School in Aberfan uitgegraven is Verzetsheld Blake werd topspion van Russen Botsing na verkeerde dode manoeuvre: deze krant behoort tot Het Kwartet Herhaling' opschorten op Yeluwe? Egas verdedigtPEKING Communistisch de Scheepsbotsing bij Manilla: 68 doelen 1966 MAANDAG 26 OKTOBER 1966 Treinverkeer Den Haag-Delft gestagneerd DEN HAAG Het treinverkeer tus sen Den Haag Hollandse Spoor en Delft is gisteravond en vannacht ge stagneerd geweest door een spoor- j staafbreuk in een wissel. Vanmorgen om half vijf was de wissel weer ge repareerd. Het reizigersvervoer heeft geen grote vertraging ondervonden. Er vie len slechts enkele treinen uit; de meeste treinen werden over „verkeerd spoor" geleid. De reperatie heeft bijna de hele nacht geduurd. Ruimschoots vóór het begin van de spitsdrukte was het baan vak tussen Den Haag en Delft weer j vrij. BOM? Mevrouw Van 't Hof begraven bij Franse militairen KAPELLE Bij de hoofdingang van de centrale Franse militaire be graafplaats te Kapelle (Zeeland) is zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van mevrouw M. M. H. van 't Hof - Calou uit Rotterdam ter aarde besteld. Mevrouw Van 't Hof, die op 72-jarige leeftijd overleed, liet in de jaren na de Tweede Wereldoor log een groot aantal nabestaanden van in Kapelle begraven Franse sol daten naar de dodenherdenking ko men. Zij bezocht alle families van de in Zeeland gesneuvelde Fransen en was officier in het Legioen van Eer. De belangstelling van Franse mili taire en burgerlijke autoriteiten was zeer groot. Aanwezig waren de voor zitters van het comité Le Souvenir Francais in Nederland en Frankrijk, resp. ds. M. Jospin uit Amsterdam en generaal Leridon uit Parijs. Ook voerde het woord kolonel Per- rier, die in 1940 commandant was van de in Kapelle strijdende Franse legerafdeling. Namens de bevolking van Kapelle sprak burgemeester Van Suylekom. ABERFAN Het gehele week einde is onafgebroken doorge werkt om de lichamen van kin deren en volwassenen onder de zwarte modder van de enorme hoop steenkolenafval in Aberfan (Wales) vandaan te halen. Vrij dag was de zwarte gletscher om laag gezakt van de berghelling naast de „pantglass" (Welsh voor groene laagte). Onder de verstikkende modder werden een lagere school en zeventien huizen bedolven. Nu is gebleken dat niet veertien maar zeventien huizen zijn bedolven vreest men dat het aantal doden niet naar schatting 200 maar 220 is. Een grote moeilijkheid bij de ber gingswerkzaamheden was de aanhou dende regenval. Deze maakte het ge vaar voor nieuwe verschuivingen van de sintelhoop groot. Men graaft geulen om de zwarte modderhoop te draine ren, want de vorming van waterbellen in de sintelberg zou fataal kunnen zijn. Zaterdag zijn de talrijke redders, waar onder zeer veel vrijwilligers van hein de en ver, erin geslaagd, de hoop tot stilstand te brengen. De hoop is ook met chemicaliën behandeld. Vanmorgen was men zo verdat de gehele school was uitgegraven. Er worden echter nog zeventien kin deren vermist, die moeten zijn mee gesleurd door de stroom modder en stenen. Enkele lijken zijn vanmor gen nog gevonden. Het aantal doden bedraagt nu 140. Op zeventien na zijn het allen kinderen. Zaterdag hebben reddingsploegen in allerijl een medische post in de ruïne van de school die door de zwarte lawi ne was bedolven, ontruimd, toen de massa opnieuw in beweging kwam door de aanhoudende regen. Twaalf huizen die in de gevarenzone liggen zijn eveneens ontruimd. Ongelukken op de iveg