PIKEUR RITMEESTER Een noord voor vandaag Meerderheid in kerken is voor apartheid Kanttekeningen H. Diemer overleden Toespraken van bisschop Bekkers gepubliceerd WOENSDAG 5 OKTOBER 1166 „En leidt ons niet in verzoeking'', leert Christus ons bidden. Ook dat is een merkwaardige bede. Is God dan zo? Daagt Hij ons uit om ons van Hem af te keren, om verstrikt te raken in de vallen van ons eigen hart? Voelen we ons niet veel meer thuis bij de apostel Jacobus die schreef dat niemand mag zeg gen dat hij door God verzocht wordt want Hij brengz nie mand in verzoeking? Hoe zou Christus Zijn eigen Vader in discrediet kunnen bren gen? Ongetwijfeld heeft Hij niet bedoeld dat God een God is die ons in moeilijkheden brengt, alleen maar om te zien of we ze kunnen oplossen. Neen, eerst heeft Hij ons leren beseffen dat we in al het ma teriële van ons leven van God afhankelijk zijn. Dan leert Hij In deze bede leert Hij ons erkennen dat wij te klein en te ons beseffen dat we altijd met schuld beladen voor God staan, zwak zijn om verzoekingen te doorstaan. In deze bede ligt de erkenning dat wij geen kracht hebben. In deze bede belijden wij, dat als God ons niet vasthoudt wij verloren zijn. En daar moeten wij iedere dag weer bij bepaald worden. Want er groeit zo gemakkelijk een geestelijke hoogmoed. We beleven Gods verlossingen. En dan gaan we denken dat wij het zelf er zo goed afgebracht hebben. We steken onbewust de duimen achter ons geestelijk vestje. We menen dat we he le pieten zijn in Gods Koninkrijk. Maar geestelijke hoogmoed is even gevaarlijk als iedere an dere vorm van hoogmoed. Achter hoogmoed ligt de val, ach ter geestelijke hoogmoed de zondeval. Daarom leert de Hei land ons bidden vanuit de zwakheid: Heer leid mij niet in verzoeking, want ik zou vergaan. Houdt mij vast, want anders bezwijk ik. Prof. Reiiiders vervroegd met ontslag (Van onze onderwijsredactie) WAGENINGEN Met ingang van 1 februari 1967, kort voordat zij 65 jaar wordt, heeft mevrouw prof. dr. C. J. Reinders - Gouwentak. hoogleraar in de plantkunde aan de Landbouwhoge school. ontslag gevraagd. Zij maakt dus geen gebruik van het recht op een ambtstermijn tot het zeventigste jaar. Mevrouw Reinders werd op 2 januari 1960 licht gewond bij een aanslag door een Bulgaars student Vorig jaar bracht het plotseling vertrek van de Duitse hoogleraar Braun, die met prof. Reinders was belast met de propae- deuse-opleiding, haar naam opnieuw in het nieuws. Er zou een slechte verstandhouding heersen tr> het geza menlijk gebruikt laboratorium. Niemöller terug uit Zuid-Afrika (Van onze kerkredactie) FRANKFORT In Zuid-Afrika is het binnen de kerken nog altijd slechts een minderheid, die zich verzet tegen de officiële apart heidspolitiek, verklaarde dr. Mar tin Niemöller op het vliegveld bij zijn terugkeer uit Zuid-Afrika. Niemöller heeft een bezoek van en kele maanden aan Zuid-Afrika ge bracht. Hij wilde zo de situatie en in het -bijzonder de positie van de ker- We lezen vandaag: Deuteronomium 26 1-11. Bedroevend TV A EEN emotioneel debat hebben alle senatoren zich gedistan tieerd van ir. Adams. Terecht. De heer Adams spreekt niet rond uit. Hij draaide, tot grote ergernis van de aanwezigen, voortdurend om de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht heen. Adams heeft nog nooit getoond in te zien, dat hij in de oorlogsjaren verkeerd handelde, meenden de