Nieuwe Leidse Couramtt Verhoging benzine-accij ns mag worden doorberekend Huisartsen vragen dubbel honorarium van fondsen JAMIN Commentaren PREMIE HALF PROCENT OMHOOG Gemiddeld 95 mille ZILVERKAST Miljoen geroofd DOODSTRAF SOEKARNO Johnson ook naar Vietnam? Arts te Bolnes nalatig? Jongetje overleden j AARDGAS Vrijdag 7 oktober 1966 47stc jaargang „Stantvastich U ghebleven (/All/flfl Olracteun t OlfcMfcR Hoofdredacteur! Or. OIEMER CHRI5TELIJK-NATI0NAAL DAGBLAD mile hert Ir teghenspoe* Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachtendienst bezorging 18.00-19 00 i Minder loonbelasting deel ongehuwden Wegverkeer toeh niet te zwaar belast EN HAAG De verhoging van de benzine-accijns van 30 tot 34 cent (inet ingang van i 1 januari a.s. tot 1 januari 1968) zal in de bedrijfssfeer mogen worden doorberekend. f De invloed hiervan op de prijsindex is overigens gering, namelijk 0,14 procent bij een opbrengst van 130 miljoen. Primes Paola van België woonde in Brussel de Europese première bij van de film „De bijbel". Deze foto werd gemaakt toen zij arriveerde bij het Metropole-theater. De minister en de staatssecre taris van financiën,, de heren Vondeling en Hoefnagels, delen dit mee in een toelichting op de gisteren bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen. In de Miljoennota hadden de bewinds lieden deze wetsontwerpen al aangekondigd. De loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar zal met ingang van 1 januari den verlaagd. Het nieuwe tarief zal komen te liggen tussen dat voor de gehuwden zonder kinderen en dat voor ongehuwden. De accijns op gasolie (dieselolie) wordt van 2,2 op 4,4 cent gebracht per 1 januari. De verhoging moet 16 miljoen opbrengen. niet duur wel heerlijk Iets kouder DE BILT Een oud, bij de Britse eilanden gelegen depressiegebied ver plaatst zich al opvullende langzaam in oostelijke richting, gevolgd door een krachtige rug van hoge luchtdruk. Een bij de depressie behorend front, dat zich over Engeland naar het oosten verplaatste, is boven de Noordzee tij delijk tot stilstand gekomen onder invloed van de ontwikkeling van een nieuw storingsgebied boven West- Frankrijk. Deze storing zal in de rich ting van ons land trekken. Het regengebied, dat eveneens tijde lijk tot stilstand kwam, zal daarom waarschijnlijk de komende 24 uur bo ven ons land aankomen. Als gevolg hiervan zullen de maximum-tempera turen in het algemeen enige graden lager worden. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Over wegend zwakke wind. In het algemeen iets lagere middagtemperaturen. 8 .oktober zon op 6.52. ondier 18.03; maan op SLANG IN BORREL RANAGIRI In een Indiaas dorpje (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Landelijke huisartsenvereniging heeft revo lutionaire salarisvoorstellen be kendgemaakt. Ze komen neer op een gemiddelde verdubbeling van de door de ziekenfondsen te be talen honoraria, met een terug werkende kracht tot 1 juli. De ziekenfondsen hadden al eerder een verhoging met 50 procent radicaal afgewezen. Minister Veldkamp liet doorschemeren dat verhoging van de ziekenfondspremie volgend jaar vrij wel onmogelijk is. Toch hebben de 4500 huisartsen, die in de vereniging georga niseerd zijn, het erop gewaagd in plaats van het gemiddelde tarief per zieken- Zeer fraai handwerk in wortelnoten uit gevoerd HOOGWAARDIGE KWALITEIT 2950,—. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Showroom: Nieuwe Rijn 25 DOUANETARIEVEN 35 PCT. LAGER? MüNCHEN De voorzitter van de EEG-commissie, Walter Hallstein, heeft gisteren in München gezegd, dat hij fondspatiënt van ƒ19.60 gemiddeld 38 per jaar per patiënt te vragen. Dit komt volgens de huisartsen neer een verhoging van de zieken fondspremie voor verplicht-verzeker den met slechts 0.6 procent. Bij een loon van f 150 per week betekent dit een premiestijging van 90 cent (45 cent voor de werknemer en 45 cent voor de werkgever.). 