Fractieleiders brengen vandaag advies uit JAMIN rKonK"en ,e"M Dodenrit op helling van de Brennerpas Noodraad negeert royement SOEKARNO NODIGT PRINSES BEATRIX UIT Vietnam is hinderpaal DE GOUDEN BARK ALS FEUILLETON m Politiek beraad op hoog niveau Niet voor morgen forma tie-opdrach t Q N.v.v.d. velde Citroën CHU wenst verkiezingen LIKUS OP KUNSTIJS 'n ster matras Luns verdedigt Vondeling Fabriek ontslaat dertig Turken Maandag 17 oktober 1966 47*te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD De Rotterdammer Oordts Dagblad Haags, Courant I Nieuwe Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 l Wonderen in de geneeskunde pagina 2 Zowel bü de voetballers als bij dc korfballers z\jn zaterdag door bet fraaie herfstweer weer goede vorderingen ge maakt in de competitie: de eerste programmahelft is bjjna afgewerkt. Zie onze sport pagina's. Erhardivil gesprek met Ulbricht pagina 5 ■fc American Folk Blues Festival pagina 6 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De tien fractieleiders in de Tweede Kamer heb ben vandaag aan koningin Juliana mondeling advies uitgebracht over de mogelijkheden tot oplossing van de kabinetscrisis. Op paleis Huis ten Bosch ontving de Vorstin achtereenvolgens de heren Schmelzer (kath. v.), Nederhorst (soc.), Toxopeus (lib.), Roolvink (a.r.), Beernink (c.h.), Lankhorst (pac. soc.), Bakker (comm.), Van Dis (s.g.). Koekoek (b.p.) en Jongeling (g.p.v.). De fractie leiders zullen hun adviezen vandaag nog schriftelijk moeten beves tigen. Mogelijk zal de Koningin nog andere adviseurs willen horen, bijvoorbeeld de ministers van Staat dr. Drees en prof. Oud. Zo er al een formatie- of informatieopdracht zal worden verstrekt, dan is die waarschijnlijk toch niet voor morgen te verwachten. Zaterdagmorgen heeft premier Cals aan de Koningin het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Dat gebeurde tij dens een onderhoud van twee-en-een- half uur in de paleistuin, waar 's mid dags ook de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, prof. Mazure en mr. Van Thiel, en de vice-president van de Raad van State, prof. Beel, hun op wachting maakten. Toen de demissionaire premier om precies één uur het paleis verliet, zei hij tegen wachtende journalisten dat ze maar naar de Radionieuwsdienst moes ten luisteren. De radio van de minis teriële limousine werd daarop aan gezet en premier en pers luisterden naar het communiqué van het kabinet der Koningin over de ontslagaanbie ding. Verdere mededelingen wilde mi nister Cals niet doen, evenmin als de andere hoge bezoekers. De adviezen aan de Vorstin zijn uiteraard niet openbaar, maar het staat wel vast dat verschillende fractielei ders hun voorkeur hebben uitgespro ken voor het aanblijven van het de missionaire kabinet tot aan de ver vroegde verkiezingen, omdat daardoor grote moeilijkheden zouden worden omzeild. Blijkt deze mogelijkheid niet voorhanden (de ambitie van de heer Cals en de zijnen om nog enkele maan den uit te zitten is vrijwel nihil) dan zal de Koningin dinsdag of woensdag iemand met de vorming van een over gangskabinet belasten. Voor vervolg zie pagina 5. ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 bijrijder verongelukt [Van een onzer verslaggevers) )0LZANO De 57-jarige vrachtwagenchauffeur W. van er Beid uit Zwolle heeft zater- agmorgen een dodenrit gemaakt p de steile helling van de Bren- erpas met zijn 27-tons combina- e. waarvan de remmen weiger en. Uiterst kalm stuurde hij de met rub- •r geladen combinatie door enkele achten, voordat hij de wagen in een arpje tegen een muur tot stilstand on brengen. Tijdens dc afdaling was de 26-jarige Ij rijder G. J. Gaasbeek uit Nunspeet paniek uit de cabine gesprongen. Hij Wisselvallig DE BILT Door een verhoogde lepressieactiviteit boven de oceaan ireidde zich in de afgelopen nacht *n westcirculatie over ons land uit. Een zwak front naderde vanmorgen mze kust. Achter dit front stroomt log steeds vrij zachte lucht van de ujpceaan binnen. Een depressie die met K Tote snelheid in zuidoostelijke rich ting over de oceaan trekt komt mor gen dicht bij Ierland. Hierdoor zal de wind na een tijde- ipijke afneming later weer aanwakke- lit zuidelijke richtingen. Het front van de nieuwe depressie kan enige regen veroorzaken. viel tegen een muur en kwam onder de wielen van de aanhanger terecht. Hij was op slag dood. De heer Van der Beid. die bekend staat als een bijzonder bekwaam