Nieuwe Leidse Courant NIET ZONDER BIESHEUVEL De Quay bij formateur Vertel het volk waarom belasting hoger moet Presentatie werd complete chaos Commentaren Schmelzer: weinig hoop ARP is eensgezind Explosie in fabriek vijf doden Aktie Laat u rijden wordt voortgezet 966 Dinsdag 23 oktober 1966 47ste jaargang •j pi/»ef#on f. OIEMER J_ Hoofdi^dtcltur. Or. t OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 v Miljoenen voor Tibet Een reuze-spaarvarken trok gis teravond in de circustent in de tuin van paleis Soestdijk tijdens de actie voor de Tibetaanse vluchtelingen veel bekijks. Ook het Koninklijk Paar, prinses Margriet en haar verloofde en Kamervoorzitter Van Tb.iel be keken het varken eens van dicht bij. (Zie verslag op pagina 11) Uit de verklaring van de heer Roolvink, uitgegeven na de vergadering van de a.r. Tweede-Kamerfractie, kan formateur Schmelzer opmaken, dat zyn kansen op slagen minimaal geworden zijn. Hij probeert nu de heer De Quay zo ver te krijgen, dat deze enkele KVP-ministers in een nieuwe coalitie meetrekt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met grote hardnekkigheid blijft drs. Schmelzer streven naar de totstandkoming van een KVP-AR-kabinet. Maar de kans dat hij zal slagen moet nog even laag zo niet lager worden aangeslagen als vorige week. Prof. Zijlstra heeft de forma teur gisteren weinig hoop gegeven dat hij het aanbod om premier en minister van financiën in het overgangskabinet te worden, zal accepteren. dr. De Quay dan eenzelfde rol moeten vervullen ais prof. Zijlstra ten opzichte van de demissionaire a.r. bewindslie- I Daarin gesteund door de leiding van de ARP en de Tweede-Kamer- fractie stelt prof. Zijlstra zijn eventuele bereidheid primair af- j hankelijk van de houding der de- I missionaire a.r. bewindslieden. Als die blijven bij hun weigering om j naar het nieuwe kabinet over te stappen, zal ook prof. Zijlstra het laten afweten. En het is wel duidelijk, dat minister Biesheuvel c.s. er in dit stadium niets voor voelen aan de formatiepoging drs. Schmelzer mee te werken. Oud-ministers Welke mogelijkheden de formateur nu nog ziet om de ARP voor zijn opzet te winnen, is niet goed duidelijk, ma* zoals gezegd: hij zet zijn pogingen manmoedig voort. Zo heeft hij van morgen de voormalige minister-presi dent dr. J. E. De Quay ontvangen en hem, naar wordt aangenomen, verzocht het vice-premierschap in het kabinet Zijlstra op zich te nemen. Zoals bekend is dr. De Quay lid van de KVP. In politieke kringen heeft men sterk de indruk, dat de formateur via de oud-premier wil proberen een aantal KVP bewindslieden uit het kabinet Cals los te weken. In de gedachtengang van drs. Schmelzer zou SER: Inflatie door de bestedingen DEN HAAG De belangrijkste groepen maatregelen bij ljet 'oorkomen van inflatie zijn vol lens de SER: het budgettaire en beleid, de inkomenspolitiek den. Prof. Zijlstra wekte gisteren niet de indruk druk bezig te zijn met het uitvoeren van de taak die drs. Schmel zer hem heeft toegedacht. Hij werd 's middags in Amsterdam gesignaleerd, waar hij onbekommerd met zijn vrouw liep te winkelen. Voor vervolg zie pag. 2| Zestien SS'ers staan vandaag voor rechter STUTTGART Zestien ex-SSers en Gestapomannen zullen vandaag in Stuttgart voor de rechter moeten ver schijnen om zich te verantwoorden voor moord op 160.000 Poolse joden. Alle zestien beklaagden hebben op het hoofdkwartier van het slavenkamp in Lvov gewerkt. Zij zouden de Polen hebben laten werken tot ze er bij neer vielen en 'hen toen hebben vermoord. Ook worden zij verantwoordelijk ge acht voor het wegvoeren van 1.500.000 joden in goederenwagons. Voor het proces zullen meer dan 140 getuigen uit