Oorlog in Vietnam: zinloos en grote geldverslinder Prof. H. Berkhof zegent huwelijk Margriet in NIEUWS ^SLEUTELSTAD Oriënterend gesprek in Stichting 1< MEUTE LEIDSE COUKAJNT LEIDERDORP Gisteravond heeft mejuffrouw mr. J. C' Rutgers op de jaarvergadering van de a. r. kiesver eniging gesproken over de geldver slindende. vruchteloze en zinloze oor log in Vietnam, zoals zij zich uitdruk te. Mejuffrouw Rutgers is lid van de Tweede Kamer. Het Kamerlid sprak aan de hand in de nota Vietnam die is ontworpen door de buitenlandse commissie het college van advies der A R P. De kwestie Vietnam is een sleutelpro bleem in de internationale politiek. Wat in Vietnam gebeurt, frustreert de A.r. kiesvereniging Leiderdorp J. J. Smid 40 jaar bij kistenfabriek LISSE Vrijdag zal bij de Elka- kistenfabriek het feit herdacht wor den, dat de heer J. J. Smid 40 jaar bij dit bedrijf in dienst is. Na aanvankelijk machinebank werker te zijn geweest in Brabant, waar hij geboren werd, ging hij naar de Staatsmijn „Emma" in Limburg werkte hij verder nog in Brussel, vervolgens in 1926 naar Lisse te komen aanraden van een vriend. Hij werd aangesteld als monteur, en wist i: loop der jaren op te klimmen tot chef de afd. zagerij. Om gezondheids redenen treedt de heer Smid, die nt 70 jaar is, de laatste jaren op als kantinebeheerder, waardoor hij het contact met het personeel blijft onder houden. Christendom via het medicijnkastje LISSE Dinsdagavond waren vele leden van de beide Christelijke Geref. Vrouwenverenigingen in „Contact" aanwezig om te luisteren naar zuster Glasbergen, die kwam vertellen over het zendingswerk in het Vendaland in de omgeving van Transvaal. Zij had dia's meegebracht, die het leed van de inlandse bevolking duidelijk illustreerden. Zoals door de jaren heen steeds het geval geweest is, kunnen zendings mensen op uitnemende wijze contac ten leggen door de verstrekking van medische hulp. Dat het Siloam-hos- pitaal in het middelpunt van het zendingswerk staat is te begrijpen. Hoewel de bevolking vaak huiverig is zich aan een medische behandeling te onderwerpen, wist zuster Glasbergen veel zegen op het zendingswerk le gewagen. Ds. Biesma opende en loot de avond. Lisser najaarsfeesten zijn weer begonnen LISSE De Lisser najaarsfeesten ijn dinsdagmiddag ingezet met de opening van het Lunapark. In de tvonduren klonken in de straten de vrolijke klanken van de Boeren blaas kapel uit Noordwijkerhout ter aan kondiging van de aanvang van de volksfeesten. Vandaag worden de kinderfeesten jehouden. Donderdagmorgen om half icht is er 'n grote viswedstrijd, waar- Voor een groot aantal deelnemers uit de streek zich heeft laten inschrijven, uur gevolgd door de behendig- ïeidswedstrijd voor automobilisten; middags om 12 uur zullen de raditionele harddraverijen een aan vang nemen. Er is een bedrag van 4000 aan prijzen beschikbaar. Mode voor huisvrouu-en LISSE De afd. Lisse—Hillegom Van de Ned. Ver. Huisvrouwen heeft iinsdagmiddag in het Parochiehuis ie e Bondstraat een modeshow ge ouden. Er was grote belangstelling pn de show was uitnemend geslaagd. De firma Warnecke uit Leiden liet lie nieuwste confectie zien, de firma Klesschers, eveneens uit Leiden, toonde pij iedere vorm van kleding een pas- lende hoed, terwijl het bedrijf „Anti lope" uit Leiden met mooie tassen teor de dag kwam. De Lisser firma fepiekerman verzorgde het kapsel van Be dames, en „Inoxa" uit Amsterdam Se make-up. Op 4 oktober spreekt mevr. Hamaker bver het onderwerp „Kleine kinderen kleine zorgen, grote kinderen grote prgen". Centrale verwarming in woningen te Abbenes en Lisserbroek HOOFDDORP In 1965 besloot de zad tot het bouwen van 52 woning- etwoningen in Lisserbroek en 60 wo- ingwetwoningen te Abbenes. Naar de mening van B en W is het .