Ds. Ntoane: misschien over 30 jaar gezond Zuid-Afrika voor hof van justitie bewapenen negers in VS „WIJ HEBBEN VERTROUWEN IN DE BLANKEN" Alcazar MOSKOU VERWERPT BRITS VREDESPLAN \fda4cfüo4 Nieuwe mode voor aanstaande moeder Prins Claus wijdt zich aan ruimtelijke ordening Mitterrand keert zich tegen Lecanuet VRIJDAG T OKTOBER T)66 Beat hulp Ondergetekende, die graag beat- I voorstellingen wil organiseren ten bate van het Prinses Beatrixfonds, alsmede van slachtoffers van de ramp in Turkije en tot nu toe in zijn pogingen om medewerking niet of onvoldoende is geslaagd, wil graag hulp van degenen die op deze wijze ook iets voor de medemens willen doen. Contact is mogelijk tele fonisch 070 - 391463 (vragen naar hr. Korst) of schriftelijk: Brue- ghelstraat 5, Den Haag. Den Haag Wim Korst Waarheen? Te oordelen naar het schrijven van de heer Vogelaar zou het tijd perk 1618-T9 de glorietijd geweest zijn van de Hervormde Kerk. De Nationale Synode bestond vrijwel uit Contra-Remonstranten, gerug- gesteund door de stadhouder. Geen wonder dat de Remonstranten het moesten afleggen. Mag ik citeren 1940, het belijden der Remonstran ten? „We geloven in de heilige, al machtige God, onze Schepper en Heer, Die allen in zijn liefde wil opnemen, de Bron van alle goeds. We geloven in Jezus Christus, Beel tenis van Gods heilig Wezen en openbaring van Zijn genade. Voor allen is Hij gekomen, voor allen gestorven". Dit klinkt toch bepaald niet „mo dern". Laat de heer V. een Re monstrantse preek lezen en het „mo derne" erin aantonen. Ik wil hem graag materiaal ter leen geven (ben zelf geen Remonstrant). Spijkenisse G. D. van Bueren (Discussie gesloten - red.) Zuid-Afrika De standvastigheid van Zuid-Afri- ka tegenover de Verenigde Naties kan ik alleen maar waarderen. Dat hadden onze politieke leidslieden destijds ook met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea moeten doen. Het gebeurde niet. Vandaar jnze Nieuw-Guineapolitiek wel tot mislukking moest voeren. Rotterdam J. Soetens (Van een onzer redacteuren) I ROTTERDAM Bantoepredi kant ds. G. S. Sekano Ntoane, charmante, gezellige „ou-baas": ,,Ons voel hullie moet die nasie regeer, omdat hullie christen is, beschaaft is, de politieke impli- kasies versta en omdat ons ge loof, dat ons eens in staat gesteld wor te rgeer". Kort en kernach tig, met een onwrikbaar blijmoe dig geloof in de goede bedoelin gen van de blanken, antwoordt deze 62-jarige predikant van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika op de vraag hoe hij zich voelt als niet-blanke in een door een andersoortige min derheid geregeerd land. Niet eenvoudig hem te spreken te krijgen. Gisteren was er gelegenheid ii Rotterdam ten huize van een van d adviserende leden van de Ned. Zuid-Af rikaanse Werkgemeenschap, jhr. P. H. A. Martini Buys, waar ds. Ntoane uit rustte van zijn vermoeiende toernee door Nederland. Samen met prof. dr. J. van der Meulen, hooglerar in Stellen- bosch, spreekt hij iedere avond voor stampvolle zalen in een poging begrip te kweken voor de Zuidafrikaanse situ atie. „Apartheid? Nee. Eigensoortige ont wikkeling, waarin de 12 volkeren van Zuid-Afrika elk hun eigen levenspa troon kunnen vinden. Kijk naar de Transkei. Geen chaos zoals in de VS. de hooggeroemde vrijheid is. Een langzame ontwikkeling en opvoeding uiteindelijk tot een Gemenebest van volken te komen". „Wanneer dat verwezenlijkt wordt? Nu moet ik voorzichtig zijn. Ik ben geen profeet. Dertig, misschien vijftig jaar. Ik heb vertrouwen