SENAAT DE KEERT ADAMS RUG TOE H. DIEMER OVERLEDEN JAMIN Weemoed-eerbied-dank Nieuwe visie op Vort Kielmansegg Strijder voor sociale gerechtigheid XTcx-norla^ 5 otrtoVr 1%6 47»te jaargang Or DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .6untv»gtich li ghcbtevan mijn harl ia teghanspoat I" I oe Rotterdammer Dordts Dagblad I Haagse Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro '58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i A a een emotioneel debat hebben alle fracties zicli IR. ADAMS gedistancieerd can de senator can de Roeren partij. De beer H. Algra zei: Adams moet zicli diep schamen. Toespraken van bisschop Bekkers gepubliceerd pagina Kernmerk De Jezuïetenpater Cornelis Hubers (38) beweert een revolutionaire motor te hebben uitgevonden. Het Neder landse bedrijfsleven toont er tot nu toe echter weinig belangstelling voor. Alleen Verolme heeft de moeite genomen, het project te bestuderen. Zie pagina 7. •fe Telegram coordr. Sun pagina 13 (Vu DEN HAAG Na een emotioneel dehat Eerste Kamer zich gedistantieerd van ir. Adan van de Boerenpartij. Dok zijn fractiegenoot I niets met deze onverkwikkelijke zaak te maken op de beslissing van het hoofdbestuur, daarna j deze Kamer zal blijven", zei hij. Ir. Adams, om wie het hele debat De herer draaide, hield een verward betoog, (soc.); Van waarin hij voortdurend om de wezen- Bührmann lijke beschuldigingen heen draaide. De- (pae.soc.) e ze houding prikkelde de overige Kamer- op dat de heer Adams de tegen hem leden in hoge mate. De socialisten uitgebrachte beschuldigingen niet had Meester en De Niet. de liberaal Van weerlegd. Zij achtten het niet juist I Riel en mr. Bührmann (c.h.) interum- hem gezien de zware beschuldigingen peerden hem voortdurend ondanks het op collegiale voet te benaderen vooral hebben alle fracties in rle s. «Ie veelbesproken -cnator de lieer Snoek verklaarde willen hebben. ..Ik wa. lit a zal ik beslissen of ik in Van Lieshout (kath.v.); Vos Kiel (lib.): Berghuis (a.r.) (c.h.) Van der Spek i IJmkers (comm.) TV-PROGRAMMA VERRASTE POLITIEK DEN HAAG (Van onze televisieredactie) HILVERSUM Met verras- sende informatie over de figuur van de Westduitse NAVO-genc- raal von Kielmansegg heeft de VPRO-televisie gisteravond op zien gebaard. In aansluiting aan de wens van de P.v.d.A.: „Geen Navo-hoofdkwartier in Limburg als von Kielmansegg mee- komt" was verslaggever Dick Ver kijk erop uitgetrokken meer feiten over diens oorlogsverleden te verza melen. Hij wilde dat ook doen door de algemeen erkende Duitse ex-verzets leider prof. Eugene Kogon en dr. Fa bian von Schlabrendorff te laten ge- tuigen. Voordat zijn reportage op het scherm kwam. verklaarde Dick Ver kijk echter „dat de uitkomst een te- I genstelling was geworden van dat. I wat hij had beoogd. INTEGER Uit deze beide gesprekken zowel als uit een on*- derhoud met ge neraal von Kiel mansegg zelf bleek namelijk dat laatstgenoemde een volkomen in tegere figuur is en was: óók toen hij onder Hitier diende. mtii i Al in 1938 begon zijn wantrouwen jegens de „Führer' te ontstaan en I! gedurende de oorlog heeft hij aan tal van plannen tot liquidatie van Hitier en zijn regime gewerkt. Nazi noch anti-semiet was hij en zijn gelaakte boek over de veldtocht in Polen en Frankrijk is door de censuur van J Goebbels zo veranderd, dat er anti- semitisme uit bleek. Nog tijdens de oorlog heeft hij zich i gedistantieerd van het geschrift dat 1 bedoeld was als een intern rapport waarvoor hij opdracht had gekregen. 