Hutspot en haring in de tropen Helrode vlammenzee joeg door noodgebouwencomplex Estec Brandweer voorkwam ontploffingsramp Radio-actief materiaal zond lichte straling uit Poëtische jongen met een kar die niet doorrijdt Hartveroverende zang e\ dans uit Sow jet-Unie Ook Curacao vierde Leidens ontzet Watergeuzen onder palmen van de patio Druk op Leidse veemark[ NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 OKTOBER ("Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Vannacht zijn de Estec-noodgebouwen aan de Zwarte- weg tot de grond toe afgebrand. De echade beloopt vele miljoenen, voor al doordat van de kostbare labora- toriumappnratuur nagenoeg niets is overgebleven. De Noordwykse en Katwtykse brandweren hebben zich mrig geweerd, maar tegen de door de krachtige wind door de houten bouwsels opgejaagde vlammen, ston den zjj vrjjwel machteloos. Twee Noordwykse brandweerlieden wer den gewond. Er werd in lichte mat* radio-activiteit gemeten. De brand werd ontdekt kort na elf uur door een waker die juist de wacht had overgenomen. Er was geen hou den aan. vooral niet toen kort na el kaar vijf zuurstofflessen explodeer den, waarbij huizenhoog opspattende vonkenregens het vuur her en der waarts verspreidden. Bij één van deze explosies werd een Noordwijkse brandweerman aan ge zicht en handen getroffen door rond vliegend hout en glas. Een andere brandblusser verstuikte een voet. Drukte De helrode vlammenzee was tot ver in de omtrek te zien. De meeste be langstellenden waren evenwel gealar meerd door de explosies. De politie zette alle toegangswegen af om de mensen uit de buurt te houden. Omstreeks één uur kon het vuur nog maar betrekkelijk weinig voed sel vinden. Triest staken de zwarte staketsels af tegen het licht van de vlammen die nog oplaaiden in het aan de kant van de Van den Bergh stichting gebouwde computergebouw. De brandweerlieden deden hun uiterste best dit gebouw te behouden, maar ook dat lukte niet. De fiwee computers van elk twee miljoen gul den gtngen verloren. Wel succes had de brandweer by haar strijd om het behoud van het aangrenzende woonhuis van de fami lie C. van Woerden. Zoveel mogelijk meubilair was er al uitgesleept, maar de wonig bleef gespaard. Het gezin Van Woerden werd gastvrij ontvan gen in de Van den Berghstichting. T rekken toormeubilair uit de Estec-gebouwen te redden. Voorts werden met man en macht twee aanhangwagens waarin materiaal uit het buitenland was aan gevoerd, buiten het bereik van het vuur getrokken. Een rode personen auto kon men niet meer bereiken, evenmin als 'n caravan waar men naar toe gaande haastig terugkwam, toen de ontploffingen zich lieten horen. De brandweren die met vijf wagens aanwezig waren, hadden te kampen met geringe druk op de waterlei ding. Daarom werd ook water ge put uit de vijver van de Van den Berghstichting. De brandweerlieden stonden overigens voor een onmoge lijke taak. De houten gebouwen stonden pal naast elkaar. Men kon er nauwelijks tussenkomen en het vuur liet zich door het water niet tegenhouden. De noodgebouwen waren door het Europese ruimtevaartcentrum ge huurd van een aannemersbedrijf, dat weg zou halen zodra de tegen de duin voet in aanbouw zijnde perma nente gebouwen gereed zouden ^zyn. In de van 'centrale verwarming voor ziene ruimten waren onder meer een deel van de administratie van Estec (de technische afdeling van de ruimtevaartorganisatie) en de voor lopige laboratoria van Eslab de la boratoriumafdeling) ondergebracht. Verder waren er conferentiekamers en een filmzaal, tal van werkruimten voor wetenschappelijke werkers en een kantine. In het laboratorium werkten negentig personeelsleden. Het stond open voor Europese geleerden, die er voor korte of lange tijd proef nemingen konden doen. LEGENDESPEL BIJ IMPERIUM LEIDEN De legende, het gods dienstige verhaal met een stichtelijke tendens, is een nogal omstreden li terair genre, dat met name bij bijbel- vaste protestanten aan veel kritiek heeft blootgestaan. Luther bijvoor beeld noemde de legenden met een mooie (en dus onvertaalbare) woord speling „Lügcndcn" en volgens Cal- vijn en de zijnen waren ze duidelijk door de duivel geïnspireerd. In hun afkeer vonden ze de