Koesterende functie is belangrijk Kind heeft behoefte aan veel beweging dialoog dialoog dialo Bloembak kan groen blijven in winter ZATERDAG 15 OKTOBER 1966 j~ GEZINSWEEK 1966: MAN EN VROUW ~j i IN DE MAATSCHAPPIJ pE Cezinsweek van dit jaar 16-—23 ok tober) heeft als thema: man en vrouw In de maatschappij. De Gezinsweekcom- missie, waarin de reformatorische kerken samenwerken, heeft een boekje samenge steld. Daarin worden de volgende onder werpen aan de orde gesteldman en vrouw vroeger en nu, bijbelse lijnen, man en vrouw in de maatschappij, ongehuwd, mannen en vrouwen in de maatschappij van morgen en man en vrouw in het hu welijk, dit laatste geschreven door me vrouw dr. H. Verwey-Jonker te Eindhoven. 'JJ Met haar hadden we een gesprek over de Cezinsweek. T\R. Verwejj studeerde so- U ciologie aan de Gemeen telijke Universiteit van Am- <w» sterdam. Zij promoveerde in 1945 op het onderwerp „Lage Inkomens", een sta tistiek over de inkomensver deling in de gemeente Eind hoven. Naast haar gezin (vier kinderen) heeft zij een brede belangstelling. Na de oorlog kwam zij in de Eerste Kamer voor de PvdA (zjj is remonstrants). In 1957 trad ze af als lid, om kroonlid te 101 worden van de Sociaal- economische raad. «U{ „Onze maatschappij verandert snel, en het gezin verandert mee", zegt ze. „Het Nederlandse gezin verliest niet aan functie, maar de functies zelf verande ren. De functies van opvoeding en economie verminderen. De op voeding wordt door allerlei instanties in de maatschappij vervuld. De vierjarige bezoekt tegenwoordig de kleuterschool, Dr. H. Verwey-Jonker: VAN ROLLEN TOT HOLLEN HET werkt ontspannend als iemand simpele waarheden neerschrijft, eenvoudig omdat hij meent dat ze het levensgeluk van anderen kunnen ver groten. Dit schrijft de kinderarts Ph. H. Fiedeldij Dop in het voorwoord van het boekje Van tollen tot hollen en hij zegt niets te veel. Wij maken ons druk over de juiste voeding, voldoende slaap, frisse lucht, spel, zwem- en muzieklessen. Maar van de meest fun damentele eisen voor de ontwikkeling tot een harmonisch mens: de bewe gingsvrijheid komt in onze gecultiveer de samenleving nog weinig terecht. Bewegingsvrijheid en spierarbeid zijn onontbeerlijk voor een natuurlijke en krachtige groei van het kind. En wat doen wij als kinderen hun ontwikke- lingsdrang volgen? We roepen: pas op, dat is gevaarlijk, of stoppen het in een box. De mollige kindervoetjes gaan in veel te logge schoentjes en zo remmen we de natuurlijke ontwikkeling. E. A. O. Reteig geeft gymnas tieklessen voor kleine groepjes gezonde kleuters in Amsterdam. Hij deed pionierswerk in Neder land en bezit grote kunde op het gebied van de heilgymnastiek voor kinderen. De resultaten van zijn observatie en grote belang stelling voor het detail deed hem dit boekje schrijven, met 27 bladzijden tekst en 56 blad zijden verduidelijkende foto's. tieve (door een uitwendige prik kel opgewekte) bewegingen en spontane bewegingen, die van binnenuit komen. Onder de eer ste verstaan we het dichtknijpen van de oogjes bij een lichtstraal, het tweede is het plezierig rek ken en strekken bij het ontwa ken. Eerst zijn die speelse be wegingen onzeker, maar via buikligging, schuifelen en krui pen worden de spierstelsels ver sterkt. Het is verbluffend wat een éénjarige al presteert. De pasgeborene vertoont reac- Naakt het pedagogische facet van de opvoeding wordt overgenomen. Er is ook een duidelijke ver zwakking van de economische functievroeger werd thuis veel gedaan: geweckt, genaaid. Door crèche eens gezien bij Verkade. Het zag er allemaal gezellig en fris uit, maar er waren al oudere kinderen. We doen voor u een greep uit de vele lectuur over gezin en huwelijk. „Man en vrouw in de moder ne maatschappij", prijs 2 (voor verenigingen en gemeen tekringen ter bespreking). Te .Vstellen op giro 533114, G.G.Z. te Utrecht. Maandblad Gezond Gezin, 7.70 per jaar, orgaan Prot. Stichting Verantwoorde Ge zinsvorming, Trompstr. 