ZELFMOORD IN STUDIE DE CHINESE OPPOSITIE WINT WEER TERREIN Werkgroep pakt vergeten probleemaart KROONGETUIGE Per dag 180.000 baby's geboren Experiment in blinker succes AKTUEEL Hongaren eisen blijven stellen ZATERDAG 22 OKTOBER 1066 EIDEN Iemand die een moord pleegt, kan verzekerd vJj zijn dat hij de voorpagina's van vele kranten haalt. Niet .uy de voorpagina, zelfs niet op een binnenpagina, komt zijn h* aad, wanneer hij zelf het slachtoffer is: over zelfmoord ordt meestal niet geschreven. Berichtgeving over ilfmoordgevallen zou namelijk gevaarlijk kunnen zijn voor itentiële zelfmoordenaars; bovendien wordt rekening ge- ge^juden met de nabestaanden. Ook in de conversatie is zelf- ishui oord taboe; als erover wordt gesproken, is het fluisterend. Daardoor onstaat gauw de indruk dat het wel meevalt met het intal zelfmoordgevallen. Toch maken in Nederland ongeveer 900 eddtfensen per jaar een eind aan hun leven, en dat aantal is dan. vergelijking met andere landen, nog betrekkelijk laag. Daar- zijn de mislukte pogingen niet inbegrepen: het aantal ernstige, »arbij de betrokkene moet worden opgenomen in een ziekenhuis psychiatrische inrichting, is nog vier a vijf maal zo groot, het intal lichte zelfs vijftien maal. Niet overdreven Het is dus niet overdreven van een probleem te spreken een fobleem dat de wetenschap altijd wat huiverig links heeft laten ului '£en" Aan andere vraagstukken zoals dat van het verkeer, zijn diepgaande onderzoekingen gewijd, terwijl toch in een stad als h en Haag vorig jaar meer mensen zelfmoord pleegden dan in 'h~jjet verkeer om het leven kwamen (56 tegen 55). I Wat laat, maar niet te laat natuurlijk, is nu het taboe weten- 1 happeliik doorbrokener is een Algemeen Nederlands gezel- g hap voor de studie van zelfmoordproblemen opgericht, waar- het voorlopig bestuur volgende week zijn eerste werkverga- iring houdt. Het initiatief is uitgegaan van de al een paar jaar bestaande .iternational Association of Suicide Prevention met centra in 'merika en Wenen. Dit internationale gezelschap houdt geregeld ingressen; op het laatste, dat in 1965 in Bazel werd gehouden, werd de stoot gegeven tot oprich ting van een Nederlandse afdeling. Stop Vietnamoorlog NEW DELHI Aan het wrede en tragische conflict in Vietnam moet een einde worden gemaakt, voordat het zich uitbreidt. Dit verklaarde mevrouw Gandhi gisteren in haar openingsrede in de conferentie van de leiders van de drie grootste niet-gebonden landen. President Nasser besteedde aandacht aan de kloof tussen rijkdom en armoe de. Volgens hem worden onderontwik kelde landen in hun streven naar eco nomische ontwikkeling gedwarsboomd door mogendheden die hen willen over heersen. President Tito betoogde, dat de poli-: tiek van niet-gebonden zijn steedsl r veld wint. Hij noemde in dit ver-| band Frankrijk, dat zich uit de NAVO' terugtrok. Vroeger kocht hij zijn winterjassen altijd in het buitenland. Hij meende dat hij in Nederland niet de internationale top kon vinden. Tot hij - via een kennis - bij C a A terecht kwam op de Kroon- afdeling. Hier draagt hij een import camel-coat van uiterste distinktie: modern, onberispelijk van coupe, geraffineerd verwerkt, luxe kwaliteit camel voor ƒ250.-. Hij houdt zijn naam hoog van .best geklede man". Hij slaagt zó perfect en zó voordelig bij C A dat hij een enthousiaste promotor is van onze Kroonafdeling promotor en... kroongetuige. s voorlopig voorzitter van het nieu we gezelschap treedt op de Leidse hoogleraar in de sociale psychiatrie dr. N. Speijer, hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid van de gemeentelijke geneeskundige zondheidszorg van Den Haag. is een van de weinige Nederlan- X3 ders die zich diepgaand met het zelfmoordprobleem hebben bezigge houden. Zijn belangstelling ervoor bleek al uit het onderwerp waarop «hij in 1935 promoveerde: De ener- rdea