Nieuwe LeidseCourant Jgj£» Beernink: Kabinet moet verdwijnen Commentaren Staat brengt de burger in 'f nauw Akkoord artsen is uitgesloten Weer 2 nieuwe polio-gevallen JAMIN Alle wegen in één boek Troonrede vaag Cals faalde Hoger inkomen Koningin later in de Kamer Dingdag 11 oktober 1966 47ste jaargang Oirecteun P. DIEMEK Hoofdredacteur! Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 óiro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. j 11,90 - Klachtendienst bezorging 18 00 19,00 i MR. H. K. J. BEERNINK. Functie van radio wordt onderzocht - pagina 11 Niet bij Oudenryn. maar by Srhipbol komt Nederlands eer-te klaverblad. Volgende maand wordt liet in gebruik genomen, tegelyk niet dc ver legde rijksweg 4. De veniieu- wincen waren noodzakelyk n gemaakt v r het i in de lucht- Oost-Duitsland maakt muur van kerk lioger - pagina 2 Zoeken naar de essentie van christelijk leven - pag.9 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Cals is niet in staat gebleken een vaste koers uit te zetten. Daarom dient het heen te gaan. Een vaste koers houdt in, dat men aan de hand van een schema beslist wat het eerst moet gebeuren en wat even moet blijven wachten. Dit zei CHU-fractieleider mr. H. K. J. Beernink vanmiddag bij de algemene politieke en financiële beschouwing in de Tweede Kamer. Mr. Beernink betoogde, dat het kabinet heeft gefaald. Van de schallende fanfares is niets overgebleven. Thans hoort men minder vreugdevolle klanken, waarin de ge dachte doorklinkt: we willen wel, maar kunnen niet, omdat er te weinig ruimte is voor onze ambitieuze plannen. Rustig weer DE BILT Na het wegtrekken van een zwak storingsgebied is de luchtdruk gaan stijgen. Een hoge- drukgebied, dat vanochtend bij de Golf van Biscaje lag. komt naderbij en zal morgen in onze omgeving aan komen. De winden worden daardoor zwak, terwijl de mistkansen toene men. Het weer zal verder overwe gend droog zijn. De temperatuur komt op een iets lager niveau. Een hogedrukgebied, dat in Scan dinavië matige vorst heeft veroor zaakt, trekt weg in de richting van Rusland. Op de oceaan is de depres sieactiviteit niet groot. 12. oktober zon op 6.59. i 4.08. onder 17.88. Overstroming in Algiers: 21 doden ALGIERS Overstromingen hebben 21 doden geëist. De watersnood trof tien duizend mensen. In Zuid-Algerije is een dam zwaar beschadigd. De omgeving van Oran (in het westen) staat voor het groot ste gedeelte onder water. Fondsen informeren minister De CHU begrijpt, aldus de heer Beer nink, dat een zich vernieuwende maatschappij collectieve voorzieningen vraagt. Maar in de opzet van dit kabi net dreigen deze voorzieningen de individuele burger in moeilijkheden te brengen. De enkeling heeft het gevoel dat een stille nationalisatie dreigt en de staatsvrije sfeer hoe langer hoe klei ner wordt. Monarchie De Unieleider vroeg bijzondere aan dacht voor de grondslagen van ons staatsbestel. Het boekje „Tien over Rood" wil, dat de PvdA voorstellen indient om Nederland na de regering van koningin Juliana een republiek te maken. De heer Beernink zei met be langstelling de discussies over dit punt op het komend PvdA-congres tegemoet Dc CHU kiest voor de monarchie onder Oranje en tegen de republiek. De Unie-woordvoerder achtte het van belang, dat volgend jaar, bij de vor ming van een nieuw kabinet, alle par tijen een duidelijk standpunt over de grondslag van ons staatsbestel inne- De Troonrede noemde mr. Beernink een vaag stuk met teleurstellende in- C) houd. De passage dat de economische UTRECHT Gisteren is een delega-1 niet onbevredigend