HEERHUGOWAARD De 55- jarige H. Brandsma uit Amster dam is de dupe geworden van en verkeerde inhaalmanoeuvre an een tegenligger. Hij kwam uit Rotterdam, en zijn echtgenote m het leven bij een frontale bot- iing van zijn personenauto, en een wagen die bij inhalen op de linkerweghelft terecht was ge- gekomen. )VARNSVELD Zaterdagmiddag is de 47-jarige mej. J. C. ter Poorten ge- dood toen zij rijdend met haar fiets op Rijksweg 46 van Wamsveld 1 Lochem, door een achteropkomende personenauto werd gegrepen. BILTHOVEN De 56-jarige mevrouw H. van het Hoog uit Bilthoven is I* gistermiddag toen zij met haar 1 bromfiets onvoorzichtig overstak, i door een bus aangereden en tegen P het wegdek geslingerd. Zij over leed kort na aankomst in het zie kenhuis. EPPEL De 19-jarige B. Haanstra uit Meppel is gisteravond in een I ziekenhuis overleden, nadat hij in de nacht van zaterdag op zondag met zijn personenauto in botsing was gekomen met een tourbus. EINDHOVEN Bij een botsing tussen 11e» twee personenauto's op een voor erf rangskniising is de bestuurder van één der auto's, de 36-jarige P. A. M. uit Dongen overleden. DRACHTEN Op het rijwielpad I langs de noordelijke Ringweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. Een 39-jarige inwo- f j ner van Drachten, R. v.d. Heide werd gedood; zijn echtgenote en de 16-jarige R. B. uit Ureterp werden zwaar gewond. (ï^EN HAAG De 10-jarige Marion de te Vries uit Den Haag is zaterdagmid dag in het ziekenhuis bezweken aan verwondingen die zy had opge- lopen bij een verkeersongeval. Door nog onbekende oorzaak werd zij 10 toen zy rechts op de Nieboerweg bij haar 12-jarig zusje achterop de fiets reed, door een 34-jarige Ha- genaar geschept. Het meisje sloeg door de voorruit van de auto. EIST De 66-jarige mevrouw H. M. Kuntse-Ignatius uit Driebergen, j inzittende van een personenauto In het Westen veruit grootste prot chr. dagbladpers bestuurd door haar broer, is gis termiddag om het leven gekomen. De personenauto kwam in botsing met een andere wagen. Haar 57- jarige broer de heer J. W. Ignatius werden zwaar gewond. BRASSCHAAT Op de weg da naar Antwerpen is gisteravond de 64-jarige F. Hummel uit Amster dam als inzittende van een per sonenauto die in volle snelheid te gen een boom reed, op weg naar een ziekenhuis overleden aan haar ver wondingen. De bestuurder bleef ongedeerd. UTRECHT De 3-jarige Anthonius L. uit Kockengen is vrijdagmiddag in een sloot achter het ouderlijk huis gevallen en verdronken. Kunstmatige ademhaling gedurende twee uur mocht niet meer baten. EINDHOVEN De 66-jarige mevrouw J. M. de Waal-van Rooij overleed zaterdag aan de verwondingen, die zy vrijdag had opgelopen toen ze met haar fiets door een auto was geschept. 's-HEERENHOEK Zaterdagavond is de 63-jarige jachtopziener Melis de Jong uit Lewedorp dood naast zijn bromfiets aangetroffen. De po litie denkt dat de man op het gladde wegdek is geslipt. VALKENSWAARD De 31-jarige L. de Kroon uit Eindhoven kwam gisternacht om het leven toen de auto, waarin hij meereed, in botsing kwam met een wagen bestuurd door een Duitse militair uit Budel. NUNSPEET Drie bataljons her halingstroepen in de legerplaats Nunspeet hebben lichte dienst ge kregen om de infectiemogelijkhe den van polio tot een minimum te beperken. De vierduizend man hebben reeds suikerklontjes gehad en bovendien heeft de kampstaf verplichte rust uren ingesteld. De legerleiding vraagt zich af of deze militairen, die om de maand worden afgelost, geen