Premielast 1 en niet 3 procent omhoog Verzet tegen vonnis Novak „Onderzoek Nederlandse justitie duurt te lang" Franky Franken- Veldkamp dient werkgevers van repliek Huisartsen Te weinig werk in de bouw? Kunsthart doet heel het werk Assurantiemij. van Nina Mona: de ontdekking van dit jaar Batelaan op tournee met uitgebalanceerde show voor tieners t oya_ The Outsiders gekozen als beste beatgroep BER 7 VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft in een brief aan de Tweede Kamer stelling genomen tegen het verwet van de werk geversorganisaties dat hq by de berekening van de lasten voor de nieuwe sociale verzekeringen met cqfers heeft gegoocheld. Volgens de werkgevers zullen de sociale voorzieningen een premiestüging van drie procent vergen. Minister Veldkamp bhjft vasthouden aan een premiestqging van één procent in 1967. Dr. Veldkamp schrijft dat hij dc male procedure heeft gevolgd. Bovend' komt een deel van de uitgavenstijging rekening van het bedrijfsleven zelf. Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht f 1.- (Vervolg van pagina 1) Dit totaal van ƒ64.690 wordt in min dering gebracht op de ƒ95.000, waarna nog een netto-inkomen resulteert van gemiddeld ongeveer ƒ30.000; een ver teerbaar inkomen per maand van 2500, inclusief toeslagen. Het bedrag van 10.535 voor sociale I voorzieningen is uilgetrokken om hier mee een redelijke oudedagsvoorziening te financieren. 7V2 minuut De huisartsen zijn voorts uitgegaan van een normale dagtaak gebaseerd op gemiddeld drie spreekuurconsulten en anderhalve visite gedurende 253 dagen. Voor een visite of consult wordt per patiënt gemiddeld 71/* minuut gere kend. In de berekening van het salaris zijn de volgende factoren verwerkt: het ho norarium van een hoofd genéeskundige A bij het rijk, die 32.894 per jaar verdient, een toeslag van 15 procent voor sociaal-economische onzekerheden en de verminderde rechtspositie van de arts, een toeslag van 20 procent voor de bereidheid per werkdag 24 uur ter beschikking te staan van de patiënten en het geringe aantal vrije dagen. Aangevoerd wordt nog dat de te lage honorering van de laatste jaren een sterk verminderde aanwas van jonge artsen tot gevolg heeft gehad. Zo telt ons land nog geen 500 artsen van 35 jaar of jonger. Het overleg met de ziekenfondsen over de nieuwe voorstellen zou komende dinsdag begin- evominen- jwollei „Onmogelijk" Van de zijde van de ziekenfondsen yattlMvernemen wij dat men hier de aanvaar- id. ding van deze voorstellen onmogelijk acht. Men vindt deze voorstellen zelfs geen basis voor een gesprek. Ook al zouden de ziekenfondsen de voorstellen willen aanvaarden, Btaan zij nog voor een financiële onmo gelijkheid. De ziekenfondspremie moet om een andere reden al aanzienlijk om- I hoog. Ook hiertegen heeft minister Veldkamp reeds waarschuwend de ger opgestoken. Ten slotte krijgen niet de zieken fondsen maar heeft minister Veldkamp over de voorstellen te beslissen dreigt deze zaak een politiek karakter Ie krijgen. Om aan de stijgende lasten Voor volgend jaar het hoofd te bieden, ipeelt minister Veldkamp reeds met de lachte een eigen risico voor de zie- enfondspatiënten in te voeren. De in- a diening van de nieuwe hdnerariumvoor- stellen van de huisartsen betekent daarom een aanzienlijke verscherping In de verhoudingen tussen /OU[^uisartsen en de z'eken,ondsen* o.a. wegens extra voorzieningen cao's krachtens de ziektewet. De minister herinnert eraan dat hij de SER in 1962 prioriteitenschema voor invoering Volgens dr. Veldkamp is niet hij maar de raad van bestuur in arbeidszaken on nauwkeurig in zijn berekeningen. Op Definitieve aanslag zonder controle DEN HAAG Staatssecretaris Hoefnagels stelt in een wetsontwerp voor alle belastingaangiften voor de definitieve aanslag niet meer te be oordelen. Men wil de aangiften van een belastingplichtige over een aantal ja ren opsparen om ze dan tegelijk ach teraf te controleren. Het wetsontwerp opent dan de mogelijkheid van een naheffing. In afwachting van verdere