STOP'NTUGER IN UW TANK! Na de roes was de vrede niet zo mooi W .EXTRA Esso Geroofde DC-4 weer veilig in Argentinië Onzekerheid over sociale zekerheid 7 WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 MICHEL VAN DER PLAS KNIPTE VIJF JAAR BIJ ELKAAR TOT EEN DOCUMENTAIRE VAK \EDERLAND 1045/1950: HIJ CONCLUDEERT: r wv Van een onzer redacteuren) AT was de vrede mooi toen het nog oorlog was, en wat werd die vrede geweldig ingehaald of weten we dat niet meerOp vrijdagavond 4 mei 1945 kwam via de radio het vijf lange jaren verbeide nieuws. Met een ontroerde stem zei „de Rotterdammerde thans legendarische omroeper van radio Herrijzend Nederland om precies twee minuten voor negen twee minuten eerder dan de BBC) „Reuter meldt zojuist dat de Duitse troepen in wes telijk Nederland hebben gecapituleerd, ingaande mor genochtend om acht uur De correspondent van de Daily Express seiiide 'zijn blad: j vreugde uitbundiger dan in Nederland Landgenoten, hier het bericht waar we allen zo lang op hebben gewacht. Veldmaarschalk Mont gomery heeft aan generaal Eisenhouwer meegedeeld, dat alle Duitse strijdkrachten in Ne derland, in het noordwestelijk ge deelte van Duitsland en in Dene marken, met inbegrip van Hel goland en de Friese eilanden hebben gecapituleerd. Zij hebben zich overgegeven aan de 21e .Nergens is de Legergroep. Morgen vroeg acht uur zal de capitulatie van kracht worden, voor wat betreft die strijdkrachten die tegenover de 21e Legergroep staan. Landge noten, Nederland is bevrijd, leve het vaderland! Leve onze vor stin! Leve de victorie!" En toch waren er nog mensen, die het niet konden geloven het was te mooi om waar te zijn. Als vorsten BUENOS AIRES De DC-4 die vo rige week door Argentijnse nationa- i listen werd bezet, is veilig terugge- keerd in Rio Gaüegos op het vaste land. Twintig jonge nationalisten dwongen de piloot te landen op de Falkland- eilanden. De gezagvoerder -van het toestel, Fernandez Garcia, verrichtte toen een huzarenstukje door te landen op de renbaan in het centrum van de stad. Het eiland heeft geen vliegveld. Hoewel de DC-4 met zijn landingsge- stel in de modder was gezakt, is Gar- i cia er weer in geslaagd zijn meester- schap te bewijzen door het toestel zonder brokken de lucht in te krijgen. Frontale botsing: vijf gewonden RILLAND BATH Op rijksweg 58 zijn gisteren ter hoogte van Kreekrak- dam een Duitse vrachtauto en een personenwagen frontaal op elkaar ge botst. De vijf inzittenden van de perso nenauto, allen vrouwen op weg naar een bruiloft, werden zeer ernstig ge- I De Duitse wagen, bestuurd door J. M. van H. uit Den Haag, die richting I Bergen op Zoom reed, begon tegen de daargelegen helling in te halen. Bij het bovenste gedeelte botste hij frontaal op de personenwagen, bestuurd door me juffrouw R. N. uit 's-Gravenzande. De vijf dames werden uit de wagen geslingerd. De inzittenden waren me vrouw de weduwe J. van M-N. v. d. B., mejuffrouw E. B.. mevrouw M. v.d. B.-N. (allen uit 's-Gravenzande) en me vrouw Van S. v. d. B. uit Loosduinen. De laatste is voor een spoedoperatie naar een ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De anderen zijn opgenomen in een ziekenhuis te Bergen op Zoom. NIET ALLEEN IN NEDERLAND MAAR OOK BIJ EEG-PARTNERS Een groot gezwel in ons volksleven was de „zwarte han del". Wie geld had kon bij de zwart-handelaar altijd terecht, wie geen geld had, ja, die moest zo niet alles, dan toch veel ont- (Van onze soc.