Zuivering pijnlijk medicijn voor BP PREMIE SPAARPLAN Dit kabinet kan beter heengaan SANATOGEN Verdeelde partij - vluchtheuvel voor politieke avonturiers Boer Koekoek als Goethes alles goedi en wer Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. Gemeentesecretaris op 20 feiten ontslagen W assenbeeldenkabinet met oorlogsspektakel Jongen in Tunis verdwenen KARELI NIEUWE LEIPSE COURANT 5 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1066 ir. Adams werkt in de Boe- renpartij (BP) als een pijnlijk j medicijn voor een kwaadaardige ziekte. De heterogene samenstel- De heer Koekoek toont momenteel j veel overeenkomst met de tove naarsleerling uit het bekende gedicht1 van Goethe. De krachten die hij heeft j opgeroepen kan hij niet meer be heersen en zij gaan zich nu tegen hem keren. De kritiek op Koekoeks opt re-; aan eenheid treedt than^duidelljk ^ttlibeT Kill llllg den leidde tot oprichting van een nood. aan het licht. Dat het tot een uit barsting is gekomen hoeft nie- (Van onze parlementsredactie) mand te verwonderen. De BP is als een paddestoel uit de grond geschoten. De organisatie op lan delijk niveau is zwak ontwikkeld. Bij de voorbereidingen voor de gemeenteraads- en statenverkie zingen ontstond een gebrek aan vertegenwoordigers. Vrijwel iedereen die zich aanmeldde kon candidaat gesteld worden. Het element dat deze vrije boeren sa menbindt is negativisme tegen de bestaande partijen en ontevreden heid over de werkzaamheden van de „bureaucratische overheid". Onder de leuze „vrijheid" is de partij een vluchtheuvel voor poli tieke avonturiers geworden. Deze labiele ondergrond kwam spoedig aan het licht. Na de jongste gemeenteraadsverkiezingen had bin nen de BP een aantal opmerkelijke gebeurtenissen plaats. Wij herinne- Het fascistisch getinte artikel van Voorschotëns gemeenteraadslid, Bou levard-journalist, D. Scheps in een Duits weekblad. De kritiek op het oorlogsverleden van het Bussumse raadslid Gerkens. Zijn fraktiegenoten lieten hem val- De heer Dikkenberg in Ede weiger de een hem aangeboden wethouders portefeuille. Hierna keerden de ove rige frakties in de gemeenteraad zich van de BP af. In de Provinciale Staten van Noord-Brabant maakte een der vrije boeren zich los van de partij. In Laren bedankte een gekozen 1 raadslid voor zijn zetel. Een andere vrfje boer was niet te vinden. De Apeldoornse partijvoorzitter J. Postma werd beschuldigd lid van de NSB en de Landwacht te zijn ge- De felle aanval die de VVD-er Baas in de senaat tot ir. Adams richtte was de druppel die de emmer deed overlo- Zuid-Afrika Dezelfde man die zo ruiterlijk ver klaard heeft dat hij er met zijn befaamde Indië-politiek toch zo vol komen naast heeft gezeten, dr. Bruins Slot, zegt nu van achter zijn bureau hoe het in Zuid-Afrika moet en hij debiteert meteen allerlei nonsens. Zo vindt hij het exploitatie van de zwarte bevolkingsgroep als de laatste een lager uurloon ont vangt dan de blanke. Weet hij niet dat de blanke gemiddeld per uur meer produceert? Zo ligt het bij ons net eender en dat heeft niets met apartheid te maken. Ook zegt de heer B. S. er niet bij dat een zwarte met een volle portemonnee vaak van het werk wegblijft Bij hoger loon heeft een Bantoe-gezin geen baat; het geld wordt veelal „ver dronken". Vergeten wordt voorts te vermelden dat vele zwarten naar Zuid-Afrika komen omdat ze het daar beter vinden en zich er een bestaan kunnen verwerven dat ze in eigen land moeten ontberen. Een paar cijfers: in Zuid-Afrika een al fabetisme van vier op vijf in andere landen een analfabetisme van vier of vijf. Waarom oriënteert deze zegsman zich toch niet eens bij figu ren als dr. Gravemeijer en prof. Wa terink? Er wordt in vele plaatsen van ons land gesproken over ge noemde problematiek onder meer door een Bantoe-predikant. Laat de heer B. S. daar eens naar toe gaan. Voorburg D. Gevers Wereldvrede (3) De oproep tot wereldgebed van de