PHOTOKINA: I etalage van foto- en filmindustrie Fascisme meer bij tegenstanders Stammentwist beroert Nigeria Amateur wordt het nóg eenvoudiger gemaakt W Sieraad en weldaad Eerste steen voor Eurocontrol Torenflats van vijftig etages voor vijftigduizend mensen Collecte voor vluchtelingen MINISTER SUURHOFF IN BRUSSEL Gesprek met België over wegen vordert NIEUWE BOEKEN deze krant behoort tot Het Kwartet 13 DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 Van een onzer verslaggevers KEULEN Een gigantische etalage van de wereld-foto-en-film- industrie maar vooral van de Duitse. Zo kan men de negende tot 9 oktober durende Photokina in de Keulse Messe-hallen het best betitelen. Groots van opzet is de beurs, die al honderdduizenden liefhebbers tot zelfs uit Amerika heeft getrokken: wil men alles zien dan heeft men tenminste drie dagen nodig, want een snelle tocht langs alle 642 exposanten is alleen al een wandeling van dertig kilometer! Een wandeling overigens, die in alle opzichten dik de moeite waard is. Is het geheel door de veelheid aan produkten wellicht wat onoverzichtelijk, de liefhebber vindt er alles wat hij maar wenst te zien. Misschien niet zo heel veel echt nieuwe dingen (die zijn meestal al weken vóór de beurs hij de fotohandel te vinden), maar hij krijgt er wel zeer gedetailleerd beeld van de wijze, waarop de foto- en film-techniek zich de laatste jaren zeer snel ontwikkelt. Duidelijk blijkt wel, dat er de fabri kanten veel aan gelegen is, het de amateur zo gemakkelijk mogelijk te te maken. De automatische camera's winnen zeer snel terrein en ook ver eenvoudiging bij het inleggen van films in foto- en filmcamera's vindt algemeen voortgang. Terugspoelen van belichte films is in vele gevallen niet meer nodig. Ook het fotograferen met flitslicht is vereenvoudigd. Steeds meer blijken de al geruime tijd in de handel zijnde flitsblokjes opgang te maken. Er is nu zelfs een draaimecha- niek ontwikkeld, dat het mogelijk maakt in vijf seconden vier flits- opnamen te maken. Naast die vereenvoudiging ook ver der gaande perfectie. De Photokina showt voor het eerst camera's met elec- tronische sluiters, waardoor de belich- IC3S De twee-ogige Tessina in zak formaat. Kleiner kan het al haast niet meer, want de afmetingen zijn niet groter dan 28 x 52 x 68 mm. Het beeldformaat is 14 x 21 mm. Een nieuwe Rollei: de Rolleiflex SL 66. Het toestel lijkt veel op de Zweedse Hasselblad, maar wijkt daar toch van af. Onder meer heeft het het voordeel dat de balg naar boven en beneden verstelbaar is voor onthoekingen. Bovendien kunnen de 10 verwisselbare objec tieven (van 50 mm tot 1000 mm tele) omgedraaid worden opgezet, waardoor uitstekend dichtbij opnamen kunnen worden gemaakt. tingstijden nog nauwkeuriger worden. De Parachronic I van Agfa-Gevaert, de Oostduitse Practica en de Contarex van Zeiss Ikon. Op het ogenblik vindt dit systeem alleen nog maar toepas sing in de duurdere camera's. Maar verwacht kan wél worden, dat men er in de naaste toekomst ook gebruik van gaat maken in de goedkopere klassen. Overigens zal ook de amateur voor de ze verfijningen wél moeten betalen. Maar de ervaring heeft geleerd, dat dat voor de meesten geen bezwaar meer is. Zelfs de amateur, die alleen tijdens zijn vakantie zijn plaatjes schiet, betaalt grif driehonderd gulden en meer, waar er een paar jaar terug nog maar een boxje van 25 gulden afkon. In feite heeft hij al die nieuwe verfijningen niet eens nodig, maar hij betaalt ze grif. En de industrie