leiawe NKV van veroordeelt stap KVP- fractie y.s. Drs. Schmelzer (in)f ormateur JAMIN Commentaren Crisis in kabinet onze economie in brengt gevaar BUIS SLOEG IN ALS BOM Steun aan Mertens lARDBEVING PERU: HONDERD DODEN Steun voor Azië Nieuw geval van polio Wisselvallig weer Din«ilug 18 oktober 1966 47ate jaargnng CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.lcw. f 1 1,90 - Klachlendienst bezorging 18.00-19.00 i Als een bom sloeg maandagmid- 1ag een stuk buis van anderhal- n in een bouwkeet in. Het jcbeurde doordat de giek van ie kraan die het stuk staal in de akels had, knikte. Vijf mannen paren op dat moment aan het ehuilen in het houten gebouw- je. Een man was op slag dood, !tvee anderen werden zwaar ge- pond en twee licht gewond. Over le oorzaak is geen zekerheid. Er pas geen sprake van overbelas- ing. De kraan kan namelijk 25 hijsen. De kraanmachinist kreeg een shock. Teleurstellend Onbegrijpelijk Onverantwoord DRIEBERGEN Het verbondsbestuur van het Nederlands Katho liek Vakverbond schaart zich volledig achter zyn voorzitter, de heer j P. J. Mertens, die een kabinetscrisis op dit moment teleurstellend, onbegrijpelijk en onverantwoord heeft genoemd. Het spreekt een duidelijke veroordeling uit van die stromingen in de KVP, die doel bewust deze kabinetscrisis hebben gewild. Deze verklaring werd gisteren uitgegeven na een uitvoerig beraad van het verbondsbe stuur over de recente politieke moeilijkheden, die hebben geleid tot een kabinetscrisis. De verbondsraad van het Neder lands katholiek vakverbond be sprak gisteren in Doorn de ver wikkelingen rond de kabinetscri sis. Op de foto de heer P. J. Mer tens, voorzitter van het NKV. Het verbondsbestuur heeft zich voorts beziggehouden met de vraag of het een uitspraak moest doen op het verzoek van de heer Mertens om te bedanken als lid van het bestuur van de KVP, waarin hij op persoonlijke titel zitting heeft. woon een uitstel van executie. De heer Mertens had er begrip voor, dat het NKV-bestuur eerst het beraad in het KVP-bestuur en de partijraad wil af wachten, alvorens een definitief stand punt in te nemen. Maar er is volgens hem meer in het geding dan zijn persoonlijke houding tot de KVP, nl. de hele relatie partij-vakbeweging. De heer Mertens liet voorts nog blij ken dat: Het verbondsbestuur is van oordcel. dat het een dergelijk lidmaatschap niet dwingend kan opleggen. De heer Mer tens, aldus het bestuur, dient de wij heid te hebben in deze zaak eenhet verbondsbestuur van het NKV persoonlijke beslissing te nemen. Wel geen druk op hem heeft uitgeoefend geeft het verbondsbestuur de heer Mer- om de beslissing uit te stellen; tens in overweging zijn beslissing aan te houden totdat ook het partijbestuur er °P "'1 moment geen twijfels en de partijraad van de KVP een dui-1 bestaan over de vraag of de belangen De Chinese affaire: Muur van si vi jgen pagina 9 Giek van kraan knikte Last verplettert keet: dode en 4 gewonden van twintig meter worden getakeld. Dat was in de afgelopen dagen al een paar keer gebeurd.. Omdat het stuk buis niet helemaal paste moest het er worden afgehaald. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door onbe kende oorzaak is gistermiddag om vier uur een montagekraan geknikt, waardoor een man werd gedood en er twee zwaar en twee m»°d' licht werden gewond. Hetde gjek van de kraan. De last kwam ernstige ongeluk gebeurde op het naar beneden en sloeg als een bom in terrein van de Superfosfaat-ecn houten schaftkeetje. Omdat het op fabriek op de Vondelingenplaat. da.'m.°™ent ogende, schulden daar r of juist vijf mannen, werknemers vs De slachtoffers zijn de 45-jarige tim- Bouwcombinatie Vondelingenplaat. Sk I delijke uitspraak zullen hebben ge- mBb idaan len aanzicn van dc fractie van T» I deze partij. Onverkort Het verbondsbestuur heeft voorts een reeds bestaande NKV-commissie opdracht gegeven, op korte termijn een studie af te sluiten over de al dan niet verenigbaarheid van politieke en vak bondsfuncties. Op de persconferentie in het vor mingscentrum van het NKV verklaar de de heer Mertens, dat hij onverkort achter zijn vorige week uitgesproken oordeel over het