A VU-complex klaar voor de start l H: zijn eeblik eet Premie Risicofonds geleidelijk naar 12 Geen PBO voor de Bouw Bouwvakkers voelen zich genomen 9_ DUNDERD VU 20 SEPTEMBER 1966 MSTELVEEN - Ach, achteraf bezien waren voor een bezoek aan de - zoals de benaming officieel luidt - Verpleegstersschool van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit, de dag van gis teren en het uur van aankomst wel wat ongelukkig gekozen. Zuster J. van der Kooi. een van de klasse-leraressen zei. overigens hele maal niet boos OPNAME EERSTE HULP 99 EERSTE II STHI W SCHOOI VERPLEEGSTE RS Om tekort van f 80 miljoen weg te werken Wandel" enLdoeidedaarmte Meer eigen risico voor aannemers (Van onze soc.-econ. redactie) r) OTTERDAM De premie voor het Risicofonds Bouwbedrijf, waaruit de verletkosten worden be streden, zal volgend jaar met 1 procent worden verhoogd tot 10 procent en in de daarop vol gende jaren geleidelijk tot 12 pro cent. Tot deze maatregel is be sloten om de financiële moeilijk heden, waarin het fonds verkeert, uit de weg te ruimen. Zoals bekend heeft het Risicofonds Bouwbedrijf momenteel een tekort van ongeveer 80 miljoen. De rege ring heeft zich bereid verklaard ga rantie te geven voor aflossing van een lening, indien het bouwbedrijf een concreet plan ter tafel zou bren gen om het fonds blijvend uit de financiële moeilijkheden te helpen. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf (waarin de werkgeversorganisaties sa'-" menwerken) heeft daartoe een com missie ingesteld, die thans in grote lijnen overeenstemming heeft bereikt over de te nemen maatregelen. In de gisteren gehouden algemene vergade ring van de Ned. Chr. Aanne- mersbond heeft de heer O. Heidinga, die namens deze organisatie deel uit maakt van die commissie, daarover enige mededelingen gedaan. Hij verklaarde dat de moeilijkheden met het fonds zijn begonnen nadat on der druk van de overheid in 1960 werd besloten de toen bestaande premie van 10 procent terug te brengen tot 6 pro cent. De reserve van 200 miljoen slonk echter snel en geleidelijk aan werd de premie weer tot 9 procent opgevoerd. Berekend is evenwel, dat die premie eigenlijk 12 procent zou moeten bedragen en daarom werd besloten de bijdragen van het be drijfsleven geleidelijk op te voeren en daarmee het volgend jaar te beginnen. Het ligt daarbij in de bedoeling een nieuwe regeling te maken, op grond waarvan de aannemers een groter ei gen risico dragen enerzijds en aanne mers, die praktisch geen gebruik ma ken van het fonds een premierestitutie zullen krijgen anderzijds. Gedacht wordt aan een restitutie van 50 procent van de betaalde premie. Wel permanente raad (Van onze soc.-ei redactie) Komende winter Voor de komende winter werd beslo ten tot de volgende maatregelen: 1. de vorstverletperiode, waarvoor ge declareerd kan worden, is vastgesteld van 7 november tot 31 maart; 2. declaraties moeten binnen vier we ken worden ingediend, daarna volgt geen betaling meer. (Tot nu toe kwam liet voor, dat 's zomers nog nota's bij het fonds werden ingediend) 3. er zal een beroep op alle werkge vers en werknemers worden gedaan iom doorwerken zo lang mogelijk vol te houden; 4. declaraties kunnen worden gewei- I gerd, indien de ondernemers een aantal i eenvoudige voorzieningen, die doorwer- 'ken kunnen bevorderen achterwege la- j ten, zoals bijv. het zoveel mogelijk i vorst- en sneeuwvrij houden van rijwe- gen, looppaden en waterleidingen, het beschermen van materiaal en het zo- j veel mogelijk beschutten van de werk nemers. (Dit kan een besparing van I 10 f 12 miljoen opleveren); I 5. er zal scherpere controle worden uitgeoefend om zoveel mogelijk paal en ROTTERDAM De algemene I perk te stellen aan het maken van vergadering van de Neder-j landse Christelijke Aannemers- en