m m Theoloog van de spiritualiteit Groei veestapel blijft achter PROF. DR. M. VAN RHIJN H W- W- o: B! Nederland plukt wrange vruchten van Euromarkt FORTUIN IN MATRAS Spanje sluit grenskantoor met Gibraltar MUNDI VICTOR Zware straf voor muitende vissers 5 DONDERDAG 6 OKTOBER I9«6 AFZET VAN 1 MILJOEN VARKENS PER JAAR WORDT MOGELIJK (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Over 5 tot 6 jaar zal de Nederlandse afzet van slachtvarkens kunnen oplopen tot 10 miljoen stuks per jaar, wat jaarljjks een waarde vertegen woordigt van b\jna 2,5 miljard. In niet geringe mate zal dit ten goede komen aan onze deviezen- positie. Om deze ontwikkeling veilig te stellen vroeg de heer S. Homburg in de openbare ver gadering van het produktschap voor vee en vlees gisteren om een meer effectieve en preventief gerichte bestrijding van het mond- en klauwzeer in Neder land. Dé varkensproduktie, die thans onge veer 7 miljoen per jaar bedraagt, breidt onvoldoende uit, omdat de jonge boeren met financieringsmoeilijkheden te kampen hebben bij het bouwen bedrijven en bovendien de vrees leeft voor een herhaling van de mond- en klauwzeerepidemie, die dit jaar op vele bedrijven ernstige schade heeft aange richt. De voorzitter vertelde dat op het ogenblik reeds maatregelen worden voorbereid ter voorkoming van de ziek te. Aan deze initiatieven zal zo moge lijk in versnelde mate gewerkt worden. In Duitsland Ook in het Landbouwschap te Den Haag is gisteren over de mond' klauwzeerdreiging gesproken. Meege deeld werd dat in Lingen (Duitsland) tien a twintig boerenbedrijven door de ziekte zijn getroffen. In de dierentuin van Nordhorn (eveneens Duitsland) brak de ziekte ook uit De voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer Lar- dinois, bepleitte een voorbehoedende enting van alle dieren in de grens strook, maar drs. J. Mol, hoofd van de gezondheidscommissie voor dieren vai het Landbouwschap, zei dat de over- Snoep verstandig eet 'n appel Jongensdie politie hielpen beloond VLAGTWEDDE (Gr.) Gerrit Reints (13), Jacob Pals (11) en Johannes Hemmen (11) zijn gisteren door de burgemeester, de heer G. Loopstra, op het gemeentehuis te Sellingen ge huldigd, omdat dank zij de oplettend heid van deze jongens twee Duitse knapen konden worden gearresteerd, die in de r.k. kerk te Ter-Apel de offerblokken hadden gelicht, en bo vendien diverse inbraken hadden ge pleegd en een auto hadden gestolen. Na het „bezoek" aan de kerk in Ter-A pel zagen Gerrit, Jacob en Johannes, dat de Duitse jongens zioh niet ge woon gedroegen. Toen zij op „onderzoek" uitgingen von den ze een tas met inbrekers werktui gen, die ze prompt naar het politiebu reau brachten. Dank zij hun aanwijzingen wist de poli tie de Duitsers te arresteren. De drie helpers ontvingen van de bur gemeester elk een boek en een zak mes. Maand geëist tegen scholier, die man dodelijk aanreed AMSTERDAM Tegen de 19-jarige hts-er J. W. van het N. is voor de Amsterdamse rechtbank gisteren een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist, omdat hij in augustus bij het passeren van een file auto's 'n vlucht heuvel opreed, waarbij de wachtende hoofdmonteur H. Doorenbosch om het leven kwam. Chauffeur vrachtauto onderweg overleden GRONINGEN De 55-jarige heer D. Groeneveld is gistermiddag achter het stuur van een Van Gend en - - Loos-vrachtwagen overleden, terwijl gulden. Met extra krachtsinspanninghij op het Emmaviaduct reed. De wa gen botste tegen een partij rioolbuizen, schoot rakelings langs een viskraam en raakte een wielrijder, die licht gewond naar het ziekenhuis moest worden over gebracht Limburg wil bouw nu helemaal vrij VALKENBURG De provincie Lim