leowe N oodr aadpartij leiding democratisch kiezen ÉfcdJ Commentaren Strijd tegen de kanker: nieuwe fase Chinese receptie boycotten? Vrij baan bus en tram Paspoorten veel duurder JAMIN Koningin gaat naar Londen Stam wil nieuwe partij deze krant behoort tot Het Kwartet Esso-Botlek breidt zeer sterk uit DOESJKA-POPPEN VOOR SPIONAGE Vrijdag 30 september 1966 47ste Jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD «Stêntvaitich U gheblevan mt|p hart la tagkanspoat I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus Gezamenlijke bezinning op oecumenische publiciteit - pag. Kernmerk 76 Telefoon 31441' 58936 Abonnementsprijzen p.vr. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw 11,90 Klantendienst bezorging 18.00 19 00 i ■fe Soekarno voor bet rode karretje - pag. 9 „Tommy's broertje houdt vi koekjes met een gaatje..." ■fe Tien miljoen dollar - pag. 13 V 3'' i A J KOEKOEK: Wie was er fout? „Regering is de schuldige" Spoedig beslissing over Adams Moeilijkheden niet verwacht DEN HAAG H.M. de Koningin zal van 19 tot 22 oktober een onofficieel bezoek aan Londen brengen, waar zij een aantal instellingen zal bezoeken, waartoe in juni van dit jaar, toen de Koningin eveneens in Londen was, geen gelegenheid bestond. Op 19 okto ber gaat de Koningin naar het Neder lands koopvaardij centrum, op 20 okto-, ber zal zij aanzitten aan een lunch van het Carpenter's Guild, waarvan zij Ho- porary Freeman, erelid, is. Op het pro gramma staat verder een bezoek aan het Netherlands House, een tehuis voor werkende meisjes. De Koningin, die vergezeld zal zijn van prinses Mar- Kans op regen DE BILT De luchtdruk is de afgelopen 24 uur verder gedaald on der invloed van een omvangrijke maar niet diepe depressie, die zich boven Frankrijk bevind. Het centrum van de depressie verplaatst zich in noordelijke richting van Normandië naar Het Kanaal en zal waarschijn lijk afbuigend naar het noordoosten dicht langs ons land koersen. De wind wordt zuidelijker, waardoor vrij zachte en vochtige lucht van mari tieme oorsprong wordt aangeveerd met vrij veel bewolking. De depres sie zal verder ook regen veroorzaken. Hiermee komt een einde aan de pe riode met droog en rustig herfstweer, die ongeveer 14 dagen heeft geduurd. Het weer krijgt door de invloed van i volgende oceaanstoringen geleidelijk een onbestendiger karakter. HEUGAFELT TEGELS 50 x 50 alle kleuren voorradig 6,50 per stuk INTERIEURKUNST BULTHUIS Botermarkt 23 (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De „noodraad", de oppositiegroep in de Boeren-1 partij, heeft gisteren in een communiqué alle leden van de partij opgeroepen mee te werken aan een democratische verkiezing van een nieuw hoofdbestuur. Volgens deze „noodraad" schenkt het j huidige hoofdbestuur geen aandacht aan de ongerustheid die in het Nederlandse volk is ontstaan, nu de Boerenpartij mensen met een politiek besmet verleden de hand boven het hoofd houdt. wie dan ook reeds nu te royeren als lid van de Boerenpartij". „Wij zul len eerst zijn verdediging in de Eer ste Kamer afwachten en pas daarna zullen we een beslissing over hem nemen." De heer Koekoek herhaal de nog eens dat de beschuldigingen die tegen de nieuwe senator zijn in gebracht, eerst nog bewezen moeten worden. „In werkelijkheid is er in mijn partij niets aan de hand", zo was (nog steeds) zijn conclusie. Ir. W. Stam, die een brochure over de Boerenpartij heeft geschreven, was het met de oproep van de „noodraad", die in hotel Pays Bas in Utrecht ver gaderde, helemaal niet eens. Hij eiste het aftreden van de heer Koekoek. Zelf is hij al uit de partij getreden. Hij is overtuigd hiermee te handelen in overeenstemming met de wil van de overgrote meerderheid van de kiezers die hun stem op de Boerenpartij heb ben uitgebracht. De heer Koekoek mist volgens hem voldoende ontwikkeling om een politieke partij goed te leiden. De heer Stam wil zelfs, als h(j vol doende