-econ. redactie) ners kunnen als volgt worden samenge- BRUSSEL Niet alleen in Ne derland, maar ook in de andere j< EEG-landen is sprake van onrust en onzekerheid ten aanzien van i de verdere ontwikkeling van de sociale zekerheid. De tijd is daar om gekomen, dat men zich geza menlijk gaat bezinnen. DUITSLAND. Hier zijn bezuinigin- j gen op de staatsuitgaven voor do soci ale verzekeringen nodig gebleken en mén heeft die o.a. gevonden door de inwerkingtreding van een deel der' nieuwe voorschriften inzake de; bescherming van het moederschap tot 1967 uit te stellen. De zorg wordt in de eerste plaats t ingegeven door de economische en fi nanciële aspecten van de ontwikkeling der sociale verzekering. De kosten er van stijgen sneller dan de inkomsten uit de bijdragen. En men weet. aldus de EEG. niet nauwkeurig meer welke wegen men moet bewandelen om de Inkomsten aan de uitgaven aan te pas- Problemen elders i FRANKRIJK. Het vijfjarenplan 1965s=>1970 voorzag in een beperking j van de uitgavenstijging van '18 a 40 procent, maar de eerste ramingen van de te verwachten ontwikkelin-; gen komen reeds op een indexcijfer van 145. Gepleit wordt thans voor een bezuiniging van de uitgaven voor farmaceutische produkten enï ziekenhuisverpleging en voor verno-1 ging van de inkomsten der zieken-1 fondsen door grotere subsidies van het rijk. zieningen een vraagstuk, dat onmtd-j dellijk ingrijpen nodig maakt. De si tuatie van de ziekteverzekering is; het meest zorgwekkend: het tekortj van het nationaal instituut voor ziek teverzekering zal dit jaar ca. 90 a 95 miljard lire bedragen. BELGIë heeft te kampen met een zorgwekkende situatie van de ziekte en invaliditeitsverzekering, waarvan het tekort dit jaar op 3 miljard Bfr. wordt geraamd. Het premiepercenta ge zal worden verhoogd. Ook wil men maatregelen treffen om de uitga ven te verminderen, met name door wijziging in de terugbetaling van de kosten van farmaceutische produk ten, en verder door vermindering van de administratiekosten, beper king van het recht van weduwen, invaliden en wezen op volledige te rugbetaling van bepaalde ziekte kosten en door prijsverlaging van een aantal farmaceutische specialitei- LUXEMBURG. Hier wordt de deel- neming van het rijk aan de 'inancie-i ring van de sociale zekerheid even-1 eens steeds groter. De overheidsuitga-1 ven hiervoor stegen van 11,3 orocent; in 1958 tot 17,32 procent in 1966 van de totale rijksuitgaven. Op 27 november 1945 begon het proces legen ir. A. A. Mus- sert, de leider van de N.S.B. De belangstelling van de zyde van het publiek was groot. Het was niet veel. Het was anders gegaan dan we hadden gedacht. G. J. van Heuven Goedhart schreef na een jaar bevrijding: Wij, die vijf jaar lang droom den van een nieuwe vrijheid, waarin wij samen hard aanpakken zouden, waarin ruim baan zou zijn gemaakt voor jonge, frisse krachten, een storm wind van geestdrift waaien zou door alle muffe ambtelijkheid, de Vrijheid beleefd en gevierd zou worden door een ganselijk vernieuwd volk! Och arm wat is het allemaal tegengeval len. Wij verzakken in een formulieren moeras, waarachter zich, bij ambte naar en publiek, een mate van corrup tie verschanst heeft, die te erg is dan dat zij nog tot onze verontwaardiging spreekt. „Velen vergeten te spoedig wat zij doormaakten, zijn zo vervuld van ei gen belang en leven zo in zichzelven gekeerd, dat oog. oor noch hart meer openstaat voor het leed van anderen, voor de grote nood. stoffelijk, maar vooral geestelijk, waarin soms de