leidlse Ganrant HONDERDEN ONTSLAGEN BIJ WERKSPOOR HAZET JAMIN Provo's toch de sigaar Vervroegd pensioen Ravage treinontsporing -vanmorgen opgeruimd Vier lijsttrekkers bij KVPzonder omstreden Cals CPN niet bij vertrouwelijke kwesties Koekoek weg, eist noodraad BERj* Maandag 1ft oktober 1966 47ste jaargang >ir«eleur: P. OlfcMEK |oofdr«d«rteur: Or. fc DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .Stantvastich I* gheblevan 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Contract buitenlanders niet meer verlengd Te weinig opdraehten Oudere krachten dupe -fe Boeng Karno wist van niets - pagina 5 Veel Britten, tot en niet anglicaan.se bisschoppen toe, nemen de kritiek van aarts bisschop Ramsey op Billy Graham niet. Nog nimmer heeft de Engelse kerkelijke en wereldse pers zo heftig ge reageerd op een uitspraak van de primaat van de Engel se Kerk. Zie pagina Ken- •fe Piraten niet bang voor regering - pag. Radio/TV „Nu kunt u tonen •fe Jongeren komen met vredesplan - pagina 5 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT NV Werkspoor Utrecht gaat op korte termen over tot het ontslaan van enkele honderden werknemers. Voor het 2400 man tellende personeel is onvoldoende werk tengevolge van een afnemend aantal opdrachten van de spoorwegen en moeilijkheden bü de afzet van gieterjjprodukten. Het ontslag geldt voornamelijk oudere werkkrachten. Aanvankelijk heeft de directie meegedeeld, dat 450 man, dus ongeveer 1 op de 5 zou worden ontslagen, maar in het overleg met de vakbonden zaterdagmorgen is dit aantal voorlopig beperkt tot enkele honderden. speculaas niet duur wel heerlijk Om te komen tot verdere inkrimping van het personeelsbestand zullen de af lopende contracten van buitenlandse ar beiders niet worden verlengd. Werkspoor Utrecht maakt deel uit van de Verenigde Machine Fabrieken NV, waartoe ook Stork, Werkspoor Amsterdam, Frans Smulders en Krom hout behoren. Onwaarschijnlijk kun nen de overtollige metaalarbeiders in deze andere bedrijven worden onderge bracht. Ook te Utrecht zelf is verder weinig kans op plaatsing elders. Een extra complicatie vormen moei lijkheden bij het metaalbedrijf Demka te Utrecht. Ook hier zouden ontslagen dreigen. Vandaag hebben dc vakbon den ook gesproken met de directie. Bij het Gestclijk Arbeidsbureau te Utrecht heeft Werkspoor nog geen offi ciële ontslagvergunning aange vraagd. maar wel is het GAB ingelicht en wordt de werkgelegenheidssituatie elders in de provincie nagegaan. Spoorwegen De verminderde opdrachten door de NS zijn een gevolg van de grote verlie zen bij dit bedrijf. De NS boekte over 1965 35 miljoen verlies en voor dit jaar wordt gerekend op een tekort van 70 miljoen. Het Rijk is weliswaar met ƒ35 miljoen bijgesprongen, maar dit is onvoldoende om de investeringen op de oude voet te handhaven. Naar wij vernemen zullen bi. Werkspoor een aantal oudere perso neelsleden met vervroegd pensioen gestuurd worden. Voor het overige personeel dat ontslagen moet worden pleegt de directie nog overleg met de vakbonden over een gunstige afvloei ingsregeling. In het bedrijf blijkt over wegend ouder personeel te werken, zo dat onder de ontslagenen ook vele oude ren zullen zijn. Kans op herplaatsing in andere be drijven wordt over het algemeen ge ring geacht, omdat overal de werkgele genheid terugloopt. Bij werving van nieuw personeel wordt voorzichtigheid betracht. Mocht het bij Demka ook komen tot ontslagen, dan zijn hier de kansen op herplaatsing misschien groter, omdat dit bedrijf toebehoort aan het Hoogo- Voor zover bekend zou niet gedacht worden in de richting van werktijdver korting. Een dergelijke maatregel wordt onvoldoende oplossing voor de moeilijkheden in de Utrechtse metaal bedrijven geacht. SMITH ZEGT NEEN TEGEN ENGELAND SALISBURY Premier Smith van Rhodesië heeft het Britse voorstel om terug te keren tot de grondwet door de vorming