adhesiebetuigingen krijgt, een „rechts-progressieve" partij oprichten, die vooral zakenlieden aanspreekt. Overigens acht hij zichzelf niet ge schikt om als partijleider op te treden. „Ik wil alleen maar de stoot tot de oprichting geven. Eigenlijk moet een bewaam zakenman Verolme bij voorbeeld aan het hoofd van een rechts-progressieve partij staan." I Voor vervolg zie pag. 5 Stilte van de herfst De zomer is onstuimig geweest met veel tuind en regen. Maar deze herfst is anders en maakt veel weer goed. Het is alsof de natuur pas nu de stilte en rust heeft gevonden. Zo is het ook vaak in het mensenleven. Met zijn onstuimigheid en gejaagd heid. Waarom? Eindelijk treedt de herfst in. Dan pas is er tijd voor rust en bezinning. En voor zoveel andere waardevolle din gen. Als een wandeling in het bos, dat zich nu op zijn luister rijkst laat zien. In deze omgeving is nauwelijks plaats voor alles wat lelijk is en verontrustend. Het is waar, de herfst kan mooi zijn. In veel opzichten. Bezorgdheid W Even later verklaarde BP-voor- zitter H. Koekoek op een partij- vergadering in Nieuwkoop dat het „onrechtvaardig, onverstandig en oneerlijk" is om ir. Adams, de omstreden senator, „onder druk van Brits rapport steunt prof. Niehaus DEN HAAG Een nieuw hoofdstuk is aangebroken in de strijd tegen de kanker. De Britse raad voor medisch onderzoek is tot de conclusie gekomen dat de nogal mysterieuze thymusklier, een belangrijk aandeel levert in een waaksysteem in het lichaam tegen vreemde en kwaadaardige stoffen. De thymusklier produceert een stof. die de witte bloedcellen in staat stelt kankercellen te vernietigen. Het is ge bleken dat de werking van deze klier het grootst is bij baby's, bij wie deze klier ook groot van formaat is. Op latere leeftijd nemen werking en for maat van deze achter het borstbeen liggende klier af. Kan men dit orgaan stimuleren, dan hoopt de raad dat een belangrijk middel is gevonden in de kankerbestrijding. Van deskundige zijde wordt eraan herinnerd dat o.a. prof. dr. Paul Nie- haus al eerder dergelijke onderzoekin gen heeft gepubliceerd. De Boeingfabriek heeft in Seatlle (VS) een model vertoond van een supersonisch verkeers vliegtuig van liefst 93.3 meter lengte. Het kan 350 passagiers vervoeren. De gestroomlijnde neus kan naar beneden schar nieren om een beter gezichtsveld te krijgen bij start en landing. De pijlvleugels zijn verstelbaar. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Morgen wordt in dc Chinese delegatie aan de Adriaan Goekoop- laan met een grootse ontvangst-de 17c verjaardag van de Chinese Volksrepubliek gevierd. Er z(jn ook vele Nederlandse autoriteiten uitgenodigd. Of z|| komen, is echter de vraag. Enkele autoriteiten zijn gemakkelijk geëxcuseerd. Minister Luns en zijn staats secretaris De Block vertoeven in het buitenland. De hoofdcommissaris van politie wiens personeel nog steeds de Chinese legatie onder controle houdt, heeft laten weten dat hij niet kan komen. Evenzo burgemeester Kolfschoten. De moeilijkheden de invitatie te accepteren liggen in het feit, dat in het gebouw nog altijd Chinese lastechnici verborgen worden gehouden en in de nog voort durende gijzeling van onze zaakgelastigde in Peking, de heer Jongejans. Op Buitenlandse zaken vertelde men ons: „De uitnodigingen zijn persoonlek. Iedereen moet zelf beslissen". Personenauto's minder rendabel DEVENTER Neder land is bezig één van de landen te worden met de grootste autodichtheid per vierkante kilometer. In 1970 zullen er ruim 60 auto's per vierkante kilo meter voorkomen. Het ge volg hiervan is, dat de personenauto steeds min der rendabel zal zijn. Mr. D. van Setten. voor zitter van de Koninklijke Nederlandse vereniging van transportondernemin gen,, betoogde dit van morgen in zijn jaarrede in de Deventer schouwburg. De toename van het aantal personenauto's gaat immers gepaard met een daling van het gemiddelde jaarlijks gebruik