95 mille De artsen gaan ervan uit dat hun normale dagtaak de integrale zorg voor 2500 patiënten omvat Omgerekend te gen ƒ38 per patiënt komt de LHV op een bruto-jaarinkomen van gemiddeld 95.000. Dit bedrag verklaren de artsen nodig te hebben uitgaande van hun normatie ve praktijk, die de volgende kosten meebrengt: in de staat Maharastra zijn zeven van de zgn. Kennedyronde een gemid- mensen gestorven na het drinken vamdelde verlaging van de douanetarieven eigenges*ookte alcohol, waarin een gifti-met 35 procent voor industrieproduk- ge slang was gevallen en verdronken.'ten binnen de EEG verwacht. Premie AOW en Invaliditeit ƒ4.068 Sociale voorzieningen 10.535 Belasting 26.087 Zie ^oorts pagina 7 WAVEREN (België) Vier gewapen de mannen hebben op een landweg een auto overvallen, waarin een chauffeur dc kassier van de Tudo-accufabriek t een miljoen franken (ca. 70.000 gul den) van een bank op weg waren naar het bedrijf. De overvallers, die de weg hadden geblokkeerd door een dwars geparkeer de auto, dwongen hen het geld (bestemd voor loonbetalingen) af te ge ven. waarna zij er met een andere auto vandoor gingen. Deze wagen werd la ter onbeheerd aangetroffen. Krant in Indonesië DJAKARTA Het onafhankelijke blad „Operatie" schreef donderdag dat president Soekarno ter dood moet wor den veroordeeld als voldoende bewij zen voor zijn misdaden kunnen worden gevonden. Deze misdaden zijn volgens het blad: schending van zijn eed, schen ding van de grondwet en andere da den, waardoor de communistische par tij in staat werd gesteld een greep naar de macht te doen. ADEN Makram Antar secreta ris-generaal van de Oemmapartij is gisteren bij een aanslag in de Adense wijk sjeik Othman om het leven geko- men. Antar was een vijand van presi dent Nasser van Egypte. Hij heeft i destijds te kennen gegeven dat de Egyptische troepen Jemen moeten ver laten. MINISTER VONDELING Op 1 januari 1968 zullen op de omzetbelasting voor tarieven lager dan 7 procent 20 opcenten worden geheven. De tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting wordt met een jaar verlengd. Dit levert ongeveer 43 miljoen op. De regering is er zich van bewust, zo staat in de toelichting op de wets ontwerpen, dat door de verhoging van de benzine-accijns en door de nog te verwachten verhoging van de opcen ten voor het Rijkswegenfonds de lasten van het wegverkeer opnieuw worden verzwaard. Aangezien de verhoging Belasting Over de heffing van de accijns op gasolie wordt opgemerkt dat Neder land ver achter ligt bjj de omringende landen. Ook deze verhoging is niet onredelijk, temeer daar het zware wegvervoer zeer hoge eisen aan de wegen stelt. In hoeverre door de tariefs wijziging een verhoging yan de brand stofkosten zal optreden, zal volgens hen mede afhangen van de prijsontwik keling van olie. De voorgestelde algemene heffing van twintig opcenten op de omzet belasting zal het huishoudbudget (op I januari 1968) met ongeveer 0.8 pro cent doen stijgen. De belasting moet jaarlijks 680 opbrengen. de inkomstenbelasting van een per centage van ontvangen dividenden boven de ingehouden dividendbelasting het komende jaar niet kan worden gerealiseerd. De te verwachten finan ciële ontwikkeling staat dat niet toe. Ze vinden het in dit verband redelijk dat de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting met een jaar ij wordt verlengd. Tenslotte brengen de bewindslieden in herinnering, dat is afgezien van uit stel van de tweede fase van de ver laging van de inkomsten- en loon belasting. Zij gaven voor een tij dei dekking de voorkeur aan de ver) ning van de achterstand in het opleg gen van nadere voorlopige aanslagen, boven een uitstel van de verlaging. Dit uitstel zou immers een verhoging van de druk over de gehele lijn be tekenen, ook voor de belastingplichti gen met lagere inkomens, aldus minis ter Vondeling en staatssecretaris Hoef nagels. Dividend De Parijzenaars hebben het weer eens moeilijk gehad. Als gevolg van een staking lag het metro-verkeer geheel lam en werkten de busdiensten op halve kracht. Het aantal auto's dat daardoor op de weg verscheen was enorm groot, zodat de par keerplaatsen nu helemaal over vol raakten. Zelfs voor deze ezel tjes was het moeilijk een plekje te vinden. SPECIALE AANBIEDING Simca 1000 1965 Simca 1300 1966 Daffodil 1965 AUTO BIERMAN N.V. Stationsweg 11—17 LEIDEN Tel. 01710-40447 WASHINGTON In welingelichte kringen acht mén niet uitgesloten, dat president Johnson op zijn reis naar Australië en zuidoost-Azië onverwacht ook Zuid-Vietnam zal bezoeken. In dat geval zou een eventuele bekend making hiervan om veiligheidsrede nen zeker tot het laatste moment wor den uitgesteld. De plannen voor de reis van de Amerikaanse president zijn gisteren bekendgemaakt. Hij zal via Honoloelcc naar Nieuw-Zeeland gaan, vandaar Australië en vervolgens ir de Philippijnen, waar hij op 24 en 25 ok tober de topconferentie over do kwes- tie-Vietnam, belegd op initiatief van president Marcos, zal bijwonen, om vervolgens door te reizen naar Maleisië en Zuid-Korea. Nadat bekend was geworden dat voor het bezoek aan Thailand geen da ta zijn bepaald, ontstonden de specula ties over een mogelijk bezoek aan Viet- Sommigen achten het evenwel ook