SOEKARNO VOOR HET RODE KARRETJE LOONSTOP REGERING NIET RECHTSGELDIG Tonnen wegenzout nu gereed voor komende winter betreurt klap SS ■SÜNI J, -Staatsgreep een jaar geleden Engelse rechter bepaalt illes ioedi en( wer ANL alles kan met CEtatbinr Uit de Haagse hof geplukt Krachtige taal van Botha Rhodesië voor de V.N.? Beetsjoeanaland onafhankelijk LANCERING GEMINI-12 UITGESTELD Kapers vliegtuig Burgemeester Tydeman geven zicli over _9_ VRIJDAG 30 SEPTEMBER *1 V I Met ingang van morgen zal de i administratie van de Nederlandse \Spoorwegen worden vereenvou- I digd door de invoering van een 0 soort plaatskaartenappara- j.a. op de stations Den Haag- 1 Dordrecht. De nieuwe plaats bewijzen zien er uit als kassabon- zoals busmaatschappijen ze hebben. !W YORK De veiligheidsraad een verklaring goedgekeurd, irin het vertrouwen wordt uit koken in secretaris-generaal Oe it en wordt gezegd, dat de leden de raad verheugd zullen zijn, als Thant voor een nieuwe ambtster- wil aanblijven. De huidige ter- jn loopt op 3 november af. Oe Thant jj eft zich bereid verklaard aan te blij- i p tot het einde van dit jaar. Het is vandaag een jaar geleden, dat het door de communisten geïnspireer de kom plot tegen de Indo nesische generaals misluk te. In het hier volgende ar tikel vindt men het verhaal van die belangrijke dag. dat door correspondenten van The Associated Press uit vele interviews werd gereconstrueerd en dat be langrijke nieuwe gegevens bevat. Aangenomen wordt, dat die tijdens het morgen te beginnen proces tegen oud-minister Soebandrio zullen worden bevestigd. DJAKARTA Kort na middernacht verbraken militaire tri met zenuwachtige troepen de hete stilte bij het paleis van Soekarno. In Djakarta sliepen zeven Indonesische generaals een gezonde slaap, onbewust van het feit, dat zij voorbestemd waren, vermoord te wor den. Intussen wachtte de president in het huis van zijn knappe Japan se vrouw met ongeduld. Ratna Sari Dewi ivas nog niet thuis. Deze vroegere gastvrouw van een nachtclub in Tokio zat gekleed in een lange japon van Dior opgewekt een glas te drinken in de Nirwana- zaal van Hotel Indonesia, met de ambassadeur van Iran. De datum was 1 oktober. De Indone sische communistische partij (PKI) was klaar om in actie te komen. De komen de uren zouden beslissen, of zij de macht in handen zou nemen van de grootste natie in Zuidoost-Azië en deze tot het op twee na grootste con: nistische land ter wereld zouden ma ken. Het komplot was eenvoudig in elkaar gezet. Men wilde slechts de op-' positie bij de militairen tegen de machtsovername door de communisten utschakelen. Het zou dan niet nodig zijn, het bewind van Soekarno omver te werpen. Na het verwijderen vai militaire leiders zou het overnemen ONDEN Een rechter heeft be paald, dat de door de Britse rege- g voorgeschreven loonstop geen jhtskracht heeft. De uitspraak zou de (ering wel eens kunnen dwingen de hstop verplicht te stellen ondanks daaraan verbonden politieke risico lr zijn traditionele steun van de vak- tet nieuws over de beslissing van nter Granville Smith werd onmid- lijk overgebracht naar premier son. Met steun van zijn vakbond I Leonard Allan. een vak- idsbestuurder en een voorman bij elektrotechnische industrie het ge- g aangespannen. De advocaat van en zei, dat deze mondeling was over gekomen, dat de maatschappij hem t ingang van 1 april jl. vijf percent Vereldyebed (slot) ok al zijn we niet één, wat is er sn als alle mensen op de hele reld worden opgeroepen om voor Vrede in Vietnam te biddén? La- we om te beginnen blij zijn met initiatief van de r.k. kerk en. alle andere kerken ter wereld i. via de Wereldraad van Ker- deze dag van de vierde okto- [tot een waarlijke wereldgebeds- voor de vrede maken Het ge enlij ke gebed is het enige ef- ieve wapen. Laten de