TIEN MILJOEN DOLLAR De Chinese affaire Leemten in volksgezondheidsnota San Francisco leeft in vrees na relletjes NTEWE LETDSE COVRANT IS VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 DOOR ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER LINK VAN BRUGGEN HSU TSÜ-TSAI een omstreden dode Een gifgas met een vernietigende uitwerking, door prof. dr. Stanislaw Rutkowski in Polen uitgevonden, is voor de Amerikaanse inlichtingendienst, de CIA, aanleiding alles op alles te zetten om dit in een oorlog belangrijke strijdmiddel in handen te krijgen. De CIA doktert een gewaagd operatie plan uit, waarbij een belangrijke functionaris van de Chinese inlichtingen dienst, dr. Sun, wordt ingeschakeld, een dubbelspion, die tegen een hoge beloning ook voor de Verengide Staten werkt. Ir. Hsu Tsu-tsai, wiens raad selachtige dood op 17 juli j.l. in Den Haag aanleiding wordt tot een lang durig beleg van het Chinese legatiegebouw, wordt door dr. Sun benaderd om in Nederland, tijdens het Internationale Lascongres in Delft, „een pak ketje" aan een ClA-agent te overhandigen. De ingenieur, die een groot deskundige op het gebied van de Chinese lastechniek is, heeft toch al het plan over te lopen. Voor het dubbele van de aanvankelijke omkoopsom, die een miljoen dollar bedraagt, toont hij zich bereid deze extra dienst te bewijzen. Als het gas en de formule Hsu in handen zijn gespeeld dr. Sun heeft het pakketje over de normale verbindingslijn tussen de Chinese am bassade in Bern en het Haagse legatiegebouw laten lopen begint hij te marchanderen. Hij draagt het gas aan de Amerikaanse CIA-agent Sherwood over, maar houdt de formule, waarvoor hij tien miljoen dollar vraagt, achter. De vorige afleveringen van deze geromantiseerde serie werden respec tievelijk op 30 augustus en op 2,7, 13, 21 en 27 september geplaatst. „(NOOIT, kreunt Pinks, in de wandeling de grootschatbewaarder van de CIA genoemd, omdat hij voorzitter is van de begrotingscommis sie. Het is maandagmorgen, 11 juli; in Langley wordt een stafvergadering gehouden. „Tien miljoen dollar, alsof het niets is." „Die kerel is de kolder in de kop geslagen", constateert Parkinson nuchter. Voor hem ligt het gedecodeerde bericht van agent Sherwood uit Eu- Contactman wil naar tien. Stuur per omgaande instructies. „Adviezen?", vraagt Pinks en kijkt de tafel rond. „Ik geloof", zegt de China-expert in het gezelschap, „dat onze vriend heel goed heeft aan gevoeld wat de waarde van het gas en de formule voor ons zijn. Het lijkt me echter dat hij mikt op vier of vijf miljoen dollar en daarom om tien vraagt. Op grond van onze kennis van de man durf ik verder te stellen dat hij vrij halstarrig zal vasthouden aan zijn eis, al kunnen we hem waarschijnlijk tevreden stellen met vijf miljoen." „Met vijf kunnen we misschien akkoord gaan", meent Pinks. „Goed, sein Sherwood dat hij tot vijf kan gaan. Maar hij moet haast maken. Ik vind het uitermate griezelig, als die Chinees op een bom gaat zitten. De tijd dringt Als hij een maal veilig én wel hier zit kunnen we de onder handelingen altijd nog eens over doen. Het is anders behoorlijk onsportief zo te sjacheren." Parkinson grinnikt, „Hoe kun je nu in deze zaak van sportiviteit spreken!" Mensen, die golf spelen, denken altijd in deze termen, vindt Pinks. TJSU TSU-tsai is er die maandag niet hele- ■LJ- maal met zijn gedachten bij. Met een half oor volgt hij de langdradige uiteenzettingen van een Engelsman over de techniek van het hoogfre quent lassen van twee verschillende metalen. Hsu heeft vrijwel onmiddellijk spijt gekregen van zijn marchanderen met de Amerikaan. Op z'n gezicht moeten zich zelfs bedrukte trekken heb ben afgetekend. De collega, met wie hij het best kan opschieten, heeft hem vanmorgen tenminste onderzoekend aangekeken en gevraagd, of er iets mis was. Oh, wat hoofdpijn, heeft Hsu gezegd, maar de ander is er duidelijk niet door