fraktievoorzitters in dc Eerste Ka mer. Ook in zijn verdediging heeft Ir. Adams geen open kaart gespeeld. Toen hem het vuur na aan de sche nen werd gelegd, zei hij zich niet meer te kunnen herinneren, of hij destijds anti-Semitische stukken in de Misthoorn heeft geschreven. Het is ronduit bedroevend dat iemand met een dergelijke mentali teit twintig jaar na de bevrijding op-1 nieuw in het Nederlandse parlement zitting heeft en uit zich zelf geen aanleiding ziet heen te gaan. Nóg erger is, dat het bestuur van Tien over rood TN het boekje „Tien over rood" geeft een achttal jonge PvdA-le- dcn zijn visie op de politiek die naar hun mening een socialistische partij moet voeren. Als een groepering on der de naam Nieuw Links wil men de PvdA hervormen. Alle auteurs menen, dat de PvdA voor een socia listische politiek de beste mogelijk heden biedt. Bij de argumenten voor een nieuw links socialisme valt op, dat de auteurs moeite hebben met de of ficiële politiek van deze partij. Hun argumentatie is in veel opzich ten zwak. Het erfelijk koningschap acht men niet meer in deze tijd pas sen. Zo vergelijken ze enkele posi tieve en negatieve beschouwingen over de waarde van de monarchie en kiezen dan voor afschaffing van het erfelijk koningschap, hoewel ze het nog niet mogelijk achten, op grond van alle stukken een volledig oordeel over de regering van ko ningin Wilhelmina en haar dochter Juliana te vormen. Ook ten aanzien van de Navo is de houding tweeslachtig. Men staat in beginsel anders dan de PSP positief tegenover het Atlantisch bondgenootschap, maar Nederland moet uittreden als Spanje lid zou worden of Portugal lid blijft. Naar het ons voorkomt wil Nieuw Links twee zaken combineren die niet te verbinden zijn. Een princi piële linkse koers wordt verbonden aan de wens om in een grote partij, die tot de regering kan worden ge roepen, te blijven. Nieuw Links acht het onjuist te veel compromissen te sluiten. Anderzijds maakt men niet de definitieve stap naar een kleine principiële party als de PSP. Door een linkere vleugel in de PvdA te willen vormen zal men waarschijnlijk de politiek van deze partij niet duidelijker, maar veeleer minder doorzichtig maken. Gemeente ging, dat ook het rijkswegenbouw programma aan bezuinigingen ten offer is gevallen. De verhoging van de opcenten op de wegenbelasting heeft slechts ten doel kostenstijgin gen op te vangen. De zorgen van de wegenbouwers liggen echter meer op provinciaal en gemeentelijk niveau. De overheid heeft toegezegd niet op de open ka pitaalmarkt te lenen: waardoor de gemeente ruimte krijgt, zelf een be roep op de kapitaalmarkt te doen, zij het tegen hoge rente en aflos sing. Vooral de grote steden staan voor geldverslindende projecten. De vraag is nu, of zij voldoende arm slag krijgen om zelf voor de finan ciering te zorgen, gesteld dat zij draagkrachtig genoeg zijn. In het verleden is over het leningplafond veel gekrakeel geweest en bij hoge uitzondering en mondjesmaat werd een gemeente toegestaan dit plafond te doorbreken. Minister Suurhoff zou er goed aani doen zich ook de zorgen van de ge- meentelijke wegenbouw tot de zijne te maken, vooropgesteld dat het om nationale projecten gaat. De ver- i keersvoorzieningen van de grote steden zijn van landelijk belang. Blijft dus een herhaald pleidooi voor meer financiële faciliteiten en een, voor de grote steden naar