Nieuwe Leidse Coerainntkrant vm BESTE MORELE STEUN FORMAAT Schmelzer zet ministers van KVP onder druk JAMIN HOFNAR Commentaren In Zuid-Vietnam Naast soldaat Naar Thailand Ratten groeiend gevaar voor de mensheid Johnson bezocht zijn militairen Actie-Tibet bracht bijna 6 miljoen op BOUQUET 28ct Donderdag 27 oktober 1966 —47.» Jaarganf Dr. B. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBUD •He H*r* Hgh«n»po«t V Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0.93, p.m. f 3.97, p.kw. r 11,90 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 i ZE MOETEN MOSKOU UIT Chinese studenten, die de Sow- jetunie moeten verlatenhebben gisteren, nadat zij drie uur lang met de Russische politie hadden geredetwist, een stiüe tocht over het Rode Plein in Moskou ge houden. Ook legden zij kransen by het Lenin-mausoleum. Morgen beleefdheidsvisite van Biesheuvel Weer aanval op solidariteit kabinet-Cals ^EN HAAG Kabinetsforma teur drs. Schmelzer heeft andaag z'n (laatste?) grote aan- 1 op de solidariteit van het kabi- jet-Cals ingezet. Hij probeert met |nan en macht enkele demissio- (aire KVP-bewindslieden te win- nog steeds in alle staten verkeert „putsch" van de KVP-fractie. Minister zonder portefeuille Bot komt niet in aan merking. omdat aan zijn tamelijk over bodige functie in een overgangskabinet geen behoefte bestaat. Succesje Drs. Schmelzer hoopt kennelijk, dat als I voor het extra-parlementaire (Van onze parlementsredactie) Iverbruggmgskabmet. dat hij on- tnks alle tegenslagen nog steeds lacht te vormen. Vandaag heeft hij hiervoor de pinisters De Jong (defensie) en »uns (buitenlandse zaken) ge bist. Morgenochtend gaat hij het iroberen met minister Veldkamp I^Bociale zaken). Morgenmiddag tl hij, in een gesprek met minis- ;k-»r Biesheuvel (landbouw), een llerlaatste poging aanwenden de !RP tot andere gedachten te lengen. Na het bedankje van prof. Zijlstra oet hem echter duidelijk zijn gewor- :n, dat de a.r. in dit stadium van de rmatie geen medewerking zullen trienen. Het onderhoud met minister iesheuvel wordt dan ook meer als n beleefdheidsvisite gezien. Het „neen" van prof. Zijlstra werd steravond door de formateur offici- 1 bevestigd in de volgende verkla- niet duur we! heerlijk ring: „De kabinetsformateur heeft aan prof. Zijlstra verzocht het minis ter-presidentschap op zich te nemen van een extra-parlementair overbrug gingskabinet, dat zich ten doel stelt vervroegde verkiezingen uit te schrij ven alsmede te doen hetgeen het landsbelang vereist. De heer Zijlstra heeft medegedeeld, dat hij na zorgvul dige overweging, daarbij inbegrepen een oriëntering met betrekking tot ge voelens en standpunten in zijn eigen politieke kring, aan dit verzoek niet kan voldoen". De Quay Door het bedanken van prof. Zijlstra is ook oud-premier De Quay als kandidaat- vice-premier van het formatietoeneel verdwenen. Dr. De Quay was alleen be reid in een kabinet te stappen als dit een kabinet-Zylstra zou zjjn. Gisteravond, kort na de officiële bevestiging van prof. Zijlstra's beslissing, zei de oud-premier: „De situatie is nu weer helemaal open. De heer Schmelzer kan weer van voren af aan beginnen." In politieke kringen neemt men aan, dat de formateur nog steeds mikt op soort zakenkabinet met KVP'ers en i tiek weinig geprononceerde figuren uit andere partijen en partijloze experts. Zo'n ploeg is echter moeilijk te runnen als er geen enkele bewindsman uit het kabinet- Cals in komt. Vandaar dat de formateur de demissionaire bewindslieden vai KVP onder zware druk