de hele wereld worden opgeroepen. Men verwacht, dat het proces minstens een jaar zal duren. NEW YORK - Minister Luns heeft gisteren in New York de interna tionale conventie tegen alle vormen van rassendiscriminatie getekend. Nederland is het 37e land dat de overeenkomst heeft onderschreven. JACOBA EN ARNOUT Jacoba Albertine Christine Ruth Wilhelmina van der Hoe ven (rechts) en Arnout Jan de Beaufort zullen de twee bruids kinderen zijn bij het huwelijk tussen prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven. Boot omgeslagen: honderd doden NIEUW DELHI Bij de stad Nir- mal, niet ver van de grens van Nepal, ongeveer 500 kilometer ten noorden Calcutta, is zondag op de rivier de Kosi een boot omgeslagen en gezonken. Ruim honderd personen, merendeels vrouwen en kinderen, zijn in de rivier verdronken. Bij een brand in Buenos Aires zijn gisteren 500 woningen in de as gelegd. Drieduizend mensen werden dakloos. De brandweer kampte met watertekort door de droogte. Sterke invloed buitenland in het bijzonder de loon- en i prijspolitiek en het monetaire beleid. In zijn advies aan het gen al te snel groeien) wordt volgens de SER door het volk alleen aan vaard als de onvermijdelijkheid dui delijk wordt gemaakt. Prognoses )m een evenwichtige ontwikkeling i jaar tot jaar tc bereiken met een kabtaetover mogelijkheden^ter^be- "SSÏÏEUT langefT^": strijding van inflatie, legt de SER „,ij„ bijv. vijf jaar onmis er de nadruk op dat praktische toe- baar hulpmiddel. Een eerste bijdrage is passingsmogelijkheden van deze studie der Nederlandse economie in 19<0 van het Centraal Planbureau. Voor vervolg zie pag. 9 BILT Sinds zaterdagavond het in Zuid-Limburg vrijwel on afgebroken geregend.. In totaal werd tot vanochtend 7 uur op het aldaar gelegen vliegveld 70 millimeter regen :etapt. In een langgerekte strook, van West-Frankrijk naar Duits land reikte kwam eveneens langdurige tegen voor. 1 Een depressie trok via de Golf van Biscaje naar Frankrijk. Morgen zal "eze storing bij de Alpen aankomen, i verband hiermee is het waarschijn lijk dat het genoemde regengebied rich van ons land zal verwijderen. Noordelijke winden zullen het komen de etmaal enigszins onstabiele lucht panvoeren, waarin naast enkele ver spreide buien ook opklaringen voor- 'komen. Daarbij is er voor vannacht pen kans op nachtvorst aanwezig. De jniddagtemperaturen zullen maar wei- fbig verschillen met die van vandaag. l DE BILT Ojklaringen. maar ook t en daar een bui. Zwakke tot mati- wind aanvankelijk uit noordelijke ichtingen. Lter veranderlijk. Vannacht enkele plaatsen mist en kans op i op 7.23, onder 17.24; drie vormen van economisch be leid elkaar in hoge mate moeten aanvullen. Succes staat of valt zelfs mee. Een belangrijk aspect van dit el kaar aanvullen is, volgens de raad. dat zowel het loon- en prijsbeleid als het monetaire beleid voor een groot I deel afhankelijk zijn van de vrijwillige 'medewerking van betreffenden. Deze medewerking kan slechts blijvend worden verkregen als de beperkingen die het preventieve beleid onherroepe lijk met zich brengt, min of meer gelijkmatig in de tijd worden ge- j spreid. Belastingverlaging om extra hoge overheidsuitgaven mogelijk te maken NOODRAAD BP BIJEEN Voor het hotel in Manilla, waar het echtpaar Johnson logeert, hebben zich ernstige ongeregeld heden voorgedaan. Politie en mi litairen sloegen met gummiknup pels en met de kolven van hun geweren in op een menigte van 3000 studenten die betoogden tegen de Vietnam-politiel;. (zonder dat ook de andere bestedin- presentatie van de noodraad van tde Boerenpartij aan „verontruste partijleden en aan de pers is gis- (^OllGCtantC terochtend ontaard in een chao tische toestand. Iedereen wilde Onrl^I* tfPlfl ..democratisch" iets zeggen en er fjlltld. li Clll werd vaak hartstochtelijk geap- plaudiseerd. Dit laatste vooral wanneer werd gesproken over de heer Koekoek. SCHIPLUIDEN Een 46-jarige col- lectante voor de vluchtelingenaktie is gisteravond door een lokaalgoederen trein gegrepen en op slag gedood. Mevrouw G. M. J. B.