Schipbreukelingen veilig aan boord van de dagboot WILSON SLIKTE BITTERE PIL HEMELS „BEWIJS" TEGEN ZOMERTIJD ERHARD: OVERLEG IN VS MISLUKT Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans Ruim miljoen christenen in Japan kongoTbreekt Jack op Ruby spoedig vrije voeten? 7 DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 Coaster op maidentrip Redding wunderbar (Van een verslaggevers) Vietnam-proces niet welkom in Frankrijk PARIJS Met respect voor Lord Russell, maar waarom houdt hij zijn proces niet in zijn eigen land, Enge land? Met deze opmerking kenmerkte een functionaris van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken giste- ren hoe in Franse officiële kringen ge dacht wordt over de door de 94-jarige Britse filosoof Bertrand Russell voor gestelde „berechting" in Frankrijk van Amerikaanse regeringsleiders wegens in Vietnam gepleegde „oorlogsmisda- I den". Gezien de Franse traditie van het vrije woord is de regering niet van plan een rechtstreeks verbod tegen het voeren van het „proces" uit te vaardi gen, doch er bestaat een wet die het beledigen van Franse of buitenlandse staatshoofden verbiedt. Intussen is be kend geworden dat Lord Russell heeft besloten het proces in maart te houden. Als nieuwe plaats zou nu Stockholm in I aanmerking komen. PARIJS Frankrijk beschikt thans over voldoende plutonium om j een tactische kernbewapening te verwe zenlijken. Dit is gisteren door minister van defensie Messmer bekendge maakt. GRENS SURINAME EN FRANS-GUYANA OPEN PARAMARIBO Besprekingen tus sen Suriname en Frans - Guyanese au toriteiten hebben er tot geleid, dat de grens tussen de beide landen weer is opengesteld. HOEK VAN HOLLAND De dagboot Koningin Wilhelmina heeft gisteren in volle zee zes> schipbreukelingen aan boord ge nomen en met een vertraging van twee uur op de dienstregeling veilig aan wal gezet in Hoek van Holland. Het was een hachelijke operatie geweest. Bij windkracht 5 had de bemanning van de Har- jwich-boot in een motorsloep de schipbreukelingen van de Duitse kustvaarder Realta (299 brt.) ge- haald. Dit schip maakte juist 'haar eerste reis. (Van een correspondent) ROME Italië heeft dezer dagen zijn eerste na-oorlogse experiment met betrekking tot de zomertijd beëindigd. Het aantal tegenstanders van de zomer tijd is zo talrijk, dat het twijfelachtig is. dat de Italiaanse regering dit experi ment door een tweede zal laten volgen. Volgens sommige Italianen voelt Maria ook niet veel voor de zomertijd. Wat is namelijk hun bewijs? Al bijna twee jaar „verschijnt" elke vrijdagmiddag de Madonna aan signora Rosa Quattrini, een huisvrouw uit San Damiano Piacentino. De weke lijkse verschijning vindt altijd stipt op tijd plaats, om 12 uur 's middags. Dan wordt de atmosfeer in het huis van signora Rosa Quattrini vervuld van een bepaalde geur en ziet zij de Madonna, gezeten in een pereboom. Toen in mei de zomertijd werd ingevoerd, verscheen de Madonna pas Bij de Duitse mevrouw K. A. M. om één uur 's middags. Dit veroorzaakte veel verwarring onder de rijke Mahler (45 jaar) barstten de tranen Milanese dames en de eenvoudiger pelgrims, die op vrijdag naar San Damiano los, toen ze in Hoek van Holland aan Piacentino trekken om daar de Madonna te horen spreken via de mond van wal stapte. Zij kon het niet meer ver- Rosa Quattrino met haar grappige plaatselijke dialect. Voor de pelgrims werken. Zij had haar eerste zeereis bleef het 12 uur, wat de parlementariërs in Rome ook mochten bepalen, gemaakt met haar man als kapitein De kranten hebben vol gestaan met brieven van woedende lezers, die op een nieuwe kustvaarder. En dan willen, dat de regering ophoudt met haar pogingen de natuurlijke gang van word je van boord gehaald, omdat zaken te wijzigen, het schip in nood verkeert. De heer Seeling, een van de drie technici, die eveneens het scheepje moesten verlaten, vertelt het verhaal verder: De Realta was van Dagenham in Engeland op weg naar Amsterdam via Antwerpen. In het ruim vervoerde men een rond stuk staal van 24 ton. Toen de zee ter hoogte van het licht schip Noordhinder wat ruwer werd, begon het staal te rollen. Het beukte geregeld tegen de scheepswand. Kapitein