gaat zetten. Hij begint met de drie ministers wier standvastigheid de laatste tijd enige twijfel schijnt te zijn gerezen. In dat rij tje hoort natuurlijk premier Cals zelf niet thuis en evenmin minister Bogaers, die •fe Serooskerke- munten tvorden geveild - pag. 7 Onze verslaggever Bert Scholten interviewde Vader Serapion, eerste bisschop van de Oosters-Orthodoxe kerk". Resultaat: het verhaal van zonderlinge „avonturen" op religieus gebied. Zie pagina 5. i Keizer Hnile Selassie in Berlijn - pag. 2 Ujj- Ge vaar door kleuren-tv? - pag. Radio/TV gebeurt, is het met de solidariteit het kabinet-Cals gedaan en kan formateur Schmelzer zijn eerste succes noteren. Zover is het echter nog niet. Slaagt drs. Schmelzer er niet in zijn ministeriële partijgenoten uit de ploeg-Cals los te we ken, dan zal hü misschien nog proberen andere KVP'ers aan te trekken. Hij zet kennelijk alles op alles om zijn formatie met „succes" te bekronen. Immers: een mislukking betekent voor hem een enor me politieke nederlaag. MILAAN Een nicht van Martin Bormann heeft verklaard dat haar oom nog leeft, waarschijnlijk in Zuid-Ame- rika. In een vraaggesprek met een Itali aans blad zei Gisèle Bormann, dochter van een broer van de oorlogsmisdadi ger: „Hij was te. laf om zelfmoord te plegen". Geen regen DE BILT In de afgelopen 24 uur trok een kleine depressie over de Noord zee naar het zuiden zonder noemenswaar dige invloed op het weer in ons land uit te oefenen. In de westelijke kustprovin cies vielen plaatselijk enkele buien. In het oosten kwam nachtvorst voor. De depressie die in West-Europa al heel wat regen heeft gebracht trok over Noord- Italië naar Oostenrijk en veroorzaakte vannacht zware regenval in Zuid-Duits- land en het Alpengebied. Een rug van hogedruk die zich over het noorden van de Noordzee en Zuid- Scandinavië uitbreidt, zal er oorzaak van zijn dat de wind in ons land tot matig of vrij krachtig gaat toenemen uit noord oostelijke richting. NOORDOOSTELIJKE WIND DE BILT Wolkenvelden afgewisseld door enkele opklaringen, op de meeste plaatsen droog weer, overwegend matige noordoostelijke wind. Iets kouder. -i---ttober zon op 7.27, onder 17.20: maan op 17.11, onder 6.08. y GENÈVE Ratten, knaagdieren en op deze dieren levende parasieten zijn een groeiend gevaar voor de mensheid. Het aantal gevallen van pest is snel gestegen: de oorzaak schuilt vooral in snelle verstedelijking en achteloosheid. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft dit gevaar onderkend en zal in Genève bijeenkomen om methoden te bespreken ter bestrijding van het gevaar. Dit jaar is het aantal gemelde gevallen van pest tot nog toe 3293 en het afn^1 d,^en a,s |evolf van de ,lekte z11- °ver het «ehele vorige jaar werden slechts 1326 gevallen van pest gemeld met 120 doden. Vooral het aantal geval len in Vietnam is aan het hoge aantal debet. Naar schatting gaat 33 miljoen ton graan en rijst in de wereld verloren door knaagdieren. In India bijvoorbeeld komt 25 procent van het verlies van het zo nodige graan te velde op rekening van knaagdieren. SAIGON Met zijn bezoek aan de Amerikaanse troepen in Viet nam heeft president Johnson zeer veel goodwill gekweekt. Gene raal Westmoreland, de hoogste Amerikaanse militair in Vietnam, op wiens dringend verzoek Johnson gisteren naar de Amerikaanse basis Cam Ranh vloog, noemde het bezoek, zonder twijfel de beste morele steun, die de troepen ooit hadden gehad". Op de basis zelf viel de president een grootse ontvangst (van Amerikaanse militairen) ten deel. anse