optreden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer én de cumulatie van functies blijft staan. Hij wil de overweging van hetver bondsbestuur in beraad houden. Voor de heer Mertens staat nog niet vast of hij ook het advies van NKV-commissie zal afwachten. Want, zo zei hij, het uittreden uit het KVP-bestuur betekent voor mij ge- de arbeiders bij de KVP wel goed zijn ondergebracht; daarbij wenste hij in het midden te laten de vraag of het voortbestaan van de confessionele par tij meteen daarbij moet worden betrok ken. Want, zo zei hij, de noodzaak voor confessionaliteit is vooral ten aanzien an de radio, de gezondheidszorg en het onderwijs aanwezig. Persoonlijk ziet de heer Mertens de noodzaak van confessionaliteit voor een politieke partij wat minder. Voor vervolg zie pag. i Nederlander uitgewezen MONROVIA Liberia heeft gisteren de Nederlander A. V. Wiggers uit het land uitgewezen omdat hij zich beledi gend zou hebben uitgelaten over presi dent Tubman en de Libcrianen. Wiggers werkte op een rubberfa briek. I,.lk weel niet of ik dat kan bctale: Toni mv, wacht even, ik ga even m(i centen uit mijn spaarpot Kinderboeken weekgeschenk: miniboek pagina 7 merman A. Lodder van de Generaal) Smutsstraat te Bolnes. Hij was op slag dood. De 39-jarige metselaar P. Mulder uit Sint Michelsgestel liep een verbij-1 zeld been. ecn verbrijzelde voet en een hoofdwond op. De zestigjarige betonaf- werker A. Frijters uit Fijnaart kreeg ecn ingedrukte borstkas. De twee zijn in ernstige toestand naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht Twee andere mensen zijn ter plaatse verbonden. Voor vervolg zie pag. 5 Gevaarte De kraan, van de firma Verhagen uit Rotterdam was ingezet, in opdracht van de firma Wescon (hoofdaannemer van de Nieuwbouwobjecten) voor mon tagewerkzaamheden van een nieuwe fa briek, een zwavelzuurverdampings- installatie. De kraan, die een capaciteit heeft van 25 ton. had een stuk gebogen pijp van twee bij één meter in de takels met een gewicht van anderhalve ton. Het gevaarte moest naar een hoogte Met zeer ruime opdracht (Van onze parlcmentsredactie) I DEN HAAG De algemene verwachting in Den Haag is. dat koningin Juliana wellicht nog vandaag, anders morgen, KVP-i fractieleider drs. Schmelzer als* kabinetsformateur of -informa teur zal aanwijzen. Vermoedelijk krijgt deze een zeer ruime op dracht, die hem de gelegenheid geeft alle mogelijkheden tot op lossing van de crisis te beproe ven. Drs. Schmelzer zou eerst kunnen nagaan of het kabioet- Cals alsnog bereid is om tot aan de vervroegde verkiezingen aan Peru ;MA - Een aardbeving heeft vLn^Hawah^'waar Resident Johnson ite blijven. Stuit hij op een weige- vertoeft op doorreis naar het Verre ring, dan kan hij proberen een Oosten. Johnson en zijn vrouw lo- vergangskabinet te vormen, dat geren in een hotel aan het strand. Zij de Kamerontbinding en het uit- wachten in hun suite op de zesde erdieping de vloedgolf af. Hawaii werd in 1961 voor de laatste maal door een vloedgolf getroffen. Tweeënzestig mensen vonden daarbij de dood. waarschijnlijk aan meer honderd mensen het leven ge- Er is grote materiële en er zijn duizenden ge- De verbinding tussen en de andere steden is ver is- pade mden. ssident Terry heeft een groot- >se hulpactie afgekondigd. De slachtoffers vielen in de hoofd- J Lima. de nabijgelegen havenstad flao (68 doden) en Huacho (30 do- aardbeving duurde een minuut. I twee miljoen inwoners van Lima pen in paniek de straat op. Ju Callao kwamen vijftien mensen I toen zij nog in een kerk zaten. De pten vertoonden scheuren van me- f breedte. h 1940 zijn in Lima 2000 personen [een aardbeving omgekomen. De «te aardbeving zou zwaarder zijn die van 1940 t door de aardbeving veroorzaakte J. Smallenbroek commandeur O.N. DEN HAAG Oud-miruster J. Smal lenbroek is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De versier selen werden hem gisteravond uitgereikt door de demissionaire minister-president Cals in het gebouw van de Eerste Kamer. Het voltallig college van ministers en staatssecretarissen woonden, met hun echtgenoten, deze geheel besloten bijeen komst bij. Ook ondanks de huidige poli tieke moeilijkheden was de stemming bijzonder opgewekt. schrijven van de vervroegde ver kiezingen voor zijn rekening neemt. Veel andere mogelijkheden zijn er niet. Niemand gelooft dat drs Schmelzer het financieel-economi- sche meningsverschil tussen de KVP en het kabinet nog zal kunnen en willen oplossen, zodat de Koningin bonbons i niet duur wel heerlijk de ontslagaanvrage van de be windslieden kan intrekken en ver-, vroegde verkiezingen overbodig wor den. Weliswaar staat de KVP-fractie onder hevige druk van de linkervleu gel in de partij, maar de instemming in eigen kring met haar optreden is zo groot, dat aan inbinden niet valt te denken. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft zich gisteren uitdrukke-1 lijk achter het fraetiebeleid ge schaard. Voor vervolg zie pag. 5 SCHERPENZEEL Hier is gister middag J. A. Voskuilen (47) door een vrachtauto aangereden en gedood. President Johnson in Honoloeloe: HONOLOELOE Bij zijn aankomst in Honoloeloe (Hawaii-eilanden) heeft president Johnson steun toegezegd aan het streven van Azië naar het opbou wen van vrije en welvarende ge meenschappen. „Amerika zal echter nooit afstand doen van zijn vrijheid en die van zijn bondgenoten als prijs voor de vrede in Azië", zo voegde hij er direct aan toe. Johnson, die een zeventiendaagse reis door het Verre Oosten maakt, had woorden van lof voor wat hij ..de nieu we geest in Azië" noemde. Toch zijn er nog veel problemen op te lossen. Er worden nog wel extremistische en mili tante stemmen gehoord maar die raken steeds meer op de achtergond. Vroeg of laat zullen de nieuwe opvattingen ook doordringen tot de gesloten ge meenschappen van Azië. Daaraan zul len de V.S. gaarne meewerken. Over de komende topconferentie in Manilla (over Vietnam) zei hij: „Wij zullen daar geen konijnen uit een hoed toveren". Wat de vredespogingen be treft is het woord nu aan Noord-Viet nam. Vanavond zou Johnson naar Nieuw-Zeeland gaan. Brand eist dood 12 brandweerlieden NEW YORK Bij een brand in de za kenwijk van Manhattan zijn vanmorgen vermoedelijk 12 brandweerlieden omge komen. De mannen kwamen vast te zitten toen het vuur hoog oplaaide en een muur wegdrukte. Tweehonderd brandweerlie- I den bonden de strijd aan tegen de brand J in een opslagplaats vol chemicaliën en textiel. Koningin Juliana gaat ina een zij ingang Huis ten Bosch in Den Haag binnen. Hier zal ze met de fractieleiders van de politieke partijen een bespreking houden over de oplossing van de kabinets crisis. ELSPEET Er is mogelijk een nieuw geval geconstateerd van kin derverlamming. De patiënte is.het 9-ja- rige dochtertje van de familie Van de Zande. Het kind is opgenomen in een ziekenhuis. Aanklager blijft bij eis: doodstraf voor Soebandrio DJAKARTA „Dat dr. Soebandrio niet in Djakarta was tijdens de •-taats- greep van vorig jaar betekeni niet dat hij niet bij het komplot betrokken zou zijn geweest". Zo reageerde vandaag pro cureur-generaal Darmawel voor het bij zondere tribunaal, waarvoor de vroegere minister van buitenlandse zaken terecht staat. De verdediging van dr. Soebandrio 'gisterenhad Darmawel niet overtuigd van het tegendeel. Daarom bleef hij bij zijn eis: de doodstraf. Volgens de pro cureur-generaal heeft Soebandrio steeds de PKI-lijn gevolgd „en nu pas heeft hij ontdekt, dat de PKI niet goed is." Morgen zal de verdediging voor het laatst aan het woord komen. Niet invliegen yOOR wie even doordenkt is ze- ker In deze dagen van ver hoogde politieke belangstelling wel duidelijk, dat, zeker voor wat be treft de christelijke politieke par tijen, onderscheidingen als tussen links-of-rechts, progresstief-of-con- servatief, niet dan uiterst betrekke lijk zijn. Deze partijen zullen dan ook ver standig doen, zich niet voor 'dit soort onderscheidingen te lenen. In het verleden is dat in feite al meer dan genoeg het geval geweest. Beslissend voor een christelijke po litieke partij moet zijn de bewogen heid vanuit het Evangelie. Met eni ge onderscheiding tussen wat links of rechts heet komt men daarbij niet ver. Al evenmin met die tussen progressief of conservatief. Wat deze laatste onderscheiding be treft, geen enkele christelijk^ po litieke partij zal wat in het