in de blanken. Er gebeurt al veel. „Zij" hebben een evangelische roeping om ons op te voe den. Uiteindelijk zullen we elkaar den als de Bantoe meer ontwikkeld is. Als dat het geval is, dan behoeven ook geen apartheidswetten meer te zijn. Ik kan naar mijn eigen park gaan, op mijn eigen bank gaan zitten, dezelf de faciliteiten hebben in eigensoortige gebieden. Dit is van mij, dat is van jou. Dat wil ik ook, omdat ik mijn eigen cultuur, mijn taal heb, onder mijn eigen volk wil leven. Gelooft U dat dan alles pais cn Weer gesprek in Genève BRIGHTON/MOSKOU Een vre desplan voor Vietnam, op het Labour- congres in Londen ingediend door mi nister van buitenlandse zaken Brown, is door radio-Moskou onaanvaardbaar genoemd. Het bezwaar van de Sowjetu- nie is, dat in het Britse plan aanvaller en slachtoffer op één lijst worden gesteld. Bovendien lijkt het plan van Brown teveel op de Amerikaanse vre- desvoorstellen. IEen belangrijk punt uit het plan van Brown, dat hij in Brighton ontvouwde, is het beleggen van een nieuwe Ge- neefse conferentie, waaraan ook het tionale bevrijdingsfront, de Vietcong, moet deelnemen. Bij het begin van deze conferentie zullen dan de bombardementen op Noord-Vietnam moeten worden gestaakt. Deze mogen pas worden her vat, als de conferentie geen succes ople vert. Verder mogen er geen nieuwe Amerikaanse voorraden en troepen naar Zuid-Vietnam worden gebracht. Als derde punt noemde Brown het staken van aanvalsacties aan beide kan ten. Dat zou dan de inleiding tot eer bestand zijn. Verder moeten er ir Noord- en Zuid-Vietnam vrije verkie zingen worden gehouden en een am nestie worden afgekondigd voor all< Vietnamezen die bij het conflict be trokken zijn geweest. Toezicht Het vijfde punt betreft het zenden tn een internationale vredesmacht naar Vietnam. Ook zou er een internati onale campagne moeten worden ge voerd om Noord- en Zuid-Vietnam eco nomische steun te verlenen. En tenslot te stelde Brown voor, dat de huidige internationale controlecommissie ver antwoordelijk wordt voor de uitvoe ring van deze maatregelen. „Ik wil beslist geen vergissingen ma ken met over de toekomst te filosofe ren. Dat is gevaarlijk. We krijgen ge lijke kansen in eigen gebieden. Gelijk worden we nooit". KERK Ds. Ntoane spreekt liever niet ov politiek, vooral wanneer de kerk in het geding is. „Vijfenzeventig procent de 1.200.000 leden tellende Bantockerk (bijna zoveel als de blanke kerk: 1.250.000) is voor de huidigie politiek. Maar de kerk als organisatie bemoeit zich niet met politiek, slechts het Evan gelie geldt. Er zijn natuurlijk wel be paalde dingen die af te keuren zijn, maar die zijn van zo ondergeschikt be lang, dat de kerk hierover geen uitspraak doet. En zelfs al lijkt de scheiding in trams, restaurants en letten, om maar een voorbeeld te men, hier in Nederland wel van wi lijk belang, vergeten wordt, dat de niet-blanke het zelf wil. We hebben de keus tussen scheiding blank-zwart of scheiding zwart-zwart. Want war de ontwikkelde niet-blanke iets mag wat de onontwikkelde niet-blanke niet toegestaan is, dan hebben we de apart heid verlegd. En ik kan u verzekeren dat er nog hele vreemde toestanden bij de niet-ontwikkelde zwarten heersen naakt over de straat, dik onder het vet. >u daar toch niet naast willen zit ten of lopen?" LONDEN Engeland zal d< jkwestie-Gibraltar voor het internatio naal gerechtshof van justitie te Den Haag brengen. Dit is gisteren in Lon den bekendgemaakt. Deze Britse stap volgde op het .paanse besluit