chauf feur, vernam het dodelijk ongeluk pas, nadat hij de combinatie veilig en zon der veel schade tot stilstand had ge bracht. Hij trok het zich zo erg aan. dat enkele dorpsbewoners hem weer op verhaal moesten brengen. De vrachtwagencombinatie, eigen dom van de firma Vierhout in Nunspeet, was slechts één jaar oud. Meteen nadat het bericht over het onge luk was ontvangen stuurde het bedrijf twee medewerkers in een auto naar Italië om de heer Van der Beid op te halen en de belangen van de nabestaan den van bijrijder Gaasbeek te beharti gen. In het Italiaanse dorpje spreken de mensen bewonderend over de koelbloe digheid. waarmee de chauffeur zijn zware combinatie op de weg heeft ge houden. Luid toeterend waarschuwde hij het verkeer. Door van links naar rechts te sturen voorkwam hij botsin gen met voor hem rijdende en hem tegemoetkomende auto's. Nederlandse kreeg fortuin terug DJAKARTA De Nederlandse me juffrouw Lucy Mary Trail te Ban doeng heeft zaterdag een fortuin aan antiquiteiten teruggekregen, die jaren de villa in Bogor van één van presi dent Soekarno's vrouwen. Hartini, heb ben gesierd. Enige tijd geleden bepaal de een rechtbank dat de antiquiteiten, waaronder zeshonderd jaar oude va zen. kruiken en een adelaar uit de Mingdynastie. aan mejuffrouw Trail I moesten worden teruggegeven. UTRECHT De noodraad van de Boerenpartij stoort zich niet langer aan uitlatingen of beslissingen van het bestuur van dc Boerenpartij. Zo heeft de noodraad het royement, dat de leden vorige week was aangezegd, naast zich neergelegd. „Wij zitten nu op hun stoel", aldus de noodraad. De heer H. Hessel uit Utrecht, die zaterdag in het dagelijks bestuur van de noodraad is gekozen, zei overigens wel blij te zjjn met de brief van het hoofdbestuur, omdat daaruit blijkt dat de noodraad wordt erkend. Van 72 BP-besturen en -fracties uit het ge hele land zijn al adhesiebetuigingen bij de noodraad binnengekomen. Het is de bedoeling dat volgende week maandag in Hollandsche Rading een congres wordt belegd, waarvoor alle verontruste leden van de Boerenpartij worden uitgenodigd. De noodraad heeft ook nog nagegaan of de Boerenpartij wel een „echte" partij is. Statuten bleken nergens ge deponeerd te zijn, ook niet bij de grif fies van de Eerste en de Tweede Ka mer. „Bovendien staat het voor mij vast. dat de Boerenpartij niet ko ninklijk is goedgekeurd", aldus de heer Hessel. Als voorzitter van de noodraad treedt op de heer Schregardus, raads lid in Haarlem. Zo gau w mogelijk UTRECHT Het dagelijks bestuur van de CHU heeft zich zaterdag op een bijzondere vergadering te Utrecht uit gesproken voor vervroegde verkiezin gen op de kortst mogelijke termijn. In verband daarmee bereidt het bestuur een aantal organisatorische maatregelen voor. Het zal het hoofdbestuur van de CHU adviseren te besluiten bij de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen met één lijstaanvoerder voor het gehele land uit te komen. Het fraaie weer lokte zaterdag duizenden naar de pas geopende Jaap Edenkunstijsbaon in Am sterdam. Zij konden dubbel ge nieten van het kunstijs, want niet alleen gebruikten zij het ijs voor de gladde ijzers, ook het ..likijs" was zeer in trek, waar bij de verkoop op de ijsbaan een recordhoogte bereikte. Tijdens een vraaggesprek DJAKARTA President Soe- karno heeft prinses Beatrix en prins Claus uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië. „Het zal zeer op prijs worden gesteld", zei Soekarno in een vraaggesprek met een NTS-verslaggever te Djakarta. Maar een regeringswoordvoerder te Den Haag zei niets te weten van een uitnodiging. Mr. Cals verlaat het Huis ten Bosch in Den Haag. waar hij zaterdag aan koningin Juliana het ontslag van zijn kabinet aanbood. SCHIPHOL Minister Luns betreurt de kabinetscrisis. Hij zei dit op Schiphol voor hij zaterdag met zijn collega Bot naar de Nederlandse Antillen vertrok om daar een conferentie van de Nederlandse ambassadeurs te leiden. Voorde demis sionaire minster van buitenlandse zaken was dit de zesde kabinetscrisis die bij meemaakte. „De crisis is veroorzaakt door een ge brek aan vertrouwen dat een deel van de Kamer heeft getoond in de opgestelde begroting en de dekking daarvan", aldus de heer Luns. Naar zijn mening was dc uiteenzetting van minister Vondeling zeer sluitend en van financieel oogpunt bezien zeer goed te verdedigen. Zijns inziens heeft het kabinet de juiste con clusie getrokken uit de motie