verhou- ding grotere, uitkering uit provincie en gemeentefonds. OLDEBERKOOP (Fr.) ,Mijn leermeester, professor G. van der Leeuw, heeft eens gezegd ruim twintig jaar geleden): „De zwarte toga is geen kerkelijk gewaad en is daarvoor ook niet geschikt. Het is te hopen, dat wij hiervan ver lost worden en dat we weer over een passend kerkelijk gewaad gaan beschikken." Dit zegt ds. S. Krikke, vrijzin nig hervormd predikant in het Friese Oldeberkoop, wiens witte toga de laatste dagen veel be langstelling geniet. En terecht, want een dominee in het zwart op de kansel is in ons land een ver trouwder beeld. Toch schijnen er in Nederland meer kerken te zijn, waar de predikant een witte toga draagt. Ds. Krikke voelde zich niet ge lukkig met de protestantse ere dienst en hij heeft lang gezocht naar middelen om hier verbete ring in aan te brengen. Via ds. W. Vos uit Rotterdam kwam hij in contact met de Evangelische Mi- chaelsbrüderschaft in Duitsland, die zich bezighoudt met de ver nieuwing van de eredienst. Bij Charlotte Klein in Hessisch Lichtenau is ds. Krikke terechtge komen om een witte toga te bestellen. Deze dame vervaardigt kerkelijke gewaden. De toga bestaat uit een onder- en een bo- vengewaad van trevira-stof. Daar over hangt een handgeweven wol len stola met natuurlijke verfstof fen gekleurd. ..Het witte gewaad heeft geen heilsbetekenis," zegt ds. Krikke, ..maar het is zeker een feestkleed. Het zwart werd alleen gedragen door protestanten vanwege het zondebesef." Toch is de feestelijke witte toga niet de enige vorm van vernieu wing in de eredienst al wordt dit facet door de buitenwereld het eerste opgemerkt. Sinds de komst van ds. Krikke in 1958 in Oldeber koop is er al heel veel veranderd in het schitterende kleine kerkje. De hele eredienst is vernieuwd en er is een nieuwe liturgie geko men. De preek duurt niet langer dan pen kwartier, want ds. Krik ke meent dat „een kort flitsend woord al voldoende is en een nor maal mens niet langer kan luiste ren dan twintig minuten." Elke zondag is er ook een avondmaal, een zogenaamd „open avondmaal" waaraan de hele gemeente staan de rondom de tafel kan deelne- ken met eigen ogen leren kennen en daarbij door lezingen en gesprekken j een bijdrage leveren tot het doorbre-| ken van de verstarde fronten. Volgens Niemöller is Zuid-Afrika1 een land. dat in tegenstelling tot Euro pa een sterk christelijk karakter draagt De kerken laten zich sterk lei den door de opvatting, dat de overheid en instelling van God is, waaraan men zich moet onderwerpen. Dus hou den de kerken zich aan de wetten van de staat en wordt ook op kerkelijk gebied rassenscheiding toegepast. Praktisch geen Bantoe neemt deel aan blanke godsdienstoefeningen. Nauw contact tussen zwarte en blanke gemeenten wordt vrijwel nergens ge vonden. Niemöller zei echter nadrukke lijk, dat een en ander niet bij de wet verboden is en dat de overheid niet ingrijpt, als het gebeurt. Wel moeten predikanten en gemeenteleden, die te gen de kerkelijke apartheid proteste ren. rekenen op represailles. Niemöller verwachtte van Vorster een verscherping van de apartheidspoli tiek, maar, zo voegde hij eraan toe, onrust of een gewapende opstand van de zwarte bevolking behoeft men niet te vrezen. Loetoeli Door een persoonlijke beslissing van Verwoerd een paar dagen voor zijn dood, had de Duitse kerkleider toestem ming gekregen, om