de douanepost ir Linea te sluiten. De Britse regering heeft gisteren nog in tweede krachtige protestnota inge diend bij Spanje. Volgens haar staat de Spaanse stap gelijk aan een econo misch beleg. Spanje meent dat zij han- in overeenstemming met het ir 1713 gesloten Verdrag van Utrecht waarbij de „rots" aan Engeland werd afgestaan. Het beschuldigde Engeland ervan dat Londen „twee Gibraltars' had gecreëerd, nl. de oorspronkelijke rotsvesting en de landengte, die buiten vestingmuren ligt en waarop Enge land een vliegveld heeft laten aanleg en. Tol verkeer inwonertal van Utrecht HILVERSUM Het aantal ver keersongelukken blijft stijgen, maar de lijn wordt na het „rampjaar" 1964 minder steil. De toeneming bedraagt van 258.600 in 1964 tot 277.300 in 1965. Dit blijkt uit het jaarverslag 1965 van net Verbond voor veilig verkeer. Minder Progressief is ook de stijging van het aantal doden. Was dit in 1964 2375. in 1965 bedroeg het 2465. Dat is een stij ging van 3.7 procent tegen 18.3 procent in 1964. Het totaal aantal slachtoffers, dat in 1964 met 15,5 procent was gestegen, nam vorig jaar met 4.5 procent toe. Dit be tekent. dat de versnelde ontwikkeling s doorgegaan. Ernstig gewonden: van 37.000 tot 38.800; licht gewonden: van 22.200 tot 23.100' Overigens Is er weinig reden tot opti misme. want bet totale aantal verkeers slachtoffers over 1965 staat gelijk met het inwonertal van de stad Utrecht. llllthWUWL ert CÓW§Ï5^ auWma VOOR MODERN HUISHOUDEN Ongeveer honderd Belgische studenten maken een 170 kilo meter lange voettocht van Oost ende naar Leuven. Daar willen zij een volledig Nederlandstalige universiteit. In Zaffelare werd gerust. Vrouwelijke studenten prikten blaren door en verzorgden ver moeide voeten met talkpoeder. Op de vraag of de resterende 25 pro cent van de Bantoekerk dan iets an ders wil en zo ja, of die mening dan geuit kan worden, zegtds. Ntoane, dat dit weer een politieke kwestie is. Hij wandelt liever het pad der kerk af. „Ik kan rustig als niet-blanke een blanke kerk bezoeken. Ik heb er zelfs gepreekt. De samenwerking tussen de kerken is goed, als broeders" (Niet als gelijken, want dat is weer een politieke kwestie). Zo wil hij ook niet ingaan op een gesprek over Luthuli, wanneer dit te politiek dreigt te worden. „Luthuli is mijn broeder in Christus, geestelijk, maar niet lichamelijk. Over zijn inper king? Ik ken de feiten niet". VERZETSMAN Op de debatavond had prof. Van der Meulen, herhaalde malen zijn KP-ver- leden memorerend, het nogal moeilijk met de Bijbelse uitleg van de kastij ding van zijn zoon. Voor Nederland vond hij dat wel nodig, misschien zou den er minder provo's zijn. (Enkelen verlieten de zaal.) Hij merkte nog op, dat voor Transkei ƒ13 miljoen beschik baar was gesteld om blanke handelaars uit te kopen en dat gelijke kansen voor ieder niet onmiddellijk inhoudt dat de blanken hun eigen "verworvenheden en hun Transvaalse staten weggeven. „Ook met de hulp aan onderontwikkel de landen is wel gebleken, dat er niet zoveel dank meer af kan." De NZAW-bijeenkomst was zeer goed be zocht en er was een geanimeerd pu bliek. Ulbricht laat Engelsman vrij BONN De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren onverwacht de En gelsman Arthur Wilbraham vrijgela ten, die vorig jaar november tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het verlenen van hulp aan Oostduitsers die over de mu West-Berlijn wilden vluchten. NEW YORK Een met Peking sym pathiserende Amerikaanse commu-j nistische