overtuigd. Hsu voelt zich niet op zijn gemak. Hij heeft het vermoeden nauwlettend bespied te worden. Het is niet de gewone controle, waaraan hij allang ge wend is. Vooruit, hij mag geen argwaan wekken. Ge woon doen. Zich geen muizenissen in het hoofd halen, als er nog niets aan de hand is. Morgen ziet hij die Amerikaan, en-dan geeft hij hem de microfilm, ook al krijgt hij er niets extra's voor. Hij zal meteen meegaan en zich desnoods bij een politieman aanmelden. Hij is stom geweest zo lang te wachten. Tenslotte moet hij nu twee keer risiko lopen. "HE man van de afdeling beveiliging gaat nerveus zitten. Hij voelt zich nooit op zijn gemak bij Fu, zijn hoogste chef. Fu, niemand kent zijn ware naam, leidt de hoofdbranche, die zich met operaties bezig houdt, en behoort tot de leidende figuren van de Chinese geheime dienst Beveiliging, een van de gewone afdelingen, behar tigt o.m. de belangen van deskundigen, die naar West-Europa gaan om daar op congressen en bijeenkomsten zoveel mogelijk inlichtingen bijeen te garen. Beveiliging moet zorgen dat deze we tenschapsmensen niet worden omgekocht door Westerse agenten, of, wat ook kan voorkomen, dat zij niet uit zichzelf contact zoeken met politie ke tegenstanders. „Zaterdag is in Delft, een stadje in Nederland, een internationaal lascongres begonnen. Wij heb ben een delegatie van negen man gestuurd onder leiding van ingenieur Hsu Tsu-tsai". „En?", vraagt Fu. „Ik heb de personeelslijst van Den Haag, waar wij een legatie hebben, eens nagegaan, alsmede de laatste rapporten van Li En-chiu, onze zaakge lastigde. Ir. Hsu Tsu-tsai is de man, die het fiasco met de M-3 voorkomen heeft Hij weet bijzonder veel over de stand van zaken op raketgebied in de Volksrepubliek". „Dus...." Fu fronst de wenkbrauwen. De ander haalt diep adem en stoot dan uit: „De beveiliging van onze delegatie op het lascongres is onvoldoende in verhouding tot de importantie van de mensen, met name ir. Hsu Tsu-tsai. Nederland is een broeinest waar Westerse agenten van verschillende diensten ijve rig opereren. En hier wacht hij even niet te vergeten van de Russische inlichtingendienst, de GRU". Met voldoening ziet hij tekenen van emo tie bij Fu. „Voorstel!" bitst de laatste. „In Karatsji verblijft op 't moment de groep Tong-acht Voorzover ik weet hebben zij geen speciale opdracht uit te voeren. Zij kunnen heel snel in Den Haag zijn en daar een oogje in het zeil houden. Het laatste rapport van Li En-chiu vermeldt verhevigde activiteit van de BVD tegen de mensen, dié wij al of niet illegaal het land weten binnen te smokkelen, waarna wij ze in eethuisjes onderbrengen. Tong-acht moet op diplo matiek paspoort reizen". Fu heeft precies één minuut nodig om in ge dachten alle gegevens te rangschikken, belangen af te wegen en dienstverhoudingen te checken. Tong-acht valt onder zijn verantwoordelijkheid, en bestaat uit lieden, die eventueel nergens voor terugdeinzen. „Heeft Bem of Parijs geen mensen over?" De ander heeft goede vrienden in Bern. „Parijs heeft niet de geschikte krachten", zegt hij. „Bern heeft op het ogenblik niemand beschikbaar in ver band met een tijdelijke cumulatie van opdrachten". „Goed, Chow, je kunt gaan. Tong-acht zal via de legatie aan jou rapporteren". Fu heeft hem nog nooit Chow genoemd. Hij zal aan de touwtjes kunnen trekken, die operaties hem in handen geeft. Tevreden in zijn handen wrijvend, schuifelt Chow weg. DE ontwikkelingen rond het gifgas en de formule, tot nu toe glad en vrijwel zonder strubbeling verlopen, nemen nu eerst goed een dramatische keer. De gang der gebeurtenissen wordt in een hogere versnelling geschakeld, als Tong-acht per KLM op Nederlandse bodem arri veert. Aan de ene kant de CIA, die zich haastig afvraagt, waarom Tong-acht naar Den Haag is gekomen, aan de andere kant de Rood-Chinese dienst, onkundig van de opwinding, die Tong-acht veroorzaakt. Ir. Hsu Tsu-tsai breekt