militairen omringd. Johnsons reis naar Zuid-Vietnam is in het grootste geheim voorbereid. Tij dens de conferentie van Manilla, die dinsdag eindigde, was nog niets be kend. Pas toen de president op de ba sis was geland, werd er bekendheid aan gegeven. De president, wiens vliegtuig onder een „paraplu" van vier straaljagers boven de baai van Cam Ranh was verschenen, bezocht in anderhalf uur tijd een hospitaal, ge bruikte de maaltyd met militairen en onderscheidde er een aantaL Onder hen was ook generaal Westmoreland, die het kruis van bijzondere verdien ste kreeg „voor zijn moed, zijn bevel voering, zijn vastberadenheid en zijn grote bekwaamheid als militair". Vooraf had Johnson aan zijn bezoek vier voorwaarden verbonden: geen en kele soldaat zou zijn plicht mogen ver zaken in verband met het bezoek, het zou ook geen verhoging van militaire activiteiten tot gevolg mogen hebben, er zouden geen extra troepen mogen worden aangevoerd en er zouden geen speciale plechtigheden aan het bezoek verbonden mogen zijn. Generaal West- moreland verzekerde de president dat aan deze voorwaarden zou worden vol daan, TOESPRAAK In een toespraak tot de samengestroom de militairen zei het Amerikaanse staats hoofd: „Ik ben gekomen om u en vla u elke infanterist, matroos, marinier en luchtmachtsoldaat in Vietnam te zeggen hoe trots we zyn op de wijze waarop u uw taak volbrengt. Ik geef u de plechti ge belofte, dat we u nooit in de steek zullen laten, noch uw strijdende kame raden, noch de vijftien miljoen Zuid- vietnamezen, noch de honderden miljoe nen Aziaten die erop rekenen dat wij hier in Vietnam tonen dat agressie niet loont en dat agressie nooit zal slagen. U weet waarvoor u vecht om het Vietnamese volk de kans te bieden het Halve dag niet met zuiden bellen ROTTERDAM Het telefoonver- keer tussen de Randstad Holland en het zuiden van ons land is gisteren een halve dag gestoord geweest. Een dragline had in de buurt van Oooster- hout een vitale kabel vernield. De PTT nam noodmaatregelen door alle verbindingen om te leggen. Het effect was gering, doordat de lijnen overbelast raakten. Vannacht werd de defecte kabel ge repareerd. soort natie op te bouwen dat het wil, vrij van terreur, vrij van intimidatie, vrij van vrees. U, strijdende mannen, hebt het respect, u hebt de steun en u hebt de gebeden van een dankbare pre sident en een dankbare natie". In het hospitaal van de basis onder hield de president zich met gewonden, waarna hij naar de eetzaal voor man schappen ging. Zijn minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, en de onder minister voor Aziatische zaken, Bundy, volgden dit voorbeeld. En het afscheids lied van de militairen was het bekende: „The yellow rose of Texas". De veiligheidsmaatregelen waren be perkt tot het in gereedheid houden van straaljagers om direct te kunnen opstij gen. Ook hielden enkele verkennings vliegtuigen en helikopters de omgeving in het oog. Johnson is dichter bij het strijdtoneel geweest dan enige andere Amerikaanse president sinds Abraham Lincoln in de Amerikaanse burgeroorlog De president was na precies zes uur weer terug in de Philippijnse hoofdstad. Vanmorgen is hij naar Thailand gegaan, waar hij tot zondag zal blijven. Fabriek ontslaat zestig man GRONINGEN Aan het 60 man tel lende personeel van H. E. Bodewes lie- renfabriek N.V. te Hoogezand zal ont slag worden verleend. Dit in verband met het wegvallen van belangrijke buitenlandse orders en de slechte situatie en vooruitzichten in de Nederlandse scheepsbouw. Met