mjSbruik draagt thans, aldus de heer Bouwvakpatroonsbond heeft giste- j Heidinga. een schandelijk karakter, ren in principe unaniem ingestemd met het instellen van een perma-| ne'nt orgaan van overleg en samen- werking tussen werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf, j Uitdrukkelijk werd daarbij even- j wel bepaald, dat zulk een orgaan j (bouwraad) nimmer het karakter zal mogen krijgen van een publiek- rechtelijk bedrijfsorgaan. I UTRECHT bouwvakkr„ voe. In het verleden zijn al diverse pogin- len zich enigszins genomen nu een bc- gen om tot een permanent overleg-lastingverlaging van enkele guldens orgaan voor werkgevers en werkne- j per week hun de kans ontneemt 10.000 mers in het bouwbedrijf te komen huizen per jaar meer te bouwen. Dit mislukt, maar de behoefte daaraan I schrijft drs. P. J. Janssen, economisch bleek in de praktijk toch te blijven adviseur van de Ned. Katholieke Bond bestaan. Vandaar, dat. zoals wij eer- van Wcknemers in de bouwnijverheid der reeds uitvoerig meldden, thans I St. Joseph in .,Op de Steiger het een nieuwe poging wordt onderno-bondsorgaan. men. die wellicht meer kans van sla- De heer Jansen meent dat het voor gen zal hebben. De NCAB bracht als volgend jaar zonder meer is gewenst eerste organisatie een voorstel in die zoveel huizen te bouwen als de beschik- richtin? ter tafel. Volgende week zul- jbare capaciteit maar toelaat. De rege len de rooms-katholieke aannemers ring wil evenwel 117 500 huizen in aan een soortgelijk voorstel in hun jaar-j bouw nemen. 10.000 minder dan de vergadering brengen. bouwnijverheid volgend jaar aan kan. I Met die huizen is ongeveer 300 miljoen gemoeid, bijna de helft van wat do I belastingverlaging de staat gaat kosten. De partijen, die de woningnood volksvij and nummer een noemen en de woning bouw de hoogste prioriteit geven wil len nu de belastingverlaging laten door gaan. Dus blijkt de belastingdruk een grotere nationale kwaal te zijn dan de woningnood. St. Joseph heeft niet de illusie dat de regeringsvoorstellen ingrijpend zullen worden gewijzigd naar aanleiding van de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, die binnenkort beginnen. Wel meent de bond dat de bouwnijverheid er recht op heeft te vernemen waarom er zo opvallend is getornd aan het prioriteitenschema. Het is nog niet zo lang geleden dat men het de bouwvakkers kwalijk nam dat zij, evenals de rest van de werkne mers. een verkorting van de ar beidstijd verlangen, omdat men ten on rechte vreesde dat de woningnood nog langer zou duren. Het is nog korter geleden dat mi nister Bogaers de bouwvakkers ver zocht er een schepje bovenop te doen en hij bedankte ze later toen het schep je er inderdaad bovenop was gegooid. te zeggen dat iedereen het razend druk had in verband met de vie ring van het eerste lustrum van de school die zaterdag 1 oktober begint en tot vrijdag 14 oktober zal duren met daartussen enkele dagen van rust. Het feest zet al direkt goed in. In het programma voor die dag valt on der meer te lezen: „De directrice biedt u bij deze gelegenheid koffie met „schoolkoek" aan". Het woord schoolkoek tussen aanhalingstekens intrigeerde, maar zuster Van der Kooi kon de koek niet nader omschrijven. Ze lachte een tikkeltje geheimzinnig en daaruit kan de con clusie worden getrokken, dat hij de pioeite waard is om in te bijten. Crescendo Op de dag waarop de Verpleegsters- school vijf jaar bestaat, is het Acade misch Ziekenhuis der Vrije Universi teit (AZVU) nog niet eens officieel geo pend. Dat geschiedt pas enkele weken later. Deze gang van zaken is ook juist. Voordat het AZVU met slechts een paar afdelingen zou gaan draaien, moesten er zusters zijn. Daarom werd de verpleegstersschool al vroeg opge richt. Op 1 oktober 1961 kwamen de eerste leerlingen, 