maakt daarvan graag gebruik. Rollei-kleinbeeld Nieuws, dat er op de beurs zeker uitspringt, is wel dat Franke Heidec ke de succesvolle Rollei-serie heeft uit gebreid met de kleinbeeld-Rollei 35, een toestel ter grootte van een sigaret, maar waarmee toch normale kleinbeeld> foto's kunnen worden gemaakt Duide lijk is, dat ook deze fabriek, die steeds hardnekkig vasthield aan de 6 x 6-ca- i plaats zoekt op de zich steeds uitbreidende klcinbeeld-markt. Ten op zichte van de Rollei 16S (halfklein- beeld: 12 x 17 mm), die al geruime tijd in de handel is, is dit een opvallende verbetering. Een tweede ijzer, dat Rollei lur brengt, is de Rolleiflex SL66, een eenogige spiegelreflexcamera, uitgerust met een balg. Uitwendig lijkt hij veel op de Hasselblad. Een andere overeen komst is de prijs (rond de 3000 gulden), zodat hij in de eerste plaats voor de vakman bestemd is. Opvallend is, dat er zoveel camera's zijn, die zo klein zijn, dat men ze ge makkelijk in een vestzak kan stoppen. De nieuwste is wel de (twee-ogige!) Tessina, die werkt met een beeldfor maat van 14 x 21 mm. De afmetingen van de camera zijn onwaarschijnlijk klein: 28x52x68 mm. Ideaal voor spion nen. Evenals trouwens de nieuwe Asa- hi Pentax, die werd uitgerust met een nieuw spiegeloptiek. waarmee men om een hoek kan fotograferen. Super-8 Voor de filmers is het nieuws genlijk allang uit. Super-8 is in deze sector het mode-woord geworden. Ou de dubbel 8-camera's worden er vrij wel niet meer gemaakt. Alle merken concentreren zich nu op super en sing- le-8. Men vindt ze in allerlei prijsklas sen en in allerlei vormen. Een vraag die zich wél opdringt is: wat moeten al die dubbcl-8 filmers met hun projector doen als zij overgaan op super 8. De oude projectoren zijn er niet geschikt voor en het enige lijkt mét de camera ook maar de projector i de hand te doen. Wat de nieuwe projectoren betreft: er zijn verschil lende merken, die door een eenvoudige druk op de knop geschikt zijn te ma- en voor dubbel 8 én super 8-projectie. Opvallend in de filmbranche is het gestegen bereik van de zoomlenzen. De Canon levert al een exemplaar waar de brandpuntsafstand van 1 tot 8 varieert. Op het gebied van dia-projectoren is ditmaal op de Photokina een nog grote re verscheidenheid te constateren dan bij vorige beurzen. Er zijn honderden typen, waarvan er vele volledig geauto matiseerd zijn. Braun is er zelfs met een gekomen, die radiografisch wordt bediend. Er is trouwens ook een came ra, die op deze manier wordt bediend: de Servo-Baldamat (Ideaal voor het ne en van ongedwongen plaatjes). Op het gebied van negatief-materi aal tenslotte is een tendens merkbaar naar een nog fijnere korrel. Zowel bij zwart-wit als bij kleurenfilms. Deze tendens valt meer op dan het streven naar een grotere lichtgevoeligheid, dat bij vorige beurzen in het middelpunt van de belangstelling stond. Attracties Zoals gezegd kan een kort bezoek aan deze negende Photokina slechts een greep opleveren uit een schier ein deloze stroom produkten. Wie zich meer gedetailleerd op de hoogte wil stellen zal er verscheidene dagen voo: moeten uittrekken. Vermoeiend is het wél. Maar rustpun ten zijn er voldoende. Men kan er bi oscopen hezoeken, men kan van de tribune af een kijkje nemen studio van de Westduitse televisie en men kan foto-tentoonstellingen bekij ken (o.m. 10 jaar World Press Foto.). Attractieve trekpleisters van i attractieve beurs, die op grootse wijze laat zien hoe de fototechniek in opmars is! AMSTERDAM De nieuwe