gezamen- Nederlandse kerken hun steun 6n aan een voorstel onze rege- uit te nodigen een initiatief 3e Verenigde Naties te ontwik- zaa,\n. Het initiatief tot een appel alle volkeren, ongeacht huids- ir of godsdienst, om de vrede e smeken. Daarbij zou het ver- aninf aan beide partijen moeten n. ,op de dag des gebeds het vu- al^e staken en dit staken zo lang go, ejerlengen als de Vredesconfe- ie te Manilla aan de gang is. 7.5(Tieven aan de nieuwe president vings de VN en aan de heren Ho tminh en Johnson heb ik deze lO.tien opnieuw voorgesteld. Zo de Wereldraad van Kerken en tre overkoepelende instellingen alles doen om tot een gezamen- gebed voor de vrede te komen, i-p ook de Vrede, die in Jezus rr istus te vinden is, niet onver- tot ons komen. J"burg P. van Emst-Back l.aycs (it) bot het mogelijk dat mensen Ibesmette verledens in de Eerste er kunnen komen? Bestaat die misschien ook nog voor Lages, Ij wat verder opgeknapt is? Haag P. Pannebakker Lage* (9) e durft men in verband met s nog over vergevensgezindheid raten? Wij mensen hebben niet Ihartiger te zijn dan van ons "lagd wordt Hij is mede schul- verschrikkelijk mis- nog de draagwijdte beseffen. Deze had, dat durf ik met zekerheid illen, de doodstraf verdiend. De- die voor zijn behandeling ver- Sordelijk zijn, staan m.i. mede •Bommel C. Snijder opslag zou geven. De overeenkomst werd op 12 juli bereikt; acht dagen voordat Wilson de loonstop afkondigde. Het parlement nam een wet aan, waarbij de loonstop gesanctioneerd werd, maar liet het aan de regering over hoe overtredingen tegen te gaan. Indien de regering de wet kracht bij wil zetten, dan moet zij daarvoor een machtiging van het parlement vragen. Tot dusver heeft de regering zich op het standpunt gesteld dat de loonstop vrijwillig is. Allen had zijn werkgever voor het gerecht gedaagd wegens contractbreuk. De maatschappij stelde zich op het standpunt, dat de loonstop het onmoge lijk maakte Allen opslag te geven. De president van de rechtbank zei, dat er geen enkele reden was om de maatschappij van dit contract te ontslaan. Allen werd achterstallig loon voor een bedrag van ongeveer 200 toegekend. De maatschappij werd 31 dagen de tijd gegeven om beroep aan te tekenen. De leider van de bond van transport arbeiders, Frank Cousins, die eerder dit jaar uit het kabinet is getreden uit protest tegen het economische beleid Wilson, zei het eens te zijn met de rechterlijke beslissing. „Het is eenvou dig. dat contracten rechtskracht hebben en niet eenvoudig door een politieke verklaring kunnen worden gewijzigd", zei hij. van de macht slechts een kwestie van tijd zijn. Chinese communistische artsen hadden immers verteld, dat Soe karno niet lang meer kon leven. Aidit De met grote overredingskracht begif tigde D. N. Aidit, leider van de PKI, had Soekarno verteld, dat een „raad van generaals" zijn bewind omver wil de werpen. Aidit wilde, dat Soekarno tegen de militairen stappen zou onder nemen. Hij vreesde dat een on wacht overlijden van de president het leger in actie zou doen komen om zijn communistische beweging onschadelijk te maken. Aidit kreeg zijn zin. De 1ste oktober nationale feestdag van rood China werd gekozen. Vier dagen la ter zou de Dag van de strijdkrachten in Indonesië worden gevierd. Er zouden dan ettelijke duizenden militairen in Djakarta zijn gearriveerd om feest deel te nemen. Aan Soekarno werd verteld, dat men de generaals „voor moest zijn". Fiat De president gaf volgens de zegslie den van AP zijn fiat. Het plan topgeneraals te arresteren, hen te beschuldigen van samenzwering tegen Soekarno en vervolgens te verbannen. Daarna zou de legerleiding te zwak zijn om zich te verzetten tegen de plan nen van Soekarno, die keurig pasten in het program van de PKI om aan de macht te komen. Op 30 september brachten met