Nobelprijswinnaar Albert Loetoeli te bezoeken in zijn banningsoord in Natal. Loetoeli draagt zijn lot op christelijke wijze. Hij ver trouwt op een ontwikkeling ten goede, aldus Niemöller. STUDENTENMARS OP LEUVEN BRUSSEL Ruim vijfhonderd Vlaamse studenten zijn gistermiddag uit Oostende vertrokken voor een „mars op Leuven". In zes dagen zuilen zij via Brugge, Gent, St. Niklaas, Ant werpen en Mechelen naar Leuven lo pen. In elke stad zal een bijeenkomst worden gehouden voer het doel van de mars: de eis tot splitsing van de r.k. universiteit in Leuven in een Neder landstalige en een Franstalige afdeling en overheveling van het Franstalige ge deelte naar Wallonië. Om te kunnen geuren met telt deze Canadees graag 10 dollarcent (34 cent!) neer. Wees blij dat Cr in Nederland woont. U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. /J/A/ .IN HET HELDER GELE BLIKJE PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR Interimrapport Lerarenopleiding als geheel zien Eindexamens beginnen c 18 april DEN HAAG Dc data voor de eindexamens van de middelbare scholen zijn vastgesteld. Het eerste examen (wiskunde h.b.s. A) wordt 18 april afgenomen. NED. HERV. KERK j Beroepen te Nieuw Lekkerland: G. Veldjesgraaf te Nederhemert; te Wad- ]dinxveen «3e p.p.): T. v. 't Veld te Den Bommel: te Tricht: J. v. 't Kruis te Baardwijk-Drunen: te Rotterdam-Zuid- |wijk «wijkgem. Bloemhof): J. Ewoldt te j Bennekom. I Aangenomen naar Suameer: J. Haan stra te Opende (Gr.). e I Bedank! voor Metslawier-Nijawier: kand. L. Doorn te Huizen (N.H.) (nade- ;re beslissing). Emeritaat: Om gezondheidsredenen i heeft ds. Th. G. Vollebregt te Rotter- De examendata zijn: Idam-Kralingen vervroegd emeritaat aan- Gymnasium A en staatsexamen gymna- j gevraagd. (Vervolg van pagina 1) De krant In 1928 nam hij ook het hoofdredac teurschap op zich en sindsdien te meer werd De Rotterdammer de „krant van Diemer". Later werd hij nog de leider van het grote protestants-christelijke dagbladconcern, waarin naast De Rot terdammer ook de Nieuwe Haagse Cou rant, Nieuwe Leidse Courant, Nieuwe Utrechtse Courant en het Dordts Dag blad werden opgenomen. Intussen had hij in 1916 de Christe lijke Bond van Drukkerspatroons opge richt en in die bond behoorde hij van meet af aan tot de meest principiële voormannen. In vele onderhandelings commissies kreeg hij zitting en vooral dan zoals eens is getuigd klonk zijn stem als de brug der samenwer king drêigde in te storten. Met dit alles waren zijn activiteiten niet ten einde. Eind januari 1923 werd hij voorzitter van de Centrale Commis sie in de Typografie, het instrument bij uitnemendheid om geschillen te beslech ten. Meer dan dertig jaar heeft hij het voorzitterschap bekleed. En hoe hij zich van zijn taak had gekweten bleek overduidelijk bij zijn afscheid, toen hem, ook door andersdenkenden grote lof werd toegezwaaid. Baanbrekend Ondanks zijn vele werkzaamheden vond hij nog tijd een baanbrekend boek te schrijven: „De ontwikkeling tot bedrijfsorganisatie", waarin hij zijn denkbeelden over de samenwerking tus sen werkgevers en werknemers ont- vouwde. Ook op politiek terrein heeft hij zich langdurig bewogen. Gedurende drie pe rioden was hij in totaal zestien jaar lid van de Rotterdamse gemeenteraad voor de Anti-Revolutionaire Partij en vier jaar lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hij zou lid van de