partij, die nog geen jaar gele- den werd opgericht, heeft gisteren be- kend gemaakt dat zij verdedigingswa pens uitdeelt onder negers in de grote j steden in de hoop dat „eens een Afri kaanse rode garde zal verrijzen". De wapens worden uitgedeeld in Los! Angeles, San Francisco, New York en andere grote steden, zo verklaarde de 25-jarige secretaris-generaal. Michael Laski, op een persconferentie in het hoofdkwartier van de partij, een boek handel in het centrum van de New- Yorkse negerwijk Harlem. Hier hing slechts een portret van Mao Tse Toeng aan de muur. Michael Laski zei, dat de partij nog slechts 1.500 leden telt, maar bolwer ken heeft in de meeste noordelijke ste- MARKTKOOPMAN VERKOCHT MITRAILLEURS AMSTERDAM De politie heeft op het Waterlooplein vijf onklaar gemaak te mitrailleurs in beslag genomen bij een koopman, die vijfhonderd van deze voor de sloop bestemde wapens bij de domeinen had gekocht. De man zag meer brood in verkoop aan particulie- an doorlevering als schroot, een tiental mee naar zijn marktkraam, waarvan er vijf met een flinke winst waren verkocht, toen de politie deze wapenverkoop ontdekte. De koopman kreeg geen proces-ver baal, omdat hij volkomen te goeder trouw zou hebben gehandeld. Geen fraai begin.... MASFROE In het parlement van Lesotho (het pas onafl ankelijk gewor den Basoetoland) is gisteren tumult uit gebroken toen een vertegenwoordiger van Zuid-Afrika namens zijn regering een voorzittersstoel wilde aanbieden. Leden van de oppositiepartij (Con- grespartji) sloegen met hun vuisten op de banken, schreeuwden en wisten zo tweemaal te voorkomen, dat de stoel officieel werd aangeboden- Stakingen De Italiaanse zieken huisartsen zijn gisteren voor drie da gen in staking gegaan voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Zij zullen hun hulp beperken tot noodgevallen. EUROPA'S GROOT AMSTERDAM Nu het al mode is wat de klok slaat en iedere vrouw volop kan kiezen is het goed ook aandacht te besteden aan de vrouw, die druk in de weer is met wieg en baby kleertjes; de aanstaande moe der. Ze behoeft de mode niet te negeren, want voor haar apart is er kleding, die mo dieus, charmant en bovenal be taalbaar is. We zagen dat in de collectie Bodart. Tien jaar ge leden werd deze speciale con- fectieindustrie opgericht en nu bij dit tweede lustrum kon de fabrikant met trots tonen, dat niet alleen de modellerings moeilijkheden overwonnen wa ren, maar ook de prijzen ge daald. De keuze ligt tussen 37.50 voor een modieuze overgooier a la Cardin en voor een feestelijk uitgaansjurkje 90, met vele variaties daartussen. Die overgooiers zijn bijzonder prak tisch. omdat er met jumper of blou se aldoor nieuwe mogelijkheden zijn. De coupe is aangepast door figuur naadjes. die vanuit het lage arms gat uitlopen naar de taille. De rechte ruggen hebben dikwijls een zeer bre de plooi, die gemakkelijk uitgelegd kan worden. Heel mooi zijn ook de rechte jurkjes, met coupenaden van uit de halslijn tot de heup in een schuine richting. Of die in empirelijn met een schuifje op de scheiding van lijfje en rok. waardoor de ruimte naar behoefte verdeeld kan worden. Soms hebben de rokken een diepe plooi opzij vanuit de taille. Rustige tailleurs met jasjes, die iets afstaan of. wat bijzonder geschikt is, een ca- pemaoteltje. Merkwaardig genoeg werd ons verteld, dat dit artikel heel weinig gevraagd wordt, terwijl het toch zo verkieslijk lijkt. De verjonping van de huwelijksleeftijd heeft ook een rol gespeeld bij het ontwerpen. Werden