naaste buren verkeren. Vraagt gij u ooit wel eens af. waar het meisje is gebleven, dat iedere veertien dagen trouw, onopvallend en ongekend de bonkaarten thuis bracht voor uw zoon. die ondergedoken was?" Vreeindp (ijtl De eerste Canadezen overschreden maandagochtend zeven uur, komend uit Ede, de demarkatielijn en zij wer den ingehaald als vorsten. Die ont vangst viel alle geallieerden ten deel, waar ze zich vertoonden. De Daily Express schreef: „Het Nederlandse volk. zo flegma tiek van aard, verloor volkomen het hoofd, toen het 49e Britse bataljon, uit West Riding. Utrecht binnentrok. De 48 kilometer lange tocht, van het vroe gere front naar Utrecht, werd ge maakt langs wegen, die vol waren met uitbundige mensen, die de troe pen bedolven onder tulpen en serin gen, terwijl overal de kerkklokken bei erden. Zelfs in Parijs hebben we dat niet beleefd." Overal in den lande werden spon taan feesten georganiseerd. Maar on vergetelijk werd hetvrijheidsfeest op de Dam. Onder leiding van Hubert Kui pers zong een koor van vijfduizend jonge stemmen „Wilt heden nu tre den", gevolgd door het eenstemmig aangeheven Wilhelmus. Verscheidene malen werden de sprekers afgewisseld door koorzang en telkens onderbroken door luide toejuichingen. Zo, op een zonnige meidag, aan de vooravond van de vijfde herdenkingsdag van de verraderlijke inval in ons land, vierde Amsterdam zijn bevrijdingsfeest en het was een feest dat ieder, die het beleefde voorgoed bij zal blijven. Feesten Het waren geweldige feesten, over al, in de steden, de dorpen, de gehuch ten en de vlekken. met fraaie prijzen die varieer den van aan papieren toeter tot een echt armband-horloge. Ja. zelfs een „permanent". Met ere-bogen en masten met schilden. Met aan elkaar geregen lege blikjes, die aan hun touwtjes schommelden in de wind en soms een geluid maken, dat je herin nert aan een koe-bel: zonsondergang over Zwitsers joch. Buurt na buurt viert de bevrijding en de een doet het al glorieuzer dan de ander. Wedstrijden voor groot en klein. Kindertjes van drie en vier din gen mee naar prijzen. Twee wurmen, bijna naakt, die een spandoek torsen met de woorden: „O wat een strop, onze textielpunten zijn op". Overal werd het dansen tot diep in de nacht. Het feest scheen maar geen einde te willen nemen. Tot ver in de zomermaanden ging het, in de grote steden, door. Een Haagse journalist luisterde in de tram een typerend gesprek tussen twee leerlingen van een middelbare school af. „Toen zei het meisje: Ik wou. dat het vanavond regende. Dan hoeven we tenminste niet te dansen. Ik wil nu ook wel weer eens een avond thuis zijn. Je wordt daas van al die buurt feesten. Ze lachte niet eens." den des lands van de kansel tot de gelovigen moest zeggen: Ik heb de mis sionaris die mij als kapelaan assis teert, moeten aanraden niet naar Afri ka te gaan, omdat hij in onze parochie binnenkort meer negertjes zal kunnen vinden dan ooit in Afrika!. De kontakten waren hevig. En als een Canadese vriend naar elders ver trok, werd, werd het kontakt vaak per brief voortgezet. In het Engels natuur lijk zoals deze brief van een Amster damse: so. Aai you hef drie letter geraaid, you no raait. Not you forgeth. Wan kom you bek? Effridee automobiel langs striet me denk Bill. No niks neffer. Yoü verre goedNo koet. Aai kan wraait Englsy wel. Aai tink aait go finnis met wryd raaiten. Aait em hepic woor is finish. No vlymboo- men no. No piepel ded mor. Mach kessen good lak in Schuimen. Re member