Hanteren bijstandswet blijkt niet eenvoudig HOOGOVENS IJMUIDEN Cals bood Koningin ontslag aan Eis 20 jaar in zaak Ben Barka Rob. Kennedy: te veel energie Een coupeur greep en kreeg de kans bij Hoogovens AKTUEEL Europees parlement zet puntjes op de i Probleem-Berlijn dichter bij een oplossing? ZATERDAG IS OKTOBER 1966 - Het politiebureou van Diemen leek gistermiddag meer op een levensmiddelenwinkel: de gehele buit van een nachtelijke diefstal uit een groothandel lag er opge stapeld nadat vele dozen en pakken in Noordwijk waren te ruggevonden. De waarde van het gestolen goed wordt op 20 mille geschat. GS SOMS MET EENS MET GEMEENTEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het hanteren van de Algemene Bijstandswet is niet eenvoudig. Er zijn een aantal gevallen geweest, waarin Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met gemeentebesturen van mening verschilden over toepassing van de wet. De afge lopen maanden was het provinciaal bestuur soms meer over tuigd van de noodzaak van het verlenen van financiële steun, dan de gemeenten. se steun verstaan, dat betrokkenen kunnen leven zoals zij dit voor het ontvangen van bijstand gewend wa- Uit blijkt uit de uitspraken na beroe- '—-"=• pen tegen gemeentelijke besluiten, die Kroon en provinciaal bestuur be handelden. De gemeentebesturen, die de Algemene Bijstandswet moeten hanteren, kunnen aan de hieronder volgende uitspraken enig houvast hebben. Iemand had enkele weken gezinshulp nodig. Bij het gemeentebestuur werd een aanvraag ingediend om een bij drage in de kosten, omdat het ge zinshoofd de hulp niet helemaal kon betalen. Burgemeester en wethouders voelden niets voor steun. Betrokkene ging in beroep bij Gedeputeerde Sta ten. GS concludeerden dat het inko men van het gezinshoofd wel enige ruimte overliet om de hulp te beta len, maar dat in dat geval het gezin tot het bestaansminimum zou worden gebracht. Gedeputeerde Staten beslo ten daarom alsnog, dat bijstand moest worden verleend. (Vervolg van pagina 1) )e Tweede-Kamerfracties van KVP, dA en WD hebben gistermiddag in Kamergebouw vergaderd. De ch ctie deed dat gistermorgen vroeg al, niddellijk na het uitbreken van de sis. )e ar-fractie komt dinsdag pas bij maar de meeste ar-Kamerleden :en elkaar vandaag op het convent hun partij in Utrecht, waar irzitter dr. W. P. Berghuis een rede de situatie zou houden. Ule Kamerfracties zijn intussen of- il of officieus tot de conclusie ge lat er geen andere weg is dan van Kamerontbinding en vervroeg- verkiezingen. De meeste fracties den met de uitvoering daarvan het isionaire kabinet willen belasten, len hoopt, dat de Koningin op de •en Cals c.s- een dringend beroep doen om in 's lands belang tot aan vervroegde verkiezingen te blijven beeld voor het toekennen van conces sies aan de oliemaatschappijen voor de exploitatie van het Nederlandse deel van het continentale plat, maar ook voor de onafgedane omroeppro blematiek, de oorzaak van de vorige kabinetscrisis, die nu als een loden last op de kabinetsformatie na de ko mende verkiezingen komt te drukken. Normaal doorgang vinden de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting én de huurverhoging per 1 januari as, om dat die wettelijk zijn vastgelegd (zo als bekend wilde het kabinet de huur verhoging tot 1 juli 1967 uitstellen, maar daartoe was nog niet besloten. PARIJS De openbare aanklager in ft--dat baxonn uitwerking, Barka-,,roccs liceft gisterefl Ml hoogst waarschijnlijk worden iw1n-t!« >"r Kn'*1 lc«"< *ehe|- loten tot de vorming •zakenkabinet", beslaande uil tyioze figuren en politiek weinig prononceerde personen uit de grote entueel inclusief WD en CHU. Op risten in Den Haag menen, dat er ijd wel hoogleraren, oud-ministers, ;e ambtenaren en dergelijke te vin zijn, die bereid zijn enkele maan- 's lands zaken te behartigen. de kabinetscrisis verdwijnen brlopig alle belangrijke beleidspro- In de ijskast. Dat geldt bijvoor- Elspeet (S) (Je krant van maandag jl. Zgijft u over de kwestie Elspeet: i Wisse besteedde in zijn preek aandacht aan de problemen jerjzlch in zijn gemeente voordoen, ander blad van dezelfde da- lees ik echter dat de predikant, ing hij niet rechtstreeks op de al of niet inenten in, toch toespelingen maakte. Onder deze, gericht