van de heer Schmelzer. Over de toekomst en de maatregelen die nu getroffen dtenen te worden, zei minister Luns: „Het ligt niet aan dit kabinet op dit moment enigerlei beslissing te nemen over wat ons te doen Brezjnef over betrekkingen met FS: MOSKOU President Johnson lijdt aan een vreemde waanvoorstelling wanneer hij denkt dat de betrekkingen tussen de Sowjetunie en de Ver enigde Staten zich ondanks de oorlog in Vietnam goed zouden kunnen ontwikkelen. Dit zei de Rus sische partijleider, Brezjnef, zaterdag op een bij eenkomst in het Kremlin ter gelegenheid van het bezoek van de Poolse communistische leider Go- moelka. De V S. zouden hun aanvallen op Noord-Vietnam moeten stopzetten als zij goede betrekkingen met de Sowjetunie willen nastreven, aldus Brezjnef. die hiermee als eerste Russische leider reageerde op Johnsons oproep vorige week voor het omzetten van coëxistentie in ..vreedzame' betrekkingen" tussen de beide landen Brezjnef beschuldigde verder de leiders in Peking ervan het „Amerikaanse imperialisme" in de kaart te spelen. BREZJNEF Inplaats dat dit land. met zijn gemeen schappelijke grens met Vietnam, zich aansluit bij de steunverlening aan Viet nam richten de Chinese leiders zich n tegen de socialistische landen die VI nam helpen, zei hij Geen zorgen Overigens maakt men zich in Wash ington niet veel zorgen over Brezjnef» negatieve reactie op Johnsons rede. In hoge Amerikaanse kringen is men moedlgd noch ontmoedigd". Onze specialiteit! MOTEL APELDOORN RUST! Telefoon 05160 - 18003 RIJKSWEG AMERSFOORT—APELDOORN Dc partijleiders van Rusland en Polen hebben zaterdag in een slotcommuniqué Gomoelka is /.es dagen in Moskou ge weest meegedeeld, bereid te zijn deel te nemen aan een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking. Het militarisme en de drang van West-Duits- land tot revanche vormen de voornaam ste bedreiging in Europa. Ze zeggen voorts het Vietnamese volk alle steun toe en veroordelen de houding van Chi na. waardoor volgens hen de anti-impe rialistische strijd wordt verzwakt en de ..agressie van het Amerikaans imperia lisme bevorderd". De 'taliaanse on ler-staatssecreta- van buitenlandse zaken heeft giste- verklaard, dat rim regering niets wardering heef« voor de wijze waarop Nederland d' 8500 Italiaanse arbeiders behandelt die onder ar beidscontract in ons land werken. RHEDEN De N.V. betonfabriek De meteoor heeft in verband met inkrim ping van produktie in een bepaalde afdeling dertig Turkse arbeiders ontsla gen. Getracht zal worden de gastarbei ders elders in Nederland aan een pas sende werkkring te helpen. naar Nederland te komen. Hij zei ook dat prins Bernhard hem een brief had geschreven. Deze brief ging over de eenhoornige rhinoceros op West-Java. Tevoren had de president bezoek ge had van minister Malik die verslag kwam brengen van zijn reis naar de VS Europa, en Azië. Malik is kort daarna vertrokken voor een reis naar Oost-Europa. Hoogtepunt van dit be zoek is een gesprek met Russische auto riteiten te Moskou over de Indone sische schulden (ruim twee miljard dol lar), de kwestie-Vietnam en andera internationale vraagstukken. De sultan van Djokja (minister van economische zaken) bracht dezelfde dag op een kabinetsbijeenkomst verslag uit van zijn buitenlandse reis. Hij zei dat westerse landen Indonesië kredie ten zullen verschaffen tot een bedrag van 180 miljoen dollar. Hiervan wordt vijftig miljoen door de VS verleend. Gisteren hebben anti-commu nistische actiefronten opnieuw bij het Volkscongres erop aangedrongen Soe- no rekenschap te vragen over de mislukte staatsgreep. niet duur wel heerlijk Vandaag begint ons nieuwe feuilleton. De gouden bark, geschreven door Joos Brandt-Vos. De naam is ontleend aan de kapitale scheepswerf De gouden bark, het eigendom van Albert flansbert. Deze raakt in financiële moeilijkheden en moet de werf uit handen geven. Arnout Thiessen is de nieuwe eigenaar. De zoon van Albert, Mei, vindt niet de innerlijke rust om zich In het onvermijdelijke te sehikken en is bezeten door wraakgevoelens. Hij moet het onrecht goed maken en het ontstolcne aan zijn familie teruggeven. De andere hoofdpersonen in dit boek zijn Mcls zuster Leda, haar man Jord en Jan Krebbe, eenvoudige mensen met grote levens wijsheid. Ook de kinderen van de twee families. Li» ze nauw bgj De gouden bark betrokken zijn. spelen een belangrijke rol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1