Olie, dat is een rustig idee Schiphol krijgt Nederlands eerste klaverblad Volgende maand gereed kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! REGERINGSCRISIS IN ZUID-VIETNAM Raden naar ambities van Bobby Kennedy Groinyko sprak met Johnson DINSDAG 11 OKTOBER 1966 De gloednieuwe 500 meter lange tunnel in de even nieuwe rijksweg 4 bij Schiphol. Het verkeer rijdt hier onder de in aanleg zijnde startbaan van de luchthaven-in-uitbreiding door. Europa lijno drie jaar heeft het geduurd t men zover was. Voor een handvol lometers een vrij lange periode, maar ifcstuaterstaat had hier ook te ma ft met een omvangrijk karwei. Oor- ik was het nieuwe Schiphol, dat spe- l!c kunstwerken vereiste in het 7,5 lange weggedeelte. De weg is na- jlijk dwars over de nieuwe luchtha- p geprojecteerd. Dat betekende dat )n een 500 meter lange tunnel onder nieuwe landingsbaan door moest (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Nederlands eerste klaverblad komt niet b(j udenrijn, maar bjj Schiphol: vrywel zonder dat automobilisten de forbereidingen van de afgelopen jaren waarnamen, is men gereed tkomen met deze primeur. Begin volgende maand wordt het kla- irblad in gebruik genomen een knooppunt in twee nieuwe •gen: het nieuwe stuk in rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag) en eg 6 (Haarlem-Amstelveen). bouwen. Eigenlijk zijn het er twee: in beide richtingen één. De weg is nu enkele honderden me ters ten westen van de oude „vier" komen te liggen. De oude weg, die plaats moest maken voor het centrale verkeersareaal (stationsgebouw en pie ren) zal worden afgebroken. Tot motel Vorige maand is al een gedeelte van de nieuwe weg geopend: een stuk van twee kilometer en de tunnel. Direct na de tunnel (in de richting Amsterdam) buigt de weg nu nog af naar de oude ..vier", maar begin volgende maand zal die handicap zijn verdwenen en zal het verkeer over de nieuwe weg via het klaverblad kunnen doorrijden tot aan het motel-Amsterdam. Het hele traject zal dan bestaan uit twee rijbanen met elk drie stroken. In de toekomst zal ook het stuk van de oude rijksweg 4 tot aan de splitsing bij de rijksweg 4a op deze breedte worden gebracht. Sneller Door deze voorzieningen zal het nieu we Schiphol, dat in mei klaar moet zijn, veel sneller zijn te bereiken. Via een brede lus in het nieuwe weggedeel te is een ruime toegang naar de lucht haven ontstaan. Dat is een aanzien lijke verbetering. Overigens zal het nieuwe klaverblad voorlopig nog maar ten dele zijn diensten bewijzen. Zolang rijksweg 6, die in de toekomst wordt doorgetrok- Dierenliefde jn de krant van 5 oktober stond ii foto van een paard, dat zijn tngeboden haver versmaadde. Hier- ij nodig ik de bewuste fotograaf 6!i bij ons thuis eens koffie te ko pen drinken. Ik zal dan het lek- krste gebak aan laten rukken dat maar krijgen kan en zal die foto- jraaf eens laten smullen. Maar voor- zal ik hem de balpen waarmee ik I schrijf in de mond leggen. Als Ij dan morst zal ik tegen hem zeg- pi: Maar meneer, u lust geen ge- kk. Waarmee ik maar zeggen wil, tt het geenszins van dierenliefde «tuigt om een paard zijn liefste ledsel, haver, te geven met een bit [de bek. Ewammerdam A. Boele Elspeel kinderverlamming is geconstateerd lElspeet, dus moeten er maatrege- I genomen worden. Hoewel zelf fzelend staande tegenover allerlei fccties van kinderen tegen moge- ke ziekten, dacht ik, dat het in geval Elspeet wel even anders Zou het toch niet beter zijn r je kinderen om ze maar een (Intje te geven? Stel, dat een van kinderen er aan ging lijden. i dan rust als u van dit mid- geen gebruik hebt gemaakt? Wij n soms zo goed wat wel en niet God geeft ons het vermogen genees- en preventiemiddelen te len. Daar dienen wij gebruik te maken. Het rijk van satan in vorm van duivelskunstenaars te- ziekten en medicijnmannen is, s land althans, voorbij, tterdam B. J. de Vin Collecte 1 Nederlandse comité vluchte- enhulp 1966 annonceert voor 24 ber een huis-aan-huiscollecte. ik vragen of de organisato- ook zelf huis-aan-huis collec- i? Of is de collectant