Oranjeka lender is weer verschenen. Met instemming van de Koningin en prins Bernhard heeft Pro Juventute voor de twintigste maal deze kalen der, die dertien kleurrijke platen telt van de Koninklijke familie, uit gegeven. Verscheidene afbeeldingen zijn nog niet eerder gepubliceerd. De kalender is het best te karakterise ren als sieraad èn weldaad": de op brengsten worden door Pro Juventu te aangewend om kinderen die extra zorg nodig hebben, in samenwerking met hun ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging, te hei- Naast de Nederlandse is er ook een voor buitenlandse relaties geschikte Oranjekalender 1967 verkrijgbaar:' er zijn kalenders verschenen in het Engels, Frans, Duits en Spaans. De kalender is voor f3.50 verkrijg baar bij alle verenigingen Pro Ju ventute en bij het landelijk bestela dres: Kalenderactie Pro Juventute, Postbus 7101, Amsterdam, postgiro 517400 (verzendkosten f 0,40 ex tra). Het grote nieuws van Rollei: een kleinbeeld-camera (24 x 36 mm), de Rollei 35, die niet groter is dan een sigaret. Voor het eerst is ook de Ameri kaanse firma Bell en Howell uit gekomen met een fotocamera, de Autoload 340. Zoals de naam aan geeft zó uitgerust, dat men er de kant-en-klaar-cassette (Koda- pak) in kan aanbrengen. Moderne vormgeving voor moder ne camera's. Hier de Super 8 30 van Yashica. MAASTRICHT Op het vliegveld Zuid-Limburg is gisteren de ..eerste steen" gelegd voor het eerste Europese verkeersleidingscentrum (Eurocontrol) door de Britse minister van staat, R. Mason. Eurocontrol moet in 1971 ge reed zijn. Dit verkeersleidingscentrum is bestemd voor het luchtverkeer, vlie gend op een hoogte van 6.000 meter of meer. Eurocontrol gaat ca 75 miljoen kosten Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de vesrehijning van de nieuwste Engelse bijbelvertaling, de New English Bible, hebben 1970 gesteld als streefjaar voor volledige verschijning. Het Nieuwe Testament kwam al in 1961 uit. Het Oude Testament en de aprokiefen zijn nu uit de handen der vertalers en onderworpen aan het langdurige proces van controle en correctie. OP ZOEK NAAR LEEFRUIMTE: Werving technici bij Landmacht is een succes DEN HAAG Willem van Dullemen (19) uit Goes plaatste gisteren in het depot in Roermond als duizendste zijn handtekening onder het contract met de krijgsmacht voor het project Tech- nische specialisten. i Dit stelt zich ten doel de jongelui, i die zich tenminste vier jaar aan de j Koninklijke Landmacht verbinden, een I volledige burgervakople iding te j verstrekken naast hun specifieke mili- i taire taak. Deze zal bestaan uit het bedienen van kostbaar en ingewikkeld materiaal. Deze duizendste contractant was voor staatssecretaris Peijnenburg aan leiding op het hoofdkwartier van de Generale Staf in Den Haag het een en ander over het project te vertellen. Hij verklaarde dat de technische specia listen een schot in de roos blijken te zijn met de aantrekkelijke premie, de burgervakopleiding en een vast salaris. De actie, die nu acht maanden loopt, heeft reeds 7.500 aanvragen gekregen. Het streven is in totaal over een 6000 man specialisten te beschikken. De heer Peijnenburg vestigde er nog de aandacht op dat bij voort gaande belangstelling de mogelijk heid niet is uitgesloten dat tot een nog kortere diensttijd wordt beslo ten. Eind volgend jaar wordt de diensttijd van 18 op 16 maanden ge bracht (voor specialisten van 21 op 18 maanden). (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De laatste week van oktober