-G. uit Schiplui den had haar bromfiets tussen de bielsen van de spoorbaan van het lokale goederentreintje neergezet, en had juist een gift opgehaald bij een boerderij langs de spoorbaan. Zij wilde haar bromfiets weer meenemen en werd op dat moment door een trein uit de richting Den Hoorn aangereden. HOLLANDSE RADING De' Na de pauze, waarin veel werd gedronken en gepraat zou het voorstel om aan de verkiezingen mee te doen in stemming worden gebracht. Met zitten en opstaan zou worden beslist. Twintig stonden op van de bijna 80 aanwezi gen. Dus 20 voor en 60 tegen. De verwarring die toen reeds heerste werd nog groter toen het bestuur deze uitslag „vertaalde" als: „dus we doen mee aan de verkiezingen". Na een uitgebreide Babylonische spraakver warring waarin iedereen alles wilde zeggen besloot de voorzitter de verga- Voor de stemming was de verwar ring al begonnen, toen zich een aantal sprekers ontpopten als voorstanders van boer Koekoek. Na een uitlating van de Leidse fractievoorzitter van de Boerenpartij, dat hij met zijn afdeling wenste over te gaan naar de noodraad, trachtte voorzitter Schregardus deze „motie" in stemming te brengen. Grote Bij de ingang van de zaal in een hotel was iedereen gevraagd: „Bent u voor of tegen Koekoek?" Personen die voor waren, werd de deur gewezen. Het bleek later op de avond echter, dat er nogal wat aanwezigen (bij nader inzien) voor waren. „We moeten hem nog een kans geven" werd onder streept door luidruchtig applaus. erwarring was het gevolg. Iemand i riep uit; „Willen we Koekoek wippen of een nieuwe partij stichten?" Met Koekoek valt niet meer te praten' stelde voorzitter Schregardus. Een boe renleider wilde handtekeningen verza melen om „Koekoek nog een kans te Flop Temidden van enige benevelde toe hoorders riep een hartstochtelijk voor stander van Koekoek („hij woonde en trouwde bij ons in Lienden") uit: „Jullie hadden hier nooit gezeten, a!s Koekoek er niet was geweest. Deze waarheid sloeg in als een bom. Er volgden nog meer kreten. Het laatste woord had iemand, die uitriep: „Deze noodraad is een flop GöTTINGEN (DLD) Een Oostduits echtpaar is er in de nacht van zondag op maandag in geslaagd met hun zoontje van vier jaar naar het Westen te vluchten. Als reden voor hun vlucht gaven zij de politieke en economische toestanden in Oost-Duitsland op. In Mechelen MECHELEN In Belgic heeft zich een nieuwe ontploffing voorgedaan. Gistermiddag vloog een fabriek waar patroon- en granaathulzen, slaghoedjes en auto-onderdelen worden gemaakt in Meehelen in de lucht. De voorlopige balans is vijf doden en meer dan zeventig gewonden, waarvan tien ern stig. Kort na de middagpauze de ruim 300 grotendeels Noord-Afrikaanse en Spaanse arbeiders waren net weer naar binnen gegaan sprong een waarschijnlijk overhitte tank voor che micaliën uit elkaar met een knal die in geheel Mechelen werd gehoord. Het glazen dak werd van de fabriek afge rukt en tientallen arbeiders werden door rondslingerende glasscherven ge- Een honderdtal woningen aan de overzijde van het kanaal, waaraan de fabriek is gelegen, liep schade op. Ook in de omgeving is vooral de glasschade Vier arbeiders werden door de ont ploffing op slag gedood. Het vijfde slachtoffer was een voorbijganger die onder een omvallende muur terecht Onder de puinhopen