een tiental jaren geleden de maten 44 en 46 het meest gevraagd, nu worden de modellen ook op de maten 3P en 38 gemaakt. De positiekleding is dus niet een wijd kledingstuk maar een aangepast model op de juiste m:.at OVER kleine doch zeer nuttige rie aanmerkelijk verlicht worden. baar kunnen maken. Die zwemba- vertrekjes in het huis pleegt Wel wat sneu zou het zijn als het den die overal aangelegd worden, men gewoonlijk niet te spreken, bij die ene badkamer blijft. Zou de zijn natuurlijk wel nuttig, maar een Maar nu is de badkamer van mi- staatssecretaris ook eens een keertje badkamerplan op nationaal niveau nister Vrolijk in het nieuws. De bad- mogen baaien als hij heel erg moe is ook niet le versmaden. Waarmee kamer dan, die in zijn nieuw depar- is? Blijft de secretaris-generaal en een geheel nieuw recreatieplan ge- tementaal paleis in Rijswijk heel zijn trouwe staf badloos? Wat creëerd zou kunnen worden. Op die geïnstalleerd is. Er zijn massa's zouden de typistes er niet voor ge- manier zou onze jongste departe- mensen die vragen: „Moet dat ven om niet in een overvolle garde- ment historische betekenis krijgen, nou?" Maar ik zou de wedervraag robe de lipjes bij te werken en de Honend is immers vele jaren willen doen: „Wat past nu beter bij een minister van recreatie?" Waar rust men beter uit dan in een bad? Waar wordt meer uit volle borst gezongen dan daar? Oud-minister Beyen heeft eens, het was tijdens een ministersbijeenkomst over de EEG in Noordwij k, een persconfe rentie, die even uitputtend als lang durig werd. beëindigd met de mede deling: „En nu, mijne heren, wens bad te nemen." Bovendien watergolf de kantoorjurk te verwis spreekt uit de badinstallatie ten de- selen voor de petit-robe, waarin vol- partemente een zorgzame geest, gens de mode-experts geen vrouw ons Nederlanders verteld, dat we de stoepen en de ramen schrobden en zeemden, maar slechts des zaterdags In |)«l(l zelf de tobbe instapten. En in de naoorlogse jaren is door woning- inspectrices bitter geweend toen zij ontdekten, dat de douchecel voor ve- len de kolenopslagplaats was gewor- krullen te fatsoeneren maar even de„. Over die tekorten zijn tve, uit- met het weekendkoffertje in de bad- 8eZonderd de groep die aan het on- kamer te glippen en na een verse gewassen zijn een zekere status ver leent, wel heen. We zijn gereed voor de gang naar kan gaan dineren in de stad? Hoe de badkamer. Wanneer de minister Geen mens kan voorspellen hoelang ruw en grauw is de werkelijkheid van sociale zaken het argument van onze ministers nog minister zijn en vergeleken bij dit droombeeld. Ik de volksgezondheid in de kuip gooit, welk een bezwaarde portefeuille ze pleit voor meer badkamers in de kan de kraan van de volksverzeke- zullen moeten overdragen. Bij die ministeries. En als we dan toch aan ring opgedraaid worden en baden van minister Vrolijk zal dan de ver- het installeren zijn, en gros is alles we weldra onder staatstoezicht. Ik frissende badkamer altijd een voordeliger, ook badkamers aan de ben overtuigd dat de produktiviteit pluspunt zijn. Het moeizaam zoeken stations, waar vermoeide en ver- van al die in het bad ontspannen gegadigden zal bij dit ministe- reisde journalistes zich weer toon- werkers enorm zou stijgen. DEN HAAG Prins Claus gaat zich in het bijzonder ver diepen in de problemen van de ruimtelijke ordening. Zo zal hij onder meer aan de discussies op dit gebied gaan deelnemen in de raad van advies voor de ruimte lijke ordening en de