is, ondanks tie van de Nederlandse Studenten "°em,deJ1|) af"" Raad naar Rusland vertrokken voor, sechtbaar.In helhele maatschappelijk een bezoek op uitnodiging van de,leven he«« d»«e malatsn. als gevolg Russische Studenten Raad. belastingdruk, hoge ren- Op het programma staan bezoeken testand en loonsverhogingen die vaak aan Moskou en Charkof. Eerder dit ™ven de overeenkomstige arbeidspro- duktiviteit uitgaan. Hij verwachtte dat de economische moeilijkheden bij de huidige koers van het kabinet nog gro ter zullen worden. Financiën De financiële politiek van het kabi net vervult de CHU met zorg. Minister Vondeling had er beter aan gedaan dei stijging van de uitgaven niet de trend matig beschikbare begrotingsruimte te laten overtreffen. Het kabinet wekt de indruk, aan de handhaving van de waarde van het geld slechts een bescheiden rol toe te kennen Tnflatiebe- strijding behoort echter allerhoogste I prioriteit te krijgen, aldus mr. Beer nink. De ontvangsten van het rijk Studenten naar Rusland (Van onze onder,wijsredactie) erzocht het O (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft aan de Raad van State ad vies gevraagd welke mogelijk heden de grondwet biedt voor wij ziging van het inkomen van de Koningin en de andere le'den van het Koninklijk Huis. Het kabinet wil met de verhoging van het Koninklijk inkomen niet wachten tot na een grondwetsherziening. Het kabinet wil tevens van de Raad van State weten in hoeverre de ontwik keling van de staatsrechtelijke positie van de Koning leidt tot een gewijzigd in zicht over de regeling van het inkomen van de vorst en de kosten die verbonden zijn^ aan de juiste vervulling Dit deelt premier Cals mee in een brief in de Tweede Kamer. De premier schrijft voorts dat het kabinet met de parlementaire behandeling van het wets ontwerp tot verhoging van het inkomen de Kroon wil wachten tot hij het aavies van de Raad van State heeft ont-1 vangen. Het kabinet hoopt dat hij de j Kamer met dit advies een middel ver-1 schaft voor een betere oordeelsvorming i over dit vraagstuk. Zoals bekend heeft het voorstel om het inkomen van de Kroon van 2.5 miljoen j tot 5 miljoen te verhogen met name in de kringen van PvdA. PSP en CPN veel I kritiek uitgelokt. Het kabinet heeft zich I toen nader beraden over de vraag of het mogelijk is het inkomen van de Konin gin en de personele lasten van het Ko ninklijk huis Ic splitsen en op een afzon derlijke begroting te plaatsen. Merkwaardig is dat het kabinet juist kort voor de algemene beschouwingen deze nogal onduidelijk geformuleerde brief aan de Kamer heeft gesturd. Wil het kabinet hiermee voorkomen dat er in dc debatten over dit inkomen worden gediscussieerd? Ook zou deze brief erop kunnen duiden dat het kabinet alsnog een wijziging wi! aanbrengen in het on langs ingediende wetsontwerp. Eerlijk Ernst Engel, eertijds bekend skiër en nu ontwerper van skikleding, kwam gisteren op Schiphol aan. Hij zal in Den Haag zijn nieuwe model len tonen waaronder de „Bell Bottom" ski-pantalon, die o.a. bij Jacqueline Kennedy bijzonder in de smaak is gevallen. Grootscheepse inentingsactie ELSPEET Het aantal polio- gevallen op de noordelijke Veluwe de" algemene beschouwingen 1 is tot zeven gestegen. Gisteren rol ««H,.irioii,ir ppformttipprdn z„n ^jj twee kinderen in Uddel symptomen van kinderverlam ming geconstateerd. De kinderen zijn, in afwachting van het bacte riologisch onderzoek, in een zie kenhuis opgenomen, j Van de zeven polio-gevallen zijn er tot nu toe drie in Elspeet geconsta teerd. waar men gisteren begonnen is met de