burg is thans toe aan een volledige liberalisering van het bouwbeleid. Dit zei de Limburgse commissaris der Ko ningin, dr. Ch. van Rooy, gisteren bij de opening van de vijfde internationale bouwvakbeurs „Modern Bouwen" te Valkenburg. In een toelichting hierop verklaarde gedeputeerde drs. J. Lebens later, dat Limburg vanwege zijn nabuurlanden niet meer of nauwelijks aan bouw- en huurverordeningen kan blijven vast houden. Ze zijn volgens hem uit de tijd. Verkeersmisdrijven nemen toe DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld dat in 1964 vergeleken met 1963 het aantal verkeersmisdrijven met elf procent is gestegen. Het merendeel van de vonnissen be trof rijden onder invloed van sterke drank. In totaal werden 5.852 personen hiervoor veroordeeld. Drassige grond houdt aanleg gasleiding op LEEUWARDEN De Nederlandse Gasunie ondervindt moeilijkheden met de aanleg van aardgasbuizen in het midden van Friesland, waar een lei ding dwars door de provincie naar de IJsselmeerkust bij Hindelopen komt te liggen. Oorzaak hiervan is de drassige grond: de natte zomer heeft de bodem zo week gemaakt, dat de geulen regel matig instorten en de zware werktui gen zich nauwelijks kunnen verplaat sen. De kosten zijn daardoor sterk gestegen. Op sommige plaatsen komt i kilometer leiding op 1 a 2 milj< heid in verband met de toestand van 's lands financiën een enting rijkskosten van ca. 1 miljoen varkens niet verantwoord acht Instorting Groter nog dreigen de moeilijkheden te worden voor de rundveemarkt De prijzen zijn hier tot een minimum ge daald, zodat het produktschap over weegt op korte termijn met marktorde- nende maatregelen in te grijpen in de hoop afzet en prijs voor de producen ten te verbeteren. Tengevolge van het warme jaarsweer, de goede gras groei en de behoorlijke melkprijs hebben vele boe ren het rundvee langer aangehouden dan normaal. Een forse uitstoot valt echter te verwachten, omdat er op de bedrijven veel jong rundvee is. Gaat deze uitstoot tussen half oktober er half november een grote omvang aan nemen. dan wordt gevreesd voor een instorting van de rundveemarbt, wat voor de consument extra goedkoop rundvlees zou betekenen. Tengevolge van de hoge prijzen voor het var kensvlees neemt op het ogenblik het rundvleesverbruik reeds toe. AYLESBURY Vier Britse vissers, die op hun treiler de piratenvlag een doodskop met twee gekruiste been deren hadden gehesen en daarna in een reddingboot waren weggevaren, zijn gisteren in Aylesbury tot gevange nisstraffen variërend van vijf maanden tot tweeëneenhalf jaar veroordeeld. De muiterij deed zich enige tijd gele den voor ter hoogte van de Neder landse kust. De piraten waren door een Westduits schip opgepikt en later naar Engeland gebracht. Resultaten van rechtenstudie (Van c e ondcrwljsredactic) DEN HAAG Van de 849 manne lijke studenten die in de jaren 19541957 hun studie in de rechtsge leerdheid begonnen had na acht studie jaren 83 procent het kandidaatsexamen met succes afgelegd en slaagde 63 pro cent voor het doctoraal examen. Stu denten met het diploma gymnasium- B behaalden gunstiger resultaten dan de alpha's. De slechtste resultaten werden behaald door de groep „andere opleidin gen." Deze gegevens zijn ontleend aan een onderzoek van het CBS. De 80-jarige heer G. Huberts uit Venlo is gistermiddag door een Duitse personenauto aangereden en gedood, toen hij per fiets de weg overstak. Snoep verstandig eet 'n appel „Op een plaats in de „Qtzodli- beta" roert Thomas van Aquino de vraag aan, wat een hoogere beteekenis heeft in het kerke lijke leven: de zielzorg of het Professoraat in de theologie. Wanneer mij de vraag in precies denzelfden vorm