an dc fotograaf. You Kurrel". Maar toch de teleurstellingen ble ven niet uit. Teleurstellingen over wat de tijd aan idealen ons had gelaten. Teleurstelling En dat is dan misschien het nog ergere. Wij reageren niet meer nor maal op onrecht en knoeierij, wij zijn afgezakt naar het peil, waarop de mens de misdaad alleen maar re gistreert, of nog erger, er zijn schou ders bij ophaalt. Elke dag heeft zijn eigen schandaal, en, terwijl wij het in de onderdrukking zo graag hadden over burgerzin en gemeenschaps plicht, maakten wij het met het „ieder voor zich en God voor ons al len" nooit zo bont als heden ten da ge." Een mooie vrede was het een vrede, waarin die Amerikaan, die heel toevallig eens zonder sigaretten zat, alleen maar terecht kon op de „zwarte markt" en daar. misschien zijn eigen, sigaretten kon kopen voor de prijs van 10.— de vijf, ook een vrede, waarin de oubollige advertenties in de kranten verschenen naast de doodsad- vertenties van mensen, die in concen tratiekampen waren gebleven. Wat een teleurstelling. Koningin Wilhelmina sprak op Oudejaarsavond 1946 tot het Nederlandse volk: Mooie vrede het is dc titel gewor den van het boek dat Michel van der Plas heeft samengesteld over de jaren 19451950 (uitgave Amboboeken, Utrecht, 396 blz., ƒ12,90) en dat met ingang van morgen in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Hij heeft het samengesteld uit krantenknipsels, uit toespraken, uit citaten uit boeken en tijdschriften, en geïllustreerd met tien tallen foto's, advertenties, tekeningen, caricaturen en spotprenten. Zo is het geworden een documentaire over Ne derland in de eerste vijf na-oorlogsa jaren, de eerste vijf jaren van de vre de. die zo verlangend was tegemoetge» zien, en die zovele idealen vernietigde. Ht was een vreemde tijd met grote tegenstellingen, waarop te meer de aandacht valt nu de feiten naast el kander zijn geplaatst. Alle zaken, waarover het Nederlandse volk zich eens druk heeft gemaakt en waarvan het de helft al is vergeten, heeft Mi chel van der Plas objectief aan de vergetelheid ontrukt de zuivering, de geldsanering, het Militair Gezag, Linggadjati, Han van Meegeren, de jacht op nylons, het proces tegen de Telegraaf. Het feest, waarmee de vrede werd ingeluid, verloor al gauw zijn glans. Daarom, wat was de vrede mooi toen het nog oorlog was. Weten we het allemaal nog wel? Het is goed, dat we er ona nog eens op gaan bezinnen. Hier bij helpt dit boek. En hierin ligi de grote waarde van Mooie vre de, waaraan dit verhaal is ont* leend. Canadees De tophit in die dagen was: Trees heeft een Canadees, dat Albert de Booy avond aan avond ten gehore bracht en waarvan het refrein door iedereen werd meegezongen: Trees heeft een Canadees O! wat is dat meisje in d'r sas. Trees heeft een Canadees Samen in een .Jeep" en dan vol Al vindt zij dat Engels lang niet Wil zij toch graag weten wat een Kiss is Trees heeft een Canadees O! wat is dat meisje in d'r sas. De Canadezen waren en vogue. Ze werden ook een probleem. En hoe groot dat probleem was, blijkt wel het duidelijkst uit de opmerking van Vrij buiter in Vrij Nederland: Ze noemen ze nou al: Onze Bevrijers. Nee, het was niet zo best. Het Kompas schreef (nog op 16 maart 1946): „Is het niet hemeltergend dat voor enige tijd een geestelijke in het Zui- Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen RUIMTEVAART WANDKAART slechts 75 Ct Fraaie kleurenkaart (63x95 cml) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7