tot de kinderen: kunnen morgen wel dood Maar bij de wederopstanding de Heer kun je zeker zijn van [hemelse erfdeel". Tot zover het Moet ik hieruit concluderen uw redacteur onder de preek dutje heeft gedaan? wijk Mr. J. van Viegen >nzc redacteur achtte het voor berichtgeving terzake niet nodig rtoe de bewuste kerkdienst bij ronen. Desondanks kan hij verze- dat de door u geciteerde zin n de preek is voorgeko- L-red.) Von Kielntansrqq ndanks alle goedpraterij van de 10-tv-uitzending over de keuze generaal von Kielmansegg als frbevelhebber in Navoverband of ik zeker dat toch zeer velen ons volk niet zullen instemmen deze keuze. Hij is en blijft een getrouwe dienaren van Adolf lor en diens regime en kan mede pntwoordelijk worden gesteld f wandaden en gruwelen onder Ngime gepleegd. I Haag D. Knoester Witte tot/a p Oldeberkoop draagt ds. Krikke witte toga. de kleur der rein- J en vlekkeloosheid. Zo'n kleed in Jezus' tijd gedragen door ^sters die Hem naar het kruis Ook priesters in de r.k. dragen hun witte gewaden, t een stap en de predikant is bij tthemert O. J. Katrosi !-dienst-man Lopez journalist Bernier, die Ben Barka in de val had gelokt. Vijftien jaar werd geëist tegen Sou- chon van de Franse narcotica-brigade,, die Ben Barka op vertoon van zijn politiekaart in een auto had laten stap pen. Drie jaar werd geëist tegen Le- roy-Finville van de contraspionage, die gegevens over de ontvoering niet had doorgegeven aan zijn superieuren. Nu komen de vele advocaten aan de beurt; met htm betogen zullen nog en kele dagen gemoeid zijn. Later volgt de berechting bij verstek van onder anderen de Marokkaanse mi nister van binnenlandse zaken, Oefkir, die door de aanklager als de hoofdschuldige wordt beschouwd. TELEFOON Een bejaarde dame vroeg, naast bijstand in de kosten van het le vensonderhoud, ook hulp voor het be talen van een telefoonabonnement Het gemeentebestuur achtte dit niet nodig, omdat geen „medische rede nen" aanwezig waren. Gedeputeerde Staten meenden echter dat bij de beoordeling van de noodzaak een telefoonaansluiting ook sociale factoren een rol kunnen spelen. „De omstandigheid, dat aan de appellan te, die 76 jaar oud is, en overdag alleen thuis is, mede tengevolge van haar mindere validiteit reeds enkele malen een ongeval in huis is overko men, is een reden de kosten van een telefoonabonnement tot de noodzake lijke kosten van het bestaan te reke nen, aldus het provinciaal bestuur. Een andere aanvraagster om financiële bijstand had tijdens het indienen van de aanvraag, 1975 gulden schuld. Deze schuld was het gevolg van een ziekte, waardoor zij niet in staat was haar huishouding zelfstandig te doen. Bovendien was haar alimentatie uit gebleven. GS bepaalden dat 1075 gul den steun moest worden verleend. AVTO Een gemeentebestuur was van mening, dat een invalide man geen bijstand behoefde te hebben voor de aanschaf van, een auto met speciale bediening, om van en naar zijn werk te rijden. Na een onderzoek bleek het provinci aal bestuur dat dfeIrfefJ* beslisteen auto nodig had. De afstand van zijn woonhuis naar het werk was te groot. Bovendien was de auto noodza- j kelijk om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. GS bepaalden dat de gemeente de man in staat moest stellen een auto met speciale bedie ning te kopen. Maar eerst moest be trokkene een rijbewijs kunnen over leggen. TOELICHTING Blijkens de toelichting op de Algemene Bijstandswet is het niet zo, dat iemand die bijstand nodig heeft, alle bestaansmiddelen worden verstrekt, die hij of zij noodzakelijk vindt. Ook wordt onder bijstand niet een zodani- Wilt u eenzelfde kans krijgen als die coupeur? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertij'd die coupeur: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen dje echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof". .Ik stei prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Geboortedatum: Gehuwd/Ongehuwd Handtekening: HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op staal V Gedeputeerde Staten: „Dit sluit niet uit dat voor een bepaalde persoon, gelet op diens persoonlijke omstandighe den, de voorziening in bepaalde kosten van het bestaan, eventueel in afwijking van geobjectiveerde maatstaven van bijstand, als noodza kelijk wordt aangemerkt." Bij voorbeeld: een bejaarde dame mag op kosten van de gemeente vier keer per jaar haar, eveneens bejaarde in een veraf gelegen gemeente, wonen de zuster bezoeken. Zij kon de reiskosten niet betalen, en het provin ciaal bestuur meende dat deze tot de noodzakelijke kosten van haar le vensonderhoud behoorden. Beroepen op GS worden niet altijd ge grond verklaard. In de eerste plaats zal worden gelet op inkomen en bezit tingen. Iemand die over een voldoen de inkomen, of bepaalde goederen, zoals een groot huis beschikt, zal veelal niet voor uitkering in aanmer king komen. TE LAAT Velen blijken niet te weten dat een beroep op Gedeputeerde Staten, of daarna op de Kroon, binnen en maand na een afwijzende beschik king van een gemeentebestuur, moet worden ingediend. Door het te laat indienen van een beroep wordt ach ter het net gevist. PARIJS Een gerucht, afkomstig uit Parijse beurskringen, dat senator Ro bert Kennedy vermoord zou 'zijn, heeft gistermiddag tot in ons land consternatie verwekt Totdat uit Washington de geruststellende mede deling kwam dat er totaal niets aan de hand was. Het enige waaraan Ken nedy lijdt, zo werd opgemerkt, is overdaad van energie. Robert Kennedy heeft bij de Ameri kaanse Senaat een voorstel ingediend tot uitbreiding van medische voorzie ningen Meer goedkope retourtarieven door de lucht HONOLOELOE f=» Uitbreiding van de goedkope retourtarieven met beperk te geldigheid; nieuwe lagere tarieven voor alles-inbegrepen vliegvakantie- j reizen; handhaving van het gewone ta-j rievenniveau tot 31 maart 1969. Dat zijn de voornaamste resultaten j van een in Honoloeloe gehouden tarie- venconferentie van de internationale luchtvaartorganisatie IATA. De nieuwe tarieven gaan 1 april 1967 in. Brown wil VS helpen bij crisis Vietnam WASHINGTON De Engelse mi- nister van buitenlandse zaken Brown heeft in Washington meegedeeld, ver langend te zijn om Amerika te helpen bij het oplossen van de kwestie-Viet- nam op eervolle voorwaarden. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, noemde na een be zoek aan Vietnam de communistische pogingen om het land „bij zijn slanke leest" in tweeën te delen verijdeld. Donderdag hebben Amerikaanse vliegtuigen 173 aanvalsvluchten op Noord-Vietnam uitgevoerd, het grootste aantal aanvalsvluchten op één dag tot nu. Wervelstorm eist zes doden BELMOND Een wervelstorm heeft gisteren het Amerikaanse stadje Bel- mond (Ohio) getroffen. Er zij zeker zes slachtoffers te betreuren en meer dan 100 gewonden. Onder het puin ver wacht men nog meer slachtoffers aan te treffen. In de zakenwijk zijn vier van de vijf huizenblokken gelijk ge maakt met de grond. „Ik verdien leuk en zou beslist niet meer bij Hoogovens weg willen'*, Karei van Wattingen zeer beslist. Jte het begin heb ik het wel even moeilijk gehad. Coupeur in dé dames- confectie is nog wel iets andere dan walser bij Hoogovens. Maar 3c voel me nu echt thuis. De hele werksfeer bevalt me hier wcL En zo'n groeiend bedrijf geeft je de beste bestaanszekerheid. Ook voor mijn vronw is dat prettig! In de krant las ik dat er bij Hoogovens zoveel functies waren. Ik dacht toen dan is er voor mij ook wel iets bij. En dat was ook zo. Bij de kwaliteitscontrole kon ik direct beginnen. Maar ik wou toch liever de produktiè in en zo werd het de walserij. Eerst als reservewalser, nu na 18 maanden werk ik als 2e walser. En wie weet zit er straks met de nieuwe walserijen nog wel iets meer voor me in". Want kansen zijn er bij Hoogovens Bouw uw toskomst op stsai Engeland trappelt bij EEG-deur LONDEN De Engelse socialistische regering bereidt, naar verluidt, een vastberaden poging voor tot aanslui ting van Engeland bij de EEG. Zoals bekend werd de vorige poging in 1963 door de Franse president De Gaulle getorpedeerd. Op het congres van de oppositie de conservatieve ex-premier Home, dat de conservatieve partij bij de Labourre- gering behoort aan te dringen op posi tieve stappen om Engelands toetreden tot de EEG te vergemakkelijken. Volgens Home zou een verenigd Euro pa Rusland kunnen overtuigen van de zinloosheid van een verdeel- en heerspolitiek in Europa. Totale oorlog tegen discriminatie NEW VORK De VN delegatie 'de Philirpijnen h®eft gisteren in de I sociale