de PKI sympathiserende officieren twee bataljons naar Djakar ta ter versterking van de troepen var de paleiswacht van Soekarno. Deze zou den onder leiding van lt kol. Oentoeng de spits afbijten. Soekarno begaf zich per auto naar het huis van zijn Dewi die zich later door officieren uit Hotel Indonesia gehaald bij hem voegde. Aktie uur 's nachts waaierden de militairen en de communistische actie groepen over Djakarta uit naar de wo ningen van de zeven generaals. De be langrijkste generaal, Nasoetion, wist echter te ontkomen. Later hoorde hij, dat de communisten zijn zesjarig doch tertje hadden vermoord. Zes generaals werden weggevoerd naar de vliegbasis Halim. Na door dol geworden nistische vrouwen te zijn gemarteld werden zij gedood en in een acht ter diepe put geworpen. Hun lichamen werden pas twee dagen daarna gevon- Intussen had een jonge gene- raal-majoor, Soeharto, kokend van woede, maar uiterlijk ijzig kalm, het initiatief in handen genomen om de samenzwering neer te slaan. Hij wendde zich tot een bataljon harde anti-communistische troepen, waar van het vertrek naar Borneo dooi een vergissing was uitgesteld en brak het verzet van de verraste sa menzweerders. ter de bestrijding van gladheid op de wegen op tc vangen. Er liggen grote voorraden wegenzout opgeslagen, staan honderden speciale wagens klaar dat zout al dan niet met zand mengd, over de wegen uit te strooien r zijn duizenden mensen beschik baar om dit veelal nachtelijke karwei op te knappen. Zwakke punten in de organisatie zijn evenwel nog steeds de meldingen, dat de wegen glad zijn en het afzonderlijk werken van rijk, pro vincies en gemeenten. Daardoor komt het namelijk veelvuldig voor, dat de weg wel en de andere niet wordt bestrooid, eenvoudig, omdat een grote verscheidenheid van mensen daarom trent beslissingen moet nemen, daarbij verschillende normen hanteren. Einde Soekarno was om 9 uur in ge zelschap van Aidit op Halim. Daar gaf de president de communistische briga de-generaal Soepardjo een schouder klopje, alsof hij hem gelukwenste. Een uur daarna hoorde Soekarno, dat het complot was verijdeld. Tevens vernam hij, dat zes van de zeven generaals in gedood en dat Nasoetion (zijn AMSTERDAM De 75-jarige bromfietser W. J. G. van Zeijderveld uit Amsterdam is vanmiddag op de Ro zengracht door een vrachtauto gegre- en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de man pro beerde tussen de vrachtwagen en een geparkeerde auto door te rijden, hoe wel er niet voldoende ruimte was. vraag handleiding in de winkel 1VOGAL reacties gehad- op het stukje over de Amsterdamse demonstraties der ongehuwde vrouwen voor vervroegde A.O.W. Merkwaardig genoeg vooral ano niem. Eén verwijt mij anoniem te schrijven. Graag wil ik dit recht zeiten. Ten eerste schrijf ik onder mijn eigen voornaam, mag ik? Ten tweede zal niemand moeite hebben mij te vinden, want de re dactie is mijn adres. En nu de brieven. En de zaak waar het om gaat. Die brieven wa ren stuk voor stuk zeer serieus en lieten me een brokje leven van de briefschrijfsters zien. Ik geef toe, dat er weinig vrolijks bij was. Maar, en daar gaat het om. be vindt de ongehuwde werkende vrouw zich ten opzichte van het werk in een andere positie dan: de gehuwde werkende vrouw, de wer kende weduwe, de werkende gescheiden vrouw? Telkens wor den er vergelijkingen gemaakt tus sen de ongehuwde werkende vrouw en de huisvrouw van dezelf de leeftijd. Die is dan oma. maar kan haar kleinkinderen dikwijls niet meer lang om zich heen heb ben. Die gaat iedere middag Dat kim best. Haar leefklimaat is nu eenmaal anders dan van de werkende vrouw. Het gaat dus om de eerste vergelijking. Daarbij staat de gehuwd-geweest zijnde vrouw nog dikwijls in de moei lijke positie dat ze pas laat aan de beroepsarbeid is begonnen en dik