getisch-psychologische grondslagen 5 d van de zelfmoord. Meer dan dertig jaar later, in mei van dit jaar, wijd de hij zijn rede bij de aanvaarding van het hoogleraarsambt aan „be- schouwingen over het zelfmoord- nïK probleem". Te voorkomen D^n vastomlijnd programma heeft het jezelschap „dat laat wat meer ■uimte dan „vereniging" met statu ten en leden en zo," vindt prof. Speij- aoipjpj. nog niet. Het betreedt ten slot- in Nederland onontgonnen ter- ein, al is de voorzitter overtuigd dat r heel wat te ontginnen valt. kSï? hij ook al in zijn inaugurele rede ei, kan zelfmoord namelijk in veel evallen voorkomen worden, als de imgeving maar voldoende oog heeft de symptomen die aan de daad 5 TOorafgaan. Behalve voor de directe 1waï,eving gezins- en familieleden, vróaden, kennissen is het vooral iwr de huisarts van belang dat hij ^symptomen onderkent, ms zonder dat ze het vermoeden, -an krijgen huisartsen aanstaande zelf moordenaars op hun spreekuur. Om- tb dat ze in de meeste gevallen onbe kend zijn met de vroege bestrijding, kunnen ze op grond van de vage df klachten die ze daarbij horen geen vroege diagnose stellen, met het ge volg dat een patiënt die anders waarschijnlijk nog wel te redden zou de rijn geweest, het leven erbij inschiet. 6it di brek aan tijd van de betrokken arts •anpeelt daarbij natuurlijk ook een rol; spreekkamers zitten gewoon te om uitvoerig aandacht te beste- Im^en aan mijnheer X in plaats van 9.31 alleen maar aan zijn klacht. Studenten Er zijn me wat studenten... En zo lief! Wat doen ze niet allemaal: ilitieke betogingen houden, happe- 1 m, terrasjes verlevendigen, wetten ,e4' Imaken, landen besturen (Indo- sië) en ga zo maar door. Een enke- maal belasten ze zichzelf met anten uitdelen en agenten op ang jagen. We kennen studen te Q-vakverenigingen en studentenra- n, studentenbonden, -korpsen, so- iteiten, enzovoorts, enzovoorts. We bben veel aan studenten te dan- JJ n. Denk aan hun feesten, grap- jj n, ontgroeningen. Een soortgelijke mate van veelzij de activiteiten heb ik nimmer be et bij andere groepen, zoals klei- zelfstandigen, notarissen, bouw- ikkers, om er maar een paar te «men. Echter, de wereld moet blij- o draaien. Derhalve zouden de artoe bekwamen in doorlopende irsussen of dank zij de mogelijk- eid van voortdurende studie naast praktijkwerk de gelegenheid oeten krijgen hun kans te grijpen, ijv. via verpleegster tot arts, via irg, olitieman tot commissaris, via 'erk tot rechter, via elektriciën tot igenieur. Het is maar een gedach- Haag W. F. Bingley sr. Duur grapje Nu alle ministers van het kabi- tl et-Cals hun ontslag hebben aange ven komt het Nederlandse volk 'el voor zeer dwaze uitgaven te 'aan. De minister die welgeteld zes 'eken de heer Smallenbroeks 'laats innam zal over drie jaar ver geld nog van het Nederlanse volk ótkeringen ontvangen die vele dui- j'rt «iden omvatten. Ik vind dat een ondweg schrijnende zaak. Een touw kabinet moet zich over deze I dwaze kwestie beraden, opdat derge- ijke lachertjes niet meer mogelijk S. A. Bakker sjn. Dsn Haag In dit verband is prof. Speijer groot pleitbezorger voor, wat hij ge noemd heeft, de „psychiatrische topsie". Bij een geslaagde zelfmoord zou het ziekteproces weer bestudeerd moeten worden en zouden verschijnselen opnieuw geanalyseerd en gegroepeerd moeten worden om een beter inzicht te krijgen en daar door in de toekomst een betere dia gnose te kunnen stellen. Deze psychia trische autopsieën vinden nog vrij wel niet plaats. Op dit punt zou het nieuwe gezelschap belangrijk werk kunnen doen. Het gaat niet alleen om de studie zelfmoord, maar ook om de preven tie. Vandaar dat wetenschaps praktijkmensen elkaar hopen te ont moeten. Uit de samenstelling van het bestuur blijkt het tweeledige doel al: behalve prof. Speijer hebben daarin zitting dr. A. J. A. M. Wyffels, verbonden aan de psychiatrische inrichting St.