1 «n nog voordat hij. verdacht van ver. zet, door de Gestapo werd gearres- teerd en zelfs gemarteld, had hij zich j voor dat boek reeds gerehabiliteerd. I Dick Verkijk moest als een terrier doorbijten eer hij generaal von Kiel- I mansegg zelf iets ten gunste van j eigen persoon kon ontfutselen, maar des te openlijker kwamen zijn twee betrouwbare verdedigers voor hem in 't geweer. REACTIE In de studio was drs. G. Neder- horst fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer aanwezig. Hij verklaarde ronduit, sterk onder de GENÈVE De afvaardiging van communistisch China heeft gisteren in Genève de openingsbijeenkomst van de' 86e zitting van het uitvoerend comité; van de liga van Rode-Kruisvereni-j gingen verlaten uit protest tegen de deelneming van vertegenwoordigers van het Rode Kruis van het „marionet tenbewind in Zuid-Vietnam". indruk te zijn van de nieuwe- feiten hameren van voorzitter Mazure. Het incident met de heer Baas, dat veertien dagen geleden plaats had, raakte al spoedig op de achtergrond. Ir. Adams sprak in eerste instantie over leugens en inferieure verdachtmakin gen. Ik heb ir. Baas nooit met deporta tie bedreigd en dat blijkt wel want hij is nooit gedeporteerd, betoogde de vrije boer. Hierna richtte hij beschuldi gingen aan de andere partijen die zijns I inziens de Boerenpartij beletten om in |de Eerste Kamer op te treden. Ook I verweet hij de senatoren dat zij de officiële goedgekeurde geloofsbrieven negeerden. Voorzitter Mazure had in- middels reeds enkele malen er op gewe- Izen dat ir. Adams zich buiten de orde begaf omdat hij slechts het woord ge- I vraagd had om de beschuldigingen van I de heer Baas te weerleggen. De vrije boer ging echter onverstoor- waren voorgehoud' ii grote waarde te hechten aan het oordeel van de beide vei'dedigers: „Deze onthullingen hadden al eerder uit Bonn dienen te komen; wij zijn onvoldoende voorgelicht". Op de directe vraag of de P.v.d.A. nu de aan de regering verstrekte ver klaring zal intrekken, gaf de heer Nederhorst een ontwijkend antwoord: „Wij zullen de tekst van de inter views graag nog eens nauwkeurig be studeren, misschien verzachten wij ons strenge oordeel. Maar ik blijf het persoonlijk onverstandig vinden dat von Kielmansegg op deze hoge NA- VO-post is gesteld" „Het is en blijft mijn vaste overtui ging, ook na de gewijzigde politiek* omstandigheden, dat Duitsland het na tuurlijk achterland voor onze pluim vee-export is, betoogde hij. Toen hij vervolgens een beschouwing over de Benelux, wilde houden ontnam prof. Mazure hem het woord. Geen recht omdat hij volstrekt* niet toonde spijt te hebben van zijn houding gedurende de bezetting, waarvoor hij later ruim een jaar gevangenisstraf had gekregen en tot 1953 hem het kiesrecht was ont zegd. De socialist ir. Vos achtte onmogelijk de heer Adams in de diverse Kamer commissies op te nemen. Dr. Berghuis (a.r.) wilde voorlopig nog niet zo ver gaan. Hij betreurde het dat de heer Adams niet inzag dat hij een foute opstelling tot hoogste schade van het land in de oorlogsjaren heeft aangeno- Voor vervolg zie pag f niet duur wel heerlijk Soekarno keert zich te»en oktoberrevolte DJAKARTA De ontwikkelingen Vervolgens vroeg de liberaal Baas het woord. Hij zei het incident in de koffiekamer te betreuren. De reactit, van ir. Adams vond hij niet steekhou- j h™;,1?3' t" ""J gedreigd heeft met van de ,aatste weken Djakarl0 bab_ deportatie tam .h hem wel vehgeven ben Soekarno er niet loe gebracht het maarniet vergeten. De voormalige poli-1 moede hoofd neer te lè«"en Voor OOK PSP lSS?USf DeraïJdiik ïïSJlS radio-Djakarta noemde de president xjkjlv f oi mijns inziens het persoonlijk recht Hd gisteren de mislukte staatsereen Verder legde Dick Verkyk nog de ivan deze Kamer te z,jn. aldus ir. Baasvor)g jaar oktober een'verraad va Na een pauze van drie kwartier kre- brochure „Nazi-genei-aal NAVÓ-ge- neraal". uitgegeven door de PSP t®: gen" de "fractieteidëra gelegenheid een gen