humanisten aan hun zijde, die de legenden, wat min der zwaartillend als „oudacUven- verhalen" afdeden. Dat de tijden veranderd zijn, bleek gisteravond weer eens: in de protes tantse Vredeskerk voerde de chris telijke toneelgroep Imperium het le gendespel De jonge met de kar op, het toneeldebuut van de dichter Christopher Fry. Luther had natuurlijk gelijk: een ..ware geschiedenis" is ook het legen despel van Fry allerminst. Het was ook niet zij bedoeling die te schrij ven; de dichter Fry ging het vooral om de poëzie, die hij in het gegeven onderkende. Hij moest trouwens wel een beroep doen op zijn fantasie, want over de jonge Cuthman die met zijn moeder in ee kar omstreeks het be gin va de negende eeuw van ziin ge boorteplaats in Cornwall naar een dorpje in Sussex trok om daar een kerk te bouwen, is niet zo veel be kend. Men hoeft het niet helemaal met de humanisten eens te zijn om toch over het verhaaltie an sich de schou ders op te halen: het is allemaal nog al naïef en kinderlijk wat in zo'n le- gendesel wordt opgedist: het is inder daad de poëzie die het genietbaar moet maken. Dank zii het uitgangs punt van Fry was het spel het aan- kijke wel waard. Waar in het legendespel weinig ac tie is, worden aan de soelers hoge eisen gesteld. Over het algemeen klaagden de ..Imperilisten" er wel in de worden tot leven te hreng*n. De titelrol werd goed vertolkt door Jan Kijne. al haalde hij net niet h*t niveau van Ans Alting. die als de moeder van Cuthman voortreffelijk spel te zien gaf. Ook Bert Dronkers waa van begin tot eind goed op dreef. In de kleinere rollen viel voor al Frank Jager op, die tussen alle vroomheid voor wat humor zorgde. De voorstelling werd geregisseerd door Jan Chr. Bartelsman; naar ons gevoel had hy het allemaal wat te „middeleeuws" gehouden; van wat relativerende ironie, door Fry toch ook wel in zyn stuk gelegd, was wei nig te bekennen. Het woord „legende" komt van het Latijnse „legenda", d.i. wat gelezen moet worden. In het spel van gister avond met zyn lange monologen was dat ook wel te merken. Daarmee kening gehoude nheeft Imperium het er toch niet slecht afgebracht. Leo Kleyn Nader vernamen wij dat het gezin Van Woerden (man, vrouw en zeven kinderen) in eerste instantie naar de famile Hordijk is gebracht. De namen van de gewonde brandweerlieden zijn Steenvoorden en Reekers. Rook De politie werd tegen half twaalf gealarmeerd. Toen zij arriveerde, was er nog slechts een sterke rookontwik keling te zien. Vrijwel onmiddellijk daarna sloegen de vlammen er van alle kanten uit. Vanmorgen om half zes duurde de nablussing nog voort. De brandweer meende toen nog wel n paar uurtjes in touw te zullen zijn. Vandaag zal ter plaatse een nader onderzoek worden ingesteld en zul len getuigen worden gehoord om achter de oorzaak van de brand te komen. Volgens een verklaring van één der staf employ és van Estec lo pen er verzekeringen, zowel voor de gebouwen als voor de apparatuur. Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Huibert Jan Filippo. z v J L W van Velzen en F H Filippo. Ondertrouwd: G van Reijn, 19 jaar en A Roskam, 21 jaar; H Petersen, 25 jaar en K G Jonker, 30 jaar. Getrouwd: P C v d Hoek, 22 jaar K J E Verkade, 24 jaar. Pap i leren De in aanbouw zijnde betonnen ruimten (bouwkosten 36 min) hebben geen schade geleden. Estec-mensen vonden het verlies van de houten nood ruimten niet zó erg, omdat er in korte tijd andere kunen staan. Wel on der de indruk bleken zij van de nieling van de apparatuur en het ver loren gaan van tal van waardevolle papieren. Terwijl de brand woedde, waren deskundigen van Estec bezig met het meten van de radio-activiteit, omdat onder de grond in een brandvrije kluis radio-actieve stoffen waren op geborgen. De gemeten radio-acti viteit zou echter van te verwaarlo zen aard zijn geweest. Bijzonder spannend was ook het ge vecht van de brandweer om een ste nen opslagplaats, waarin explosieven lagen. Gelukkig slaagde men erin hel vur van deze ruimte weg te houden. Er was geen blussen aan. Foto D. Kruyt. In rook en vuur gingen de Estec- noodgebouwen vannacht ten onder. Foto D. Kruyt. Ballet van Irina Grjebina LEIDEN - Rusland is op het ogenblik „in" culturele