36 in getal. De school werd eerst ondergebracht in een lagere school, op het ogenblik zetelt zij in een grotere kleuterschool, gelegen in een weiland aan de rand van Amstelveen, maar volgend jaar april wordt een nieuw gebouw in gebruik genomen. Voor de Verpleegstersschool is het dus crescendo gegaan. Opleiding Tot directrice werd in 1959 al be noemd zuster J. C. Groneman, die tot dan directrice was van een ziekenhuis in Overijssel. Zij plande een opleiding die was gebaseerd op zich ontwikke lende ideeën en uitgebrachte rapporten en daarnaast op haar eigen rijke erva ring. Die opleiding zou later sterk de aandacht gaan trekken. Er was meer dat de ogen van zieken- P. van Tellingen secretaris ARJOS DEN HAAG De heer P. van Tellin gen uit Zeist is benoemd tot secretaris van de ARJOS, de a r. jongerenorgani satie. Hij volgt in deze functie de he?r D. Corporaal op, die adjunct-secretaris van de ARP is geworden. In de jaarvergadering van de ARJCfë op 17 december zal ook de heer J. van der Ploeg als voorzitter uit hét bestuur treden in verband met drukke werkzaamheden. Het bestuur heeft voor deze functie kandidaat gesteld de heren H. A. de Boer uit IJmuiden. oh J. Vierdag uit Enschede. De boog kan niet altijd gespan nen zijn. Zo af en toe moet je ook eens flink kunnen lachen. De chauffeur kon zeggen: 'k Heb mijn wagen volgeladen lerares, die ook theorie heeft gege ven, omdat naar opvatting van zuster Groeneman eerst dan volle dige integratie van theorie en praktijk verwacht kan worden. Een overzichtsfoto van de aan bouw van de Vrije Universiteit. Minister Diepenhorst zal 12 ok tober de omrande bouwwerken officieel in oebrtiik stellen. I. Academisch Ziekenhuis: 2. Ge bouw biologie en geologie. 3. Gebouw wiskunde, sterrenkunde, natuurkunde met cyclotronge bouw, met daartussen ruimte voor de scheikundige faculteit 4. Provisorium. 5. Studentencen trum. 6. Woonhuis leerlingen verpleegstersschool. De afstand tussen studentencentrum en uni versiteit is ongeveer 1200 meter. Links van gebouw 4 komt de nieuwbouw voor de A-facultei ten. v rees Bij de protestants-christelijke aanne mers bleek vrij veel vrees te bestaan voor een ontwikkeling in dc richting van de p.b.o.. een angst, die vertolkt werd door dc afdelingen Den Haag. Zwolle, Dordrecht. Delft. YVestland. Urk en Assen. Herhaaldelijk werd geïnformeerd naar de bevoegdheden die de bouw raad eventueel zal krijgen, maar daaro ver kon in dit stadium nog weinig wor den gezegd. YVel maante het bestuur duidelijk, dat het geen enkele behoefte heeft aan een pbo-orgaan, maar duide lijk wil streven naar een privaatrechte lijk orgaan. De bevoegdheden, die aan de bouwraad zullen worden toegekend, zullen stuk voor stuk door de betrok ken organisaties moeten worden toe gestaan Eerst toen dit duidelijk gesteld was ging de vergadering ermei akkoord om aan het bestuur machti ging te verlenen op de ingeslagen weg voort te gaan. Evenwel op de voorwaar de. dat zij nog gelegenheid zal hebben zich uit te spreken over de definitieve structuur van het overlegorgaan. Reizen Voor die eerste leerlingen is het in de 3'/s-jarige opleiding veel reizen en trekken geweest. De praktijk moest, zo lang het AZVU nog in opbouw was en er geen afdelingen waren, in gastzie- kenhuizen worden beoefend. Er waren een 26 van die gastziekenhuizen, over het gehele land verspreid. Ach ja, later werd het gemakkelijker. Van het AZ VU werd de ene na de andere afdeling voor patiënten opengesteld, en konden de leerlingen daar hun praktijk doen. Desondanks is de directie van vier gast ziekenhuizen gebruik blijven maken. Tussen haakjes: De leerlingen wonen in een leerlingen-woonhuis aan het j hoofd waarvan een „vrouw des huizes" staat, die geen verpleegster is. Cijfers De Verpleegstersschool startte op l