graaf von Kielmansegg. op tafel verklaring af te leggen, en toonde aan dat grote stukken van de tekst daarin zijn ontleend aan een Oostduits „bruinboek". De heer Bruggeman van de PSP was degene, die hier antwoord gaf. Ook hij toonde zich zeer gegrepen door de onthullingen in de drie ge sprekken gedaan: „Ik wijs erop. dat het Oostduitse bruinboek zeer waar devolle en algemeen juist bevonden feiten gegevi KOEALA LOEMPOER Premier Abdoel Rachnxan van Maleisic heelt ver klaard dat leden van het Indonesische leger de afgelopen weken samen met pro-communistische infiltranten op Noord- Indonesische revolutie. De president hield zijn rede ter ge legenheid van het 21-jarig bestaan van het Indonesische leger. Soekarno drong aan op versterking van de strijd machtonderdelen en politie om het hoofd te kunnen bieden aan onder mijnende activiteiten. "W/IE aan een krant werkt, deze bode van leven en dood, wordt telkens weer ge roepen tot gedenken en doen gedenken. Wij willen bekennen, dat dit ons ook na zovele ja ren nog onverminderd blijft aangrijpen. Want wat is een mensenleven een kostbaar bezit en wat moet zulk een leven, wélk ook, veel heb ben betekend voor engere en wijdere omge ving. En wat zijn woorden dan pover en hoe zeer schieten zij tekort. Wel in het bijzonder is dit het geval, nu wij ons geroepen zien mededeling te doen, in de ze krant die zolang de zijne was, van het ster ven van H. Diemer, een man die ons dierbaar was als vader en tegelijk als voorganger in een brok werk dat èn voor hem èn voor ons een stuk levenswerk was en is geworden. Hoe gaarne zouden we nu zwijgen in wee moed en in eerbied. De Bijbel gewaagt ergens van een lofzang die in stilheid tot God om hoog klimt. Zouden die weemoed en die eer bied nu ook niet de beste verklanking vinden in een afzien van wat starpelend spreken en van wat gebroken schrijven? ECHTER, er is iets waartoe zeker ook nu weemoed en eerbied dringen, en dat is de oprechte en warme dankbaarheid die om verwoording vraagt. Een dankbaarheid bo vendien, die als vanzelf oprijst uit wat deze man voor ons en voor zovele anderen geweest is, en die daar tegelijk boven uit rijst. Hoe velen heeft hij in zijn leven, dat zo lang van veelzijdige werkzaamheid is vervuld ge wees;, niet mogen inspireren en bezielen. Een leven waarin hij zich gaf zoals hij was, om zo, onge acht wie ook, te winnen. Was het bijvoorbeeld niet merkwaardig, dat deze man met blijkbaar even groot gemak voor zitter was van een werknemers- als van een werkgeversorganisatie? En dit niet door tegen stellingen te verdoezelen, maar door vanuit zijn sterke persoonlijkheid met hun aanwe zigheid geen genoegen te nemen. En was het niet opmerkelijk, dat deze eenvou dige zoon uit de dorpspastorie nimmer rechts wetenschap had gestudeerd, maar niettemin tientallen jaren lang saambindend leiding gaf aan een stuk opperste bedrijfsrechtsspraak? Bovendien op een wijze die hooggeleerde ju risten van verbaasde verwondering vervulde. VOOR-de hand ligt het, dat wij, zeker-ook op deze plaats, in herinnering brengen, hoe deze man, die groot was in alles wat hij ondernam en hij ondernam véél in ons land de christelijke dagbladpers een stuwing heeft gegeven, vanuit zijn commerciële en journalistieke capaciteiten, die tot op vandaag haar werking niet heeft verloren. Ook uit het dagbladbedrijf had hij zich bij het klimmen der jaren teruggetrokken. En het be hoorde tot de wijsheid die zijn deel was. dat hij sindsdien niet met zijn geest beslag legde op hen die zijn arbeid mochten voortzetten. Maar hoe opbeurend en soms ook vertroostend was het, hem op de achtergrond te weten, met zijn aandacht en belangstelling. TT ET geheim van dit leven? Naar ons stellig A1 weten geen ander, dan