icpill v OP ZOEK NAAR WOORDMATERIAAL DAM- RUBRIEK anaf het PUZZEL VAN DE WEEK (o* ZATERDAG 15 OKTOBER 1! Jonge Nijmegenaar maakt proefschrift over terminologie van molenaar (Van een onzer verslaggevers) J)E geschiedenis van de molen uitgeput. Aan wat er in de loop der eeuwen over geschre ven is kunnen historicipraktisch gesproken, geen woord meer toevoegen. De feiten liggen vast daar valt niet aan te tornen! Z(jn de conclusies van de geschiedschrijvers juist? Dateert de oudste, door wind gedreven molen inderdaad uit 1274 en z(jn de molens van het oosten ons land binnen gekomen? Aan de hand van taalkundig materiaal, in de afgelopen vier jaar moeizaam ver zameld, meent drs. J. P. A. Stroop (28) uit Nijmegen, dat de historici ongelijk hebben. Hij gelooft, dat de oudste molen al vóór 1274 werd gebouwd en dat de windmolens via Frankrijk en Vlaanderen, langs de kust dus, hun entree in Nederland hebben gemaakt. tot streek. Andere woorden voor GRAANBAK: kaar. romp, trech ter, tremel: voor RONSEL: schijfloop, steenschijf, lantaren; voor WINDBORD: stormplank, storrabord, windbord, windplank voor MEELBAK: maalbak; voor STAAKIJZER: klauwijzer, spiL Verschillen de, heeft indertijd zijn doc- toraal-scriptie aan hetzelfde onderwerp gewijd. Toen hij besloot te promoveren, gaf prof. dr. A. Weijnen hem de raad. een proefschrift te ma ken over de vakterminologie van de molenaar, in het bij zonder van de graanmole- Tot de verbeelding spreekt het werk van taalgeleerden niet Enig praktisch Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. I. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Voor ons lift K. W. Kruijswijks levenswerk: „Algemene historie en bi bliografie van het Damspel", met een representatie van eindspelen uit de oudste damliteratuur, uitgave Van Goor Zonen Den Haag (met steun van het Prins Bemhard Fonds). Prijs 22.50. Wij kunnen u niet zeggen hoe ver. heugd wij zijn over deze publicati- "a langs wetenschappelijke weg 'ormeert o~~* wo.-dën. Hierbij zijn onderzoekingen verricht over de gehele wereld. De voornaamste damhistorische ken nis t lijkt te zijn opgebouwd aan de hand van linguïstische gegevens door de Britse bordspelhistori—- J. B. Murray, die over de me king van gerenommeerde taalgei den beschikte. Wijlen G. L. Gortn heeft zich eveneens een aantal j. toegelegd op het nasporen melen van gegevens. Kruijs' dit werk voortgezet en waardoor alle belangrijke k< het verleden van he gaande het ver lede is vastgelegd. Het bock is verl ulssU Historici zullen van deze bewe ringen niet ondersteboven zijn. De conclusies mogen dan voor een taalgeleerde wél kloppen, in histo rische zin zijn ze niet exact Stroop al een eind op weg gehol- kaartsysteem molentermen ruim tweehonderd plaatsen. Dat is, vindt hij, nog lang niet voldoende. Zijn dissertatie heeft alleen waar de, dis hij twee keer zoveel gege vens heeft verzameld. Toch hebben zich al vier kopers aangemeld, vermoedelijk serieuze hobbyisten, wier belang stelling dezelfde kant uitgaat. Hij heeft een tijdrovende op dracht gegeven, mogelijk resulte rend in interessante conclusies. Maar de historici zullen er wel achteloos aan voorbijgaan! Drs. Stroop is de eerste, die dat Oproep i besteedt drs. Stroop man proefschrift meer dan een facet van de studie, die hij maakt over de vaktermino logie van de molenaar in het Ne derlandse taalgebied en in het Rijnland. Over vier