van een regering op brede basis met een categorisch „neen" ver worpen. Dit meldde gisteren het onaf hankelijke blad Sunday Mail. België heeft aardgas DEN HAAG De Nederlandse Aard oliemaatschappij „Gasexport" heeft van morgen om half acht het eerste Neder landse aardgas geleverd aan België. Het gas gaat bij Zandvliet (NB) de Neder lands-Belgische grens over. Schip vermist met 65 personen MEXICO Voor de Mexicaanse kust wordt een Amerikaans schip vermist met boord. Het schip is Dinsdag aanbieding petitionnement over Vietnam aan Kamer (Van een onzer verslaggevers) GOES Het petitionnement Viet nam met de eerste dertigduizend hand tekeningen zal morgenmiddag om half één bij het begin van de algemene po-, litieke beschouwingen op het Binnen-1 hof aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Hiertoe is besloten na overleg met de_ voorzitter van de Tweede Kamer, i Het totale resultaat van deze actie, waarvoor nu bijna dagelijks tussen c'Q duizend en tweeduizend handtekenin gen binnenkomen bij het comité in Goes, zal later aan de leden van de Tweede Kamer worden aangeboden.) Doel van het petitionnement is te ko-| men tot een Kamerdebat over de kwes tie Vietnam. moeilijkheden gekomen door de orkaan Inez, die dit gebied heeft geteisterd. Met behulp van hefschroefvliegtuigen zoekt de Mexicaanse kustwacht en het leger naar overlevenden. Een marinevaartuig heeft vanmorgen enkele schipbreukelin gen gevonden. Van het schip is nog geen spoor gevonden. COBURG Een 26-jarige wacht meester van de Westduitse grenspolitie heeft zaterdagavond op een patrouil le-rit zijn 25-jarige collega Bechert met een stiletto doodgestoken. Volgens de officier van justitie hadden beide mannen voor de patrouille een café bezocht. Schade: 4 ton - 36 uur geen treinverkeer 2033UTRECHT Zesendertig uur VARRBjg js geen treinverkeer moge- f-x geweest tussen Utrecht en ïldermalsen als gevolg van de tsporing van een goederentrein de buurt van het ford Lunetten Utrecht. Niet minder dan '!-=lftien wagons alle geladen et ongebluste kalk liepen uit rails en kwamen schots en heef door en en over elkaar yy liggen. Pas vanmorgen om- reeks tien uur was de baan her- eld en kon het treinverkeer wor- n hervat. De totale schade aan oorbaan, bovenleiding en wa ns wordt geschat op 400.000. Het ongeluk werd (zaterdagavond kwart over negen) veroorzaakt een zogenaamde „warmloper": warmgelopen uiteinde van een as. had tot gevolg dat van de goede- ïtrein die op weg was van Lutterade ir Beverwijk een van de wagons or zijn as zakte, uit de rails liep en n groot aantal andere wagens mee- Ik. toen machinist J. Langendijk uit hsterdam merkte dat zijn trein plot- Bng werd afgeremd, bracht hij deze el tot stilstand. Meer dan de helft n de 37 wagons waaruit de goederen- lin bestond, was op dat moment al t de rails gelopen. Behalve een por ei van de bovenleiding en een sein- »st werden de beide sporen over een fcgte van honderd meter totaal ver- tld. Persoonlijke ongelukken hebben m hierbij niet voorgedaan. h" pn\ dermalsen een traject van de be langrijke verbinding met het zuiden van het land zondagavond al zou kunnen worden hervat. Een onderzoek van de Nederlandse Spoorwegen wees echter uit, dat de situatie technisch moeilijker lag dan men had gedacht. De sneltreinen uit Zandvoort naar Maastricht reden niet verder dan Utrecht, vanwaar de reizigers met bus sen naar Geldermalsen werden ver voerd. De treinen uit Maastricht kon den na twee uur gistermiddag in Gel dermalsen doorrijden. Langs een kleine omweg via het fort Lunetten en het Maliebaanstation in Utrecht reden ze naar Amsterdam. Het gehele weekeinde zijn zeventig mannen van de NS bezig geweest met het opnruimen van de wagons en het herstellen van de bovenleiding. Hier bij werd gebruikt gemaakt van een van de grootste ongevallenkranen van de Spoorwegen. Ook de afgelopen nacht heeft men