Mahler vond de situatie niet meer verantwoord. Hij zond SOS- seinen uit om zijn vrouw en twee kin deren en de drie technici van boord te laten halen. Columbiaans blad door kardinaal verboden BOGOTA De belangrijkste rooms-katholieke krant van Columbia El Catolicismo. dat al 107 jaar bestaat.1 moet verdwijnen, nu kardinaal Concha. de aartsbisschop van Bogota, verdere uitgave verboden heeft. „Het is duidelijk." schreef de kardi naal aan de twee paters die het blad leiden, „dat de ideologische oriëntatie, die u aan de krant hebt gegeven, steeds meer in een verkeerde richting is gegaan. Als aartsbisschop voel ik het mijn plicht tussenbeide te komen." El Catolicismo staat bekend om zijn progressieve inhoud. Het hamert voort durend op toepassing van de besluiten van het Tweede Vaticaanse concilie in Columbia. Het spaart ook de conserva tieve kardinaal Concha zijn kritiek torsloep had te doen met mensen. Gelukkig had men een touwladder meegenomen. Het lukte de zes veilig in de motorsloep te krijgen. Aan boord van de Koningin Wilhel mina was de ergste ellende gauw ver- „Zet u vooral in de krant, dat we grote bewondering hebben voor de Hollandse gastvrijheid", valt de heer Seeling in. „Es war Wunderbar". De zes onfortuinlijke passagiers zijn gisteren nog naar Amsterdam vertrok ken, waar de Realta na lang wachten binnenliep. Het was kapitein Mahler Niet gemakkelijk5eluk' »«nvbedwang te hou- O ;den, toen het weer wat rustiger was. Kapitein J. J. Pikkaert ningin Wilhelmina vertelt De dagboot bevond zich het dichtst bij het in nood verkerende scheepje. Zijn schip lag drie mijl uit de koers. Na enig zoeken (de positie van de kustvaarder was niet duidelijk) vond men de Realta. De operatie van het overnemen van de schipbreukelingen was niet ongevaarlijk. Er stond een straffe wind en de bemanning van de mo- den, toen het weer wat rustiger was. I Het was daar in Amsterdam een blij n de Ko-i weerzien. Sterke verdeeldheid FELLE KRITIEK VAN OPPOSITIE BONN Bondskanse lier Erhard heeft gisteren j in de Bondsdag verklaard, dat de Amerikanen hebben gewei gerd toe te ge ven bij een ge schil over de- viezencompen- satie voor de legering van 210.000 man Amerikaanse troepen in West- Duitsland. „De VS waren niet be reid in te gaan op ons voorstel voor een toekomstige regeling", al dus Erhard die verslag deed van I zijn recente besprekingen met pre sident Johnson. De bondskanselier, die geen de- tails noemde van het Westduitse voorstel, verklaarde, dat de Ame rikanen prefereerden niet vooruit te lopen op het resultaat van de besprekingen tussen Amerika, West-Duitsland en Engeland over het compensatievraagstuk en de Westerse integratie. President Johnson toonde begrip^ voor de moeilijkheden van West- Duitsland, maar hij wees tegelijker tijd op de eigen betalingsba'.anspro- blemen. zo zei Erhard. Bij het debat leverde de oppositie heftige kritiek op de bondskanselier, die zij onbekwaamheid bij de behan- j deling van de veiligheidszaken ver- Margrethe huwt 27 mei 1967 KOPENHAGEN Heel Denemarken vlagde gisteren toen koning Frederlk de verloving van zijn oudste dochter, kroonprinses Margarethe. met de Franse diplomaat graaf Henri de la Bnrt*» de Monpezat officieel bekcnd- j In welingelichte kringen verluidt dat de graaf, die tot op heden Frans ambas- i sade raad in Londen was. na de huwe lijksvoltrekking de titel ..zijne konink lijke hoogheid prins Hendrik van Dene marken" zal worden verleend. Hij zal van de r.k. naar de Lutherse kerk over- Het huwelijk zal op 27 mei van het volgend jaar in Kopenhagen worden voltrokken. weet Namens de christen-democra ten uitte Barzel een krachtig protest tegen deze persoonlijke aanvallen. Alle woordvoerders waren het er echter over eens dat West-Duitsland nauwe banden moet behouden met zowel Frankrijk als de Verenigde Staten. Woordvoerders van de oppositie verweten de regering, dat zij twij fel had laten ontstaan aan de wil van West-Duitsland om zijn finan ciële verplichtingen tegenover ae VS na te komen. Zij vreesden, dat de onderhandelingen Erhard-John- son een nieuwe verslechtering in de betrekkingen met Frankrijk tot ge volg zullen hebben. De regering volgt huns