er maar goed voor? De twee laatste ecten t.w. voor de reclassering voor het kind hadden maar een e opbrengst. Het publiek rea- niet meer op de collectebus, ft men wel voor het buitenland liet voor de eigen instanties? zal de collectant weten wat te doen staat. Eén collecte in voor alle instanties is mijn ad- otterdam J. Soetens ken tot de Velsertunnel, nog niet ge reed is, zal er een beperkt gebruik van worden gemaakt. Van het 20 km lange traject zijn pas enkele kilometers ge reed, maar hard wordt gewerkt aan de voltooiing. De oiide Schipholweg wai met zijn 20.000 auto's per dag levensge vaarlijk geworden. Toch zal het zeker tot 1971 duren voordat het beruchte knelpunt het huidige Schipholcircuit bij de Ring vaart is verdwenen. Pas eind 1969 denkt men de nieuwe brug over de Ringvaart gereed te hebben en dan zal het nog wel maanden duren voordat rijksweg 6 tot Amstelveen is doorge trokken. Het verkeer uit Amstelveen zal voor het bereiken van de luchthaven voorlo pig dus met stagnaties blijven kampen. Het verkeer uit Den Haag straks niet meer, evenmin als dat uit Amsterdam. Zeker niet als de nieuwe „vier" straks helemaal tot de Einsteinweg zal wor den doorgetrokken. Surveyor-1 zendt weer foto's uit PASADENA De surveyOr-1. de Ame rikaanse camerarobot die de Amerikanen op de maan hebben laten landen, heeft gisteren tegen alle verwachtingen in. nog zes foto's naar de aarde overgeseind Toen de Surveyor op 13 juli, nadat men in totaal ruim 11.000 opnamen van het maanoppervlak had ontvangen, zweeg, dachten alle deskundigen dat de batterij en van het toestel geheel leeg" waren Vrijdag jl. werd echter weer een zwak signaal ontvangen. De uitzending van gisteren duurde twintig minuten. Of de foto's die in een afluistercentrum in Zuid-Afrika werden opgevangen, geslaagd zijn, zal pas over een week bekend zijn. Duidelijk is op deze tekening te zien hoe rijksweg 4 is verlegd: de uitbrei ding van Schiphol maakte dut nood zakelijk. Volgende maand zal de weg worden doorgetrokken tot het motel, wat betekent dat ook het klaverblad voor het verkeer zal worden vrijge- sterdam naar Utrecht) nog niet heie geven. Omdat de nieuwe rijksweg 6 maal gereed is, zullen voorlopig (Velsertunnel-Amstelveen met straks slechts twee lussen van het klaverblad een aansluiting op de weg van Am- in gebruik worden genomen. Het park lag te pronken in goud- rechtstreeks tegen de indringer, ontsteking..." Helemaal vertederd, bruin, behangen met grijze, rode en maar hun onderling commentaar is zijn bezorgdheid begrijpend, haajete paarse bessenparels. De lucht van plaatsverdrijvend. Tenzij men na- J"'"i 1 r,~~ tuurlijk een harde kop, als ik bezit, heeft. heertje stond en keek. vocht, de zon die flonker- plekjes wierp op de glanzende ei kels, dik gestrooid op de grond. Ik had er rennen, ik in: „Het is juist heerlijk. Een toegift..." Waarom toen net die kriebel in mijn neus kwam en ik niezen doorheen willen Bescheiden schoof ik naar een hoek moest, zal wel nooit verklaard wor- schuine oversteek van het bankje, dat overigens den, maar hem was dit het halte naar halte van ons openbaar genoeg was voor drie meer van zijn bewijs van zijn gelijk. „Gaat vervoer. Maar waarom me weer ijlings te storten in mensengeur en benzinedamp? Het kon best tien mi nuten lijden. Nergens staan zoveel bankjes als in Den Haag in park en plantsoen en zelfs zo maar op plein tjes. We wonen dan ook in een ver ouderende stad. waar het wandelin getje een essentieel deel van de dag taak uitmaakt. Het bankje, daar vlak bij me, was leeg. En zo uitnodigend. Ik zat formaat. Toen hief hij zijn Gaat u nou ii," drong hij aan. De zon speelde aan mijn voeten, maar hij stapte er dwars door heen. Zuchtend stond ik Een maniak? Een tasjesrover? Zou uit de ijzeren punt straks een James welijks of een bejaard heertje wan- Bond-degen schieten? delstok en porde symbolisch mij: „Levensgevaarlijk", zei hij. Moest ik nu gillend weglopen? gelegd had. Alleen hij stond niet. je waagde ik het om te kijken. Hij zou me toch niet controlerend nalo pen? Maar hij