77a, Den Haag. Man en vrouw schiep Hij hen, door J. Rinzema. Uitgave De Graafschap, 6.90. (Huwe lijk en gezin vanuit pro testants standpunt.) De bevalling, door R. Swee- ring prachtig instructief fo toboek, uitg. Stallau, 7.50. De ethiek van de ongehuw de staat, door S. P. Roos, alle aspecten van het onge- huwd-zijn, uitg. Callenbagh, ƒ8,90. Het onvolledige gezin, door E. C. M. Fry ling-Schreuder. Uitgave Van Gorcum, 4.90. De moeilijkheden na schei ding of sterfgeval die grote aanpassing vragen van ouders en kinderen. Anders dan anderen, door A. van Tricht en T. Oldambt. Uitgave Kruseman '61 (uitver kocht, maar in de leesbiblio theek te bemachtigen). Een boek voor ouders en opvoe ders van afwijkende kinde ik moet zeggen dat dat voor de vrouw een hele verbetering in houdt Voor het Nederlandse ge zin is daarbij gekomen de koeste rende functie, het „nest" waar je altijd op terug kunt vallen. Een belangrijke rol daarin spelen tele visie en auto. Die beide hebben een gezins-verstevigende invloed. Men kijkt samen en gaat er sa men op uit. Op de versterking van sommige functies moeten wij bedacht zijn. De vrouw krijgt meer kijk op de maatschappij, zij heeft Veel meer vrijheid dan zeg tien jaar geleden. Aan de andere kant neemt het vrouwenoverschot af. Ook dat moeten we onder ogen zien. In kaderfuncties van verple ging loopt dat al vast. Het jonge kind heeft recht op de moeder. Zij moet haar zorg aan de kinde ren geven. Ik heb zelf buiten het gezin ook geen dagtaak van 's morgens negen tot 's avonds zes. Crèches? Een noodoplossing voor zwakke of ongehuwde moe ders. Men moet daar zeker geen regel van maken. Ik heb zo'n Geen regels Hoe ik over het studentenhuwe lijk denk? Een chapiter apart Ik ben niet voor een al te vroeg huwelijk en vaste regels zijn er niet voor te geven. Het overgrote deel van onze 23-jarige jeugd is klaar voor een huwelijk en heeft ook gespaard. Ik zie geen reden waarom een 23-jarige student dan zou wachten met trouwen. Het is voor zijn toekomst ook goed. Niet alleen is het goed, als mannen ook wat doen, maar het gezin moet bestuurd worden in onderling overleg. Het moet geen helpen van de man zijn. De Nederlandse vrouwen en meisjes zullen opnieuw hun plaats moeten bepalen. Niet de baas zijn en zélf regelen en orga niseren. Man en kinderen kun nen best voor zichzelf zorgen op hun manier. We moeten die ver zorging niet aan (onze!) vaste re gels binden. Wij Nederlandse VTouwen moeten de wijsheid ont dekken om afstand te kunnen ne men van ons werk..." Reteig is voorstander van een paar minuten naakt-gymnastiek van baby, na het bad of voor een voeding. In buikligging zal baby pogen het hoofdje op te richten en zijn nekspiertjes ontwikkelen. Een box is voor een leveidig kind een noodzakelijk kwaad. Het moet aan den lijve ondervin den hoe de dingen die het ziet, wezenlijk zijn; zich op kunnen trekken aan een stoel of onder de tafel door kruipen. Van kruipen komt het tot zit ten, staan en stappen. Men force- re de natuurlijke gang /an zaken niet. Laat de voetjes bloot "ze kunnen weliswaar fris aanvoelen maar blijven op voldoende tempe