-Willibrordus in Heiloo, en de heer R. Louis, directeur van de Stich ting telefonische hulpdienst SOS in Rotterdam. Indonesië breidt VN-delegatie uit DJAKARTA Indonesië zal zijn vertegenwoordiging bij de V.N. met drie leden uitbreiden. Dit heeft presi dent Soekarno gisteren besloten. Deze drie zijn de theoreticus van de president, dr. Roeslan Abdoelgani, een lid van het ministerie van buitenlandse zaken, Soedjatmoko en de Indonesische ambassadeur in Nigeria, drs. Moham med Sjarif. De Indonesische ambassa deur in de V.S., Palar, kan naar Washington terugkeren om zijn werk te hervatten. Generaal Soeharto, die dit bekend maakte, zei, dat er spoedig een perma nente vertegenwoordiger bij de V.N. zal worden benoemd. Door en landverschuiving in gebied van Tjiandjoer op West-Java zijn 16 personen omgekomen en ze: ernstig gewond. Verscheidene wonin gen, een deel van de oogst en een aan tal wegen zijn vernield. Hart overgeplant COLUMBUS (VS) In het medisch centrum van de universiteit van Colum bus heeft men de hartklep van een gestorven jongen geplaatst bij een mesje van tien jaar, dat met een slecht werkende klep is geboren. De operatie vond plaats op 21 december. Het meisje wordt waarschijnlijk van daag, genezen en wel, ontslagen. Keulse studenten maakten het bont KEULEN Zesduizend studenten hebben gisteravond gedemonstreerd te gen een verhoging van bus- en tramta rieven. Zij bekogelden de politie met eieren en tomaten. Auto's werden beschadigd. Waarschijnlijk wat ver moeid, gingen de betogers daarna op straat zitten, waardoor het verkeer tot stilstand kwam. Er zijn tien arrestaties verricht. PROF. DR. N. SPEIJER initiatiefnemer Iedereen die met het probleem te ma ken heeft, kan tot het gezelschap dat vooral een werkgezelschap wil zijn toetreden; gedacht wordt aan o.a. medici, pastores, sociale werkers, psychologen en sociologen. Ook journalisten zou prof. Speijer geen vreemde eenden in de J^ijt vinden: „Een van de vragen waarmee we ons zouden kunnen gaan bezighouden is welke rol de pers kan spelen bij de preventie van zelfmoorden. Ik denk bijvoorbeeld aan verlichtende arti kelen, zoals die over het alcoholisme zijn geschreven." Vraagtekens Belangrijk vindt de initiatiefnemer het ook dat mensen uit verschillende vak gebieden die zich ieder op hun eigen terrein met het probleem bezighou den, elkaar ontmoeten. De paar stu- De socioloog Kruyt heeft in 196C boek Zelfmoord gepubliceerd, hoe verdienstelijk ook, het probleem alleen maar sociologisch benadert, zo als anderen uitsluitend op de me dische aspecten ingaan. Bundeling van krachten zou meer licht kunnen brengen in een uiterst gecom pliceerde zaak, waarover nog veel te weinig bekend is. Het nieuwe ge zelschap zal op heel wat vraagtekens stuiten. In hoeverre zijn auto-onge lukken pogingen tot zelfmoord? Is een geslaagde zelfmoord in wezen ge lijk aan een mislukte? Hoe komt het dat in bepaalde landen (Ierland, Ita lië, Nederland) een laag, in andere (Oostenrijk, Denemarken, Zweden) een hoog zelfmoordcijfer wordt ge vonden? In hoeverre houdt het toene mend aantal zelfmoorden verband met het veranderd cultuurpatroon' Wat is, in verband met zelfmoord, de psychologische betekenis van slaapmiddel? De beantwoording van deze vragen zou ertoe kunnen bijdragen dat volgend jaar minder mensen de weg zonder weg-terug op gaan. Wagon ontspoort in Frankrijk: 8 doden NEVERS Bij het station van Casne-sur-Loire in midden-Frankrijk is gisteravond een wagon van de auto rail Parijs-Lyon ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn er 8 doden en 12 gewonden. Spoedresolutie in VN over Rhodesië NEW YORK Een groep Afro-Azia- tische landen heeft vandaag in de VN een spoedresolutie ingediend om te ver hinderen dat Erigeland en Rhodesië tot een vergelijk komen dat niet voorziet in een meerderheidsbestuur. CHINEESPROTEST PEKJNG Rood-China heeft bij