oktober 1961. Omdat de opleiding 3'/* jaar duurt werd voor het eerst geëxa mineerd op 1 maart 1965. Sindsdien heeft de school 131 gediplomeerde ver pleegsters afgeleverd. Van 1961 af heb ben zich een 650 kandidaten voor leer ling-verpleegster aangemeld. Het aan tal leerlingen dat in de loop der jaren is vertrokken ligt even boven de hon- derd. YVaarom zijn ze vertrokken? Zuster Van der Kooi: „Er zijn er geweest voor wie de opleiding toch nog te zwaar was of voor wie dc beroepskeuze niet dc juiste bleek, er zijn er natuurlijk ook getrouwd en er zijn er, die intussen tot een verloving zijn gekomen en een zie kenhuis dichter bij huis of bij de ver loofde hebben gezocht". Charmant Maar een groot deel van haar zal de Verpleegstersschool bij de lustrumvie ring wel terugzien. Immers, er zijn toch banden gelegd. En hoe oncomforta- 'bel de huidige school misschien mag zijn, er gaat toch een charme vanuit om nog eens daar te zijn waar je het begin van een vorming hebt ontvan gen. Nog eens de ogen te laten gaan langs de banden van de vele boeken die de bibliotheek rijk is. Medische boe ken zijn het veelal, die de leerlingen moeten helpen bij de studie en waaruit zij de stof kunnen putten voor het ma ken van een scriptie. Het is toch hart verwarmend om daar nog eens met jaargenoten een kopje koffie te drin ken en te spreken gewoon maar over huisdirecties op Amstelveen deed rich- „toen", ten. Zij, die voor een opleiding tot ver pleegster in aanmerking wilden komen, moesten in het bezit zijn van een diplo- 1 ma middelbare school bij voorkeur of van een uitstekend diploma ulo. 't Zal moeilijk gaan. zeiden de pessimisten, de eisen zijn wat aan de hoge kant. Het tegendeel is waar gebleken. Zuster Van der Kooi: „We kunnen nog echt streng selecteren". Zuster J. C. Groneman, directrice van de Verpleegstersschool. Haar bemoeienissen strekken zich alleen uit tot de opleiding van de jonge vrouwen tot verpleegster, voor ivie zij een opleidingsprogramma heeft opgesteld, dat uniek wordt ge noemd. (Van een onzer redacteuren) CYCLOTRON Aantrekkelijk En het is ook gezellig de feestvreug de mee te beleven. Uit de leerlingen- raad heeft zich een feestcommissie ge vormd, die voor een uitstekend pro gramma heeft zorggedragen. Er is een tentoonstelling van eigen werk van leerlingen, en die zal best de moeite van het bekijken waard zijn. Want on der haar schuilen er velen met artistie ke gaven. Er wordt een film vertoond Waarin ligt nu voor jonge vrouwen die I en er zijn toneel- en cabaretvoorstellin- het beroep van verpleegster kiezen j gen. Vooral dat cabaret zal voor insi- het aantrekkelijke van de Ver-jders aantrekkelijk zijn. Toe maar, de pleegstersschool te Amstelveen? Di-leerlingen hebben het zelf geschreven, rectrice: „Natuurlijk ook in het feit, len reken erop. dat het zo af en toe dat zij in een spiksplinternieuw zie- fijntjes zal worden gezegd... kenhuis komen werken en evenzeer I Vijf jaar Verpleegstersschool van h t in de ligging van Amstelveen vlak Academisch Ziekenhuis der Vrije Uni- bij Amsterdam, maar ook in de oplei-versiteit. Onze opleiding is uniek. zeg- ding". Zuster Van der Kooi. een van'gen de aanstaande zusters uit Amstel- de eerste leerlingen van de school: i veen. Bij ons kun je alle kanten uit. ..Het is aantrekkelijk, dat de theore- Na je basisopleiding kun je je spccia- tische opleiding voorafgaat aan het!liseren in die richting, die je het beste praktijkwerk pn dat dit praktijk- ligt. Het zal allemaal wel te lezen zijn werk gericht is". In het praktijkwerk in de Jublleumkranl, die dezer dagen wordt de leerling begeleid door devan de persen rolt. In het buitenland opgeleid personeel, vicTmnAtp**f 'n dit moderne ziekenhuis AMSTERDAM Wanneer prof. mr. I. A. Diepenhorst, minister wil werken. Is men