paus, gekoppeld aan het inroepen van de voorspraak van Maria, maakt mijns inziens het hele initia tief krachteloos. Uw commentaar verheugde me; ik zou graag wat minder welwillendheid zien ten op zichte van het rooms-katholicisme. Dordrecht W. van Wijnen Wereldvrede (slot) Wat heeft de paus voor met het zo nadrukkelijk stellen van de voorspraak van Maria? Gelukkig komt er in brede lagen van deze kerk verandering van denken. Des te merkwaardiger het verzoek. Rotterdam D. Soetens pen. Deze kwestie kreeg een bijzonder accent doordat er klappen vielen. Bo vendien kwamen de moeilijkheden in de BP voor het eerst in de landelijke politiek ter sprake. Bewijzen Het hoofdbestuur heeft tot nu toe tegen al deze verwijtingen een weinig doortastende houding aangenomen. De heer Koekoek zei na het incident in de Eerste Kamer: „Ik ken de heer Adams al sinds 1938 als een goed vaderlander. Laten ze hun beschuldigingen maar be wijzen." Deze opmerking is zo langzamerhand de gebruikelijke reactie van de leider der vrije boeren geworden, in een poli tiek debat. Reeds eerder had de NRC in een hoofdartikel het oorlogsverleden ir. Adams scherp bekritiseerd. Deze aanval werd verzwakt doordat dit blad ook het Haagse gemeenteraadslid drs. Haarman van een onzuiver verleden beschuldigde. Ten opzichte van hem werd de kritiek later ingetrokken. Voor de vrije boeren in de provinciale staten van Zuid-Holland was dit kran tenartikel echter aanleiding om bij de verkiezingen voor leden van de Eerste Kamer hun stem niet op ir. Adams, maar op de tweede kandidaat, de heer A. Snoek, uit te brengen. T'ovenaarsleerling De heer Koekoek heeft niet de in druk gewekt dat hij zich veel van deze bezwaren aantrok. Tijdens een propaganda-avond in Norg, op 23 sep tember, zei hij: „Wij moeten Adams zolang mogelijk handhaven. Als hij lid geweest is van de NSB is dat geen bezwaar. Wel als hij Nederlan ders zou hebben verraden. Wij kun nen niet alle leden controleren op een eventueel lidmaatschap van nazi partijen in het verleden. Op 26 september verklaarde Koekoek de uitslag van het proces tussen de heer Baas en ir. Adams af te willen wachten, alvorens een beslissing te ne men. Op zichzelf zijn deze toezeggingen vrij vaag. Het proces waarvan hier sprake is gaat niet over het oorlogsver leden van ir. Adams maar over zijn beledigende uitdrukking „Jij proleet" tegen de heer Baas. Daarnaast komt de klap die de heer Baas Adams op zijn oog gaf aan de orde. raad. De heren J. Looman uit Rijswijk en de Haarlemmer J. Schregardus heb ben hierin de leiding. De noodraad heeft de volgende bezwaren. Ir. Adams behoort met zijn belast verleden niet aan te blijven maar onmiddellijk uit de BP verwijderd te worden. Het bestuur van de BP is niet de mocratisch samengesteld. De heer Koekoek neemt als partij- en fractie leider een te sterke positie in. Op een bijeenkomst van deze nood raad in Blaricum is het dinsdag tot een scherpe botsing gekomen. De heren Looman, Schregardus en ir. Stam wil den het vertrouwen in het hoofd bestuur opzeggen. Onder invloed van het Amsterdamse raadslid Verlaan, die tevens hoofdbestuurslid is, werd dit plan verijdeld. De noodraad heeft nu haar veront rusting over de situatie in de BP uit gesproken. Zij dringt er bij het hoofd bestuur op aan een duidelijke uitspraak te doen. Toekomst Tot nu toe heeft het bestuur zich beperkt tot vage aanvallen op andere partijen. De vergadering die a.s. vrij dag wordt belegd zal duidelijkheid moeten brengen, Vooralsnog zijn c er op wijzen dat laten vallen. Wa: geen tekenen die len ir. Adams zal het bestuur hier Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal f 500, jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20 Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs In effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochurel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Jeu»dbendeleden krijgen jaar cel AMSTERDAM