van de bijna geheel verwoeste fabriek zet men het zoeken naar slachtoffers voort. Samenwerking TAE integratie binnen het bedrijfs- leven, maar ook binnen het or ganisatieleven, vindt voortgang. Nog onlangs heeft oud-CNV-voorzil- ter Ruppert aangedrongen op groter samenwerking tussen CNV en NKV. Beide zoeken het nu echter meer in bredere samenwerking, waarbij ook het NW is betrokken. Uit het werkgeverskamp komen in tussen andere geluiden. Vandaag heeft de voorzitter van het Katholiek Werkgeversverbond mededeling ge daan van de voorbereidingen tot een federatie met het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers. Geruchten circuleren voorts, dat ook de Christelijke Middenstandsbond en de RK Middenstandsbond hechtere samenwerking voor de toekomst overwegen. Deze laatste ontwikkelingen Hjkcn te prefereren boven een ongenuan ceerd integreren van alle organisa ties van alle gezindten. Zo immers blijft het eigene van de confessionele organisatie bewaard. Wat voor de confessionele politieke partijen nog verwijderd is, begint bij de maatschappelijke organisaties- vorm te krijgen. Deze tijdige aanpassing bij de schaal vergroting, zoals overal in het be drijfsleven gevraagd, is voor de con fessionele maatschappelijke organi saties een juist beleid om zich ook in de toekomst tc kunnen handhaven. Ongehuwde sociale zaken en volksgezondheid tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding is de pensioengerechtig de leeftijd voor de ongehuwde vrouw in de a.o.w. te verlagen tot bijvoorbeeld 60 of 62 jaar. Hoewel leeftijdsverlaging uit sociale motieven op zichzelf aantrekkelijk lijkt, brengt een dergelijke maatre gel toch zoveel haken en ogen mee, dat het inderdaad ongewenst is om deze stap te nemen, al was het al leen maar om allerlei vormen van discriminatie te voorkomen. Niettemin is toch wel komen vast te staan dat de oudere ongehuwde wer kende vrouw met een aantal speci fieke moeilijkheden kampt. Hoe groot en ingrijpend die zijn, is helaas bij gebrek aan voldoende gegevens niet te zeggen. Het is daarom verheugend, dat de SER niet alle wegen om voor deze vrouwen iets extra's te doen heeft geblokkeerd, althans voor zover dat in een advies aan de minister moge lijk is. Vooral het onderzoek om na te gaan of de oudere ongehuwde werkende vrouw, voor wie de last van het wer ken te zwaar wordt, wellicht via ar beidsongeschiktheidsverzekering of ziektewet kan worden geholpen, lijkt ons van groot belang. BEZINNINGSDAG VERKEER 99 verslaggevers) DEN HAAG De aktie van het Ver bond voor veilig verkeer „Glaasje op? Laat je rijden!" wordt voortgezet, deel- de drs. H. A. Korthals vanmiddag tij- dens de jaarvergadering van het Ver- j bond mee. Deze aktie, die begin de- j cember van het vorig jaar startte, is goed aangeslagen. Dit bleek duidelijk uit politiecontroles, mededelingen van taxibedrijven en uit een onderzoek, j dat het NIPO instelde. Belangrijk is. dat de komende feest dagen het openbaar vervoer voldoen de functioneert om hen, die een glaasje op hebben, veilig thuis te brengen. Het Verbond heeft daarom vandaag een brief gestuurd aan de directies van de openbare vervoersbe drijven in Nederland om in de nach telijke uren van de kerstdagen en de Het Verbond komt de laatste jaren bijeen op de dag, die speciaal is be stemd voor een bezinning op de toene mende verkeersonveiligheid. Juist in deze tijd van het jaar neemt het aantal dodelijke ongelukken sterk toe. Giste ren moesten we weer een lange lijst publiceren. Frankrijks minister ven defensie Mcm- mer heeft gezegd, dat Frankrijk zijn eer- proeven met waterstofbommen mo- ijk in 1968 zal nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1