ernstige bdreiging vormen voor een verdere uitbreiding van polio over heel Nederland. Het is de militairen verboden contact te hebben met de plaatselijke be volking en voorts moeten zij 's avonds om half tien in bed lig gen. Door deze extra lichte dienst zijn alle oefeningen op losse schroe ven komen te staan. De legerleiding zou overwegen de ko mende maanden de herhalingsoefe ningen in het centrum van het ge troffen gebied op te schorten, ge zien het feit dat velen van de her- halers vaders zijn van jonge kinde ren. Er is een waarschuwingssysteem in gesteld om te voorkomen, dat red dingsploegen kunnen worden overval len door verschuivingen. Op de berg staan drie man met een zender, aan de voet van de berg zijn diverse wachtposten ingericht, en iedere red der op en bij de berg is uitgerust met een sirene, waarmee zij bij een dreigend gevaar onmiddellijk alarm kunnen slaan. Van officiële zijde is meegedeeld, dat er al meer dan genoeg vrijwillgers zijn. Het leger is ingeschakeld bij het water vervoer naar het dal en bij het pa trouilleren in de buurt om nieuwsgieri gen te weren. Men verwacht dat de reddingswerkzaamheden nog de gehele week zullen voortduren. Met graafma chines, draglines bulldozers, houwelen, schoppen en zelfs met blote handen gaat men de zwarte modderstroom te lijf. De hoop op overlevenden is inmid dels opgegeven, omdat de mogelijkheid van een luchtbel onder de modder ni hil is. Lord Snowdon, de echtgenoot van Prinses Margaret, hoorde zaterdag toen hij zich persoonlijk op de hoogte stelde van de werkzaamheden ook het won derbaarlijke verhaal van de redding van de 8-jarige Jeffrey Edwards. Met de even oude Diane Fudge is hij onder een schoolbank uren na de ramp, in een luchtbel gered. Zaterdagmiddag heeft ook Prins Philip op laarzen door i de modder gewaad. bleven voor de gelovigen. Twee er van zijn gereserveerd voor het opbaren van de slachtoffers; in de Bethania Chapel staan de lijken van de kinderen in eenvoudige houten kisten opgebaard. De twee andere kerker zijn in gebruik als onderkomen voor de redders. Bij ongelukken tijdens de bergings werkzaamheden zijn trouwens elf red ders ernstig en 16 licht gewond. De militaire redders zijn zaterdagavond w afgelost door 450 militairen die in au to's naar het dal van Aberfan zijn vervoerd. De 2500 man die nu aan het werk zijn in de modder en de puinho pen zijn georganiseerd in ploegen die elk vier uur achtereen werken, dit om te voorkomen dat nog meer mijnwer kers van uitputting in elkaar zullen zakken sommige hadden 24 uur onaf gebroken in de puinhopen van de school gegraven). Bidden De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, had aan alle kerken verzocht, om gisteren voor de slachtof fers en de nabestaanden te bidden. Geld zowel als betuigingen van deelne ming stroomden binnen. De secretaris generaal van de V.N. Oe Thant heeft de Britse minister van Buitenlandse Za ken George Brown, een telegram gezon den waarin hij zijn medeleven betuigt. In het telegram stond onder meer dat Oe Thant „diep geschokt was bij het vernemen van het nieuws over de afschuwelijke ramp in Wales". Lord Derby, de president van de on afhankelijke televisie van Wales, is met duizend pond sterling een steun fonds begonnen. Verscheidene liefdadi ge instellingen hebben bijdragen toege zegd en kranten hebben inschrijvingen geopend. Verscheidene geestelijken in Wales hebben onmiddellijke maatregelen van de regering geëist om gevaarlijke sintel- hopen