van de personenauto's, uitgedrukt in kilometers. Het is niet mogelijk de grote verkeersoiïtwikke- ling geheel op te vangen met de uitbreiding van het wegennet. Daarom moet het accent worden gelegd op het openbaar vervoer. Mr. van Setten bepleitte dan ooik, dat er nog meer voorzieningen worden ge troffen, die ten gunste komen van dit vervoer. Elke verbetering van het openbaar vervoer ont last het verkeer en komt dus ook ten goede aan het particuliere vervoer. Maak dus dat openbaar vervoer aantrekkelijk, adviseerde de KNVTO-voorzitter. Een bijdrage van de overheid is dan onontbeerlijk. Bij voorbeeld ook door mid del van het verbeteren van lijnen en wegen. De eerste voorwaarde is echter, dat het openbaar vervoer zo weinig moge lijk hinder ondervindt van het overige verkeer. Het weren van langparkeer- ders uit het centrum van de stad zou al een be langrijke maatregel zijn. En graag een aparte rij baan voor de autobussen (mogelijk bij het nieuwe verkeersreglement) en voorrang voor de bussen, die de halte verlaten, zo zei de KNVTO-voorzitter vanmorgen. DEN HAAG De Nederlandse re gering overweegt de rijksleges voor paspoorten van ƒ2,50 op ƒ10,te brengen. Momenteel wordt hierover overleg gepleegd tussen de ministe ries van buitenlandse zaken, econo mische zaken en financien. Waarschijnlijk zal het besluit tot verhoging van paspoortleges volgend jaar van kracht worden. Aangezien behalve de rijksleges ook provinciale en gemeentelijke leges van gemiddeld ƒ3,betaald moeten wor den, zal een paspoort volgend jaar dertien gulden gaan kosten. In 1954 heeft de regering de omge keerde weg gevolgd. Toen werd de rijksleges van 10 op 2,50 gebracht. Tegelijkertijd werd toen de geldig heidsduur van paspoorten van twee tot vijf jaar verlengd. Het ligt niet in de bedoeling om thans de geldigheids duur ook te wijzigen. CHICAGO Vier grote christelijke studentenverenigingen in de Verenigde Staten hebben zich aaneengesloten tot één geweldige organisatie, die meer dan driehonderdduizend leden telt. Christenstudenten van alle confessies kunnen er lid van worden. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Capaciteit van 8 op 13 miljoen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Esso Nederland zal de capaciteit van haar raffinaderij Rotterdam in het Bot- lekgebied zeer sterk uitbreiden, namelijk van acht tot dertien mil joen ton per jaar. Dit komt over een met een stijging van 150.000 tot ruim 250.000 vaten per dag. De ze uitbreiding zal voor een groot deel dienen te voorzien in de be hoefte van de Esso-maatschappijen in Europa. De totale raffinage-capaciteit van het Rotterdamse haven- en industriege bied stijgt hiermee lot ruim hoven de 50 miljoen. Na dc Shell is dc Esso-raffi- naderij de tweede in grootte. De uitbreiding der installaties in de Botlek omvat de bouw van een tweede z.g. „pipestill", een installatie voor de verwerking van ruwe olie tot destilla ten. Voor het verkrijgen van extra ca paciteit ter opvanging van de stijgende behoefte op de Europese markt lfct het Esso-concern de keus op Rotterdam val len. De gunstige ligging was hierbij bepalend. Aan de 5e Petroleumhaven in Euro poort zal Esso, op een nieuw terrein van 17 ha, vijf tanks van 90.000 m3 voor opslag van ruwe olie bouwen. Via de al bestaande pijpleiding zal de af- "oer naar de Botlek geschieden. Met dit project, uitbreiding raffinade rij en bouw tankpark, is een bedrag van 90 miljoen gemoeid. Begin 1969 moet het geheel klaar zijn. Zoveel mo gelijk zal de Nederlandse industrie wor den ingeschakeld. Bij het beschikbaar komen van de LAREN Aan de medische studenten zal onderwijs in de sociologie gegeven moeten worden. Zij kunnen zich dan wetenschappelijk voorbereiden op hun taak in de verhouding arts-patiënt. Dit zei vandaag dr. I. A. van Goor, voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, in de openingsrede van het achttiende ledencongres van de