was nog voor het bankje, waarop hij nu stok en hoed JOHNSON heeft de Amerikaanse •1 politiek in Europa een nieuwe impuls gegeven. Het was nodig om verdere verzwakking van de positie van Amerika in ons werelddeel tegen te gaan. De president wilde echter niet alleen de vrees wegnemen, dat Amerika geen belang meer zou hebben bij Europa. Want hij maakte zijn op merkingen tegen de achtergrond van toenadering tussen Oost en West. Johnson noemde enkele positieve stappen ter bevordering van die toe nadering. Het begin is er. En als het Sowjetblok gunstig reageert, kunnen zich nieuwe perspectieven openen. Eén daarvan kan de hereniging van Duitsland zijn, welke niet los kan worden gezien van een grote Euro pese verzoening, waarover Johnson sprak. Het is een niet op korte termijn te verwezenlijken doel. Wil men echter wat bereiken, dan moet men ergens beginnen. Dit laatste nu heeft de president gedaan. Zijn stap kan grote gevol gen hebben. Azië A ZIË BLIJFT de grootste aandacht van Amerika vragen. Hiervan getuigt de reis, die Johnson binnen kort naar dit werelddeel gaat maken. Mogelijk zal hij zelfs Zuid-Vietnam bezoeken. De voorbereidingen voor de reis worden getroffen te midden van ge ruchten, als zou Noord-Vletnam eindelijk bereid zou zijn aan de conferentietafel plaats te nemen. Ook nü dient te worden afgewacht, inhoeverre de wens vader van de gedachte is. Niettemin heeft de Ame rikaanse president reden te meer, zijn vredespogingen voort te zetten. We schreven reeds, dat Johnson streeft naar verdere beperking van de strijd tot Zuidvietnamees grond gebied. Als Amerika erin slaagt, op deze wijze de oorlog te lokaliseren, zal het zijn onderhandelingspositie be langrijk verbeteren. Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. In rood. groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116, prijs f. 12,95 - f. 15,95. 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht- bruin-wit, zwart-wit en bleu- wit geblokt. Maat 86 t/m 104, prijs f. 13,95 - f. 16,25. de grote gebreide Vrisg grot», tri— klurenfoldw kindermode leverancier o» aan Pclana Pcdemsva gedoemd als uitvloeisel van dc arrestatie, tien dagen geleden, van de bureauchef van de minis ter van gezondheid. SAIGON In de Zuidvietna- mese hoofdstad wordt vernomen dat zes ministers gisteren pre mier Ky collectief hun ontslag hebben aangeboden. Nog geen twee weken van de topconferentie jiici, ,c51u„„re in Manilla verwijderd en juist op grondslag te liggen. De ministers die de dag van de aankomst van mi nister McNamara, is nu het ge vaar van een regeringscrisis op- delde naderbij. Bleef voor het bank je staan en bezag me met een blik, waaruit absoluut misprijzen sprak. het forensenuur. Dat je net lekker genesteld bent in het hoekje bij het raam, vooruit, en dan komen er vier aan, die altijd met elkaar reizen en hun slagorde opeens wreed verstoord zien. Ze zeggen dat nooit dat zonder die beschuldigende, drei gende stok, het voorbeeld van be minnelijke ouderdom zou zijn. Hij porde nog eens en zei toen somber: „Dit kan niet meer. Oktober. De ka chel hoort aan. Reumatiek, long- zat gehurkt, één arm ver uit gestrekt, in de andere hand een wittig zakje. Ik deed een stapje ver der en ging om een hoekje gluren. Het heertje zat onbeweeglijk en ik bewonderde de ongedachte lenigheid van zijn schijnbaar stijve spieren. Toen gebeurde het: opeens wipten drie eekhoorntjes uit het bos te voorschijn. Hipten omzichtig nader bij en pikten stukjes uit de hand, die hen voorgehouden werd. „Ouwe ondeugd," zei ik oneerbie dig. AKTUEEL (Van een correspondent) WASHINGTON De geruchten, als zou senator Robert (Bobbie) Kennedy er naar streven, reeds in 1968 president te worden, blijven aanhouden. Vorige maand ver klaarde de broer van de vermoorde pre sident, voor dat jaar geen ambities te heb ben, doch de kandidatuur van Johnson en Humphrey te zullen steunen. Het ziet er echter naar uit, dat het laatste woord hierover niet is gesproken en dat Bobby volop in de actualiteit blijft. Enkele dagen geleden sahreef William Shannon in Harpers