-wenst dat deze woningen, evenals onlangs gereedgekomen en de thans )g in aanbouw zijnde woningwetwo- ingen in deze gemeente, worden voor- •an een centraleverwarmingsin- allatie. De kosten zullen naar raming voor woningen in Abbenes lotaal 204.091,98 bedragen waarvan f 160.590 odig is voor het aanbrengen van de istallatie en f 43.501,98 voor hiermee erband houdende voorzieningen, zo- Is de bouw van een ketelhuis. Voor woningen in Lisserbroek worden de itgaven begroot op f 170.206.54. te eten f 135.764.20 voor de installatie- osten en f 34.442,34 voor de bouwkun- ige kosten. B en W hebben de minister van olkshuisvesting verzocht ter financie- an deze voorzieningen rijksvoor- hotten beschikbaar te stellen. Aan de toekomstige huurders van de lizen in Abbenes zal voor de vaste isten van de installatie een bedrag f 22.50 per maand en voor de va- abele lasten f 19.10 per maand in re ening worden gebracht; deze vergoe- ingen zijn voor Lisserbroek te stel- op resp. f 21.80 en f 19.60 per rand. voorutgang in de buitenlandse poli tiek. Vertraagd worden onder meer de besprekingen in Genève over de afschaffing van kernwapens en de in ternationale inspanning voor hulp aai de ontwikkelingslanden. Gecom pliceerd Het is een gecompliceerd probleem. Het rapport heeft veel gegevens ver schaft omtrent de achtergronden, ook gezien van de historie uit. We moeten ervoor oppassen deze kwestie te wrin gen in een schema waarin het niet past. Er is in de V.S. van het begin ai twijfel geweest of het nu te voeren beleid wel juist ds. Er is ook een zeer kritische instelling bij de gezamenlijke Kerken in de VS- Een andere noemer waaronder dit probleem niet te vangen is, is de noemer communisme-anti-com munisme. Ook andere verhoudin gen tussen de Aziatische volkeren spelen een grote rol. Amerika's aanvankelijke opzet met eniige hulp aan de onlusten een einde te maken is niet bewaarheid en de strijd is in omvang toegenomen, zodat men moet vrezen dat de oorlog nog Zwemdiploma s in Leiderdorp LEIDERDORP In het zwembad werd voor een diploma gezwommen. Diploma A: Anne Marie de Jong, El- ly Vermond, Hans van Ekdom, Anne ke Braamsma, Karin Herberts, Jac- queLine Kruyt, Marga van Wee, Mar- tine Ham, Stevep EkdOm, Liliane v. d. Wiel. Wilma Wassenburg, Eelco Kooper, Helma Faber, Elly Klijm, Co- bi Quist, Inge Spies Peter Maas, Kok- ke Mdnnema. Marian v. Velzen, Chris Oelemeyer, Petra Stikkelorum, Wibo Venema, Ellen v. d. Heyden, Ruth Kuypers, Dirk Hemstra, Ton Hooge- veen, Wim Vreeswijk, Marinus v. d. Ploeg, Marian de Bondt, Hannelore v. Nood, Elly van Galen, Rob van Eg- mond. Eric Viêrtelhausen, Maartje ten Hoorn, Hanny Paulides, Jurgen van Win, Arco Cuperus, Peggy Keu zenkamp. Aneltes van Iterson, Anne v. d. Meer. Henk van Velzen. Jan Pan der, Rosa van Bemmelen, Jaap Dros te, Son ja Schrama, Marcel v- d. Meer, Margreet Groesbeek, Ria Heemskerk, Ruud Slierings. Douwe Dijkman, Roel Vring, Frans Vogelaar, Anne Marie v. d- Boeg. Janny Garis, Frans Wickel. Rosa van Hofwegen, Conny Schrama, Nico v. d. Meer, Maaike le Grand, Jan- neke van Bergeyk, Nel Verhoog, Freek Koops, Leny v. d. Heden. Jan Sloos, Arno v. Klaveren, Attie Rijsbergen, Roel Schemkes, Marijke Ziek. Diploma B: Ben Koens. Fredie Sa- meting. Lyke MacLean, Anne v. d. Horst, Marijke van Diemen, Helma v. Offeren, André Wendt, Peter Ulrich, Jos van Remund, Lydia Vermond, Bart Quist Frans Allaart Arjan ten Hoorn. Ida Schornverwoer, Roland Nins, Jan de Vries. Martha Jonker, Jan de Leeuw, Karin Peereboom. An- net van Dijk Weer burgeravond in Leiderdorp LEIDERDORP Maandag 10 okto ber wordt weer een burgeravond ge houden, om acht uur in het dorpshuis. Uitgenodigd worden degenen die zich tussen december 1965 en september 1966 in Leiderdorp hebben gevestigd. Rijnsburgse schaker» zegevierden RIJNSBURG Zoals gebruikelijk aan het begin van het seizoen speelde de Rijnsburgse Schaakclub tegen Den Uil uit Hillegom. Ditmaal kwamen de Hillegomse schakers naar Rijnsburg Een forse voorsprong van de thuis club wisten de gasten wel sterk terug te dringen, maar de Rijnsburgse schakers bleven uiteindelijk zij het met slechts één punt verschil de goede kant van de score. Gedetailleerde uitslag: M. J. Gou- driaan (R8C)H. H. Hulsman (SC Den Uil) Vi'a; C. v. d. Hoeven M. Rood VoR. TijstermanJ. Brauckman 10; A. VletterJ. van der Weyde 