mecha nisering en automatisering van het belastingapparaat kan het werk dan worden uitgevoerd zonder dat nieuwe ambtenaren behoeven te worden aan getrokken. Het uitgangspunt hierbij is, dat er op wordt vertrouwd dat de be lastingplichtige zijn aangifte juist in vult aldus de staatssecretaris. DEN HAAG Werkgevers en werk- emers in de bouwnijverheid hebben in een brief aan de Kamerleden hun be zorgdheid uitgesproken over de ontwik kelingen in de bedrijfstak, met name sedert het indienen van de begroting. In het bijzonder beklagenzij zich over het dreigende onbenut blijven een deel der zo aanzienlijk toegeno men bouwcapaciteit. Bij gebrek aan planning is de finan ciering van de toekomstige bouwpro- duktie geenszins verzekerd, zo gaat d» brief verder. Gevreesd wordt dat de huidige moei lijkheden voor de bedrijven zullen resulteren in een bedreiging van de arbeidsvoorziening en van het investe ringsniveau. De hoge rente en de kapi- taalkrapte versterken het nadelig ef fect. een persconferentie verklaarde hü: ..In de nota van de werkgevers staat voor 1967 een berekende lastenstijging van 1260 miljoen. Ik vind daarvan hü nadere beschouwing slechts 270 miljoen terug. Dat is ongeveer één procent." 1V2 Miljoen In 1967 zullen ongeveer anderhalf mil joen mensen geheel of grotendeels voor hun levensonderhoud op sociale voorzie ningen zijn aangewezen. Dit betekent dat ongeveer 30 procent van de bevolking leeft van 9 procent van het nationaal in komen. Per hoofd komt 'het vervangend inkomen uit de sociale verzekering in 1967 neer op ƒ4550. In 1965 was dit be drag ƒ3665. Minister Veldkamp geeft de werkge versbonden toe dat de uitgaven voor de sociale verzekering sterk gestegen zijn. „Maar als ik het huidige bedrag zie, weet ik niet of er nu wel beperkt moet wor den", aldus de bewindsman. Bovendien is een stijging van de lasten onvermüdelyk, schrijft de minister in zijn brief aan de Kamer. De bevolking wordt ouder: zü die minder goed ge zond zün kunnen ook volop werk krijgen: de welvaartsvastheid brengt g aan een forse loonstijging een e verhoging van de uitkeringen 1 rimwet invaliditeitsrentetrekkers komend jaar met 0.7 procent moet stijgen, zoals de werkgevers hebben verondersteld. Er wordt bestudeerd of het mogelijk is de tekorten voor deze wet in 1966 honderd miljoen bij de arbeidsonge schiktheidsverzekering onder te brengen. Minister Veldkamp acht het even min juist dat de premie voor de aieken- fondswet moet stügen van 5.8 naar 7 procent. Het premie-advies van de Ziekenfonds raad hierover is nog niet uitgebracht. De minister wil hier bezuiniging aanbrengen door bijvoorbeeld invoering van een eigen risico. De bewindsman zegt dat een deel van de uitkeringsstijging voor reke ning van de werkgevers en werknemers zelf komt ZU die voor stijgingen in de cao's verantwoordelyk zijn, moeten de hand in eigen boezem steken. INDIANAPOLIS Aan de universi- Onzeker SS'er vrijgesproken hart ontwikkeld dat niet groter is dan een normaal hart. Het mechaniekje kan in dc borstkas van de patiënt wor den geplaatst en benadert de doelmatig heid van een menselijk hart. Met deze ingreep, die niet moeilijker zou zijn dan elke eerste fase van een hartoperatie, kunnen patiënten in le ven worden gehouden, die anders waarschijnlijk door hun ernstige hart- aandoening of -afwijking zouden zijn overleden. Het mechanische hart verlicht niet alleen de taak van het echte hart maar doet al het werk. Het zal worden aange- I dreven door een elektromoiortje zo groot als een lucifersdoosje. Energie- bron is een batterij die in een aktentas |kan worden gedragen en door middel WENEN Organisaties van oud-ver-i van een draad door het borstbeen aan zetsstrijders en slachtoffers van het na-1 de motor is verbonden, zi-bewind hebben gisteren in Wenen! heftig geprotesteerd tegen de vrij spraak van de ex-SS'er Novak. Zij kondigden aan zich tot de interna tionale juristencommissie van de VN in Genève te zullen wenden met een ver zoek de „zorgwekkende ontwikkeling in Oostenrijk" te