mogelijk, dat de president enige ruimte wit hebben voor een eventuele verlenging van de topconferentie te Ma- ■jJj- Vele onzeker heden over nieuiv onder wijsbestel pagina Kern- merk Minister Veldkamp van sociale zaken heeft zich verweerd tegen de kritiek van de Nederlandse werk gevers en is tot de tegen aanval overgegaan. In een nota aan de Tweede Ka mer toont de minister aan, dat hij niet met cijfers heeft gegoocheld. Maar, schrijft de minister, er is niet aan te ontkomen, dat de sociale lasten stijgen Pagina 7 Verstandig UET schertsproces, dat de (94- jarige) Britse filosoof Russell wil voeren om president Johnson en enkele ministers als oorlogsmisda digers aan de kaak te stellen, zal wellicht nooit worden gehouden. Tot degenen die als rechters moeten optreden behoren figuren als Jean- Paul Sartre, Simone de Beauvoir en de Mexicaan Lazaro Cardenas. Aanvankelijk zou het volgende maand te Parijs worden gehouden. Later werd het naar het voorjaar verschoven. Nu Frankrijk een pro ces in het openbaar niet toestaat moet Russel ook nog naar een ander onderdak uitzien. Te hopen valt, dat Engeland en Zweden eenzelfde houding aanne men. Aan schijnprocessen door be- vooroordcelden heeft de wereld geen behoefte. Daarvoor is Vietnam bovendien te ernstig. Uitstel QVER de vernietiging van het over Jack Ruby uitgesproken dood vonnis kan men denken hoe men wil. Dat is een zaak van de Ameri kaanse justitie. Het uitstel van exe cutie komt echter niet ongelegen. In steeds grotere kring betwijfelt men in de VS de juistheid van de bevindingen van dc commissie- Warren betreffende de moord op Kennedy. Velen houden vol, dat Lee Oswald niet alléén handelde, toen hij besloot de president te do den. Ook blijft men twijfelen aan Ruby's verklaring, spontaan te hebben ge handeld, toen hij de vermoedelijke moordenaar van Kennedy neer schoot. Velen geloven nog altijd, dat Oswald letter ;>k het zwijgen moest worden opgei cd. Er wordt nu een nieuw proces ge houden. Wellicht biedt dit de mo gelijkheid tot grondiger onderzoek. Vooral nu het proces in e£b ander district wordt gevoerd. „Wal heb ik vandaag geleerd? Mijn moeder vraagt er all\jd naar." •fe „Wij hebben vertrouwen in de blanken" pagina 5 GRAFSCHENNIS IN BOXTEL BOXTEL Op de begraafplaats van de Nederlandse Hervormde Gemeente zijn bijna vijftig grafzerken en orna menten stuk getrapt of omvergetrok ken. De politie denkt niet aan jeugdbal- dadigheid, maar aan het werk van een geestelijk gestoorde. Op de r.k. begraaf plaats te Eindhoven zijn onlangs soort gelijke vernielingen aangericht OUDERS DIENEN KLACHT IN ROTTERDAM De heer A. Oostenrijk uit Bolnes heeft bij het Medisch Tuchtcollege een klacht ingediend tegen de Bolnesser huisarts, A. G. Z., die onvoldoen de medische hulp zou hebben ver leend aan zijn zieke zoontje, de tweejarige Corrie. Het kind (een kroeppatiëntje) zou als gevolg hiervan na een operatie in een Rotterdams ziekenhuis zijn over leden. Corrie werd zondag 25 september, op zijn verjaardag, ziek. Zijn koorts liep op tot 41 graden. De ouders waarschuwden dokter Z., die dat weekeinde zondagsdienst had. Hij adviseerde hun het kind een half asperientje te geven en verzocht hem na drie uur terug te bellen. Toen de toestand van het kind na een uur zienderogen achteruit liep ging de heer Oostenrijk zelf naar dokter Z. Zijn vrouw beloofde dat dc dokter zou komen. Toen er na twin tig minuten nog geen dokter Z. was, raadpleegde de heer Oostenrijk de dienstdoende arts in Ridderkerk die toezegde met dokter Z. contact te zul len opnemen. Huisarts Na vijf minuten was dokter Z. bij bet kind. Hij veronderstelde met een ichte kroepaanval te doen te hebben, •chreef een stoombad en een zetpil oor en verdween weer. zo vertelde mevrouw Oostenrijk. 's Avonds kreeg Corrie het nog be nauwder. De ouders verzochten dok ter Z. opnieuw te komen, maar hij kwam niet. Ten einde raad riep de beer Oostenrijk de hulp van zijn eigen huisarts, dokter Van der Knaap in. Deze kwam onmiddellijk en liet het 'tnd met spoed naar het ziekenhuis brengen. Corrie werd direct geope reerd, maar overleed de volgende dag. Volgens mevrouw Oostenrijk zei de specialist van het ziekenhuis dat hartzwakte" de oorzaak van de dood v as. Dokter Z. heeft intussen ver klaard dat de eerste berichten over Corrie's ziekte voor hem be- oaald niet alarmerend waren. Ook toen hij het kind 's avonds bezocht vond hij dat het er niet al te ernstig uit zag. Hij had ge dacht aan een pseudo-kroep- aanval. voor alle soorten gas dus ook VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1