grote inentingsactie. Van dc I hervormde school zijn 191 leerlingen j gevaccineerd. De ouders van 61 kinde ren weigerden echter hun kinderen te laten inenten. Van de kleuterschool, die wordt bezocht door kinderen van hervormde ouders en van hen die lid In Elspeet is men gisteren be gonnen met het uitdelen van suikerklontjes met serum tegca polio. Onder toezicht van de schoolarts dr. D. Brouwer ivor- den in de Nederlands hervormde school aan de kinderen, die toe stemming van hun ouders kre gen. de klontjes uitgedeeld. UTRECHT Het Gemeen-! Het GOZ heeft v trhartnpliii, Dverlen van Zieken- vandaag voorgestelde overleg met de sfeer van de PTT gaan zo fors omhoog, schappelijk Uverleto an zieke huisartsen niet te laten doorgaan. Het dat hij zich afvroeg, of er belastinghef- I huisartsen niet te laten doorgaan, liet iaat hij zich afvroeg, of er belastinghef- fonds-organisaties gaat niet ak- eerst tijd en gelegenheid hebbenfing is via de postzegel. om de thans ontstane toestand en dei eventueel daaruit voortvloeiende ge-: Voor vervolg zie pag. 2 volgen te bestuderen. Daarna kunnen besprekingen met de huisartsen wor- den gevoerd. VLAGTWEDDE J. B Hoesman Bovendien is dc minister gevraagd «16» is hier om het leven gekomen, do0r- nog niet te bemiddelen of in te grijpen f £at Jiij f*e macht over het stuur van zijn koord met de honorariumvoor- stellen van de huisartsen. Dit heeft het GOZ gistermiddag mee gedeeld aan de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp. De zie kenfondsen meenden gezien de ernst van de toestand, de minister op de hoogte te moeten stellen van de dreigende ontwikkeling." Alleen de Organisatie van Alge mene Ziekenfondsen in Neder land achtte het gisteren nog niet opportuun de minister te infor meren. Het GOZ wijdde gistermidag in Utrecht een eerste bespreking aan de voorstellen van de Landelijke Huis artsen Vereniging. Hoewel de voorstel len nog niet uitputtend waren bestu deerd. kwam men tot dc conclusie dat ze „qua opbouw en resultaat niet tot een overeenkomst met de huisartsen zullen leiden". Realisering van de voorstellen zou leiden tot een verhoging van de zie kenfondspremie met 0.6 procent. repen melk en puur niet duur weI heerlijk Geen commissie „Wij handhaven onze voorstellen, tenzij een commissie van onafhanke lijke deskundigen aantoont, dat fout zijn", aldus dr. Festen. Het is echter moeilijk een dergelijke commis sie samen te stellen, nu de Landelijke Huisartsen Vereniging zonder mede weten van de ziekenfondsen een rap port heeft gevraagd aan het Econo misch Instituut te Tilburg. Daardoor is het moeilijk geworden hoogleraren te vinden die dezelfde materie willen bestuderen. Dr. Festen zei de toekomst somber in te zien, en te vrezen dat de zaak weer „op de rug van minister Veld kamp moet worden uitgevochten'. het conflict. De minister heeft bc- verloor paalde wettelijke bevoegdheden om in te grijpen, maar de noodzaak daartoe kan pas blijken na de volgende ver gadering van ziekenfondsen en artsen, aldus dr. H. Festen, die sprak namens het GOZ. Dr. Festen vertelde dat de zieken fondsen niet van plan zijn met tegen voorstellen te komen. Zij houden vast aan het eerder ingenomen standpunt: een trendmatige aanpassing, gebaseerd op het uitgangspunt van 1955 (het salaris van een bedrijfsarts). Over een verdubbeling van de honoraria, zoals de artsen die willen, valt volgens de ziekenfondsen niet te denken. tegen een hek zijn van de gereformeerde gemeente; zijn gisteren 49 van de 80 kinderen in geënt. Het hoofd van de gereformeerde ge meente-school waar gisteren