onderzoeken. De vrijspraak van Novak, helper van Eich- mann, betekent voor Oostenrijk een nieuw gezichtsverlies in de wereld, al dus de organisaties. Simon Wiesenthal, hoofd van het do cumentatiecentrum, noemde de jury rechtbanken voor dergelijke processen ongeschikt. Afgezien van „toevallige ge zindheid" kan een jurylid niet binnen acht tot tien dagen een materie omvat ten, waarvoor de openbare aanklager minstens twee jaar nodig had, aldus zijn conclusie. Overkoepeling ARNHEM Hier is opgericht de nv Nederlandse Transport Centrale, een landelijke overkoepeling van acht com merciële samenwerkingsverbanden van wegvervoersondernemers in het ongere geld en internationaal vervoer. Hierbij zijn meer dan 300 wegvervoeronderne- mers aangesloten met bijna 2.500 vrachtwagens en een gezamenlijk laad vermogen van ruim 30.000 ton. Er zijn in Nederland dertien samenwerkings verbanden. Met de resterende vijf wor- I den nog onderhandelingen gevoerd. 1» Twee oorlogsvliegers j; uit wrak gehaald ZWAAGDÏJK Bij de werkzaamhe den voor het bergen van het wrak van de „Wellington"-bommenwerper van de Royal Air Force, die in de nacht van 12 op 13 juni 1941 door de Duitsers rtedrs?of(y.Ua!^VL153 heef. afgelegd", aldus resten gevonden van de twee vliegers, directeur Thygeren. Ondergang van Deense kotter nog een raadsel ROTTERDAM De Deense assurantie maatschappq Union, waarbq de houten kotter Nina Mona die volgens Deense getui gen op 19 januari door de treiler VL 153 Liesje en Rutger werd overvaren, verzekerd was, neemt het niet langer. Zq is van oordeel dat het onderzoek van de Neder landse justitie naar de oorzaak Het onderzoek van de Nederlandse justitie naar de werkelijke oorzaak van dc betreurenswaardige aanvaring duurt nog steeds voort. De belang rijkste vraag die men zioh stelt is, of de beschuldiging van de Deense getui gen, onder wie de enige overlevende, Henry Sorensen, voldoende mag wor den geacht om tegen de bemanning van dc Vlaardingsc treiler een vervol ging in te stellen. Reeds eerder had de officier van jus titie, mr. J. D. de Jong, een gerech telijk vooronderzoek naar de gedragin gen van de schipper en de roerganger van de VL 153 gelast. Mr. Gerbrandy heeft gisteren ver klaard dat het onderzoek naar de oorzaak van de geheimzinnige scheepsramp nog niet is afgereond. Hij zei nog te wachten op een rap port van het gerechtelijk laboratori um. dat een technisch onderzoek j u jj j heeft ingesteld naar de herkomst van Volgens de Deense vissers hadden de de houtspliMerSi dle enige üjd na schipper en de roerganger van de „c, ,uk de van d 'u je Liesje en Rutger de aanvaring kun- - - nen voorkomen. In plaats daarvan zouden twee andere bemanningsle- i Rutger werden aangetroffen. den van het Vlaardingse schip zelfs lachend en zwaaiend hebben toege- hoe de Deense drenkelingen zich van de scheepsramp veel te lang poogden te redden. 1 r»n nponco errioa'i duurt. Directeur Christian Thy- gesen is van plan nu de ber. oeie- nis van het Deense ministerie var buitenlandse zaken in te roepen De directeur van de Deense verzekeringsmaatschappij heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het gebrek aan interesse van de Nederlanders voor de juridi sche afwikkeling van dit ongeluk, waarbij twee van de drie opva renden van het Deense vissers- scheepje zijn verdronken. „Tot twee maal toe hebben wij de Ne derlandse autoriteiten om gege vens over de stand van zaken ge vraagd, maar we hebben alleen de kopieën ontvangen van de ver klaringen die de bemanning van De Deense grieven tegen de Vlaar dingse schipper en roerganger luiden juridisch vertaald „dood door schuld" en voor de schipper zou daar nog bijkomen „het opzettelijk nala ten van hulpverlening na een onge- V oorondersoek Tot tweemaal toe zijn zeven Deense getuigen in Nederland geweest in ver band met het onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk met de Nina Mona. In maart waren zij in Vlaardin- gen voor een confrontatie met de be manning, waama zij naar IJmuiden to