wijls jarenlang de zorg voor kinde erbij gehad heeft. „Maar", zo zegt een schrijfster, „ze heeft die kinderen toch maar. Wij ongehuwden krijgen alleen kinderliefde als noodhulp, als de ouders er niet zijn." En een: „Die kinderen krijgen gratis onderwijs van ons geld en de ouders nog kinderbijslag toe." Het is allemaal waar. Wat het eerste betreft is het mijn oprechte overtuiging dat elk mensenleven negatieve omstandigheden kent. Dingen die je hebt of die je mist. Met daar tegenover de positieve Een antwoord kanten. Beslaat er één mens. die voor de volle honderd procent zon willen ruilen met welke ander ook? Helemaal ruilen, alles: familie, geld, ziekte, zorgen, geloofsbeleve nis, alles en alles? Ik geloof dat niet. Iets van het eigen leven zal men altijd willen behouden en iets van andermans leven nooit kun nen aanvaarden. En alleen daarom al en om nog wel meer, zie ik het als dc grootste plicht en ook als de grootste kunst om de positieve kan ten die men in zijn leven vindt, bewust naar voren te halen. Wat betreft de sociale lasten, die op de ongehuwde drukken, zonder dat zij er ooit van profiteert, daar tracht de wetgever langzamerhand verbetering in te brengen. Die lasten zijn uooral ook door het be lastingsysteem onevenredig groot. De Troonrede heeft daar zelfs nog aan herinnerd. Door politiek mee te denken kunnen de ongehuwde vrouwen daar zeker haar stem over laten horen. Maar het gaat om het staatspensioen op zestigjari ge leeftijd. Een deel van de onge huwden verlangt daar naareen deel van de gehuwden ook. man nen èn vrouwen. Maar een ander deel ziet zelfs de pensioneringsdag op hun 65ste met schrik naderen. Ik ken honderden gepensioneerde vrouwen, en nu overdrijf ik niet, die tot hun vijfenzestigste hebben gewerkt en na hun pensionering een grote activiteit tentoonsprei den. dikwijls in een nieuwe werk kring. ook door maatschappelijk ge oriënteerd werk, waar ze tijdens hun werkende jaren niet aan toe konden komen. Een keuze tussen de pensione ringsleeftijden is misschien eefi op lossing, waarbij wel bedacht moet worden, dat een aantal dienstjaren minder levenslang een kleiner pensioen betekent. Mijn bezwaar tegen de de monstratie en het streven van een groep ongehuwde vrouwen is, dat zij een uitzonderingspositie wensen, die terugslaat op alle iver- De vrouw heeft zich maatschap pelijk en juridisch trachten te ont worstelen aan haar uitzonderings positie ten opzichte van haar recht op ontwikkeling en vrijheid van arbeid. De ongehuwden van nu hebben daar hun zelfstandig heid aan te danken. En daar toch zullen zij wel dankbaar voor zijn. voornaamste tegenstander) was ontko- De president besloot toen, niet langer steun te verlenen aan het plan van de PKI. Aidit vluchtte naar Midden-Java, waar hij vele weken later zou zijn gedood. Tegen zonsonsergang had Soe harto de zaken in Djakarta volledig In handen. Er was een eind gekomen aan de poging van de communisten, de macht over te nemen. Deze zomer, in juli, trad Soekarno weer in het openbaar op. Hij mocht de namen bekend maken van de Indonesische regering. Tekenend voor de situatie is dc ongeïnteresseerde houding van de sterke man Soeharto» links op de foto. Deze zwakke punten in onze glad heidbestrijding kwamen, in, Hengelo naar voren op een forumgesprek, dat de Koninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie in aanwezigheid van een groot aantal genodigden hield. Het gebruik van wegenzout is in ons land in een betrekkelijk korte periode vertienvou digd. De strenge winter van 1963/64 gaf daartoe de stoot, zei de adjunct-di recteur van de KNZ, drs. J. van den Driest. Voor die tijd werd nooit meer dan 20.000 ton per jaar afgeleverd; nu wacht de KNZ dat in een winter met veel sneeuw en ijzel meer dan 200.000 ton in Nederland nodig zal zijn. Ook in