nog niet werd ingeënt, heeft meegedeeld, dat de kinderen, die van hun ouders niet mogen worden ingeënt, vanmiddag „het suikerklontje waaraan een paar druppels vloeistof zijn toegevoegd", in het Diakonessenhuis zouden kunnen gaan halen. De kinderen, wier ouders niet tegen vaccinatie gekant zijn. heb ben vanmiddag vrijaf gekregen om zich te laten inenten. TIET STREKT de confessionele vak- beweging tot eer, dat zij op het congres van de Europese organisatie van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Amsterdam heeft toegegeven, dat ook door haar eigen fouten dc vakbeweging de afgelopen jaren bij de economische integratie van Europa onvoldoende heeft kun nen opkomen voor de werknemers in dc zes Euromarkt-landen. De regeringen en dc werkgevers hebben bij deze integratie beter par tij gegeven. Een ander gelukkig verschijnsel is vorige week op het Amsterdamse congres geweest, dat de confessionele vakbeweging in Europa, waarbij voor Nederland C.N.V. en N.K.V. zijn aangesloten, de eerste is ge weest. die de hand heeft uitgestoken tot samenwerking met de andere Europese vakinternationale die een vrije vakbeweging voorstaat. Samenwerking, wat nog iets anders is als samensmelting, is hier ge boden, wil de werknemer in het Europese vlak niet achterop komen bij wat nationaal is bereikt. Ten slotte kan de vraag opgeworpen worden, of ook voor de sociale doel stellingen van de Europese Econo mische Gemeenschappen niet uit een algemene financiële pot geput kan worden, zoals bij vele economische doelstellingen van de Europese in- Verdiende lof VTOG HOUDT de heer Koekoek ir. Adams, die uiteindelijk de be slissing heeft genomen te bedanken voor de Eerste Kamer, de hand boven het hoofd: er is niets be wezen, de partij vond het niet nodig druk op Adams uit te oefenen, het is een persoonlijke beslissing ge- Koekoek kondigde aan te zullen be ginnen met een zuivering in de partijgelederen. Wie hij denkt te zuiveren, is niet goed duidelijk. Als Adams van hem niet weg hoefde, kan de vraag gesteld worden wie hij dan wel op het oog heeft. Zou het de oppositie in eigen partij kunnen zijn, die op haar beurt Koc- M»k met hulp van de rechter wil doen aftreden? Hoe de noodraad op deze wijze Koekoek denkt te kunnen uitschakelen, is vooralsnog niet duidelijk. Koekoek beschuldigt de grote par tijen ir. Adams onmogelijk te heb ben gemaakt. Hij zal hiermee wel niet bedoeld hebben deze partijen lof toe te zwaaien. Tóch doet hij het: nu waren zij het die Adams uit de volksvertegenwoordiging kregen, en niet Koekoek. Elders Behalve in Elspeet heeft de genees kundige inspectie van de volksgezond heid ook in Ermelo en Uddel de gele genheid opengesteld tot vaccinatie en hervaccinatie. Voorts komen deze week Harderwijk en Doornspijk nog aan de beurt. De inspectie is tot deze uitge breide actie overgegaan omdat zij dc mogelijkheid van het ontstaan van een epidemie op de Veluwe niet uitsluit, liet gaat in totaal om ongeveer twaalf duizend kinderen. Behalve van de ge reformeerde gemeente-school in El speet heeft men van alle betrokken schoolbesturen medewerking gekregen, zo zei dr. D. Brouwer, een Ermelose schoolarts die de leiding van het inen tingsteam heeft. In Elspeet was het gisteravond ove rigens bijzonder rumoerig, nadat enke le niet-inwoners in drie auto's een be zoek aan het dorp hadden gebracht om op vele plaatsen aanplakbiljetten te bevestigen. Op een van deze biljetten, die onder andere op de muren van een van de kerken waren aangebracht, prijkte het portret van ds. Wisse (de predikant van de