10; L. J. Goudriaan W. F. v. d. Berg 1—0; J. P. Noort— D. Balkenende 01; J. Schoneveld J. Staats D. v. d. VijverJ. v. d. Zwet 01; D. SchoneveldTh. Jonkheer Vi; A. RavensbergenJ. Ph. v. d. Berg ViMs; C. van Starken- burgJ. van Lierop 01; P. Heems kerkJ. C. Beukei 10; Jac. Heems kerkM. de Leeuw 01; W. Schone veldJ. L. Piinacker 10. Einduitslag 7%—6%. Naar bet café om plast astic emmers RIJNSBURG Bij caféhouder B. zijn het afgelopen weekeinde twee plastic emmers en een vloerenschoon- maker ontvreemd. Boter gestolen uit kar melkhandelaar RIJNSBURG De politie heeft een Rijnsburger aangehouden, die pakjes boter en margarine uit de wagen van plaatselijke melkhandelaar stal. De gestolen goederen zijn in beslag geno men. Er is proces-verbaal tegen de betrokkene opgemaakt. Gevonden en verloren Rijnsburg RIJNSBURG Gevonden: sleuteltje. Philips radio, hout-schaaf, vulpen. Verloren: plastic map, halskettinkje, portemonnee - bruin leer. sleutelring drie sleutels, zwart kinderschoeo- tje. metalen doos voor wateroas RIJNSBURG Vrijdagavond om acht uur hoopt ds. S. de Jong uit Houten in de zaal achter de christe lijke gereformeerde kerk een spreek beurt te vervullen voor de hervormde angelisatie. wel geruime lijd zal voortduren. De doelstelling afgrendeling communis tische agressie) is nu op de achter grond geraakt. Thans is de vraag: hoe komen wij aan een wapenstilstand en onderhandelingen. Er is een diploma tiek schaakspel bezig waarin achter de schermen hard wordt gewerkt der gezichtsverlies tot een oplossing te komen. Na een uitgebreide discussie ging men over 'tot het huishoudelijke ge deelte. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de vereniging finan cieel gezond is. De voorzitter stelde zich niet herkiesbaar. Hij kreeg een boekenbon. In zijn plaats werd ge kozen drs. J. L. Dubbeldam. Kinder zo r give rk gereorganiseerd KATWIJK AAN ZEE In het jeugdhuis werd de jaarvergadering gehouden van de vereniging Kinder- zorg in de classis Leiden van de Her vormde Kerk. Secretaris J. de Graaf uit Lisse meldde, dat het werk een grondige restauratie heeft ondergaan. Zo werd het kinderzorgwerk van de diaconie van Leiden volledig in dat der vereniging opgenomen. Voorts kwam het tot een samengaan met de Valetonstichting te Gouda, omvattende verschillende andere classes der pro vincie, zodat een gemeenschappelijk werkorgaan in het leven werd geroe pen. dat zijn bureau in Gouda heef en waarvan de heer J. Brandsma de directie voert. De heer H. F. van Zuylen gaf een overzicht van de financiële toestand, waaruit bleek, dat de verschillende diaconieën het werk aanzienlijk uit gebreider zullen moeten gaan steunen. Het subsidie van de overheid is niet voldoende om alle kosten volledig te dekken. Vervolgens schikte men zich aan een gezellige broodmaaltijd, die door enkele Katwijkse dames op uitstekende wijze was verzorgd. Tenslotte hield mevrouw C. ten Hagen-Verduyn aan de hand van dia's een interessante causerie over het gezinsleven in Rood- China. De voorzitter, ds. W. H. Walvaart uit Sassanheim, dankte de diaconie van Katwijk hartelijk voor de gulle ontvangst. Voetbal op zondag in Hoornespolder KATWIJK Burgemeester en wet houders delen de raad mee, dat zij het bestuur van de voetbalvereniging „Katwijkse Rijnvogels" hebben toege staan, tot het moment, dat de sport velden in De Kooltuin in gebruik ge nomen kunnen worden, 's zondags tussen 12 en 16.30 uur mede gebruik te maken van de aan de voetbalver eniging Katwijk verhuurde voetbal terreinen met kleedgebouw aan de Helmbergweg in De Hoornes. De nood- regeling geldt tot en met 31 december Er mogen geen entreegelden worden geheven. Hoog en laag waler te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donderdag: hoog water 3.12 en 15.31 uur; laag water 11.27 en 23.42 uur. KATWIJK Dr. G. W. O verdij kink heeft het college van B. en W. bericht gestuurd, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie voor sociale zaken van de commissie van advies algemene bijstandswet niet zal aanvaarden. Rectificatie De spreekbeurt waarin