zal in alle Europese lan den een vluchtelingenactie gebonden worden. Een comité onder voorzit terschap van prins Bernhard werkt de laatste plannen uit. Ieder land zal zich Inzetten voor een bepaalde groep; Ne derland voor Tibetanen. Ook de kerken zijn gevraagd te col lecteren, en wel op zondag 30 oktober. Omdat de kerken vaak al bepaalde ver plichtingen hebben voor bijzondere groepen vluchtelingen, zullen zij het geld op eigen wijze kunnen besteden. Gisteren werd medegedeeld dat deze collecte voor de Gereformeerde Kerken moeilijkheden oplevert. Op hervor mingszondag wordt altijd gecollec teerd voor het evangelisatiewerk in het Zuiden. De diakenen werd op de jubileumbijeenkomst verzocht er bij de kerkenraden op aan te dringen de vluchtelingencollecte te houden op 23 oktober of 6 november. De orkaan Inez bereikte giste- stuurder van deze bij een over- ren ook Florida in de Verenigde j stroming gestrande auto door het Staten. In Miami kruipt de be- portierraampje naar buiten om de deur maar gesloten te houden. Drs. R. ZIJLSTRA: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Drs. R. Ztflstra, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, die tot het eind van dit jaar optreedt als voorzitter van het Landbouw schap, heeft gisteren in die laat ste functie een krachtig pleidooi voor het Landbouwschap gehou den. „Men heeft het schap wel eens overblijfsel uit het fascistische tijdperk genoemd. Ik geloof echter, dat de in vloeden van het fascisme zich bij onze bestrijders duidelijker manifesteren dan bij de bestreden instelling zelf', aldus de heer Zijlstra. De voorzitter, die gisteren zijn eerste vergadering van het Landbouwschap leidde, noemde het schap een op wette lijke basis steunend orgaan van samen werking, dat vanuit een vaste overtui ging en als daad van vrije wil tot stand is gekomen. „Dit omdat wij de overtuiging hadden dat mot deze vorm van bundeling van krachten de belan gen van de agrarische werkgever en werknemer het meest effectief behar tigd zouden kunnen worden. Wij zitten hier niet als vreemde, schimmige, on- BRUSSEL Tijdens bespre kingen, waaraan van Nederland se zijde werd deelgenomen door minister J. G. Suurhoff (verkeer en waterstaat), is men gisteren een belangrijke stap verder ge komen in het streven om tot syn- Met dit Japanse Topcon-toestel kunnen drie opnamen per seconde worden gemaakt. Dank zij een electromotor (gevoed door een accu in tas) is het filmtransport geheel geautomatiseerd, waardoor men zeer snel achter elkaan kan afdrukken. (Van een onzer verslaggevers) A MSTERDAM De journalis- ten S. A. Leeflang en W. L. B. L. Rothuizen en de technische tekenaars Rudolf en Robbert Das vinden, dat planologen en archi tecten bezig zijn, een verstikte gemeenschap van ons land te ma ken. Kortom: ze missen elke visie! Wat moet er gebeuren om ons land bewoonbaar te houden? De rijk geïllustreerde paperback „Op zoek naar leefruimte", gisteren verschenen bij de N.V. Uitgeverij A. Roelofs van Goor te Amersfoort, geeft antwoord op l deze vraag. Als betweterige leken heb ben beide journalisten een „handlei ding" samengesteld, die, zo vermoeden wc, echte experts hooguit tot een flau we glimlach zal verleiden. Een enkel voorbeeld: met onze wo ningbouw moeten we een heel andere kant op. Er moet ogenblikkelijk een punt worden gezet achter de bouw van eengezinshuisje met een tuintje voor en achter. Dat is verspilling van grond, die toch al steeds schaarser wordt bij het jaar in, jaar uit groeien de