geref. gemeente) met het onderschrift: „10.000 gulden be loning voor aanhouding van moorde naar Wisse". De politie heeft de da ders niet kunnen arresteren. Impasse Afstand 4 miljoen trajecten berekend DEN HAAG Nederland heeft zijn nieuwe ..Afstandenwijzer". De heer Van den Doel heeft ten behoeve van NOB-Wegtransport en het mi nisterie van binnenlandse zaken een boek sa mengesteld, waarin tussen de 77.000 en 80.000 afstanden tussen plaatsen, steden, dorpen, ge huchten en vlekken in Nederland voorkomen. Deze „afstandenwijzer" bevat ongeveer 3000 plaatsnamen. Met behulp van dit boek kunnen meer dan 4,5 miljoen afstanden in Nederland worden berekend. Vervoerders Het meeste profijt van dit boek zullen dan ook de ver voerders, verladers en declaranten hebben. De plannen voor dit kapitale werk zijn ontstaan bij het bureau controle rijksverhuizingen van het minis terie van binnenlandse zaken. Dit bureau verzorgde de tarieven voor de verhuizingen van ambtenaren. Deze tarieven waren echter gebaseerd op de wegen situatie van 1940 en dus sterk verouderd. Begin '66 )e heer Van den Doel is in zijn werk uitgegaan van de wegensituatie van begin 1966, zoals die was aange geven door de ANWB. Met 247 knooppunten als uit gangspunt bepaalde de „kilometerverslinder" met curvimeter (en een jobsgeduld) de onderlinge af stand van de plaatsen. Hoeveel werk hier in ging zitten blijkt alleen al uit het feit dat er rond Sneek niet minder dan 140 dorpen en gehuchten liggen. Tabellen Het resultaat van zyn onderzoekingen is vastgelegd in honderden tabellen. Het boek is inmiddels geveri fieerd door het ministerie van binnenlandse zaken. Zelfs de toekomst is al in de „afstandenwijzer" op genomen. Zo staan de geplande wegen door de IJsselmeerpolders al in het boek. TNE ziekenfondsen hebben het on- aanvaardbaar uitgesproken over de voorstellen van de huisartsen de honoraria te verdubbelen. De vak centrales vragen een prijsstop op artsentarieven. De eisen van de artsen dienen ver schillende oogmerken: het creëren van een verteerbaar inkomen van 30 mille, het laten wegvallen van het onderscheid particuliere patiënt fondspatiënt en vermindering van het aantal patiënten, zodat redelijke aandacht per ziektegeval gegaran deerd kan worden zonder buiten sporige werkdagen te maken. Het is moeilijk voor de niet-ingewij- de een goed inzicht te krijgen in de kosten van een artsenpraktijk en in de werkelijke bruto- inkomsten, inclusief andere op brengsten direct uit de praktijk voortvloeiende. In tegenstelling tot wat onjuist op deze plaats is gezegd, is het inkomen uit de particuliere praktijk wel in de jongste voorstel len berekend, zodat daar niet het grote strijdpunt ligt. Verschil van mening is er wél over de grootte van een normatieve praktijk, over de door de artsen opgezette kosten berekening en over datgene wat in deze tijd van matiging haalbaar is. Minister Veldkamp heeft gezegd niet tegen de invoering van een be perkt eigen risico te zijn. Dat zou tot gevolg hebben, dat de ziekenfondsen niet voor een verdubbeling van de tarieven komen te staan en het heft het bezwaar van de artsen op, dat allerlei wissewasjes de fondsprak tijk onevenredig zwaar belasten. HELMOND Hier is overleden pastoor A. van den Heuvel (79) uit Some- ren die enkele dagen geleden te Bakclj* KERKRADE met zijn auto tegen een boom reed. Daar- Bergé (21 uit Ubach over Worms in bii wa* reeds kapelaan A. G. Stultiens burg. die zondagavond bii een (36) uit Lierop om het leven gekomen, i keersongcluk ernstig

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1