Indo nesië geprotesteerd tegen massale uit wijzing van Chinezen. In een nota zegt Peking, dat de Chinezen in Indonesië van hun bestaansmiddelen worden be roofd zodat zij het land wel moeten verlaten, ook al willen zij liever Mende: coalitie op liet spel BONN De Westduitse vice-kanse-1 lier Mende heeft verklaard dat Er- hards coalitieregering zal vallen als de christen-democraten besluiten tot een belastingverhoging om het begrotingste kort van vier miljard mark te dekken. Mende verklaarde verder dat zijn partij, de vrije democraten, uit de coali tie zal stappen als Erhard geen andere oplossing voor het tekort weet te vin den dan de voorgestelde verhogingen. Tweede fase in machtsstrijd (Van onze correspondent) LONDEN Naar schijnt is de Chinese machtsstrijd, waaraan zowel het leger als het partijcomi té van Peking deelnemen, thans gevorderd tot de tweede ronde. Het partijcomité in de hoofdstad van de Chinese Volksrepubliek en het Volksbevrijdingsleger waren de twee verzetshaarden, die in het begin van de crisis meedogenloos gezuiverd werden. Thans is de man, die Peng Tsjen, de voor malige secretaris van de partij afdeling in Peking, verving zelf het doelwit van felle aanvallen geworden. nen o. partijleiding nog steeds een op positiegroep aanwezig is. Haar leden worden ervan beschuldigd verzet tegen de „culturele revolutie" te organiseren door de massa tegen de massa en de studenten tegen de studenten op te zet ten. Dit is duidelijk een verwijzing naar de gebeurtenissen in de provincie, waar partijfunctionarissen, vermoede lijk geïnspireerd door de oppositielei ders in Peking, met vooropgezette be doelingen gevechten tegen de Rode Gar disten op touw gezet hebben. VERDEDIGING Het „Volksdagblad" bedient zich niet langer van de felle taal van de laatste weken tegen de oppositie, maar lijkt haar eerder te verdedigen, wat e zou kunnen wijzen, dat de leden de oppositie, althans tijdelijk, een wat sterkere positie innemen, dan tot voor kort het geval geweest is. „Wij hebben de hoop tot uitdrukking gebracht", al dus het blad, „dat deze lieden hun dwa lingen zullen inzien". Ook bij de strijdkrachten schijnt de HOGERE FUNCTIE De voornaamste taak van de nieuwe partijsecretaris was de zuivering van de Pekingse afdeling van aanhangers van Peng Tsjen, maar thans beschuldi gen de Rode Gardisten hem ervan die aanhangers van Peng Tsjen Juist te strijd weer ,e „pgelaaid_ yi^, steunen. De nieuwe partijsecretaris, Li de zuiverine in al haar hevicheid Hsoeé-feng, wordt ervan, beticht de SbSSTSUSen de ^keK Chinese pers voldoende bewijs voor de veronderstelling, dat er een felle strijd woedde tussen de beroepsmilitairen, die het leger wilden moderniseren en de politieke leiders, die wilden vasthou- Hieruit is af te leiden, dat de ge-den aan de „volksoorlog". Na de zuive- heimzinnige partijleider, die zich nog ring van de chef-staf, Lo Joei-tsjing, steeds verzet tegen zijn kameraden. - een hogere functie bekleedt dan Li Hsoeé-feng. die slechts een volgeling genoemd wordt. De drie X-en schiftten te dienen als aanduiding van een uit drie delen bestaande Chinese naam. Pen'g Tsjen of Lin Piao kan rnen dus buiten beschouwing laten. Wel komen echter Lioe Tsjao-tsji, de president, die al in de partij - hiërarchie gedegradeerd is of premier Tsjoe En-lai in aanmerking. Volgens berichten uit Hongkong zijn zowel Tsjoe En-lai en de minister van defensie Lin Piao, die de positie van troonopvolger van Mao Tsc-toeng heeft ingenomen op de plakkaten van de Ro de Gardisten ook al fel aangevallen. Wanneer deze plakkaten door concurre rende groeperingen binnen de partijlei ding zijn geïnspireerd, dan zou dit bete kenen, dat de onderlinge strijd op nieuw ontbrand is. Ook uit het feit, dat het „Volksdag blad" zo onopvallend mogelijk melding maakt van het voortbestaan van „groepjesvorming", blijkt dat er bin- NIET WEGGEZUIVERD