werknemersorganisaties is over- bereikt over een afvloeiingsregeling van het personeel, zit. Early Bird-2 de lucht in KAAP KENNEDY Van Kaap Kenney is gisteravond de communicatiesatelliet Early Bird-2 gelanceerd. De satelliet, afgeschoten met behulp van een drie- traps Delta-raket, moet het gebied van de Stille Oceaan betrekken in een we reldomspannend commercieel verbin- dingsnet. ZUID-HOLLAND SPANT KROON AMSTERDAM De huis-aan- huis-inzameling ten bate van de Tibetaanse vluchtelingen India heeft volgens voorlopige cijfers 5.750.000 gulden opge bracht. Omgerekend per inwoner spande de Zeeuwse gemeente Oud-Vosse- meer de kroon met een gemiddelde van 1,62. Tweede was Ameide-Tien- hoven (Zuid-Holland), met ƒ1,59 per inwoner, gevolgd als derde door Nije- veen in Drenthe met ƒ1,55 per inwo ner. In totaal waren er 25 gemeenten, waar de inzamelingsactie een gulden of meer per inwoner opleverde. Onder de provincies nam Zuid-Holland met 1.925.000 gulden de eerste plaats in. Noord-Holland verzamelde rond 910.000 gulden. Van de overige provincies waren de resultaten, eveneens rond: Gelderland Het wintert al Na een ongewon zacht najaar heeft in Zwitserland de winter nu toch zijn intrede gedaan. Op de Alpen viel twintig centimeter sneeuw. Op het hoogste punt van de St.-Gotthardpas is alles, ook het monument, wit. MARSALA In de Siciliaanse ha venplaats Marsala zijn de burge meester, de gemeentelijke kantoren en de brandweer van hun telefoon verbinding beroofd omdat de gemeen te te veel schulden heeft De fchuld zou 10 miljoen lire bedragen. Alleen de gemeente-arts heeft nu nog tele foon. 600.000, Noord Brabant 550.000, Utrecht 410.000, Overijssel 380.000, Limburg 250.000, Friesland 220.000, Groningen 210.000, Zeeland 150.000 en Drenthe 140.000. Denemarken De vluchtelingenactie in Denemarken bracht 7.714.000 gulden op. Dit bete kent dat iedere volwassen Deen meer dan 3.60 gulden heeft gegeven, en dat binnen 48 uur. De actie hier is gevoerd, evenals in Nederland, met behulp van duizenden collectanten. Piper Cub stort neer: een dode DEN HAAG. Gistermiddag om twee uur is een „Piper Cub" van de vliegbasis neergestort op de vliegbasis De Peel. Hierbij kwam de 25-jarige gehuwde 1ste ltn. G. J. C. van der Knaap uit Uden om het leven. Doordat het toestel in brand raakte nadat het was neergestort is in een ziekenhuis opgenomen de 34-jarige gehuwde kapi tein G. van der Vlies, eveneens uit Uden. VENLO Burgemeester en wet houders hebben het verspreiden van gedrukte stukken in het stadscentrum en nabij de drie grensovergangen ver boden verklaard op alle werkdagen tussen 7 en 18 uur. Men wil een einde maken aan de papieren oorlog tussen de runners die in het Duits gestelde pamfletten aan buitenlanders opdrin gen. De meeste Duitsers namen de pamfletten wel aan, doch smeten ze meteen weer weg.hetgeen de netheid van de stad niet bepaald ten goede kwam. ajle Hofnar produktan. uitsluitend tabski Overtrokken? AAN formateur Schmelzer kan een grote mate van vasthou dendheid niet worden ontzegd. HU trekt daarmee de consequenties uit het feit dat hij met zijn motie het kabinet-Cals heeft laten vallen. In de politiek geldt als regel, dat wie breekt betaalt, maar het wordt hem die het kabinet deed strui kelen voorlopig althans zelf even betaald gezet. Ook dat is een politiek verschijn sel. zo men wil: vaak een onver mijdelijkheid. Bij een ingewikkeld politiek beeld als ons land vertoont hebben daarom ook mislukte for matiepogingen dikwijls een eigen functie. Zij betekenen elk voor