uit de weg te ruimen. Lord Ro- bens, voorzitter van de Nationale Ko- lenraad, heeft voor zijn vertrek uit Aberfan verklaard, dat er een intensie ve inspectie van alle mijnen in Wales aan de gang is. Het bureau van pre mier Wilson in Londen heeft meege deeld dat het regeringsonderzoek in de zaak zal worden geleid door het lid van Het Hooggerechtshof Edmund Da- vies, zelf uit Wales afkomstig. Hij zal bevoegdheden krijgen getuigen op te toepen en dokumenten op te vragen. Het feit blijft echter, dat de vier kerken in Aberfan gisterochtend dicht IN ROTTERDAM GEBOREN Marteling Korea Moedeloos kijken de werkers neer op de zwarte aarde en de sintels, die de school en enkele huizen in Aberfan hebben be dolven. LONDEN De ontsnapping van dubbelspion George Blake TtlSt richt de schijnwerper der publici teit op een voor de Britse inlich- re9 tingencjienst onaangename zaak. &IAAMII George Blake immers wordt ge- acht aan het Britse rijk meer (Van een onzer verslaggevers) schade toegebracht te hebben dan de spionnen Lonsdale, het echt paar Kröger, Burgess en Maclean samen. Vermoedelijk zijn door zijn toedoen zeker 40 Britse agenten achter het ijzeren gordijn ontmas kerd. Hij had toegang tot de ge heimste militaire documenten. Ze ven jaar lang, vanaf zijn aanstel ling op de militaire missie in Ber lijn in 1953, heeft hij de Russen een lawine van inlichtingen ver schaft. In 1960 trok het net om George Blake dicht. Tot verbazing van de Britten zei een overgelopen Pool, dat topagent Blake een dubbelagent was. Onmiddellijk werd Blake overge plaatst naar het Midden-Oosten met het smoesje, dat dit de aanloop Vanaf dat moment begon zijn avontuurlijke leven. Hij dook onder in het verzet, voornamelijk in Lim burg. In 1943 kregen de Duitsers hem in de gaten. Via Spanje vluchtte hij naar Engeland, waar hij dienst nam bij de Britse marine, afdeling inlichtingen Nederland. Na de oorlog een topbaan was. Na enige tijd kreeg I geerde hij Russisch in Cambridge. hij het verzoek naar Londen te komen om zijn nieuwe functie te bespreken. Zo Blake al wantrouwen mocht heb ben, dat werd teniet gedaan door de bepaling, dat er geen haast bij was en dat hij eerst zijn cursus Arabisch in Beiroet maar moest afmaken. In Lon den was zijn schuld evenwel al vast komen te staan. LANDSBELANG De regering-Macmillan kreeg het moeilijk met zijn proces. In verband met de veiligheid van het land werd het met gesloten deuren gehouden. Ook het Lagerhuis moest het met een minimum aan gegevens doen. Blake kreeg 42 jaar, de langste gevangenis straf ooit in een Britse rechtszaal op gelegd. Waarom had hij het gedaaan? Voor geld? „Nee, ik ben idealist," zei Blake. Hij ontkende, dat hij als gevolg van zijn gevangenschap in Noord-Korea in 1952 en 1953 tot zijn verraad zou zijn gekomen. Zeventien maanden lang werd hij daar gemarteld. Hij kreeg ook een hersenspoeling. In 1953 werd hij met gejuich in Engeland ingehaald. Hij had de communisten weerstaan. Maar toch, enkele maanden daarna meldde hij zich vrijwillig bij de Rus sen aan. Hij ontwrichtte de gehele Britse spionage achter het ijzeren gor dijn. VERZETSMAN Blake werd in 1923 in Rotterdam geboren als George Behar, zoon van j een Britse koopman, die met de Neder landse Catherine Beijderwellen was getrouwd. Hij ging in Rotterdam op school, werd door de Duitsers als Brits Hij werd al gauw benoemd tot Vice- consul in Seoel in Zuid-Korea, naar men aaneemt, als agent van de ge heime dienst. Er zal ongetwijfeld