werd voorge legd, zou ik niet weten, hoe ik zou moeten antwoorden. Het liefst zou ik in mijn arbeid als Kerkelijk Hoogleeraar beide werkzaamheden willen trachten te verbinden." Prof. dr. M. van Rhijn „Modern Christendom" (1926) pag. 47. ,Jiet wordt voortdurend moei lijker om de eenzaamheid te vin den. - - - Wij zijn telkens te bezet, veel te haastig en te zeer van ons werk vervuld, om de laatste vraag, de vraag naar God, behoorlijk te stellen. Er is te weinig stilte. Wij zouden een vergadering, de trein of de bus kunnen missen! Luther gaf Me- lanchton eens een standje, om dat hij de kunst niet verstond tot eer van God te luieren. Christus zegt het nog anders: „Wat zou het een mens baten, indien hij de gehele wereld won, maar zijn leven zou hij verlie zen?" Als wij, moderne cul tuur-mensen en academici niet oppassen, worden wij allen door deze waarschuwing getroffen. Zonder het verborgen leven met God veruitwendigen en verpul veren wij. Wij verliezen het le- Prof. dr. M. van Rhijn ,£on der Gerechtigheid verlicht ons"(1949) pag.79-80. HET heengaan van prof. dr. Maarten van Rhijn stemt tot droefheid en bezinning. Maar het is geen bezinning, die ons voor 't eerst doet zien wie hij was. Het is de bezinning die ons voor ogen stelt wat hij voor ons, zijn studen ten die zijn colleges zo graag liepen, altijd is geweest en altijd blijven zal: de pastor van achter de college-catheder, de man die het moet erkend tot ver in het gereformeerde kamp door zijn persoonlijke vroomheid invloed heeft uitgeoefend met zijn voordrachten, ont moetingen en gesprekken. Men leze daarvan vooral in het artikel „Maarten van Rhijn: een voorloper" dat prof. dr. D. Nauta in Trouw te zijner herdenking schreef. Als een der zeer weinige niet-hervormden die enige jaren zijn colleges volgde, is het mij een voorrecht te getuigen van wat hij aan ons, jonge studenten, op college schonk. Toen ik in 1940 in Utrecht college begon te lopen, was ik intuïtief geboeid door de per soonlijkheden van Johannes de Groot en Maarten van Rhijn. Door De Groot, omdat ik zijn voordrachten over de Psalmen en het Oude Testament voor de radio had gevolgd; door Van Rhijn omdat hij de promotor was van mijn toenmalige aardrijkskundeleraar W. H. van de Pol, wiens dissertatie „De Kerk in het Leven en Denken var. Newman" (1936) het eerste proefschrift was dat ik geheel las. En ik heb geen spijt van mijn keuze gehad. De Groot bracht ons werkelijk in aanraking niet alleen met de teksten van het Oude Testa ment, maar ook met de wereld en „Umwelt" ervan. Hij kénde Jeruzalem werkelijk, en hij wist op zijn colleges archeologie, exegese en canoniek het Oude Testament ons te bieden als een levende werkelijkheid, waardoor hij ons leerde ademen op het ritme van het he breeuws. Hij maakte, in die voor ons vader land zo zware eerste veertiger jaren, het Oude Testament werkelijk nieuw voor ons! IN VAN RHELJN ontmoette ik mis schien de beste propaedeuse-hoogle- raar die mogelijk was voor een aanko mende student Hij was de eerste die ik geregeld hoorde spreken over Augustinus en Thomas, over Luther en Pascal, over Kier kegaard en Barth. Hij sprak over hen als mensen die hij werkelijk „ontmoet" had, en wier levensverhaal wij nu vernamen uit de mond van één die hun strijd en nederlagen, hun pogingen en telkens weer opnieuw begin nen als het ware méé doorleefd had, terwijl hij toch de distantie van de verteller had. Want Van Rhijn was een groot verteller, die gewijde soberheid aan diep menselijke sug- gestiviteit wist te paren; wiens stem, blik en handgebaar medewerkten om aan de werke lijk groten uit de kerkgeschiedenis gestalte te geven. OE TERECHT schreef ds. E. L. Rui