bevolkingsaantal. Voor het duo Leeflang-Rothuizen ligt de oplossing voor de hand: „We moe ten de hoogte in: geen flats van acht of twaalf verdiepingen, maar torengebou wen van vijftig verdiepingen." Zij zien voor hun geestesoog gigantische stads- gebouwen, waarin vijftigduizend men sen kunnen wonen. Feit is, dat hun suggestie in elk geval ruimtebesparend is, maar de vraag blijft of er liefheb bers .zullen zijn om in zo'n gebouw te kruipen... In hun kritiek op de huidige woning bouw zit overigens ook veel waars. Zij veroordelen terecht de fantasieloze chitectuur van de zg. moderne flats, die in ijzingwekkende slagorde worden opgetrokken. Beide schrijvers lopen warm voor avant-gardistische plannen. Zo zijn zij verrukt over het ontwerp van het Rot terdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema. dat voorziet in de bouw van een stad op kunstmatige ei landen in 't IJ-meer bij Amsterdam. Zij voelen ook alles voor de stichting van een satellietstad in de Noordzee' ter hoogte van Scheveningen in de plaats van de bouw van Groot-Zoeter- meer. Voor dit naar hun mening van weinig inzicht getuigende plan heb ben zij geen goed woord over. Tirtsa, door Clara Asscher-Plnkhof. Derde druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. (175 blz., 6,90). Wat is existentialisme, door prof. dr. B. Delfgaauw. Zesde druk. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn (128 blz., ƒ5,90). Aquariumplanten, door prof. dr. H. C. D. de Wit. Tweede, herziene druk. Geïllustreerd. Uitgave Hollandia, Baarn. (359 blz., 17,50). Zwarte moesson, door Willem Brandt. Derde geheel herziene en uitge breide druk van De gele terreur. Uitga ve Hollandia, Baarn. (273 blz., 14,50). Worden als een kind, door Okke Ja ger. Dertigste druk. Uitgave J. H. Kok, Kampen. (49 blz.. 3,95). De drie valken, door Werner Ber- gengrün. Uitgave Bosch Keuning, Baarn. (61 blz., 2,90). De klokkenluider van de Notre Da- e. door Victor Hugo. Tweede druk. Uitgave L. J. Veen, Amsterdam. (435 blz., ƒ3,50). Bodem en grasmat, samengesteld door L. E. M. Klaar. Uitgave Grontmij, De Bilt (126 blz., geïllustreerd, 4.-). Neerlands Volksleven. September nummer, zestiende jaargang. Peinture naïve, 2,50. De zoon van Beëri, door ds. H. Veld kamp. Derde druk. Uitgave T. Wever, Franeker. (211 blz., ƒ8,90). Kerkgangers, door ds. H. Veldkamp. Derde druk. Uitgave T. Wever. Frane ker. (77 blz., 2,50). De dag van de Zoon des Mensen, door ds. H. Veldkamp. Vierde druk. Uitgave T. Wever, Franeker. (121 blz.. ƒ3,90). In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers chronisatie te komen van de uit voering der grensoverschrijdende wegen. Hoewel er nogal wat moeilijkheden zijn (voornamelijk van financiële aard) werden afspraken gemaakt met betrek king tot de wegen E-10 (Antwer- pen-Breda), E-3 (Antwerpen Turn hout, Eindhoven, Venlo) en E-39 (Lum- men, Genk, Elsloo, Kersensheide). Deze afspraken moeten nog in wederzijds kabinetsberaad worden besproken. Een ander belangrijk resultaat van de besprekingen is, dat Nederland in principe heeft ingestemd met de Bel gische wens tot wijziging van het tra- cee van de nieuw ontworpen Schelde-Rijnverbinding. Het overleg zal in januari in ons land worden voortge zet. persoonlijke representanten van een anonieme bureaucratie, maar als mensen die, ieder vanuit zijn positie, de praktijk kennen en als vertrou wensmannen in vrijheid gekozen. En wij werken met een staf, die bereid is zich enthousiast voor deze mooie zaak in te spannen". Drs. Zijlstra zei, dat