fel jacht wor den gemaakt op George Blake, hoewel hij voor beide partijen als bron van inlichtingen waardeloos is geworden.. Het is echter bekend, dat de Russen in soortgelijke gevallen wel eens wat willen doen voor agenten, die in hun dienst in gevangenschap zijn geraakt. Priesters tegen celibaatsplicht UTRECHT Negen Nederlandse rooms-katholieke priesters hebben alle Nederlandse priesters een brief geschre ven, waarin zij zich tegenstanders beto nen van de celibaatsverplichting en om adhesie vragen. Zij hebben reeds hon derden handtekeningen van hoogle raars en andere rooms-katholieke geestelijken. De celibaatsverplichting schaadt volgens hen het heil van de kerk en het persoonlijk geluk. Meesterspion George Blake wist zaterdagavond te ontsnappen uit de gevangenis Wormwood Scrubs in Londen. De tralies voor «v-i raam van zijn cel waren d mrgc- zaagd en met behulp van er;/ touw ladder moet Blake over de muur zijn geklommen. Lustrumviering vati Academie SW en .HU" (Van een onzer verslaggevers) wordt tijdens een bijeenkomst, die cm uur in de kleine zaal van De Doelen begint, op officiële wijze het vierdo lüstrum der Academie voor Soc. We tenschappen en Maatschappelijk Werk gevierd. Als sprekers treden op prof. dr. W. H. Lambers over „De plaats van de sociale wettenschappen" en drs. J. G. v. d. Ploeg over „Het gesprek als communica tiemiddel". Bram Boelee verleent pia nistische medewerking. Na afloop van deze bijeenkomst ont vangen B. en W. van Rotterdam het gehe le gezelschap in de Burgerzaal van bet stadhuis, omstreeks 22 uur. AMBASSADES BEWAAKT Fel protest China over uitwijzing studenten provo s GRONINGEN Provocatie is nuttiger dan men denkt. De jongeren op school en universiteit, alsook in de politieke partijen, worden niet als mondig erkend. Provocatie is voor jongeren welhaast het enige effectieve middel om aandacht en erkenning te krijgen. Dit zei staatssecretaris Egas zaterdag op een vergadering van de Partij van de Arbeid. ..De meeste jongeren zijn doetjes en sukkels, die apathisch consumeren en zich nauwelijks doen gelden. Het groot ste gevaar van de komende geautomati seerde consumptiemaatsc' onrust, maar de apathie", secretaris. China heeft aan Rusland een nota overhandigd, waarin het fel pro testeert tegen de uitwijzing van Chinese studenten uit de Sowjet- Unie. De Russische zaakgelastig de in Tokio, Razdoeschow, heeft de nota echter geweigerd te ac cepteren. Sit'down Volgens het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg gaan de rode gardisten er steeds meer toe over „sit-down" de monstraties te houden, in plaats van het verspreiden van pamfletten. In to- nisters ervan of de betreffende partijco mités worden aangevallen door de Ro de Garde. Honderdzeventiff gered In de Hongaarse hoofdstad Boedapest is dit leuke jurkje getoond. Het bovendeel van het jurkje is versierd met oude Hon gaarse motieven. Lijk van vermiste Schot in gracht AMSTERDAM Gistermorgen is in het water van de Singelgracht bij het Leidse bosje het lijk aangetroffen van de 48-jarige Marchal uit het Schotse plaatsje Dalemv. Hij werd sinds 13 ok tober vermist. Vooralsnog heeft de poli tie geen enkele aanwijzing dat van misdrijf sprake is RUSSEN ERKENNEN MODERN SCHILDER MOSKOU Robert Falk, een Rus sisch pionier op het gebied van de j moderne schilderkunst, is na zijn dood erkend doordat in het gebouw van de Vereniging van Kunstenaars honderd van zijn doeken worden geëxposeerd. Falk (overleden in 1958) schilderde