Tweede Kamer zijn geworden, ware het niet dat hij zich had teruggetrokken. Want deze oer-sterke man werd die cumulatie van arbeid eens te zwaar. Dat was, toen hij aan het eind was gekomen van een verkiezingscampagne. Het deed hem besluiten niet in 's lands vergader zaal een plaats te bezetten. DEN HAAG De staatscommissie opleiding leraren heeft een interimrap- port uitgebracht, waarin wordt gecon cludeerd dat de opleiding voor de ak ten van bekwaamheid van de drie gra den voor het voortgezet onderwijs zo veel mogelijk als een geheel moet wor den gezien. Volgens de commissie zal de leraren-opleiding nieuwe stijl cursussen omvatten van drie, vier en vijf jaar. die achtereenvolgens opleiden voor de derdegraads-, de tweede graads- en de eerstegraadsbevoegd heid. In het laatste jaar is de pedago- gisch-didactische scholing gedeeltelijk in de praktijk. De commissie acht een systematische opzet van de bij- en nascholing een onmisbaar onderdeel van de beroepsopleiding van leraren. Voor de akte van de derde graad moeten twee vakken in gelijke omvang worden bestudeerd. Bij studie voor de tweede of eerste graad worden de vak ken verdeeld in een hoofd- en een bij vak. Mr. Jacob in Hoge Raad: Verwerp beroep republikeinen DEN HAAG Advocaat-generaal mr. P. s'Jacob heeft de Hoge, Raad ge adviseerd de beroepen in cassatie te verwerpen van de vier Amsterdam mers die tijdens een rondvaart van prinses Beatrix en prins Claus uiting j hebben eegeven aan republikeinse ge-| zindheid. Dat gebeurde op 3 juli van het vorig jaar aan de Herengracht Twee van de Amsterdammers, de 34- jarige stenograaf A. de J. en de 45-jari- ge kantoorbediende A. S„ hadden uit een raam een spandoek gehangen met het woord „republiek." De anderen hadden bij datzelfde huis „leve de republiek" geroepen. Zij kwamen in cassatie tegen de vonnissen van de arrondissements rechtbank in Amsterdam van 13 april. Waarbij zij alle vier werden veroor- I deeld tot vijftig gulden of vijf dagen hechtenis wegens verstoring of bedrei- 1 ging van de openbare orde. Eerder had de kantonrechter in de hoofdstad het viertal veroordeeld tot een boete van vijftig gulden of vier I dagen hechtenis. slum A: 19 april: 9.00—10.00 Laujn. 13.30j 15.30 Engels: 20 april: 9.00—11.00 Grieks. 13.3015.30 Frans; 21 april: 9.00—lLOOj GEREF. KERKEN Nederlands. 13 30-15.30 M april: Beroepen te Utrecht-noord 13.30—16.00 Nederlands. werking met de kerken in de provincies (Gelderland en Utrecht en de classis Me- st„a?ise?.J,?ien i tr° en Palembang «IndA, als missionair predikant in Tandjong Karan (Zuid Su- Gymnasium B slum 3: 19 april: 9.0011.30 Algfïbra, 13.30-15.30 Engels; 20 april: 9.GO-11.30 Goniometrie en analytische meetkunde. 13.30—15.30 Frans: 21 april: 9.G0—11.00 Nederlands. 13.3015 30 Duits; 21 april: 9 00—11.30 Stereometrie. 13.30—16.09 Ne derlands. Hogereburgerschool A en staatsexamen 19 april: 9.00-11.30 Engels. 13.30-15.S0 Organisatie en techniek van de handel en handelsrekenen: 20 april: 9.0011.30 Nederlands. 13.3015.30 Engels: 21 april: 9.0012.00 Boekhouden en bedrijfshuis- houdkunde, 13.3015.30 Duits; 24 april: 900—11.30 Frans. 13.30—16.00 Nederlands; 27 april: 9.00—12.00 Boekhouden en be- drijfshuishoudkunde. 13.3015.30 Frans; 28 april: 9.00—11 30 Duits. 1330—15.30 Organisatie en techniek van de handel en handelsrekenen. H<fltereburgerschool B cn staatsexamen hogereburgerschool B: 19 april: 9.00 11.30 Algebra. 