dat het geleefd werd dicht bij. en dagelijks gevoed werd uit, de Bijbel. Van hem gold wat staat in Psalm 22: „Op U hebben onze vaderen vertrouwd". Hoe dikwijls heeft hij ons opgewekt, een hoog standpunt in te nemen tegenover mensen, maar óók. dat dit mogelijk was vanuit een ne derige en vooral ook kinderlijke houding je gens onze God en Heer. Deze levenshouding was het, die hem, boven dien begiftigd met een ontwapenende humor, ertoe bracht alles te zien in de juiste verhou ding en betrekkelijkheid; die hem tegelijk be slist maakte èn beminnelijk; die oorzaak was, dat hij, op welk terrein van het maatschappe lijk leven ook, geen vijanden had. doch alleen vrienden; en die in hem de sociale bewogen heid wekte, waardoor, naar het woord van Je- saja, een mens dierbaarder werd dan fijn goud. AN dit geloof heeft hij vastgehouden, al- tijd en onder alle omstandigheden. Ook dan, wanneer uiterst belangrijke beslissingen moesten worden genomen. Zoals rondom het verbod van onze bladen, dat bewuste loslaten van wat zulk een belangrijk deel van zijn le venswerk was gaan vormen. Hij besefte toen, dat ook een bouwer aan de samenleving soms moet berusten in de afbraak, 8ls wanneer daarmede, althans voorlopig, een hoger doel is gediend. Men moet immers in het geloof ook weten los te laten. Wat overi gens alleen kan. zo men het geloof zélf vast houdt. Dit alles heeft de heer H. Diemer ons. die de volgende generatie zijn, voorgehouden en zelf ook voorgelééfd. Scherper dan ooit staat ons dit voor de geest, nu wij er getuigen van zijn geweest, in weemoed en in eerbied ook, dat hij door de Heer van leven en van dood van dit aardse leven is losgemaakt. Wat ons rest is de dankbare herinnering kan men zich beter wensen? En de ruimte die zo geschapen wordt óók voor de lofzang in stilheid. Tot God. Tot Hem zal alle vlees ko men. „Welzalig hij, dien Gij verkiest en doet na deren, opdat hij wone in Uw voorhoven" (Psalm 65). Borneo zijn gevangen genomen. Volgens de premier handelen de infil- i tranten wellicht zonder toestemming van Djakarta. Op 11 augustus stemde Indo- I nesië erin toe de onverklaarde oorlog te- rlogsmisdaden heeft Sen Maleisië te zullen staken. Rachman De mededelingen over ge-1 wasXTvan. IIJen'ng dat de opstandelingen 3 op Noord-Borneo r--*- neraal von Kielmansegg wil ik nu tot op de draad uitgezocht zien. Ook ik stel de verklaringen van profes sor Kogon op hoge waarde". Op de vasthoudende vx-aag van Dick Verkijk „of de brochure dan niet uit de circulatie dient te worden geno men als zijnde onjuist," antwoordde de heer Bruggeman: „Als de inhoud verkeerd blijkt te zijn. zal dat zeker gebeuren." de ------ graag confrontatiepolitiek van Indonesië wordt beexndigd. De laatste tijd hebben zij hun De Tweede Kamer heeft gis teren opnieuw gedebatteerd over de strafonderbreking van de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages. De liberale afgevaardig de mr. C. Berkhouwer was de eerste van acht sprekers. ROTTERDAM Na een kort stondige ziekte is gisteravond, 87 jaar oud, in ziekenhuis ,,Eudokia" overleden de heer H. Diemer, oud-directeur hoofdredacteur van De Rotter dammer-bladen. Met zijn ver scheiden is een pionier op het ge bied van de christelijke bedrijfs organisatie heengegaan, een man die zolang het voor hem dag was, de verbreiding van de christelijke levensidealen daadwerkelijk heeft voorgestaan, een self-made man, die met zijn grote gaven van hart en hoofd op vele terreinen de ge meenschap heeft gediend, een voorvechter voor sociale gerech tigheid. Hendrik Diemer werd geboren op 13 (februari 1879 in het Friese Wymbritse- (radeel. waar zijn vader predikant was. Door de omstandigheden daartoe ge dwongen, moest hij na het doorlopen van