het Land bouwschap bereid en in staat is voor een gerechte plaats van de agrarische bedrijfstak op te komen „en echt niet alleen voor degenen, die lid zijn van een standsorganisatie of agrarische be- drijfsbond". De voorzitter meende, dat dit besef in veel sterkere mate aanwe zig is dan men uit de kritiek wel eens meent te moeten afleiden. Een aanwij zing daarvoor noemde hij het feit, dat de heffingen van het Landbouwschap over 1965 voor 96 procent zonder enig dwangbevel betaald zijn. „Techniek werd geopend ROTTERDAM Bij de opening van de expositie „Techniek en Bedrijf' in het Stokvis-hoofdgebouw aan het Hei man Dullaertplein heeft adjunct-direc teur H. J. Mulder een rede gehouden over de huidige economische moeilijk heden. Daarbij merkte hij op dat de rentabiliteit van het bedrijfsleven moet worden opgevoerd. Volgens de heer Mulder Is kostenver laging nauwelijks denkbaar en zal dus de productiviteit moeten worden opge voerd. Hij wees op de Verenigde Sta ten waar men met een nog hoger loon peil dan het onze toch er in is geslaagd goedkoper te produceren. Ons hoger onderwijs zou meer op het praktische moeten worden gericht op dat men tot functionele productie kan komen. Misslagen in de investeringen die nog wel eens voorkwamen, kunnen wij os ninet meer veroorloven. We moe ten die machines aanschaffen die ook op langere termijn het hoogst rende ment geven. De handel heeft hierbij een belang rijke taak ook wat betreft service en nazorg van de machines. Dat laatste is vooral van belang nu de meeste bedrij ven geen onderhoudsmensen hebben die bekwaam genoeg zijn deze ingewik kelde machines te repareren en de fa brikant daarvoor niet voldoende mensen heeft. De heer Mulder stelde dat deze service tot nu toe niet naar waarde wordt gehonoreerd. De expositie toont 130 machines hoofdzakelijk voor de metaalindustrie die opgesteld staan (en in werking zijn) in een daarvoor nieuw ingerichte expositieruimte. (Van i redacteuren) jy" OLONEL Gowon, de nieuwe machtheb ber in Nigeria, ziet zich voor een ge weldig probleem geplaatst, nu Hausa's en Ibo's weer met elkaar slaags zijn geraakt. Zijn land dreigt er door uiteen te vallen. Dit zou een slag zijn voor'Afrika, omdat Ni geria met 56 miljoen zielen de volkrijkste Afrikaanse staat is. Kolonel Gowon Jakoeb°? Gowon, die op 19 oktober 1934 in de stad Jos geboren als zoon van een missionaris, is niet in di3- on?dat hu tot geen van beide volksstammen behoort. Het g> ote pnp !?Ao i Hau^a s en ïbo s tot elke pr(js willen voorkomen, dat de ene stam door de andere overheerst wordt. Alles gedaan Gowon heeft sinds hy op 1 augustus aan de kw.am alles gedaan om te voorkomen, oat Nigeria uiteen zou vallen. De leiders van de verschillende gewesten waren hem ai een eindweegs tegemoet geko men in zijn streven naar een federatieve opzet. De zaken zjjn Gowon ech ter uit de hand gelopen, nu de strijdkrachten hem niet meer gehoorzamen J begonnen januari, toen de lbo', een greep naar de macht deden en een centrale regering voor geheel Nigeria naatreeldern Generaal Ironsi nam de macht in handen. nasireeiaen. Hoog opgelaaid Eind juli kwamen echter de mohammedaan se Hausatroepen in actie, omdat zij overheer- er,.-, sinS,door de christelijke stammen in het zuiden dü^enoffeilsi'ef noorden levende Ibo's werden slachtoffers van De stammentwist is nu weer hoog opgelaaid Engeland hond* rptrori«« I hirst^Uen.0^1^8^' G°W°n miliiaire hulP zaI vra«™ omV orde"*

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13