Acht jongens zijn vrijdag niet toe besluit, is het mogelijk gisteren door de rechtbank veroordeeld dat de heer Adams, die dinsdag in de Eerste Kamer een verklaring zal afleg gen, zelf ontslag neemt. Zoals de situatie thans staat zal zowel het handhaven van Adams als zijn verwijdering uit de partij het prestige van de heer Koekoek aan zienlijk schade doen. Hij heeft de gebeurtenissen reeds te lang op hun beloop gelaten om zijn positie on geschonden te kunnen handhaven. Inwendige spanningen zullen de vrije boeren waarschijnlijk nog wel enige tijd verdeeld houden. De toe komst zal moeten leren of de partij zich onder nieuwe leiding zal ontwikke len dan wel aan onderlinge twisten ten onder zal gaan. tot straffen variërend van één jaar cel tot 250 gulden boete. De straffen, waar van drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest, zijn de jongens opgelegd wegens hun aandeel in inbra ken in automaten en auto's. De hoofdfiguur uit de bende kreeg twee maanden meer celstraf dan de an deren. De 18-jarige jongeman instrueer de de andere jongens bij het openen van de automaten. Hoewel hij de jongste van het stel was, trad hij als hun mentor op. Hij werd verantwoorde lijk gesteld voor 99 inbraken ter waar de van enige duizenden guldens. Vele jongens van de bende komen van goe den huize. Mr. Beernink zegt: Andere koers HILVERSUM De regering zal een andere koers moeten varen, zo meent mr. H. K. J. Beernink, CHU-fractielei- der in de Tweede Kamer. „De huidige koers acht ik fout en is allerminst in het belang van ons land en volk en daarom kan dit kabinet beter heen gaan." Mr. Beernink sprak woensdag in een politiek radiopraatje over „de politieke situatie van het ogenb'ik". Een andere koers achtte hij noodzakelijk in ver band met de toekomst van ons volk. Deze andere koers, aldus de heer Beer nink, zal een vaste koers moeten zijn, een koers die de inflatie bestrijdt, de staatsfinanciën gezond maakt, de werk gelegenheid bevordert er bij de indivi duele burger het vertrouwen in de re gering doet terugkeren" In het bijzon der drong de heer Beernink aan op de soberheid en beperking bij de staatsuit gaven, in veel sterkei mate dan het kabinet-Cals wil. Sprekend over de troonrede merkte mr. Beernink o.a. op dat deze vaag is. veel algemeenheden bevat, zoander „dat de koe bij de horens wordt ge vat". De CHU-fractieleider drong voorts o.a. aan op een vaste koers ten aanzien van de jeugdproblematiek. „In een democratische staat kan niet wor den geduld dat een kleine groep steeds maar bezig blijft met straatterreur en het veroorzaken van relletjes. Wil men niet anders, dan zal met harde hand moeten worden ingegrepen," aldus de heer Beernink. BERLIJN Drie jonge Oost-Duit sers, waaronder een militair, zijn door het prikkeldraad naar West-Ber- lijn ontkomen. De drie mannen, tus sen twintig en dertig jaar oud. wer den niet opgemerkt door de Oost-Duit se grenswachten. De militair is in bur gerkleding gevlucht. Hij maakte deel uit van een grensbataljon. Sterkt lichaamskracht en zenuwen Beroep op centrale raad gehouden met het ontslag taris-ontvanger-ambtenaar van de bur gerlijke stand van Ophcmert, de heer J. H. Chr. Israël. Deze werd met in gang van 1 augustus van het vorig jaar ontslagen wegens ongeschiktheid. Hij zou betr'-kken zijn geweest bij onregel matigheden bij de uitbetaling van ge meentegelden en zou voorts denigreren de taal tegenover B. cn W. hebben gebruikt Het ambtenarengerecht te Arnhem wees {n eerste instantie een beroep tegen het ontslag af. In een urenlang betoog poogde mr. N. J. Geleijnse aan te tonen, dat de voormalige ge meentesecretaris onrecht was aange daan. Hij constateerde, dat het blijk baar menige overheidsinstantie grote moeite kost zich aan het eenvoudige rechtsbeginsel van fair play te hou den, iets dat ook >p het onderhavige geval van toepassing is. Mr. Geleijnse bracht in herinnering, dat het tussen de