inziens een weifelende politiek op het gebied van de kerndefensie. MET PORTUGAL KINSJASA De Kongolese regering heeft besloten de diplomatieke betrek kingen met Portugal te verbreken. Kon go beschuldigde de regering - Salazar ervan huurlingen in Portugees Angola op te leiden voor subversieve activitei ten in Kongo. Portugal heeft deze' beschuldiging tegengesproken. De Kongolese regering heeft voorts bepaald, dat tot nader order alle buiten landse consulaten moeten worden geslo- Zweedse chr. partij steunt vooral op Pinksterbeweging (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM Eén van de partij en die bij de Zweedse gemeenteraads verkiezingen verleden week relatief be langrijke stemmenwinst boekten is de christen-democratische partij. Hoewel deze nieuwe partij nog wel tot de splin tergroepen moet worden gerekend (cir ca twee procent), zag zij haar stemmen- tal sinds 1964 ongeveer verdubbelen. Een instituut in Stockholm heeft on derzocht, uit welke kerkelijke kringen de stemmen van deze partij (de enige christelijke partij in Zweden) in 1964 kwamen. Het bleek, dat tweederde van het totaal stemmental op deze partij was uitgebracht in plaatsen, waar de Pinksterbeweging domineert. De Pink sterbeweging beschikt ook over het enige christelijke dagblad in Zweden. Uit de onderzoekingen van het insti tuut bleek verder, dat de conservatie- ven en de boerenpartij vooral domine-1 ren. waar de Lutherse Kerk het sterkst is, terwijl de liberalen hun stemmen vooral kregen in plaatsen, waar vrije kerken als de baptisten sterk vertegen woordigd zijn. (Van onze kerkredactie) TOKIO Op de rond hondërd' miljoen Japanners zijn thans meer dan een miljoen christenen. Het aantal protestanten onder hen is het afgelopen jaar geste gen van 444.000 tot 475.000. Dat blijkt uit het zojuist verschenen Jaarboek van de nationale raad van kerken in Japan. Het Jaarboek maakt melding van 114 verschillende christelijke denominaties. Deze versplintering hangt voor een deel met de Japanse neiging tot particu larisme samen. Ook het boeddhisme is verdeeld in talloze groepen. Prof. Koe- mazawa, een jonge Japanse theoloog, die de laatste tijd de aandacht trekt, stelt de zending echter direkt verant woordelijk voor de verdeeldheid der Japanse christenen. „Als er buiten Ja pan niet zoveel denominaties zouden zijn, zouden wij in Japan maar één kerk hebben of in ieder geval minder dan nu." Van de protestanten gaat ongeveer DALLAS (Texas) Het hoog- De verdedigers van Ruby verklaar- gerechtshof van Texas heeft het doodvonnis voor Jack Ruby voor moord op Lee Harvey Oswald (volgens de Warrencommissie de moordenaar van president Ken nedy) herroepen. Beslist werd de zaak opnieuw voor te laten ko men in een ander district dan Dallas, waar het eerste proces plaats vond. IJ-TUNNEL EIND 1968 GEREED AMSTERDAM Er is alle reden om. •verwachten, dat de ÏJ-tunnel eénd '63 in gebruik kam worden genomen. Dit is gisteren meegedeeld in een bijeen komst ter gelegenheid van het feit. dat het precies vijf jaar geleden is dat de werkzaamheden aan deze tunnel begon nen. De kosten hebben tot dusver 134 miljoen bedragen. 43 procent 's zondags regelmatig naar de kerk- Dat is vergeleken met Europa een hoog percentage. Wat de Japanse kerken echter met zorg vervult is, dat de kerkgangers meestal beneden de twintig of boven de vijftig jaar zijn. Velen van hen, die de zondagsschool bezoeken of als opgroeiend scholier tot de kerk behoren, gaan later naar de grote stad en verliezen daar het con tact met de gemeente. Vergeleken met andere landen is het aantal predikanten in Japan ongewoon hoog: gemiddeld één op de zeventig gemeenteleden. Hun inkomen is daaren tegen zeer laag en bedraagt gemiddeld 250 gulden per maand. Vele predikan ten of hun vrouwen moeten daarom nevenberoep uitoefenen, waarbij het kleuteronderwijs het meest in trek blijkt te zijn. den, dat deze beslissing elke kans uitsluit dat de staat moord met boos opzet kan bewijzen. De zaak wordt dan dus teruggebracht tot moord zonder boos opzet, waarvoor een straf van maximaal twee tot vijf jaar kan wor den gegeven. Daar Ruby al bijna drie jaar in de gevangenis zit, is het mogelijk