doorgewerkt, zodat vanmorgen het treinverkeer weer nor maal was. Premier Cals DEN HAAG De KVP zal bij de Kamerverkiezingen van het volgende jaar niet met één lijsttrekker voor het gehele land uitkomen. Een voorstel in die richting van partijvoorzitter Aalberse is zaterdag door het partijbe stuur, dat voor deze gele genheid in dubbele samen stelling bijeenkwam, van de hand gewezen. Er zullen vier lijsttrekkers komen. In het verworpen voorstel voor één lijsttrekker v/erd drs. Schmelzer. fractieleider in de Tweede Kamer, als kandidaat genoemd. Waarschijnlijk zal drs. Schmelzer echter alleen in Brabant of Limburg één staan. Dit is de chaos die ontstond doordat bij Utrecht zaterdag avond vijftien wagons van een goederentrein ontspoorden. Drs. Schmelzer Het partijbestuur bleek in meerderheid er ook niet voor te voelen een van de zittende KVP- ministers als lijsttrekker te ne men. Overwogen wordt, aldus bericht de Volkskrant, mejuf frouw Marga Klompé, voor het noorden en oosten, de heer Aal berse, voor het westen, de heer Maenen voor Limburg en de heer Schmelzer voor Brabant als lijsttrekker aan te wijzen. Een en ander betekent dat quqa procedure niet zal wor den afgeweken van de gedrags lijn bij vorige verkiezingen. GEEN BESLISSING Officiële beslissingen over personen zijn nog niet genomen, omdat eerst de afdelingen van de partij hun wensen kenbaar moeten maken. De zittende mi nisters komen waarschijnlijk niet in aanmerking omdat een deel van de KVP bezwaren koestert tegen het beleid van premier Cals. Zou een van de andere ministers als .10. 1 kan didaat worden voorgesteld, dan zou dit een veroordeling tegen minister-president Cals per soonlijk inhouden; vanaaar dat waarschijnlijk geen enkeie minister als lijsttrekker zal fungeren. Mevrouw Jacqueline Kennedy met haar dochtertje Caroline b>j aankomst voor de kerk in New York waar haar privê-secreta- resse Pamela Turnure in het huwelijk zou treden. Na de plechtigheid bood mevrouw Kennedy het bruidspaar een huwelijksreceptie aan. DEN HAAG - De toelating van com munlsten tot de Tweede-Kamercommissies van defensie en buitenlandse zaken zal vermoedelijk weinig betekenis krijgen. In de defensiecomraissie is al voorge steld voor NAVO-aangelegenheden een subcommissie in te stellen, en politieke waarnemers verwachten dat de CPN daarin niet vertegenwoordigd zal zijn. Ook in de Kamercommissie van buitenlandse zaken leven dergelijke plannen. Men neemt aan dat in de subcommissies alleen de vijf grote partijen zitting zullen heb ben. De communisten werden vorige week weer tot de commissies voor buitenlandse zaken en defensie toegelaten. FS niet veilig voor kernaanval NEW YORK Amerika zal zich niet afdoende kunnen beveiligen tegen een eventuele kernaanval in de toekomst door China en zeker niet tegen een; dergelijke aanval door de Sowjetunie.j Dit heeft een groep deskundigen gister-1 avond in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd. Over de vraag of het de moeite waard zou zijn een kostbaar verdedigingsstelsel van anti-raketten op te bouwen, verschilde j men van mening. UTRECHT De noodraad van de Boerenpartij eist het aftreden van de heer H. Koekoek. Mocht hij daartoe niet uit zichzelf be sluiten, dan zal wellicht worden getracht dit te bereiken via een rechterlijke uitspraak. De nood raad meent, dat dit mogelijk moet zijn omdat de Boerenpartij niet koninklijk is goedgekeurd, geen statuten heeft en ook geen huis houdelijk reglement. Verzetswerk Er moet een nieuw hoofdbestuur wor den samengesteld, besliste dc noodraad zaterdag in een bewogen vergadering. Voorzitter F. Schregardus stelde voor. dit hoofdbestuur te kiezen uit provin ciale vertegenwoordigers. Hij zag dit ais i noodzaak nu Koekoek cn zijn aan hang geen pogingen in het werk blijken te stellen de partij te zuiveren en te democratiseren. „Het lijkt erop dat de Boerenpartij een