jaar hoopt hij uit vier vijfhonderd plaatsen vol doende gegevens te hebben om zijn proefschrift af te ronden. Omdat het onmogelijk is. al het woordmateriaal in zijn eentje bij een te garen, is hij afhankelijk van molenaars en molenliefheb bers. Zij moeten hem helpen aan de benamingen van onderdelen die in een bepaalde streek worden gebruikt Nauwkeurig ingeschetst op landkaarten krijgt hij een dui delijk overzicht, in welke plaatsen welke termen worden gebezigd. In het jargon van een taalgeleerde: het onderzoek is taalgeografisch van aard. De benamingen van molenon derdelen verschillen van streek In Molennieuws. orgaan van de Vereenlging De Hollandsche mo len en de Stichting electriclteitsop- wekking door windmolens, heeft hij enige tijd geleden een „dringen de oproep" geplaatst om hem aan woordmateriaal te helpen. De reac tie is tot nu toe niet moedgevend. Hij heeft pas een stuk of twintig antwoorden op zijn vragen ontvan gen. Het dialectbureau van de Ko ninklijke Nederlandse academie van wetenschappen in Amsterdam, waar hij sinds twee maanden werkzaam is, heeft drs. Stroop in middels de helpende hand toegesto ken. Er is een lijst met vijftig vragen samengesteld, die wordt toegestuurd aan iedereen, die be langstelling heeft voor het werk van de jonge Nijmegenaar en die denkt, dat hij hem bij zijn studie kan helpen. Verzoek om hulp Wie onderstaande vragen kan beantwoorden helpt drs. J. P. A. Stroop hij de voor bereiding van zijn proef schrift. De antwoorden liefst in dialect moeten betrekking hebben op de ter plaatse gebruikte term. De houten, tapstoelopende bak boven de molenstenen, waarin het te malen graan wordt ge stort? De bok «i P PUP- Het correspondentieadres van drs. Stroop is Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen, Nieuwe Hoogstraat 17, Amsterdam. bevat ollectle eindspelposities van Spaanse origine. Het eerste deel handelt over het vermeende antieke danupel, het prenatale damspel, het primitieve damspel, het damspel op net kleine bord. het standaard- damspel zoals dit gespeeld wordt in Europa, Afrika Latijns-Amerika, Indo nesië en Australië, het damspel op het Canadese bord. het Turkse damspel, enz. Het tweede deel geeft ee 1 volledige bibliografie. Het is uiterst boeiende lectuur, die zoals de schrijver het uitdrukt tot stand is gebracht in de overtui ging dat het damspel ln dezelfdi te als het schaakspel een va cultuurschatten van de mensheid is. Tot besluit nog een drietal fragmen ten uit het juist beëindigde jubileum- toernooi te Wagenlngen en ontleend aan de partij. BTTB ü3 i BJ G. DE ST1GTER 12. 13. 15, Germain Zwart: 3. 13. 16. 18. 23. 26. 28. dam 50. Wit: 10. 35, 36. 47. dam 15. 15—24 3—9 24X8 36X27 27x38 30X28 35—30 spelen? Na u gelegenheid te hebben t nende spelgang: Kruiswoord puzzel HORIZONTAAL: 1. kameraad. 4. deel van een benedenhuis. 7. muziekinstrument, 9. levenslucht, 10. nauwe. 12. manier van kleder dracht, 13. slot, 14. profeet, 15. intrest, 18. morsdoekje. 20. metalen vaatwerk. 23. zichtbare voorstelling. 25 wijze van doen. 26. vroeger, 27. plaats in N.-Brab.. 29. gil, 31. voorzetsel, 32. vis, 37. insekt, 39. aarde, grond, 40. rivier in Duitsland. 41. slaapziekte, 42. hoekpijler, 43. stad in Drente, 44. klimwerktuig. 45. duister. VERTIKAAL: 1. steensoort. 2. wal 3. wijnglas. 4. tapijt, 5. ongevulde. 6. koninklijk, 8. stad ln Zwitserland. 9. stad in Arabië, 11. plaats in Gelderland. 