zal voorgaan Ds. E. F. VERGUNST van Polsbroek, wordt niet gehouden op woensdag 28 september maar op DV DONDERDAG 29 SEPTEMBER 8 uur in de Kapel aan de Voorstraat. Het Bestuur. Hervormde Gemeente Noonhvijk ontvangt Duits bezoek NOORDWIJK Het komende weekeinde krijgt de Hervormde Ge meente bezoek van een grote groep Duitsers, afkomstig uit Düsseldorf. De Düsseldorfers zullen bij gemeente leden worden ondergebracht. Zater dagmiddag om vüf uur arriveren zil bij De Rank. Zaterdagavond om acht uur wordt in De Rank een ontmoetingsbijeen komst gehouden. De predikant van de Duitsers, ds. Aring. die van de zomer ook Duitse diensten in De Rank heeft geleid, zal vertellen over zijn werk als zendeling in de Baliemvallei op Nieuw-Guinea. Hij zal tevens dia'« vertonen. Zondagmorgen om tien uur wordt in de kerk een gezEtmenlijke dienst gehouden waaraan de Duitse Kantorei medewerking verleent. Zondagmiddag om vijf uur is er een kerkdienst in De Rank met als voorgangers ds. Aring en ds. Lapré. De heer W. de Gast Algemeen Inspecteur Rijkspolitie DEN HAAG Bij K. B. is met ingang van 1 oktober benoemd tot Al gemeen Inspecteur van het Korps Rijkspolitie in de rang van Inspecteur- Generaal der Rijkspolitie, de heer W. de Gast. thans Dirigerend Officier der Rijkspolitie le klasse. Territoriaal In specteur van het Korps Rijkspolitie in het ressort 's-Gravenhage. De heer De Gast is opvolger van de Algemeen In specteur, de heer J. Gerritsen, die we gens pensionering afscheid neemt. De heer De Gast werd op 1 maart 1933 aangesteld als Adjunct-Inspecteur van Politie te Leiden en op 1 januari 1935 bevorderd tot Inspecteur van Po litie aldaar. Per 20 juni 1946 werd hij benoemd tot Commissaris van Rijkspolitie, en toegevoegd aan de Procureur-Generaal fgd. Directeur van Politie te 's-Gra venhage. Met ingang van 11 november 1946 werd hij benoemd tot officier by het Korps Rijkspolitie in de rang van Diri gerend Officier der Rijkspolitie 3e klasse, en aangewezen als Commandant van het District Winschoten van het Korps Rijkspolitie. Per 1 maart 1948 volgde zijn indeling bij de Staf van de Algemeen Inspecteur van het Korps Rijkspolitie te 's-Gra venhage. Met ingang van 1 september 1952 werd hij aangewezen als Chef van de Staf van de Algemene Inspectie en per 1 januari 1954 bevorderd tot Diri gerend Officier der Rijkspolitie 2e klasse. Met ingang van 1 januari 1958 werd de heer De Gast aangewezen als Ter ritoriaal Inspecteur van het Korps Rijkspolitie in het ressort 's-Gravenha ge en bevorderd tot de rang van Diri gerend Officier der Rijkspolitie le IJMUIDEN De haringvisserij de Ierse Zee had een buitengewoon stroef verloop. In dit visgebied ver toeven thans tegen de vijftig Neder landse vaartuigen, maar niet een schip kon tot een bevredigend totaal konten. Dit was in schrille tegenstel ling met de resultaten aan het eind van de voorgaande week. Toen haal de men vrijwel voortdurend lonende trekken boven water. Op deze gunsti ge meldingen zijn verscheidende voor een nieuwe reis staande schepen naar deze omgeving gekoerst. Tot nog toe bleven zij van succes verstoken. Ook op de Noordzee was de haring bijzonder 9ohaars. Dat bleek uit het relaas van de schipiper van de KW 85 Rijnmond 2. Deze hektreiler pro beerde het in de buurt van 't Zand. Het vaartuig zocht met in z'n kiel zog een meute Duitse treilers een groot zeegebied af maar kreeg de be geerde vissoort niet in het oog. Toen het hele stel afzakte, ontmoette men een vloot Franse Treilers die het ho gerop ging zoeken. Op haar oude ba sis was de haring everumin gesigna leerd. Heel wat betere berichten kwamen er uit de Noord. Daar haalden de treilers voortdurend aantrekkelijke hoeveelheden op. Het betrof zoals de laatste tijd steeds het geval was in hoofdzaak schelvis. De sortering be stond verder uit een beetje kabel jauw, gul, wijting en makreel. Van laatstgenoemde vissoort belandde het grootste gedeelte in de zogenaamde Biesheuvelkistjes om in aanmerking te kunnen komen voor de premie. De loggers en kotters onder de Ne derlandse kust konden