het zweet uit Zijn handen worden klam, de angst snoert hem de keel dicht, het bloed trekt uit zijn hoofd weg. In wilde paniek wil hij weg uit het Delftse TH-ge- bouw. Schichtig kijkt hij om zich heen. Nee, niemand van de anderen vermoedt iets. Vriendelijk knikt de nieuw aangekomen Chi nees hem toe. Dat is te veel voor Hsu. Hij zakt wat weg in zijn stoel; dof bonst het in zijn slapen. Vluchten is zinloos. Ze zouden hem te pakken hebben, eer hij een stap op straat heeft gezet Hsu heeft de vriendelijke landgenoot herkend. Hij heeft hem voor 't eerst ontmoet, toen hij aan net M-3 projekt werkte. Een collega heeft hem toen kort en duidelijk ingelicht over de man en het wolfsachtige, dat schuil gaat achter het vrien delijke gezicht Verraad. Ik ben verraden. Ze we ten alles. Ze wachten alleen nog maar tot ik vanavond terug ben in het huis aan de Prins Mauritslaan en dan pakken ze me. In een wilde draaimolen wentelen de gedachten door het brein van Hsu Tsu-tsai. Dan overvalt hem het fatalisme. Als het dan toch moet gebeu ren, laat het dan vlug zijn. Ongeïnteresseerd bladert hij in de documenta tie, die wordt uitgereikt. Pas bij de derde keer valt hem op dat er dubbel geniet papier bij is. Hij telt; drie velletjes. Dat wil dus zeggen drie miljoen dollar erbij. Ik zal ze niet meer nodig hebben, denkt hij bitter. Weg toekomst, weg gelukkig welvarend le ven aan de andere kant van de Oceaan. Het microfilmpje in zijn koffer kan hij niet uit zijn gedachten bannen. Hebben ze die al gevonden? Zo niet, dan is er nog hoop. Hsu heeft ruim tijd gehad om na te denken. De metaalblauwe capsule met de gemicrofilmde docu menten en het belachelijk hoge bedrag, dat de Amerikanen bereid zijn te betalen, brengen hem tot de conclusie dat het gaat om een zeer belang rijke uitvinding. Waarschijnlijk een oorlogsgas, of een gas, dat essentieel is voor de vooruitgang op het gebied van de ruimtevaart. Hij besluit dat de microfilm in handen van de Amerikanen moet komen, al kost het hem zijn leven. Dat risico loopt hij toch, ook al krijgen de Amerikanen het niet. Hij is dan wel zeer gebrand op het rijke leven in de Verenigde Staten, maar tegelijkertijd is hij toch wel zo realistisch in gesteld dat hij begrijpt dat een gevaarlijke uitvin ding veiliger is bij het Westen dan bij Mao en zijn kornuiten. Hij zal zijn fout van zondag herstellen. Zonder dwalen komt men niet tot wijsheid, schreef Goe the. Voor hem is de dwaling wellicht te groot geweest In de theepauze blijkt het onmogelijk te zijn de donkere Amerikaan te benaderen. Als Hsu zijn tijdelijk logement aan de Prins Mauritslaan bin nenstapt, wanhoopt hij, of hij er ooit nog in zal slagen tijdig in contact te komen met de ClA- agent van afgelopen zondag. '"THOMAS Gerald Sherwood voert overleg met de Nederlandse branche van de CIA. De problemen zijn groot en lijken vooralsnog onop losbaar. Ir. Hsu Tsu-tsai zit gevangen in het huis aan de Prins Mauritslaan en wordt op het lascon gres stevig door een knokploeg uit Peking be waakt „Het blijkt duidelijk", zegt de donkere Ameri kaan, die het lascongres bijwoont, „dat de Tong- groep speciale opdracht heeft Hsu te bewaken. Er schuilt misschien een lichtpuntje in het feit, dat ook de andere leden van de Chinese delegatie scherper in het oog worden gehouden. Ik ben er niet helemaal zeker van, of ze weten welk spelle tje Hsu precies speelt". „Hel is aan de andere kant toch wel heel toeval lig dat ze een complete Tongploeg op deze delega tie zetten, die vooral Hsu in de gaten moet hou den". stelt Sherwood. „De scherpe bewaking op zich hoeft niet vreemd te zijn", merkt een derde agent op. „Ik lamp-terieur exclusive home stille veerkade 42 - telefoon 180676 - den haag. heb me er eerlijk gezegd al over verbaasd dat ze aanvankelijk zo'n lichte bewaking hebben in gesteld. Per slot van rekening is Hsu een kei op zijn gebied, en los van alles zou