zich, dat een onaanvaardbare mogelijk heid wordt weggcschrapt, totdat men elkaar tenslotte, mocgedacht cn moegepraat, in arrenmoede vindt in een oplossing die dan ook niet zelden de laatste mogelijkheid lijkt. Dus moet ook de heer Schmelzer ervaren, dat het iets anders is, een kabinet te doen vallen dan een nieuw kabinet te formeren. Nu is het ons bekend, dat de de missionaire ministers wel een ze ker overtrokken solidariteitsgevoel wordt verweten. Het kabinet is nu eenmaal gevallen, zegt men dan, en dus zijn de bewindslieden indi vidueel vrij. Ook wij achten overdreven solida riteitsgevoel onjuist, en zeker wan neer dat gevoel door bokkige wrok zou worden ingegeven. Maar dan doet men goed te bedenken, dat hier toch in feite kabinetspolitiek in het geding was, waarvoor dos elke minister had te staan en niet bijvoorbeeld die van financiën alleen. Ook al heeft de heer Schmelzer destijds nóg zo getracht, een kloof binnen het kabinet te Voor goed verstaan van de siuatio vergete men dat dus niet. De mo- tie-Schmelzer liet het geschied de bovendien bij de algemene be schouwingen niet alleen de so cialistische ministers struikelen, maar ook die uit de KVP, plus de heren Biesheuvel, Diepenhorst en Verdam. HU heeft het er zich niet gemak kelijk door gemaakt. Hoe verder? INTUSSEN heeft kennelijk prof. Zijlstra geen vrijmoedigheid kan nen vinden, het minister-president schap van het nieuwe kabinet te aanvaarden. Wisten wij het nog niet, dan zou uit de daaromtrent door de forma teur verstrekte informatie kunnen worden begrepen, dat ook binnen de ARP de situatie niet eensluidend wordt beoordeeld. Er wordt im mers gesproken van „gevoelens en standpunten" in het meervoud Geen wonder ook, want het gaat om een beoordeling van het lands belang zelf. De demissionaire mi nisters uit de ARP, de heer Zijl stra zelf het zijn allen figuren die zich jegens het landsbelang grote verdiensten hebben verwor- Zou dan toetreden van de heer Zijlstra tot een nieuw kabinet niet worden uitgelegd als een desa vouering van de anderen, óók zo als zij het landsbelang meenden te moeten zien. Tegelijk echter is mo gelijk dat de heer Zijlstra een wat andere kijk heeft op wat het lands belang op dit ogenblik aan politiek vergt. Hoe het zij, waarlijk mans genoeg om een beslissing te nemen heeft de heer Zijlstra tot weigering van medewerking besloten. Dat de omstandigheden hiertoe heb ben geleid, zal op zichzelf door heel velen oprecht worden betreurd, want hierover zal, dunkt ons, bin nen de ARP één mening bestaan, dat men hem namelijk dolgraag eens als minister-president zou zien. Liefst zelfs spoedig. Maar voor eveneens velen dan lie ver niet in een situatie die uit zich zelf al zo belast is als deze. Waarbij overigens te bedenken valt, dat in 1963, in een werkelijk nor male situatie, de KVP zelf hem niet als minister-president heeft gewild.... De formateur houdt intussen als nog vol, al is de reeds smalle ba sis nu nog méér versmald. Zouden wij een wensje mogen uiten, dan deze dat toch spoedig verheldering kome. Geen periode leent zich zozeer als deze tot ver wijten en misverstanden, ook om dat we óók als pers soms alleen worden gevoed met communiqués di» met cryptogrammen in elk ge val de onduidelijkheid gemeen heb ben. BOHNE WORDT UITGELEVERD rfi£R^KFURT Dr' Gerhard Bohne (65), die verantwoordelijk wordt geacht voor het euthanasie-programma van de nazit, zal op 5 november door Argenti nië worden uitgeleverd In Frankfurt

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1