manifestaties zijn er volop. Tentoonstellingen, bal letten, een circus het komt allemaal naar deze streken om de culturele banden te verstevigen. En zo tirad dan gistera/vond in de Gehoorzaal voor leden van K. en O. de groep van Irina Grjebina op met volksdans, volksmuziek en volks liedjes. Men zou kunnen zeggen dat een Rus een potentiële zanger of dan ser of beiden is. Wanneer de leiding dan nog berust bij iemand die gewerkt heeft o.a. bij Fokine en eerste danseres van de Russische opera is geweest, dan is de zaak kunstzinnig verant woord. Het ensemble is prima en bijna iedereen is tevens een goede tot zeer goede solist(e) Het programma bood dansen uit Groot-Rusland, waarbij de „Riabana" (de lijsterbes), een lied van de Oeral, een hoogtepunt werd van lyriek, en een zuiver versmelten van de elemen ten: muziek - zang - dans. Dan waren er de meer frivole zi geunerdansen uit Kaukasië en Trans- Kaukasië, waaruit bleek, dat deze dansen in arm- en handbeweging aan leunen tegen de sacrale Oosterse dan- We vonden trouwens dat de dan sen met een ietwat sacrale sfeer, zo als genoemde ,Jliabana" en verder „Dans van Kurdische Getuigen ongeval Oegstgeest OBGSTGEEST De rijkspolitie (tele foon 52222 of 52322) zou graag in contact komen met getuigen van het ongeval, dat dinsdagavond op de hoek Rhijngeester- straatweg/Schouteniburgstraat is gebeurd. Zoals bekend raakte een 73-jarige man ernstig gewond, toen hij met zijn fiets de rijweg overstak en door een bestelauto werd aangereden. „Horoumi", een oude Georj Krijgsdans, en later een dans Oékraine „Dans van de goedt vangst" het zuiverst waren. Tot slot was er een opzw«| Troika-Gopak-finale, waarin al gisters nog eens flink werden getrokken. Het was een prachtige a^ een overweldigend succes. De kleurrijke kostuums van het geheel een verrukkelijke Tot slot brachten publiek voerenden elkaar een minuti ovatie. A. C. Boi Veel bloemen vo<I Sleutels Conserve LEIDEN. Langs lange bloemen en bloemstukken wan gistermiddag in museum De hal honderden receptiegangers de Grote Pers waar directie commissarissen van de honderdj j Sleutels Conserven gelukwensei t geschenken in ontvangst stonde Onder de velen, die de N.V. briek van verduurzaamde leveni delen voorheen L. E. Nieuwenhui blijkbaar een goed hart toedr merkten we onder anderen oj burgemeester van Leiden, ei wethouders, hoofden van diens I deputaties van: werkgevers- en L nemersorganisaties, de Leidse eniging van Industriëlen, de L« kleinhandel in groente en fruit Nederlandse Vereniging van Gn- te- en Fruitverwerkende Indu|^ het produktschap voor groente- fruit, het Centraal Bureau Tuinl p veilingen, het Proefstation voor Groentehandel, de Plantenziekte se dige Dienst, Keuringsdiensten da waren en veilingbesturen alsi ,td binnen- en buitelandse relatie* EU (Van een onzer redacteuren LEIDEN Wie dit jaar eens een heel andere maar toch onvervalste 3-oktober-viering had willen mee maken, had zaterdag 1 oktober een retourtje Willemstad moeten ne men. Zonder dat er regen in het eten werd gegooid, is daar, in de warme hoofdstad van Curasao, 's avonds niet minder uitbundig dan hier Leidens ontzet gevierd. Onder de palmen werd er hutspot met klapstuk gegeten, haring en wittebrood uitgedeeld en tol diev in de nacht gedanst. Om het allemaal nog Hollandser of liever: Leidser, te maken hadden de muzikanten van de Boer en- blaaskapel zich in klederdracht gestoken om vermomd als water geuzen oud-Hollandse liederen te spelen. Wie niet beter had geweten zou zich in plaats van in de Pen straat waar het feest werd ge geven) in de Breestraut hebben gewaand. Het idee Leidens ontzet ook in de tropen te vieren was afkomstig van ue öirecue van het ui Willemstad ge vestigde Avila Beach Hotel. De door palmbomen overschaduwde patio, de binnenplaats van dat hotel, is geknipt voor het vieren van een uitbundig feest, zoals eerder was gebleken op 14 juli, toen de Alliance Frangaise er de quatorze-juillet-bloemeües buiten zette. Omdat 3 oktober ook op de Antillen op ma an dar viel, werd het feest twee dagen eerder gehouden, wat aan de stemming beslist geen afbreuk deed Swinging Benzinestation heropend ABBENES Het gemoderniseerde n uitgebreide Caltex-benzinestatiun