het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA hem best wel eens aan de tand willen voelen over de stand van zaken op het Chinese raketgebied". „De zaak is dus zo", analyseert Sherwood, „dat Hsu om de een of andere reden zwaar wordt bewaakt. Zó zwaar dat meer dan één contact met hem vrijwel uitgesloten is. We maken de meeste kans, als we hem voortdurend in de gaten hou den. Iedere gunstige gelegenheid kan dan benut worden. Aan de andere kant hebben we bitter weinig tijd. Het ogenblik, waarop Peking het ver raad kan ontdekken, komt steeds dichterbij". „Wanneer zal Peking ontdekken dat er iets ls fout gelopen?", vraagt de donkere Amerikaan. „Geen flauwe notie", antwoordt Sherwood. „Ik stel voor", zegt de derde Amerikaan, „de Nederlandse BVD in te schakelen. We moeten Hsu continu in de gaten houden. Zeker moeten we voorkomen dat hij binnen het legatiegebouw wordt opgesloten. Dat is exterritoriaal terrein, waar we hem nooit vandaan kunnen krijgen. We zouden al veel geholpen zijn, als de BVD de Prins Mauritslaan en vooral de legatie aan de Adriaan Goekooplaan laat bewaken. Intussen moeten wij het uiterste doen om contact met Hsu te krijgen. Biedt hem desnoods vijftien miljoen dollar, als het op het geld vastzit. De microfilm is belang rijk, niet de vent". „Dc Tong-ploeg...?" De donkere Amerikaan maakt zijn zin niet af. „Noppes", zegt Sherwood. „Allemaal diplomatie- ke paspoorten." Hij wendt zich tot de derde „Jij neemt contact op met de BVD. Vraag dan meteen hoe de contacten zijn met de Chinezen. Misschien beschikken zij over een handlanger, die uitkomst kan bieden." r\R. SUN veegt zijn polsen en Slapen af. Hij heeft het warm, hoewel dé temperatuur in Bern nu niet de allure van een hittegolf heeft. Het is de gewoonte dat hij inzage krijgt van alle belangrijke telegrammen, die betrekking hebben op de operaties van de dienst. Eén telegram uit de grote stapel trekt zijn aandacht: een routine- melding van Den Haag dat daar de groep Tong-acht is aangekomen in opdracht van Pe king. Wordt er onraad vermoed, of gaat het om een voorzorgsmaatregel? Dr. Sun besluit net zo lang op zijn post te blijven tot hij zekerheid heeft dat de handel, waar drie miljoen dollar voor hem aanzit, veilig in Amerikaanse handen is. Dan pas kan hij zich terugtrekken. Nu ja, terugrennen is een betere gedachte, want veel tijd zal hij niet hebben. Sherwood heeft het is inmiddels donderdag, 14 juli geworden nog steeds geen contact kun nen krijgen met Hsu. Wel is de Chinees die morgen nog present geweest in een afdelingsver gadering van het congres in Delft De CIA-man voelt zich opgelaten. Te weten dat het filmpje vlakbij is.Dat hij er niet aan kan komen, maakt hem razend. Ir. Hsu Tsu-sai begint af te zakken in een toestand van doffe ellende. Hij heeft gemerkt dat de donkere Amerikaan in Delft in zijn buurt probeert te komen, maar de Tonggroep heeft een te hecht cordon om hem heen gelegd om een doorbraakpoging kans op slagen te geven. TN PEKING neemt Fu zicfh die donderdag voor operatie Nanking nog eens van voor naar achter na te pluizen. Hoewel hij het nie- Chinese delegatie op het lascongres. Hij wil In t bijzonder de veiligheidsaspecten doornemen. Hij voelt niets voor een likwidatie door de top als Suns plan een fout blijkt te bevatten. Met al dio zuiveringen op til, waarbij de Rode Garde een grote rol speelt, kun je nooit weten. In Den Haag houden BVD-functionarissen een oogje in het zeil bij de legatie aan de Adriaan Goekooplaan. De politie post er openlijker. Door een misverstand wordt de Prins Mauritslaan niet bewaakt. Copyright Het Kwartet/N.V. Periodiekenpers IN DE VOLGENDE AFLEVERING Telegram voor dr. Sun BLANKE POLITIEMAN SCHOOT NEGER DOOD LTAARLEM De volksgezond- 11 heidsnota 1966 biedt zeker perspec- leven, maar zij geeft toch niet de op- ossingen voor de grote problemen van lit ogenblik. Dit was een van de con- ilusics, waartoe de