ratuur, leert de ervaring. Het kind heeft functionele lust n de beweging. Laat het zijn onhandi ge loopbeweginkjes oefenen op het grasveld, laat het zelf zijn tempo bepalen. te bezeren of gevaar te lopen. Geef kinderen tijdens een autorit gelegenheid aan de bewe- gingsdrang toe te geven en de benen te strekken en doe vrolijk mee: beweging, frisse lucht en betere bloedcirculatie hebt J no dig. Bij de sprong doet het spel mee; niemand staat er bij stil waar het kind de technische bij zonderheden vandaan haalt. Kin deren zijn steeds op zoek naar oefeningen die nog ingewikkel der zijn, het kind heeft zelf vele vormen gevonden. Ruime schoenen Interessant is de „elastiek- twist" die plotseling in 1962 opdook. Ieder die met kinde ren omgaat heeft de plicht aan deze bewegingshonger tegemoet te komen. Waar het natuurlijke groeiproces niet wordt on dersteund, gaan ontwikkelings mogelijkheden verloren. Wij kun nen de schoen en het gladde as falt niet afschaffen. We kunnen wél een ruim schoentje geven van uiterst dun zacht leer. Schrij ver pleit voor twee breedtematen op zijn minst voor kinderschoe nen bij één lengtemaat. Natuur mensen en kinderen hebben een grote tussenruimte tussen grote en tweede teen. Scheve stand Let op de voetje»! Links vierjarige jongen met x-benen; de voetjes sijn naar buiten gedraaid, de binnenste i oetranden overbelast en doorgezakt. Rechts: goede stand, knieën van el kaar, binnenranden van voeten ont last van de druk en omhoog getrok ken. Controleer dat eens bij uzelf! van de grote teen door te klein schoeisel veroorzaakt platvoeten en ongemak, een lompe houding. Verwissel veel van kousen en laat kinderen twee paar schoe nen tegen elkaar dragen. Wees kieskeurig bij aankoop van schoeisel en kousen: een te spilse of te kleine kous duwt de renin tegen, soms over elkaar. Het naar binnen doorzakken van de enkels mag niet bestreden wor den, het naar buiten gedraaid neerzetten van de voeten is ver keerd. Maar koop nooit op eigen houtje steunzolen! Deze en nog meer heldere raadgevingen geeft de heilgymnast, in dit prachtig uitgevoerde boekje dat we in ve le handen wensen. Van rollen tot hollen, door E. A. O. Reteig. Uitgave Kosmos, Amsterdam - Ant werpen (83 blz., 8,90). VAN BLOEM EN PLANT Niet bezorgd Vandaag geven we me vrouw E. R. te R. eerst het woord, die in haar twintigja rig huwelijk achttien maal verhuisd is. Kan iemand dit record breken? „Of we erva ring met verhuizen hebben? Nou en of! In september wa ren we twintig jaar getrouwd en welgeteld achttien keer ver huisd. Het langst dat we er gens woonden was drie jaar. het kortst drie maanden. In Indonsië zijn we vele keren verhuisd na verlof of de ge boorte van een van onze vier zoons. In Nederland en België door verandering of verbete ring van positie of huis. Maar nu hebben we er genoeg van, al is het telkens opnieuw in richten, vooral voor een vrouw, steeds weer een boei ende bezigheid. Elke verhui zing betekende ook: veel rom mel weg doen, dus strijd met man en zoons en hun respec tieve behoudzucht. Maar als ik dat niet gedaan had, zaten we nu tot de nok toe vol met al of niet nuttige spullen en konden we zelf uit logeren gaan. Dat liever niet...! ..Ons eiland Rozenburg moet van drieduizend inwoners ko men op achttienduizend, dus u begrijpt dat verhuizen hier aan de orde van de dag is," schrijft mevrouw L. O. te R. ..De mensen komen overal vandaan, ik kan wel zeggen uit het hele land. Velen bevalt het hier niet. het is hier veel te stil, vinden de stadsmensen. Wij zijn ook verhuisd, verjaagd