dc problemen baas van onderwijs en wetenschappen op 12 oktober het eerste deel van i I®Meven. de nieuwe huisvesting van de Vrge Universiteit in Amstelve Amstcrdam-Buitenveldert officieel in gebruik gaat stellen, treft hij daar een universiteitscomplcx aan, dat ook in onvoltooide staal ^c! dc TH in al indruk maakt door waarlijk imposante bouwwerken en Ameri- dotron vSor krmtS'ch°Tnd7r'S kaans aandoende allure. /.onder welk centrum wetenschappelijk onderwijs in de kernfysica niet meer Op het ogenblik is 150 miljoen aan Gepland zijn nog 3 torenflats voor up-to-date is. bouwwerken en inrichting gerealiseerd 1134 bewoners. De ligging van de twee| Voorlopig worden de A-faculteltcn complexen, respectievelijk 18 en 10 hec- in het Provisorium ondergebracht In tare, waardoor hoogbouw vereiste was.1 afwachting van de definitieve behui- is uiterst gunstig: de te projecteren j zing. die over zes tot acht jaar gereed rondweg van Amsterdam en de /.al zijn. Dc faculteit der letterkunde ia ringspoorbaan zullen vlak langs de uni-;nog in het oude Amsterdam onderge- versitett lopen. bracht, evenals de schoikundemcnsen. Prof. dr. G. J. Sizoo. voorzitter van die nu nog in de Lairessestraat onder- het college van directeuren van de dak hebben, maar voor wie in Buiten- Vrije Universiteit, en „bouwdirecteur" j veldert ook ruimte is gereserveerd, ir. C. A. Doets. die ons een kijkje gun-' In de toekomst zullen 1800 studenten den in hun „nieuwe huis", waren te-jop VU-grond gehuisvest zijn. Voor wat recht trots op het bereikte. Archi tec to- betreft de gebouwen is er rekening ge- nisch maakt het geheel een eenvoudige, houden met eventueel noodzakelijke uit- maar verzorgde indruk. Door vf-el vleu-| breiding. Men kan nog 2 etages om- de 370 miljoen, die de totale bouwsom vormt. Daarvan neemt het Rijk krachtens een recente regeling 9R'/j procent voor zijn rekening, terwijl de Vereniging de resterende anderhalf procent via leningen en bijdragen bij elkaar moet krijgen. In Buitenveldert zijn al officieus in gebruik of pas gereedgekomen het Aca demisch Ziekenhuis, het gebouw van de subfaculteit der wiskunde, sterren kunde en natuurkunde, het gebouw van de subfaculteit der geologie en geo fysica en der biologie, het cyclotronge bouw van het natuurkundig laboratori um en het Provisorium. bestemd voor de voorlopige huisvesting van de theo-' logische faculteit, juridische faculteit, economische faculteit, centrale interfa culteit. centrale bibliotheek en het bu reau van de universiteit HUISVESTING gels en weglopende lijnen krijgen de hoog. massale gebouwen zelfs nog een sier-[ lijk aanzien. De grond tussen de gebou-iSTUDIEWFRFI I) wen zal zoveel mogelijk worden benut' voor de hortus botanicus van de subfa-stoutste dromen hadden culteit der biologie 1 stlchu?r8 van VU niet kunnen bevroeden voor welk een unieke „stu- /IFKFNHI'IS diewereld" zij in 1880 de basis hebben f* R 4«ltgd. Nu In 1968. een prachtige bchui- In Amstelveen zijn gloednieuw heU de 714 bedden van het Acade- zing. 5000 studenten en een wetenschap- woonhuis van de leerlingen van de ver- nilsch Ziekenhuis zijn nu 389 bedden pelijke staf van 340 hoogleraren, lecto- bozet. In fases wil men komen tot optl- ren. docenten en andere wetenschappo- maal gebruik, hetwelk begin 1967 gerea-1 lijke werkers Aan minister Diepen- liseerd zal zijn. De personeclsvoorzie- horst, zelf ten nauwste bij de moderne ningrn blijven uiteraard moeilijk. VIJ betrokken, de aangename taak hel maar vooral ook door toestroming van officiële startsein te geven. pleegstersschool (336 kamers), de stu- dentenflats en -huizen voor 684 studen ten en de moderne en ruime sporthal, waar ook competitiewedstrijden kun nen worden gehouden. jÉÉ' "wflur-'s

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9