tenberg in de bundel „Ernst en Vre de" over de Luthercolleges van prof. Van Rhijn: „Het eerste college han delt over Luther te Worms. We horen niet alleen, dat Luther er geweest is, maar we zien het voor onze ogen gebeuren. Professor Van Rhijn immers bezit de voor een docent zo waardevolle gave van het plastisch vertellen. Terwijl hij vertelt, worden we zelf verplaatst naar Worms. We zitten met Luther in Johanni- terhof, we staan in de dichtopeengepakte me nigte, om een glimp van „de ketter" op te vangen, als hij zich op weg begeeft naar het gebouw, waar de Rijksdag wordt gehouden. We bevinden ons in de grote zaal van dit gebouw, als Luther weigert te herroepen. We delen in de vreugde van zijn medestanders, steken met hen juichend onze armen omhoog, gevoelen iets van de haat van zijn felle te genstanders, de Spanjaarden, met hun sissend: „Al fuego, al fuego", „In het vuur, in het vuur". En na alle spanning drinken we, terug gekeerd in Johanniterhof, met Luther, die „er door" is, een kan Eimbecker bier." (pag. 25-26.) Hij was geen strenge hoogleraar en hele maal geen „Wissenschaftier" in de enghartige zin des woords. Hij is wat zijn studenten betreft altijd trouw gebleven aan wat hij in zijn inauguratie gezegd had: „Er zijn er onder u, die stellig geen gevaar lopen, dat zij zich aan den boom der kennis zullen ophangen. Maar allen staan wij voor het uitermate raadselachtige vraagstuk van het leven. In geen geval is het ideaal van de positie, die ik nij onder ulieden voorstel, dat van een geleer de, die als een eik op bepaalde tijden zijn eikels laat vallen, zonder zich te bekommeren om de levende wezens die onder hem rondsnuffelen. Van harte hoop ik, dat wij in elkanders leven iets verder zullen komen dan tot in de vestibule." (pag. 50-51) •AT HIJ ONS bijbracht vanuit zyn collegecatheder (hij zat altijd!) was T werkelijke liefde voor de kerk- en dogmengeschiedenis, welke vakken bij hem ineenliepen, waardoor voorkomen werd dat de dogmengeschiedenis al te wijsgerig ge laden werd. Wat hij ons aan theoretische wijsbegeerte misschien te weinig gaf werd volledig vergoed door de wijze waarop hij ons zijn rijke hart opende. Wij leerden door zijn liefhebbende ogen de geschiedenis der kerk mild zien: noch als een geschiedenis van triomf noch als enkel van verval, maar als een worsteling van zon de en genade, waarin het alleen ging om Jezus Christus en Zijn werk. Dat de liefde de meeste was, ook in het gelovig beschouwen van de kerkgeschiedenis, daarvan getuigden, geheel indirect, al zijn colleges. Hij maakte ons langs die weg duidelijk dat de liefde al tijd beter verstaat dan vervreemding en af- keef. Praktische toenadering tot Rome stond in die (eerste veertiger) jaren bepaald niet op zijn program, maar wel was al wat hij over Rome doceerde (ik volgde in 1940-'41 zijn col leges over het eerste Vaticaans Concilie) door- drengd van eerbied voor anderer overtuiging, en hij deed ons verstaan dat wij, om Rome te begrijpen, in ieder geval terug dienen te gaan tot de bronnen van Trente en Vaticanum I. De teksten daarvan heeft hij met ons uit Denzin- ger tekst voor tekst gelezen en vertaald. Zijn commentaar daarop werd gedreven door zijn zeer persoonlijke vroomheid. Want hij was een diep overtuigd NCSV-er, en zijn colleges boden op het hoogste niveau wat de NCSV te bieden had: persoonlijke vroomheid en een geloofsgetuigenis zonder tromgeroffel. Voor hem stond als hij college gaf niet zozeer de aanstaande geleerde voor ogen, zelfs niet de aanstaande theoloog, en niet eens de aanstaande predikant, maar de aanstaande zielzorger. VAN RHIJN was een groot pastor, vooral als hij college gaf. Onze