voorzitter van dc ilgemenc Nederlandse vereniging Het Sroene Kruis, mr. J. W. van Gelder, twam op de donderdag gehouden jaar- Ijkse Groene Kruisdag. „Weliswaar krijgen de kruisvereni gingen steeds meer financiële midde len ter beschikking, maar belang rijker is dat de overheid zich een oordeel vormt over de plaats en de ontwikkelingsmogelijkheden van het gezondheidsapparaat. De over heid zal zelf mee moeten discussiëren over een betere structurering van het totale apparaat" De kruisverenigingen hebben hun te leurstelling uitgesproken over bepaalde onderdelen van de nota. Velen kregen het gevoel dat het kruiswerk wordt ondergewaardeerd, doordat het in de nota werd gerubriceerd onder het be grip „complementaire voorzieningen", aldus de heer Van Gelder. Ook de gro te betekenis van de provinciale orga nisaties voor het kruiswerk is in de nota niet uit de verf gekomen. De heer Van Gelder sprak zijn vol doening uit over de nauwere samenwer king tussen de drie landelijke kruisver enigingen, die thans een organisato rische basis heeft gekregen. De nieuwe stichting samenwerkende kruisvereni gingen zal, zo vermeldde de heer Van Gelder, behalve een betere samenwer king ook het onderling overleg bevorde ren. Deze stichting is ontstaan uit een le vende behoefte aan samenwerking, die, zo is gebleken, nu reeds goede resulta ten heeft opgeleverd door het besluit tot vorming van een gezamenlijke me dische adviescommissie, aldus de voor- (Van onze correspondent) SAN FRANCISCO Vrees voor nieuwe rassenonlusten en muiterij in de negerwijken van de stad heeft zich meester gemaakt van de autoriteiten in San Fran cisco, waar deze week relletjes zijn uitgebroken nadat een jonge neger door een blanke politieman werd neergeschoten. Ongeveer 400 politiemannen en honderd man van de wegenpatrouille werden in de districten Hunters Point en Fill more ingezet om de orde te her stellen. De muitende negers, me rendeels jongeren, liepen plunde rend door de straten. Zij verniel den winkelruiten en auto's. 68 personen werden gearresteerd. Gouverneur Edmund G. Brown bracht man van de Nationale Gar de van de staat Californië in staat alarm. Verder werd er van acht tn avonds tot zes uur 's morgens avondklok ingesteld. Voor beide neger- districten. Tien personen, onder wie een politie man, werden door rondvliegende ste en gebroken glas getroffen. Een verslaggever werd getroffen door een steen, die bedoeld was voor de burge meester van San Francisco. John Shel ley, die naar Hunters Point gekomen was om de bevolking op te roepen de relletjes te staken. In deze wijk treft men naast de scheepswerf van San Francisco 2000 in staat van verval ver kerende noodwoningen aan, die tijdens de oorlog voor de bevolking opgetrok ken werden. Hunters Point wordt thans voorname lijk bewoond door negers en is een van de arme gebieden, die volgens een besluit van de federale regering in aan merking komen voor financiële steun. Vorig jaar meldde de Federale Werkge- legenheidscommissie in haar rapport het volgende ovei genoemde wijk: „De bewoners van deze wijk zijn bijna allen negers, gedwongen een leven zonder vooruitzichten te leiden. Gebrek aan onderwijs, werkloosheid en een leven vol teleurstellingen zijn feiten, die leiden tot apathie. Men vindt er heuvels, bezaaid met gebro ken glas, verwaarloosde huizen, en autowrakken. De stank van vuilnisho pen beneden komt je tegemoet en het panorama van oud roest en afval is er overheersend". Dood op straat Hoewel er in de afgelopen jaren meerdere incidenten in Hunters Point en Fillmore ontstonden, zijn de relle tjes van deze week toch de ernstigste uit de geschiedenis van de stad ge weest. De onlusten begonnen op dinsdagmiddag nadat de 16-jarige Mat thew Johnson door een kogel werd ge troffen, toen hij zich bij de 51-jarige politie-officier Alvin Johnson uit de voeten maakte. Johnson, die al 15 jaar bij de politie is, zag een