de mulo zijn eigen weg zoeken. Hij werd bakkersknecht-in Kampen. En in die jaren moeten reeds zijn organisato rische talenten sterk de aandacht heb ben getrokken, want nauwelijks twin tig jaar oud werd hij benoemd tot bedrijfsleider van de christelijke coöpe ratie „De Voorzorg" te Rotterdam. DE BILT Het afgelopen etmaal is de luchtdruk boven West-Europa aan zienlijk gestegen. Het meest geschied de dit in de omgeving van Schotland, waar een hogedrukgebied tot ontwik keling kwam. Koude, uit Scandinavië afkomstige lucht, begon daardoor naar net zuiden te stromen. Deze lucht vloei de vandaag ook geleidelijk over Ne derland uit. Het genoemde hogedruk gebied neemt nog steeds in betekenis toe en beweegt in oostelijke richting. Het koufront, dat de begrenzing vormt tussen de koude en de boven Frank rijk en Duitsland aanwezige zachte lucht, komt daardoor even ten zuiden van ons land tot stilstand en kan later zelfs weer wat naar het noorden bewe gen. Het ziet er echter wel naar uit dat een groot deel van het land zich ook morgen nog in de koude lucht be- vindt. Daarbij kan in de komende Vier jaar eerder, in 1912. aanvaardde nacht, waar de kans op opklaringen A 1 De Rotter-, het grootst is, hier en daar nachtvorst moei-1 voorkomen. De wind waait morgen uit kelijk werd verbonden. In tal christelijke bladen, ook in Kuypers blad De Standaard, verschenen van zijn hand artikelen, waarin hij zich enerzijds een strijder, anderzijds een warm-voelend mens toonde. In 1909 behoorde hij tot de oprich ters van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Dat het vertrouwen, dat men in zijn leiderskwaliteiten stelde groot was. blijkt uit het feit dat hij van het CNV de eerste voorzitter werd. Tot 1916 hanteerde hij de voorzittershamer. Toen gaf hij hem over aan Klaas Kruit hof. N iet afzijdig hij het directeurschap dammer. Dit dagblad maakte lijke periode door en Hendrik DiemerI oostelijke richtingen, werd algemeen erkend als de meest I geschikte man om deze christelijke] krant in Rotterdam omhoog te stuwen.' overwegend droog De uitkomst heeft bewezen, dat de keu» juist was. j °rS"toXiT5, ï"r„, „,'lcn van llct '•'lnd enkele opklariDKcri, 1 Voor vervolg Zie pag. 2 011 daar mist. Overwegend matige wind Vliegtuig stort neer: 2 doden Van jongsaf had hij een grote be-1 langstelling voor sociale vraagstukken. Hij leefde in een bewogen tijd en hij begreep, dat hij zich in de strijd om so ciale gerechtigheid niet afzijdig kon en _Jd.. mocht houden. Zo werd hij in 1906gisteren de twee inzittenden mede-oprichter van de Christelijkei Auster-vliegtuig. de 27-jarige piloot tV Bond van Bakkersgezellen, tevens re-lN. D. v. d. Voorn uit Vlaardingen -n w BRIGHTON De Britse regering iheeft gisteravond, zoals werd ver- tfyft d i wacht, definitief besloten de loon- en 1EAKL Bij een vliegongeluk zijn, prijsstop, die tien weken op basis van rywilligheid heeft gegolden, verplicht stellen. Hiermee heeft premier verstrekte bevoegdheid. Zo nden als werkgevers bleken vrijwillig e willen meewer- dacteur van het bondsorgaan „De Ba- de 45-jarige fotograaf W. Vrns zu|" Den Haag. om het leven gekomen Met dit laatste deed hij zijn intrede Ze waren in opdracht van Rijks- niet in de journalistiek, die hij zovele jaren waterstaat van Zestienhoven opgeste- ken voortreffelijk heeft gediend, al lang (gen voor een fotovlucht boven Texel Minister Stewart (economische 7^. voordat hij werd geroepen leiding te Door onopgehelderde oorzaak stortte ken) kan nu elke maalSïïl nemJn d?« geven aan het protestants-christelijk, hel toestel nee, op het vltegveld Eter- h„ nodig acht om de ectmomie gerond dagblad, waaraan zijn naam onverbre-1 land. te houden. 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1