13.30—15.30 Nederlands: 20 april: 9.00—11.30 Goniometrie en ana lytische meetkunde. 13.3015.30 Engels: matra): E. Hoogerwerf te Schoondijke; te Leek (Gr.): W. J. de Ruiter te Har- kema-Opeinde: te Wormerveer <vac. drs. P. Noomen): J. Goldschmeding te Dus- Ds. W. Hoogsteen te Haamstede heeft een verband van enkele jaren aange gaan als legerpredikant. Hij woont nu te St. Oedenrode. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Drogenham: M. Heems kerk te Zevenbergen: te Winschoten (accl.): M. Brandes te Meppel. Bedankt voor Barendrecht: K. B. Hol- werda te Zalk en Veecaten. GEREF. GEMEENTEN Zware slag al spoedig verbodendit kon niet uit blijven. Gedurende de oorlogsjaren was hij. althans in het openbaar, tot nietsdoen gedwongen. Maar in de stilte van zijn werkkamer bereidde hij zich vast op de taken, die hem wachtten zodra de Hitler-bende was verslagen. En di rect na 5 mei 1945 begon hij aan de herbouw van „zijn" krant. Enkele maanden heeft hij zich daaraan met alle energie gegeven. Toen meende hij. dat hij het directeurschap en het hoofd redacteurschap aan bekwame jongere krachten moest overdragen. Dat was in 1946. Langer diende hij de organisaties, waaraan hij sterk was verknocht, en die gedeeltelijk zijn levenswerk waren. Maar hij had er voldoende oog voor dat hij ook daar plaats voor anderen diende te maken. In de loop van de jaren vijftig droeg hij zijn laatste functies over. In 1953 richtte hij het Centraal Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Nederland op. Tot kort voor zijn dood was hij, als lid van de redactie-raad, nog aktief aan dit gees teskind verbonden. Een arbeidzaam leven heeft een ein de genomen. Het heeft erkenning ge vonden in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheidingen zullen Hendrik Diemer deugd hebben gedaan. Maar meer vreugde zal hem de zekerheid hebben gegeven dat hij de taken die hij, ziende als een op dracht van God, op zich had genomen in vol vertrouwen in andere handen heeft kunnen leggen. De begrafenis zal zaterdag a.s. ge schieden op de begraafplaats „Oud- Kralingen" aan de Kralingseweg te Rotterdam, na aankomst in de kapel Mr. Piket genoemd als c.h. Kamerlid DEN HAAG Stelde de c.h. vrou wencentrale vorige week voor, een tweede vrouw op te nemen in de Tweede-Kamerfractie van de CHU in de persoon van de advocate mr. Haars uit Breukelen thans wordt ook de naam genoemd van mr. F. H. Piket als toekomstig lid van de Kamer. Hij zou dan de plaats in moeten nemen van mr. J. W. van Gelder, die na de verkiezingen niet terugkeert. Het 39-jarige Haagse gemeente raadslid mr. Piket is een bekend straf pleiter. Het opnemen van mr. Piket in de fractie zou bovendien passen in het voortgaande streven naar verjonging van de c.h. afvaardiging. De heer Piket is sinds kort voorzitter van de protes tants-christelijke fractie in de Haagse Weekendstraf moet maximum kennen UTRECHT De weekendstraf moet een maximum van tien weekends ken nen. Deze straf moet kunnen worden opgelegd voor alle feiten waarop een maximale vrijheidsstraf van een maand o langer staat Als de strafposi- tie geringer is, moet een weekend ge lijk worden gesteld met drie dagen strafpositie. Dit zeggen prof. Riiksen en mr. Beer- ling van het criminologisch instituut van de Utrechtse universiteit, die op verzoek van minister Samkalden het experiment met