16. vat met een hengsel. 17. familielid, 18. rangtelwoord. 1». alvorens. 21. plaats in Gelderland. 22. plaats in N.-Brab.. 23. meisjes naam. 24. boom. 28. oplopende vlakte. 29. mijnwerker, 30. lusthof. 33. ridderteken, 34. gevangenis, 35. oogziekte, 36. deel van het jaar. 38. is een cirkel 40. voedsel. )ag nichten en neven. Ioe is het met jullie allemaal? Hebben we gezien hoe mooi het is geworden buiten Ai die prachtige herfstkleuren van bomen, struiken, planten en bloemen? Schitterend hoor! De meisjes en jongens die niet in een grote stad wonen boffen maar. Zij kunnen nog veel meer genieten dan de anderen. Hoe is het met het speldenkussen gegaan? Lukte het allemaal wel? Moeilijk is het in geen geval. Uit de brieven begrijp ik wel dat de mees ten van jullie wel héél erg zijn verwend met een mooie mantel, jurk, jas of broek. Geweldig wat zullen we straks deftig zijn met zoveel moois. Jammer dat het nog niet zo erg koud is. Maar we kunnen het nog lang genoeg dragen hoor, reken maar! Er schreven zelfs neefjes aan tante Jos dat se zl zoveel trek hebben in ijs. Geen roomijs maarecht Üs om schaatsen te rijden. Brrrrr, tante Jos nog helemaal niet hoor! Stel je voor! We zullen hopen dat voorlopig de zon ons nog een „heel" poosje komt verwennen. Je zal eens zien dat er van de winter ge noeg ijs komt en jullie heus je hart wel kunt ophalen hoor! Hoe gaat het op school? Lukt het wel een beetje? Krijgen we veel repetities? De kleinere nichten en neven hebben nu al een beetje leren schrijven en kunnen heus al een beetje lezen. Geweldig hoor! Goed je best maar blijven doen. Ja, er waren nog meisjes en jongens die vergeten zijn een kaart naar Martin te sturen. Hier komt dan nog een keer zijn adres. Het is: Nassaustraat 1, Poortugaal. Volgende keer zullen we Bertie en Gijsbert weer eens blij maken met een mooie kaart. Hoe vinden jullie de heksenhaver? Vrouwtje bezemsteel vond het zo lekker. Mmm, probeer het maar eens. Mamma wil ze misschien wcleens bakken voor de kleinere nichten en neven. Wat zullen jullie smul len en wat zullen we gezond worden. Hebben we al veel kinder-kaarten en -postzegels verkocht? Nu gaan we eerst kijken naar de oplossing van de puzzel. Hier komt ze: Het plaatje beeld de uit „Een ezel stoot zich geen twee keer aan dezelfde steen". Als we die letters hebben weg- geschrapt komt er een nieuw spreekwoord tevoorschijn name lijk „Vogeltjes die te vroeg zin gen zijn voor de poes". Veel van jullie hebben de be doeling van deze puzzel niet goed begrepen. We moeten eerst goed lezen wat er staat en dan gaan we oplossen. Afgespro ken? De prijs krijgt thuisgestuurd Antjc Nell, Wassenaar. Hiep, hiep, hoera Corrie Ruijer. Jannie Stolk en Claudie Teijgeler van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. We gaan de brieven beant woorden. Ja hoor, nu is jouw rijmpje wel geschikt voor ons hoekje Nelleke Lagerwerf De Lier. Tante Jos kan het patroontje toch weer niet in de krant zet ten? Waarom heb je het niet eventjes uitgeknipt? Had jij zo weinig te schrijven? Heb je he lemaal niets op school beleefd? Volgende keer krijg ik toch wel een lange brief van jou? Allemensen wat hebben jullie volgende week dinsdag groot feest, Hans van Leeuwen Schip luiden. Wat zal de juf dat fijn vinden als ze jullie allemaal in de kerk ziet. Wat moeten jullie zingen? Hoe gaat het op de han- denarbeidles? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Kees Lu- teijn Den Haag? Je schrijft dan toch zeker een lange brief? Het is echt niet moeilijk hoor! OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. karos. 6. balie. 11. Tom. 12. eis, 14. bok. 18 al. 18. Alken. 20. ha. 21. kotter. 22. oester. 23. eg, 24. ge. 26. ag. 27. te. 28. mas. 30. ben. 32. dra. 34. ha. 35. Aa. 37. Ee. 38. Sm. 40. park. 41. deken. 42. stop. 43. pt 44. ei. 45. gl 47. ea. 49 els. 51. sla. 53. eer. 56 af. 58. ei. 59. gd. 61. me. 62. Petten, 64. oorlam. 65. ee.. 66. kabel. 69 ne. 70. ons. 72. ten, 73. pen. 75. liter, 76. paria. VERTIKAAL: 2. at, 3. rostra. 4 om. 5. Rika. 7. A.B8. Losser. 9. ik. 10. lakei. 12. el 13. se. 15. Karei. 17. log. 18. arg. 19. nog. 20 hel 25. eb. 26. An. 28. Marie. 29 sa. 31. enkeL 32. de, 33. aster. 34. hap. 36. adl 37. eng. 39. moa. 44. es. 46. Ie. 48. kapel 50. latent. 51. si. 52. ag. 54. eerder. 55. Demer. 57. fee. 58. enk. 60. dol, 61. Man. 63. Abel. 67. al 68. en, 70. O.I., 71. se, 73. pa. 74. NI. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag as. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing." Er zijn drie prijzen: ^Cfk*<BC8cf<^cScKBa§c1<BC6<*<BQSc*cBCSc*cBC8c£cBCg<*<BCScfrcBCS Jullie zult wel denken wat is dat nu roor een won derlijke puzzel. Alles is gehaast en iedereen springt en rent. Waar moeten ze naar toe? Dat zoeken we nu zelf maar eens uit. We gaan op zoeken welke fi guren elkaar ach terna zitten. 12,50. Schrijven jullie voortaan als je letter aan de beurt is Ellen Mensert Delft en Renske Mole naar Delft. Ik verwacht dan echt een lange brief van jullie hoor! Zo moeilijk is het toch niet?— Prachtig dat jouw speelbroek- je bijna af is Antje Nell Wasse naar. Knap hoor, dat je nu voor j jezelf een rok gaat maken. Wat is championvla? 'k Geloof best! dat Jan en Harriëtte de poes erg leuk vinden. Wat hebben ze van de kastanjes gemaakt? Was de hutspot lekker? Een spinneke, spang, sping, Spon 'n draadje heel fijn, Dat draadje toen hang, hing, Aan 'n takje zo klein. Toen maakte die spang, sping, Van 't draadje dat hang, hing, Een web van satijn. Een vliegje van vang, ving Vloog toen in die hang, hing. Zat vast met haar poot Dat zag juffrouw spang, sping. Ze pakte de vang, ving En maakte haar dood! Jij hebt dus echt het feest in Leiden op 3 oktober meege vierd, Anja v. ck Meer Voor- ïout. Leuk, dat jullie allebei een aapje wonnen. Was de hutspot lekker? Jij bent wel heel erg verwend op je verjaardag hoor! Heb je al iets moois gemaakt voor Petra? Is het boek mooi? Mmmm, wat hebben jullie op school van de lollies gesmuld. Jullie boffen maar dat je zacht jes mag praten onder de teken les. Wat heb jij genoten van die voetbalwedstrijd Hans Noomen Alphen aan de Rijn. Mmm, jij bofte maar dat je ook nog lek kers kreeg. Wat heb jij je ver langlijst al vroeg klaar. Heb je zoveel verlangens? Is de zolder mooi geworden? Zijn er mooie boeken in de bibliotheek? Oef, zouden je wensen in ver vulling gaan Arie Noomen Al phen aan de Rijn? Jij bofte maar dat je de heg mocht bij knippen. Ging het fijn? Wat heb jij wel genoten van de dia's. Prachtig dat het zo goed gaat met de repetities. Jammer dat jij niets schreef Aleid v. d. Oever Hillegom. Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer beter hoor! VROUWTJE BEZEMSTEEL Hebben jullie verleden gezien? Fijn dat ze weer l blij! Nou, wij ook hoor! Ja en weel je wat se nu gaat doen? Picknicken in het grote bi Ze heeft haar keteltje aan de bezemsteel gehangen, want dat is not om er iets lekkers in klaar te maken. T eet je wat se gaat bakkt Heksenhaver-patwekoekjes! Mmmm, daar is ze dol op. Ze moet i< vliegen en daar wordt ze fijn sterk tan. Maar jullie ook hoor! Hier komt het recept voor 16 pannekoekjes: 75 gram (9 afgestrek eetlepels) havermout, mespunt zout, 2 dl. melk, 75 gram tanveblot 30 gram suiker, 60 gram blauwe rozijnenVi theelepel kaneel, bo of margarine en poedersuii De havermout met het zout weken we ongeveer één uur in de mtll Dan gaan wc er de bloem, suiker, rozijnen en kaneel doorroert We bakken er ronde koekjes van in de boter of margarine. Het n heel langzaam gebeuren ongeveer 10 minuten) moet gaar worden. We strooien er dan nog poedersuiker overheen I de pannekoekjes zijn klaar. Mmmm, het is echt om te smullen. Tante Jos zal jullie een klein beetje helpen. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 18 ok tober. Prachtig dat jullie in de kerk mogen fluiten als het kerstfeest is Erna Olieman Pljnaeker. Jul lie kunnen nu nog heel goed oefenen. Jij bofte maar dat je moeder iets moois voor je mee bracht. Hoe gaat het op school? Jammer dat jij niets schreef Christlen Peesman Den Haag. Volgende keer beter hoor als je letter aan de beurt Is. Wat kreeg ik van jou een prachtige tekening Nelly Pronk Schevcningen. Hartelijk dankt hoor! Het is een echte boerderij. Woont jouw opa ver weg? Voor jou is het al gauw groot feest Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Goed je best maar doen op school, Nel ly! Jouw vorig antwoord is per abuis in een andere krant mee gegaan, namelijk in De „Rotter dammer". Johan Pijl Den Haag. Tante Jos zal het je toesturen hoor! Allemensen wat heb jij verschrikkelijk veel eikels ge vonden. Heb je er al iets leuks van gemaakt? Fijn dat het zo goed gaat met schoolzwemmen. Wat zal jij knap worden. Goed je best blijven doen hoor, Jo han! Dat was al een oude me vrouw hoor! Leuk, dat ze nog zo mooi kon vertellen. Fijn dat mamma nu voorlo pig uit het gips mag Anton Roos Den Haag. We zullen ho pen dat het einde nu in zicht is hoor! Hoe gaat het met Arie? Prachtig dat jouw juf bij mam ma is geweest. Woont oma ver weg? Heel veel sterkte me vrouw Roos! Fijn dat het zo goed gaat op school Thea Roos Den Haag. Heb je al veel lekkers gekookt en gebakken? Wordt het baby pakje mooi? Knap hoor. dat je al zoveel kan naaien. Prachtig dat je nu alles weer met je pols kan doen. Heeft mamma nog steeds hulp? Oef, voor jou is het al gauw groot feest Meindert van Rumpt Den Haag. Heb je al een lange verlanglijst gemaakt? Zouden al je wensen in vervul ling gaan, denk je? Komen je vrienden nog? Waarom schreef je de vorige keer niet? Niet meer zolang wachten hoor! Leuk, dat jij nog zo'n klein* broer hebt. Ben je nu weer hele maal beter? Heb jij de goudvissen eet mooie naam gegeven? Allemensen wat is jouw pap pa fijn verwend Hannie Rumpt Den Haag. Was hij blij met al z'n cadeaux? Mmm, v heb jij van het lekker» gesmuld. Griezelig hoor zo'n neushaai. Wat was dat wel een mooie film. Jullie zullen beit hebben genoten. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zorgei jullie voor een volle? Ik ver wacht weer heel veel brieven deze week hoor! De letters S t/m Z zijn aan de beurt. Daf hoor, tot de volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16