al voor de revolutie van 1917. Van een paar schilderijen die in 1962 tentoon gesteld werden, zei de toenmalige pre mier Chroesjtsjef dat ze eruit zagen alsof ze door een ezel met een zwaaien de staart waren geschilderd. Eerder dit jaar is een voorheen ver smade schilder, de 67-jarige surrealist Alexander Tyshler, erkend. In het Poesjkin-museum te Moskou werd een expositie gehouden, geheel gewijd aan zijn werken. MANILLA Een aanvaring tussen een Amerikaanse vracht boot en een klein Philippyns pas sagiersschip heeft zaterdagavond aan 68 Filippino's het leven ge kost. Honderdzeventig opvaren den konden worden gered. De botsing had plaats op korte afstand van Manilla tussen het 7935 ton metende Amerikaanse vrachtschip Golden State en de 788 ton metende Pioneer Leyte, die verbindingen tussen enkele Philippijnse eilanden onder hield. Terwijl het Amerikaanse schip slechts lichte schade opliep, zonk het Philippijnse vaartuig kort na de aanva ring. De Golden State wist 160 opvarenden op te pikken. Andere schepen konden tien mensen van de verdrinkingsdood redden. De Pioneer Leyte was zusterschip van de Pioneer Cebu, dat vier maanden geleden tijdens een ty foon ten onder is gegaan. Toen kwa men 132 van de 262 opvarenden om het leven. SCHEEPSAANVARING DEN HAAG Ter hoogte Diverse communistische persbureaus maken bovendien melding van twee spalt in de Rode Garde. Ook het Japanse persbureau Kyodo meldt dat het invloedrijke instituut voor de Spoorwegen in Communistisch China heeft opgeroepen tot „volledige reorga nisatie van de Rode Garde". Negen arrestaties WEER ONRUST IN HOOFDSTAD AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie heeft zaterdag bij demonstraties negen arrestaties verricht. Vier man nen zijn in verzekerde bewaring gesteld en zullen vandaag worden voor geleid. twee vrouwen en drie jongelui i zijn na het opmaken van proces-ver- I baal weer naar huis gestuurd. Zaterdagmiddag liepen zes „sand- wich-mensen" gehuld in voor het ge- j zag beledigende leuzen door de Leid- sestraat Op de borden stonden leuzen j ah „Politie stop sadisme". De zes mensen liepen zo dicht achter elkaar, jdat zij een optocht vormden. Zij na- i men dus deel aan een verboden or>- I tocht. De mobiele eenheid kon zaterdag te gen middernacht weer inrukken bij het Huls van Bewaring aan de Amstel- veenseweg, nadat zij een demonstratie van ongeveer 150 provo's met aanhang uit elkaar had gestuurd. Hier werden drie jongelui gearresteerd en later weer naar huis gestuurd. De grote groep was door de stad gaan zwerven omdat een bijeenkomst van provo's in Frascati geen doorgang kon vinden. De directie weigerde de jongelui dc toe gang. de| Franse noordwestkust, dertig mijl ten NEW YORK Het Amerikaan— westen van Brest is de 23.626 ton me-rooms-katholieke maandblad JubSS tonde Liberiaanse tanker „Arietta heeft een enquête gehouden onder botsing gekomen met het vijfhonderd priesters, die abonnee ziln 9.995 ton metende Duitse schip „Anne- van dit blad. Tweederde bleek voor liese Het Duitse schip heeft 29 opva- afschaffing van de celebaatsverplich- renden van de tanker aan boord geno- ting. Er was ook een inzender (49 jaar) men, terwijl er nog 11 bemanningsle- die liet weten, dat hij uit d« den aan boord van de tanker zijn geble- priesterstand zou treden, als de moae- ven Er bestaat geen direct gevaar dat lijkhcld van getrouwde priesters zou de tanker zal zinken. 'worden geschapen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9