Thans heeft het hoofd van de politie ke afdeling van het leger, Hsiao Hoea, aan een conferentie van luchtmacht commandanten een aantal „uiterst be langrijke boodschappen" van Lin Piao overgebracht. De minister van defensie geeft hierin de commandanten de op dracht de ideologie van het „revisio nisme" te bestrijden. Dit betekent, dat de oppositie in het leger nog niet weg gezuiverd is, maar Lin Piao geeft ook een aanwijzing, dat men haar enige concessies gedaan Weeft. Vroeger legde men alle nadruk op de noodzaak van het volgen van oude en beproefde methodes van guerrillavoe ring, waarvoor het oude revolutionaire leger zich uitstekend leende. De pers sprak spottend over de nieuwe oor- Europeanen leven langer NEW YORK. De wereldbevolking kwam midden vorig jaar op 3.285.000.000 zielen, een stijging van 65 miljoen in een jaar of 180.000 per dag, aldus het demografisch rapport van de Verenigde Naties over 1965. De in 1965 (en later) in Frankrijk, Zweden en Noorwegen geboren meisjes kunnen het meest op een lang leven hopen, daar de gemiddelde levensduur van de vrouwen in die landen 75 jaar bedraagt (een nieuw record), tegen 71 jaar voor de mannen. In Europa liggen de levenkansen het best De gemiddelde levensduur ligt in verscheidene Afrikaanse landen 40 jaar en in de meeste Aziatische landen zelfs 45 jaar lager. Daarentegen heeft de Afrikaanse staat Guinee het hoogste geboortencijfer (62 op de 1000 in woners). 0 Stads! volking De stadsbfvollcin" is aanzienlijk toe genomen: de wereld ielt nu 1500 steden met meer dan 100.000 inwoners, twee maal zoveel als tien jaar geleden. Tokio blijft de grootste stad op de wereld met 8.901.341 inwoners, gevolgd door New York (7.989.000). Merkwaardig is, dat de Newyorkse bevolking in vergelij king met 1963 met ongeveer 100.000 zielen is afgenomen. Het sterftecijfer in de wereld bleef omlaag gaan: zestien sterfgevallen op de duizend mensen, tegen achttien op de duizend tien jaar geleden. Onwettig Voor de eerste keer bevat het rap port ook gegevens over het aantal on wettig geboren kinderen in de wereld. In Europa staat IJsland aan de kop met 27,3 op de honderd geboorten, gevolgd door Zweden met 13.1. De meeste on wettige geboorten komen voor op de Portugese eilanden Sao Tome en' Principe in de Golf van Guinee (92.4 op de honderd). logstactiek, de moderne wapenen en de nieuwe organisatiemethodes. Nu zegt Lin Piao echter, dat „wij het huidige leger niet moeten zien als het leger van vroeger, alsof er niets veranderd is. Thans veranderen de dingen iedere Dus schijnt zowel op het politieke als op het militaire front de macht van dc oppositie te zijn toegenomen. Als de meer delicate behandeling, die de op positie thans in de pers krijgt en dc concessies aan de militairen tenminste juist aangeven, wat er in de leiding gaande is. BONN Met knipperende ogen, die al spoedig door zonnebrillen werden beschermd, zijn gisteren „Bondskanse lier" Paul Lücke. voorzitter van een uit vier man bestaand „noodkabinet", 31 volksvertegenwoordigers, leden van het „noodparlement" en tientallen ambtena ren en jeugdige secretaressen te voorschijn gekomen uit een kernbom- vrije bunker in het Eifelgebergte. Hoewel dit experiment, onderdeel van de NAVO-manoeuvres Fallex-66 officieel geheim was, werden de „proef konijnen" opgewacht door een legertje journalisten cn televisiecamera's. Dit verwekte enige consternatie. Maandagmorgen waren de deelne- mers(sters) aan het experiment onder de grond gekropen omdat „een vijand bij een aanval op de Bondsrepubliek het normale regeringswerk in Bonn on mogelijk had gemaakt". Dr. Lücke. die in werkelijkheid mi nister van binnenlandse zaken is, ver klaarde dat de oefening had bewezen, dat een noodregering politieke leiding kan geven, zelfs indien zij voor een langere periode van de buitenwereld is afgesneden en dat de rechten van het