in het vrij rustige weer regelmatig in actie blij ven. De resultaten waren lang niet slecht. Sommige schepen lieten trek ken van ongeveer 50 kilo tong en een mand of acht andere vis aantekenen. Dit ging voornamelijk om kleine schol en wijting. Wat er was Aan de IJmiuider mark- namen 28 vaartuigen een aanvoer van 5900 kis ten vis voor hun rekening, waarvan 1260 kisten schelvis, 1050 kisten wij ting, 140 kisten gul en kabeljauw, 1480 kisten kleine gul, 10 kisten kool- vis, 510 kisten haring, 3800 kleine kisten haring, 490 kisten makreel, 160 kleine kisten makreel, 510, 510 kisten schoL 10 kisten tarbot. 290 kisten di versen, 1050 stuks stijve kabeljauw en 7500 kilo tong. Rijksvisafslag Vergeleken met augustus 1965 liep de aanvoer aan de IJmiuider Rijks- visafslag in dezelfde maand van dit jaar o>p van 9.993.165 kilo tot 10.766.337 kilo. De opbrengst steeg van Op 10 januari 67 in Den Haag: DEN HAAG Het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieler van Vollenhoven zal worden ingezegend door prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar in de theologie namens de Nederland se Hervormde Kerk aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Bij het burgerlijk huwelijk zullen als getuigen optreden: mej. II. Mi- chelin. dr. L. J. M. Beel, de heer W. F. J. Moerzer Bruyns, prof. mr. J. Rijpperda Wlerdsma, de staats secretaris van defensie, de heer H. Schaper en de heer W. J- van Vol lenhoven. Mej. Michelin was destijds bruids meisje bij het huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard. De heer Moerzer Bruyns, kapitein van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland, vertegenwoordigt de koop vaardij als peetvader van de bruid. Prof. Rijpperda Wierdsma is hoog leraar in het staatsrecht te Leiden. De staatssecretaris van defensie voor de luchtmacht H. Schaper is de voor- Student bedreigt automobilist met pistool LEIDEN In de omgeving van rijksweg 4a is gistermiddag door po litie, militairen en burgers een groot scheepse klopjacht gehouden op een lifter die een automobilist met een pistool had bedreigd. en nadat hij was ingestapt had de lifter, de 23-jarige student J.S. uit Leiden, een pistool getrokken en daar- de bestuurder gedwongen te stop pen. Toen deze geen gevolg gaf aan het bevel ontstond er een worsteling, waardoor de auto in de middenberm terechtkwam. De student sprong uit de wagen en verdween in de polder. Twee militai ren. die op de weg aan het lessen waren, zetten de achtervolging in; ze werden later geassisteerd door de Was- senaarse politie, de Leidse politie en een aantal burgers. Na ongeveer drie kwartier zoeken zag een politieagent een rimpeling in het kroos van een sloot. Even later de met kroot overdekte gezochte daaruit op. Tegenover de politie verklaarde de knaap, die chemie studeert, dat hij de reactie van een bedreigde automobilist had willen testen. Het pistool bleek van plastic te zijn. De politie test nu de reactie van een in een cel opgeslo- student. GEMEENTE LEIDEN Officie Je oublicaUmm Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 1 en' maandag 3 oktober tot 24 uur en in de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 oktober 1966 tot 01.00 winkels voor het publiek ge opend mogen zijn en in de uitoefening madkthandel. straathandel en han del te water waren te koop mogen wor den aangeboden of mogen worden veri BURGERLIJKE STAND SASSENHEIM Geboren: Marinus Pieter, z v: P de Bruijn en H Mole naar; Jacoba Margaretha, d v: A H Sluijmer en N van Delft. Ondertrouwd: C Molenaar, 22 jaar en J I Kruik, 21 jaar; J H Kuilboer, 24 jaar en W A van Asselt, 22 jaar; P Meijer, 24 jaar en M van der Vlugt. Gehuwd: A W B Waasdorp, 22 jaar en P J M Nooordermeer, 19 jaar; J F Beckers. 