de weekendexecutie van korte vrijheidsstraffen wetenschap pelijk begeleiden. Deze soort straf kan sinds 1964 in ons land worden opge legd. Een zware slag was het voor hem toen in de meidagen van 1940 als ge volg van het Duitse bombardement en de daardoor ontstane btand het gebou wencomplex van De Rotterdammer] werd verwoest. De krant zelf werd Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatischc pijnen, spit. zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt Bedankt te Zeist: te Klaaswaal: Barneveld. Algesal diep op de weefsels in tot haard van dc pijn (zonder oppervlakkige Aaetekerke: A Holman wMinltrenreUt of Irritatie van dr huid t. swaal: A. W. Verhoef te verlichtend weefsels en spieren tot in dc gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en wclbehagenr 21 april 9.00-12.00 Scheikunde. 1330- M dd.e,^"rf1 vi Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt 1530 Duits: 24 april: 9.00-11.30 Stereo- april: ®00-1130 Engels. 13,30-ttNe- dat r ,hujs a|tijd Mn tube A|g„aI bjj metrie. 13.30—16.00 Nederlands: 27 april: JP EPk iT!o_?iflMNe- hand hebt om zodra hcl nodi8 is de P'i" tc 9 00—12 00 Natuurkunde. 13.30—15.30 2l^apnl^9.00—11.30 Duits. i3Jt>-iö.uu ne jverlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Geloof: de Heer aanwezig hoe weten we niet, vroeger ook niet, maar nu praten we er eerlijk over," citeerde de -,umanist F. Sierksma in zijn her- denkir"--artikel wijlen bisschop Bekkers. Hij had die zin gevon den onder een velletje getyp te aantekeningen van een toe spraak over de transsubstantiatie leer. 7° tekenend voor d" bis schop, die zo'n geweldige indruk heeft gemaakt in ons land en wiens toespraken nu opnieuw ver schenen Z'" „Bisschop Bekkers, negen jaar met Gods volk onderweg", heet de nieuwste uitgave van Ambo-boeken. Het begint met een protestants „in memoriam" geschreven door ds. N. K. van den Ak ker. En naast een aantal rooms-katho- lieke stemmen klinkt ook die van F. Sierksma. Die eerste 90 pagina's van dit boek tonen, hoe men deze bisschop zag. Maar dan volgt de hoofdmoot van dit boek. In 330 pagina's laat bisschop Bek kers zien hoe hij Gods volk en de wereld zag. Zo goed als al zijn redevoe ringen zijn in deze uitgave bijeenge bracht i Er is veel geschreven over bisschop Bekkers, geweldig veel en misschien ook wel gevaarlijk veel, maar toch jui chen we deze uitgave toe. want hier spreekt de bisschop zelf weer. Het zijn vaak tijdredes. met alle tijdelijkheid van dien, maar daar doorheen loopt toch ook een andere draad, een voort durende waarschuwing teeen overschat ting van het eigen inzicht. Ze zijn een opwekking aan de komende generaties om ook eerlijk over het geloof te blij ven praten. De laatste twintig papina's van dit boek zijn gewijd aan zijn dood. aan wat gezegd en gebeden is op de begra fenis. Moest dat erbij? Liever hadden we het boek laten sluiten met het hoofdstuk'„Een schone tijd". De serie pastorale gesprekken kon hij niet meer zelf afsluiten. Hij zond toen vicaris L. Roovakkers. Die moest de mensen „be danken voor hun meedoen". Dat was bisschop Bekkers voluit. Hij was geen dode richtingwiizer. maar de mens die tegen de zoekende wilde zeggen: Ik Bisschop Bekkers, nepen jaar met Gods vo'k onderwee. UI leave Ambo.hoeken. Utrecht. Priis inge naaid f 12,50, gebonden ƒ16,50, 418 pagina's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2