theolo gische inzichten zullen zich conform onze persoon, ontwikkeling, omgeving en tijd gewijzigd hebben, maar dat is niet essentieel in onze verhouding tot professor Van Rhijn. Hij bezat trouwens niet die vreem de eerzucht om mensen te „leren" denken zoals hij zelf dacht Van Rhijn, die de ethische theologie tot op de bodem gepeild had, schatte daarbij het denken maar matig hoog. Want hij was ten volle de theoloog van de spirituali teit En hoe onze ontwikkeling ook zijn loop genomen moge hebben, ik ben er zeker van dat allen die op die rijke woensdag- en vrij dagmorgens zijn gewijde voordrachten hebben gehoord, hem als voorbeeld en steun blijven bewaren in hun hart Onvergetelijk wag Iedere keer weer dm tien uur dat binnentreden: zijn lichte, snelle tred, die kaarsrechte gestalte, dat verlichte gelaat; en wanneer die vriendelijke, suggestieve stem begon te spreken, boeide hij vanaf het eerste moment, en wij wisten dat het een goed en voor ons leven belangrijk uur werd, omdat hij schoon kon mediteren over Bijbel en kerkva- Van Rhijn zal daarom altijd een kaars in ons leven blijven: helder brandend, stil, maar zéér vreugdevol. ANT HIJ KENDE de vreugde. Hij nam niet voor niets op 22 mei 1958 In de Domkerk als hoogleraar afscheid met die schijnbaar lichte, maar in we zen zo diepdoorvoelde woorden: „Het was een feest!" De man die veler leven en le vensworsteling had bestudeerd en ingevoeld, en ons had voorgehouden, suggereerde zelf nooit een hem opgelegd levenskruis of offer, maar beleed bij zijn afscheid de dank aan God voor zijn leven met de woorden: „Mijn leven was een feest, een groot feest" In de tijd waarin Karl Barth de onbetwiste grootmeester was in de hervormde theologie, erkende en doorzag hij volop diens betekenis, maar hij liet niet na op college en in publika- ties ook kritische aantekeningen te maken. Tot in zijn kleine schets „Sören Kierkegaard, een indruk van zijn leven en denken" (1941) schroomt hij niet bedenkingen op te werpen. Maar dat Van Rhijn, die in zijn onderwijs ons altijd de grote lijnen voorhield, Barth in zijn onderwijs voortdurend ter sprake bracht, zegt genoeg. Opvallend was de altijd vreedzame houding die Van Rhijn aannam jegens de gereformeer den. Uit zijn „Handboek voor Bijbelstudie" (1927) blijkt wel hoezeer hij hun werkmethode en studie serieus nam, en allerminst negeerde, hoezeer de uitspraak van de Synode van Leeu warden van de Gereformeerde Kerken in 1920 over de NCSV hem een grote teleurstelling moet zijn geweest. PMERKELIJK is een passage van „Bij de tweeden druk" van zijn „Een Blik in het Onderwijs van Jezus" (1924, 1927) omdat daaruit blijkt dat ook de vriendelijke Van Rhijn onjuiste critici te woord wist te staan; maar tevens blijkt uit het eind van deze passage zijn eerbied voor werkelijke gereformeerde vroomheid: „Ten slotte heeft mijn boek in de Gereformeerde pers eenige beroering gewekt, omdat daar een beschrijving van de orthodoxie der Farizeeërs werd gegeven (blz. 110, 145, 148), die volgens sommigen indirect aan het adres der Gerefor meerden was bedoeld. Terstond toen ik het hoorde, heb ik het in het openbaar ontkend. Maar wat mij het meest verwonderd heeft, is dit, dat men er dit uit heeft afgelezen. Op blz. 110 heb ik uitdrukkelijk gezegd, dat deze tee- kening een carricatuur ook van vrome confes- sioneele orthodoxie gaf. Daarbij blijft het ook nu en ik heb in deze passage in den tweeden druk niets veranderd. Of sommige Gerefor meerden zich er in herkennen, ligt niet voor mijn verantwoording, maar moeten de heeren zelf weten. Voor mij persoonlijk ben ik er zeker van, dat waar Gereformeerd geloofsle ven er geheel anders uitziet." (pag. 