verle den aan waardevols werd verwor ven overboord willen gooien; men zal integendeel trachten het te be waren, te conserveren. Aan de andere kant zal zulk een partij juist vanuit de evangelische bewogenheid waken tegen verstar ring, maar onbevangen in het leven willen staan, opdat ook zo het Evangelie tot in het politieke leven zijn kansen krijgt ter verwerkelij king en beleving. In het bovenstaande ligt een waar schuwing tot waakzaamheid, die in deze dagen van gemakkelijke be gripsverwarring niet overbodig mag heten. Men vliege er niet in. Uitspraak F\E waarschuwende woorden van de Rus Brezjnef inzake de Rus- sisch-Amerikaanse verhoudingen moet men zien tegen de achtergrond van het enorme conflict in de com munistische wereldbeweging. Het besprek tussen Moskou en Washington over toenadering in Eu ropa en het Vietnamese probleem wordt via de normale diplomatieke kanalen voortgezet. Dc rede van Breijnef is slechts een afleidings manoeuvre. Belangrijker was de beschuldiging, dat Peking het Amerikaanse imperia lisme in Vietnam in dc kaart speelt. China bemoeilijkt nl. ernstig de Rassische hulpverlening aan Noord- Vietnam. Het motief van de Chinese leiders was, dat zij niet konden samenwer ken met „verraders van de revo lutie". Hun poging, op deze wijze Moskou te isoleren, liep echter op niets uit. De zgn. culturele revolutie in China bracht het vertrouwen in Peking nog verder aan het wankelen. Het staat nu vrijwel alleen en de Russen trachten dit feit zoveel mogelijk uit te buiten. De onvriendelijke woorden aan het adres van Amerika zijn er slechts om dit streven kracht bij te zetten. Uitholling LYE bijeenkomst van Europese com munistische leiders te Moskou is onderdeel van pogingen van het Kremlin, op te wekken tot openlijke positiebepaling tegenover rood China. Het streven van de Russen, hun positie als leiders van het wereld communisme te heroveren, is tot- dusver echter geen succes geweest. Moskou maakt zich daarover zor gen. Het is mode geworden, een neutrale positie in te nemen in het conflict tussen de centra van het wereld communisme. Een dergelijke hou ding blijkt vruchten af te werpen. Noord-Vietn:«n tracht er zoveel mo gelijk voordeel uit te halen. Roe menië schippert al enkele jaren niet zonder succes. De uitholling van het wereldcommunisme lijkt niet meer te voorkomen. De schrikaanjagende gebeurtenissen in China maakten geen eind aan deze ontwikkeling. Integendeel. Een jaren geleden op gang gekomen his torisch proces wordt er slechts door versneld. DE BILT De kern van een diepe oceaandepressie bereikte vanmorgen de zuidkust van Ierland. De depressie wordt omringd door een gebied met stormachtige winden, dat tot de ingang van het Kanaal reikt. Tot over het zuiden van de Noordzee nam de zui delijke wind tot hard toe. De uitlopers van een regenzone, die behoort by het front van de depressie, bereikten vanmorgen het zuidwesten van ons land. De depressie trekt nu sterk vertraagd en in diepte afnemend naar West-Engeland. In ons land gaat de wind uit zuid tot zuidwest waaien. Er wordt onstabiele lucht aangevoerd waarin enkele buien voorkomen. Het weer blijft dus wisselvallig. In de tem peratuur komt niet veel verandering. Van vakbeweging zelfbeheersing gevraagd op 7.11. onrter 17.39; i op UTRECHT In de kring van Extl 3 11S1CO S druk kan worden uitgeoefend, indien het bedrijfsleven overheerst al- (Van c/w, binnen het bedrijfsleven dc lonen de gemeen de opvatting, dat het tijd- edactie) neiging zouden krijgen aanzienlijk ver stip waarop de kabinetscrisis is. te .,°pcn. dan verantwoord ia. uitgebroken, uitermate ongeluk kig moet worden genoemd voor de loonpolitiek in Nederland. In het ongunstigste geval fcou onze economie hierdoor zelfs in een zeer gevaarlijke situatie kunnen verzeilen. Zowel aan werkgevers- als aan werk nemerskant legt men er de nadruk op, dat er thans van bovenaf geen tegen- TerwlJI er juist thans een regering no dig 1», die niet terugdeinst voor krachti ge maatregelen, zitten we met een de missionair kabinet, dat geen enkele be langrijke beleidsbeslissing kan nemen Voor vervolg zie pag 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1