door Rotterdam, de stad die ons hele mooie eiland onderstebo ven gooit. Het verhuizen vond ik wel fijn. een heel werk maar de overgang, van een oud, klein huis naar een mooi nieuw maakte alles goed. Van zelf moesten er nieuwe meube len komen, het was of we op nieuw begonnen. Er komen wel kleine heibeltjes van. mijn man wilde zoveel hij niets meer aan had. Dat werd boven verstopt onder een ledikant, daar lagen oude spa den, zeis, hakmes enz. Maar het kwam er weer onder vandaan, dat begrijpt u zeker wel!" Nou, of we het begrijpen; het blijkt wel uit de brieven dat de mannen graag alles be waren, maar ja ze hebben vok niet zoveel last van de rommel. Mannen, die dit le zen weten nu dus dat ze met een verhuizing ook een offer tje moeten brengen.... Invalide De echtgenoot van mevrouw O. te R. is sinds kort blijvend invalide en daarom moesten ze verhuizen. Mevrouw zelf kon haar man niet alleen laten, zag leeg, wat beddengoed erin en baby ging heerlijk slapen. Wij naar boven om in te ruimen. Toen we een tijd daarna bene den kwamen: geen baby. On ze schrik was groot, maar duurde gelukkig niet lang. Want onze nieuwe buurvrouw kwam zich voorstellen en zei: „We hebben de baby maar meegenomen, ik heb nog een wieg staan en het is zo'n schatje. U begrijpt dat het goede gezellige buren geble ven zijn zolang we daar woonden." zich warmen, de bonk ijs veran derde in heerlijk warme soep, andere buren zorgden voor war me koffie. Kortom, bij al die koude hartverwarmend! Verrassing Feestdag Verhuizen? Voor feestdag!" schrijft TV. te W. „We hadden een paar kleine kamertjes en nu een mooie ruime woning. Toen de erg tegen de verhuizing op, maar: „wij hebben nu weer eens de zegen van een groot gezin gezien. De kinderen heb ben alles voor ons gedaan, pa pieren voor de verhuizing in orde gebracht, het nieuwe huis gewit, schoongemaakt, behan gen. de verhuizing verzorgd. Toen wij 's middags in ons nieuwe huis kwamen was alles tot in de puntjes verzorgd. On ze kinderen zaten ons op te wachten met bloemen, koffie en gebak. Is dat niet fan tastisch!" „Vreemd aangekomen in on ze nieuwe woonplaats met on ze anderhalf jaar „oude" zoon en half-jarige baby stonden wij ons af te vragen waar we alles moesten laten. De wieg was nog niet uitgeladen. Mijn man maakte vlug een koffer dochter een poosje los laten lo pen in de kamer. Zij deed niet anders dan hollen van plezier over zoveel ruimte. Toen zijn we samen aan de slag gegaan, want hulp had ik niet. Onze maaltijd bestond uit erw tensoep met brood (Typisch verhuismenu...) Toen de familie D. te H. ver huisde, was het bitter koud. Me vrouw D. had een pan erw tensoep (zie boven) van te vo ren klaargemaakt, die bij aan komst één bonk ijs was. Bevro ren voelden zich ook man en drie zonen die achter in de ver- huisauto zaten, waarvan de ach terzijde niet gesloten mocht worden volgens voorschrift; al dus de chauffeur. Er schijnen talrijke goede, vriendelijke bu ren te zijn, evenzo bij de fami lie D. De kinderen mochten „In ons nieuwe huis wachtte ons dé verrassing van ons le ven" schrijft mevrouw S. te P. „De vorige bewoners hadden meegenomen wat ze nodig had den en verder alles maar ach tergelaten. De chaos was com pleet, allemaal oude meubels en stoffering. Ik kon wel hui len: wèt een bende. Zoiets moest men een ander niet aan doen. Enfin, wij zijn aan het ruimen gegaan en na verloop van maanden hadden we alles schoon, geverfd en ingericht. Nu zitten we erg gezellig en naar ons zin." Buurvrouw Mevrouw B. te S. trof in haar woonplaats een schat van