dat hij binnenkort op vrije voeten komt, aldus een der verdedigers van de voormalige nachtclubeigenaar uit Dallas. Marina Oswald, de weduwe van de man die van de moord op Kennedy is beschul digd, verklaarde: „Ik zou niet graag zien. dat Ruby naar de elektrische stoel zou gaan. Ik vind, dat hij al ge noeg gestraft Is". Zoals bekend werd Jack Ruby in maart 1964 veroordeeld voor de moord op Oswald, die in het gehele land op de televisie te zien was. Naar schatting 140 miljoen tv-kijkers zagen hoe hij op 24 november 1963 de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy neerschoot, terwijl deze van de stadsge vangenis naar de districtsgevangenis van Dallas werd overgebracht. Het hooggerechtshof heeft thans het vonnis herroepen, omdat drie rechters van me ning waren dat de getuigenverklarin gen van agenten, die kort na de moord met Ruby spraken, niet als bewijs mochten worden toegelaten. Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de «lElKIÊMÉIMl# spaarbank en alle bankzaken De 18-jarige L. J. V. uit Weesper- karspel is gisteravond dodelijk veronge lukt toen hij te Ankeveen met zijn personenauto in de berm geraakte en met een tegenligger in botsing kwam. BRIGHTON Het Labourcon- gres heeft gisteren de maatrege len van de regering-Wilson met Wie zal gisteravond bij het lezen netten vol ondermaatse snoek, waar- met alle gaven van de goede aarde, van onze krant niet even hebben door de prijs van het klandestiene Het was een hele tocht geweest, teruggedacht aan het uur van onze vlees aanmerkelijk daalde. Een inge- want enig vervoermiddel hadden ze bevrijding? Zo deed ik ook. En nieus stelsel bussenaanbouw op de niet. We wezen het huis. maar een opeens realiseerde ik me. dat er bij enige fiets met echte banden in de kwartier later stonden ze weer op buurt verzekerde melkaanvoer en de stoep: ..Kom er eens bij..." Er de notaris met was een algemene buurtargumente- de karrevrachten suikerbleten, die ring voor nodig om de bewoners we aansleepten, volmaakte het me- van het mannenhuis te overtuigen nu. van onze overvloed. Tenslotte snap- Bovendien hadden de tuinders ten ze het. Maar toch, het verbod straat niet stilgezeten en deden de asperge- tot kopen bleef. „Kom het dan ha- bedden. de komkommer- en slabak- len". zeiden de tuinders. ..Wij kun- de worteltjes onder glas het nen niet iedere dag sjouwen" toen helemaal niet gedanst gezongen is. Integendeel, we liepen de boomgaard met bedrukte gezichten rond en waakten angstvallig voor elk geluid van ratelende houten banden of van de enkele auto, die met een kachel tje achter zich aan. nog onj zou nemen. We wisten het allemaal, dat in een van de huizen ken een wanhopige strijd werd gestre- opperbest, den voor het leven van een jonge vrouw. Vergeefs, de dag na de be vrijding stierf zij. Zo lag de straat in rouw temidden van een feestru moer, dat niet tot ons doordrong. Onze bevrijdende Canadezen ver trokken snel. Ze moesten naar het laatste krijgstoneel op Texel. Het waren Engelsen die hen opvolgden in ons dorp. Moede mannen, die Ita- Komkommers De officieren beraadden zich. zou dat nu wel mogen? Eindelijk hadden we de oplossing. Iec'ere ochtend kwam de kok met het kleine truckje mij ophalen en begon onze tuinentocht. Met een per mit voor de Nederlandse burgeres om in dat voertuig mee te rijden. Voor het smoesje bij aanhouding, zo had ik plechtig verklaard, zou ik Oogden wij begerig naar de blik- .bfvrijtlera, zi) likke- zorgen. Noord Afrika achter de rug baarden bij elk blaadje groen, dat Maar na een week hadden de ze zagen. We hadden er enige tijd groenteneters gewetenswroeging te- voor nodig om het te begrijpen. genover hun minder gelukkige land genoten: „Alle jongens snakken naar een komkommersandwich" zei- lië i hadden. Ze werden gehuisvest half lege huizen van dolledinsdag- vluchters. Schuin tegenover ons kwamen er tien. Een vreemde man- Wat er toen gebeurde is voor mij nenhuishouding. die het strenge ^esteltikhdd^H'et S* met een dan'da' schM,r1 het summum van consigne hadden geen tevensmidde- na^L, Sin?er "eerlijkheid* rijn. Toen J. een dl- voor de proviandering van eigen ge- dorpsmissie naar de kolo- zin. Een