17) Nog één opmerking over prof. Van Rhijn en de gereformeerden. Er zou een belangrijke vergelijkende studie te schrijven zijn over de academische rede van prof. Van Rhijn Zon der gerechtigheid verlicht ons (1949) en de rectorale oratie De verflauwing der grenzen (1892) van dr. A. Kuyper. Ondanks zoveel verscheidenheid van persoon, kring en tijd, vertolken beide oraties een protest tegen da relativerende tendenties van de tijd. Een gron dige studie zou kunnen belichten wat over heerst: de verschillen of de overeenkomsten. IJ HET HEENGAAN van prof. Van Rhijn zullen velen gedacht hebben I aan vrat hij ons zo vaak op collega vertelde en voorhield: de woorden dia Luther sprak, toen hij stierf: „Du treuer Gott, du hast mich erlöscht!" Wat Van Rhijn eens over prof. Jonker schreef in de over hem handelende biografie, waarin men Van Rhijn zelf zo goed leert kennen, geldt in sterke mate Van Rhijn: „Denken aan hem is danken." (pag. 181) Vorige maand zag ik in Kopenhagen op het Assistents-Friedhof het graf van Kierkegaard, en wellicht moest ik mede daarom tijdens mijn reis door Scandinavië veel aan professor Van Rhijn denken. Ik wil eindigen met de Duitse vertaling van het lied van Brorson, dat op het graf van Kierkegaard staat, en waar mee Van Rhijn zijn biografie over Jonker eindigt, omdat wij weten dat ook prof. Van Rhijn dat lied zo lief was: Noch cine kleine Zeit, Dann 1st 's gewonnen, Dann 1st der ganze Streit mit eins verronnen. Dann geh zur Ruh' ich ein lm Rosensaale, Und spreche Jesu meln Viel tausend Male. Den Haag. 3/4 oktober 1966 G. PUCHINGER Lijk van man na botsing verborgen (Van i i onzer verslaggevers) HOENSBROEK Een tot nu toe onbekende automobilist heeft zondag avond op de Schuureikenweg te Hoensbroek de 72-jarige heer F. de Cock aangereden, het slachtoffer, dood of levend, in zijn wagen geladen en in Geulle (bij Maastricht) achter een heg gelegd. Een tienjarig meisje ontdekte het lijk dinsdagmorgen. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel. De man droeg geen schoenen, maar zijn sokken waren onbeschadigd. Beroving werd dadelijk uitgesloten, omdat in de zakken 160 werd gevonden. De heer De Cock had zondagavond de woning van zijn dochter verlaten :en wandeling te maken. Toen hij maandagavond nog niet was terug gekeerd, was de politie gewaarschuwd. Sectie heeft uitgewezen, dat de man aangereden. Een inwoner van Hoensbroek meldde zich bij de politie met de mededeling, dat hij op de Schuureikenweg een paar schoenen had gevonden. Op dezelfde plaats ont dekten politiemannen glasscherven, vermoedelijk van de voorruit van de auto, en een metalen ring van een koplamp. Van voordelen weinig te bespeuren MOSKOU Op een terrein in Moskou spelende kinderen keken hun ogen uit toen een oude matras, die zij op een vuurtje hadden gegooid, openbarste en de bankbiljetten naar buiten puilden. De matras, die verscheidene maanden tussen afval op het terrein had gelegen, was van een overleden vrouw. Kennissen wisten te vertellen, dat de vrouw bij verwanten vaak om geld voor een kaars in de kerk bedelde. In de matras zat naar schatting veertigduizend gulden. De meeste bankbil jetten zijn verbrand. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Nederland plukt op het ogenblik wel de wrange vruchten van de EEG, maar van de voordelen valt nog weinig te bespeuren. De Euro pese samenwerking heeft totnog toe voornamelqk prijsverhogin gen opgeleverd. De heer J. van Eibergen, voor zitter van het CNV, sprak van morgen deze woorden mede na mens voorzitter Mertens van het NKV, in de openingszitting van het drie dagen durende congres van de Europese Organisatie van het Internationaal Christelijk Vakverbond in het RAI-congres- centrum. Het is opvallend, dat vooral de zelfstandige beroepsbeoefenaren voordelen toegespeeld krijgen, zoals bijv. de Franse graanboeren, de Duitse kippenfokkers en de Italiaanse si naasappelkwekers. Wanneer niet ook de Europese werknemer duidelijker dan totnogtoe de vruchten kan plukken van de EEG, is dit in strijd met het beginsel van de economische en sociale gelijkmaking. De EEG brengt zichzelf in gevaar, zo vervolgde de heer Van Eibergen. Het is op Europees niveau bijzonder moeilijk, regelingen te treffen tot ver betering van de arbeidsvoorwaarden over de gehele linie. Naar buiten wordt de Westeuropese economie versterkt, maar de innerlijke kracht dreigt ernstig ondermijnd te worden. De mas sa der werknemers komt er niet aan te pas. Hier dreigt het gevaar dat de be volking niet bereid zal blijven de of fers te brengen, die voor verdergaande integratie nodig zijn. Str{jd of overleg Op deze vierde Europese conferentie van het ICV zal nagegaan worden, hoe de Europese vakbeweging haar krach ten kan bundelen. De heer Van Eiber gen deed een beroep op de aanwezige Nederlanders uit overheids- en onder- ncmerskring zoveel mogelijk hun in vloed uit te oefenen op de regeringen en de werkgeversorganisaties van ande re landen, het niet te laten aankomen op strijd, maar vrijwillig te kiezen voor samenwerking en overleg. Voor de Nederlander is samenwer king en overleg ook op Europees ni veau eigenlijk een vanzelfsprekende zaak. omdat in nationaal verband de samenwerking tussen werkgevers, over heid en vakbeweging zowel op sociaal als economisch terrein vele goed resul taten heeft opgeleverd. De heer Van Eibergen wilde niet zonder meer de strijd als enig middel aanvaarden om Europese problemen op te lossen. Deze opvatting blijkt In internationaal ver band bij regeringen en werkgeversver tegenwoordigers echter wel te bestaan. Komt hierin geen verandering dan zal de Europese vakbeweging macht tegen over macht moeten plaatsen, aldus de heer Van Eibergen. Hij noemde het een onaanvaardbare zaak, Indien bij voortgaande integratie over de belangen van de werknemers wordt beslist zonder dat de werkne mersvertegenwoordigers hierbij als vol waardige partner betrokken worden. heeft een rapport geschreven over de Europese positie van de vakbeweging. Aan de hand van dit rapport zal de conferentie zich de komende dagen be zinnen op de driehoeksverhouding over heid, werkgevers en vakbeweging bin nen de EEG. DDR belooft: Luther wordt geen kroongetuige van socialisme BERLIJN De Oostduitse regering is niet van plan, Maarten Luther tot kroongetuige van het socialisme te ma ken, heeft Gerald Göttlng, plaatsver vangend voorzitter van de Oostduitse Raad van State meegedeeld. Maar al leen als wij Luther en de Reformatie vrijwaren van het misbruik door de reactionaire krachten, zij wij in staat zijn betekenis te zien voor onze tijd. Voor het eerst zal de herdenking van de Reformatie in het teken staan van de vrede en de vriendschap der volke zen, aldus Göttlng. Snoep verstandig eet 'n appel LONDEN Spanje heeft zijn doua nekantoor aan de grens met Gibraltar gesloten, vijf dagen voor in Londen de Spaans-Britse besprekingen over de toekomst van de „rots" zullen worden hervat. Als officiële reden wordt ge geven dat er nagenoeg geen handelsver keer plaats heeft. Maar een woordvoer der van de Britse ambassade in Madrid zei, dat deze maatregel duidelijk ge richt is op een economisch beleg van de Britse kolonie, waarop Spanje sedert lange tijd aanspraken doet gelden. Londen heeft officieel geprotesteerd. sigaren van wereldfaam^

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5