maatschappij. /ERKGEVERS, landbouwers en 1 middenstanders blijken in een nota aan de regering ernstig bezorgd- over de steeds duurdere sociale ver zekering. De kosten zullen volgend jaar toe nemen met één en een kwart mil jard tot tien miljard, ongeacht de automatische stijging in een aantal wetten. Met deze kostenstijging zal een to tale premiestijging gemoeid zijn vau zeker drie procent, of twee procent meer dan minister Veldkamp be rekende. Een ander indrukwekkend cijfer: het nationale inkomen steeg sinds 1961 met 85 procent, de kosten van de sociale verzekering echter met 190. De werkgevers zijn met hun kritiek op deze ontwikkeling nooit erg se rieus genomen. Voor de sociale voorzieningen mogen wij als volk stellig dankbaar zijn. Maar het economisch evenwicht is óók belangrijk en de kosten moeten aangepast aan het economisch moge lijke. Het is een prachtig teken van wel vaart als ons volk jaarlijks tien mil jard (de helft van de totale rijksbe groting!) bijeenbrengt. Maar kan niet wat meer persoonlijke verant woordelijkheid worden ingebouwd? Afhouden TAE fusie van de uitvoerende or- ganen van de Europese gemeen schappen wacht al anderhalf jaar op verwezenlijking. Voornaamste oorzaak: Frankrijk weigert de Duitser Hallstein als voor zitter van de nieuwe Europese com missie te aanvaarden. De Gaulle wil van deze commissie een ambtelijk apparaat maken, dat de besluiten van de zes regeringen moet uitvoeren. Politieke figuren als Hallstein passen daar niet in. Bonn is niet gelukkig met deze gang van zaken, temeer waar er geen aanwijzing is, dat Frankrijk van mening zal veranderen. Het hoeft dan ook niet te verbazen als binnenkort wellicht op Neder lands Initiatief wordt besloten, de fusie van bedoelde organen op te schorten. Frankrijk blijft drnk uitoefenen. Door opschorting kan men op dit punt de Franse boot voorlopig af houden. Aanhouden QP POLITIEK terrein valt in het Europa van de Zes nog altijd niets te beginnen, zolang de Vijf de visie van dc Gaullc niet aanvaarden. Het is een teleurstellende ervaring, die echter geen reden tot wanhopen geeft. Vóór 1970 maakt iedere poging tot democratisering van de gemeen schap weinig kans. De Westduitse kanselier Erhard liet zich enkele weken geleden ontval len, dat praten over een politieke unie thans geen zin heeft. Men moet zich voorlopig beperken tot het uit bouwen van de gemeenschappen, vooral wat het ledental betreft. Het lijkt inderdaad het beste, de kwestie van dc politieke samenwer king aan te houden. Over enkele jaren doen zich wellicht nieuwe mogelijkheden voor, waar we nn nog geen idee van hebben. niet duur wc! heerlijk grotere raffinagecapaciteit zal, zo ver wacht Esso, Europoort gereed zijn voor het ontvangen van tankers tot ongeveer 200.000 ton dwt. In 19581960 werd de Essoraffinade- rij in de Botlek gebouwd. De beginca- paciteit was acht miljoen ton per jaar. In de loop van 1964 kwam uitbreiding tot acht miljoen tot stand. Aan het raffinaderijcomplex werd in de loop der jaren toegevoegd een kooiwaterstof- fenfabriek, een smeeroliemengbedrijf en een installatie voor onderkoelde opslag van lpg. In totaal is al 400 miljoen geïnvesteerd. 99 ÜARIJS De Franse politie heeft mee gedeeld, dat zfj twee Duitse echtparen heeft gearresteerd die worden verdacht t.b.v Oost- Duitsland de Noord- atlantische verdrags organisatie te hebben be spioneerd. De arrestaties werden drie maanden geleden verricht. De echtparen hebben zoge naamde „doesjka-pop- pen" gebruikt om de ver kregen gegevens naar de regering In Pankow te brengen. Dc „doesjka- poppen" zijn kleine hou ten poppen, die open ge maakt kunnen worden. Men vindt er dan een zelfde popje van kleiner formaat in, dat ook weer open kan. zodat een hele serie popjes in elkaar past. De twee vrouwen werkten bij de Navoij persdienst. Het was het tweede geval van spio nage in drie Jaar t#d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1