een buurvrouw: „Als zij vrijdags haar deur lapte en het koper poetste deed ze met een de mijne. Ik was een nieuwbakken huisvrouw. He laas is ze na twee jaar ver huisd, ze was nog maar pas weg of haar zoon kwam langs: .Jüevrouw, mijn moeder doet niks als hui len..." Toevallig had ik net vis gebakken, vlug mijn jas aan. vis in een schaal, bus koperpoets met lappen in mijn zak en met twee bussen naar het andere eind van de stad. U had haar gezicht eens moeten zien toen ze midden in de herrie mij aan de bui tendeur ontdekte, bezig haar koper op te knappen!" De energie van de gezonde kleuter is baast niet te stuiten. Het kind' geeft gehoor aan eigen ingeving. Wees niet te bezorgd. Leer het te klimmen zonder zich Zorgen voor bruidjes Van de 874 Engelse soldaten- huwelijken in de afgelopen vier jaren waren 443 Duitse meisjes de bruid. Deze Engels-Duitse echtparen maken zich nu zor gen. Het Britse Rijnleger dreigt gehalveerd te worden, en vele nieuwbakken Engels-Duitse huisvrouwen voelen er weinig voor hun tweede vaderland in ruil te krijgen voor de „heimat" Waarom? De arbeidsvoorwaar den en behuizing voor onze ge zinnen zijn in Duitsland beter, zeggen ze. Misschien loopt het allemaal met een sisser af; men hoopt althans dat het bij een dreigement van de Engelse re gering blijft, een dreigement ge uit om de bondsregering er toe te bewegen meer te betalen aan het bezettingsleger. De gezamen lijke Kaffee-klatsch en five- o'clock-tea van kennissen en vrienden hebben een onderwerp te meer om zich druk over te maken OOMS, na herhaald geschrijf in een bepaalde sfeer, ko men er plotseling antwoordbrieven die ille-.naal over hetzelfde gaan. Het onderv-eip dat zij aanroeren heeft eigenlijk nergens in vorige Open Brieven gestaan; als het er wa3, dan heeft het er boven gehan gen tussen de regels gedwarreld, achter gezeten. Zonder dat ik het merkte. Of ja, toch. Want de brie ven die ik krijg, verrassen me niet. Nu ik ze lees, is het of ik ze had verwacht. Ze z-eggen: hoe komt het toch dat je flinke vrou wen hebt en andere, je weet wel, vrouwen die voor een licht griepje heerlijk een week in bed gaan en nog bloemen cn fruit van manlief krijgen ook, allerlei attenties en zorgen? Hoe komt het toch dat .oor zulke mensen buurvrouwen de was doen, de kinderen in huis nemen, eten brengen en wat niet al? Terwijl ik (dat is dan één vau de briefschrijfsters) met een dikke angina eindelijk wel maar bed moet, Chris, en daar lig Ik en geen mens komt kijken, mijn man... nog geen bloempje of sinaasappel, hij komt gewoon niet op het idee, nou ja, geen wonder ook, want we heb ben een zaak dus als ik uitval is het direct veel drukker voor hem, ik snap het wel, maar ik wou zo graag eens één keertje verwend worden, dan kan ik we"er jaren FN EEN andere briefvriendin: wij hadden het in het begin van ons trouwen erg moeilijk, een klein salaris, mijn man had geen ouders meer. we begonnen al met het in huis nemen van een jonger broertje en zusje van hem, UI.O- kinderen. Ik zag er niet tegen op, maar we bleven lang in de zorgen, pas nu we al flink in de 50 zijn en onze eigen kindeven groot hebben wordt het wat lichter. Maar nu ben ik zo gewend aan flink-zijn, je eigen werkster, naaister, uit- vmdstei, soms timmerman en lood gieter zijn, dat Ik wel eens denk: het Is voorbij, het leven wordt niet anders meer ik ben gewo.»n zo'n „flink" mens geworden, het zit me in m'n botten, mijn man rekent erop. Ziek-zijn kon niet vroeger, en nu wil het niet meer. Doe een middagslaapje zegt mijn man als ik moe ben, we