gestolen auto. De wagen stopte. Twee jonge negers renden er uit. ieder in een andere rich ting. Johnson ging hen achterna. „Ik gelaste hen te stoppen", aldus Johnson. „Ik loste drie waarschuwings schoten in de lucht. Ik loste een vierde schot in de richting van de achtervolg de. Ik vond hem dood op straat liggen. Het bloed sijpelde uit zijn mond. Ik was niet van plan hem te doden. Het spijt me vreselijk, dat dit toch gebeurd ls". Johnson werd hangende een verhoor en onderzoek naar de trieste gebeurte nis door de commissie van de stede lijke politie geschorst Spoedig nadat het schot gevallen was, bemerkten politiefunctionarissen in de omtrek, dat er relletjes dreigden uit te breken. Tegen het vallen van de avond werden her en der in de wijk geweldplegingen gemeld. Ruiten moésten het ontgelden en er werd zelfs geplunderd. Gedurende de relletjes, die 5'/i uur duurden, kwamen 32 brandmel dingen binnen. Op acht na waren ze allen onjuist De ernstigste brand legde een wa renhuis met een verdieping in de as. Hoewel de brandweerlieden verklaar den. dat zij niet in hun werkzaamhe den belemmerd werden, bekogelde men hen met stenen. Tenslotte ver zocht het hoofdkwartier van de brandweer om politiebescherming. Opniruw Nadat de politiecommandant Thomas Cahill had verklaard, dat men de toestand in Hunters Point ondeT de knie had braken er in het district Fill more aan de andere kant van de stad nieuwe onlusten uit. Het begon, aldus Gahill, toen iemand een vuilnisbak door de etalage van een warenhuis smeet. Er sneuvelden daarop vele rui ten en er vonden plunderingen op gro te schaal plaats. In Fillmore arresteer de men een man, die twintig pakken t een kledingmagazijn gestolen had Shelley stelde om 11.55 uur dc avond klok in en gelastte dc sluiting van alle hars, cafés en llkeurwinkcls in de bel de wijken. Eerder, om omstreeks negen uur. reden de burgemeester en de poll- «iechef naar een gemeenschansrentrum in Hunters Point. Zij riepen de aanwe zigen op dc onlusten te staken, maar oedende menigte van omstreeks an overschreeuwde hen en eiste, dat de politic-officier Johnson van moord beschuldigd zou worden. Toen Shelley voor het centrum stond, scheer de er een straatsteen langs zijn hoofd. Dc steen trof Larry Mitchell, een camc- van de televisie. Een tweede ontsnapte ternauwernood de dood of ernstig letsel, toen een woedende menigte zijn auto ondcrstcbo- :n keerde en In brand stak. De burgemeester beval de politie persoonlijk tijdens de relletjes alleen uit zelfverdediging van de vuurwapens gebruik te maken. „We zullen geen aparte wet voor blanken en zwarten instellen" zei hij „maar we zullen wel vrede voor allen in San Francisco be werkstelligen". Omsingeling Shelley telefoneerde met gouverneur Brown in San Diego, waar deze laatste een campagne voor zijn herverkiezing voert. Hij stelde Brown kort voor mid dernacht van de toestand op de hoogte. Brown zond zijn secretaris. Wlnslow, als zijn vertegenwoordiger met een nrivé-vliegtulg naar de stad. Tijdens het hoogtepunt van de rel letjes. hadden 250 politiemannen en 50 leden van de wegenpatrouille een gebied van dertig huizenhlokken in Hunters Point afgesloten. Een andere groep politiemannen omsingelde Fill more. Luitenant-generaal Roderlc Hill, do commandant van do CaUfornlsrhe Nati onale Garde verklaarde, dat ziin troe pen volledie bewapend in Richmond, Alameda. San José en Son Bruno, plaatsen die rond San Franeiseo liggen, "'ouden blfiven voor het geval men op hen een beroep zou moeten doen. Cahill noemde de operatie van de oproerpolitie „de grootste actie, die de politie in San Francisco sinds de tweede wereldoorlog heeft moeten voeren". Hij zei dat een schatting van de schade, dio tot dusverre is aangebracht, onmo gelijk is. De kosten van de politie- versterking alleen al zouden ech ter vele duizenden dollars bedrag gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13