Magazine, dat Kennedy's eerste doel is, Hubert Humphrey opzij te dringen als kan didaat voor het vice-presidentschap. Deze bewe ring was in flagrante tegenspraak tot wat de senator zelf kort tevoren in de Washington Post - Bobby Kennedy had verklaard. „Voor zover ik het nu nog kan bekijken zal ik me noch voor het presidentschap, nooh voor het vice- presidentschap kandidaat stellen", zei hij. Op kradhtige wijze maakte hu duidelijk, dat hij niet als „running mate" van Johnson zou optreden, ook niet als deze er om zou vragen. Velen vinden echter Shannons bewering ge- Meedogeitlnos loofwaardiger. Kennedy's ambities voor 1972 zijn duidelijk. De vraag is echter, of hij zo lang kan wachten. Men zegt van Bobby Kennedy, dat hij meedogenloos is en naar macht hongert. Het is een bewering, die zelfs Kennedy's beste vrienden moeilijk kunnen ontkennen, zü het dan dat zij de voorkeur geven aan wel- luidender uitspraken. Humphrey is de enige ernstige rivaal van Kennedy. Als de politiek weten schappelijk zou worden bepaald, zou hü zelfs een formidabel kandidaat zün. Hij heeft als burgemeester en later als senator een grote reputatie opgebouwd. In de democratische gelederen was hij al vroeg een groot voorvechter van de burgerrechten. Veel waardering kweekte hü voor de „liberale" stroming in de VS. En op elk gewenst ogenblik kan hü over alle bekende onderwerpen een redevoering houden, die klinkt als een klok. Hü is echter geen Kennedy In zün uiterlük heeft hij zelfs iets. dat wantrouwen schünt te wekken. Bobby Kennedy heeft daarentegen iets geërfd ülysliok van de mythe en de mystiek van de Kennedy's, thans de grootste kracht in de Amerikaanse poli tiek. Hü is jong, pas 40 jaar. Zün algemene populariteit is bekend. Naar willen aftreden zün uit het zuiden af komstig. evenals de gearresteerde bu reauchef. dr. Loc, die overigens op last van Ky weer is vrijgelaten. Loc werd beschuldigd van „separatistische hande lingen" en heeft op zijn beurt de mi nister van gezondheid (een noorder ling) van samenzwering met het hoofd van de veiligheidsdienst beschuldigd. De Amerikanen hebben hun troepen in het gebied van de Noordvietnamese grens aanzienlük versterkt. Er is de laatste tijd hevig gevochten met eenhe den uit Noord-Vietnam die via de neu trale gedemilitariseerde zone infiltre- Het ministerie van buitenlandse za ken te Den Haag heeft bekendgemaakt dat er een begin is gemaakt met de bouw van twee van de drie kringcen tra voor tbc-bestrijding in Saigon, waarvan de regering de bouw en In richting heeft aangeboden. De voorbe reidingen voor de bouw van het derde centrum kunnen echter nog geen voort gang vinden, omdat er nog geen geschikt terrein beschikbaar is. WASHINGTON De Russische minis ter van buitenlandse zaken. Andrei Gro- myko, heeft gisteren een langdurig on derhoud gehad met president Johnson in het Witte Huis. Daarna sprak hü nog ruim twee uur met zijn collega Dean Rusk. de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Na afloop van dc besprekingen werd over het resultaat echter niets meegedeeld. In een korte verklaring van het Witte Huis heette het alleen, dat het gesprek „open hartig en in een zakelijke sfeer werd ge voerd". Motie aangenomen teffen anartheid NEW YORK Een commisie van de VN heeft met 82 togen twee stemmen en achttien onthoudingen bij resolutie rassendiscriminatie veroordeeld en bij alle landen aangedrongen op economi sche en diplomatieke maatregelen als mede wapenembargo tegen Zuid-Afri ka. Alleen Zuid-Afrika en Portugal wa ren tegen. Naar verwacht wordt zal de resolutie worden goedgekeurd door de algemene vergadering. Een andere, eveneens aangenomen resolutie noemde apartheid een bedrei ging voor de internationale vrede cn vroeg van de Veiligheidsraad maatrege len om de apartheid uit te roeien. PU BLI KATIE VAN DE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OUESTOOK. RIOUWSTRAAT 53. OEN HAAG. Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon^ de brandstof kiezen die u het veiligst vindt?

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5