commissie een motie ingediend die er bij alle landen op aandringt een totale natie. De resolutie werd met 88 tegen 1 stem goedgekeurd en naar de Algeme ne Vergadering doorgestuurd. Alleen Zuid-Afrika stemde tegen. ROME In Italië zal een toeristen- politie worden ingesteld. Speciale taak: de toeristen tegen berovingen en onge lukken te beschermen. (Van een onzer redacteuren) A LS het Europese parle- ment volgende week in Straatsburg bijeenkomt zal het waarschijnlijk een reso lutie aanvaarden betref fende zijn positie in het licht van de recente insti tutionele ontwikkeling van de Europese gemeenschap pen. In deze resolutie wordt be treurd, dat de overdracht van belangrijke bevoegdheden op de gemeenschap zich voltrekt Vergadering Europees parlement. Gromiko onverwachts in Oostzone BERLIJN Hoewel weinig bekend is geworden van de be sprekingen in Oost-Berlijn tussen burgemeester Brandt van West- Berlijn en de Russische ambassa deur in Oost-Berlijn, Abrasimof, verwachten sommigen in West- Berlijn een mogelijke nieuwe doorbraak in de Duitse impasse. De Russische minister van buiten landse zaken Gromiko, dez.e week op doorreis van Washington naar Moskou, is onverwacht twee dagen in Oost-Berlijn geweest en zou de Oostduitse regering op de hoogte heb ben gebracht van een mogelijke dooi in de Amerikaans-Russische betrek kingen. Het gesprek tussen Brandt en Abrasi mof moet open. eerlijk, vriendelijk en belangrijk zijn geweest en van Russische kant was vooraf voldaan aan enkele door Brandt gestelde voor waarden. Zo wilde Brandt niet aan de Oostduitse grens worden gecontroleerd en moch ten er ook geen Oostduitsers aan de besprekingen deelnemen. Brandt zelf j New York De Veiligheidsraad heeft van de besprekingen een heeft vanmorgen vroeg een beroep op verslag gezonden naar Bonn en naar| Portugal gedaan- buitenlandse huurlin de westelijke geallieerden. Nog deze maand gaat Brandt naar En geland voor besprekingen met de En- waarborgd. Verdere ontwikkeling van de gemeenschap wordt niet verant woord geacht als toepassing van erkende grondbeginselen van een op de democratie en de heerschappij van het recht gegrondvest constitutioneel den ken in de gemeenschappen niet wordt bevorderd. Voorts wordt de ministerraad en de Europese commissie verzocht, voor rang te verlenen aan uitvoering van de in de resolutie van het parlemertt van 27 juni 1963 gestelde eisen inzake zijn rechten en bevoegdheden. Aan de commissie wordt gevraagd er op toe te zien, dat het parlement over alle maatregelen van politiek belang wordt geraadpleegd. De commissie dient voorts wijzigingsvoorstel- Verantwoording len van het parlement over te nemen. Van de ministerraad wordt verlangd, dat hij het parle ment de redenen meedeelt voor het niet overnemen van voorstellen. De commissie wordt er ook aan herinnerd, dat zij voor haar optreden in zit tingen van de ministerraad politiek volledig verantwoordelijk is jegens het Europese parlement. Zij moet zich verzetten tegen oplossingen, die zij poli tiek niet kan verantwoorden en zonodig afwachten of dc raad er in 6laagt, haar voorstellen met algemene stemmen te wijzigen. Het wijzigen van haar vooretellen dient de commissie niet over te laten aan het uit ambassadeurs bestaande Comité van permanente vertegenwoordigers. Op de nationale parlementen wordt een be- Koroep roep gedaan, de democratische rechten van de bevolking der zes lidstaten te versterken. Dit kan door verankering van de democratische medezeggenschap van het Euro pese parlement in de institutionele opbouw van de Europese gemeenschap. De zitting van het parlement begint maandagmorgen. Vrndag gaat men weer naar huis. Veiligheidsraad doet beroep op Portugal Johnson heeft nu lijfwacht nodig gelse regering, ningin Elizabeth i den ontvangen. gen het gebruik van Angola als basis' CANBERRA Johnson gaat volgen voor tussenkomst in Kongo niet toe te de week met een lijfwacht van tiental- staan. In een resolutie wordt alle lan-1 ',n sterke mannen naar hetzelfde Can- den verzocht, zich van elke inmenging j berra. waar hij in 1942 als 34-jarige in de Kongolese aangelegenheden te luitenant-ter-zec onbeschermd door de onthouden of er van af te zien. I straten kon lopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9