27 jaar en M A Spoelstra, 25 jaar. maiige chef van het Militaire Huls van de Koningin. De heer Van Vollenhoven is een broer van den bruidegom. Een kleine commissic.onder leiding van de luitenant-generaal b.d. C. J. Valk. adjudant buitengewone dienst van de Koningin, is belasi met de voorbereiding van de kerkelijke plech tigheid. Levensloop Prof. dr. Berkhof is 52 jaar oud. Hjj werd op 11 juni 1914 in Appeltern, een dorp in het Land van Maas en Waal, geboren en studeerde aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, aan de rijksuniversiteit te Leiden en aan de universiteit van Berlijn. In 1939 promoveerde hij op het proef schrift „Die Theologie des Eusebius von Caesarea". Prof. Berkhof is doctor van de Gereformeerde academie van Boedapest en van de universiteit van Edinburgh. Dr. Berkhof was van 1938 tot 1944 predikant in het Overijsselse Lemele. Hij bracht in die periode een half jaar in gevangenschap door. In 1944 werd dr. Berkhof predikant te Zeist en eer jaar later ook hoofddocent aan hel instituut Kerk en Wereld te Drieber- gen. In 1950 werd dr. Berkhof de eerste rector van het theologisch seminarium van de Nederlandse Hervormde Kerk te Driebergen en in 1960 volgde hij prof. dr. Miskotte op als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. dr. Berkhof geeft college in de dogmatiek en de bijbelse theologie. Hij is lid van de centrale commissie van de Wereldraad van Kerken. Boeken De volgende boeken staan op naam van de Leidse hoogleraar: Korte ge loofsleer, De Kerk en de keizer. Ver geving en verwachting, Crisis der mid- denorthodoxie. Christus, zin der ge schiedenis. De katholiciteit der kerk en De mens onderweg. In De Waagschaal, Wending en Hervormd Nederland kan men regelmatig artikelen van zijn hand vinden.. Prof. dr. Berkhof staat bekend als een zeer goed spreker. Buil 9.000 Inbraak in raadhuis van Valkenburg VALKENBURG Inbrekers hebben vorige nacht hun slag geslagen in het raadhuis van het Zuidhollandse Val kenburg, dat momenteel wordt ver bouwd. Timmerlieden waren gister ochtend de eersten, die de ravage in ogenschouw namen. De brandkast bleek te zijn openge scheurd, waardoor veel rommel werd gemaakt er bevond zich namelijk poeder tussen de kastwanden. Er wordt voor ongeveer f 9000 aan geld vermist. De politie heeft nog geen licht in deze zaak kunnen brengen. f5.420.403 tol f5.877.017. dus in min dere mate dan men de laatste maan den gewend was geraakt. De prodiuk- tie van verse haring steeg van 3.507.118 kilo tot 4.742.027 kilo, de op brengst van f 1.242.476 tot f 1.338.539. De makreel aan voer daalde van 720.518 fciio tot 483.853 kilo. De opbrengst ging van f290.632 tot f280.324 minder hard achteruit. De schelvisaanvoer zakte van 2.035.700 kilo tot 1.429.267 kilo sterk. Mei de opbrengst viel het met een daling van f558.988 tot f542.126 nog al mee. Uit de Noord werd ook minder ka beljauw aangevoerd. De produktic daalde van 1.425.327 kilo tot 1.155.049 kilo en de opbrengst van f 767.044 tot f 716.381. Enige compensatie vond men in een stijging van de koolvis aanvoer van 140.243 kilo tot 439.263 kilo. De opbrengst liep op van f 58.784 tot f 153.741. De wijtingaanvoer steeg van 594.997 kilo tot 650.285 kilo. de opbrengst van f 166.373 tot f240.219. In augustus 1966 werd de verre visserij niet beoefend. In dezelfde maand van 1965 zorgden de schepen van de wateren buiten de Noordzee voor 214.392 kilo roodbaars met een opbrengst van f 101.395. De tongaan voer kende van 250.986 kilo tot 449.978 kilo een fikse stijging. Dat viel uit de opbrengst niet zo erg af te le zen. Die liep slechts op f 1.133.204, tot f 1.389.148. De loggers en kotters brachten in augustus 962.924 kilo schol aan de wal tegen 783.519 kilo in augustus 1965. De op brengst steeg van f726.417 tot f 766.950. Vandaag aan de markt Voor de IJmuider woensdagmarkt stonden onder meer genoteerd de VL 7 Ada met 420 kisten en 491 klei- kisten haring en de VL 73 Elly met 565 kisten en 690 kleine kisten haring. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 60 kusten schelvis, 30 kisten wijting, 100 kisten gul en kabeljauw, 40 kis ten koolvis, 410 kisten haring, 3600 kleine kisten haring, 650 kisten ma kreel. 