gen om daar de Liesje en Rutger te bekijken en aanwezig te zijn bij een technisch onderzoek door het gerechte lijk laboratorium aan boord van de treiler. Eind mei kwamen de Denen voor de tweede maal naar ons land om te wor den gehoord door de Rotterdamse rech- ter-commissaris mr. J. C. Gerbrandy. De heer Gerbrandy zei wel monde ling mededelingen over de resultaten van het onderzoek te hebben ontvan gen, maar deze moeten nog in een rap port worden samengevat De rechter-commissaris verklaarde voorts dat hij intussen ook een nau tisch deskundige bij het onderzoek heeft betrokken. Deze is bezig met het verzamelen van gegevens over stro ming, windkracht, windrichting en der gelijke. Mr. Gerbrandy kon niet zeggen wan neer het onderzoek afgesloten zal kun- worden, maar ook wanneer het is moet de zaak eerst nog met de officier van justitie en met de advocaat worden besproken. De rechter-commis saris wilde zich niet uitlaten over de hem op dit moment bekende gegevens in het onderzoek. De bemanning van de Vlaardingse treiler heeft tot nu toe steeds ontkend iets met de aanvaring voor de kust van Esbjerg te maken te hebben. Zij acht het niet uitgesloten dat de Denen de Liesje en Rutger verwarren met een Noorse treiler waarvan de roepletters veel op die van hun schip lijken. DÉ ontdekking van dit jaar is zonder overdrijven de 22-jarige Franky Franken (artiestennaam van Freek Fran ken) uit Den Haag. Hq is een zanger met een aparte sound. Manager Herman Ba telaan (38), die hem in de vaderlandse amusementswereld met succes heeft ge ïntroduceerd, spreekt bewonderend over een „internationaal geluid". Dat is geen woord teveel gezegd. Franky Franken, in Soerakarta geboren, kan zich met zqn stem meten met artiesten uan naam op internationaal niveau. Het is moeilijk, een ver gelijking te maken. Als men toch enig houvast Batelaan. die eerder Johnny Lion, Andy Star en de beatgroep The Young Ones naar voren schoof, ontdekte de zanger in Den Haag. Na succesrijke jaren als zanger-gitarist van The Javalins, een groep met grote vermaardheid, was hij. in ons land teruggekeerd, zijn draai kwyt. Niemand weet eigenlijk, dat het orkestje grote populariteit verwierf tijdens tournees in Scandinavië, Duitsland, Frankrijk en Israël. Met een in 1964 opgenomen plaat kwamen The Javalins hoog op de Zweedse hitparade en met een andere plaat haalden zij de tiende plaats op de Duitse hitlysL In dezelfde tijd trad Franky Franken ook een keer op in de Caterina Valente-show, voor de Franse tele visie en op het filmbal van München, waar artiesten met wereldfaam waren. Een jaar geleden gingen The Javalins uit elkaar, doordat twee leden zich bü de Tielman Brothers aansloten. Franky Franken ging als solist verder, zonder veel succes. Die tqd is nu wel voorbij. Dankzij de bemiddeling van de Haagsé manager heeft hij al een aantal radio uitzendingen en een optreden voor de televisie achter de rug. Deze maand gaat hij, begeleid door The Young Ones, zün eerste plaat by Phonogram maken. "VTANAGER Herman Bate- is Trea Dobbs geïnteresseerd om laan gaat begin volgend mee te doen. jaar met een groots opgezette «SM tienershow op tournee door ons vooral veel nadruk leggen op de land. Van januari tot en met vaart in het programma, het showe lement en de aankleding van het toneel. Voor de begeleidende musici laat hij een draaibaar toneel ma ken. Kosten van de show: ƒ250.000, Om het financiële risico voor zich zelf zo klein mogelijk te houden wil Batelaan reclamespots door het pro gramma weven. Een aantal sponsors is al sterk geïnteresseerd; enkelen hebben inmiddels toezeggingen ge daan, zodat de financiële kant van de show zo goed als rond is. Het is de eerste keer. dat een der gelijke uitgebalanceerde show op tournee gaat. Het programma duurt twee uur en het bevat cabaret, dans, beat en protestsongs. Dankzij de medewerking van het bedrijfsle ven kan de toegangsprijs bijzonder laag zijn. Voor zijn dansgroep, de Plus-Mi ni's, zoekt Batelaan nog vier meisjes, die aan een balletschool