rijksplanolo gische commissie. Hij zal echter geen functies in een van de orga nisaties op dit terrein aanvaar den, maar wel zal hij zich op tal van plaatsen in ons land gaan oriënteren. De Prins heeft hiertoe besloten, al dus de Rijksvoorlichtingsdienst, na beraad over de keuze van een werk gebied, waarop hij zijn activiteiten bij uitstek zou willen concentreren. Dat de Prins de voorkeur geeft aan de problemen van de ruimtelijke orde ning, behoeft niet te verwonderen aangezien de Prins grote persoonlijke belangstelling heeft voor deze mate rie. Dit zal dan ook zijn hoofdtaak zijn. Prins Claus heeft de afgelopen we ken tal van bezoeken afgelegd en be sprekingen gevoerd die gedeeltelijk nog een voortzetting waren van zijn oriënterings- en werkprogramma van het vorige jaar. Dit programma was, zoals bekend, gericht op het zich ver trouwd maken met het maatschappe lijk leven in ons land in de ruimste zin van het woord. In antwoord op vragen heeft de RVD nog meegedeeld, dat de Prins zich met name zal gaan verdiepen in de regionale aspecten van de ruimte lijke ordening, zoals industrialisatie plannen, de Delta- en Zuiderzeewer ken, de lucht- en waterverontreiniging en de recreatie. Aan eventuele dis- Namiddagjurkje voor de aan staande moeder tn empirestijl. Het hoge tailleschuifje zorgt dat de ruimte naar behoefte ver deeld kan worden. AKTUEEL Schoolbestuur geen aktie tegen polio ERMELO Het bestuur van de school van de Gereformeerde Gemeen te in Elspeet vindt niet goed. dat de kinderen suikerklontjes met anti-polio- vaccin innemen. De Hervormde school verleent wèl medewerking aan de ac tie om uitbreiding van het aantal kin- derverlammingsgevallen (thans vijf) te voorkomen. De kinderen krijgen de suikerklont jes maandag en dinsdag op school. In de wijkcentra wordt de anti-stof aan de ouders van kleuters uitgereikt. Zui gelingen krijgen het vaccin met een lepeltje vruchtensap. I^RANQOIS MITTERRAND, de man die vorig jaar wist te verhinderen, dat president De Gaulle met een grote meerderheid werd herko zen, heeft definitief gebroken met Jean Lecanuet en diens Democratisch Centrum. Blijkbaar heeft hij besloten, met de communisten in zee te gaan. In een lang interview met 'Paris Match' zei Mit terrand, Lecanuet onder de rechtse politici te rangschikken, omdat deze zich al enkele malen met rechts vereenzelvigd heeft. M,tterand Bü de tweede ronde van de reeds genoemde presidentverkiezingen koos Lecanuet volgens Mitterrand al voor het gaullisme. Men stond toen voor de keuze: De Gaulle of M.tterand, het gaullisme of een verenigd front van ïmf groeperingen. Lecanuet adviseerde zijn volgelingen toen niet op sTtemmen; Eer2$r Iiet hij bliJke". met deze figuur niet erg ge lukkig te zijn. Lecanuet raadde evenmin aan De Gaulle te steunen. Com III II n isf Pil In antwoord op de vraag hoe hij denkt over een confrontatie voor de tv met de leid»r van de communistische partij, Waldeck Roche antwoordde Mitterrand te verwachten, dat zo'n gesprek meer punten van overeenstemming dan meningsverschillen tussen de partijen van lir.ks zou aantonen. K y mms Fel ging hij tekeer tegen degenen die hem ervan beschuldigen 'de ce- vangene van de communisten' te z(jn. 'Leest u maar eens wat het monistische dagblad l'Humanité over mii schrijft', zei Mitterrand 'dan zult u een heel andere indruk krijgen'. hij v5n ,menin8. dat een verbond van alle linkse groene ïijk^machfis^gebaseerd^ 0,> SUCC" 'e8imt' dal

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15