725 kleine kisten makreel, 150 kisten schol en 800 kilo tong. Onderzoekingsvaartuig Bij de N.V. Sleephelling Maat schappij ..Scheveningen" te Scheve ningen is de kiel gelegd voor eer nieuw visserij-onderzoekingsvaartuig. Opdrachtgeefster Ls het ministerie van landbouw en visserij. Het schip zal worden gebruikt voor de verdere ontwikkeling van het biologische, technische en technologische visserij- onderzoek. De activiteiten van de op dit gebied werkzame instituten kun nen nu worden gebundeld. Hiertoe bood het huidige onderzoekingsvaar tuig „Willem Beukelsz" geen moge lijkheden. Het nieuwe vaartuig krijgt onder meer de beschikking over vijf labo ratoria. Ook wordt een bewaar ruim met isolatiesystemen ingericht. Voorts komt er diepvriesruim. Het schip zal uiteenlopende vistechnieken kun- toepassen. Het vaartuig wordt 61 meter lang, 9.80 meter breed, vóór 3.45 meter en achter 4.55 meter diep. Voor de vooretuwing zullen twee Bolnes hoofdmotoren van 1200 pk en 600 pk zorgen Deze werken via eer landwielkast afzonderlijk of gezamen lijk op de schroefas, zodat naai een vermogen van 600, 1200 of 1800 pk kan worden ontwikkeld. Bovendien wordt het schip met een verstelbare schroef uitgerust, zodat werkelijkheid met elk vermogen tot 1800 pk kan worden gevaren. De stroom voor het boordnet zal worden geleverd door drie dieselmo toren van elk 238 pk. Een bijzonder technisch snufje wordt gevormd door het Aktief-roer. Dit kan een hoek van negentig graden maken. In het roer wordt een door een elektromotor aan gedreven schroef met een vermogen van 150 pk gebouwd. In samenwerki met de boegschroef van 175 pk kan het roer het schip tot een bepaalde windkracht nauwkeurig op positie houden. In de haven kan men roer en boegschroef samen gebruiken om te manoeuvreren. Bovendien kan men met het Aktief-roer vrijvarende. nog een snelheid van enkele mijlen per uur worden gehaald. Dit is belangrijk voor onderzoekingen, waarbij lange tijd met zeer geringe snelheid moei worden gevaren In geval van nood kan men zelfs op deze wijze op eigen kracht een haven kunnen bereiken. Verder wordt het schip uitgerust met een leeftank met stromend water. Hierin kan men de vis lange tijd in springlevende staat bewaren. Uiter aard komt het nieuwste van het nieuwste op elektronisch gebied aan boord. De besturing geschiedt door middel van een automatische piloot en een girokompas. Veel aandacht zal worden besteed aan de accom modatie voor de 10 onderzoekers en 26 bemanningsleden. Het schip zal waarschijnlijk in het midden van 1967 worden opgeleverd. Bij de tewaterla ting zal de naamgeving plaatsheb ben. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 Drie Leidenaars pleegden kraken aan lopende band WASSENAAR De Wassenaars® po litie heeft in de afgelopen dagen twee insluipers en een inbreker gearresteerd, waardoor een groot aantal gevallen van insluiping en diefstal, niet alleen in Waa senaar maar in vele andere gemeenten tot klaarheid is gekomen. Vrijdagmiddag kreeg de politie een te lefoontje van een bewoner van de Meij- endelseweg, die gezien had. dat twee Jon gelui. in het bezit van een bromfiets, zich verdacht ophielden bij verschillende woningen. Korte tijd later kon het twee tal op de Groot Hacsebroekseweg worden aangehouden, de 23-jarige W. K. cn de 20-jarige J. H. v. d. L„ beiden uit Lei den en beiden werkzaam in het bouw vak. De jongens bleken uit eon villa ean de Prinses Marielaan 160 te hebben gestolen. Naast diefstallen op andere plaatsen in Wassenaar bicken zij zich in Amsterdam 8 maal aan een dergelijk feit te hebben schuldig gemaakt, in Haar lem 3 keer. in Leiden 4 keer, in Den Haag 3 keer en in Katwijk. Noordwijk en Rotterdam ieder 1 keer. De totale buit bedroeg ruim 2000. Zaterdag heeft de politie, gealarmeerd door een bewoner van de Wittenburger- weg, een inbreker kunnen aanhouden. Op de Zijdeweg werd de man door per mobilofoon gewaarschuwde rechercheurs aangetroffen, met onder zijn jas een geld kistje. dat hij in de woning aan de \VP- tenburgerweg had ontvreemd. Een verre kijker en een fototoestel, die hij even eens had meegenomen had hli wegge gooid toen hij als het ware werd betrapt door het thuiskomende jongetje. Het bleek de 30-jnrige