neo-nazistische mantel organisatie is geworden. Wat wij doen is eigenlijk een stukje laat verzetswerk." Hij had er bezwaar tegen, dut de heer Koekoek koekoeksspeldjes, koekoeksklok- en andere koekoeksornamenten aan de tracht te brengen. I)e houding fan hel hoofdbestuur kon bij hem ook de toets kritiek niet doorstaan, nu dc heer A dams nog steeds niet is geroyeerd. De iten zijn bevreesd, dat de heer Koekoek ir. Adams alleen voor de Eerste liet te handhaven acht, maar mo gelijk u-el geschikt voor de Tweede Kamer. De heer Harmsen, voor de Boerenpartij lid van de Tweede Kamer, heeft de heer Schregardus laten weten, „dat hij kon opduvelen". Hij had rie noodraad ge vraagd een maand volstrekte rust in acht te nemen. I Insiders zijn van mening, dat Koekoek en het hoofdbestuur aan de leden opening van zaken zullen geven op een congres, dat binnenkort bijeengeroepen zou wor den. Dreigbrief voor paus Paulus VATICAANSTAD Naar eerst thans is bekend geworden, heeft Paus Paulus na zijn bezoek aan enige plaatsen in Zuid-Latium in augustus van een onbekende een dreigbrief ont vangen. Hoewel de politie de zaak niet al te ernstig opneemt, zijn voor alle zekerheid de veiligheidsmaatregelen versterkt CUXHAVEN De 499 ton me tende Nederlandse kustvaarder Edda uit Amsterdam is in het weekeinde tij dens een dichte mist in de monding van de Elbe in aanvaring gekomen met de loodsboot Kommodore Ruser. Alleen de loodsboot liep schade op. De Edda zette de reis voort. Met extra strak gespannen spiraal. Planken of hardboard totaal overbodig. Dus geen vocht of schimmel. -• NEW YORK President Johnson heeft als eerste de Margaret Sanger- prijs voor leiderschap in de wereld toe gewezen gekregen voor de wijze waar op hij de geboortebeperking in de VS en elders bevordert. De prijs bestaat uit een certificaat, een chèque van dui zend dollar en een beeldje, Margaret Sander voorstellend die een groep kin deren omarmt. DE BILT Het weer in West- Europa werd gedurende het weekein de bepaald door een oude frontale zone die langzaam in oostelijke richting be woog en plaatselijk nogal wat regen bracht. Eelde meldde totaal 16 milli meter. Inmiddels is een volgend langzaam bewegend frontensysteem tot boven Zuidwest-Engeland gevorderd. Dit hoort bij de oude depressie tussen IJs land en Groenland, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Het gaat vergezeld van nogal wat regen. DE BILT Over het algemeen veel 1 bewolking met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. j Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 11. oktober r 17.22. op 8.57 r 17.56: i op I STALEN MEUBELEN HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN N.B. UTRECHT Namens het Utrechts provota- riaat heeft een groepje [Van zeven jongelui za- j terdagavond een bezoek i gebracht aan het hoofd bureau van de Utrecht- jse politie. Zij kwamen een keur van orovo-tijd- I schriften aanbieden. In de afgelopen week hebben drie Utrechtse pro vo's een tijdje op het bu reau doorgebracht, omdat zij aan het plakken waren op plaatsen waar dat ver boden t*. Bij die gelegen heid hadden zij gezien dat de hoeveelheden lectuur ten burele dringend een algehele herziening be hoefde. Vandaar dat zij met wat „progressieve, ontspannende en voorlich tende lectuur" naar het Paardeveld togen. Zij werden er ontvangen door een vriendelijke in specteur. die het geschenk in dank aanvaardde. Op zijn beurt deed hij dc pro vo-delegatie een stapeltje oude tijdschriften cadeau. Hij liet het daar niet bij; hij voorzag het groepje van sigaren en sigaretten met de mededeling: ,/Zo zijn jullie toch nog de si gaar". De provo-delegatie keer de weer snel terug b\j de rumoerige vriendjes die buiten stonden te wachten, maar niet nadat zij een hartewens hadden geuit: een bord waar iedereen maar mag aanplakken wat hij wil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1