andere landen is een gelijke tendens merkbaar. Vroeger werd uitsluitend zand gebruikt, waarna men in een kort ijdsbestek via zand met een weinig zout en zout met een beetje zand op het gebruik van kuurzout is overge gaan. Op het ogenblik heeft de Neder landse wegbeheerder de keuze uit vijf depots met een gezamenlijke voorraad van 75.000 ton. Nog te velen wachten te lang met het inkopen van wegenzout, waardoor men in de winter bij snel verbruik narigheden krijgt. Zowel voor de verkeersveiligheid als voor onze eco nomie is het noodzakelijk, dat de we gen zo snel mogelijk ijzel- en sneeuw vrij worden gemaakt, zo meende ir. J. B. Schuurman, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat en voorzitter van de gladheidsbestrijdingscommissie. Voor de rijkswegen wordt globaal geschat telkens meer dan 5000 mensen 500 vrachtauto's ingeschakeld. Gladheidsmeters In de afgelopen winter heeft dc com missie een proef genomen met glad- heidsmeters, uitgerust met vocht- cn KAAPSTAD De minister van de fensie, Pieter Botha, heeft in het parle ment verklaard, dat Zuid-Afrika naar vrede streeft, maar bereid is ten oorlog te trekken als het om het voortbestaan van liet land gaat. Botha sprak kort nadat Zuid-Afrika door Je algempne vergadering van de V.N. was meege deeld, dat het zijn handen moet afhou den van drie Britse protectoraten in het zuiden van Afrika: Beetsjoeanaland. Basoetoland en Swaziland. LONDEN Dc Britse minister voor het Gemenebest, Bowden. heeft pre mier Ian Smith gewaarschuwd, dat hij nog maar vijf of zes weken dc tijd heeft zieh naar de wet te schikken, zo is nn een kabinetsvergadering in Lon den donderdagavond vernomen. Daar na zal dc kwestie Rhodesië voor de V.N. komen. Engeland meent echter, dat nog een regeling mogelijk is. Geen vervolging Lübke's handtekening onder document schijnt vals temperatuur gevoelige elementen. On der bepaalde omstandigheden wordt dan via een zender een personeelslid gewaarschuwd. Deze proef zal in i uitgebreide vorm worden herhaald. De apparatuur zal o.m. worden verbonden met een waarschuwingssignaal het verkeer. Met dit laatste zijn de ervaringen tot nog toe niet zo gunstig. BONN De WcstduiUc regering Er wordt in dit verband ook gedacht heeft president lieinrich I.übke aange- aan het opvallender maken van de j raden geen wettelijke vervolging in tc strooimiddelen door vermenging met i stellen legen het openbaar makert van documenten in Münchcn. waarin wordt beweerd, dat hij in de Nazi-tijd had geholpen bij dc bouw van concentratie kampen. Zo'n proces zou slechts in de kaart spelen van de Oost-Duitse propaganda, die deze documenten gepubliceerd wil zien, aldus de regeringswoordvoerder Von Hase. Een van de documenten werd op 9 september in een cabaret in München in beslag genomen. Het zou de handte kening van Lvlbke vertonen, maar dat is volgens het bureau van de president een vervalsing. Er wordt een geheim plan voor dc bouw van concentratie kampen in beschreven. Von Hase zei, dat de stukken zullen worden terug gegeven en dat tegen de betrokkenen geen vervolging zal worden ingesteld. Ze kunnen met de papieren doen wat ze willen. Oost-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije hebben herhaaldelijk be weerd. dat Ltlbke bij de bouw van concentratiekampen betrokken is ge weest en dat hij met de gestapo samen werkte. Tijdens de oorlogsjaren heeft Lübke voor een aannemingsbedrijf ge werkt, dat ook regeringsopdrachten uit- Wegvoering Joden i kleurstof. Minder geboorten in Engeland LONDEN Het geboortencijfer is vo rig jaar voor het eerst sinds 1955 ge daald. Het is nog te vroeg om definitief te zeggen of „de pil" hiervan de oor zaak is. Dit staat in een rapport van het Britse ministerie van volksgezond heid. De tendens naar huwelijken op jonge re leeftijd blijft zich