W. N. uit Leiden te zijn, een goede bekende van de politie met een 30-tal veroordelihgen op zijn De man bekende enkele Inbraken, Bromfietser (66) na aanrijding overleden ZOETERMEER Vanmorgen om zes uur is de 66-jarige P. G. Adegeest uit Zoetermecr in de Stationsstraat met zijn bromfiets aangereden door een personen auto. De man werd zeer ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Delft, waar hij kort na aankomst is over- Kostbare viool gestolen uit Genieent em useum DEN HAAG Een kostbare viool is uit een vitrine in het Haagse ge meentemuseum verdwenen. Het ls een geel-bruin instrument, dat gemaakt werd door Hendrik Jacobs. Op een etiket in de viool staat met de hand geschreven het jaartal 1702. Het In strument is 57 cm lang. De viool, die een waarde vertegenwoordigt van f 10.000 moet zijn weggenomen tongen zondagavond vijf uur en gisteren. De vermissing werd door een van de personeelsleden ontdekt. De viool is af komstig uit de collectie Drccsmann. Hot de dieven niet moeilijk gemaakt, want de vitrine was aan de achterkant open. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Zondagavond heeft een waker by de gebruikelijke controle niets vreemds ont dekt. Op maandag is de muziekafdeling altijd gesloten, zodat pas gisteren de ver missing werd ontdekt De viool is eigen dom van het museum en daarom niet verzekerd. Fransen dachten dat Nederlandse bloemen van plastic waren DEN HAAG Een proef met Ne derlandse bloemen in Frankrijk is op een mislukking uitgelopen. In februa ri zou men de actie In elf warenhui zen starten, maar door een Frans in voerverbod voor bolbloemcn kon men pas in mei beginnen. Toen begonnen de vakanties. Bovendien dachten veel Fransen dat de in de etalages uitge stalde bloemen kunstbloemen waren. Er werd tenslotte toch nog voor frs. 70.000 aanbloemen verkocht, maar dat kon het verlies van 20.000 niet goedmaken. In september begon de verkoop aardig le lopen en daarom heeft het Produktschap voor Sierge wassen besloten toch maar door te zetten. Er is 136.600 beschikbaar ge steld. waardoor de proef volgend jaar ook kan doorgaan. DEN HAAG Het bestuur van de Slichting van de Arbeid it gisteren in vergadering bijeen geweest voor een algemeen oriënterend ge sprek over de sociaal-economische situatie, zoals die duidelijk Ls gewor den uit Troonrede en Miljardennota. Daarbij waren ook de volgend jaar t* hanteren loonpolitieke speleregels en zijdelings het vraagstuk van het zgn. spaarloon onderwerp van gesprek. Over de materiële inhoud van wat in 1967 op het gebied van de lonen mogelijk wordt geacht is (nog) niet gesproken, zo werd na afloop v. d. verg. verklaard Wat de loonpolitiek betreft bleven werk gevers en werknemers vasthouden aan hun standpunten, zoals die ook zijn neer gelegd in het gisteren daarover uitge brachte advies van de Sociaal-Econo mische Raad Met betrekking tot hel spaarloon werd van vakbewegingszijde gewezen op de sympatie. die daarvoor (o.m blijken» de Troonrede) beertaat bij de regering. Op dit punt werd van de kant der werkge vers evenwel geen toenadering onder vonden. Het wachten is nu op het economisch herfst-rapport van de SER. waarin de raad zich ook over de spaarloonkwestie moet uitspreken Dit raport wordt in de loop van oktober verwacht, waarna het bestuur van de Stichting van de Arbeid opnieuw bijeen zal komen. Bil rgerlijke stand Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Geboren: Theo- i°r_u5,*> J' z v J Th W Verstcegen en J C Kroft; Johannes Th C. z v H M Opdam en H Borst; Cornelis, z v A de graaf en N Vromans; Martinus L. z v Th J van Leeuwen en M M de Win ter; Cornelia H. d v P S D van Om men en E W Ravensbergen; Marjolein, d v A v d Bos en M Leugering; Adria- nus D. v J J C v Meurs on A A Rot teveel. Wgetrouwd: w Sutherland en W J Ondertrouwd: E W v Gcrven 28 j. en J G Olathoorn. 20 j; J A S P van Zu'phen. 33 J, 's-Gravenhage en G E J M Beereboom. 28 J; J H Turk, 25 j en O G v d Krogt. 25 j; S de (Waf. 48 j. Leiden en W C v Benten, it

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9