gemeentesecretaris en de burgemeester niet zo best boter de. Dit kwam al direct tot uiting, nadat de burgemeester in 1961 zijn ambt had aanvaard. Een van de dingen, die B. en W. de secrctari kwalijk namen was het feit, dat hij het zogenaamde „weekblaadje" verzorgde, een uitgave voor de bevol king van Ophemert en omgeving. Sa men met een andere ambtenaar zorgde de secretaris voor de inhoud exploital e van het blad. Redactie cn administratie-adres van de gemeentese cretarie. Dit was naar het oordcel van het gemeentebestuur een onhoudbare toestand. Een van de argumenten was, dat doo- de werkzaamheden aan het blaadje het werk op de secretarie in het gedrang kwam. Daardoor was een achterstand ontstaan. Oit laatste trok r. Gel .-ijnse in twiifeL Mr. Geleijnse zei, dat er na de vrijspraak door de Arnhemse recht bank, Jn Ophemert nog een hetze Hij verzocht de raad de uitspraak van het ambtenarengerecht en het ontslag besluit te vernietigen. Drs. J. van der Horst zei namens het gemeentebestuur, dat de secretaris op 20 feiten was ontslagen Voor deze fei ten was het bewijs overduidelijk gele verd. Hij ontkende, dat de secretaris het slachtoffer zou zijn geworden van boos opzet van de kant van de burge meester of arglistigheid van de wethou ders. De gedragingen van de secretaris vrplichtten de burgemeester nasporin gen te doen, zo zei hij De centrale raad zal over drie weken uitspraak doen. Een plantsoentje, bankjes in de zon. Kinderen spelend ook niet dat en een paar moeders, één éen kin derwagen douwdeinend, en een an der met een breiwerkje. Het was een tafreeltje van goedheid en vre de. Waarom dan ook niet op een bankje en even genieten? Ik instal leerde me en voelde me heerlijk. Maar de vertedering werd verba zing toen ik zag hoe een jongetje met afgerukte takjes naar zijn moe der kwam. De moeder nam ze dat bij kleine kinderen hoort, maar naar de bank van de boze moeder de gelopen. Met een allerliefste glim- één punt lach ging ze zitten, zei: „Die kinde- toch". De moeder haakte in, ten uit en mepten elkaar met de wat het u r Wat gillerig lacherig mepten de kinderen nog even na, maar de ma legde ze naast zich op de bank, ach- mepte, onverhoeds opgestaan, ook het loon van een tuinman, en dan -- djg de kant weer in orde maakt, en die stenen opvist, dat kan nou nog, maar als ze blijven liggen zakken ze in de modder, dan kost het meer. Nou en dat bosje daar ook wel aan." „Dat hoef ik toch niet te beta len?" zei de moeder, wijzend op de schare. „Die zijn niet allemaal van mij." Met trouwhartige grote ogen lig om zo maar aan die struiken te scheuren? Van de moeder snapte ik helemaal niets. Ze bedankte niet voor de hulde, noch wees zij het kind op zijn fout. Het speelde alweer. Er was nu een groepje bij de vijver. Daar stond knakte planten lagen op het grint. gesteld "^ls "SË&flSS'g, te."sC^verSe°Vertui*d tweetal sjorde en „jortte en ^peens de\ije°re„° „Belastingen, mevrouw belastin- aan een nieuw project bezig, wat 8en- Aan de lopende band betaalt u, en voor wat ze gisteren morgen zullen doen. Kost allemaal geld. Van mij ook hoor, maar van u ook!" De moeder stond naast me zei zacht- op, riep haar twee jongens, de scha- hier. Ik re holde mee. „Opruimen", gebood „die stenen uit het water, netjes zeggen? Niks doen? Een schelle verder op waar ze iets tussen de stem riep: ..Laat dat. dadelijk liggen hogOTe struiken aan het organiseren "eden jullie d'erin". jes: „Daarom zit ik Ogen dichtdoen en eventjes hele- woon vlak bij, stak door het maal alleen maar genieten, dacht ik. plantsoentje over". Erg snappen neerzetten, anders....' deed ik het niet. Ze had, dacht ik, De mevrouw kwam weer naast Ik geloof dat ik even gedoezeld beter naar huis kunnen lopen en de me op het bankje. Keek voldaan heb, want toen ik m'n ogen weer politie bellen. Als je er iets van zei naar de herstelwerkzaamheden, open deed zat er een dame naast had je hoogstens een rel aan de