hebben een zonnige slaapkamer met bal kon, maar lïet wil niet Daar lig ik dan. en vraag me af: hoe d»en anderen dat, hoe word je luxueus, hoe word je een mens voor wie een ander Iets moois koopt Heb ik écht eens iets. bijv. pijn in mijn schouder, dan rekenen mijn man en in de stad wonende getrouwde kinderen (stuk voor stuk schatten) er na de eerste har telijkheid op dat het snel overgaat Meestal zeg ik dan maar niets, hee klinkt zo klagerig en hun gezicht be trekt, het is net of ik hen tegenvaL Ben .k te trots geweest is flinx- heid vcor de grootste helft trots? Krijg ik daarvan nu de rekening gepresenteerd? Maar hoe had ik het dan vroeger moeten doen? Hoe had alles moeten lopen als Ik toen bij de pa) ten? Nee uit Een derde briefvriendin schreef vanmorgen: O jo, soms denk ik dat iedereen het beter kan dan ik. Ik lijk in mijn brieven e'en hele Piet maar als het puntje bij het paaltje komt, ho maar. We halen het niet, dat leven dat we willen. Dat zo eenvoudig bereikbaar lijkt: T\E heerlijke na- zomer ten spijt laten onze weel derig bloeiende bloembakken het na toch afweten. Hun kleurenspel heeft ons lang geboeid, maar nu worden ze rom melig. We kun nen 't niet goed meer aanzien en beginnen op te ruimen. Hopelijk behoort u niet tot degenen die de naargeestige res tanten van de zo merbloei 's win ters in de bak ia- ten staan, want niets is zo depri merend als zo'n afgetakelde bak in het barre jaar getijde. Zaaibloemen trekken we uit. We knippen ze in stukjes voor de composthoop. Ideaal om later uw tuin mee te ver beteren. Fuchsia's en Pelar goniums (geraniums) verhui zen naar binnen, nadat eerst de potten gereinigd zijn. We bewaren ze licht en zonnig maar koel en eerst luchten we nog goed en houden ze niet kurkdroog. Wat de aarde in de bloembak betreft, als u van plan bent er wat winterkleur en fleur aan te geven, kunt u het beste geheel verse aarde nemen, bijvoor beeld bladaarde met oude koe- mest en bij het gebruik van conifeertjes, heide, lage azalea's e.d. doet u goed er wat turf molm aan toe te voegen. Het is dus helemaal niet no dig om 's winters met kale bak ken te blijven zitten en in elk geval is het gezellig om althans eén exemplaar met groenblij- vende planten te versieren Eventueel zouden we dan nog een bak met primula's in ge- mengde kleuren kunnen vullen waarvan we in het voorjaar leu ke boeketjes kunnen snijden Een derde bak kan dan met violen of vergeet-mij-niet. afge wisseld met enkele vroege tul pen. worden beplant. Als hel een beetje wil geven de violen tussen sneeuw en vorstperioden al wat kleur. Bij een combina tie van tweejarige plantjes met tulpen, planten we eerst o e lontjes en daarna de bollen op 8 cm diepte er tussen. Blikvanger De groenblijvende bloembak is tegenwoordig zeer in trek bij stadsbewoners. En geen won der, want hoe hoger de bouw alles mag, niemand die meer om zichzelf heendraatt en de ander ir riteert... Niets gebeurt er van wat je zo hoopt, en het leven gaat ver der. Ik heb met opzet mijn briefschrijfsters lang aan het woord gelaten, want die maar al te grote waarheden drukten mij danig. Ze hebben helemaal gelijk natuurlijk, hun waarom is een echt waanm. En ik was vast heel ernstig geworden hier als ik niet nog een brief gekregen had van iemand utc het beslist niet gemak kelijk neeft. En om die brief heb ik gewoon geschaterd. Mijn vrien din heeft nl. zitten prutsen met een stopcontact. Ze is helemaal al- l'een, haar man is gestorven, kin deren die haar eens iets uit handen nemen heeft zij n.et Ze is erg flink, a.'weer