een opleiding hebben gehad. Vier honderd hebben er proefgedanst. De manager heeft er vijf voor zijn groep uitgekozen. Als de show een succes wordt, wil Batelaan in 1968 met een ander, zo mogelijk nog duurdere show op stap om 250 voorstellingen te geven. Er zit nog meer in het vat. De invloedrüke Duitse platenproducer Paul Kuhn heeft belangstelling voor de jonge Hagenaar. Hü heeft Batelaan al uitgenodigd voor een gesprek. Het zit erin, dat daar een aantal platen uitkomt. Franky Frankens eerste optreden was tijdens het Grand Gala dq Disque Populaire in de Amster damse RAI, waar hü met The Young Ones op het platenbal een büzonder goed figuur sloeg. juli wil hij honderd voorstel lingen geven. De voorbereiding heeft drie maan den geduurd. Het draaiboek is klaar en de repetities zijn al in volle gang. De medewerkende artiesten komen allen uit de school van Bate laan: Johnny Lion, Ronny Lake, An dy Star, Franky Franken, de cabare tière Minou ,de protestzanger Ar- mand, de slagwerkster Marja en de beatgroep The Young Ones; verder Nieuwe naam voor The Young Ones gevraagd Johnny Lion weer op Voor Johnny Lion, die met mode ontwerpster-mannequin Sophie van Kleef, als geldbelegging een bouti- De eerste langspeelplaat van The que heeft geopend in de Amster- Young Ones komt weldra op de damse binnenstad, breken drukke markt De lp. waaraan de beatgroep tijden aan. Hij Is uitgenodigd, me- een hall jaar heelt gewerkt, bevat dio december naar Curacao te ko- uitsluitend (zestien) eigen composi- men. Op dit eiland is hij door rijn V. „Sophietje" in ons land met een Manager Herman Batelaan zoekt gouden plaat beloond bijzonder een andere naam voor The Young populair op het ogenblik. SSd ™a1,erVil' a™ .T"" ge" Daarna Saat h'l °P tournee naar noemd. omdat zij de plaatsvervan- het Verre Oosten, waar het publiek cers waren vso Th„ de herinneringen bewaart ANDY STAR naar Italië Zanger Andy Star gaat waarschijnlijk op tournee naar Italië. Teddy Reno, manager van Rita Pavone, is van plan, hem binnenkort uit te nodigen. Rita Pavone is enthousiast over de stem van Andy Star. Zij waren samen in het Amster damse Concertgebouw om opna men te maken voor de tele visieshow Canteuropa. Toen An dy Star moest optreden, lag het Italiaanse meisje in een stoel te slapen. Zij schrok wakker en luisterde geestdriftig naar haar Nederlandse collega. Na afloop paar jaar bracht zij hem staande e tie. gers waren van The Jumping Je wels. Hij vindt „The Young Ones" een te zoete naam voor tieners en nodigt iedereen, die suggesties heeft voor een betere naam, uit hem een briefje te schrijven (Larensestraat 116, Den Haag). „Distant Drums" van de (veron gelukte) Jim Reeves is met een gro te sprong de Engelse hitparade bin nengekomen. Dankzij de Engelse pi ratenzenders wordt in ons land de vraag naar dit Reeves-succes groter. Elvis Presley is (nog steeds) niet T EDEN van de beatclub „The Quanquagenarian" hebben The Outsiders te verslaan. In de Teenbeat-poll als de beste beatgroep van ons land gekozen. Op de tweede en derde kwam hij onlangs in twee catego- plaats kwamen Q 65 en The Motions. rieën als overwinnaar tevoorschijn: The Quanquagenarian wil een bijdrage leveren aan de ontwikkeling als populairste zanger én als van de Nederlandse pop-muziek. Daartoe is de Johann Sebastian Bach filmster. Award ingesteld. Godfried Bomans zal deze prijs eind oktober in De De fanclub van Elvis Presley, Nieuwe Doelen te Gorinchem aan The Outsiders overhandigen, aangevoerd door een jonge Amstcr- De naam Johann Sebastian Bach Award zal mogelijk vraagtekens op- damse ambtenaar, heeft zich ge- werpen. Beat en Bach zün immers moeilijk met elkaar te rümen. Het fuseerd met de Belgische fanclub bestuur van The Quanquagenarian motiveert zün keuze als volgt: de Er Is nu een vaste kern van duizend invloed, die Bach heeft gehad op vele ouderen is even belangrijk als leden' de invloed, die de moderne pop-muziek heeft op de jongere generatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17