Sloot de ogen als dutte ze even, de me. Niet meer van dat hele prille gang. Maar ze was al opgestaan en glimlach nog om haar lippen. bestond legen de gewezen secretaris Pien wordt beheerd. De gevangenen Yon Schirach kreeg voor hel laatst bezoek BERLIJN De oorlogsmisdadiger Baldur von Schirach heeft in de gevan genis Spandau nog bezoek gehad van zijn zoon Klaus, een advocaat in München. Von Schirach wordt vrijdag na 20 jaar gevangenisstraf vrijgelaten. Zijn zoon verklaarde: „Mijn vader voelt zich goed en verlangt uiteraard naar zijn vrijlating". Klaus von Schirach heeft een deel van de persoonlijke eigendommen van zijn vader alvast meegenomen. Hij heeft ook gesproken met de Ameri kaanse en Russische gouverneur van de gevangenis die door vier mogendhe- gen dertien maal per jaar een half uur bezoek hebben van familieleden. Von Schirach jr. zei. dat zijn vader niet veel last meer heeft van zijn kwalen. De nu 59-jarige oud-leider van de Hit- lerjeugd is in 1956 aan zijn beide ogen geopereerd wegens staar. Hij heeft ook diverse malen trombose aan zijn benen gehad. Hij is aan een oog blind. Vrij dag om middernacht zal ook Albert Speer worden vrijgelaten. Inmiddels schijnt Baldur von Schi rach voor enkele flinke sommen aan diverse bladen zijn levensverhaal te hebben verkocht. Slag bij Trafalgar horen en zien Tussaud biedt sinds gisteren een nieu we vorm van amusement: de oorlog. Men kan daar nu de zeeslag bij Trafal gar beleven. De grote scheepskanonnen donderen, men krijgt kruitdamp in de ogen en men hoort gewonden gillen. Het hele spektakel is een soort kruising tussen wassen beelden en „son et lumière", waaraan een scheutje op voedende waarde is gevoegd. Er zijn twee dekken van het vlag- geschip van admiraal Nelson ge bouwd, die bevolkt worden door was sen beelden van de haveloze beman ning van Nelson. De bezoeker komt via een deur en een paar trapjes op het sombere kanondek. Matrozen met ontblote bovenlichamen staan daar gebogen over hun kanonnen. Jongens van lussen de tien en twintig jaar oud voorzien hen van kruit en muni tie. Ouders gaan op soek HAARLEM. De ouders van dp 16-jarige M. R. Otto uit Haarlem heb ben via het ministerie van buiten landse zaken bericht ontvangen, dat hun sedert enige weken vermiste zoon zich 17 augustus bij de ambassade tn Tunesië heeft gemeld met het verzoek hem een lening te verschaffen, omdat zijn geld zou zijn gestolen. De jongens was op 7 juli met toestem ming van zijn ouders op reis gegaan naar Zuid-Europa. Op 3 augustus schreef hij voor het laatst en wel uit Tunis. Begin september maakten de ou ders zich ongerust. De Haarlemse politie, Interpol en ministerie van buitenlandse zaken wer den ingeschakeld. De ouders zijn nu van plan over enkele dagen naar Tu nesië te gaan om hun zoon daar te gaan zoeken. Overal hoort men de vreesaanjagende oorlogsgeluiden: het afvuren van ka nonnen, het inslaan der granaten, het gegil van bevelen, terwijl Nelson de schepen aanvoert tegen de gezamen lijke vloot van Frankrijk en Spanje. Electrlsche panelen vertellen het ver loop van de zeeslag. Ook de dood van Neson wordt, bcne- dendeks, aanschouwelijk voorgesteld. Dit alles is mogelijk, omdat over de-^ ze zeeslag van 21 oktober 1805 bij Gibraltar zoveel bekend is. De officie ren hielden nauwgezet hun dagboe ken bij. Over iedere minuut van de zeeslag is wel iets bekend. Het resul taat van de zeeslag was, dat Napole on genezen bleek van zijn idee Groot-Britannië binnen te vallen. Wassenbeelden en electronica roepen alles weer nauwgezet in herinnering. Gaat Nederland over op de 'Gouden Standaard' Sigarenrokers menen van wèl. De heer W. J. WcMdink ichreef on$ uit Apeldoorn: ,,De verpakking - zfér gord gevonden, uanl ook dr laat Ut sigaar blijft op z 'n plaats deed iets goeds verwachten; echter mijn verwachting werd overtroffen ga ook over op GOUDEN STANDAARD

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5