paar komkommers extra nel 8Jsaan: d" achterovrrsloa,: voor de Engelsen? Dan het verhaal burgerlijke inmenging >n dat ze niet kopen mochten. militaire zaken en tenslotte ver- len op de Nederlandse markt te ko pen. Wij waren immers uitgehon gerd. Maar. het was een vreemde situatie, dat waren we niet. Er was zo'n levendige ruil tussen de buren, dat ieder wel op een of andere ma nier aan zijn trekken kwam. De een had hout om te stoken en kreeg er aardappelen voor. De ander viste torsten getweeën een enorme mand geheim klaargemaakt! militaire zaken heugd uitriep nu de clou van de I De volgende morgen stond de tuin- feestavond, die op touw gezet was, der met zijn buurman op de stoep: te weten: bergen en bergen kom- Waar die Engelsen waren?" Ze kommersandwiches in het diepste betrekking tot de loon- en prijs politiek onderschreven door ze ven afkeurende resoluties te ver werpen. Wilson leed daarentegen één belangrijke nederlaag en dat was een bittere pil. Het ging hier om een resolutie van Engelands invloedrijkste vakbond, de bond van transportarbeiders, die zich onder leiding van Frank Cousins kraeh- tig verzet tegen de loon- en prijsstop van de regering. In deze resolutie werd geëist dat in de autofabrieken (waar van thans ca. 100.000 arbeiders met ontslag worden bedreigd) tot verkor ting van de werktijd wordt overgegaan in plaats van ontslag. Totalitair Aan de stemming van deze resolutie, die met een kleine meerderheid werd aangenomen, ging een heftig debat vooraf, waarin Frank Cousins waar schuwde: „We moeten bereid zijn de wet te trotseren ais die wet onrecht vaardig is. Op deze wijze raken we verzeild in een soort totalitair bestuur waar ik me op alle mogelijke manieren tegen zal verzetten". Premier Wilson verklaarde na de aanvaarding van de resolutie op de vraag, wat de regering nu zal doen: „Regeren". Kami onderbreekt anti-Soekarno campagne DJAKARTA Indonesische studen-1 tenleiders hebben gisteren gezegd dat zij hun campagne voor het aftreden! van president Soekarno tot morgen heb- i ben onderbroken. Dit was besloten na overleg met mill -1 taire leiders met het oog op de viering van de dag der strijdkrachten. De onlusten van maandag waarbij 62' jongeren werden gewond betekenen volgens de studentenleiders niet hei einde van hun samenwerking met het leger. Intussen wordt het Merdeka-paleis nog steeds bewaakt door rurm duizend militairen, met de bajonet op het ge weer. Natuur? Medici van de Nederlandse vereni ging voor natuurgeneeswijze IJveren al jaren voor het nuttigen van zuive re voedingsmiddelen tot verhoging van onze weerstand tegen allerlei ziekten. Daarentegen worden In toe nemende mate levensmiddelen van hun natuurlijke staat uit omge werkt tot voedings- en genotmidde len, waarin al minder natuurlijks te ontdekken valt. Instanties, belast met het bevorderen van de volksge zondheid hebben aan dit urgenle vraagstuk nog geen aandacht geschonken. Bijna elke week wordt ln Neder land een collecte gehouden ter bestrijding van de een of andere ernstige kwaal. Zo lang men zich uitsluitend bezighoudt met het bestrijden van symptomen, zullen we nooit een stap verder komen. Rijnsburg A. Smit Zuid-Afrika (3) De heer Bruins Slot heeft uit Zuid-Afrika afkomstige mensen dus voorgesteld een „blauwdruk" te ma ken. Wat zal deze moeten bevatten betreffende stemrecht, verkiezingen, om nu maar enkele voorbeelden te noemen? De leuze van de niet-blan- kc is: „one man, one vote", dus ie der gelijk stemrecht Dat is democra tisch. Maar hoe is het gegaan ln alle) vrije staten van Afrika? In Algerije, bijvoorbeeld? De Franse bewoners eruit! Die families woonden daar al vaak een eeuw en hadden meegehol pen aan de opbouw van het land. Hoe ging het in de Soedan? De r.k. werden achtergesteld. Hoe in Egyp te"' Zware bewapening naast voedsel ontvangen uit Amerika. Hoe op Zanzibar? De negers vermoord den er Arabieren Hoe ln Ghana? Lang niet allen zijn daar „prettige en intelligente mensen". Ik geloof, dat de bittere kritiek van een Buskes. een Kater, een Bruins Slot alleen negatief zijnde geen goed resultaat kan hebben. Hoornaar G. j. SwanbonJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7