zoeéntje Toen zij aan het reparerzn was, sprong er een stop. Week-end, en geen stop oen meer in huis Geprobeerd een draadje door de kapotte stop te nalen V amü Ja. si'hrlilt ze woest (ik zie haar pennen!) ik weet best lat dat r.iet mag van de afdeling rechtszaken (daarmee bedoelt ze altijd mijn man) maar wat doen edelachtbaren zelf in zo'n geval? Als er in keuken, toilet, woonka mer geen licht meer is?? De bloembak takelt zienderogen af, het zaaigoed raakt uitgebloeid, maar uie trekt hem nu een groen jasje aan? van de huizenblokken, hoe ver der zij verwijderd zijn van net groene kleed van de aarde. Vooral waar de bloembak een blikvanger is vanuit onze woonkamer, zien we hem maar al te graag In het groen gevat. De schaduwzijde Is alleen dat we voor vaste planten, heester tjes en coniferen niet de 15 cm diepe bak kunnen gebruiken waarin we ons zaaigoed kwe ken, maar een bak van min stens 40 cm diep moeten aan schaffen. Bolgewasjes Natuurlijk kiezen we niet ai te weelderig groeiende soorten cn bepalen we ons bij dwerg heesters als Gaulthena (rode bes). Skimmia japonica (rode bes). Erica carnea (winterhei- de), wit, rose of purperrood, de bonte kruipende kardi naalshoed Euonymu* fortune! „Gracilis". Vinca major (maag- dcpalm), miniatuur azalea's en rhododendrons, Iberis sempervi- rens, Teucrium (gamander), af gewisseld met een enkel dwerg- conifeertje, b.v. Cryptomeria ja ponica „Bandai Sugi", Chamae- cyparis lawsoniana ..Forstecken- sis" en „Minima glauca". Thuja occidentalis „Little Gem" of Ju- niperus communis ..Comprev Wat kleine bolgewasjes er tussen uitgestrooid van sneerv- klokjes, krokussen, sneeuw- roem, sterhyacintjes en minia tuur narcisjes zetten ons „win- tertuintje" extra luister bij! A. C. MULLER IDZERDA NOU, toen heb ik geweldig geschaterd. Want ik zie mijn „edelachtbare" ai aan een stopcon tact bezig Om van het fijnere werk als lichtschakelaars maar niet te spreken. Het zou een com plete vlammenzee bij ons wor- Kijk. en dat is nu jullie aller fout. als ik van fout mag spreken: jullie de.ikt dat er mensen zijn die zomaar alles veel beter kunnen, die altijd slagen, die het leven naar hun hand zetten, die, als ze het moeilijk hebben, die moeilijk-», heden dwingen naar hun wil, kort om die groots en meeslepend le ven. Dat vinden jullie ook van mij. Omdat ik naar jullie toeschrijf, omdat ook in in do brief veel flinker ben dan in wer kelijkheid. Ja, ik ben ook flink. En als er Iets niet naar mijn zin was dan maakte ik daar wat van, want het moest. En als ik moest leven zoals ik niet wou leven, tot vandaag toe, dan leefde ik toch maar zo, en het werd nog aardig ook. Maar precies als Jullie zit er dan verzet 'n me, en „het is te laat" 'n mijn gedach ten. E>- zijn geen succes-men -sen. Er is alleen overgave. Heb Jc wel eens oallet gezien? Zo'n prima ballerina in een hoe heet het pirouette? Sneller en snei- ler in het rond. als een vlara7 Alsof ze wilde opstiigen naar de hemel. M^ar nooit raaxt ze van de aarde u*. haar plaats blijft Jezelf- de Zo It het met ons. Er zijn mensen oie schijnbaai alles kun nen, zij hebben gaven en duizend mogelijkheden. Er zija mensen die te dom ziln om te beseffen dat er meer ie wensen valt. Als je tussen the twee ln geplaatst bent in dit leven, is er die vuurdans. die hunkering. Dan dans Jo van hand tet hand een patroon: je man. ,e kind. je buurt. Je huis, je baan, e gemis, je onvrede, je vrienden, je ouder worden. En God z:et op Je neer en zegt: Klno* je doet het goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15