parlement bewaard kunnen blijven. Zijn kabinet en het parlement hadden 32 uur in conferentie doorgebracht Er waren 16 wetten en 29 verordeningen goedgekeurd. De bunker, ongeveer 30 km van Bonn gelegen, omvatte een netwerk van gewelven op een diepte van 150 meer onder de grond. Rode topberaad beëindigd MOSKOU De communistische lei ders, die vier dagen besprekingen heb ben gevoerd, volgens welingelichte kringen over China en Vietnam, zijn naar huis teruggekeerd. Breznev, de secretaris van de Russische commu nistische partij, zou tevreden zijn, ook al is de politiek van Peking niet for meel veroordeeld. Men meent, dat de leiders van de negen landen het eens zijn geworden over een nieuw en beter gecoördineerd hulpprogramma voor Hanoi. Ze zouden ook de politieke strategie hebben be paald voor eventuele vredesonderhan delingen. Communistische zegslieden meenden, dat niets erop wijst, dat er tot enige concrete stap ter regeling van de kwestie-Vietnam is besloten. Hoogleraar onderzoekt moord op Kennedy LOS ANGELES Wesley Liebeler, hoogleraar in de rechtswetenschap aan de universiteit van Californië, die heeft deelgenomen aan de opstelling van het Warren-rapport, zal met twintig van zijn studenten een nieuw onderzoek instellen naar de moord op president Kennedy. Zij zullen de documenten van de commissie-Warren bestuderen en mogelijk naar Dallas gaan waar Kennedy werd doodgeschoten. GAARSE be volking heeft zich nog steeds niet neergelegd bij de situatie, ont staan door het neerslaan van de anti-Russische opstand, die tien jaar geleden (op 23 oktober 1956) spontaan uit brak. De huidi ge machthebbers in Boedapest heb ben dan ook op grote schaal maatregelen ge nomen om de si tuatie overal meester te kun nen blijven. De opstand duurde nog geen veertien dagen. Aanvankelijk had den de Russische troepen zich te ruggetrokken Het begin: Uitbarsting van volkswoede. ontstond er een jubelstemming onder de Hongaarse bevolking. Later bleek, dat de terugtocht slechts een schijnmanoeuvre was geweest. Op 4 novem ber rukten van vier kanten Sowjettanks naar Boedapest op om op verrader lijke wijze de opstand neer te slaan. De indruk op de wereldopinie was verpletterend. Het wereldcommunisme kreeg een zware klap. Enkele honderdduizenden Hongaren vluchtten naar het Westen. Betrek kelijk weinig keerden sindsdien terug. Toch vluchten ook nu nog Honga ren naar het Westen. Een gemoderniseerd 'ijzeren gordijn', toegerust met electronische apparatuur maakt ontsnappingspogingen gevaarlijk. In toe nemend aantal gaan de Hongaren er dan ook tijdens toeristenreizen naar het Westen vandoor. Maar ook daar proberen de communistische leiders een eind aan te maken. Vertraagd Hongarije is er thans beter aan toe dan voor de opstand. In de afgelopen jaren is de 'libera- lisering' evenwel sterk vertraagd. De spannin gen namen als gevolg daarVan toe. Van vervolging op grote schaal is geen sprake. Wel wordt er veel getreiterd. Aanvankelijk werd voldaan aan de eisen van de bedrogen revolutionai ren inzake grotere vrijheid. Niet-partij-ledcn kregen belangrijke positie®. Janos Kadar, die op 4 november 1956 de zijde van de Russen had geko- s?el'lenCen °P 6 dC eenheid onder de Hongaren te kunnen her- In plaats van tevreden te zijn met deze 'liberalisering' eisten de Hon garen steeds meer vrijheid. De rode leiders wilden die echter niet «even omdat zij vreesden te ver te zullen gaan. Afwaclil on Bijkbaar wilden zij eerst de ontwikkeling van het wereldcommunisme afwachten. Ook de jal van Chroesjtsjef leidde tot beperking van de vrijheid der Hongaren. Kadar en Chroesjtsjef konden het goed met el kaar vinden. De opvolgers van de Russische premier hebben mogelijk an dere sympathieën. Men zegt dat Kadar, die vorig jaar heenging als pre mier, ook zijn functie van partijleider moet prijsgeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5