaan, welke zaken wel en welke niet op de „index" komen. De lijst met verboden etablissemen ten wordt in de legeringsgebou wen van de militairen opgehan gen. Automatisering bij overheid DEN HAAG In zijn toelichting op het verschijnen van het boekje „Auto matisering en overheid" heeft staatsse cretaris Westerhout van binnenlandse zaken gisteren gezegd, dat het over heidsapparaat door verdere automatise ring een ander gezicht zal krijgen. De ambtenaar mag echter bij de automa tisering niet in de verdrukking raken. In het pocketboekje wordt gezegd, dat het aantal in Nederland gere gistreerde computers ln 1966 ongeveer 300 zal bedragen, waarvan 100 in rijksdienst en bij de universiteiten en staatsbedrijven. In datzelfde jaar zul len er in de wereld maar liefst 36.000 computers zijn geregistreerd, waarvan 27.000 in de Verenigde Staten. Wil Nederland echter in de pas blij ven lopen met de rest van Europa, dan zullen er over vijf jaar driemaal zoveel computers moeten zijn. Klopjacht op onderzeeboot STOCKHOLM Mijnenvegers van e Zweedse marine maken jacht op cn onbekende onderzeeboot. Bij de westkust was het schip onder water verdwenen, nadat helikopters dieptebommen op honderd meter afstand van de onderzeeër hadden afge worpen. V/oensdag Is er een olievlek j waargenomen op de plaats waar het •chip is ondergedoken. Men vermoedt laat het, misschien beschadigde, schip zich schuilhoudt op de bodem van da izee. Zweedse autoriteiten menen dat Ihet schip iets te verbergen heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7