voortzetten. Uit het rapport blijkt ook, dat het aantal doden door kanker vorig jaar steeg van 104.698 tot 106.338. De grootste stijging werd geconstateerd voor longkanker. GABERONES De Afrikaanse staat Beetsjoeanaland tussen Zuid-Afrika cn Zuidwest-Afrika is in de afgeln-1 Spn|tptn|«nccp V471df" pen nacht onafhankelijk geworden. Dit C/I.C1J. "Wl voormalige Britse gebiedsdeel heet voortaan Botswana. Botswana is de 38e onafhankelijke Afrikaanse staat. het wel, Novak zelf niet WENEN In Het proces, dat in We nen wordt gevoerd, heeft een getuige verklaard, dat Novak het recht had bevelen tc ondertekenen, waarin het aantal Joden werd vastgesteld die voor transport per trein naar Auschwitz In aanmerking kwamen. De getuige, Erica Scholz, was destijds secretaresse van Novak. Zij zei zelf te hebben geweten welk lot de Joden te wachten stond. Novak was volgens haar verantwoorde lijk voor de administratie van de transporten. Zij heeft er zelf nooit met hem over gesproken. „In die tijd sprak je zelfs niet met vrienden over die dingen", zei ze. Novak heeft steeds be weerd pas na de oorlog iets over de „Endlösung" te hebben gehoord. CAPE KENNEDY De lancering met de Gemini-12 is uitgesteld tot 9 oktober. De proef zou de laatste bemande ruimtevlucht van twee zijn. De vlucht is uitgesteld om joor Edwin Aldrin meer gelegenheid te geven zich te oefenen in zijn ruimtewandeling. Aanvankelijk was hij hiervoor uitgerust met een klei- i raketmotor op de rug. De moeilijkheden die zijn voorgan ger Richard Gordon heeft ondervon den, zijn aanleiding geweest de werk zaamheden van Aldrin in de ruimte te vereenvoudigen. Door het uitstellen van de vlucht zullen aan de appa- AMSTERDAM De N V. Tussen de ratuur van de Gemini-12 verbete- rails, uitgeefster van het maandblad „Tussen de rails" naar Elsevier ringen kunnen worden aangebracht. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart hoopt nog vcor het einde van dit jaar een Apollo- ruimtevaartuig met drie mannen in een baan om de aarde te brengen. Deze tocht zal ongeveer twee weken moeten duren. de Nederlandse Spoorwegen „Tus sen de Rails", zal met ingang vsn 1 januari l"f>7 worden overgenomen door de N.V. Uitgevers Maatschappij „Bona- ventura". de uitgeefster van o.a. Else- viers Weekblad. De overneming zal wei nig verandering brengen in de verhou ding met de NS Motie door raad aanvaard PORT STANLEY Dc twintig Argen tijnse nationalisten die zich woensdag meester maakten van een verkeersvlieg tuig en de bemanning dwongen te landen op een renbaan te Port Stanley op de Britse Falklandrllanden. hebben zich gis teren aan de autoriteiten overgegeven. Pater Rodolfo Roel. een uit Amster dam afkomstige priester, heeft de extre misten hjertoo kunnen bewegen. Eerder haden de negentien jongens cn het meis je, die de levensgevaarlijke vlucht uit voerden. verklaard dat zij zeker nog een etmaal stand zouden houden in het be zette vliegtuig. Dc jongelui wilden met BLARICUM Burgemeester mr. M. Tydeman heeft donderdagavond voor het begin van de vergadering van de gemeenteraad een verklaring afgelegd naar aanleiding van de klacht, die de Blaricumse veehouder T. de Leeuw te gen hem heeft ingediend wegens mishandeling. De burgemeester heeft tijdens een verschil van mening over het slopen van een schuur de heer Dc Leeuw op diens erf op 12 september moest komen, Achteraf redenerende kunnen u en ik vele oplossingen aan de hand doen, die minder stof hadden doen opwaaien", aldus de verklaring. In een door dc fractieleiders van de KVP en de VVD ingediende motie heeft de raad de burgemeester aan geraden zich bij voorkomende gelegen heden zodanig te gedragen, dat aan de waardigheid van zijn ambt en aan de goede naam van zijn gemeente geen afbreuk word» gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9