an de firma M. Kroon en Zn is dezer dagen feestelijk heropend. Vertegen woordigers van Caltex waren hierbij tegenwoordig: zy spraken woorden van dank voor de prettige samenwer king, die er nu al meer dan 40 jaar is met de firma Kroon. De heer Kroon sprak zyn erkentelijkheid uit. speciaal aan de Caltex, voor de totstandkoming van dit mooie nieuwe verkooppunt en tussen de drankjes door de voeten van de vloer: er werd gehost en ge danst alsof de watergeuzen met enige vertraging er zojuist ook in geslaagd waren Willemstad te ontzetten. He*, op Curagao verschijnende dag blad Beurs- en nieuwsberichten kon dan ook op 3 oktober waarderend schrijven dat „Leidens ontzet werd ge vierd op een wijze die volkomen over eenstemde met de geest van dit feest een geest- van vreugde, vriendschap en kameraadschap". Als dat zo doorgaat, zou de Drie- Ootober-Vereniging nog weieens met ernstige concurrentie te kampen kunnen krijgen. per het commando voerde oi>4 het Leger des Heils in Leidel op de receptie van Sleutels Coir serven. Sleutels Conserven schijnt altijd erg lief te z geweest voor het Heilsleger. Foto N. van der Hor\ Weet wat je eet ABBENES Woensdagavond I de Chr. school de maandelijkse vel dering van de Chr. Plattelands^1 wenbond gehouden. te Mej. Apeldoorn, diëtiste van F Groene Kruis, besprak aan de lf van door de aanwezigen ópgeg! voedingsmiddelen de juiste samenl ling van een maaltijd, rekening l dend met de voedingswaarde. De volgende vergadering wordtl houden op 16 november en zal zorgd worden door de familie Olf Rijswijk. LEIDEN De veemarkt gaf gis teren al vroeg de nodige drukte te zien. De aanvoeren waren in alle rubrieken goed tot ruim. De stem ming in de handel liep echter zeer uiteen en wel van lui met gedrukte prijzen in de rubriek vette koeien tot zeer vlug en weer duurdere prij zen voor de vette lammeren, welke laatste afdeling ongekend vroeg was leeg verkocht. Ook op de gebruiksvee-afdeling wil het nog steeds niet erg vlotten. De stemming in de varkenshandel was vanwege de teruglopende prijzen voor slachtvarkens gedrukt. Veel belang stelling trokken de fokstiertjes, waar onder een groot aantal stamboek-die- ren. De totaal-aanvoer bedroeg rond 3500 dieren. Gebruiksvee. Bij een even ruimere aanvoer en iets meer belangstelling dan verleden week ging het in de handel op de gebruiksvee-afdeling nog niet beter toe. Notering: melk- en kalfkoeien van f 950 tot f 1250 en f1400 vare koeien van f 500 tot f 900 en f1250. Jongvee. Voor het eerst sinds lan ge tijd gaf deze afdeling weer wat meer aanvoer te zien, waaronder een behoorlijk aantal jonge stam boekfokstieren. Ook de belangstelling voor deze dieren was goed en de handel evenredig willig tot redelijk Voor graskalveren bleef de animo gering. Noteringen: fokstieren van f 500 tot f 800 en f 1300. graskalveren van f 250 tot f 350 en f 450. Vette koeien. Alle slachtveemarkten hebben in de afgelopen week ruime aanvoeren gehad. De handel had dan per kg geslacht gewicht: vette en van f 3,30 tot f 3,90 en slachtstieren van f3,90 tot f4.10 f4,40, worstkoeien van f2,85 totf Vette kalveren. Op deze af de een redelijke aanvoer en een g< vraag. Notering per kg levend wicht: van f3,25 tot f3,85 en f Mestkalveren. Nog weinig aanv De handel verliep stroef bij merkelijk lagere prijzen. Noter van f 160 tot f 190 en f 225 Wolvee. Het aanbod van was overal iets korter dan week. Toch bereikte het aa fer te Leiden nog het aantal rond 2250 dieren, voor grootste gedeelte bestaande uit de slachtrijpe weidelammeren. weinig animo had de handel een tig tot zeer rustig verloop. Noter vette schapen van f 85 tot f 105 f 115, vette lammeren van f 120 f -145 en f170, fokschapen van tot f 140 en 155. Varkens voor fok- en mesterij. wel behoorlijk ruimer dan ver! week was de aanvoer van varl toch weer niet zo groot. Notel drachtige zeugen van f375 tot I en f 450, schrammen van f 95 f 110 en f115, biggen f72 t i f76. Slachtvarkens. (buiten de De handel in slachtvarkens had de achter ons liggende week een Karakter. Prijzen per kg levend wicht: lichte slachtvarkens f 2,35 tot f 2,40, lichte slachtzei van plm. f 1,95 tot f2,10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4